Хаврын ландшафтын будгийн хосолсон хичээл. Илтгэлтэй ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй

Холбооны улсын боловсролын стандартыг нэвтрүүлэх хүрээнд хичээлд тавигдах орчин үеийн шаардлагын дагуу орчин үеийн багш нарт сонголт хийх боломжийг олгодог хэд хэдэн хөтөлбөр боловсруулсан.

Хоёр дахь үеийн хөтөлбөрт ландшафтын заах хичээлийн агуулгыг шинжлэн судалсны дараа бид Б.М. Неменский болон хөгжүүлсэн технологийн газрын зурагбага, дунд ангид зориулсан хичээлүүд. ландшафтын хичээл сайн сурах

3-р анги "Бидний эргэн тойрон дахь урлаг".

IV улирал. "Уран бүтээлч ба үзэгч".

Сэдэв: “Уран зураг бол онцгой ертөнц юм. Ландшафтын зураг".

Зорилго: Хувь хүний ​​​​уран сайхны болон бүтээлч үйл ажиллагааг төлөвшүүлэх, гоо зүйн мэдрэмжийг төлөвшүүлэх, сонирхох дүрслэх урлагландшафтын төрөлд сурагчдыг танилцуулах.

Зорилго: зураг бол уран бүтээлчийн бүтээсэн, түүний бодол санаа, мэдрэмж, туршлагаар дүүрэн онцгой ертөнц гэдгийг ойлгох; Оросын хамгийн том ландшафтын зураачдын нэрийг олж мэдэх; ландшафтын дүр төрхийг тодорхой сэтгэлийн хөдөлгөөнөөр дүрсэлж сурах; тухай ярьж сур бүтээлч ажилүзэгч, дүрслэх урлагийн бүтээлийг хүлээн авах туршлагаасаа.

2. Метасубъект: илрэлийг харах, мэдрэх чадварыг эзэмших урлагийн соёлВ эргэн тойрон дахь амьдрал; урлагтай харилцах, урлагийн бүтээлийн агуулга, илэрхийлэх арга хэрэгслийн хэлэлцүүлэгт оролцох хүсэл; бие даасан уран сайхны болон бүтээлч үйл ажиллагааг хэрхэн зохион байгуулах, уран сайхны санааг хэрэгжүүлэх арга хэрэгслийг сонгоход суралцах; урлагийн үр дүнг үнэлэх чадварыг эзэмших бүтээлч үйл ажиллагаа, өөрийн болон ангийнхан.

3. Хувь хүн: эргэн тойрон дахь ертөнцөд сэтгэл хөдлөл, үнэ цэнэтэй хандлага; соёлын олон янз байдлыг хүлээн зөвшөөрөх; Урлагийн амт, урлагийн бүтээл, хүрээлэн буй орчны үзэгдлийн гоо зүйн үнэлгээ хийх чадварыг сайжруулах; ур чадварыг эзэмших усан будгийн будаг; сайхан зүйлсийг бүтээхийн тулд урлагийн ур чадварыг ашиглахыг хүсдэг.

Практик даалгавар: Танилцуулгын дагуу намрын ландшафтыг дүрсэл.

Оюутнуудад зориулсан тоног төхөөрөмж, материал: 2 хуудас усан будгийн цаас a4, 2 ландшафтын хуудас, бал харандаа, баллуур, бийр, усны аяга, усан будаг.

Үзүүлэнгийн эгнээ: ландшафтын зураач И.Левитан "Ижил мөрөн дээр", "Владимирка", А.Саврасов "Рокс ирлээ", "Гэсгээх", Ф.Васильев "Тосгон", "Үүрийн гэгээ", А.Куинджи "Уран зургийн хуулбарууд" Валаам арал дээр" , " Сарны гэрэлт шөнө»; сургалтын хэрэглэгдэхүүн "Ландшафтын найрлага", " Шугаман хэтийн төлөв», « агаарын хэтийн төлөв”, нүдэнд зориулсан дасгал.

Хөгжмийн цуврал: Ю.Энтин "Бяцхан дэгдээхэйн бүжиг", Людвиг ван Бетховен "Чимээгүй".

Хичээлийн технологийн газрын зураг:

Хичээлийн үе шат, даалгавар.

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

1. Зохион байгуулалтын үе шат

Хүүхдүүдийн анхаарлыг татах.

Музей, орон сууцны барилга, боловсролын байгууллагуудын зургийн гэрэл зураг бүхий слайдуудыг үзүүлэв.

Зургийн талаар бүхэлд нь ярина: тодорхойлолт өгч, хаана, яагаад зурагтай уулзаж байгаагаа тайлбарлаж, зураг дээрх ертөнцийн тухай, зургийн жаазны үүргийн талаар ярилцана. И.Шишкиний "Нарстай ландшафт" (1882) бүтээлийг чимэглэлгүй, жаазтай хуулбарласан слайдыг үзүүлэв.

"Хэтийн төлөв".

Хүүхдүүдийн алсын харааг өргөжүүлэх.

Дүрслэх урлагийн төрөл жанрын тодорхойлолт, дараа нь ландшафтын тодорхойлолтыг өгдөг. хэлдэг товч түүхландшафт. Хичээлийн зорилго, зорилтыг бүрдүүлдэг.

Ямар төрлийн ландшафт байдгийг тайлбарлаж, ажлын жишээ бүхий слайдыг үзүүлэв.

Хөдөөгийн ландшафт. Хотын ландшафт.

К.Коро. Уулын ландшафт, 1860 он.

Ф.Алексеев. Хотын талбай, 1790.

Хүмүүстэй ландшафт. Амьтадтай ландшафт.

Ф.Миллаис. Чих цуглуулагчид, 1857 он.

Д.Фаттори. Амрах, 1873 он.

Голын ландшафт. Тэнгэртэй ландшафт.

С.Денис. Гол, 1891 он.

Николас Рерих. Тэнгэрийн зарлиг, 1915 он.

Уулын ландшафт. Талбай бүхий ландшафт.

Э.Хоппер. Grain Hill, 1930 он.

Ж.Мишель. Агуу байдал. 1812.

Бүрхэгдсэн ландшафт. Панорамик ландшафт.

Ж. Корот. Фонтенбло дахь нуга, 1864 он.

Л.Гофиер. Валомбросагийн үзэмж, 1890 он.

А.Саврасовын зургийг хуулбарласан слайдыг үзүүлэв

"Рокс ирлээ", 1871:

М.Лермонтовын "Хаврын ландшафт" шүлгийг уншдаг:

Хавар хагарсан мөс үед

Сэтгэл хөдөлсөн гол урсдаг

Хэзээ газар нуга дунд

Нүцгэн дэлхий хар өнгөтэй болно

Мөн харанхуй үүлэн дотор унадаг

Хагас залуу талбайд,

Муу мөрөөдөл нь уйтгар гунигийг эрхэмлэдэг

Миний туршлагагүй сэтгэлд;

Байгаль улам залуужиж байгааг би харж байна

Зөвхөн түүнд залуу болж болохгүй;

Ланит тайван дөл час улаан

Чамтай хамт цаг гаргаарай

Тэгээд зовж шаналсан хүн ийм зүйл тохиолдсон,

Тэр зүрх сэтгэлдээ хайрыг олохгүй.

Тэрээр шавь нартайгаа хамт зурагт дүн шинжилгээ хийдэг: ландшафт ямар сэтгэл хөдлөл, сэтгэлийн байдал, зураач уран бүтээлийнхээ улирлыг ямар нарийн ширийн зүйлээр илэрхийлж байна.

1895 онд А.Куинджийн "Сарны гэрэлт шөнө" зургийг хуулбарласан слайдыг үзүүлж байна.

Борооны чимээг надад зур

Муухай зангийн инээд,

Булбын туяаны туяа,

Мөн сэтгэл хөдөлгөм серфинг.

Чимээгүйхэн нар жаргахыг зур

Од бол болор тархсан,

Шөнө дунд нуур

Мөн дэлхийг бүхэлд нь амьсгалж байгаа зүйл.

Салхины амьсгалыг зур

Залуу голын санаа алдах,

Үүр цайхыг хүлээж буй тэнгэрийн хаяа

Мөн усны дээгүүр манан.

Хувцаслалтаар мод зур

Мөн өвс бол том хивс,

Мөн шөнийн сар тэвэрч байна

Тэнгэр бол гайхалтай майхан юм.

Зурах. Ард түмэндээ өг

Энэхүү ид шидийн ландшафт

Магадгүй тэр үед байгаль

Тэд бага гомдоох болно!

Оюутнуудтайгаа хамт тэрээр зурган дээр дүн шинжилгээ хийдэг: зохиолч үзэгчдэд ямар мэдрэмжийг илэрхийлэхийг оролдсон, бүтээлийн сэтгэлийн байдал.

Зураач тодорхой техникээр дамжуулан ландшафтын илэрхийлэлд хүрдэг гэдгийг тайлбарлав. Тэр тэдний тухай ярьж эхэлдэг.

Үзүүлэн харуулж байна Хэрэгслийн хэрэгсэл"Ландшафтын найрлага" нь найрлагын төрлүүдийн талаар өгүүлдэг.

Ландшафтын найрлагын төрлүүдийн схемүүд: 1 - хэвтээ орон зайн төлөвлөгөөний схем, 2 - хэвтээ орон зайн төлөвлөгөө ба төв хавтгай; 3 - орон зайн хэвтээ төлөвлөгөө ба ялгаатай хавтгайн хэмнэл, 4 - хэвтээ орон зайн төлөвлөгөө ба далавчны хавтгай, 5 - хэвтээ орон зайн төлөвлөгөө ба хөшигний 2 хавтгай, 6 - хэвтээ орон зайн төлөвлөгөө ба босоо шугам, 7 - хэвтээ. төлөвлөгөө болон 2 жигүүрээс босоо шугамууд, 8 - орон зайн хэвтээ төлөвлөгөө ба босоо шугам, 9 - диагональ чиглэлийн орон зайн төлөвлөгөө, 10 - зургийн төв дэх алга болох цэг рүү гүн гүнзгий гурвалжин шилжих, 11 - төв дэх алга болох цэг хүртэл гүн рүү гурвалжин шилжих зургийн, 12 - зургийн ирмэг дээр байрлах гурвалжингийн гүн рүү шилжих, алга болох цэг рүү шилжих, 13 - гурвалжингийн гүн рүү шилжих, алга болох цэг нь зургийн ирмэг дээр, 14 - гүн рүү шилжих. нуман чиглэлийн, 15 - нуман ба гурвалжин чиглэлийн гүн рүү шилжинэ, 16 - нуман чиглэлийн гүн рүү шилжинэ, 17 - нуман ба гурвалжин чиглэлийн гүнд хэд хэдэн нүүдэл хийнэ.

I. Левитан "Волга дээр", 1888. Зохиолын төрөл - гүн дэх гурвалжин цус харвалт, алга болох цэг нь зургийн ирмэг дээр байна.

Ф.Васильев "Тосгон", 1869. Бүтцийн төрөл нь хэвтээ орон зайн төлөвлөгөө ба далавчны хавтгай юм.

"Шугаман хэтийн төлөв" арга зүйн гарын авлагыг үзүүлэв.

Шугаман хэтийн төлөв, үндсэн ойлголтуудын тодорхойлолтыг өгдөг.

Уран зургийн хуулбарын жишээг өгөв.

А.Саврасов. Распутица, 1894. И.Левитан. Владимирка, 1892 он.

"Агаарын хэтийн төлөв" арга зүйн гарын авлагыг үзүүлэв.

Агаарын хэтийн төлөв, үндсэн хуулиудын тодорхойлолтыг өгдөг.

Уран зургийн хуулбарын жишээг өгөв.

А.Куинджи. Ф.Васильев. Үүрийн гэгээ, 1873 он.

Валаам арал дээр, 1873 он.

А.Климановын "Агаарын хэтийн төлөв" шүлгийг уншина:

Дэлгэрэнгүй бичээрэй

Өнөөдөр байгаль маш их үнэ цэнэтэй юм.

Зураач, тэнгэр, талбай - нигүүлсэл!

Зотон, тос - сэтгэгдэл

Тэр талбайг анх удаа харсан,

Цагаан хөндлөнгийн оролцоотой Ultramarine.

Тариалангийн талбай дээр цас матрас руу унах болно -

Т рхэц, судлууд - тэргүүн эгнээнд

Мөн тэнгэрийн хаяанд байгаа шугамууд хайлж байна

Тэнгэртэй нэгдэж ... тиймээс бид тантай хамт байна

Тэнгэртэй нийлье - будах нь энгийн зүйл.

Багшийн түүхийг сонсоорой. ОХУ-ын хамгийн том ландшафтын зураачдын уран зураг, нэрстэй танилцана уу.

Шалгаж, харьцуул ландшафтын зураг, тэдгээрт дүн шинжилгээ хийж, уран бүтээлчид өөрсдийн бүтээлдээ илэрхийлдэг сэтгэлийн байдлын талаар ярилц.

Найрлага, шугаман болон агаарын хэтийн төлөвийн талаархи мэдлэгийг эзэмшинэ.

4. Динамик түр зогсолт.

Нүд амраах дасгал хий.

"Нүдний дасгал" илтгэлийн слайдуудыг үзүүлэв.

Хөдөлгөөн бүрийг 6 удаа хий:

Дасгал хийх.

Дасгал 1. "Усан будгаар ажиллах арга техник":

Усан будгаар ажиллах үндсэн аргуудыг тайлбарлана.

1) Гурван босоо туузыг бие биенийхээ хажууд түрхэнэ өөр өнгө. Тэднийг хатаахыг хүлээнэ үү. Дээрээс нь өөр өнгийн хэвтээ судлууд зур.

2) Гурван тэгш өнцөгтийг нэг өнгөөр ​​хучих. Будгийг хатаана. Дараа нь зөвхөн хоёр тэгш өнцөгт дээр хэрэглэнэ. Гурав дахь тэгш өнцөгтийг дахин усан будгаар дүүргэнэ - хатаасан давхарга дээр.

3) Будаг нь хатаж, бүдгэрч, ирмэгийг нь сойзоор холбоно уу.

4) Гурав дахь дасгалыг гурав ба түүнээс дээш өнгөөр ​​давт.

Ажлын жишээ:

Дасгал 2. "Намрын өнгө":

Тэрээр намрын өнгийг усан будгаар толботой дүрслэх даалгавар өгдөг: тэнгэр, ногоон, газар.

Ажлын жишээ:

Дасгал 3. "Орон зайн мэдрэмжийг хөгжүүлэх":

Талбайн төлөвлөгөөг үзүүлж, шугаман хэтийн төлөвийн хуулийг дагаж, энэ төлөвлөгөөний ландшафтыг дүрслэх даалгавар өгдөг.

Газар нутгийн төлөвлөгөө:

Дасгал хийх. Усан будгаар ажиллах ур чадварыг эзэмш. Орон зайн мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Дасгал 1: "Усан будгаар ажиллах арга техник." Хүүхдийн ажлын жишээ:

Дасгал 2: "Намрын өнгө." Хүүхдийн ажлын жишээ:

Дасгал 3: "Орон зайн мэдрэмжийг хөгжүүлэх." Хүүхдийн ажлын жишээ:

6. Динамик түр зогсолт.

Гүй бүжгийн хөдөлгөөнүүдхөгжим рүү.

Багш асдаг хөгжмийн зохиолЮ.Энтин "Бяцхан дэгдээхэйн бүжиг".

Хөгжмийн дагуу бүжгийн хөдөлгөөн хийх:

Хууль, хэтийн төлөв, найруулгын дүрмийг дагаж, хичээлийн сэдвээр найруулга хий.

Сэдвийн ажлыг дуусгах даалгавар өгдөг " Намрын ландшафт”, бүтэц, хэтийн төлөвийн хуулийг дагаж мөрдөж, даалгаврын жишээг харуулж байна.

Людвиг ван Бетховены "Чимээгүй" хөгжим багтсан:

Бүтээлч ажил хий. Дууссан ажлын жишээ:

8. Тусгал.

1-р онгоцонд бид юу харж байна вэ?

Бид холоос юу харж байна вэ?

Найрлагын ямар хуулиуд ажиглагдаж байна вэ?

Хэтийн төлөвийг хэрхэн хадгалдаг вэ?

Тэдний ажилд дүн шинжилгээ хийхийг санал болгож байна.

9. Дүгнэж хэлэхэд:

Хичээлээс дүгнэлт хий.

Хичээлээс дүгнэлт хий.

Үр дүн:

Сэдэв: Зураг нь зураачийн бүтээсэн, түүний бодол санаа, мэдрэмж, туршлагаар дүүрэн онцгой ертөнц гэсэн ойлголттой болох; Оросын хамгийн том ландшафтын зураачдын нэрийг мэдэх; илтгэлийн дагуу ландшафтыг тодорхой сэтгэл хөдлөлөөр дүрслэх; Үзэгчдийн бүтээлч ажил, дүрслэх урлагийн бүтээлийг мэдрэх туршлагаасаа ярих чадвартай байх.

2. Мета-субъект: эргэн тойрны амьдрал дахь уран сайхны соёлын илрэлийг харж, мэдрэх чадвартай байх; урлагтай харилцах, урлагийн бүтээлийн агуулга, илэрхийлэх арга хэрэгслийг хэлэлцэхэд оролцох хүсэл; бие даасан уран сайхны болон бүтээлч үйл ажиллагааг зохион байгуулах, уран сайхны үзэл баримтлалыг хэрэгжүүлэх арга хэрэгслийг сонгох чадвартай байх; өөрийн болон ангийнхны урлаг, бүтээлч үйл ажиллагааны үр дүнг үнэлэх чадвартай байх.

3. Хувь хүн: эргэн тойрон дахь ертөнцөд сэтгэл хөдлөл, үнэ цэнэтэй хандлага; соёлын олон янз байдлыг хүлээн зөвшөөрөх; Урлагийн амт, урлагийн бүтээл, хүрээлэн буй орчны үзэгдлийг гоо зүйн үүднээс үнэлэх чадвартай байх; усан будгаар ажиллах ур чадварыг эзэмших; сайхан зүйлийг бүтээхийн тулд урлагийн ур чадварыг ашиглахыг хичээ.

И.Шишкиний "Алхагчтай ландшафт", 1869 оны зургийг олохын тулд гэрийн даалгавар өгч, дүн шинжилгээ хийх: зургийн сэтгэл санааг тодорхойлох, найрлагатай танилцах, шугаман болон агаарын хэтийн төлөвийн дүрмийг ажиглах. Ажилд баярлалаа.

Гэрийн даалгавраа бичнэ үү.

6-р анги. "Бидний эргэн тойрон дахь дүрслэх урлаг".

IV улирал. "Хүн ба орон зай".

Сэдэв: "График дахь ландшафт".

Зорилго: График ноорог, ландшафтын ноорогтой танилцах алдартай уран бүтээлчидОХУ, ашиглан агаарын орчныг дамжуулах аргыг судлах график материал.

Сэдэв: харааны-орон зайн сэтгэлгээг соёлын урлаг, ёс суртахууны орон зайд ертөнцийг сэтгэл хөдлөл, үнэ цэнийг судлах, өөрийгөө илэрхийлэх, чиглүүлэх хэлбэр болгон хөгжүүлэх; дүрслэх урлагт илэрхийлэгдсэн эх орныхоо соёлын түүхийг хүндэтгэх сэтгэлийг төлөвшүүлэх; бүтээх туршлага хуримтлуулах уран сайхны дүр төрхландшафтын төрөлд; хуурай пастелийн техникээр туршлага хуримтлуулах; дүрслэх урлагийн бүтээлтэй харилцах хэрэгцээг хөгжүүлэх, урлагийн бүтээлийг ойлгох, тайлбарлах, үнэлэх практик ур чадвар, чадварыг эзэмших.

2. Мета-субъект: өөрсдийн үйлдлээ төлөвлөсөн үр дүнтэй уялдуулах, үр дүнд хүрэх үйл явцад тэдний үйл ажиллагааг хянах, өөрчлөгдөж буй нөхцөл байдалд тохируулан үйлдлээ тохируулахыг заах; боловсролын даалгаврын хэрэгжилтийн зөв байдлыг үнэлэхийг заах; өөрийгөө хянах, өөрийгөө үнэлэх үндсийг эзэмших; ганцаараа болон багаар ажиллаж сурах.

3. Хувь хүний: суралцах, танин мэдэх сэдэлд тулгуурлан суралцах хариуцлагатай хандлагыг төлөвшүүлэх, өөрийгөө хөгжүүлэх, өөрийгөө боловсронгуй болгоход бэлэн байх, чадваржуулах; бүтээлч үйл ажиллагааны явцад үе тэнгийнхэн, насанд хүрэгчидтэй харилцах харилцааны чадварыг бий болгох; Оросын агуу зураачдын өв залгамжлал, гоо зүйн шинж чанартай бүтээлч үйл ажиллагаануудаар дамжуулан гоо зүйн ухамсарыг хөгжүүлэх.

Практик даалгавар: Хуурай пастелийн техникийг ашиглан "Цаг агаарын байдал" сэдвээр график ландшафт бүтээх.

Оюутнуудад зориулсан тоног төхөөрөмж, материал: 1 хуудас пастел цаас, 3 ландшафтын хуудас, бал харандаа, баллуур, хуурай пастел.

Үзүүлэнгийн эгнээ: уран зургийн хуулбар, тэдэнд зориулсан ноорог: А.Саврасова "Роксууд ирлээ", А.Куинджи. "Днепр дээрх сарны шөнө", И.Шишкин "Ой дахь вэб"; "График дахь агаарын хэтийн төлөв" арга зүйн гарын авлага; янз бүрийн график техникээр хийсэн ландшафтын хуулбар; нүдний дасгал.

Уран зохиолын цуврал: Шүлэг: В.Козлов "Нар жаргах нь сэрүүн", Н. Чумаченко " Pinery»; динамик түр зогсолтод зориулсан шүлгүүд: "Бид хамтдаа ой дундуур явна", "Хаалган дээр цоож өлгөгдсөн".

Хөгжмийн цуврал: А.Вивалди "Хийлийн концерт, 3 цаг Аллегро", П.И. Чайковский "Улирал. Дөрөвдүгээр сар".

Хичээлийн технологийн газрын зураг:

Хичээлийн үе шат, даалгавар

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

1. Зохион байгуулалтын үе шат.

Сурагчдыг хичээлд бэлтгэх.

Сурагчдын хичээлд бэлэн байдлыг шалгана. Оюутны ирцийг шалгана.

Ажлын бэлэн байдлыг шалгах.

2. Мэдлэгийг сэдэлжүүлэх, шинэчлэх үе шат.

Хүүхдүүдийн анхаарлыг татах.

Оюутныг боловсролын үйл явцад хамруулах дотоод хэрэгцээг хангах нөхцлийг бүрдүүлэх.

Ландшафтын төрлийг тодорхойлдог. Бие даасан тухай ярьж байна уран сайхны үнэ цэнэграфик ландшафт. Графикийн товч түүхийг өгүүлдэг. Гайхамшигтай бүтээл бичихээсээ өмнө зураачид үргэлж зохиол хайж байсан: график материалаар ноорог, ноорог зурдаг байсныг тайлбарлав. Алдартай уран зураг, ноорог зургуудын хуулбар бүхий слайдуудыг үзүүлэв.

А.Саврасов. Rooks ирлээ. 1871.

А.Куинджи. Днепр дээрх сарны гэрэлт шөнө, 1880 он

И.Шишкин. Ойд вэб. 1880-аад он

Н.Чумаченкогийн "Нарсан ой" шүлгийг уншдаг.

Нарсан ой, нарсан ой

Ямар хамрах хүрээ, ямар орон зай.

Энд ховор цэвэр агаар

Давирхайн анхилуун үнэрээр дүүрсэн.

Энд гайхалтай амар амгалан байна.

Лаа, нарийхан хонгил шиг,

Алтан холтосоор хувцасласан,

Тэд зүүгээр титэм зүүсэн байдаг.

Нарсан ой, нарсан ой

Тантай яриа өрнүүлж байна

Тэр трилл тоншуул, заримдаа

Ан агнуурын бүрээгээр дуулдаг.

Алмазан цэвэр булаг

Элани чулуун дээрх гиттерүүд,

Нарны хурц туяатай уулзах

Тэгээд чичирч буй шувууг үнсээрэй.

Нарсан ой, нарсан ой

Шидэт ятгын цээж баримал

Анхааралтай сонс. Зургийн слайд үзэх.

3. Онолын мэдээлэл солилцох.

Хичээлийн зорилго, зорилтуудыг тавь. Хичээлийн сэдвийн талаархи яриа.

"Бүтэц" сэдвээр мэдлэгээ нэгтгэн дүгнэх,

"Хэтийн төлөв".

Хүүхдүүдийн алсын харааг өргөжүүлэх.

Ландшафтын зураг зурах дарааллыг тодорхойлох.

Идэвхтэй харилцан яриа зохион байгуулах.

Хичээлийн зорилго, зорилтыг бүрдүүлдэг.

-д илэрхийлэх арга хэрэгслийг дүрсэлсэн график зурагмөн янз бүрийн график техник. Янз бүрийн график техникээр хийсэн ландшафтын хуулбар бүхий слайдуудыг үзүүлэв.

Зурах. Зургийн төрлүүд:

Шугаман зураг. Өнгөний загвар.

Ноорог зурах. Силуэт зурах.

Зураг дээрх янз бүрийн график материалын талаар ярьж, ажлын жишээг харуулав.

Энгийн харандаа. Өнгөт харандаа.

Нүүрс. Бэх.

Пастел. Сангвиник (сепиа, бистр).

Соус. Усан будаг.

Номын график:

Дүрслэл. Ширээ.

Хэрэглээний график:

Коллаж. Зурагт хуудас.

Оюутнуудад хэвлэмэл график, дүрслэх урлагт гүйцэтгэх үүргийг танилцуулна. "Хэвлэх", "сийлбэр" гэсэн ойлголтуудын талаар ярьдаг. Слайдуудыг хэвлэмэл графикийн төрлөөр үзүүлэх:

Гүдгэр сийлбэрүүд:

Модон сийлбэр. Линограс.

Металл дээрх рельеф сийлбэр.

Гүнзгий сийлбэрүүд:

Сийлбэр хайчлах. Сийлбэр.

Хавтгай сийлбэрүүд:

Литограф.

График материалын тусламжтайгаар агаарын орчныг шилжүүлэх аргуудын талаар өгүүлдэг. "График дахь агаарын хэтийн төлөв" гарын авлагыг харуулав.

Багшийн түүхийг сонсоорой. График зургийн илэрхийлэл, янз бүрийн график техниктэй танилцах.

Үзүүлэнгийн слайдуудыг хянан үзэх.

График дахь агаарын хэтийн төлөвийн талаархи мэдлэгийг эзэмшинэ.

4. Динамик түр зогсолт.

Биеийн булчингуудын хурцадмал байдлыг арилгах дасгал хий.

Шүлэг унших:

Бид хамтдаа ой дундуур алхаж байна

Бид яарахгүй, хоцрохгүй.

Энд бид нуга руу явна. (Газар дээрээ алхаж байна.)

Эргэн тойронд мянган цэцэг! (Амгалах - гараа хажуу тийш нь харуул.)

Энд chamomile, эрдэнэ шишийн цэцэг,

Уушигны ургамал, будаа, гэрийн хошоонгор.

Хивс нь тархсан

Мөн баруун, зүүн. (Нөгийж, зүүн тийш хүр

хөлийг баруун гараараа, дараа нь эсрэгээр - баруун хөлөөрөө

зүүн гар.)

Тэнгэрт гараа сунгав

Нуруу нь сунасан байв. (Амгаа - гараа дээш өргө.)

Бид бүгд амрах цагтай байсан

Тэгээд тэд дахин суув. (Хүүхдүүд сууна.)

Багшийн удирдлаган дор хөдөлгөөн хийх.

5. Практик үйл ажиллагаадасгал хийхэд зориулагдсан.

Дасгал хийх.

Дараах дасгалуудаар дамжуулан шинэ материал сурах, өмнө нь давтах үйл ажиллагааг зохион байгуулдаг.

Дасгал 1. "График техник":

Зургийг янз бүрийн техникээр будах дүрмийг тайлбарлав.

Цомгийн хуудсыг 6 хэсэгт хуваа. Дараа нь харандаагаар дараах ажлыг хий.

1) Хавтгай өнгө. Тэгш өнцөгтийг харандааны ирмэгээр сүүдэрлэнэ.

2) Тойрог тоник. Тэгш өнцөгтийг дугуй хөдөлгөөнөөр сүүдэрлэнэ.

3) Янз бүрийн зузаантай шугамтай toning. Харандаагаар янз бүрийн даралтыг ашиглан тэгш өнцөгт хэлбэрээр цайвар үүлтэй харанхуй тэнгэрийг дүрсэл.

4) Контурын будалт. Харандаа дээр янз бүрийн даралтыг ашиглан буржгар тууз зурж, гурван хэмжээст эффектийг бий болгоно.

5) Өнгөт загалмай. Тэгш өнцөгтийг нэг чиглэлд сүүдэрлэнэ. Эхний ангаахайн дээр модыг нөгөө чиглэлд зураасаар зур.

6) Толбо будах. Гараа босоо байдлаар барьж, цэгүүдийг хурдан зурж, үүлний дүрсийг зур.

Ажлын жишээ:

Дасгал 2. "Хуурай пастелуудтай ажиллах арга техник":

Пастелтэй ажиллах үндсэн техникийг тайлбарлав.

1) Пастелийг өнцгөөр барьж, хурц ирмэгтэй ангаахай.

2) Пастелийг босоогоор нь барьж, мохоо ирмэгээр ангаахай.

3) Боодолтой цаасыг аваад пастел харандаагаар бүхэлд нь зур.

4) Пастел харандаагаар хажуу тийш зурж, дараа нь дугуй хөдөлгөөнөөр будна.

5) Дараа нь өөр өөр өнгийн хоёр өнгийн харандаагаар ангаахай хийж, тэдгээрийг хооронд нь холбохын тулд сүүдэрлээрэй.

6) Туузыг харандааны ирмэгээр хийж, даралтын хүчийг аажмаар сулруулж, дараа нь зургийг сүүдэрлэж, өнгө аястай сунгана.

7) Долоо дахь дасгалыг давтан хийж, дараа нь өөр өнгийн харандааны ирмэгээр сүүдэрлэж зур.

Ажлын жишээ:

Дасгал 3. "Зэрлэг хар жимс":

Агаарын хэтийн төлөвийн үндсийг давтах зорилготой дасгалын үе шатуудыг тайлбарлав.

Хуурай пастел ашиглан гурван хэмжээст ландшафтыг зур. Урд талын хэсгийг ханасан дулаан өнгөөр ​​дүрсэлсэн байх ёстой; хоёр дахь нь илүү зөөлөн, хүйтэн; гурав дахь нь цайвар хөх эсвэл цайвар ягаан өнгөтэй. Тэнгэрийг дурын өнгөөр ​​зур. Бөөрөлзгөнө хийх ажлыг үргэлжлүүлнэ үү. Урд талд нь ханасан бутыг дүрсэлж, нуга, тэнгэрээс ялгаатай байдлыг бий болгох; дэлгэрэнгүй мэдээллийг зурах: мөчир, өвс. Ар талд нь бөөрөлзгөнө бүхий бутнуудыг дүрслэн, нарийн ширийн зүйлийг зурахгүйгээр эхнийхээс бага ялгаатай харуул. Сүүлийнх нь - зургуудыг илүү ерөнхий болгож, тэдгээрийг хүйтэн өнгөөр, тэдний зогсож буй клирингийн ойролцоо өнгө аясаар зурах.

Ажлын жишээ:

Хүүхдүүд дасгал хийж байх хооронд А.Вивалдигийн “Хийлийн концерт, 3 цаг Аллегро” хөгжмийг асаана.

Дасгал хийх. Хуурай пастелуудтай ажиллах ур чадварыг эзэмш. Найрлага, орон зайн мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Дасгал 1. "График техник". Хүүхдийн ажлын жишээ:

Дасгал 2. "Хуурай пастелуудтай ажиллах арга техник." Хүүхдийн ажлын жишээ:

Дасгал 3. "Зэрлэг бөөрөлзгөнө." Хүүхдийн ажлын жишээ:

6. Динамик түр зогсолт.

Гараас хурцадмал байдлыг арилгах дасгал хий.

Багш шүлгийг уншиж, доор нь гарын хөдөлгөөнийг үзүүлэв.

Хаалган дээр цоож байна.

Хэн үүнийг нээж чадах вэ?

(Түгжээнд хуруугаа хурдан холбох.)

Татсан...

(Хуруунууд нь цоожтой, хүүхдүүд гараа янз бүрийн чиглэлд татдаг.)

Эрчилсэн…

(Долгион шиг хөдөлгөөнийг гараараа хийдэг.)

Тогшсон...

(Хуруунуудаа цайз руу атгаж, хүүхдүүд алгаа бие бие рүүгээ цохино.)

Тэгээд тэд үүнийг нээсэн!

(Хуруугаа тайлсан.)

Багшийн удирдлаган дор гарын хөдөлгөөн хийх.

7. Үндсэн зорилтыг биелүүлэх практик үйл ажиллагаа.

Хууль, хэтийн төлөв, найруулгын дүрмийг дагаж, хичээлийн сэдвээр зураг зурах.

Найрлага, хэтийн төлөвийн хуулийг дагаж "Цаг агаарын байдал" сэдвээр ажлыг дуусгах даалгавар өгч, гүйцэтгэсэн даалгаврын жишээг үзүүлэв.

П.И.-ийн хөгжим багтсан. Чайковский "Улирал. дөрөвдүгээр сар":

Практик ажлын үеэр тэрээр урд талын, бие даасан хяналтыг гүйцэтгэдэг.

Бүтээлч ажил хий. Хүүхдийн ажлын жишээ:

8. Тусгал.

Өөрийгөө болон бусад хүмүүсийг үнэлэх, ажлын алдаа, эерэг талыг олж харах чадварыг бий болгох.

Шилдэг бүтээлүүдийг үзүүлж, асуултанд хариулж, зургийг үнэлэхийг санал болгодог. Ангийнхны бүтээлч байдалд хүүхдүүдийн эерэг хариу үйлдэл үзүүлдэг. Асуулт асууж байна:

Ландшафт ямар сэтгэл хөдлөлийг илэрхийлдэг вэ?

1-р онгоцонд бид юу харж байна вэ?

Бид холоос юу харж байна вэ?

Агаарын хэтийн төлөв хэрхэн ажиглагддаг вэ?

Өөрийнхөө ажилд дүн шинжилгээ хийхийг санал болгодог.

Зорилго, зорилгоо санаарай. Ангийнхны ажилд дүн шинжилгээ хийж, багшийн асуултанд хариулж, санал бодлоо илэрхийлэх. Өөртөө үнэлгээ хийх.

9. Дүгнэж хэлэхэд:

Хичээлээс дүгнэлт хий.

Хичээлээс дүгнэлт гаргадаг.

Үр дүн:

1. Сэдэв: ертөнцийг сэтгэл хөдлөл, үнэ цэнийг судлах, өөрийгөө илэрхийлэх, соёлын урлаг, ёс суртахууны орон зайд чиг баримжаа олгох хэлбэр болгон харааны-орон зайн сэтгэлгээг хөгжүүлэх; дүрслэх урлагт илэрхийлэгдсэн эх орныхоо соёлын түүхийг хүндэтгэх сэтгэлийг төлөвшүүлэх; ландшафтын төрөлд уран сайхны дүр төрхийг бий болгох туршлага хуримтлуулах; хуурай пастелийн техникээр туршлага хуримтлуулах; дүрслэх урлагийн бүтээлтэй харилцах хэрэгцээг хөгжүүлэх, урлагийн бүтээлийг ойлгох, тайлбарлах, үнэлэх практик ур чадварыг эзэмшүүлэх.

2. Мета-субъект: өөрсдийн үйлдлээ төлөвлөсөн үр дүнтэй уялдуулах, үр дүнд хүрэх үйл явцад өөрсдийн үйл ажиллагааг хянах, өөрчлөгдөж буй нөхцөл байдалд тохируулан үйл ажиллагаагаа зохицуулах чадвартай байх; боловсролын даалгаврын хэрэгжилтийн зөв байдлыг үнэлэх чадвартай байх; өөрийгөө хянах, өөрийгөө үнэлэх үндсийг эзэмших; бие даан болон багаар ажиллах чадвартай байх.

3. Хувь хүний: суралцах, танин мэдэх сэдэлд тулгуурлан суралцах хариуцлагатай хандлагыг төлөвшүүлэх, өөрийгөө хөгжүүлэх, өөрийгөө боловсронгуй болгоход бэлэн байх, чадваржуулах; бүтээлч үйл ажиллагааны явцад үе тэнгийнхэн, насанд хүрэгчидтэй харилцах харилцааны чадварыг бий болгох; Оросын агуу зураачдын өв залгамжлал, гоо зүйн шинж чанартай бүтээлч үйл ажиллагаануудаар дамжуулан гоо зүйн ухамсарыг хөгжүүлэх.

Ландшафтын төрөлд 2-3 зураг олох, дүн шинжилгээ хийх: зургийн сэтгэл хөдлөлийг тодорхойлох, найрлагатай танилцах, агаарын хэтийн төлөвийн дамжуулалтыг ажиглах гэрийн даалгавар өгдөг. Ажилд баярлалаа.

Гэрийн даалгавраа бичнэ үү.

Сэдэв: "Хаврын анхны амьсгал" Хаврын ландшафтыг дүрсэлсэн зураг.
Хичээлийн төрөл: хосолсон
Тоног төхөөрөмж: алхам алхмаар гүйцэтгэх, уран зургийн хуулбар, танилцуулга
Зорилго нь дүрслэх урлагийн нэгэн төрөл болох ландшафтын тухай ойлголтыг бий болгох явдал юм. Илтгэлийн дагуу хаврын ландшафтыг гүйцэтгэх чадварыг хөгжүүлэх.
Даалгаварууд:
Боловсрол: - ландшафтын найруулгын шийдлийн хууль тогтоомж, арга хэрэгслийн талаархи онолын мэдлэгийг практик ажилд ашиглахыг заах.
Хөгжиж буй байдал: - зураачдын уран зурагт дүн шинжилгээ хийх, дүрсийг тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх. Уран бүтээлчдийн сэтгэл санаа, улирлыг илэрхийлэхэд ашигладаг хэрэгсэл. Нойтон техник ашиглан хаврын ландшафтыг усан будгаар хийх ур чадвар. Дүрслэл, логик сэтгэлгээ, бүтээлч төлөөлөл.
Сурган хүмүүжүүлэгчид: - уран сайхны амт, гоо зүйн өнгөний мэдрэмж, өнгөт сүүдэрт нарийн төвөгтэй байдлыг сургах. Ландшафтыг гүйцэтгэхдээ бүтээлч байр суурийг төлөвшүүлэх.
UUD:
Хувийн:
- танилцуулгын дагуу ландшафтын бүтээн байгуулалтын талаар санаа авах;
Оюутнуудын аль хэдийн мэддэг, сурч мэдсэн, одоо болтол мэдэгдээгүй байгаа зүйлсийн уялдаа холбоонд үндэслэн боловсролын асуудлыг шийдвэрлэх;
Зохицуулалт:
-Зорилго тавьж, зорилгодоо хүрэх нөхцөл байдалд дүн шинжилгээ хийх.
- Ирээдүйн үйл явдлын нөхцөл байдлыг урьдчилан таамаглах.
- Үйл ажиллагааны төлөвлөгөө, дарааллыг гаргах.
Танин мэдэхүйн:
- Төрөл бүрийн эх сурвалжийг ашиглан мэдээлэл хайх.
- Шалтгаан ба үр дагаврын холбоог бий болгох.
-Нэр томъёог тодорхойл.
Харилцааны:
- Түншүүдтэй боловсролын хамтын ажиллагаа, хамтарсан үйл ажиллагааг зохион байгуулах чадвартай
- Ярилцлагад орох, асуудлын хамтын хэлэлцүүлэгт оролцох, байр сууриа илэрхийлэх чадвар.
Хичээлийн төлөвлөгөө:
Хичээлийн эхлэлийн зохион байгуулалт. (1-3 мин)
- мэндчилгээ
- бэлэн байдлыг шалгах
- микро нийт
2. Зорилгоо тодорхойлох. Сурах үйл ажиллагааны сэдэл (3-5 мин)
- жишээ дэлгэц
3. Мэдлэгээ бодит болгох (3-5 мин)
- асуудал-харилцаа яриа
4. Шинэ мэдлэгийг анхан шатны өөртөө шингээх (8-10 минут)
- шинэ материалын зарлал
5. Анхан шатны мэдлэг шалгах тест (2-3 мин)
- асуултын хариулт
6. Практик ажилд зориулсан товч танилцуулга. (3-5 мин)
7. Практик ажил(20 минут)
- зорилтот тойруу
- үнэлгээний шалгуур
8. тухай мэдээлэл гэрийн даалгавар. (1-2 мин)
9. Дүгнэлт (1-2 мин)
- Хичээлээ дүгнэж байна.
Хичээлийн бүтэц Хичээлийн явц
1.Org агшин зуурын мэндчилгээ
Бэлэн байдлыг шалгах
бичил нийт
2. Боловсролын үйл ажиллагааны бодит байдал, сэдэл Залуус аа, би шүлэг унших болно, таны даалгавар бол яруу найрагч ямар улирлыг дүрсэлсэн болохыг олж мэдэх, хэлэх явдал юм.
Өвлийн муухай уулзвар дээр
Өчигдрийн цас хэвээр байсан,
Тэр хаврын дулаан аз жаргалд дургүй байсан,
Гэхдээ зугтахад үнэхээр хэцүү байсан!
Цасан цагаан мөхлөгүүд, гэрэл,
Гэхдээ тэдний хүрэлцэх нь хүйтэн байдаг
Хөгжилтэй бороо хормын дотор хурав
Тэд бүгдээрээ голын ёроолд тарсан.
Шөнийн зүүлтгүйгээр хотыг орхиж,
Гудамжны бороо, хөгшрөлт, зөөлөн угаана.
Энэ цасгүй харанхуйд ямар нэгэн зүйл бий
Хавар бол цоолох, тод харагдах байдал юм.
Энэ шүлэг хэдэн цагийн тухай вэ?
Хариулт: хавар
Дэлгэц дээр анхаарлаа хандуулаарай.
Хичээлийн сэдэв: "Хаврын анхны амьсгал." Үзэсгэлэнт байдал.
3. Зорилго, зорилтоо тодорхойлох Өнөөдрийн хичээлийн даалгавар бол илтгэлийн дагуу хаврын ландшафтыг дуусгах явдал юм.
4. Анхдагч шингээлт

Залуус аа, хаврын ямар шинж тэмдэг байдгийг санацгаая.
Үүнд зураачдын зурсан зургуудыг хуулбарлах нь танд туслах болно.
- Ландшафт 1 – Жилийн аль үеийн зураг. зураач?
(Бакшеев Василий Николаевич (1862-1958). Хаврын эхэн үед. 1917)
Хариулт: хавар
-Тэгээд ямар шинж тэмдгээр хавар гэдгийг тодорхойлсон бэ?
Хариулт: Тийм ээ, юуны түрүүнд эдгээр нь шувууд, дэгээ ирсэн, энэ нь хавар ирсэн гэсэн үг юм. Цас хайлж байгаагийн бас нэг шинж тэмдэг.
- Ландшафт 2 - энэ ландшафт аль улирал вэ?
(Виктория Белова. "Намрын")
Хариулт: намар.
Аль нь уран сайхны хэрэгсэлчи энд харсан уу?
Хариулт: Модны алтан навчис, өнгөт навчаар тарьсан зам.
-Залуус аа, болгоомжтой байгаарай, хавар бас өөр. Хавар ямар байж болох вэ?
Illustr. Зураг нь Бродская Лидия Исааковна (1910-1991). Талбайд хавар. 1983)
Хариулт: Гуравдугаар сард цас хайлдаг.
Дөрөвдүгээр сард та шувуудын дуулахыг сонсож, модны нахиа хавагнах болно. Тавдугаар сард мод цэцэглэж, гоо үзэсгэлэнгээрээ баярладаг.
Дем. слайд 2
3-р сард ландшафт. Зураач энэ зурган дээр хаврын хэдэн сарыг дүрсэлсэн бэ?
Хариулт: Гуравдугаар сар.
-Тэгвэл яаж тодорхойлсон бэ?
слайд 3
-Дөрөвдүгээр сарын ландшафт
Мөр. ландшафт зориулагдсан юм ..?
Хариулт: Дөрөвдүгээр сар.
слайд 4
- Тавдугаар сард ландшафт.
- Хаврын цэцэглэлт ..?
Хариулт: Тавдугаар сарын ландшафт. Зүгээр дээ.
-Төлөөлөлөөс зурж байгаа болохоор найруулгын хууль, арга хэрэгслийг мэддэг, хэрэглэх хэрэгтэй.
слайд 5
Найрлага гэж юу вэ?
Зохиол гэдэг нь зургийн бүрэн бүтэн байдлыг хангадаг бүтэц, хэсгүүдийн харилцан холболт юм. Нэг нэгж.
- найрлагын хууль:
- бүрэн бүтэн байдал, эв нэгдэл
- тэнцвэр: статик ба динамик
- Бүрэн бүтэн байдал - найрлагын хуваагдашгүй байдал.
- Тэнцвэр - бүх элементүүд хоорондоо тэнцвэртэй байдаг.
Тэнцвэрт байдал үүсдэг:
- Статик - бүхэл бүтэн элементүүд хоорондоо тэнцвэртэй байх бүрэлдэхүүний төлөв байдал нь хөдөлгөөнгүй мэт сэтгэгдэл төрүүлдэг.
- Динамик - энэ бол бүрэлдэхүүн хэсгүүдийн хооронд тэнцвэртэй байх, хөдөлгөөний сэтгэгдэл төрүүлэх найрлагын төлөв байдал юм.
- Дэм. Нөхөн үржихүй бол тэнцвэрийн хууль юм.
Дэд захирагдах байдал нь найрлагын төвийг сонгох явдал юм.
Дем. Слайд 6 - Зохиолын төв нь дараахь зүйлээс хамаарна.
- түүний хэмжээ болон бусад элементүүд
- онгоцон дээрх байрлалууд
- өнгө
- элементүүдийн боловсруулалт
5. Ойлголтын анхан шатны шалгалт Ингээд залуус аа, та одоо найрлагын бүх хуулийг мэдэж байна.
Надад хэлээч, найрлага ямар хуультай вэ?
Хариулт: ..
Хаврын ландшафтыг дүрслэхэд ямар өнгө хамгийн тохиромжтой вэ?
Хариулт:…
6 Анхдагч бэхэлгээмэдлэг.
Практик ажил. A) ландшафтын хуудсан дээр гүйцэтгэсэн. Танилцуулгын дагуу ландшафтын ажил
B) танилцуулга хийх
- аналитик үе шат
1-р шат Бид ландшафтыг зохион бүтээдэг (Самбар дээр Динамикийн хуулийг агуулсан динамик гарын авлагыг харуулах)
-бүтээгдэхүүний шинжилгээ (статикийн хууль)
2-р шат нь нимгэн шугамаар бид зохион бүтээсэн ландшафтыг ландшафтын хуудсан дээр дүрсэлдэг. Үүнийг хийхийн тулд бид давхрагын шугам зурж, том масстай объектуудыг тоймлодог.
3-р шат. Элементүүдийг боловсронгуй болгох. Бид бүх жижиг нарийн ширийн зүйлс, мөчир, цонх, байшин, зам зэргийг зурдаг.
Бие даах ажил:
- шугаман зургийн хувьд би танд 6 минут өгдөг. Цаг хугацаа, энэ хугацаанд багтаахыг хичээ.
-Анги дундуур алхаж байна
-Ажилд хяналт тавих.
-Би оюутны анхаарлыг идэвхжүүлж, танилцуулга хийж байна
4-р шат. Өнгөтөөр эхэлж байна
- бид хуудсыг усаар хучдаг. Илүүдэл усыг хуурай сойзоор арилгана.
-тэнгэр болон бүх зүйлийг орон нутгийн өнгөөр ​​бүрхэх.
5-р шат Бид өөрсдийн болон унаж буй сүүдрийг нягтруулж, модны их бие, мөчрүүдийг зурж, эхний төлөвлөгөө, хоёр дахь төлөвлөгөө, гурав дахь төлөвлөгөөг сонгоно.
Би өөрөө. Ажил
- Өнгөний схемд 10 минут өгч байна. Бид анхаарал сарниулаагүй, тайван ажилладаг, асуух зүйл байвал гараа өргө.
- Би ангиараа алхаж, нийтлэг алдаануудыг олж тогтоодог. Би урд талын ажил хийж байна.
-Би хувь хүнийг таньдаг. хүүхдийн цомогт алдаа гаргаж, засч залруулах.
- дүн шинжилгээ хийх ажлыг төлөвлөх
-Дэм. слайд 6
- үнэлгээний шалгуур:
1. амжилттай зохион бүтээсэн хуйвалдаан
2. ландшафтын бүх объектын зохион байгуулалт
3. өнгөний схем
4. зургийн нарийвчлал
7. Ассимиляцийг хянах - зан үйлийн шинжилгээ - Таны өнөөдрийн ажил надад таалагдлаа, сайн байна.
- ажлын дүн шинжилгээ
- Би 6 хүнийг удирдах зөвлөлд дуудаж, бүх шалгуурыг хангасан, бага зэргийн дутагдалтай, мэдэгдэхүйц алдаатай ажлуудыг ялгадаг.
-үнэлгээг олон нийтэд түгээх
5 - бүх шалгуурыг хангасан
4 - жижиг алдаа
3 - мэдэгдэхүйц дутагдал
зэрэглэл
8. D.Z-ийн тухай мэдээлэл - дээр дараагийн хичээл PAINT авна.
9. Тусгал - цэвэрлэгээний ажил
-Өнөөдөр хүн бүр ажлаа сайн хийсэн, хүн бүр өөрийн чадлынхаа хэрээр ажлаа хийсэн. Хичээл өгсөнд баярлалаа! Бүгд сайн хийгдсэн! Баяртай!

ХИЧЭЭЛИЙН ТЕХНОЛОГИЙН КАРТ

Сэдэв: "Ландшафт - дүрслэх урлагийн төрөл"

Эрдмийн сэдэв: урлаг

БҮТЭН НЭР. багш нар: Исаева Анжелика Владимировна

Анги: 2

Сургалтын зохиогч: Б.М. Неменский "Дүрслэх урлаг 2-р анги". М., 2010.

EMC "Оросын сургууль"

Хичээлийн төрөл: шинэ материал сурах

Зорилго:

    "Ландшафт" гэсэн ойлголттой танилцах. Зураг зурах уламжлалт бус техник- шүрших; боломжийг нээж, хөгжүүлэх уран сайхны чадвархүүхдэд суулгасан.

    Болгоомжтой, хариуцлагатай, хүндэтгэлтэй хандлагабайгальд (уран зураг, хөгжлөөр дамжуулан байгалийн гоо үзэсгэлэнг харах чадвар бүтээлч төсөөлөл, уран зөгнөл, хүүхдийн уран сайхны амт).

    Ажиглалтаас хүлээн авсан сэтгэгдлийг тусгаж өгөхийг хүүхдүүдэд заа өвлийн байгальтанил болсон бүтээлүүдийн агуулгад үндэслэсэн.

    Будаг болон бусад материалтай ажиллах ур чадварыг гүнзгийрүүлэх. Байгаль, дүрслэх урлагийг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Арга: тайлбар ба дүрслэл (материалыг танилцуулах); практик (чадвар хөгжүүлэх).

Ажлын хэлбэрүүд: урд талын, хувь хүн

Тоног төхөөрөмж: Хөгжмийн хэсэг: P.I. Чайковский "Улирал. Арванхоёрдугаар сар, видео клип " өвлийн үлгэр"- зохиолчБелозерова Татьяна Владимировна. Оюутнуудын хувьд - хуудас, гуаш, сойз, саваа. Дэлгэц, проектор, компьютер.

Үе шат

-Байгалийн сайхан, улирал солигдох нь яруу найрагчид, хөгжимчид, уран бүтээлчдэд үргэлж урам зориг өгдөг. зураг алдартай мастеруудзургууд нь гайхалтай тод, сэтгэл хөдөлгөм, үнэнээр бичигдсэн байдаг. Тэд бидний дотор бүтээгчдээ эзэмшсэн мэдрэмжийг төрүүлдэг: өгөөмөр гоо үзэсгэлэнг биширдэг, уугуул нутгаа хайрлах, хайрлах, бидэнд танил, танил, ойр дотно байдаг. (СЛАЙД 3,4,5)

Зөвшөөрч байна, та өвлийн эдгээр зургуудыг хараад өвлийн тухай, өвлийн байгалийн гайхалтай хувцаслалтын тухай сайхан шүлгийг санаж байна. (Слайд 6)

Байгалийг дүрслэхийн тулд бүх бүтээлээ зориулсан зураачид байдаг.Тэднийг ландшафтын зураач гэж нэрлэдэг. Эдгээр нь А.Саврасов, (SLIDE 7) I. Шишкин, (SLIDE 8) I. Левитан, (SLIDE 9) юм.

Жинхэнэ зураач ландшафтыг зурж, байгалийн байдал, сэтгэл санаа, түүний бүх гоо үзэсгэлэн, олон янз байдлыг илэрхийлдэг.

Зургийг үзээд ямар сэтгэгдэл төрсөн бэ?

Ландшафт гэж юу вэ? (Слайд 10)

ландшафтын төрлүүд. (Слайд 11)

Уран бүтээлчид, яруу найрагчид, хөгжимчдийн дунд үргэлж төрөлхийн дуучид байдаг.

Яруу найрагчид байгалийг яруу найргаар, зураачид уран зурагт, хөгжмийн зохиолчид хөгжмийн бүтээлд дуулах нь бий.

хамгийн агуу мастерОросын байгалийн зургуудын дуут дүрс нь Оросын алдарт хөгжмийн зохиолч П.И.Чайковский юм. (SLIDE 12) Түүний олон зохиолоос шувуудын дуулж, цасан шуурганы улих, цасан ширхгүүдийн вальс бүжиг, тариалангийн талбайн өргөн цар хүрээ, өвлийн ойн бодол санаа тод сонсогддог. Чайковский бүх улирлыг хайрладаг байсан бөгөөд тэр тус бүрийн тухай гайхалтай хөгжим бичжээ - "Улирал" төгөлдөр хуурын цикл.

Одоо өвлийн тэргүүн сарын “Арванхоёрдугаар сар” жүжгийг тоглох гэж байна. Хөгжим сонсохдоо бид үүнийг мэдрэхийг хичээх болно: Чайковский энэ хөгжмөөр бидэнд юу хэлэхийг хүссэн бэ?

Хөгжим бидэнд Оросын байгалийн сайхныг илүү сайн мэдрэхэд тусалдаг уу?

- Энэ хичээлээр та юу сурсан бэ?-Ажлын явцад юу хүндрэл учруулсан бэ?- Юу таалагдсан бэ?Хичээлийг ямар сэтгэлээр орхидог вэ?- Зурсан зургийнхаа нэрийг бодоорой.- Урлагийнхан, уран бүтээлчид байгалиасаа үргэлж суралцдаг. Тэр бидэнд маш их аз жаргал, баяр баясгаланг өгдөг, бид түүнийг хамгаалж, хамгаалж, халамжлах ёстой. Байгалийн тухай урлагийн бүтээлүүдийг хараад бид хөгжим сонсож, байгалийн зургийн тухай хөгжим сонсохдоо түүний сэтгэл татам дүр төрхийг төсөөлдөг.-Таны уран бүтээлийг хараад таны зурсан зүйлийг маш нарийн тусгасан шүлгийг шууд санав.

Ф.Тютчев

Илбэчин-Өвөл

Ид шидтэй, ой зогсож байна

Мөн цастай захын дор,

Хөдөлгөөнгүй, дүлий

Тэр гайхалтай амьдралаар гэрэлтдэг.

Тэгээд тэр илбэдэн зогсож,

Үхсэн ч биш, амьд ч биш

Нойрсоход ид шидтэй

Бүгд орооцолдсон, бүгд хүлэгдсэн

Хөнгөн гинж доошоо...

Физкультминутка" Өвлийн ой»:

Бид өвлийн ойд ирлээ.

Энд хичнээн гайхамшгууд байдаг вэ!

Баруун талд үслэг дээлтэй хус,

Зүүн талд байгаа мод биднийг харж байна.

Тэнгэрт цасан ширхгүүд эргэлдэж байна

Тэд газар дээр сайхан хэвтдэг.

Ингээд туулай үсэрлээ

Тэр үнэгнээс зугтав.

Энэ Саарал чонохов жив,

Тэр олз хайж байна!

Дараа нь тэр биднийг олохгүй!

Зөвхөн баавгай үүр унтдаг,

Тиймээс тэр өвлийн турш унтдаг.

Цасан хүмүүс нисч байна

Тэд ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ!

Ойд гоо үзэсгэлэн, амар амгалан

Тэгээд бид гэртээ харих цаг боллоо.

Сэдвийн дүрслэх урлагийн хичээл: "Хаврын ландшафт", 2-р анги

Сэдэв:хаврын ландшафт

Зорилго:

● ландшафтын тухай ойлголтыг бүрдүүлэх; ландшафтын үзэл бодолтой танилцах; ландшафт дээр ажиллах дарааллыг сурах; шугаман болон агаарын хэтийн төлөвийн шинж чанарыг хэрхэн ашиглахыг заах; I.I-ийн ажилтай танилцах. Левитан, А.К. Саврасов;

● хөгжүүлэх бүтээлч боломж, гоо зүйн ойлголт, оюутнуудын алсын харааг өргөжүүлэх, хичээлийн сонирхлыг бий болгох;

● сурагчдын байгальд хайртай, гоо зүйн амт, анхаарал халамж, ажиглалтыг төлөвшүүлэх.

UUD үүсэх:

Хувийн:

● гоо зүйн хэрэгцээг бүрдүүлэх: урлаг, байгальтай харилцах хэрэгцээ, ертөнцөд бүтээлч хандлага, бие даасан практик бүтээлч үйл ажиллагааны хэрэгцээ; урлагийн бүтээлтэй танилцах үндсэн дээр гоо зүйн мэдрэмжийг хөгжүүлэх;

● өөрийнхөөрөө ярилцаж, дүн шинжилгээ хийх чадвар урлагийн үйл ажиллагааЭнэ сэдвийн бүтээлч даалгаврын үүднээс ангийнхны ажил, агуулга, түүнийг илэрхийлэх хэрэгслийн хувьд.

Харилцааны:

● боловсролын хамтын ажиллагаанд оролцох, хамтдаа ярилцах, асуултад хариулт олох чадвартай байх.

Зохицуулалт:

● сурах даалгаврыг хүлээн авах; Дууссан зургийн үнэлгээний шинж чанарыг агуулсан багш эсвэл найзынхаа мэдээллийг зохих ёсоор хүлээн авах.

Танин мэдэхүйн:

● семантик ойлголтын чадварыг хөгжүүлэх уран сайхны текст;

объектод дүн шинжилгээ хийх, аналоги тогтоох.

Төлөвлөсөн үр дүн:

● ашигласан материалын шинж чанарт нийцүүлэн ажлын байрыг бие даан зохион байгуулах, ажлын явцад эмх цэгцтэй байлгахад суралцах;

● дүрслэх урлагийг мэдрэх, түүнд хандах хандлагыг илэрхийлэх чадварыг төлөвшүүлэх боломжтой болно Урлагийн ажил;

● дүрслэх урлагт байнгын сонирхлыг бий болгох; дүрслэх болон бусад урлагийн бүтээлийг мэдрэх, ойлгох, мэдрэх, үнэлэх чадвар.

Тоног төхөөрөмж:

Багшийн хувьд:танилцуулга, проектор, зураачдын хөрөг зураг, эргэцүүлэхэд зориулсан харааны материал, ребус, хичээлийн сэдэвтэй зурагт хуудас, зургийн дараалал бүхий зурагт хуудас.

Оюутнуудад:усан будаг эсвэл гуаш, цомог, харандаа, баллуур, ваар, өөдөс.

2. Копцева Т.А., Копцев В.П., Копцев Е.В. 1-р ангийн дүрслэх урлагийн сурах бичиг. - М .: Yakhont 2012. Смоленск: Холбоо XXI зуун. - 2012. - 168 он.

3. Копцева T. A. Дүрслэх урлаг. Боловсролын байгууллагын 1-р ангийн сурах бичгийн арга зүйн зөвлөмж. - Москва: Яхонт. - 2012 он.

Хичээлийн төлөвлөгөө:

I. Зохион байгуулах цаг 1

II. Оюутнуудын мэдлэгийг шинэчлэх 1

III. Оршил яриа 5

IV. Зураг 5 Дарааллын тайлбар

● Физик минут 1

V. Оюутны төлөвлөлт 3

VI. Бие даасан ажил 20

VII. Бүтээлийн үзэсгэлэн. Үнэлгээ. 1

VIII. Тусгал 1

IX. 2-р хичээлийн хураангуй

Хичээлийн үеэр:

I. Зохион байгуулалтын мөч

Сайн уу залуусаа!

Хонх дуугарав

Тэгээд тэр биднийг хичээлд урьсан!

Бүх зүйл хичээлд бэлэн байгаа эсэхийг шалгана уу?

Бидэнд хэрэгтэй болно: цомог, багс, гуаш эсвэл усан будаг, харандаа, баллуур, сав, өөдөс).

Чимээгүй суу!

II. Оюутнуудын мэдлэгийг бодит болгох

Нугад цас хар болж,

Цаг агаар өдөр бүр дулаарч байна.

Чаргаа гуанзанд хийх цаг болжээ.

Жилийн тэр цаг. (хавар)

Тийм шүү хүмүүсээ, хавар болж байна.

Та яаж таамагласан бэ? (цас хайлж, цаг агаар дулаарч байна)

Надад хаврын саруудыг нэрлээрэй (3, 4, 5)

Надад хэлээч, хавар гэж юу вэ? Түүний шинж тэмдгүүд юу вэ (дулаан, тод, шувууд дуулж, цас хайлж, нахиа мод дээр цэцэглэдэг, шувууд нисдэг, амьтдын ичээлт дуусдаг).

Хаврын сэрэх нь ямар мэдрэмжийг төрүүлдэг вэ? (баяр баясгалан, сайн төлөв байдал)

Бид хаврын тухай ярихдаа яагаад "хавар-улаан" гэж хэлдэг вэ? (бүх зүйл цэцэглэж, тод шүүслэг өнгө олж авдаг)

Хаврын өнгө юу вэ? (гэрэлт, нартай)

Хичээлийн сэдвийг боловсруулах (хаврын ландшафт) [Багш сэдвийг самбар дээр тавьдаг].

III.Танилцуулга яриа

Хавар бол байгальд байгаа бүх зүйл шинэ амьдрал руу сэрсэн мэт амилах гайхалтай цаг юм. Тэнгэр ер бусын цэнхэр өнгөтэй, агаар дахь шинэлэг байдал нь ер бусын, амьсгалахад хялбар байдаг. Сэтгэлд сайхан байдаг. Хөгжилтэй байдал бий.

Бид одоо хийсэн аман тайлбархавар. Өнөөдөр хаврын ландшафтыг зурж, та дүрсийг хэрхэн бүтээх талаар сурах болно хаврын байгальБудаг, өнгөний тусламжтайгаар сэтгэлийн байдал, харж буй зүйлдээ хандах хандлагыг илэрхийлэх.

Бид ямар жанраар ажиллахыг та ребус (ландшафт) таах замаар олж мэдэх болно. [Багш самбар дээр оньсого тавьдаг].

Самбар дээр "ландшафт" гэсэн үгийг бичсэн [Багш самбар дээр бичдэг]

юу гэсэн үг вэ? (Ландшафт бол дүрслэх урлагийн төрөл юм. Байгалийг дүрсэлсэн зураг, зураг).

Энэ нь анх 7-10-р зуунд Хятад, Япон болон дорно дахины бусад орнуудад гарч ирсэн.

Хуваарилах янз бүрийн төрөлландшафт, зургийн хуулбарыг харж, ландшафтын төрлийг тодорхойлж, энэ тухай ярих (далайн - Айвазовский "Шуурга", хөдөөгийн - Саврасов, хот, ой - Шишкин "Ой дахь өглөө", уул - Лисак Геннадий)

Өнөөдөр бид Оросын алдарт зураач Алексей Кондратьевич Саврасов, Исаак Ильич Левитан нарын зурган дээрх хаврын ландшафтуудыг үзэх болно. [Багш хөргийг самбар дээр өлгөв].

Уран бүтээлчид хаврыг хэрхэн дүрсэлсэнийг харцгаая. (А. Саврасов “Роксууд ирлээ”, И. Левитан “Хавар. том ус»).

Саврасовын "Роксууд ирлээ" зургийн хуулбарыг авч үзье.

Бид үүн дээр юу харж байна вэ? (хавар, дэгээ, хус мод, гол)

Тэд үүнд ямар будаг ашигласан бэ? (уйтгартай, цайвар, харанхуй, бүдэг, ухаалаг)

Левитаны "Хавар" зургийн өөр хуулбарыг авч үзье. Том ус.

Левитан "Хавар" зураг дээр ажиллаж байхдаа. "Том ус" гэж тэр хорин жилийн өмнө "Дэгдээд ирлээ" хэмээх алдарт уран зурагт жинхэнэ хаварыг харуулсан багш Саврасовыг санаж байв.

Яг л муруй, нүцгэн нимгэн хус мод, ард нь гэссэн гол, даруухан модон барилгууд.

Эдгээр зургуудыг харьцуулж үзье.

Тэд хэрхэн холбогдсон бэ? (Тэдэнд хавар дүрслэгдсэн)

Аль зураг нарлаг өдрийг харуулсан бэ? Үүнийг хэрхэн тодорхойлсон бэ? (Левитан дээр, учир нь нарлаг тэнгэр бүүдгэр, гэрэлтэй биш)

Зөв. Зураач нартай өдрийн байгалийн байдлыг түүний тусламжтайгаар дамжуулж чадсан дулаан өнгө.

Зураг дээрх тэнгэр юу вэ? (Саврасов гунигтай, намуухан унжсан саарал тэнгэртэй бол Левитан нь тунгалаг цэнхэр, алтан гэрэлтэй байдаг. нартай өдөр)

Левитан дуулж, дуугарч, яруу найргийн утгаар дүүрэн байв. Ийнхүү зураачийн даруухан баяр баясгалантай, мэдрэмжтэй сэтгэл нь зураг зурахад хүргэв.

Тэд янз бүрийн цаг агаарт (цэлмэг, үүлэрхэг) хаврын байгалийн төлөв байдлыг бүтээлдээ илэрхийлж чадсан уу?

IV. Зургийн дарааллын тайлбар

Та ямар ландшафт зурахаа төсөөлөөд үз дээ. Энэ бол ямар байгалийн булан вэ: ой, цэцэрлэгт хүрээлэн, голын эрэг, талбай эсвэл нуга.

Эхлээд та цаасны хуудсыг зөв байрлуулах хэрэгтэй. Хэрэв таны ландшафтын өргөн нь том бол хуудсыг хэвтээ байдлаар байрлуулна. Хэрэв өндөр нь илүү байвал босоо байдлаар.

Бид цаасны хавтгайг хоёр хэсэгт (тэнгэр, газар) хуваадаг. Тэнгэр газар хоёрыг заагласан шугамыг тэнгэрийн хаяа гэж нэрлэдэг.

Шугаман, агаарын, өнгөт хэтийн төлөвийн дүрмийн талаар бүү мартаарай.

Шугаман хэтийн төлөв: юмс хол байх тусам жижиг болно. Агаарын хэтийн төлөв: дээр урд талсэдвийн бүх элементүүд тодорхой харагдаж байна. Цаана нь нарийн ширийн зүйл харагдахгүй байна. Өнгөний хэтийн төлөв: урд талд өнгө нь тод, ханасан, биднээс хол байх тусам уйтгартай, бүдэг байдаг.

Хэрхэн тод эсвэл эсрэгээр уйтгартай цайвар өнгө авах вэ? (гэрэлтүүлгийн хувьд - илүү олон өнгө, бага ус).

Ландшафтын хувьд мод ямар үүрэг гүйцэтгэдэг вэ? (Гол голуудын нэг. онд байгаль том төрөлмод, зураачид модыг зургаар зурдаг.) ​​Мод нь өөр өөр байх ёстой: залуу (нимгэн, нарийхан), хөгшин (зузаан, тахир), үзэсгэлэнтэй, тархсан, тэдгээрийн дунд гацуур, хус байх ёстой. Та мөчир дээр бага зэрэг цайвар ногоон, маргад будгийг "шидэх" боломжтой. Салбар нь дээшээ, бага зэрэг хажуу тийшээ ургадаг. Мөн модны мөчир хэр их байна, төдий чинээ үзэсгэлэнтэй болдог. Хуучин нь ижил аргаар зурсан, зөвхөн их бие, мөчрүүд нь илүү зузаан, илүү нугаламтай байдаг.

Зурах нь харандаа ноорогоос эхэлдэг (харандаа дээрх даралт нь хөнгөн байх ёстой, зөвхөн гол нарийн ширийн зүйлийг зурсан), дараа нь бид өнгөтөөр ажилладаг: эхлээд бид ландшафтын дэвсгэрийг хийж, том нарийн ширийн зүйлийг өнгөөр, дараа нь жижиг хэсгүүдийг зурдаг.

Физминутка

Хуруугаа сунгаж, сэнс хийцгээе.

V. Оюутны төлөвлөлт

Тиймээс анхаарлаа хандуулаарай залуусаа!

Бид хаанаас ажлаа эхлэх вэ? (хуудасны зохион байгуулалтаас)

Эцэст нь бид юу хийх вэ? (өнгөтөөр хийсэн)

Бид ажилдаа ямар өнгийг ашиглаж болох вэ?

Хэрхэн илүү тод өнгө авах вэ? (илүү будаг, бага ус)

Ажилдаа орцгооё.

VI. Бие даасан ажил

[Хүүхдүүд ажлаа хийдэг, багш нь хэрэгжилтийг хянадаг, тусалдаг, дутагдалтай талуудыг зааж өгдөг, эерэг талуудыг тэмдэглэдэг. Хичээл дуусахаас 5-7 минутын өмнө бэлэн байдлын талаар анхааруулдаг.].

VII. Бүтээлийн үзэсгэлэн. Үнэлгээ

Бүтээлүүд нь агаартай, шугаман, өнгөт хэтийн төлөвт нийцүүлэн цэвэрхэн байх ёстой.

VIII. Тусгал

Залуус, надад самбар дээр өөр нэг жижиг ландшафт бий. Үүнд хэд хэдэн нарийн ширийн зүйл дутуу байна. Миний гарт нар, үүл байна. Одоо бид тэдгээрийг нэмэх болно.

Хэрэв та хичээл дээр байгаа бүх зүйлийг ойлгож, ажилдаа сэтгэл хангалуун байвал гараа өргө. Тэгээд одоо хүндрэлтэй байсан хүмүүсийг өргөж, тэр хийсэн ажилд тийм ч их сэтгэл хангалуун бус байна. Илүү олон залуус аз жаргалтай байгаа нь бид нар ландшафтыг нэмнэ гэсэн үг юм.

Сайн байна залуусаа!

IX. Хичээлийн хураангуй

Өнөөдөр бид ямар төрлөөр ажилласан бэ? (байдал)

Ландшафт гэж юу вэ? (байгалийн зураг, газар нутаг)

Бид ямар ландшафтыг дүрсэлж байна вэ? (хавар)

Хаврын зураг дээр ямар сүүдэр давамгайлж байна вэ?

Та юу сурсан бэ? (ландшафт зурах)

Та юу сурсан бэ? (ландшафтын тухай, ландшафтын төрлүүдийн тухай, И.И. Левитан, А. Саврасовын зургуудын тухай)

Хичээл өгсөнд баярлалаа! Баяртай!


Топ