Дунд бүлэгт зориулсан "Зөөлөн аялал" хөгжмийн нэгдсэн хичээл. Дунд бүлгийн хөгжмийн нэгдсэн хичээл "Чарган дээрх өвлийн ойд" Дунд бүлгийн өвлийн хөгжмийн сэдэвчилсэн хичээл

Марина Лозовая
"Өвөл" дунд бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан хөгжмийн цогц хичээлийн тойм.

ЗОРИЛТ:

Тогтвортой сонсголын болон харааны анхаарлыг бүрдүүлэх;

Анхааралтай сонсож сур хөгжим, сэтгэгдлээ илэрхийлэх;

хэмнэлтэй хөдөлж сурах, гар, хөлийн зохицуулалтыг хөгжүүлэх;

Ганцаарчилсан найрал дуугаар дуулж сурах, дууны хөгжилтэй, баяр баясгалантай байдлыг дамжуулах;

Ойлголт, сэтгэлгээ, төсөөлөл, уран зөгнөл, яриаг хөгжүүлэх;

Байгальд хайр, сонирхол, сайн сайхан сэтгэл, үйл ажиллагааг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд танхимд чөлөөтэй орж, тойрог хэлбэрээр зогсдог.

M. R .: Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр зочид бидэн дээр ирлээ, тэдэнтэй мэндчилээрэй.

ХҮҮХДҮҮД ДУУЛНА "САЙН УУ" (си-сол-ми) 2 удаа.

M. R: Залуус аа, А.С.Пушкиний шүлгийн хэсгээс сонсоод аль улирлын тухай өгүүлснийг хариулна уу.

Цэнхэр тэнгэрийн дор, гайхамшигтай хивс,

Наранд гэрэлтэж, цас хэвтэж байна ....

Энэ нь зөв, өвөл!

(Танхимд жижигхэн зул сарын гацуур мод байдаг, хажууд нь Санта Клаус, Чантерелла нарын тоглоомууд байдаг)

Хэн манайд зочилж байгааг хараарай (хариулт)

Залуус аа, та нар юу гэж бодож байна вэ, яагаад манай танхимд жижигхэн гацуур мод ургаж, Санта Клаус, Чантерелл нар ирэв? (тун удахгүй Шинэ он) .

Тиймээ шинэ залуусаа жил хөгжилтэйНасанд хүрэгчид болон хүүхдүүдийн дуртай баяр. Энэ бүх хугацаанд гацуур мод ургаж, томрох болно.

Хүүхдүүд ээ, та нарт өнөөдөр байна уу? сайн төлөв байдал? Би чамайг хайж олохыг санал болгож байна!

ЭТЮД "САЙХАН СЭТГЭЛИЙГ ХАЙЖ БАЙНА"

(хамар, хөмсөг, хацар, чих, уруулын далавчны массаж)

Бидний дотор сайхан сэтгэлийн байдал байдаг тул бүгд бие бие рүүгээ инээмсэглэж, гар бариад бие биедээ дамжуулдаг.

ДАСГАЛ "Дугуй алхам"Р. n. м.

M. R: Амьтнаас хэн хурдан гүйж чадах вэ залуусаа, сайн харай (туулай)

Тийм шүү, бөжин.

ДАСГАЛ "ПОЛЕЧКА"Д.Кабалевский

(2 хөлөөрөө янз бүрийн үсрэлт, сарвуу, чихийг харуулах)

M. R: Сайн байна уу залуусаа, би та нарт очиж сандал дээрээ суухыг санал болгож байна.

Залуус аа, би Санта Клаусын тухай дуу мэддэг тул та бүхнийг сонсохыг урьж байна.

ДУУ СОНСОЖ БАЙНА "ХЯРТАЙ ААВ"В.Герчик

Асуултанд хариулна уу:

Хэсгийн мөн чанар юу вэ?

Сэтгэл санаа ямар байна?

Дуу нь юуны тухай вэ?

Төрөл зүйлээр тодорхойл.

M. RХ: Тийм шүү залуусаа. Бидэн дээр хэн ирснийг хараарай (слайд 1)

Энэ нь зөв, дөчин. Тэгээд чи бид хоёр түүний дуулахыг мэднэ, дуулцгаая?

ДУУЛАХ "МАЧ - ДӨЧ"

M. R: Би танд хэмнэлийг алгадахыг санал болгож байна - гартаа, өвдөг дээрээ, гэдсэн дээрээ, хацар дээрээ, хэмнэлийн хэв маягийг фланелограф дээр дугуйлан байрлуул; дээр тогло хөгжмийн алх, халбага.

M. R: Сонсооч залуусаа, би ямар дууны танилцуулгыг тоглох вэ?

ДУУНЫ ТАНИЛЦУУЛГА (хүүхдүүд тодорхойлдог).

M. R: Бүгдээрээ найрал дуугаар дуулцгаая.

M. R: Өнөөдөр бид аль хэдийн сайн мэддэг дуугаа нэгтгэж, дангаар нь, өөрөөр хэлбэл хэн нэгнийг өөрийн хүссэнээр дуулах болно. Та нарын хэн нь үүнийг хийхийг хүсч байна вэ?

ГАНЦААРЧИЛСАН ДУУЛАХ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд ээ, эдгээр зургуудыг хараад тэд ямар төстэй болохыг надад хэлээрэй. (Өвлийн тухай 2 зургийг дүрсэлсэн слайд 2).

ХҮҮХДҮҮД: Тэд харуулж байна өвөл.

БАГШ: Зөв. Мөн тэд юугаараа ялгаатай вэ? Тэдний нэгнийх нь талаар хэн бидэнд хэлэхийг хүсч байна вэ?

ХҮҮХДИЙН ТҮҮХ.

Хүүхдүүд ээ, эдгээр зурганд тохирох шүлгийг санацгаая.

ШҮРЭГ УНШИГ

M. R: За залуусаа, одоо тоглож бүжиглэцгээе.

"СУЛТАНТАЙ БҮЖИГЛЭЕ"найрал дуу. n. м.

ТОГЛООМ "ТУЛААН БА ҮНЭГ"Р. n. м.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өвөл ... энэ юу вэ, хүүхдүүд? Байгаль өвөл ямар өнгөөр ​​буддаг вэ (хариулт хүүхдүүд) Одоо .... тэд урлагийн студид очиж, сонсголын дор явна хөгжим, бид цасаар бүрхэгдсэн нойрмог ойн дээгүүр нисэх болно, бид Санта Клаусын хөл дор цас хагарч, түүний эд хөрөнгийг тойрон гарахыг сонсох болно. Сонсож зур.

ХАМТЫН АЖИЛ ХҮҮХДҮҮД БА БАГШ

(будагтай зурах - бүх талаараа)

Сурган хүмүүжүүлэгч (зураг харуулах):

Тэр энд байна - гоо үзэсгэлэн, орос өвөл!

M. R: Манайх хичээл дууслаа. Залуус та нар өнөөдөр анхааралтай байж, сайн дуулж, шүлэг уншиж, тоглож, бүжиглэж, өвлийн тухай гайхалтай ярьлаа. Баяртай.

Холбогдох хэвлэлүүд:

Хүүхдэд зориулсан "Зимушка-өвөл" цогц хичээлийн хувилбар 2-3 насны хүүхдүүдэд зориулсан цогц хичээлийн хувилбар. "Зимушка-Ззима" хөтөлбөрийн агуулга: 1. Хүүхдүүдтэй танилцах онцлог шинж чанаруудөвөл.

Хөгжмийн нэгдсэн хичээлийн конспект бэлтгэл бүлэг"Болор өвөл" Боловсролын чиглэлүүдийн нэгдэл: "Урлаг.

Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан цогц хичээлийн хураангуйЗорилго: Математикийн анхан шатны дүрслэлийг бий болгох, сурахад бэлтгэх явцад хүүхдийн хөгжлийн нийгмийн нөхцөл байдлыг бий болгох.

Зорилго: Өвлийн улирал болох хүүхдийн талаархи санаа бодлыг нэгтгэх, системчлэх. Даалгавар: Өвлийн шинж тэмдгийг санаарай; үргэлжлүүлэн танилцуулна.

"Зимушка-өвөл" дунд бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан хөгжмийн зугаа цэнгэлийн тойм.Хөтөлбөрийн агуулга: хүүхдийн хөгжмийн ойлголтыг хөгжүүлэх, бүтээлч төсөөлөл; хөгжимд сонирхол, хайрыг хөгжүүлэх, сэргээх.

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллага

200-р цэцэрлэг "Үнсгэлжин"

Хөгжмийн хичээлийн хураангуй дунд бүлэг"Зимушка - Өвөл"

2017.01.26

Зорилго: Уран сайхны аргаар хүүхдүүдийг урлагт таниулах.

Даалгаварууд:

1. Өвлийн тухай уран зураг, хөгжим, шүлгийн талаархи ойлголтод сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх;

2. Хөгжүүлэх хүүхдийн бүтээлч байдал;

3. Төрөлх байгалиа хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Хөгжмийн бүтээлүүд: А.Вивалди "Өвөл" (ишлэл), П.И. Чайковский "Цасан ширхгийн вальс", С.Прокофьев "Үлгэр", Д.Б. Кабалевский "Вальс шиг"

Зураг: (зураг, I. Шишкин "Өвөл".).

Тоног төхөөрөмж: цардуулын уут, цасан бөмбөлөг, хонх, модон халбага, хэнгэрэг, зураг зурах зориулалттай мобайл, том навчхөх-цэнхэр өнгө, сийлсэн цагаан цасан ширхгүүд, цавуу, сойз.

Хичээлийн явц.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эрхэм залуусаа! Өнөөдөр бидний хичээл Зимушка - Өвөл зориулагдсан болно. Яруу найрагчид түүний тухай шүлэг зохиож, хөгжмийн зохиолчид хөгжим зохиож, зураачид зураг зуржээ.

Одоо бид хөгжмийн зохиолч Антонио Вивалдигийн бичсэн "Өвөл" хөгжмийн бүтээлийн хэсгийг сонсох болно.

( "Өвөл" хөгжмийн бүтээлээс хэсэг сонсох нь).

Залуус аа, надад хэлээч, ямар хөгжим ямар дүр төрхтэй байдаг вэ? (эелдэг, ид шидтэй, дэгжин, агаартай, гайхалтай).

Энэ хөгжимд ямар хөгжмийн зэмсгийн дууг сонссоноо хэлээч? (хийл).

Ер нь зөв. Эдгээр нь хийлийн гайхалтай, ид шидийн дуу чимээ юм.

(Сурган хүмүүжүүлэгч: I. Шишкин "Өвөл" зураг дээр анхаарлаа хандуулдаг.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, одоо дэлгэцэнд анхаарлаа хандуулаарай. Энэ зураг дээр ямар улирал байна вэ?

Хүүхдүүд дууддаг: Өвөл.

Тиймээ үнэхээр, алдартай зураачМөн хөгжмийн зохиолчийн хувьд Вивалди жилийн энэ цагийг "Өвөл" рүү эргүүлэв.

Залуус аа, та жилийн энэ цагт юунд дуртай вэ?

    Цас орохоор л сайхан байдаг

    Та гулгах, цанаар гулгах, чарга гулгах боломжтой

    Цасан бөмбөг баримал

    Цасан хүн бүтээх

Өвлийн улиралд уйтгар гуниг танд юу нөлөөлдөг вэ?

    Өвлийн улиралд шувууд хүйтэн, өлсдөг.

    IN хатуу хяруумөн цасан шуурга зугаалахаар явахгүй.

Үнэхээр өвлийн улиралд та гадаа удаан байж чадахгүй. Мөн та гадаа тоглоом тоглох хэрэгтэй.

(Тоглоом - "Зимушка-өвөл" дуу)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд ямар цас вэ? (хүүхдүүд хариулдаг). Тэгээд хүйтэн жавартай өдөр алхахад хөл дор цас ордог, тэр юу хийдэг вэ? (хурцах). Сайн хийлээ. Одоо би чамд ууттай цардуул өгье. Би чамд шүлэг унших болно, мөн "цас" гэдэг үг дээр та цасны үйрмэгийг дүрслэх ёстой.

Цас, цастай уул шиг,

Мөн толгод дор цас, цас,

Мөн модон дээр цас, цас,

Мөн модны дор цас, цас.

Хүүхдүүд цардуулын уутны тусламжтайгаар шүлгийг дуугардаг.

асран хамгаалагч : Одоо бид уутыг хайрцагт цуглуулж, бага зэрэг тоглох болно. Би цасан бөмбөлөг шидэх хэнд тэр өвөлтэй холбоотой ямар ч үгийг дууддаг.

(Цасан бөмбөг тоглоом).

асран хамгаалагч : Өвлийн тухай Оросын ард түмэн олон зүйр цэцэн үгсийг гаргаж ирсэн.

Та өвлийн тухай зүйр цэцэн үгс мэдэх үү?

Хүүхдүүд: "Цас ч байхгүй, ул мөр ч алга. Жил дуусч, өвөл эхэлдэг

"Их хяруунд хамраа арчаарай."

"Цасгүй өвөл - талхгүй зун".

"Баярлалаа, цас авчирсан хүйтэн жавар."

Цасан шуурга, цасан шуурга - хоёр найз.

Физик. минут

асран хамгаалагч Эрт дээр үед Орост "Өвөл бол хүйтэн жавар, харин бид амралтын өдөр" гэж хэлсэн байдаг. Залуус аа, та мэдэх үү өвлийн цагЖилийн туршид олон амралт байдаг. (Шинэ жил, Христийн Мэндэлсний Баярын цаг, Зул сарын баяр, Масленица ...).

Бас нэг ч хөгжилтэй биш өвлийн амралтхөгжимгүйгээр биш. Бид одоо тантай хамт биелүүлэх болно хөгжмийн зохиолдуу чимээний хэрэгсэл дээр

Сайн хийлээ! Та бол жинхэнэ хөгжимчид.

(Угсрах хэрэгсэл).

Залуус аа, нүдээ аниад цас орж байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Том цасан шуурга гарч ирэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: .- Бидний замд өндөр цасан шуурга байгааг хараач! Тэдэнд живэхгүйн тулд хөлөө дээш өргөөд явцгаая. Төсөөллийн цасан шуурга дундуур өндөр өвдөгөөрөө алхах дасгал.(хөгжим тоглодог)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо би чамайг сонсохыг урьж байна өвлийн үлгэр. Тав тухтай байх…

Үлгэр: Нэгэн цагт цасан шуургатай эмээ цасан ширхгээр чимэглэсэн том сайхан алчууртай байжээ. Шөнөдөө эмээгийн цасан шуурганд цасан ширхгүүд алчуураа өмсдөг байв.

Цасан шуургатай эмээ сэрээд алчуураа сэгсэрч, цасан ширхгүүд бүжиглэж өвлийн эрэг дээгүүр нисэв.

Нэгэн цагт бүх цасан ширхгүүд тарж, цасан шуурганы эмээгийн алчуур хээ угалзгүй үлджээ. Цасан ширхгийг цуглуулж, Близзард эмээгийн алчуурыг түүгээр чимэглэцгээе.

Хүүхдүүд цасан ширхгийг цуглуулж, ороолтоор чимэглэдэг (та үүнийг шалан дээр тарааж эсвэл хөх-цэнхэр өнгийн даавууг дугуйнд урьдчилан нааж, цасан ширхгийг нааж болно). Ажлын үеэр өвлийн тухай ямар ч хөгжим сонсогддог (А. Вивалди "Өвөл", П.И. Чайковский "Цасан ширхэгийн вальс").

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүдийг магтаарай.

Юлия Воробьева
"Зимушка-өвөл" дунд бүлгийн хөгжмийн хичээлийн хураангуй

Дунд бүлгийн хичээл« Зимушка-өвөл»

Програм хангамжийн агуулга. Хүүхдүүдийг зургийн төрөл - ландшафттай танилцуулах.

Хөгжим засах. - хийсэн. тоглоомууд "Дууг хэмнэлийн хэв маягаар нь таних".

Хүүхдүүдэд музагийн сэтгэл санааг ялгахыг заа. ажилладаг. Дууны аяыг цэвэр аялгуу. График зургаар бүжгийн хөдөлгөөнийг засах

Урьдчилсан ажил.

Оросын зураачдын санал болгож буй зургуудаас өвлийн ландшафтыг олоорой

Санах (сурах)Оросын яруу найрагчдын өвлийн тухай шүлэг

Хичээлийн явц

Ведүүд. Залуус аа, өнөөдөр бидэнтэй нэгдээрэй бүлэгойгоос цасан ширхгүүд ирэв

Тэр чамайг өөртөө урьж байна өвлийн ой.

Хүүхдүүд танхим руу явдаг

Ведүүд. Залуус аа, энд хэдэн зураг байгааг, мөн тэдгээрт юу дүрслэгдсэнийг хараарай

Хүүхдүүд. Ой мод, талбай

Ведүүд. Залуус аа, хэрэв бид зураг дээрээс байгалийн дүр төрхийг харвал. Ийм

Бид ландшафт гэж нэрлэдэг зураг

Ведүүд. Эдгээр зургуудад жилийн аль цагийг дүрсэлсэн бэ?

Хүүхдүүд өвөл

Ведүүд. Залуус аа, өвлийн зурагтай зургуудыг сонгоорой

Хүүхдүүд Ведийн сонгосон зургуудад цасан ширхгийг сонгож, хавсаргана

Ведүүд. Залуус аа, та бид хоёр өвлийн тухай шүлэг заалаа. Аль нь болохыг санацгаая.

Шүлгийг санаарай. С.Есенина "Өвөл дуулдаг - дууддаг"

Өвөл дуулдаг - дууддаг,

Сайхан ойн өлгий

Нарсан ойн чимээ

Эргэн тойронд гүн хүсэл тэмүүлэлтэй

Алс холын газар руу усан онгоцоор явж байна

Саарал үүл, хашаанд цасан шуурга

Торгон хивс шиг тархаж,

Гэхдээ аймаар хүйтэн байна

Бор шувуу хөгжилтэй байдаг

Яасан өнчин хүүхдүүд вэ

Цонхны дэргэд бөөгнөрсөн

MR Guys Гэхдээ зөвхөн яруу найрагчид, уран бүтээлчид өвлийн тухай ярьдаггүй. Өвлийн тухай ярьж болно хөгжим

П.И.Чайковскийг сонсох. "Өвлийн өглөө"

M. R. Ямар сэтгэл санааг илэрхийлдэг вэ? хөгжим?

Хүүхдүүд: түгшүүртэй, гунигтай, өвөл.

M. R. Юу угаасаа хөгжим?

Хүүхдүүд: Хөгжим хурдан, цасан шуурга, өргөст.

асран хамгаалагч: Ийм цасан шуургатай үед шувууд байшинд наалдаж, гашуунаар жиргэдэг. Мөн цасан шуурга улам хүчтэй болж байна

Ведүүд. Цас их орсон байх

Мөсөн борооны чимээ

Ведүүд. Залуус аа, та нар сонсож байна ... бидний мөсөн бүрхүүлүүд хус модонд өлгөөтэй байгаа бөгөөд тэд дуу дуулжээ. (хустай зургийг харуулах)

Ведүүд. Энэ зураг ямар харагдаж байна вэ?

Хүүхдүүд. Бидний дуу "Тэнгэр цэнхэр"

Ведүүд. Ер нь зөв. Энэ бол бидний бяцхан дуулал юм

M. R. Үүнийг дуулцгаая.

Ведүүд. Одоо би танд энэ дууны хэмнэлийн хэв маягийг гаргахыг санал болгож байна. Бид ид шидийн халааснаасаа тавиур гаргаж авдаг "ид шид"судлууд

Хүүхдүүд авдаг

Ведүүд. Одоо энэ дууны хэмнэлийн хэв маягийг зурахын тулд зураасаа ашиглаж үзье

Хүүхдүүд хулгана дээр дуу тавьдаг "Тэнгэр цэнхэр"

Ведүүд. үүнийг мольберт дээр тавьдаг

Ведүүд. хүүхдийн гүйцэтгэлийг шалгадаг

Дуулах "Тэнгэр цэнхэр"(-давхиа өөрчлөх)металлофон тоглох гэж оролдох уу?

Дуу « Зимушка хөгжилтэй» хөгжим ба sl. Н. Мурычева: хүүхдүүдэд уянгалаг дуулах чадварыг бий болгох дунд зэргийн хурд, дангаар нь, үгсийн тодорхой, тодорхой дуудлага хүрэхийн тулд. Хөдөлгөөнтэй дуулахыг санал болго.

Одоо цасан ширхгүүд бүх залуусыг бүжиглэхийг урьж байна. Бид бүжиглэж эхлэхээсээ өмнө энэ бүжгийн хөдөлгөөний дарааллыг эргэн санахыг санал болгож байна. Хөдөлгөөний схемийг багштай хамт мольберт дээр байрлуул

Бүжиглэх "Сайн цох"

Схем: 1. Гүйлт. 2. Алга таших 3. Хүү өвдөг сөгдөж, охин түүнийг тойрон гүйнэ 4. "Дарвуулт"

Ведүүд. Өө залуусаа, энд хэн нэгэн бидэн дээр ирж байх шиг байна.

Харагдсан цасан эмэгтэй

Ведүүд. Залуус аа, хараарай, цасан хүн бидэн дээр ирлээ

Дугуй бүжиг - тоглоом "Цасан эмэгтэй"

Холбогдох хэвлэлүүд:

"Зимушка-өвөл" нөхөн олговрын чиг баримжаа олгох бэлтгэл бүлгийн урд талын хичээлийн хураангуй.Хүүхэдтэй ажиллах хэлбэр: тоглоом - аялал. Сэдэв: "Зимушка - өвөл." Боловсролын бүсүүд: Яриа хөгжүүлэх; Танин мэдэхүйн хөгжил;

"Өө чи, өвөл-өвөл" хоёрдугаар бага бүлгийн хөгжмийн хичээлийн хураангуй.Зорилго: Хүүхдүүдийн амьдралыг дүүргэх эерэг сэтгэл хөдлөлхөгжим, яруу найргийн болон ойлголттой холбоотой уран сайхны зургуудөвөл. Зорилтот:.

"Зимушка-өвөл" дунд бүлгийн FTsKM-ийн GCD-ийн тойм.Зимушка-өвлийн GCD-ийн тойм Зорилго: Хүүхдүүдийн өвлийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, өвлийн үйл явдлууд, хөгжилтэй, өвлийн хувцас. Даалгавар: Боловсролын: -Заах.

"Зимушка-өвөл" дунд бүлгийн боловсролын үйл ажиллагааны хураангуйХөгжмийн дагалдан (цасан шуурганы гаслан) өвлийн хувцастай багш бүлэгт ордог. Багш: Сайн уу залуусаа! Та хэн гэдгийг мэднэ.

Дунд бүлгийн нээлттэй шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй "Өө, чи Зимушка-Өвөл!"ДУНД БҮЛГИЙН НЭЭЛТТЭЙ ШУУД БОЛОВСРОЛЫН ҮЙЛ АЖИЛЛАГААНЫ ТОВЧСОН "Өө, чи Зимушка-Өвөл!" Зорилго: хүүхдүүдэд өвлийн улиралд зурахыг заах.

"Зимушка-өвөл" дунд бүлгийн яриаг хөгжүүлэх шууд боловсролын үйл ажиллагааны тойм.Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага "98-р хосолсон цэцэрлэг" хотын захиргаахотууд.

Хөтөлбөрийн агуулга:

Зорилтот:Хүүхдүүдийн хөгжимд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх өөр мөн чанарВ янз бүрийн төрөлхөгжмийн үйл ажиллагаа

Даалгаварууд:

Боловсролын:

Хүүхдэд хөгжимд импровиз хийх чадварыг хөгжүүлэх өөр мөн чанар.

Хүүхдүүдэд хөдөлгөөнийг үгээр зохицуулах, хөдөлгөөнийг хэмнэлтэй, чөлөөтэй, илэрхийлэлтэй хийх чадварыг хөгжүүлэх.

Хүүхдүүдэд хөгжим, түүний зан чанар, илэрхийлэх хэрэгслийн талаар ярих хүслийг бий болгох.

Хөгжиж байна:

Дууны ая, интонацын сонсгол, хэмнэлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Хөгжим, хэмнэлтэй дасгал, дууны тусламжтайгаар хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

Хүүхдэд хөгжимд дурлах сэтгэлийг үргэлжлүүлэн хөгжүүл. Сонсох, насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэндээ хүндэтгэлтэй хандах, өрөвдөх чадвар.

Арга, техник:

Дүрслэл: багшийг дуулах, хөдөлгөөн хийх, тоглохыг харуулах Хөгжмийн зэмсэг. Тоглоомын дүрүүдийг шалгах Амаар: харилцан яриа, хүүхдүүдэд өгөх асуулт. Практик: дасгал, нөхцөл байдлын загварчлал, дидактик тоглоом, хөгжмийн тоглоомууд, дугуй бүжгийн тоглоом, дуулах хөгжмийн ойлголт.

Тоног төхөөрөмж:

Хэнгэрэг, хонх, хөгжмийн гурвалжин.

Тоглоом: туулай, хэрэм, баавгай, зул сарын гацуур мод, цасан ширхгүүд, байшин, Урьдчилсан ажил:

Өвөл, өвлийн тоглоом, амьтад өвөлд хэрхэн бэлддэг тухай яриа. П.И. Чайковский "Щелкунчик" балетаас "Цасан ширхэгийн вальс". Сурах дуу: "Зул сарын гацуур мод", "Цас, цасан бөмбөг", дугуй бүжиг "Туулай". "Баавгай" бүжиг сурах. Хөгжимт хэмнэлтэй тоглоомыг сурах "Pass", "Хөгжмийн хонх".

Хичээлийн явц:

Хөгжим сонсогдож байна. П.И. Чайковскийн "Цасан ширхэгийн вальс". Хүүхдүүд танхимд орж, зочдыг угтдаг.

ноён Залуус аа, сайн уу! Юу сонс ид шидийн хөгжимтантай уулзаж байна! Энэ "Цасан ширхгийн вальс"Энэ хөгжмийг хөгжмийн зохиолч П.И.Чайковский бичсэн.

Цасан ширхгүүд унаж, газрыг цасан ширхгээр бүрхэж байгааг хөгжим бидэнд хэлж байсан. Цасан ширхгээр тоглох уу?

"Цасан бөмбөлөг" хөгжимт тоглоом. болон sl. Е.Макшанцева

ноён Залуус аа, одоо жилийн хэдэн цаг вэ?

ноён зөв, өвөл ирлээ (лого хэмнэлтэй тоглоом)

хөвсгөр эргэлдэж,

Бут руу, байшин руу

Цасан ширхгүүд унаж байна.

Дэлхийг цайруулсан

Замууд нь намаг болсон байв

Унаж, эргэлдэж буй цагаан цасан ширхгүүд ....

Бас сонирхолтой өвлийн үйл ажиллагааахлах бүлгийн хувьд:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Өө, хар даа, би цасан ширхгийг барьсан, гэхдээ хайлдаггүй, энэ нь ид шидтэй байх ёстой.

(цасан ширхгийг авдаг)

Залуус аа, сонс.

Амтат шүдтэй баавгайн бамбарууш нь өлгийтэй байхаасаа л үргэлж дэгжин байсан.

Тэр ээж, аавыг сонссонгүй, баавгай маш их зөгийн бал идсэн.

Тэр орондоо орохыг хүсээгүй, өвөл алхмаар байв.

Залуус аа, ой руу яв - бидэнд баавгайн бамбарууш олоорой!

Бид баавгайг үүрэндээ авчрахад тусалж чадах уу? Зөвхөн урдах зам нь хэцүү, алс хол байна. Бид явж байна уу?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Төөрчихгүйн тулд бүгдээрээ гар нийлэн нэгдэцгээе.

Тэд хөгжимд могой урсдаг. Бид төгөлдөр хуур руу явлаа.

М.Р. Энд эхний саад тотгор байна - эдгээр нь залуус юм өндөр уул. Хамтдаа авирцгаая.

("Энд би дээшээ, энд би доошоо явна" гэж дуулах)

Цасан шуурганы дуу сонсогдож байна.

Цасан шуурга цагаан замыг шүүрддэг.

Зөөлөн цасанд живэхийг хүсдэг.

Замдаа салхи унтав.

Ойн дундуур машин жолоодож болохгүй, өнгөрч болохгүй.

Залуус аа, цасан шуурга хэрхэн эргэлдэж байна вэ?

(П.И. Чайковскийн хөгжимд хүүхдүүдийн моторт импровизаци)

Хөгжим зогсоно.

Залуус аа, бид та нартай хамт ойд байна ... хичнээн их цас овоолж, ямар том цасан шуурга, тэдгээрийг даван туулах хэрэгтэй. Явж, цасанд дарагдахгүйн тулд хөлөө өндөрт өргөөд л .. нэг нэгнийхээ ард зогсоод, гараа бүсэндээ наацгаая.

(өндөр хөлөө өргөөд алхах)

Залуус аа, хэн ч төөрсөнгүй юу? Би одоо шалгая.

(Е. Тиличеевагийн "Цуурай" тоглоом)

Бүгд энд байна, хэн ч алга болоогүй, Мишутка руу залгацгаая - хэн ч хариулахгүй. Залуус аа, хараарай, замууд нь зул сарын гацуур мод руу хөтөлдөг.

(хүүхдүүд зул сарын гацуур мод руу явдаг)

Энэ нь хэцүү, гацуур мод, түүний мөчрүүд цасаар бүрхэгдсэн байв. Зул сарын гацуур модыг өрөвдье, цохицгооё.

(Хүүхдүүд гараараа хавар, зөөлөн зөөлөн хөдөлгөөн хийж, "зул сарын гацуур мод сайхан, гацуур мод сайхан" гэж дуулдаг).

Сонсохгүй байна! Та зул сарын гацуур модыг дулаацуулж, түүнд дуу дуулах хэрэгтэй.

"Зул сарын гацуур мод зогсож байна" дууны хөгжим, үгийг Н.Караваева, аранжиргааг Л.Олиферова бичсэн.

Зул сарын гацуур модны доор хэн сууж, хүйтнээс чичирч байна вэ?

Туулай жижиг, туулай цагаан.

Тархины цус харвалт, түүнийг өрөвдөөрэй. Тэр юу вэ?

Хариултууд: зөөлөн, сэвсгэр!

ноён Тийм шүү! Бөжин хөлдсөн, тэр дуулж чадахгүй байна, тэр та нараас түүний сүүл хэрхэн хөлдсөн тухай гунигтай дуу дуулахыг хүсч байна.

Хүүхдүүд гунигтай дуулдаг: "Бүжин хүйтэн байна, цагаан нь хүйтэн байна"

Туулай зул сарын гацуур мод руу үсэрч байна,

Тэр сарвуугаараа сарвуугаараа зоддог.

Ямар хүйтэн жавар ширүүн байдаг

Туулайгаа дулаацуулъя, тийм үү? Бидэнтэй хамт бүжиглэ, туулай!

"Туулай" дугуй бүжиг r.n. дуу.

Бөжин дулаарч, баяр хөөртэй байв.

Намайг дулаацуулсанд баярлалаа, одоо би чамтай тоглохыг хүсч байна.

Хөгжмөө анхааралтай сонсож, хэнгэрэгээ дамжуулаарай.

Хэнгэрэгтэй буухиа тоглоом.

Баярлалаа, бөжин. Та Мишкаг харсан уу?

Тэр клиринг дээр бидэн рүү гүйж ирээд тоглоод, хангалттай тоглочихоод цааш гүйж байхыг харсан.

Баярлалаа, бөжин. Баяртай!

Өндөр хөлөөрөө алхах.

Хэн бидэн рүү үсэрч байгааг хараарай:

Оньсого тааварлаарай:

Хатаасан руссула,

Тэр самар түүв.

агуулах дахь бүх нөөц

Түүнд тохиромжтой.

Хүүхдүүд: Хэрэм!

Хэрэм дуулдаг:

Сайн уу залуусаа!

Хүүхдүүд хариу дуулдаг.

Сайн уу?

Хэрэм, чи ойд баавгай харсан уу?

Мэдээж би харсан. Тэр энд чаргаар гулгаж байсан. Тэр суугаад өнхөрч, энд ул мөр байна ..

Бид яаж олох вэ?

Надад инээдтэй хонх байна. Би чамд өгөх болно. Чи түүнтэй тогло, тэгвэл баавгай сонсоод гүйж ирнэ ...

Баярлалаа, хэрэм! Баяртай!

"Хонх" тоглоом Муза. М.Картушина

Залуус аа, сонс

Хэн нэгэн мөчрүүдийг хугалж байна

Хэн нэгэн бидэн рүү яаран ирж байна.

Багш баавгайг гаргаж авдаг.

Малгай, үслэг цув, энэ бол бүхэл бүтэн баавгай юм.

Тэр сарвуугаараа даллаж - тэр хөгжилтэй бүжиглэдэг!

Залуус аа, бид бүжиглэх үү?

"Тедди баавгай" бүжиг

Тийм ээ, өвлийн улиралд үзэсгэлэнтэй, хөгжилтэй байдаг, гэхдээ ойд бөөрөлзгөнө, нэрс, мөөг, амтат зөгийн бал байхгүй. Эргэн тойрон цас мөстэй. Өвөл баавгай унтдаг нь сайн хэрэг.

Энд баавгайн байшин байна. Ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ! Үүн дээр ямар үзэсгэлэнтэй мөстлөгүүд байна вэ! Тэд яаж дуугардаг вэ?

(гурвалжин тоглодог)

Хүүхдүүдийн хариулт.

Намайг олж гэртээ авчирсанд баярлалаа. Үүнийхээ төлөө би чамайг эмчлэхийг хүсч байна.

M. R. Баярлалаа, Миша!

Залуус аа, баавгайг унтуулцгаая. Тэгээд түүнд сайхан зүүд зүүдлэхийн тулд түүнд бүүвэйн дуу тоглоцгооё.

Моцарт . Моцарт "Бүүвэйн дуу" (дуу чимээтэй найрал хөгжим)

Хулгана унтжээ. Цасан шуурганы дуу сонсогдож байна.

Цасан шуурга дахиад л улиж байна

Мөн замуудыг шүүрддэг

Бүгдээрээ буцаж гүй

Бидний дуртай цэцэрлэгт!

Хүүхдүүд өрөөнөөс гарна.

Нэр дэвшүүлэх: Цэцэрлэг, өвлийн анги, дунд бүлэг, ангийн нот, GCD, хөгжмийн хичээл
Гарчиг: Өвлийн үйл ажиллагаа. Дунд бүлгийн тойм хөгжмийн зугаа цэнгэл"Баавгайг хайж байна".


Албан тушаал: хөгжмийн найруулагч
Ажлын байр: ГБОУ-ын 1353-аас 4-р сургууль
Байршил: ОХУ-ын Зеленоград хот

Хөгжмийн нэгдсэн хичээл "Аз жаргалтай аялал"

дунд бүлгийн хувьд

Хөгжмийн найруулагч: Золина Светлана Николаевна

Зорилтот:гүйцэтгэх ур чадварыг бий болгох, уран сайхны болон гоо зүйн амтыг төлөвшүүлэх, өөр шинж чанартай хөгжмийг мэдрэх үед сэтгэл хөдлөлийн тод хариу үйлдэл үзүүлэх. Оркестр тоглох ур чадвараа сайжруул. Төгөлдөр хуурын дагалдан, фонограммтай хамтатган дууны мөн чанарыг зөв илэрхийлж, уран тод дуулж сурах. Илэрхий, хэмнэлтэй хөдөлж, бүжиглэж сур сэтгэл хөдлөлийн-дүрслэлийнагуулга.

Урьдчилсан ажил:

хүүхдүүдтэй зүйр цэцэн үг сурах, "Цасан ширхгүүд" бүжиглэх, бороо, цагаан тугалга бүжиглэх,

"Зимушка - өвөл", "Өвөл" дууг сурч, биеийн тамирын минут бэлтгэх,

туулай, үнэг, баавгай, цасан хүн, шууданчин гэсэн тэмдэгтүүдтэй үгсийн текстийг сур.

Тоног төхөөрөмж, материал:өвлийн зураглал; захидал бүхий дугтуй; найрал хөгжмийн зэмсэг; цасан ширхгүүд; саваа - бороо; цасан хивс; бэлэг авах цасан ширхгүүд (наалт).

Хоёр хэлний бүрэлдэхүүн хэсэг: чарга - шана, өвөл - kys.

Хичээлийн явц:

Хөгжмийн найруулагч:

Сайн уу залуусаа! Сайн байна уу зочид!
Өглөөний мэнднар, шувууд! Өглөөний мэнд инээмсэглэсэн царайнууд!
Хэн нэгэн энгийн бөгөөд ухаалаг байдлаар зохион бүтээсэн

Уулзахдаа: "Өглөөний мэнд!"

(хүүхдүүд байрандаа, сандал дээр сууна)

"Өглөөний мэнд!" дуулж байна.

(охид дуулж, хөвгүүд дуулж, дараа нь бүгд).

Хөгжмийн найруулагч: Залуус аа, би өнөөдрийн хичээлээ оньсогогоор эхлүүлэхийг хүсч байна.
"Талбай дээр цас, гол мөрөн дээр мөс, цасан шуурга явна, хэзээ болдог вэ?"

Хүүхдүүд:Өвлийн улиралд!

Хөгжмийн найруулагч:

Өнөөдөр бид өвлийн тухай ярих болно.
Манайх хөгжмийн хичээлҮүнийг "Аз жаргалтай аялал!"
Өвөл бол жилийн гайхалтай цаг юм! Өвлийн улиралд байгаль үнэхээр үзэсгэлэнтэй юм!
Өвөл гэдэг үг ямар сонсогддог вэ? Казак хэл. (хүүхдүүд хариулдаг)
Хамтдаа чимээгүйхэн хэлье. Хамтдаа чангаар хэлье.
Өвлийн талаар бага зэрэг харцгаая.( слайд өвлийн үзэмж)
Түүний тухай, өвлийн тухай Оросын ард түмэн олон зүйр цэцэн үгсийг гаргаж ирэв.
Та өвлийн тухай зүйр цэцэн үгс мэдэх үү?

Хүүхдүүд: "Цас ч байхгүй, ул мөр ч алга. Жил дуусч, өвөл эхэлдэг
"Их хяруунд хамраа арчаарай." "Цасгүй өвөл - талхгүй зун".
"Баярлалаа, цас авчирсан хүйтэн жавар." Цасан шуурга, цасан шуурга - хоёр найз.

(шуудан зөөгч гүйдэг)

Шуудан зөөгч: Захиа! Захидал, танд захидал!

Муза. гарэцэг эх:Залуус аа, бидэнд захидал ирлээ! Баярлалаа шууданчин.

(шууданчин зугтав)

Муза. хянагч:Залуус аа, сонирхолтой захидлыг хараарай, одоо би та нарт уншиж өгөх болно.

Үүнд юу байгааг мэдмээр байна уу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ!

Муза. хянагч(уншиж байна): Сайн байна уу, хайрт хүүхдүүд минь!
Би таны баярын үеэр Зимушка-өвлийн тухай маш сонирхолтой дуу сонссон!
Чамаас гуйя, над дээр ирж дуулахыг зааж өгөөч!
Хүндэтгэсэн, Цасан хүн!

Муза. хянагч: Залуус аа, та зочлохыг зөвшөөрч байна! - Тийм ээ!
Цасан хүн ойд хол амьдардаг, та хөлдөхөөс айж байна уу? - Үгүй!
Шалгацгаая.

"Хяруу ба салхи" физик минутын гүйцэтгэл(хөгжмийн дагалдан)

Муза. хянагч:Залуус та хүйтнээс айдаггүйг би харж байна!
Бидний хувьд хөгжилтэй аялал хийх цаг болсон гэж бодож байна!
Гэхдээ бид чамтай яах гэж байгаа юм бэ? Зохион бүтээсэн!
Би чамд оньсого хэлье! Таагаарай! Үүнтэй хамт явцгаая!
“Тэднийг уул өөд чирнэ гэдэг ямар тааламжгүй юм бэ.
Тэгээд уулнаас тэд аль хэдийн өөрсдөө явж, өөрсдөө, бидэнтэй хамт явж байна!
Та найзуудаа тааварласан уу? Би илүү хурдан хариу хүлээж байна уу?

Хүүхдүүд: Чарга!

Хөгжмийн найруулагч: Зөв, гэхдээ казах хэлээр?

Хүүхдүүд:Чарга! Шана!

Хөгжмийн найруулагч: Бид тантай хамт ой руу чаргаар явах гэж байна! Бид хосоороо тойрог болж хувирдаг!

(хөгжмийн дагалдан чарга тавих)

(хүүхдүүд сууж, өвлийн дүрс бүхий дэлгэцийг нээ)

Хөгжмийн найруулагч: Бид энд байна! Хүүхдүүд ямар үзэсгэлэнтэй болохыг харж байна!
Тэнгэр тод цэнхэр байна! Идсэн, хүйтэн жавар дахь нарс!
Хөл доор цас гялалзаж байна! Энэ нь зөвхөн өвлийн улиралд л тохиолддог!

Биеийн тамирын "Өвөл" (гүйгээр хөгжмийн дагалдан )

Хөгжмийн найруулагч: Залуус аа, та бүгд өвлийн улиралд дуртай юу?

Түүний тухай дуу дуулъя!

"Зимушка, өвөл" дууны тоглолт

Хөгжмийн найруулагч: Өө, залуус аа, бүх зам цасанд дарагдсан байна! Бүх замууд хамрагдсан!
Одоо бид Цасан хүн рүү яаж хүрэх вэ?
Ойн амьтдаас асууж болох уу?

(Мишка орж ирэв)

Хөгжмийн найруулагч: Тэгээд баавгай ирлээ! Сайн уу, Мишенка - Баавгай!
Бидэнд цасан хүн хүрэх замыг зааж өгөөч! Бид зочилж байна!

Баавгай: Залуус аа, та цэцэрлэгийн хүүхэд үү? - Тийм ээ!

Чи надад зөвхөн чиний төлөө л хэрэгтэй!
Би хөгжим сонсох дуртай! Би үүнийг ойн сургуульд заадаг!
Хөгжмийг тодорхойлоход минь туслаач, залуусаа!

(бүтээл, дууны хэсгээс сонсогдоно, хүүхдүүдийн нэр, хөгжмийн зохиолчдын нэр).

1. "Гуравдугаар сар"; 2. "Өглөө";

3. "Аксак кулан" Курмангазы;

4. Д.Кабалевскийн "Алиалагч".
5. П.И.Чайковскийн "Цэцгийн вальс")

Баавгай:Тусалсанд баярлалаа! Та нар бол агуу залуус! Гэхдээ би чамд тусалж чадахгүй! Би өөр туулай дуудна!

(Баавгай зугтдаг, Заинка гүйж оров)

Хөгжмийн найруулагч:Зайнка, Цасан хүнийг хэрхэн олохыг бидэнд хэлээч?

туулай: Та хөгжмийн зэмсэг тоглож хөгжилтэй байх болно, дараа нь юу хийхээ сурах болно!

(найрал хөгжим хөгжимтэй сонсогддог - дуу чимээний хэрэгсэл)

туулай: Тоглоом тоглосонд баярлалаа, би үнэгийг чам руу дуудах болно! Тэр баттай мэднэ.

Тэр өдөржингөө ойд алхдаг.

(Бүжин зугтаж, Фокс орж ирэв)

Хөгжмийн найруулагч: Чантерелл, Цасан хүн рүү очиход бидэнд туслаарай!

Чантерелл: Би туслах болно, гэхдээ эхлээд миний төлөө бүжиглэ!

"Цасан ширхгүүд" бүжиг(охид бүжиглэж байна)

Хөгжмийн найруулагч: Залуус аа, Цасан ширхгүүдийг бүжиглэх үед дуугарч байсан бүтээлийн мөн чанарын талаар ярилцъя. Зөв тодорхойлолтыг сонгохдоо болгоомжтой байгаарай.
« Гайхалтай, гунигтай, хурдан, шийдэмгий, тансаг, ид шидтэй, агаартай, ширүүн, хүчтэй, нисдэг, дэгжин, ууртай, марш, хорон муу, хатуу, сэтгэл хөдөлгөм "

Хөгжмийн найруулагч:Сайн байна залуусаа! Зөв нөхцөлийг сонго!

Чантерелл: Та миний сэтгэлийг хөдөлгөсөн, маш их гайхсан бөгөөд танд хариу өгөх ёстой!
Нүдээ ань, би чамайг тийшээ явуулж байна!

(Үнэг зугтаж, цасан хүн орж ирдэг)

Цасан хүн:Сайн уу хүүхдүүд ээ! Охид, хөвгүүд! Чамайг над дээр ирсэнд баяртай байна!
Зимушкагийн тухай дууг чинь дахин сонсмоор байна. Би өвөлд маш их хайртай!

"Өвөл" дууг дуулж байна(тайзан дээр, Цасан хүн мөн дүрсэлсэн)

Хөгжмийн найруулагч:МБид танд зориулж дуу дуулсан. Бид ч бас бүжиглэхийг хүсч байна!

Бүжгийн үзүүлбэр(бороо, цагаан тугалгатай)

Цасан хүн: Маш их баяртай, чи намайг гайхшруулсан! Баярлалаа!
Би чамд ид шидийн цасан ширхгүүдийг өгөхийг хүсч байна!
Тэд танд баяр баясгаланг авчрах болно сайхан мэдрэмжүүд!

(хүүхдийн гар дээр цасан ширхгүүдийг наах)

Цасан хүн: Тэгээд та цэцэрлэгт хурдан очих болно.

Би чамд бэлэг өгөх болно - цасан цагаан хивс! ( хивсийг тараана)

Цасан хүн: Үүн дээр хэвтээд нүдээ ань!
Хивс таныг цэцэрлэгт хурдан хүргэх болно!
Би товчлолыг мэднэ - энэ бол ид шидийн мөрөөдөл юм!

(тайван хөгжим сонсогдоно, цасан хүн аажмаар явна)

Хөгжмийн найруулагч:Сормуус унаж, нүд нь аниад,
Бид тайван амарч, ид шидийн зүүдэнд унтдаг.
Амархан, чөлөөтэй амьсгална.
Бид амарсан нь сайн ч босох цаг нь болсон!
Энд бид тантай хамт байна цэцэрлэг.

Бид илүү эелдэг болсныг та мэдэрсэн үү?
Бидний эргэн тойронд илүү их нинжин сэтгэл байх болтугай.

(хүүхдүүд асуултанд хариулдаг хөгжмийн найруулагч)

Хөгжмийн найруулагч:Залуус аа, бидний хичээл дууслаа.

Өнөөдөр бид ямар улирлын тухай ярьж байсныг санацгаая?

Бид өвлийн ойгоор аялав. Бид тэнд хэнтэй уулзсан бэ? Бид хэнд зочилж байсан бэ? Бид ямар дуу тоглосон бэ? Тэд ямар бүжиг бүжиглэсэн бэ?
Бид мундаг уу? Өөрсдөө алга ташцгаая! Хичээл дууслаа!


Топ