Гитарын ангид арпеджио техник дээр ажиллаж байна. "Гитарын анги дахь техникийн материал дээр ажиллах" нээлттэй хичээл

-тай танилцах гитар урлаг

(хичээлийн тойм)

Одоогийн байдлаар хүүхдийн олон талт боловсрол олгох асуудал маш их хамааралтай байна.Энэ нь түүний бүтээлч өөрийгөө ухамсарлахад хувь нэмэр оруулдаг. Хөгжим хамгийн их бүх нийтийн эмчилгээгоо зүйн болон ёс суртахууны боловсрол.

Залуучуудын чөлөөт цагийг өнгөрөөхөд гитар онцгой байр суурь эзэлдэг.. Өсвөр насныхны хөгжмийн бүтээлч байдал нь тэдний оюун санааны амьдралын нэг төрөл, өөрийгөө илэрхийлэх, өөрийгөө батлах нэг хэлбэр бөгөөд тус бүрийн хувь хүний ​​онцлогийг тодорхой харуулдаг. Залуучуудын дунд гитараар дуулах чадварыг үргэлж өндрөөр үнэлсээр ирсэн. Энэхүү гайхамшигт хөгжмийн зэмсгийг хэрхэн тоглохыг мэддэг хүмүүс зайлшгүй шаардлагатай олон нөхцөл байдлыг илчлэх, тайлбарлах нэмэлт боломжийг олж авдаг. залуу эрхувийн утга учир.

Зорилго: дэлхийн үндсийг танилцуулах хөгжмийн соёлгитар тоглоомууд.

Даалгаварууд:

Хичээлүүд:

оюутнуудыг гитарын түүх, Испанийн Маттео Каркасси тоглох сургуультай танилцуулах;

тоглоомын үеэр буух дүрэм, гар, хурууны үндсэн байрлалыг танилцуулах;

тоглоомын соёлтой танилцах, эрүүл ахуйн дүрэм журмыг дагаж мөрдөх.

Хөгжиж байна:

гар, хуруугаа сургах, дасгал хийх чадварыг бий болгох;

илэрхийлэлтэй тоглох ур чадвар, чадварыг хөгжүүлэхэд дэмжлэг үзүүлэх зургаан утастай гитар.

Боловсролын:

хөгжмийн алсын хараагаа өргөжүүлэх;

тайзны соёлыг төлөвшүүлэх.

Материал техникийн бааз: гитар (сурагчдад зориулсан, багшид - үзүүлэн), хөлийн түшлэг, хэвлэмэл дууны үг.

Хичээлийн явц

Хөгжмийн зэмсэгтэй танилцах - зургаан утастай гитар.

Багш: Сайн байна уу залуусаа. Өнөөдөр бид зургаан утастай гитар гэх мэт алдартай хөгжмийн зэмсэгтэй танилцах болно. Асуултанд хариулна уу: юу Хөгжмийн зэмсэгОрост төрсөн үү?

Хүүхдүүд: балалайка, ятга, баян хуур, модон халбага.

Багш: Зөв. Гитар аль улсад төрсөн гэж та боддог вэ?

Хүүхдүүд: Испани, Итали.

Багш: Дундад зууны үед Испани нь гитар хөгжүүлэгч гол төв байсан бөгөөд Арабчууд түүнийг авчирсан. Испанид зохион бүтээсэн таван утастай гитар 15-р зуунд алдартай болсон. Тэр авсанНэр - Испани гитар. Зургаа дахь чавхдас гарч ирж, давхар чавхдасыг дан утсаар сольсноор улс орон, тив алгасан гитарын ялалтын цуваа эхэлдэг; энэ хэлбэрээр одоо ч байсаар байна. Зургаан чавхдастай гитарын хөгжмийн боломжууд нь маш гайхалтай болж, хамгийн дуртай хөгжмийн зэмсгүүдийн нэг болжээ. Гитарын "алтан үе" эхэлдэг. Энэ нь Испанийн гитарын виртуоз, хөгжмийн зохиолч Ф.Сора (1778-1839), Д.Агуадо (1784-1849), Итали - М.Жулиани (1781 - 1829), Ф.Карулли (1770 - 1841) нарын нэртэй холбоотой. , M. Carcassy (1792 - 1853).Испанийн сургууль бол ур чадвар, уламжлалын тухай юм ардын урлаг, олон зууны турш хөгжиж, сонгодог гитарчид хөгжүүлж, баяжуулсан. Тоглох техникийг сайжруулснаар гитарчин юуны түрүүнд чөлөөтэй ярих чадварыг хөгжүүлэхийг эрэлхийлэв. “Зургаан чавхдастай гитар тоглох сургууль”-ийн зохиолч М.Каркасси яг ийм зорилго тавьжээ.М.Каркасси суралцах есөн түлхүүр санал болгож байна: Do, Sol, Re, La, Mi, F major, la, mi, d minor. Эдгээр товчлуур бүрт тэрээр масштаб өгдөг; хэмнэл; хөвчний прогресс, хоёроос гурван хэсэг (дүрмээр бол Вальс, Аллегретто ба Март, бага ихэвчлэн Андатино, Анданте) агуулсан оршил. Эдгээр бүх бүтээлүүд нь маш уянгалаг, гүйцэтгэхэд хялбар, аажмаар хэмжээ нь нэмэгдэж, текст нь улам төвөгтэй болдог.

Гитарын бүрэлдэхүүн хэсгүүд.

Багш: Гол хэсгүүд нь бие, хүзүүтэй хүзүү, толгой, утас юм.Зургаан утастай гитар дээд ба доод хоёр тавцантай, хажуу талдаа хоёр ханаар холбогдсон хясаатай.Дээд талын модон тавцан чухал хүчин зүйлбагажийн дууг хариуцдаг.Дээд талын тавцангийн төвөөс бага зэрэг дээгүүр сарнайгаар хүрээлэгдсэн дугуй цуурайтсан нүх байна. Бага зэрэг доогуур нь тавиур гэж нэрлэгддэг хавтан юм. Түүний өндрийн дунд хэсэгт нүхтэй, өргөн нь том биш тэгш өнцөгт ясны хавтанг суурилуулсан бөгөөд үүнийг самар гэж нэрлэдэг. Самар нь дээд тавцангаас дээш өргөгдсөн утсыг засах, чичиргээ дамжуулахад шаардлагатай. Хүзүүзургаан утастай гитархүзүү нь биеийн дээд хэсэгт наасан байна. Хүзүүний дээд хэсэгт утаснууд байрладаг нүхтэй самар байдаг. Зургаан утастай гитарын эцсийн хэсэг нь толгой юм. Гитарын толгой нь бэхэлгээний механизмтай. Тэдгээрийг эргүүлснээр та утаснуудын хурцадмал байдал, дуу чимээг өөрчилж болно. Гитар нь басс гэж нэрлэгддэг гурван нимгэн, гурван зузаантай зургаан утастай.

Буух. Тоглоомын үеэр гарны байрлал.

Багш: Хатуу суудалтай, гарын түшлэггүй сандлын ирмэг дээр сууж, суудлын өндөр, хөлний уртаас хамааран зүүн хөлөө 10-15 см өндөртэй тавцан дээр тавь. Зүүн өвдөг нь сандлын түвшнээс дээш байх ёстой. Сандал дээр түшэлгүйгээр шулуун суу.

Тав тухтай сууж байхдаа гитараа аваад зүүн хөлийнхөө хажуу талд, гуяныхаа дунд хэсэгт ховилтой нь тавь. Баруун хөлийг зүүн талаас нь гитарын доод хэсэгт шаардлагатай зайд байрлуулж, түүнд дэмжлэг үзүүлэх хэрэгтэй. Эсвэл баруун хөлөө зүүн талд, гитарыг баруун хөл дээрээ тавь (энэ сонголт нь охидод хамгийн тохиромжтой).

Зөв суусан үед толгой нь зүүн мөрөн дээрээ эсвэл бага зэрэг дээш байх ёстой бөгөөд цээж нь доод хэсэгтээ бага зэрэг хүрч байх ёстой, гэхдээ гитараа өөр рүүгээ хазайлгаж болохгүй.

Баруун гарынхаа шууг бүх жингээ гитарын биед хамгийн өргөн хэсэгт байрлуулж, гараа унжуулна. Энэ тохиолдолд сойз нь дугуйрсан байх ёстой бөгөөд залгуур дээрх утаснуудаас дээш байх ёстой. Эрхий хуруунаас бусад бүх хуруунууд нь нугалж, товойхтой зэрэгцээ байрладаг бөгөөд эхний залгиурын үений шугамууд нь утаснуудтай параллель байна. Долоовор, дунд, нэргүй хурууны үзүүрүүд нэг шугамд, утаснаас тодорхой зайд байгаа эсэхийг шалгаарай. Баруун гарын эрхий хуруу нь басс мөрний эсрэг, үлдсэн хэсэг нь эхний, хоёр, гурав дахь хурууны эсрэг байх ёстой. Баруун талын тохой нь гитарын их биеээс хэтэрч болохгүй, бугуй нь гитарын дээд хэсэгт хэт ойртохгүй байхыг анхаарна уу. Зүүн гарын шууг дээш өргөөд, бугуйгаа нугалав. Гараа бөөрөнхийлж, эрхий хуруу нь хүзүүний арын дунд хүрч, үлдсэн хуруунууд нь дугуйрсан байх ёстой, үе мөчөөрөө бөхийлгөхгүй, жийргэвчний дунд хэсгийг утсан дээр байрлуулна.

Тоглоомын соёл (эрүүл ахуй).

Практик ажил.

Гитар тоглох чадварыг бий болгох дасгал хийх.

Баруун гартаа дасгал хийх - apoyando, tirando;

дасгал хийх зүүн гар;

Хөдөлгөөнийг зохицуулах зүүн ба баруун гарт зориулсан дасгалууд;

Pulgar хурууны дасгал (p) - баруун гар.

Гитар урлагт дагалдан хөгжмийн үүрэг.

Багш: Дагалдан явах - хөгжмийн нэр томъёо, голчлон түүний гармоник чимэглэл, түүнчлэн дууны хэсгүүдийг хөгжмийн зэмсгээр дэмжих зорилготой аялгууны дагалдах хэрэгслийг илэрхийлдэг. Гитарыг дагалдах хэрэгсэл болгон ашигладаг их ач холбогдол. Жишээлбэл, гитар нь гоцлол, гоцлол, хөгжмийн зэмсгийг дагалдаж, арын дэвсгэр байж болно. Галын дэргэд, хөдөө, гэрийн дулаахан тухтай үдшийн үеэр гитар барин дуу эгшиглэх үед хамт олон, гэр бүлээ нэгтгэхэд гитарын дагалдан чухал үүрэг гүйцэтгэдэг. хамтарсан бүтээлч үйл ажиллагааЭнэ талаар хүүхдүүд, эцэг эхчүүд өөрсдийн шүлэг, дууны үг, хөвчийг бүтээх зэрэг оюутнуудад ийм чадварыг нээхэд хувь нэмэр оруулдаг.

Практик хэсэг.

1) Булат Окуджавагийн "Найздаа хүслээ" бүтээлийг үзүүлэх, суралцах, гүйцэтгэх;

2) М.Дунаевскийн "Цаг агаар муу" бүтээлийг гитараар дуулах.

Хичээлийг дүгнэж байна.

Ном зүй:

М. Каркасси. Зургаан утастай гитар тоглох сургууль. М.: 2001 он.

В. Калинин. Зургаан утастай гитар тоглох заавар. Н.: 1998 он.

Ф.Нод. Алхам алхмаар: Гитар тоглох заавар. - М.: 2004 он.

Нээлттэй хичээлийн тойм

Багш Портнягин Сергей Алексеевич

MBUDO Эрхүүгийн CDT

"Гитар" холбоо

Хичээлийн сэдэв:"Гитарын ангийн суудал, гарын байрлал дээр ажиллах"

Хичээлийн төлөвлөгөө

2. Дулаацах

3. Үндсэн хэсэг

4. Засварлах

Хичээлийн зорилго:

боловсролын: сурагчийг гарын зөв байрлал, байрлалтай танилцуулах.

боловсролын: гоо зүйн амтыг төлөвшүүлэх, зорилгодоо хүрэх тууштай байдал, хичээл зүтгэл.

хөгжиж байна: төсөөллийг хөгжүүлэх, дүрслэлийн сэтгэлгээ, багаж дээрх практик ур чадвар, чадвар.

хичээлийн зорилго:сурагчийн гарыг буулгах, тохируулах ажил.

Хичээлийн үеэр

Тайзны урлагийн үндэс нь гитарчны зөв суудал нь тулгын чулуу юм. Үүнтэй төстэй зөв тохиргоогар нь оюутнуудын техникийн хөгжлийн үндэс юм.

Зөв буух үндсэн зарчмуудыг авч үзье.

1) Тохиромжтой өндөртэй сандал сонгох.

2) Хөлийн түшлэгийн өндөр.

3) Шалтай харьцуулахад багажийн жигд байрлал.

4) Бүрхүүлийн баруун гарны байрлал.

5) Бага зэрэг нуман хэлбэртэй эсвэл зэрэгцүүлсэн бугуйтай гарын заавал байх ёстой байрлал.

6) Шулуун нуруутай биеийн байрлал нь багажтай холбогдох хүртэл урагшаа бага зэрэг хазайсан

7) Зүүн хөлөндөө сайн дэмжлэг үзүүлж, баруун гараараа багаж дээр тулгуурлан тайван биеийн байрлал.

Гараа байрлуулах үндсэн зарчим:

1) Зүүн гараа тавих гол зүйл бол хүзүүний дунд байрлах эрхий хурууны тэгш байрлал юм.

2) үлдсэн дөрвөн хурууны байрлал нь утсанд перпендикуляр, төгөлдөр хуурын алх шиг нугалж байна

3) зүүн гарын хуруунууд сунгасан байрлалд дассан байх ёстой.

Багшид гараа зөв буух, байрлуулах жишээг үзүүлэх. Мөн оюутны гаргасан алдааг засах.

Эцсийн шат: Хичээл дээр сурсан зүйлээ оюутнуудад үзүүлэх.


Нээлттэй хичээлийн төлөвлөгөө-хураангуй
багш нэмэлт боловсролНЗДТГ-ын гитарын ангид "Хүүхдийн урлагийн 2-р сургууль" Ардын жүжигчинРСФСР, Тверь мужийн Ржев хотын Розума "А.Г
Крылова Виктория Юрьевна
Сэдэв
: "Дуу чимээ гаргах чанар дээр ажиллана

эхний шатгитарын хичээл"
Хичээл нь 1-р ангийн сурагчдад зориулагдсан болно

Хичээлийн зорилго:
Гитар тоглож сурах явцад гүйцэтгэх чадварыг хөгжүүлэх, сайжруулах
Хичээлийн зорилго:

Боловсролын:
- зөв хуруугаа ашиглан гитар дээр дуу гаргах янз бүрийн аргыг ухамсартай чадварлаг гүйцэтгэх.
Хөгжиж байна:
- Гитар тоглох ур чадвараа хөгжүүл.
Боловсролын:
- дуу чимээ гаргах, гүйцэтгэх үйл явцад анхааралтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.
Хичээлийн төрөл:
мэдлэг, ур чадвар, чадварыг бүрдүүлэх, нэгтгэх.
Сургалтын үндсэн арга, техник:
Амаар - түүх, яриа Үзүүлэн - багаж дээр практик үзүүлэх - дасгал хийх, дуулах.
Боловсролын хэрэгсэл:
Гитар, сандал, хөлийн түшлэг, хөгжмийн тавиур, хөгжмийн цуглуулга.
Хичээлийн бүтэц:
1. Зохион байгуулах цаг(1 мин.) 2. "аппояндо" тоглох (6 мин.) 3. Зургаа дахь утаснаас эхлээд зүүн гар (13 мин) байрлалд дасгал хийх 4. "Тирандо" тоглох (10 мин.) 5. Дасгал хийх. басстай аялгуунд (10 мин.)
Хичээлийн үеэр:

1. Багажны ард зөв суух нь сайн гүйцэтгэлийн түлхүүр юм. Хүүхэд чанга суухгүй байхыг анхаарч үзээрэй. Нуруу нь шулуун, гар нь чөлөөтэй, хуруу нь хагас дугуй хэлбэртэй байдаг. Сайн төлөв байдал. 2. "Теремок", "Алхам, алхам, гүйцгээе." "Аппояндо" тоглох ур чадварыг эзэмших нь нэг задгай утсан дээр (зүүн гарны оролцоогүйгээр) хэмнэлтэй дуулахаас эхэлдэг. Бид утсаар биш "дүүжин" дээр тоглож, гүйцэтгэлийн хэмнэлтэй нарийвчлалд хүрдэг. Нимгэн утаснууд дээр ээлжлэн солино хуруу I, m. Хуруу p нь басс утсан дээр идэвхтэй ажилладаг тул хуруу нь далдуу модны доор "үлддэггүй" эсэхийг шалгаарай. "Муурын байшин", "Жинглээ хонх" дуунууд - баруун гарын хуруугаараа утаснаас утас руу жигд хөдөлж сур. I, m хурууны зайлшгүй ээлжийг дагаж мөрдөөрэй. 3. Зүүн гарт зориулсан дасгалууд. Бид баруун, зүүн гарны ажлын тодорхой зохицуулалтыг олж авдаг. Бид зүүн гарынхаа зөв байрлалыг дагадаг: далдуу нь хүзүүндээ дарагдаагүй; хуруунууд нь тавцан дээр параллель, дэвсгэр дээр байрладаг. Утас дээрх даралтын хүч нь тодорхой дуу гаргахад хангалттай боловч хэт их биш юм. Нээлттэй чавхдасгүй тоглохдоо зүүн гарын хурууг аль болох урт барьдаг. Байршил өөрчлөгдөх нь жигд, үл мэдэгдэх байдлаар явагдах ёстой. Баруун гарт бид хуруугаараа i, m-ийг ээлжлэн сольсон хэвээр байна. 4. Төрөл бүрийн арпеджио тохиргоо. Зөвхөн баруун гараараа ажиллана. Бид баруун гарын эрх чөлөөнд хүрч, гар, шууны оролцоогүйгээр зөвхөн хуруугаараа ажилладаг, бугуй нь өндөр байдаг. Бид зөв хурууны хэрэглээг хянадаг; Бид хэмнэлийн жигд хөдөлгөөнд хүрдэг. 5. "Агашка эгч", "Ладушки" дуунууд. Басстай аялгуу тоглохдоо дээд нотыг зэргэлдээх чавхдаст дэмжлэгтэйгээр үргэлж тоглох ёстой, эс тэгвээс дуу нь хүч чадал, өнгөөрөө ялгаатай байдаг. Бид дээд нот ба бассыг нэгэн зэрэг дуугарч, гүйцэтгэхэд хялбар болгодог.

Ларина Оксана Валентиновна
Албан тушаал:багш
Боловсролын байгууллага: MBU DO "Камбарская ДШИ"
Орон нутаг:Удмурт Бүгд Найрамдах Улс, Камбарка
Материалын нэр:Нээлттэй хичээлийн хураангуй
Сэдэв:"Гитар тоглох чадварыг хөгжүүлэх, сайжруулах"
Нийтэлсэн огноо: 20.06.2016
Бүлэг:нэмэлт боловсрол

Хотын захиргаа төрөөс санхүүждэг байгууллага"Камбарская хүүхдийн урлагийн сургууль" нэмэлт боловсрол
Олон нийтийн хичээл

Гитарын ангид тоглох чадварыг хөгжүүлэх, сайжруулах.
гитарын багш Ларина О.В. 2016 он

Гитарын багш Ларина О.В.-ийн нээлттэй хичээл.

Хичээлийн сэдэв: Ангид тоглох чадварыг хөгжүүлэх, сайжруулах

гитар.

Огноо, цаг - 2016.03.18.

Байршил - DShI Kambarka

1. Танилцуулга


Ур чадвар нь дасгал, дадал зуршил (S.I. Ozhegov-ийн тайлбар толь бичиг) -ээр боловсруулсан ур чадвар юм. Ур чадвар гэдэг нь дахин давтаж, автоматизмд оруулах замаар бий болсон үйл ажиллагаа юм. Ажилд шаардлагатай ур чадварыг эзэмшсэнээр хүн ажлаа илүү хурдан, илүү үр дүнтэй, илүү сайн гүйцэтгэдэг (Википедиа).


Бага ангид хөгжмийн зэмсэг тоглох анхны ур чадвар тавигддаг. Энэ үе нь гол үе юм Цаашдын хөгжилхөгжимчин-жүжигчин. Багшийн үүрэг бол боловсролын үйл явцыг зөв зохион байгуулах явдал бөгөөд үүнд: зөв буух, тоглоомын машин суурилуулах, хөгжим-сонсголын болон метроны хэмнэлтэй үзүүлбэр, дуу чимээ гаргах арга техник, арга, гар зохицуулалт зэрэг орно. оюутны хувийн шинж чанарыг харгалзан үзэх. Оюутныг хөгжим, хөгжимд хэт их ачаалж болохгүй арга зүйн материал, тоглоомын ур чадвар бүрийг аажмаар нэгтгэж, хөгжүүлэх нь илүү дээр бөгөөд ингэснээр суралцахдаа тууштай, оновчтой байх зарчмыг хүндэтгэдэг. Гитарыг эзэмших боловсролын даалгавруудыг шийдвэрлэхэд үндэслэсэн репертуар нь хөгжмийн зэмсэг тоглох ур чадварыг цаашид хөгжүүлэх, сайжруулах чиглэлүүдийн нэг юм. Хичээл нь багшийн гэрчилгээ олгох үйл ажиллагааны хүрээнд явагддаг. Энэхүү хураангуй нь нээлттэй хичээлийн бүтэц, төлөвлөгөөг тусгасан болно. Хичээлийн явцад оюутны бэлтгэлийн түвшин, түүний сэтгэлзүйн хандлага болон бусад нөхцөл байдлаас шалтгаалан өөрчлөлт хийж болно. Бүтээлч ба товч тайлбар амьдралын замЗохиолын хичээлд тоглосон хөгжмийн зохиолчдыг зохиол судлах эхний хичээл дээр багш толилуулдаг. Энэ мэдээллийг сурагчтай ярилцах хичээлд ашигладаг.
2. Хичээлийн зорилго:
Сургалтын явцад тоглоомын ур чадварыг хөгжүүлэх, сайжруулах.

Даалгаврууд

Хөгжиж байна:
1. Оюутны гүйцэтгэлийн ур чадварыг хөгжүүлэх; 2. Хувь хүний ​​чадварыг хөгжүүлэх: санах ой, хөгжмийн сэтгэлгээ, сонсголын хяналт; 3. Хөгжмийн бүтээлч байдлын сонирхлыг хөгжүүлэх.
Хичээлүүд:
1. Онолын мэдлэгийг нэгтгэх; 2. Хөгжмийн бүтээл дээр үе шаттайгаар ажиллах ур чадварыг эзэмшүүлэх.
Боловсролын:
1. Техникийн арга барилыг эзэмших зорилготой, тууштай байх хүмүүжил. 2. Гоо зүйн амтыг хүмүүжүүлэх, хөгжим тоглох дуртай.
3. Хичээлийн товч тайлбар (хичээлийн төрөл, арга, зарчим,

оюутны танилцуулга)

Хичээлийн төрөл:
шинэ мэдлэг, ур чадвар олж авах, нэгтгэх хосолсон хичээл
Арга:
харуулах, сонсох, дүн шинжилгээ хийх, харилцан яриа, дасгал.
Арга зүйн үндсэн зарчим:
- урлаг, техникийн хөгжлийн нэгдмэл байдлын зарчим; - аажмаар, тууштай байх зарчим; - зарчим цогц хөгжилоюутан, агуулга дээр ажиллах замаар болон уран сайхны аргааражил; - зарчим хувь хүний ​​хандлагаоюутнуудтай ажиллах; Хичээлийн оролцогч бол гитарын 3-р ангийн сурагч Старков Алексей юм. гоо зүйн чиг баримжаа. Алексей хөгжмийн дундаж өгөгдөлтэй.

4. Хичээлийн явц:

4.1 Зохион байгуулалтын мөч. (1-р шат)
Шатны зорилго нь сурагчийг үр дүнтэй суралцах үйл ажиллагаанд бэлтгэх явдал юм. Хичээлийн сэдэв. Даалгавар: Ангид бүтээлч таатай орчин бүрдүүлэх. Сэдвийн ач холбогдлыг тайлбарла.
4.2. До мажор гамма. (2-р шат)
Тайзны зорилго нь оюутны техникийн хөгжил юм. Зорилго: 1. Ур чадвар эзэмших байрлалын тоглоом, гүйцэтгэх техникийн баруун ба зүүн гарны хурууны зохицуулалт. 2. Судалсан онолын мэдлэгээ нэгтгэх. Хуруугаараа хоёр октаваар До мажор хөгжим тоглож буй оюутан А.Сеговиа апояндо ашиглан i-m хурууны сургуулилтыг ашигласан байна. Тайлбар: - масштабаар тоглохдоо оюутан доошоо чиглэсэн хөдөлгөөнөөр баруун гарын хуруугаараа алдаа гаргадаг; - байрлалыг өөрчлөх үед гүйцэтгэлийн тасралтгүй байдлыг алддаг. Гаммагийн гүйцэтгэлийн дутагдлыг засах ажил. Маш чухал цэггитарчин техник, байрлалыг өөрчлөх. Зүүн гарын хөдөлгөөнийг зохион байгуулах талаар илүү дэлгэрэнгүй авч үзье: - өөр байрлал руу шилжихдээ зүүн гарынхаа эрхий хурууг хавчих хэрэггүй, шилжилт нь гарын тогтмол байрлалаар явагддаг ("бугуйны хөдөлгөөн") ; - булчингийн ядаргаа байхгүйн тулд хөлд хүчтэй даралт хийх шаардлагагүй; - дараагийн нотод бэлтгэхийн тулд хуруунууд утсан дээрээс хамгийн бага зайд өргөгдөнө (бид si ноотыг ΙΙ байрлалд тоглуулна - 5 дахь байрлал хүртэл ноотыг харна уу). - Бид байрлал солих дасгалыг Э.Пухолын “Гитар тоглох сургууль” хичээлийн 65-р хичээлийн дасгал хэлбэрээр хийдэг. Би сурагчаас дууны жигд байдлыг дагаж мөрдөхийг хүсч, i-m хуруунуудаа доошоо чиглүүлэх хөдөлгөөнд анхаарлаа хандуулж, оюутны чихийг динамик сонсоход чиглүүлдэг.
Хийсэн ажлын үр дүнд оюутан даалгавраа даван туулж байна. Хэмжээ тоглож байна удаан хурджигд, чөлөөтэй, динамик. Зүүн ба баруун гарны хөдөлгөөнийг зохион байгуулахтай холбоотой асуудлууд шийдэгдвэл та хэмнэлийн янз бүрийн хувилбараар хэмжүүрийг сурч эхлэх боломжтой. Каденза тоглож байна. Темпийг хадгалахын тулд масштабыг метрономын дор тоглодог.
4.3. А.Иванов-Крамской. E-dur-д сур.
Үр дүнг шалгаж байна гэрийн даалгавар. Этюдын гүйцэтгэл. Гүйцэтгэлийн шинжилгээ. Этюдын ажил эхлэхийн өмнө этюд гэж юу болохыг хэлдэг. Этюд бол жүжигчний арга барилыг хөгжүүлэхэд зориулагдсан хөгжмийн зэмсэг юм. Этюд бүр нь техникийн тодорхой бэрхшээлийг агуулдаг бөгөөд тэдгээрийг даван туулахад тусалдаг. Этюдыг тодорхой төрлийн техникт зориулж бичдэг: легато, арпеджио, тремоло, аккорд гэх мэт. Энэхүү этюд нь гитар тоглох хамгийн түгээмэл техник болох арпеджио дээр суурилдаг. Өмнөх хичээлүүдэд этюд дээр зарим ажил хийсэн: нарийвчилсан дүн шинжилгээ хийх, зөв ​​хуруугаа боловсруулах, цээжээр сурах. Этюд тоглож байна. Гүйцэтгэлийн явцад үүссэн техникийн бэрхшээлийг бид тодорхойлдог: - бүх арпеджиогийн дуунууд тод, жигд сонсогддоггүй. Энэ дутагдлыг судлахад хялбар болгохын тулд бид зүүн гараараа тоглодог хөвчийг тоглодог. Дараа нь арпеджио баруун гараараа тоглодог. Бид жигд, тасралтгүй дуу чимээ, дээд зэргийн цэвэршилт, хөгжмийн илэрхийлэлд хүрэхийн тулд удаан хурдаар тоглодог. Темпийг хадгалахын тулд этюдыг метрономын дор тоглодог.
4.4 M. Каркасси. Рондо Е - дур (4-р шат)
Зорилтот Үе шат - Бэлтгэлконцертын тоглолтонд зориулж. Бүтээл дээр ажиллах ур чадварыг хөгжүүлэх, сайжруулах том хэлбэр. Даалгаварууд: Гүйцэтгэх чадварыг сайжруулах, концертын гүйцэтгэлийн ур чадварыг бий болгох.
Гэрийн даалгаврын үр дүнг шалгаж байна. Гүйцэтгэлийн шинжилгээ. Энэ рондогийн ажил эхлэхийн өмнө дараахь зүйлийг авч үзсэн: хэлбэрийн гарал үүсэл, түүний бүтэц, шинж чанар. Рондо гэдэг нь гол сэдэв (цуцлах) нь ангиудтай ээлжлэн оршдог том хэлбэрийн зохиолуудыг хэлдэг. Рондо цээрлэсээр эхэлж, төгсөж, харгис тойрог үүсгэдэг. Рондогийн гарал үүсэл нь ардын дуу, бүжгийн хөгжимтэй холбоотой. Франц хэлээр Рондо нь тойрог, дугуй бүжиг гэсэн утгатай. Энэ рондогийн томьёо нь АВАСАВА А (цэцэх) - Е - дур, Б (1 анги) - Е - дур, С (2 анги) - А - дур. Рондо нь хөнгөн, хөнгөн, бүжгийн дүр төрхтэй байдаг. 6/8 хэмжээтэй байна жанрын онцлог Tarantellas: найгасан аялгуу, хоёр дахь хоолой нь хэнгэрэг, хэнгэрэгийн дууг дуурайдаг. Бүжиглэх чадварыг 1-р хэсгийн 2-р хоолойгоор онцлон тэмдэглэсэн бол 2-р анги нь цээрлэх дүрээр тогтвортой байдаг. Рондо тоглож байна. Гүйцэтгэлийн дутагдлыг тодорхойлох: нэг хэмнэл байхгүй, 2-р анги руу шилжих үед дуугарахад хялбар байдаг. Нэг хэмнэлд хүрэх - метрономтой ажиллах. Бид хөдөлгөөнийг аажмаар хурдасгаж, удаан хурдаар тоглодог. Рондогийн зан чанарыг харуулсан хэмнэлд хүргэ. Гүйцэтгэлийн гол зүйл бол бүтээлийг хөгжүүлэх бүрэн бүтэн байдлын мэдрэмж юм. Татгалзах давталтын давтамж нь гүйцэтгэлд нэг хэвийн байдлыг бий болгохгүйн тулд бид илүү динамик хөгжилд анхаарлаа хандуулдаг. Хэзээ техникийн болон хөгжмийн даалгавар, тайзны тэсвэр тэвчээрийг хөгжүүлэхийн тулд уг бүтээлийг тайзан дээр сонсгол, сургуулилт хэлбэрээр тоглох ёстой. Тухайн бүтээлийн гүйцэтгэлийг видео бичлэгт буулгаж, гүйцэтгэлийг гаднаас нь дүгнэх нь ашигтай. Бичлэг нь сурагчийн тоглолтын үеэр анзаардаггүй бүх дутагдлыг харуулдаг.
Л.Хөхро. Усан дээр.
Тоглох орчин үеийн хөгжмийн зохиолч barcarolle төрөлд бичсэн. Жүжиг гурван хэсэгтэй. Тодорхой аялгуугүй туйлширсан хэсгүүдэд, дунд хэсэгт, найм дахь ижил хөдөлгөөн үргэлжилсэн боловч эхний дууг тодотгож өгдөг - аялгуу тод харагдаж, бага зэргийн аялгуу гарч ирдэг. Энэ бүтээлийг илүү зөөлөн, зөөлөн дуугарахын тулд хурууны самбар дээр тоглохыг ашигладаг (оюутны тембрийн сонсголыг хөгжүүлэх). Энэ хэсэг нь хөнгөн, эргэцүүлэн бодох шинж чанартай: усан дээр бага зэрэг найгах, хөвч авианы дагуу найм дахь нотуудын хөдөлгөөн. Жүжиг тоглож байна.
Гүйцэтгэлийн дутагдалтай талуудыг тодорхойлох: жүжгийн дүрслэлийн агуулгад тохирсон илүү жигд илэрхийлэлтэй гүйцэтгэлд хүрэх.
4.5. Гэрийн даалгавар(5 үе шат)
Видео бичлэгт бичсэн бүтээлийн гүйцэтгэлд бие даан дүн шинжилгээ хийх.
5. Дүгнэлт.
Хичээлийн энэ сэдэв нь гитар тоглохыг хөгжүүлэх, сайжруулах ажлыг хамарна. Хичээл дээр үзүүлсэн хөгжмийн материал нь онолын, техникийн болон урлагийн тодорхой асуудлуудыг шийддэг. Оюутны урын санд байгаа хэсгүүд нь түүнийг сонгодог бүтээлтэй танилцуулдаг гитар хөгжиморчин үеийн хөгжмийн зохиолчдын хөгжим, түүний гүйцэтгэлийн ур чадвар, бүтээлч хувийн шинж чанарыг хөгжүүлэх, сайжруулах. Олон нийтийн концертод оролцох, уралдаан тэмцээнд оролцох нь хөгжмийн цаашдын хөгжил, хөгжмийн зэмсэг тоглох ур чадвар, ур чадварыг дээшлүүлэх томоохон хөшүүрэг болдог.
6. Логистик:
- гитар - 3 ширхэг; - төгөлдөр хуур - 1 ширхэг; - хөгжмийн цуглуулга (сурган хүмүүжүүлэх урын сан); - метроном; - компьютерийн програм хангамж.
7. Ашигласан эх сурвалжууд:
1.А.М.Иванов-Крамской "Зургаан утастай гитар тоглох сургууль" 2. Э.Пухол "Зургаан утастай гитар тоглох сургууль" 3.А.Гитман " Анхан шатны боловсролзургаан утастай гитар дээр" 4. Ю.П.Кузин "The ABC of the gitarist" 5. Интернет эх сурвалжууд

5. Дүгнэлт


Хичээлийн энэ сэдэв нь гитар тоглохыг хөгжүүлэх, сайжруулах ажлыг хамарна. Хичээл дээр үзүүлсэн хөгжмийн материал нь онолын, техникийн болон урлагийн тодорхой асуудлуудыг шийддэг. Оюутны урын санд байгаа хэсгүүд нь түүнийг сонгодог гитар хөгжим, орчин үеийн хөгжмийн зохиолчдын хөгжимтэй танилцуулж, түүний гүйцэтгэх ур чадвар, бүтээлч хувийн шинж чанарыг хөгжүүлж, сайжруулдаг. Олон нийтийн концертод оролцох, уралдаан тэмцээнд оролцох нь хөгжмийн цаашдын хөгжил, хөгжмийн зэмсэг тоглох ур чадвар, чадварыг дээшлүүлэх томоохон хөшүүрэг болдог.

Олон нийтийн хичээл

сэдвээр:

"Гитарын ангид анхлан суралцагчидтай ажиллах"

Дээд зэрэглэлийн багш

MBOU DOD Lokot хүүхдийн урлагийн сургууль

Сергей Васильевич Иванин

Тохой - 2012

Хичээлийн зорилго: Сургалтын эхний шатанд гитар тоглох гүйцэтгэлийн ур чадварыг төлөвшүүлэх, хөгжүүлэх.

Хичээлийн төрөл: Нэгтгэсэн.

Даалгаварууд:

1. Боловсролын. Энэ үе шатанд судалж буй бүтээлийн хүрээнд дуу чимээ гаргах янз бүрийн аргыг эзэмшихэд суралцагчийг сургах

2 . Хөгжиж байна. Ерөнхий үзэл бодлыг хөгжүүлэх хөгжмийн чих, санах ой, анхаарал, сэтгэлгээ, гитар тоглох арга техникийг сайжруулах.

3. Хүмүүжүүлэх. Сурсан бүтээлээ гүйцэтгэх соёл, бэрхшээлийг даван туулах тэвчээр, тэсвэр тэвчээрийг төлөвшүүлэх.

4. Эрүүл мэндийг хэмнэх. Зөв буух, гараа тохируулах, биеийн тамирын дасгал хийх.

Хичээлийн хэлбэр: Ганцаарчилсан

Арга:

Практик үзүүлэх арга;

Амаар тайлбарлах арга.

Боловсролын болон материаллаг хэрэгсэл: гитар, хөлийн түшлэг, сандал, хөгжим, ажлын дэвтэроюутан.

Хичээлийн төлөвлөгөө:

1. Зохион байгуулалтын мөч, оршил(арга зүйн тэмдэглэл).

2. Гэрийн даалгавраа шалгах.

байрлалын дасгалын тоглоом;

i-m, m-i хурууны сургуулилтыг ашиглан C-dur масштабыг тоглох;

Ноорог дээр ажиллах;

Өмнө нь сурсан хэсгүүдийг тоглох;

Биеийн тамирын дасгал хийх

3. Тоглоомын шинэ техник дээр ажиллах - давхар тирандо.

4. Гэрийн даалгавар, хичээлийн дүн шинжилгээ.

Хичээлийн үеэр.

Арга зүйн лавлагаа: эхний хичээл хөгжмийн сургуульхүүхдийн амьдралд томоохон үйл явдал юм. Тэрээр багш, зэмсэгтэй танилцаад зогсохгүй хөгжмийн ертөнцөд анхны алхмуудыг хийдэг. Оюутны хичээлд хандах хандлага нь энэ уулзалт хэр амжилттай болохоос хамаарна. Тиймээс эхний хичээлүүд нь оюутан маш их зүйлийг хүлээн авахын тулд бүтэцтэй байх ёстой тод сэтгэгдэл, эерэг сэтгэл хөдлөл. Хүүхэд түүнд шинэ орчинд дасах шаардлагатай. Үүнийг хийхийн тулд багш түүнийг байлдан дагуулах ёстой: хичээл дээр танил аялгуу тоглож, танил дуу дуулахыг санал болго - энэ нь холбоо тогтоох, бүтээлч уур амьсгалыг бий болгоход тусална. Оюутан бэлтгэлтэй байх ёстой хөгжмийн хичээлүүдЭнэ нь зөвхөн таашаал төдийгүй өдөр тутмын шаргуу ажил юм. Хэрэв хичээлүүд сонирхолтой бол хүүхэд анхан шатны сургалтын олон бэрхшээлийг даван туулж чаддаг - техник, хэмнэл, аялгуу. Ийм хичээл нь хүүхдийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх, өөртөө итгэх итгэлийг нэмэгдүүлэхэд илүү үр дүнтэй байдаг.

Байршлын дасгалын тоглоом. Сургалтын эхний үе шатанд оюутны анхан шатны моторт ур чадварыг хөгжүүлэхийн тулд түүнийг техникийн даалгавар гүйцэтгэхэд бэлтгэх тусгай дасгалууд шаардлагатай байдаг. Оюутны буух, багажийн байрлал, гарны байрлал зэрэгт онцгой анхаарал хандуулдаг.

i-m, m-i хурууны сургуулилтыг ашиглан Апояндо техникээр C-dur хэмжигдэхүүн тоглох. Гол ажил бол дээш доош хөдөлж байхдаа баруун гарын хурууг яг солих явдал юм.

Этюд дээр ажиллахгүйгээр гитарчны техникийг хөгжүүлэх боломжгүй юм.

Калинин В. Этюд Э-дур. Зүүн гарын хурууны нарийвчлал, тоглож буй хөвчний дууны чанар дээр ажиллана.

Өмнө нь сурсан хэсгүүдийг тоглож, тоглоомын сул тал, давуу талыг зааж өгөх:

Krasev M. "Herringbone"

Калинин В. "Вальс"

Биеийн тамирын дасгал хийх:

"Аалз". Хоёр гарын хурууг дулаацуулах дасгал.

"Humpty Dumpty". Дасгалыг зогсож байхдаа гүйцэтгэдэг. Хоёр гараа хажуу талаас дээш доош өргөж, их биеийг бага зэрэг урагшлуул.

"Цэрэг ба баавгай". Үүнийг сандал дээр сууж байхдаа гүйцэтгэдэг. "Цэрэг" гэсэн тушаалаар нуруугаа тэгшлээд цагаан тугалга цэрэг шиг хөдөлгөөнгүй суу. "Баавгай бамбарууш" гэсэн командын дагуу тайвширч, зөөлөн баавгай шиг нуруугаа бөөрөнхийл.

В.Калинины "Полка" жүжгийн давхар тирандо тоглох шинэ арга барил дээр ажиллана. Үүнийг гүйцэтгэхэд бэлтгэхийн тулд бид давхар ноот бүхий нээлттэй утсан дээр дасгал хийдэг. Дараа нь бид ажилд дүн шинжилгээ хийнэ: хэмжээ, өнгө аяс, гол шинж тэмдэг, хөгжмийн текст, хэмнэлийн хэв маяг, түүний гүйцэтгэлийг эхлүүлэх.

Гэрийн даалгавар.

Дасгал, масштаб, этюд дээр үргэлжлүүлэн ажиллана. Гитар тоглох ур чадварын чанарыг сайжруулахын тулд "Зул сарын гацуур мод", "Вальс" хэсгүүдийг давт.

"Полка" - шинэ техникээр дадлага хий, хөгжмийн текстийг чиглүүлэх нь дээр.

Хичээлийн дүн шинжилгээ:

Хичээлийн үр дүнд багшийн тавьсан зорилго, зорилтууд биелсэн болохыг харуулсан.

Оюутнуудад өгсөн даалгаврын тодорхой, ойлгомжтой байх;

Төрөл бүрийн хөгжмийн материалхөгжилд тустай бүтээлч байдалоюутан

Дүрслэлийн цувралыг бий болгох (харьцуулалт, холбоо);

Онолын үзэл баримтлалыг контекстэд оруулах хөгжмийн зураг;

Ажил гүйцэтгэж буй оюутнуудын сонсголын хяналт.


Топ