Журавлі один одного окликаючи обережно тягнуться гуртом. Іван Олексійович Бунін

Розділи: Література

Природу прикрашати не треба, але треба відчути її суть. І.І.Левітан.)

Обладнання:

  • Ілюстрації:
    портрет І.А.Буніна;
    репродукції картин І.І.Левітана “Весна. Велика Вода”, А.К.Саврасова “ Граки прилетіли”, І.Грабаря “Березень”.
  • Запис музичних фрагментів композиції "Квітень" гурту "Deep Рurple".
  • Ватманський лист із віршем Буніна “Догорел квітневий світлий вечір”.
  • Роздатковий матеріал (вірш А.Фета "Прийшла, - тане все навколо ...", таблиця "Типи мови").

Цілі:

  • Показати особливості лірики Буніна (сюжетність, мальовничість, музичність), проводячи порівняльний аналізз лірикою А.Фета, полотнами художників, музикою.
  • Виробити чуйне ставлення до рідній природідо почуттів людини.
  • Робота зі словом (розвиток мови).
  • Повторення теорії літератури: лірика, ліричний “Я” поета, дійова особа, стежки (епітет, уособлення), звукові повтори.
  • Словникова робота: мистецтво, шедевр, живопис, краєвид,палітра, едем, чорнозем, зелені.

Хід уроку:

1. Перевірка домашнього завдання.

Вступне слово вчителя:

І.А.Бунін – наш земляк – вважається неперевершеним майстром слова. За свій талант він отримав Нобелівську премію (1931 р.) – найвищу творчу нагороду.

Природні умови, в яких зростає і живе людина, накладають великий відбиток на характер людини, її світовідчуття, художню манеру вираження почуттів.

Запитання:Який бунінський образ Батьківщини? Його краєвид?

Відповідь:Це природа середньої лінії Росії. Природа Воронезького краю. Вона неяскрава, але чарівна. Її простори величезні. Звідси скромність, точність бунінських епітетів, лаконічність речень, настрій туги, самотності, безпритульності. Приклад цього є вірш “Батьківщина”.

Читання напам'ять учнями (1-2 людини) вірша І. А. Буніна "Батьківщина".

Робота за статтею підручника про творчість Буніна, задану додому.

Запитання:Які особливості творчості І. А. Буніна? Що він вважав за важливе знайти в природі і відобразити у віршах?

Відповіді:

  1. Бунін говорив про те, що світ складається з безлічі сполук фарб і світла, дуже важливо точно вловлювати їх і вміло підбирати їх словесний еквівалент.
  2. Не менш важливим йому було спостереження за небом – джерелом світла. p align="justify"> Для художника і поета дуже важливо правильно зобразити небо, т.к. воно висловлює настрій картини. Небо панує над усім.
  3. "А яке борошно знайти звук, мелодію, ...".

Вчитель:І.А.Бунін був дуже талановитим письменником, т.к. умів бачити відтінки різних станів природи. Допомагала вести спостереження потяг Буніна до подорожей.

2. Запис теми уроку ("Особливості пейзажної лірики І. А. Буніна") та бесіда на тему.

Вчитель:Особливості бунінської лірики визначено нами. Але відчути своєрідність його лірики можна лише порівняно з лірикою інших поетів, полотнами художників-пейзажистів, музичним мистецтвом. Його твори схожі на твори живописців і музикантів.

Запитання:Що дозволяє нам проводити такі паралелі?

Відповідь:Саме поняття “мистецтво”, т.к. воно відбиває життя, хоч і різними засобами. Творчі особистості – люди, які глибоко відчувають, спостережливі. Це дозволяє створювати справжні шедеври (зразки!), які не забуваються століттями.

Запитання:Як живопис відбиває явища життя? За допомогою чого?

Відповідь:За допомогою кольору, світлотіні та ліній відображає реальний простір на площині (на полотні).

Вчитель:Завдання художника дуже важке, т.к. квітів та відтінків у природі набагато більше, ніж фарб у коробці. Колір реальних предметів більш насичений, ніж колір фарб.

Як видно з назви уроку, мова йтиме про весну. Що відбувається в природі, як вона змінюється від місяця до місяця? У який одяг одягається природа, яка кольорова гамма, палітра переважає? На ці питання нам доведеться відповісти, знайомлячись із картинами російських художників.

Розмова з питань до картини Ігоря Грабаря "Березневий сніг".

  1. Яка пора року зображена на картині? (Весна.)
  2. Який місяць? (Перші дні березня.)
  3. Настрій від картини? (Радість від настання тепла, великої кількості сонячного світла.)

Яким чином художник цього досяг? (Використанням яскравої березневої палітри. Хоча ще лежить сніг, тіні на ньому яскраво-блакитні, що буває тільки в березні. Яскраві відтінки теплого жовтого кольору нагадують нам про весняні сліпучі сонячні промені.)

Вчитель:Такі дні говорять нам про те, що зима йде. Людина та природа пережили довгі місяці холоду, мороку, сумних думок. Тепер відчуваються добрі зміни. Дзвін краплі, як зазначають народні повір'я, відганяє злі сили.

Вчитель:Російські художники з проникливим ліризмом та теплотою зображували різні куточки російської природи. Один із них – А.К.Саврасов.

Розмова з питань до картини Олексія Кіндратьєвича Саврасова “Грачі прилетіли”.

  1. Який момент весни зображено? (Кінець березня.)
  2. Що на картині нагадує це? (Граки прилетіли і вже звили гнізда. Багато води. Сніг рихлий, брудний, тане. У похмуро-хмарному небі йдеборотьба весни із зимою (за повір'ями). Ось-ось піде сніг.)
  3. Палітра? (Весняна. Сніг написаний найніжнішими відтінками синього, блакитного, тепло-жовтого.)
  4. Настрій? (Тривожно. Навіть незатишно. Справа – калюжа від талої води. У середині – облуплена церква з дзвіницею. Гнізда граків на березах розпатлані.)

Вчитель:Атмосфера переїзду, змін, неприбраності. Але природа і людина завжди радіють цим змінам – дерева тягнуться до неба. Небо відбивається в калюжах, завдяки чому простір картини розширюється.

Вчитель:Левітан – учень Саврасова. Зверніть особливу увагу картину цього художника, т.к. його манера висловлювання, його образи та настрої дуже схожі з бунінською пейзажною лірикою. Недарма у вашому підручнику літератури вміщено поруч вірш І.Буніна та картина І.Левітана. Саме тому я взяла епіграфом до уроку висловлювання І. Левітана про те, як треба відображати природу у живописі. Потрібно вдумливо подивитися, і уважному глядачевівідкриється глибока та одухотворена краса неяскравої російської природи.

Звернення до епіграфу. Розмова з питань до картини Ісака Ілліча Левітана “Весна. Велика вода”.

  • Який момент весни зображено на картині? (Кінець квітня.)
  • Які композиційні деталі про це свідчать? (Немає вже снігу. На річках розтанув лід. Багато води. “ Велика вода” – жива вода, що живить землю. Дерева оповиті зеленим серпанком (від набряклих зелених бруньок). Сонячно. Небо світло-блакитне, квітневе. На небі легкі білі хмарки.)

Палітра? (Левітан малює ніжне весняне вбрання землі. Теплі тони: блакитний, світло-жовтий, рожевий, колір молодої зелені, приглушений коричневий.)

Які почуття охоплюють при погляді картину? (Світлі, добрі: наближаються теплі травневі дні, гарні зміни.Але є і смуток - від холоду прозорого неба, від човна, що самотньо стоїть біля берега.

Вчитель:Полотна Левітана часто викликають тугі почуття, самотність, смуток. Сам художник так говорив про це: "Ця туга в мені, вона всередині мене, але ... вона розлита в природі ... Я хотів би висловити смуток, безвихідь, умиротворення".

3. Аналіз вірша І. А. Буніна "Догорів квітневий світлий вечір".

Вчитель:Цей бунінський вірш особливий у багатьох відношеннях. Послухайте його будь ласка. (Читання вірша вчителем.)

Догорів квітневий світлий вечір,
На луках холодний сутінок ліг.
Сплять граки; далекий шум потоку
У темряві таємничо затих.

Але свіже пахне зеленнями
Молодий змерзлий чорнозем,
І струмує чистіше над полями
Зоряне світло в нічному мовчанні.

По лощинах, зірки відбиваючи,
Ями світять тихою водою,
Журавлі, один одного гукаючи,
Обережно тягнуться гуртом.

А весна в зазеленілому гаю
Чекає зорі, дихання затая,
Чуйно слухає шерех дерев,
Зірко дивиться на темні поля.

Запитання:Скажіть, чи схожа картина, намальована Буніним, на квітневий краєвид Левітана?

Відповідь:Так. Але змінилося освітлення. Час доби у вірші – ніч.

Запитання:Які світила дають світло?

Відповідь:Зірки. І ями світять відбитим світлом.

Запитання:Який предметний ряд створює образ квітневої ночі?

Відповідь:Сутінкихолодний, шум потоку заглух в темряві, зіркисвітять, нічне мовчання, обережнолетять журавлі вночі, чорнозем(значення кореня також створює відчуття темряви.)

Запитання:Вночі всі предмети мають однаково темний силует. Чому ж бачимо кольорову картину?

Відповідь-висновок:Бунін дає у вірші два паралельні світлові плани, а саме, весняний день і весняну ніч.

Запитання:Якими мистецькими засобами Бунін передає фарби весняного дня?

Відповідь:Словами. Стежками.

Вчитель:У порівнянні з віршем "Батьківщина", де Бунін малює зимовий пейзаж за допомогою великої кількості колірних епітетів-відтінків (молочно-білий, мертвенно-свинцевий та ін), в вірші, що аналізується, менше епітетів. Знайдіть їх.

Відповідь:Для зображення фарб весни Бунін використовує такі епітети: світлий вечір та ін.

Вчитель: Замість колірних епітетів Бунін підбирає колірні іменники. чорнозем(дуже родюча земля, на відміну від піщаного ґрунту), зелена(нирки, паростки).

Запитання:Як Бунін передає весняний стан природи? Що з нею відбувається? Це дасть нам відповідь на питання про те, чому в народно-поетичній свідомості весна – це зародження нового життя. Для цього треба побудувати певний образний ряд.

Відповідь:Образний ряд: світлий вечір(День подовжився), зелена(проростають нові паростки на полях), (оновлений) молодий чорнозем, зазеленілий гай (нові листочки), чистішеструменить світло (і повітря чисте ), шум потокуі ямиз водою (багато води, річки вийшли з берегів), прилетіли весняні птахи – граки, повертаються журавлі.

Вчитель:Буніну вдалося передати також і відчуття– холод весняної ночі, який бадьорить (пробуджує до життя).

Запитання:Знайдіть епітети, що відображають ці відчуття.

Відповідь:Холодний морок, змерзлий чорнозем, струмує чистіше зоряне світло(теж створюється відчуття холоду, оскільки зірки – це холодні світила).

Вчитель:Чи відчуваємо ми весняні запахи:приємно-різкі, збуджуючі?

Відповідь:Свіжий пахне зеленями чорнозем.

Вчитель:Звукивесни Бунін передає з допомогою спеціального поетичного прийому звукопису.

Запитання:Якими способами можуть передаватися звуки у поетичній мові?

Відповідь:За допомогою алітерації, повторення приголосних звуків ( шум потоку заглух, шаруд дерев),та описи звуку (журавлі тягнуться , окликуодин одного (курчання)).

Вчитель:Ще одна особливість бунінської лірики – її оповідальність, епічність (“переплутав прозу та поезію”).

Запитання:Ми пам'ятаємо відмінні риси епосу та лірики. У чому вони?

Відповідь:Проза сюжетна. Це розповідь про життя героя (випадок із життя). Прозовий твір має особливу оповідальну композицію. Лірика – вираз почуттів поета, письменника. Вона не має сюжету.

Вчитель:Спробуйте переказати вірш Буніна, використовуючи знайому вам схему (спочатку… потім…, нарешті…). Слова якої частини мови можуть допомогти вам?

Відповідь:Дієслова. Вони є характерною ознакою розповіді.

Композиція вірша:

Вступ.Догорів вечір, сутінки ліг, граки заснули (природа спить – дієслова спокою).

Зав'язки.Шум потоку заглух (різко, раптово) таємниче (щось має відбутися у природі).

Основна дія. Кульмінація. (Використовуються дієслова руху.) Пахне, розбурхує запахом чорнозем, світло струмує, ями світять (не сплять), журавлі летять, перегукуючись. Неперервний рух і звуки квітневої ночі призводять до розв'язки, поспішають настання весни.

Розв'язування. Висновок.Весна не спить, чекає зорі, дихання затає, чуйно слухає, пильно дивиться. Вранці вона вступить у свої права.

Вчитель:Який ліричний герой Буніна? Його ліричне "Я"?

Відповідь:У Буніна, скоріше, персонаж, дійова особа – це природа, а ліричне “Я” (почуття самого поета) заховано у підтексті.

Вчитель:Порівняйте вірші Буніна "Догорів квітневий світлий вечір" з весняним віршем Опанаса Фета "Прийшла, - тане все навколо".

Читання вірша учнями на тлі музичного уривку.

Прийшла - і тане все навколо,
Все прагне життя віддаватися,
І серце, бранець зимових завірюх,
Раптом розучилося стискатися.

Заговорило, зацвіло
Все, що вчора нудилося німо.
І зітхання неба принесло
З розчиненої брами едему.

Як веселий дрібних хмар похід!
І в урочистості невимовному
Наскрізний дерев хоровод
Зеленим пашить димом.

Співає блискучий струмок,
І з неба пісня, як бувало;
Ніби в ній говориться:
Все, що кувало, – минулося.

Не можна піклування дріб'язкової
Хоча на мить не соромитися.
Не можна перед вічною красою
Не співати, не славити, не молитись.

Відповідь-міркування:У вірші Фета ліричне "Я" вже в ритмі, що збігається з музичним фрагментом (поспішає висловити почуття на одному диханні), в оклику інтонаціях (захоплюються, урочистих).

Бунінська інтонація оповідальна, некваплива. Людські почуття, одухотвореність проступають в уособленнях. ліг, потік заглух, весна чекає, дихання затаяями світятьводою, нагадуючи очі людини, яка не спить, якій заважають заснути звуки природи, що прокидається). І природа, і людина прокидаються від зимового заціпеніння, сну, спрямовуються на краще життя – весну.

Заключне слово вчителя:І.А. Бунін вважав поезію дуже важким ремеслом і завжди хвилювався, вдалося чи вдалося передати словами фарби природи, світло, звук. Зовні слова, що складаються з літер, блідіші за мальовничі та музичних засобіввирази. Але, як ви помітили, вони можуть сказати, мабуть, набагато більше. Хочеться закінчити урок словами ще одного бунінського вірша, що відбивають трепетне ставлення великого письменника до слова.

Мовчать гробниці, мумії та кістки, -
Лише слову життя дане:
З давньої темряви, на світовому цвинтарі,
Звучать лише Письмена.

І немає в нас іншого надбання!
Вмійте ж берегти
Хоч у міру сил, у дні злості та страждання,
Наш дар безсмертний – мова.

Густий зелений ялинник біля дороги,
Глибокі пухнасті снігу.
У них йшов олень, могутній, тонконогий,
До спини відкинувши важкі роги.

Ось його слід. Тут натоптав стежок,
Тут ялинку гнув і білим зубом шкреб –
І багато хвойних хрестиків, остинок
Обсипалося з верхівки на кучугуру.

Ось знову слід, розмірений та рідкісний,
І раптом – стрибок! І далеко на лузі
Втрачається собачий гон - і гілки,
Оббиті рогами на бігу.

О, як легко він йшов долиною!
Як шалено, у надлишку свіжих сил,
У стрімкості радісно-звіриною.
Він красу від смерті забирав!

І. А. Бунін «Дві веселки»

Дві веселки - і золотистий, рідкісний
Весняний дощ. На заході ось-ось
Блиснуть промені. На самій верхній сітці
Садів, густих від травневих негод,
На похмурому фоку хмари осяяної
Чорніє крапкою птах. Все свіжіше
Світло веселка фіолетово-зелене
І солодкий запах іржі.

І. А. Бунін «Догорів квітневий світлий вечір»

Догорів квітневий світлий вечір,
На луках холодний сутінок ліг.
Сплять граки; далекий шум потоку
У темряві таємничо затих.

Але свіже пахне зеленнями
Молодий змерзлий чорнозем,
І струмує чистіше над полями
Зоряне світло в нічному мовчанні.

По лощинах, зірки відбиваючи,
Ями світять тихою водою,
Журавлі, один одного гукаючи,
Обережною тягнуться гуртом.

А Весна в зазеленілому гаю
Чекає зорі, дихання затає, -
Чуйно слухає шерех дерев,
Зірко дивиться на темні поля.

І. А. Бунін «Димається поле, світанок біліє»

Димиться поле, світанок біліє,
У степу туманної кричать орли,
І дико-дзвінок їхній плач голодний
Серед холодної мли, що пливе.

У росі їхні крила, у росі бур'яни,
Пахають поля зі сну...
Світаю солодкий твій бадьорий холод,
Твій млосний голод, - твій поклик, весна!

Ти перемогла, - весь степ димить,
Над степом владно кричать орли,
І хмари жарким горять пожежею,
І сонце кулею встає з імли!

Російська лірика багата на поетичні образи природи. Поети обожнювали рідний край, незабутні російські простори, красу звичайних пейзажів. І.А. Бунін був винятком. Покохавши один раз природу рідної країниВін постійно звертається до цієї теми у своїх віршах, передаючи незвичайні фарби, звуки, запахи. рідного боку. Тема природи стане для лірика Буніна головною, багато віршів буде присвячено їй.

І.А. Бунін зобразив у своїй поезії різні миті буття. Тому важливо передати різні стани природи. У вірші

«Догорів квітневий світлий вечір…» показано коротку мить згасання тихого весняного вечора.

Бунін передав природні зміни, коли «сплять граки», «по луках холодний сутінок ліг», «ями світять тихою водою». Читач не просто відчуває красу квітневого вечора, його особливе дихання, але й відчуває, що «пахне зеленями молодий змерзлий чорнозем», чує як «журавлі, один одного гукаючи, обережно тягнуться юрбою», «чуйно слухає шурхіт дерев». Все в природі причаїлося і разом із самою Весною «чекає зорі, дихання затая». Від бунінських рядків віє тишею, спокоєм, незабутнім відчуттям краси буття.

Роль у бунінській поезії має запах, читач відчуває незрозумілу красу середньоросійської природи. У вірші «Полями пахне, – свіжих трав» ліричний герой ловить пахощі «від сіножатей і дібров». У вірші передано «лугів прохолодне дихання». У природі все завмерло в передчутті грози, яка втілюється поетом і є таємничою незнайомкою, що має «шалені очі».

«Сутінки і млосність» у природі перед грозою. Поет зобразив коротку мить, коли «над полями далечінь темніє», «хмара росте, закрила сонце і синіє». Блискавка нагадує «меч, що блиснув на мить». Спочатку Бунін назвав вірш «Під хмарою», але потім назву зняв, оскільки така назва не дає тієї повної картини, що хотів зобразити поет. Взагалі безліч віршів І.А. Буніна про природу немає назв, оскільки неможливо у двох-трьох словах висловити стан природи і передати відчуття ліричного героя.

У вірші «Ще холодний і сир…» намальований лютневий краєвид. У ліричному творі дано образ Божого світу, який перетворюється і молодиться з настанням весни: «кущі та калюжі», «дерева у лоні небосхилу», снігурі. Значна остання строфа поетичного твору. Ліричного героя тягне пейзаж, що не відкривається,

…А те, що у цих фарбах світить:

Кохання та радість буття.

Почуття людини, мрії та бажання тісно переплетені у бунінській поезії з образами природи. Через пейзажні замальовки І.А. Бунін передає складний світ людської душі. У вірші «Казка» реальність і фантазія поєднуються, сон і дійсність, казка і дійсність невіддільні один від одного.

Ліричного героя сниться казковий сон: пустельні береги, лукомор'я, «рожевий пісок», північне море». Перед читачем відкривається картина казкового краю. Відчуття нереальності того, що відбувається, передають епітети: «вздовж пустельних берегів», «під диким синім лукомор'ям», «у глухому бору», «рожевий пісок», «дзеркальний відблиск моря», які створюють настрій таємничого очікування дива.

З фінального чотиривірша вірша видно, що пейзажні замальовки далекого пустельного краю допомагають поету передати почуття туги, зневіри по молодості, що безповоротно пішла:

Мені снилося північне море,

Лісів пустельні краї.

Мені снилася далечінь, мені снилася казка -

Мені снилася моя молодість.

Поетичний світ І.А. Буніна різноманітний, але саме картини природи розкривають у його поезії внутрішній світліричного героя. Найсвітлішою безхмарною часом людського життявважається дитинство. Саме про нього пише І.А. Бунін свій вірш «Дитинство», де й через природні образи передає почуття, переживання ліричного героя. Дитинство асоціюється у поета із сонячним літом, коли «солодше в борі дихати сухим смолистим ароматом».

Відчуття щастя ліричного героя, повноти життя передають такі поетичні епітети, порівняння та метафори: «блукати цими сонячними палатами», «пісок – як шовк», «повсюди яскраве світло», «кора… так тепла, так сонцем вся прогріта».

І.А. Бунін по праву вважається співаком російської природи. У ліриці поета пейзажні замальовки розкривають почуття, думки, переживання ліричного героя, передають коротку мить чарівності картинами буття.

1874 рік – сім'я Буніних переїжджає у фамільний маєток. Іван Олексійович Бунін народився 22 жовтня 1870 р. у Воронежі. Болючий біль розлуки з Батьківщиною. Яка основна тема всіх творів І. А. Буніна. Які почуття породжує вірш. Бунін. Він і сестра Маша їли чорний хліб. У газеті «Батьківщина» вперше опубліковано вірш Буніна. Випишіть словосполучення, що характеризують особливості творчості.

«Пан із Сан-Франциско» - Перед останнім виходом. Така легкість у всьому, і в житті, і в зухвалості, і смерті. На палубі "Атлантиди". Пан із Сан-Франциско. І.А. Бунін. Відображення трагізму та катастрофічності буття в оповіданнях І.Буніна « Легке дихання», «Пан із Сан - Франциско». Тепер мені один вихід ... Що таке "Легке дихання" по Буніну І.А. Начальник гімназії. Оля Мещерська.

"Біографія Буніна Івана Олексійовича" - Час напруженої роботи. Гімназія, де не доучився Бунін. Бунін помер. Останні дні. Бунін та Пащенко. Олексій Миколайович Бунін. Роза Єрихона. Англійська мова. Бунін побував у Ялті. Іван Олексійович Бунін. Сімейне життяБуніна. Нобелівська премія. Початок творчості. Одеса. Проза Буніна. Людмила Олександрівна Буніна. Бунін став першим російським лауреатом Нобелівської премії. Будинок Буніних. Емігрантський період.

«Життя І.А.Буніна» - Отроцтво. Смерть. Літературний дебют. Іван Олексійович Бунін. Вступивши в 1881 до гімназії в Єльці, провчився там лише п'ять років. Батьки брали Ваню та молодших сестер. Життя на еміграції. Бунін неодноразово висловлював бажання повернутися на Батьківщину. 1874 року Буніни перебралися з міста до села. Дитинство. Нобелівський лауреат. Мати. 1895 - переломний у долі письменника. Батько. Подорожі. Життя після смерті.

«Темні алеї» Бунін» - Інтер'єр. Микола Олексійович утомився від життя. Краєвид. Життєві підсумки. Баба – розуму палата. Кохання у житті героїв. Ремарк. Микола Олексійович. Герої новели. Микола Олексійович втомився. Особливості жанру. Своєрідність трактування теми кохання. Нове у характері Миколи Олексійовича. Моральні урокиІ.А. Буніна. Портрет надії. Надія. Говорить деталь. Перед нами втомлена людина. Пейзажна замальовка. Від чого втомився Микола Олексійович.

«Біографія та творчість Буніна» - Систематичної освіти майбутній письменникне отримав, про що шкодував усе життя. Саме Юлій вплинув на формування смаків і поглядів Буніна. Поховали Івана Олексійовича на російському цвинтарі Сен-Женев'єв де Буа під Парижем. Зовні вірші Буніна виглядали традиційними як формою, і тематикою. Творча діяльністьПисати Бунін почав рано. Писав нариси, замальовки, вірші. І все-таки, незважаючи на наслідуваність, була в бунінських віршах якась особлива інтонація.


Top