Садко бол Оросын эртний үеийн дуучин юм. Оросын эртний дуучид

Сэдэв: хөгжмийн 3-р анги.

Хичээлийн сэдэв: "Оросын эртний дуучид".

Хичээлийн зорилго : "Оросын эртний дуучид" гэсэн илэрхийллийн мөн чанарыг илчлэх.жишээгээр Оросын хөгжмийн зохиолчдын бүтээлүүд (М. Глинка, Н. Римский-Корсаков).

Боловсролын даалгавар:

Сурах даалгавар

Оюутнууд туульс, Баян зэрэг ухагдахууныг таниулах.

Боловсролын

Хөгжмийн бүтээлийг чухал болон чухал бус шинж чанаруудыг ялгаж шинжлэх чадварыг хөгжүүлэх;

Найрал дууны тоглолтын ур чадварыг дээшлүүлэх.

Боловсролын даалгавар

Үндэсний соёлын үнэт зүйлийг хүндэтгэх, эх орноороо бахархах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх; Оросын ард түмэнба Оросын түүх.

Хичээлийн төрөл: шинэ мэдлэг олж авах хичээл

Ашигласан технологиуд:сурах асуудал

Төлөвлөсөн үр дүн

Хувийн:

Оросын иргэний өвөрмөц байдлын үндэс суурийг бүрдүүлэх, эх орон, Оросын ард түмэн, Оросын түүхээр бахархах мэдрэмж;

Хүсэл эрмэлзэл байгаа эсэхийг суурилуулах суурилуулалт болгоомжтой хандлагасоёлын болон оюун санааны үнэт зүйлс;

Мета субьект:

Зорилго, зорилтыг хүлээн зөвшөөрөх, хадгалах чадварыг эзэмших суралцах үйл ажиллагаа, хөгжлийн явцад түүнийг хэрэгжүүлэх арга хэрэгслийг хайх хөгжмийн соёл;

Төлөвлөх, хянах, үнэлэх чадварыг бий болгох суралцах үйл ажиллагааүүрэг даалгавар, түүнийг хэрэгжүүлэх нөхцөлийн дагуу; хамгийн ихийг тодорхойлно үр дүнтэй арга замуудүр дүнд хүрч байна янз бүрийн төрөлхөгжмийн үйл ажиллагаа;

Бүх нийтийн сургалтын үйл ажиллагааг бий болгосон

Оюутнууд дараах байдалтай байна:

Боловсролын үйл ажиллагааг үнэлэх чадвар;

Гүйцэтгэлийн ур чадвар, дууны мөн чанарыг дуулах, үг хэлэх, хөдөлгөөний уян хатан байдлаар илэрхийлэх чадвар;

Оюутнууд суралцах болно:

Даалгавар, түүнийг хэрэгжүүлэх нөхцөл, түүний дотор дотоод төлөвлөгөөний дагуу үйл ажиллагаагаа төлөвлөх;

Боловсролын хамтын ажиллагаанд танин мэдэхүйн санаачилгыг харуулах;

Мессежийг аман болон бичгээр бичих;

Харилцааны, ялангуяа яриа, харилцааны янз бүрийн даалгавруудыг шийдвэрлэх, монолог хэллэгийг бий болгох хэрэгслийг хангалттай ашиглах.

Сэдвийн үр дүн:

Оюутан суралцах болно:

Төрөл бүрийн жанрын хөгжмийг хүлээн авах, хөгжмийн бүтээлийн талаар эргэцүүлэн бодох, түүнд хандах хандлагыг илэрхийлэх;

Хамгийн энгийн аялгуугаар дуулахдаа хөгжмийн тэмдэглэгээнд чиг баримжаа олгох график тэмдгийн системийг ашиглах;

Хөгжмийн төрлийг тодорхойлох, янз бүрийн хөгжмийн зэмсгийн дуунд хөгжмийн дүрсийг харьцуулах;

Ашигласан технологиуд:сурах асуудал

Үндсэн ойлголтууд:Баян, туульч, дуулаач.

Нөөц:

Үндсэн нөөц: - сурах бичиг G.P. Сергеева "Хөгжим". 3-р зэрэг; фоно-хрестомати:ДЭЭР. Римский - "Садко" дуурийн Корсаковын хэлтэрхий, "Руслан Людмила хоёр" дуурийн М.Глинкийн хэлтэрхий, Оросын ардын хөгжмийн зэмсгийн эгшиг

Нэмэлт нөөц: "Эх орны тухай" дуу; дуу - "Горгидог муур дээр" онигоо

Сансрын зохион байгуулалт:урд талын, хувь хүн.

МХТ: компьютер , проектор, дэлгэц, синтезатор.

Байгууллагын бүтэцхичээл

Хичээлийн үе шат

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

Оюутнуудад зориулсан даалгавар, хэрэгжилт нь төлөвлөсөн үр дүнд хүрэхэд хүргэдэг.

UUD үүсэх

Сурах үйл ажиллагааны сэдэл (өөрийгөө тодорхойлох).

Оюутнуудад мэндчилж, бүтээ сэтгэл хөдлөлийн байдалхичээлд оруулах, тэднийг хичээлд урамшуулах.

Та ямар хүнийг ухаантай, соёлтой гэж боддогоо хэлээрэй. Чадах соёлын хүнтаны өнгөрсөн талаар ямар ч мэдлэггүй байна уу? Ард түмнийхээ мэргэн ухаан, туршлагаас тасрах гэж үү?

Хариулт нь тодорхойгүй: мэдээжийн хэрэг үгүй!

Өнөөдөр хичээл дээр бид ардын урлагтай дахин холбогдох болно.

Туульсын нэг хэсгийг уншдаг.

Юу нь биш Цагаан хусгазар бөхийж байна

Торгон өвс нум биш,

Тэр хүү ээжийнхээ өмнө бөхийж,

Добрынушка ээждээ бөхийв

Тэр агуу адислал гуйж байна

Багш нар мэндчилж, хичээлээ тааруулж байна.

Туульсын нэг хэсгийг сонсоорой.

Зохицуулалт:

Хувийн UUD:

Танин мэдэхүйн: бэлгэдлийн хэрэгслийг ашиглах

Мэдлэгийн шинэчлэл.

Оюутнуудыг хичээлийн сэдэвт хүргэж, мэдлэгээ шинэчилдэг.

Одоо юу сонсогдов? (Добрыньягийн тухай тууль)

Тууль гэж юу вэ?

Тэд бидний өдрүүдэд хэрхэн хүрсэн бэ?

Туульчид бичдэг, бичдэг, уншдаг байсан уу?

Дүгнэлт: Тэд маш их байсан авъяаслаг хүмүүсөвөрмөц дурсамжтай. Өнөөдөр бид тэдний тухай ярих болно.

Асуудалтай асуулт гарч ирдэг.

Ихэнхдээ туульсын жүжигчдийг Оросын эртний дуучид гэж нэрлэдэг.

Тэд яагаад ингэж нэрлэсэн, "Оросын эртний дуучид" гэсэн хэллэг хаанаас гарсныг мэдэхийг хүсч байна уу?

Тиймээс "Оросын эртний дуучид" хичээлийн сэдвийг бичээрэй.

Тэд асуултанд хариулдаг.

сургалтын зорилго, зорилтыг хүлээн зөвшөөрч хадгалах

Зохицуулалтын UUD:багштай хамтран боловсролын шинэ материалд багшийн тодорхойлсон арга хэмжээний удирдамжийг харгалзан үзэх;

Хувийн UUD: шинэ зүйлд боловсролын сонирхол сургалтын материалшинэ асуудлыг шийдвэрлэх арга замууд;

Танин мэдэхүйн UUD:

Өмнө нь сурсан материалыг давтах.

Харилцааны UUD: янз бүрийн санал бодлыг харгалзан үзэж, хамтын ажиллагааны янз бүрийн байр суурийг зохицуулахыг эрмэлзэх;

томъёолох өөрийн үзэл бодолболон байр суурь;

Хичээлийн зорилго, зорилтыг тодорхойлох. Оюутнуудын боловсролын үйл ажиллагааны сэдэл.

Хичээлийн зорилго, зорилтыг тодорхойлох үйл ажиллагааг зохион байгуулдаг.

Энэ сэдвийг илчлэх, ойлгохын тулд бид ямар зорилго тавих ёстой вэ.

Мэдээллийг яаж авах вэ?

Энэ талаар бидэнд юу туслах вэ? (сурах бичиг, дуурийн либретто, толь бичиг)

Оюутнууд хичээлийн зорилго, зорилтыг тодорхойлж, зорилгодоо хүрэхийн тулд хийх үйлдлээ төлөвлөдөг.

үүрэг даалгавар, түүнийг хэрэгжүүлэх нөхцөлийн дагуу өөрийн үйл ажиллагааг төлөвлөх, хэрэгжүүлэх арга замыг эрэлхийлэх;

Харилцааны UUD:

даалгаврын дагуу өөрийн бодлыг хангалттай бүрэн, үнэн зөв илэрхийлэх чадвар.

асуулт тавих.

Танин мэдэхүйн: бие даасан сонголт-танин мэдэхүйн зорилгыг томъёолох;

Зохицуулалт: зорилго тавих.

Шинэ мэдлэгийг анхдагч шингээх.

"Оросын эртний дуучид" гэсэн ойлголтыг тодорхойлох оюутнуудын үйл ажиллагааг зохион байгуулдаг; оюутнуудыг сэтгэцийн үндсэн үйл ажиллагаанд оролцуулдаг (шинжилгээ, синтез, ерөнхий дүгнэлт ...)

Оросын эртний дуучид гэж хэнийг хэлэхийг ойлгохын тулд бид эргэж харцгааясурах бичиг 58-59 хуудас.

Энэ асуудлыг шийдвэрлэхэд аль хөгжмийн зохиолчдын хөгжим туслах болно. (Глинка, Римский-Корсаков нар).

Бид ямар хөгжмийн зохиолчдын тухай ярих вэ? (М.И. Глинка, Н.А. Римский-Корсаков нарын тухай)

Бид ямар дуурьтай уулзах вэ? ("Руслан ба Людмила", "Садко"

Сурах бичгийн хуудсан дээр бид юу харж байна вэ? (Ятга тоглож буй хөгжимчид).

Эхний зурган дээр бид хуримын ёслолд уригдсан Баяныг харж байна.

Баян гэж ямар хүмүүс байсан бэ?

(туульс эгшиглүүлсэн дуучид-туульчид)

Товчлуурын баян хуурын дууг сонсоорой, товч баян хуур хэрхэн дуулдагийг надад хэлээрэй. (видео)

Дүгнэлт: Баян аажуухан, өгүүлэмжтэй дуулдаг.

Дараах эх сурвалжийг харцгаая -либретто. Текстээс дүрсэлсэн үгсийг олооройтэр юу хүсч байна зочин Баянд хэлэх үү? Оюутнууд тексттэй ажилладаг.

(Дүгнэлт: энэ бол баатарлаг үйл явдал эсвэл Оросын түүхэн дэх гайхалтай үйл явдал юм)

Би чамайг олоосой гэж хүсч байнатоль бичгүүд товч баян хуур, туульс үгийн тодорхойлолт. Магадгүй бид эндээс хариултыг олох болов уу?

Баян хуур - Оросын хуучин дуучин, үлгэрч, "дуу зохиогч"

Билина - “хуучин”, “хуучин” гэдэг нь тухайн үйл явдал өнгөрсөн, дээр үед болсон гэсэн үг.

Баян туульс

Дуучин өвгөн

Тиймээс "Оросын эртний дуучид" гэж нэрлэдэг.

"Оросын эртний дуучид" хэсгийн гарчиг руу эргэн оръё.

Харин дараагийн хуудсанд бид Н.А.Римский-Корсаковын дуурийн дүр болох Садког харж байна. Н.А.Римский-Корсаковыг хөгжмийн түүхч гэж нэрлэдэг. Учир нь тэрээр үлгэрт хөгжмийн зохиол их бичсэн.

Садко юугаараа алдартай байсан бэ?

Түүнийг яагаад язгууртнууд найранд урьсан бэ? (Учир нь тэр хэлсэн сонирхолтой түүхүүд, Оросын ард түмний мөлжлөгийн тухай, тэдний хамгаалагчдын тухай түүхүүд

эх орон).

"Өө, чи харанхуй царс ой" дууг сонсоорой (сонсох).Видео.

Дууны мөн чанар нь юу вэ? Садко яагаад гунигтай дуу дуулдаг вэ, Садко юуг мөрөөддөг вэ?

М.И.Глинка,

N.A. Римский-Корсков

Сэтгэл санаа, мэдрэмж

Ая

гөлгөр, удаан үргэлжлэх, уянгалаг

Темп (гүйцэтгэлийн хурд)

Хэн тоглосон

найрал дуу, гоцлол дуучин, чуулга

Хөгжмийн төрөл

дуу, бүжиг, марш

Новгородын худалдаачид түүнийг найранд урихаа больсонд Садко санаа зовж, ард түмнийхээ өнгөрсөн үеийн түүхийг сонирхдоггүй, тэдэнд зөвхөн эд баялаг л хэрэгтэй.

Тэгвэл Баян, Садко хоёрыг яагаад Оросын эртний дуучид гэж нэрлэсэн юм бэ?

Дүгнэлт: "Оросын эртний дуучид." Энэ бол баатарлаг туульчдын нэр байсан - туульчид, тэд өнгөрсөн үеийн түүхийг хадгалан үлдээсэн хүмүүс юм.

Тэд асуултанд хариулдаг.

Тексттэй ажиллах.

Хөгжмийн зохиолыг сонсож, дүн шинжилгээ хийх. Толь бичигтэй ажиллах.

янз бүрийн мэдээллийн эх сурвалжаас мэдээлэл хайх, шаардлагатай мэдээллийг цуглуулах, сонгох;

харьцуулах, дүн шинжилгээ хийх, аналогийг бий болгох логик үйлдлүүд.

хөгжмийг ойлгож, хөгжмийн бүтээлд хандах хандлагаа илэрхийлэх;

Танин мэдэхүйн UUD:

Шинэ хөгжмийн танилцуулга

Зохицуулалтын UUD:

Логик гинжин хэлхээг бий болгох.

Харилцааны UUD:

Нөхдийнхөө санаа бодлыг сонсож, өөрийн санал бодлоо илэрхийлэх чадвар.

Хувийн UUD:

Хөгжмийн илэрхийлэлтэй шинж чанарыг таньж, сэтгэл хөдлөлөөр хариу үйлдэл үзүүлэх;

Гадны яриан дахь дуудлагатай анхдагч нэгтгэх.

Анхан шатны мэдлэгийг тодруулах, тодорхой болгох яриа зохион байгуулдаг.

Өнөөдөр хичээл дээр бид эх орныхоо өнгөрсөн үетэй танилцлаа.

Эртний Орос ямар хөгжмийн тухай ардын хөгжмийн зэмсэгөнөөдөр ярьсан уу? (Ятгын тухай.)

Хичээл дээр ардын туульчдын ямар дүр төрхтэй танилцсан бэ? (Баяни Садко.)

Манайд байдаг баян, гуслыг хэнтэй зүйрлэх вэ орчин үеийн амьдрал? (түүхчидтэй, учир нь тэд манай улсын түүхийг хадгалдаг)

Таны бодлоор туульчид эх оронтойгоо ямар холбоотой байдаг вэ?(тэд эх орондоо хайртай, баатруудынхаа ялалтыг санаж, баатрууддаа талархдаг)

Залуус аа, та эх орондоо хайртай юу?

Эх орноо хайрлах хайраа дуугаар илэрхийлэхийг урьж байна.

"Эх орны тухай" (дуу дуулах)

Асуултанд хариулж, санал бодлоо хэлээрэй.

Дуу хийх.

боловсролын асуудлыг шийдвэрлэхэд багш, үе тэнгийнхэнтэйгээ хамтран ажиллах, үйл ажиллагааныхаа үр дүнд хариуцлага хүлээх.

дууны болон найрал дууны бүтээлийн гүйцэтгэлд хөгжмийн дүр төрхийг тусгана

Танин мэдэхүйн:

Боловсролын хамтын ажиллагаанд танин мэдэхүйн санаачилгыг харуулах;

Мессежийг аман болон бичгээр бичих;

Объектуудын үндсэн болон чухал бус шинж чанарыг хуваарилах шинжилгээг хийх;

Харилцааны- монолог зохиох

Хувийн: иргэний өвөрмөц байдлын үндэс,

сэтгэл хөдлөлийн хариу урвалыг хөгжүүлэх.

Үе шат бие даасан ажилстандартын дагуу өөрийгөө сорилтоор

Оюутнууд зохион байгуулсан туршилтын ажилөөрийгөө шалгах.

Туршилт

дуу

б) туульс

в) романтик

а) балалайка

б) эвэр

в) гусли

а) тодорхой хэмнэл

б) дуулах

в) хурдан хурдтай

a) П.И.Чайковский

б) Н.А.Римский - Корсаков

в) М.И.Глинка

а) Н.А. Римский-Корсаков

б) М.И.Глинка

в) П.И.Чайковский

в) хүмүүсийн тайван амьдрал

A) баатруудын мөлжлөг

B) хүмүүсийн тайван амьдрал

C) Баянын өөрийнх нь амьдралын түүх

өөрийн үйлдлийг хянах, үнэлэх, үнэлгээнд үндэслэн алдааны шинж чанарыг харгалзан хэрэгжилтэд нь тохируулга хийх чадвар

Хичээлийг дүгнэж байна. Гэрийн даалгаврын талаархи мэдээлэл.

Финалд анхаарлаа хандуулдаг

оюутнуудын боловсролын үйл ажиллагааны үр дүн

хичээл дээр.

Бид өөрсдөдөө ямар зорилго, зорилт тавьж байсныг санаж байна уу? Бид хичээлийн зорилгодоо хүрсэн үү?

Хичээл дээр та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

Гэрийн даалгаврын талаар санал хүсэлтийг өгдөг.

Эхний ажил бол хүн бүрийн хийх ажил юм.

За тэгээд эх орныхоо өнгөрсөн үеийг урлагийн бүтээлээр үргэлжлүүлэн судлахыг хүссэн хэн бүхэн дуусгахыг санал болгож байна

Сайн зурдаг хүмүүст зориулсан 2-р даалгавар, аль нэг дуурийн зурагт хуудас зур.

2. Зураач А.Рабушкиныг яагаад “Оросын эртний үеийн дуучин” гэж нэрлэснийг олж мэдээрэй.

1. Стандарт доод хэмжээ. 2. өсгөсөн. 3. Бүтээлч.

Тэдний ажлын эцсийн үр дүнг томъёол

хичээл дээр. Үзэл бодлоо илэрхийлэх.

бичих гэрийн даалгаварөдрийн тэмдэглэлд.

өөрийн үйлдлийг хянах, үнэлэх, үнэлгээнд үндэслэн алдааны шинж чанарыг харгалзан хэрэгжилтэд нь залруулга хийх, суралцах идэвхи санаачлага, бие даасан байдлыг харуулах чадвар;

Зохицуулалтын UUD:----үр дүнгийн эцсийн хяналтыг хийх;

Даалгаврын дагуу үйлдлээ төлөвлө

Тусгал.

Тусгал зохион байгуулах.

Залуус аа, та нарын өмнө ололт амжилтын шат байна, би хичээл дээрээ ажлаа дүгнэхийг санал болгож байна.

Амжилтын шат

Энэ нь надад сонирхолтой байсан ___________________________________________________

Надад хэцүү байсан

Би олж мэдсэн) __________________________________________________

Ангид хийсэн ажлынхаа үр дүнг бие даан үнэлэх.

Амжилтын шатыг гүйцээнэ үү.

төрөл бүрийн үйл ажиллагаанд хөгжмийн соёлыг эзэмших үйл явцад танин мэдэхүйн болон хувийн тусгалын анхны хэлбэрийг эзэмших

Хувийн:

- боловсролын үйл ажиллагааг үнэлэх чадвар;

Харилцааны:

Өөрийн бодлоо бүрэн, үнэн зөв илэрхийлэх чадвар

Зохицуулалт: -Оюутнууд өөрсдийн үйлдлийг ойлгох, өөрийгөө үнэлэх нээлттэй байдал

Баяны дуу

БАЯН БА ЧОР

Өнгөрсөн өдрүүдийн зүйлүүд

эртний домог гүн гүнзгий!

НАЙРАЛ

Түүний яриаг сонсоцгооё!

Дуучны өндөр бэлэг харагдаж байна:

Тэнгэрийн болон хүмүүсийн бүх нууц

түүний алсын харцыг харна.

АККОРДОН

Оросын газар нутгийн алдар суугийн тухай

жингэнэх, алтан чавхдас,

Манай өвөө нар яаж алслагдсан байдаг

Тэд Царград руу дайнд явсан.

НАЙРАЛ

Тэдний булшин дээр амар амгалан буух болтугай!

Бидэнд дуул, сайхан дуучин,

Руслана ба Людмилагийн гоо үзэсгэлэн,

мөн түүний бүтээсэн титэм Лелем.

Дуу Садко

1. Өө, чи харанхуй царс ой юм

Зам тавьж өгөөч, надад зам өгөөч

Манан дундуур шатамхай нулимс урсдаг

Би цагаан гэрэл харахгүй байна.

2. Босоорой, нишингийн мод

Ильмен нуурыг сэрээ!

Хүмүүст хэрэггүй болсон

Миний галуухан.

3. Сонсо, хурдан долгион

Та өргөн уудам

Миний хувь тавилан гашуун уу

Тийм ээ, нандин бодлын тухай.

М.И.Глинка, Н.А.Римский-Корсков

Сэтгэл санаа, мэдрэмж

баяр баясгалан, уйтгар гуниг, уйтгар гуниг, эмзэглэл

Ая

гөлгөр, удаан үргэлжлэх, уянгалаг

Темп (гүйцэтгэлийн хурд)

аажуухан, яаралгүй, хурдан.

Хэн тоглосон

найрал дуу, гоцлол дуучин, чуулга

Хөгжмийн төрөл

дуу, бүжиг, марш

Эх орны тухай

Хүн бүр өөрийн гэсэн эх оронтой

Байшин уугуул моднуудболон талбайнууд

Тэнгэр, алтан нуга

Манай сайхан голын эрэг

найрал дуу

Эх орон хаана байна, тэнд нар илүү гэрэлтдэг

Манай эх орон дэлхийн юу юунаас ч илүү амттай

Би дараа нь хаана амьдрахаа мэдэхгүй байна

Гэхдээ би эх орондоо үргэлж хайртай байх болно

Бид эх орноо чин сэтгэлээсээ хайрладаг

Энэ бол багаасаа төрсөн нутаг, уугуул нутаг

Сургууль энд байна, хус, улиас

Оросын алдарт нутаг

Найрал дуу: 2 удаа

Гэхдээ би эх орондоо үргэлж хайртай байх болно

Гэрийн даалгавар:

1. "Эх орны тухай" дууны үгийг сур.

2. Зураач А.Рябушкиныг яагаад "Оросын эртний дуучин" гэж нэрлэдэгийг олж мэдээрэй.

3. Нэг дуурийн зурагт хуудас зур.

Амжилтын шат

Энэ нь надад сонирхолтой байсан ______________________________________________________________________

Надад хэцүү байсан

Би олж мэдсэн) ________________________________________________________________

Би хичээл дээрээ хийж байгаа ажилдаа (сэтгэл хангалуун, бүрэн сэтгэл хангалуун бус, сэтгэл хангалуун бус) байна

Туршилт

  • 1. Оросын дууны ардын аман зохиолын хамгийн эртний төрлүүдийн нэгийг нэрлэнэ үү чухал үйл явдлуудОрос хэл дээр:

дуу

б) туульс

в) романтик

  • 2. Ямар дуугаар туульс тоглосон хөгжмийн зэмсгийг нэрлэнэ үү.

а) балалайка

б) эвэр

в) гусли

3. Гол онцлогтуульс нь:

а) тодорхой хэмнэл

б) дуулах

в) хурдан хурдтай

  • 4. Хөгжмийн түүхч гэж нэрлэгддэг хөгжмийн зохиолчийг нэрлэ.

a) П.И.Чайковский

б) Н.А.Римский - Корсаков

в) М.И.Глинка

  • 5. “Руслан Людмила хоёр” дуурийг бичсэн хөгжмийн зохиолчийг нэрлэ.

а) Н.А. Римский-Корсаков

б) М.И.Глинка

в) П.И.Чайковский

6. Баян ямар үйл явдлын тухай дуулсан бэ?

A) Баяны өөрийнх нь амьдралын тухай түүх

B) өнгөрсөн үеийн баатарлаг үйл явдлууд

в) хүмүүсийн тайван амьдрал

7. Садкогийн ажлын үндэс нь юу байв.

A) баатруудын мөлжлөг

B) хүмүүсийн тайван амьдрал

C) Баянын өөрийнх нь амьдралын тухай түүх


Хийсвэр

3-р ангид хөгжмийн хичээл

"Оросын эртний дуучид"

Багшийн санамж бичиг дунд сургууль s.Vadinsk

Бураева Марина Валерьевна

2012

Зорилтот:

оюутнуудыг хөгжмийн ертөнцтэй танилцуулах, хөгжимд сонирхол, хайрыг бий болгох, хөгжмийг мэдрэх чадварыг хөгжүүлэх, түүнд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

  1. Оюутнуудад танилцуулах хөгжмийн зэмсэгятга болон ятга хөгжимчид
  2. Шинэ зүйл дээр мастер хөгжмийн материалОросын хөгжмийн зохиолчид Оросын хөгжмийг бүтээлдээ ашигласан.
  3. Ардын хөгжим нь зөвхөн тодорхой үйл явдлуудыг төдийгүй ард түмний амьдралын уур амьсгалыг тусгадаг гэдгийг хүүхдүүдэд ойлгуулах.
  4. Оюутнуудыг Н.А.Римский-Корсаковын "Садко", И.Матвиенкогийн "Морь" бүтээлүүдтэй танилцуулах.

Хөгжиж байна:

  1. Хөгжүүлэх хөгжмийн чадвар: сонсгол, хөгжмийн бүтээл сонсох үед хөгжмийн санах ой.
  2. Хөгжим сонсохдоо сэтгэл хөдлөлийн хариу урвалыг хөгжүүлэх.
  3. Уран сайхны өндөр түвшний бүтээлийн үндсэн дээр хөгжмийн амтыг бий болгох, илэрхийлэхийг дэмжих.

Боловсролын:

Үзэл суртахууны болон ёс суртахууны боловсрол, хайрыг хэрэгжүүлэх үндэсний урлагөндөр уран сайхны бүтээлийн үндсэн дээр эх орноороо бахархах, хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

ХИЧЭЭЛИЙН ҮЕД

I. БАЙГУУЛЛАГА

II. СЭДВИЙН ТАНИЛЦУУЛГА

Өнөөдөр бид хичээлдээ явах гэж байна гайхалтай аялал. Одоо бидний сонсох хөгжмийн хэсэг бидэнд замыг зааж өгөх болно.

("Strumming" дууг сонсож байна)

Залуус аа, та анхааралтай сонсоорой. Энэ ямар хөгжим вэ: орчин үеийн эсвэл хуучин уу?

Ямар хэрэгсэл бидэнд цаг хугацаагаар аялахад тусалсан бэ?

Тийм ээ, галуу байна.

Энэ хэрэгсэл хэр удаан гарч ирсэн гэж та бодож байна вэ? Түүнийг хэдэн настай байж магадгүй гэж та бодож байна вэ?

Гусли бол маш эртний хөгжмийн зэмсэг юм. Зарим эх сурвалжийн мэдээлснээр тэд 2 мянга орчим жилийн настай. Харамсалтай нь хүн төрөлхтний түүх нас, төрсөн газрыг нь биднээс нууж ирсэн.

Залуус аа, ятга тоглож буй хөгжимчдийн нэр хэн бэ?

(guslars)

Тэднийг бас дууддаг"Оросын эртний дуучид".

Тиймээс өнөөдөр Оросын эртний дуучид биднийг зочлохыг урьж байна. Тэднийг яагаад ингэж дууддагийг бодъё?

(Тэд зүгээр нэг зэмсэг тоглоод зогсохгүй туульс, эртний домогуудыг тоглодог байв)

Тэд яаж ятга тоглодог вэ?

(видео)

Гуслар нь зэмсгийг өвдөг дээрээ тавиад чавхдасыг хуруугаараа татдаг. Мөн тэрээр өөрөө туульс ярьж, ятга тоглож, бүх утсыг нэгэн зэрэг зуучлагчаар дамжуулдаг.Зуучлагч - энэ бол тоглох зориулалттай хус навч хэлбэртэй тусгай жижиг хавтан юм утсан хөгжмийн зэмсэг. Нөгөө гарын хуруугаараа хөгжимчин сайхан дуугарахын тулд бие даасан утсыг хаадаг.

Дэлгэц рүү хар. Энд хэн зурагдсан бэ? Энэ зураг биднийг он жилээр биш, хэдэн арван жилээр биш, харин олон зууныг дамжин "эртний гүн гүнзгий уламжлал" руу аваачдаг. Виктор Васнецов бичсэн. Энд хөгжимчдийг хэрхэн дүрсэлсэн бэ?

(Васнецов "Гуслар")

Тэгээд одоо бас guslar хөгжимчид болцгооё. Хэрэгслээ бэлдье. Ятгыг өвдөг дээрээ тавь. Та хуруугаараа утсыг сугалж тоглож болно, эсвэл зуучлагч ашиглаж болно.

("Ашиг". Төсөөллийн зэмсэг тоглож байна)

Ямар хөгжмийн зэмсэг биднийг өнгөрсөнд аваачсаныг санацгаая? Тэр ямархуу харагддаг вэ? Ятга хэрхэн тоглодог вэ?

Санаж байна уу, та ятга тоглодог хөгжимчдийн нэрийг сонсож байсан уу?

Эдгээр хөгжимчдийн нэг нь Садко байв.

Новгородын дуучин, ятгачин Садкогийн алдар нэр Великий Новгородоор гол мэт урсдаг. Түүнийг тоглож эхэлмэгц аялгуу эхлүүлээрэй - бүгд ятга хөгжим сонсдог, тэд хангалттай сонсохгүй. Тэд бас түүнийг хотын талбай дээр хараад баярлаж, алтан бөмбөгөр цамхаг, цагаан чулуун худалдаачдын харшуудад урьжээ. Гэвч тэд Садког баяр ёслолын үеэр урихаа больсон. Хөгжимчин сэтгэл дундуур байв.

Нэг удаа Ильмен нуурын эрэг дээр Далайн хааны охин Садко Волховын гунигтай дууг сонссон юм. Тэр хөгжимчинд дуртай байсан. Волхова ятгачинд гурван алтан загасыг торонд барина гэж амласан бөгөөд энэ нь түүнд аз жаргал, эд баялаг авчрах болно. Энэ бүхэн болсон. Садко баяжиж, худалдаачин болжээ. Тэрээр нэг удаа хөлөг онгоцуудаа далайд гаргахаар тоноглож байжээ.

12 жил болж байна. Нэгэн өдөр Садкогийн хөлөг далайн голд зогсов. Новгородчууд Далайн хаан алба гувчуур шаардаж байгааг ойлгов. Усан онгоц үйлдвэрлэгчид алт, мөнгө, сувд бүхий торхуудыг далай руу шидсэн - бүх зүйл бол унжсан далбаатай хөлөг онгоц юм. Дараа нь шавь Садко дээр буув. Тэд царс модон банзыг ус руу шидэж, Садко түүн дээр гишгэхэд салхи дээшилж, дарвуулууд дүүрч, хөлөг онгоц алсад алга болж, ятгачин далайн ангал руу живэв.

Тэрээр Далайн хаан, хатан хаан Водяница нарын өмнө байрлах номин усан доорхи өрөөнд өөрийгөө олжээ. Хаан Садкод магтаал дуу дуулахыг тушаажээ. Хөгжимчин утсыг цохиж, далайн дээр аймшигт шуурга болов. Олон хөлөг онгоц живж, сүйрч, эрэг, тосгоныг усанд автуулсан. Гэвч Садкогийн гараас хүчирхэг богатир Старчише гарч ирэв. Тэнгисийн хааны эрх мэдлийн төгсгөлийг зарлаж, охиноо гол болгохоор томилов. Садко, Волхова нар эрх чөлөө, Новгород руу яаравчлав.

Ильмен нуурын ногоон эрэгт Садко Волховагийн дуугаар унтав. Далайн гүнж унтмагц өглөөний улаан манан дунд ногоон нугын дээгүүр тархав. Хүн бүр Садкогийн гэнэтийн буцаж ирсэнд, хамгийн гол нь Ильмен нуураас хөх далай хүртэл урсдаг өргөн Волхов мөрөнд гайхаж эхлэв.

Оросын хойд хэсэгт орших ардын түүхчид Печори Садкогийн тухай тууль зохиожээ далайн хаан. Оросын хөгжмийн зохиолч Николай Андреевич Римский-Корсаков "Садко" дуурийг бичсэн.

Ингээд дуурийн хэсгээс сонсоё. Хөгжим ямар сэтгэл хөдлөлийг илэрхийлдэг вэ?

("Садкогийн дуу"-г сонсож байна)

Бид Садкогийн "Өө, чи, харанхуй царс мод" дууг сонссон. Энэ дууг дуурийн аль хэсэгт тоглодог вэ?

Энэ мөчид Садкогийн сэтгэл санаа ямар байна вэ?

(гунигтай, гунигтай)

Хөгжим ямар ардын дуутай гийгүүлэгч вэ:уянгын , бүжиглэх, дугуй бүжиг?

(Тэр хуримтлагдсан бүх уйтгар гуниг, зовлон шаналалыг гадагшлуулахыг хүсдэг)

Та ямар хэрэгсэл гэж бодож байна симфони найрал хөгжимятгын дууг дуурайдаг уу?

Тэгэхээр бид ямар төрлийн "Оросын эртний дуучны" талаар олж мэдсэн бэ? Оросын ямар хөгжмийн зохиолч түүний тухай дуурь бичсэн бэ?

Замын нэг хэсэг Замын нэг хэсэг

Бид хурдан давж чадсан.

Бид жаахан амарна

Тэгээд дахиад урагшаа явцгаая. (Физминутка)

- "Оросын эртний дуучид". Тэд одоо, бидний үед байдаг уу? Тэд бидэнд юу хэлэх вэ орчин үеийн хөгжимчидгуслар?

Тэднийг сонсмоор байна уу?

(Любовь Басурманова)

Энэ хөгжмийг тоглоход танд ямар мэдрэмж төрсөн бэ?

Та сэтгэл дотроо ижил төстэй хөгжим сонсож байсан уу? Хэзээ?

Тоглож байсан дуу нь орчин үеийн үү, хуучин уу?

Энэ дууг бичсэн орчин үеийн хөгжмийн зохиолчИгорь Матвиенко. Ятгын дагалдан ямар шинэ дуу гарсан бэ?

Хөгжим нь орчин үеийн, жүжигчин нь орчин үеийн. Хичээлийн сэдэв нь: "Оросын эртний дуучид". Энэ дуу бидний хичээлд тохирох уу? Яагаад?

(Гарал үүсэл нь эртний, Оросын уламжлалд үндэслэсэн нь биднийг өнгөрсөн үе рүү хөтөлдөг)

III. ХИЧЭЭЛИЙН ХУРААНГУЙ

Тиймээс, өнөөдөр хичээл дээр бид өнгөрсөн рүү зөөвөрлөгдсөн. Үүнийг хийхэд бидэнд ямар хэрэгсэл тусалсан бэ?

Ятга тоглодог хөгжимчдийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Туульсын баатар, гуслар хөгжимчинд уран бүтээлээ зориулсан хөгжмийн зохиолчийг нэрлэнэ үү? Энэ ажлын нэр юу вэ?

Гуслар хөгжимчдийн бүтээл бидний цаг үед амьдарч байна уу?

Хөгжмийн мэндчилгээ.

    Сайн уу. (Сайн уу.)

    Өдрийн мэнд, сайн өдөр, танд энэ өдрийн мэнд! (Өдрийн мэнд, өдрийн мэнд, танд энэ өдрийн мэнд!)

    Та ямар ангид сурдаг вэ? (Бид гуравдугаар ангид сурдаг.)

    Та ямар сургуульд сурдаг вэ? (Бид арван гуравт сурдаг.)

    Та ямар хичээл дээр ирсэн бэ? (Бид хөгжимд ирлээ.)

    Та дүн авахаар ирсэн үү? (Тэд дүн авахаар ирсэн.)

    Та юу гэж ирсэн бэ? (Тэд тавын төлөө ирсэн.)

    "Одоо хөгжмийн хичээл эхэлнэ!" Дууны тоглолт.

    "Эрт урьд цагт өвөө, эмэгтэй хоёр байжээ" дууны тоглолт.

    "Хайрт загалмайлсан эцэг минь, та хаана амьдардаг вэ?" дууны тоглолт.

Та ямар төрлийн хөгжим тоглож байсан бэ? (Та одоо юу хийж байна).

Хариултаа тайлбарлана уу.

Хөгжимд хэдэн төрөл байдаг вэ?

Дуу нь бүжиг, маршаас юугаараа ялгаатай вэ, хамгийн чухал нь юу вэ? (Үг)

Бидэнд дуу яагаад хэрэгтэй вэ, тэднээс юу авах вэ.

Та яагаад дуулах дуртай вэ?

Энэ хоёр зургийг хар, тэд юугаараа ижил төстэй вэ, яагаад?

Эдгээр зургууд дээр үндэслэн хичээлийнхээ сэдвийг тодорхойлъё.

Бидний хичээл юуны тухай, яагаад байх болно гэж та бодож байна вэ?

"Оросын эртний дуучид" сэдэвтэй танилцахын тулд бид юу хийх хэрэгтэй вэ.

"Оросын эртний дуучид" гэж юу гэсэн үг вэ?

Тиймээс эрт дээр үед тэд ятгын эгшигт туульс их хэлдэг гусли гэж нэрлэдэг байв.

Тууль гэж юу вэ?

Туульс ( эртний эд зүйлс ) - баатруудын эр зоригийн тухай өгүүлдэг, амьдралыг тусгасан баатарлаг-эх оронч дуу-үлгэрүүд Эртний Орос IX-XIII зуун; аман төрлийн ардын урлаг, энэ нь бодит байдлыг тусгах дууны баатарлаг арга барилд байдаг. Туульсын гол үйл явдал бол ямар нэгэн баатарлаг үйл явдал, эсвэл гайхалтай үйл явдал юм (тиймээс ардын нэртуульс - "хөгшин хүн", "хөгшин эмэгтэй", энэ нь тухайн үйлдэл нь өнгөрсөн үед болсон гэсэн үг юм).

Дуучид ямар хөгжмийн зэмсэг тоглож байсан бэ?

Тэд яагаад утас татдаг юм бэ.

Туульчдын дүр төрх Оросын хөгжмийн зохиолч Михаил Иванович Глинка, Николай Андреевич Римский-Корсаков нарын бүтээлд тусгагдсан байдаг.

Тийм ээ, эдгээр хөгжмийн зохиолчдын бүтээлийг сонсоорой.

Николай Андреевич Римский-Корсаков "Садко" дуурьдаа дүр бүтээжээ домогт дуучин- үлгэрч. Түүний нэр хэн байсан бэ?

Садко юугаараа алдартай байсан бэ?

Түүнийг яагаад язгууртнууд найранд урьсан бэ?

Одоо бид дуурийн Садкогийн дууг сонсох бөгөөд та бүлгээрээ даалгавраа биелүүлэх ёстой. (4 даалгаврыг хуваарилах).

Даалгаврыг анхааралтай уншиж дуусгахад 5 минут зарцуулна. Дараа нь баг бүр удирдагчаа сонгоод тавьсан асуултанд хариулна.

Садкогийн "Өө, чи харанхуй царс" дууг СОНСОЖ БАЙНА.

Оюутны илтгэл.

Би Садкогийн "Өө, чи харанхуй царс байна" дууны хэсгийг сурахыг санал болгож байна.

Бидний сурсан дуу юу вэ.

Ямар бүтээлээс.

Түүний онцлогуудыг нэрлэ.

Үүнийг нэгтгэн дүгнэе.

Хичээл дээр бид ямар дуучин-түүхчтэй тааралдав. (Садко)

Аль нь хөгжмийн хэсэгСадкогийн тухай өгүүлдэг.

Садко ямар хөгжмийн зэмсэг тоглож байсан бэ?

Дуурь гэж юу вэ.

"Садко" дуурийг хэн бичсэн.

Зөвхөн Римский - Корсаков дуучид - түүхчдийг дүрсэлсэн.

Михаил Иванович Глинка "Руслан Людмила хоёр" дуурьдаа ардын үлгэрчний дүрийг бүтээж, түүнд Баян гэдэг нэрийг өгсөн.

Таны бодлоор Баян ямар хөгжмийн зэмсэг тоглодог вэ?

Та яагаад ийм үзэл бодолд хүрэв.

Баян ч Садко шиг ятга тоглодог байсан.

Михаил Иванович Глинкагийн "Руслан Людмила хоёр" дуурийн Баянгийн дууг сонсоод Садкогийн "Ай. Чи бол харанхуй царс юм." Ижил төстэй ба ялгааг ол.

СОНСОХ Баян "Өнгөрсөн өдрүүдийн хэрэг!"

- Таалагдсан, яагаад.

Ямар хөгжмийн зэмсэг ятга тоглохыг дуурайдаг. (ятга)

Хичээл дээрх дуугарсан бүтээлүүдийг харьцуулж үзье.

2. хөгжмийн зураггүйцэтгэлд.

3. Хөгжмийн төрөл: дуу, бүжиг, марш.

4. Аялгуу: гөлгөр, удаан, уянгалаг.

5. Горим: гол (гэрэл товч), бага (харанхуй түлхүүр).

6. Сэтгэл санаа, мэдрэмж: баяр баясгалан, уйтгар гуниг, уйтгар гуниг, эмзэглэл.

7. Тембр (дууны өнгө): цайвар, тод, дулаан, бараан, ширүүн, массив, гунигтай.

8. Темп (гүйцэтгэлийн хурд): удаан, дунд, хурдан.

9. Динамик сүүдэр (дууны хүч): чимээгүй, чанга.

10. Хэн тоглосон: найрал дуу, гоцлол дуучин, чуулга.

Самбар дээр ижил төстэй болон ялгаатай талуудыг жагсаан бич.

Дүгнэж хэлье.

Та өнөөдрийн хичээл дээр ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

Өнөөдөр ямар дуурийн хэлтэрхий сонсогдов.

Эдгээр дуурийн дуучдыг нэрлэ.

Садко, Баян хоёрыг юу нэгтгэдэг вэ.

Тэд ямар хөгжмийн зэмсэг тоглож байсан бэ?

Ятга ямар төрлийн хөгжмийн зэмсэг вэ.

Яагаад тэднийг дуучид гэж нэрлэдэг байсан бэ - үлгэрчид.

Намхан эрийг хэн гэдэг вэ.

3-р ангийн "Оросын эртний дуучид" хөгжмийн хичээлийн танилцуулга Смоленск мужийн МБОУ Озерненская 1-р дунд сургуулийн хөгжмийн багш Джанетта Геннадьевна Башкировагийн тоглосон.

Аялал

хөгжмийн ертөнцөд

Эртний Орос

1.Уран зурагт Баян

2. Хөгжимд Баян

4. Гоцлол хөгжмийн дүр

Дуурийн дуурь дахь Баянгийн дуулал

5. Ятгачин Садкогийн дуунууд

6. "Өө, чи харанхуй царс ой!"

7. "Тэнгэрийн доорх өндөр, өндөр мөн үү"

8. Тоглоом "Асуулт асуу!"

В.М. Васнецов "Баян"

Энэ зураг нь Оросын төр байгуулагдсан цаг үед зориулагдсан болно. Хамгаалагч нартай ноёд түрэмгийлэгчдийн эсрэг тулалдах ёстой байв.

М.И. Глинка

Өнгөрсөн өдрүүдийн зүйлүүд

эртний домог гүн гүнзгий!

Оросын газар нутгийн алдар суугийн тухай

жингэнэх, алтан чавхдас,

Манай өвөө нар яаж алслагдсан байдаг

Тэд Царградын эсрэг дайнд оролцов.

Тэдний булшин дээр амар амгалан буух болтугай!

Бидэнд дуул, сайхан дуучин,

Сайныг дагасан гуниг, Гуниг нь баяр баясгалангийн барьцаа!

Бид хамтдаа байгалийг бүтээсэн

Белбог ба гунигтай Чернобог!

Дуурийн дуурь дахь Баянгийн дуулал

М.И. Глинка

"Руслан, Людмила хоёр"

"Өнгөрсөн өдрүүдийн зүйлс"

Та энэ хөгжмийг сонсохдоо юу төсөөлдөг вэ?

Түүний зан чанар юу вэ?

Гусли Садкогийн дуунууд

дуурийн Н.А. Римский-Корсаков "Садко"

ДЭЭР. Римский-Корсаков

"Тогло, гуселки минь!"

"Өө, чи харанхуй царс мод!"

Өө, чи харанхуй царс мод!

Өө, чи харанхуй царс мод! Зам тавьж өгөөч, надад зам өгөөч: Манан дундуур - шатамхай нулимс би цагаан гэрлийг хардаггүй. Сэрээрэй, таяг, Ильмен нуур сэрээрэй! Хүмүүст Миний guselki yarovchaty хэрэггүй болсон. Чамайг сонс, хурдан давалгаа, Та минь, уужим уудам, Энэ бол миний гашуун хувь заяаны тухай юм уу Тийм ээ, нандин бяцхан бодлын тухай.

Өндөр үү, тэнгэрлэг өндөр үү!

SADKO (хөлөг онгоцон дээр дуулдаг).

Өндөр үү, тэнгэрлэг өндөр үү,

Гүн, гүн - далай тэнгис, Дэлхий даяар өргөн уудам, Днеприйн гүний усны эргүүлэг.

Далайн цаанаас гучин хөлөг онгоц, цэнхэр тэнгис, Залуу Nightingale Будимировичийн гучин хөлөг, нэг хөлөг онгоц гарч ирэв. Усан онгоцнууд нь сайн чимэглэгдсэн, Шонхор бол хамгийн үзэсгэлэнтэй хөлөг юм. Тэр хөлөг онгоцон дээр Залуу Nightingale Будимирович ярилцаж сууна. Усан онгоцнууд чимэглэгдсэн, Шонхор бол хамгийн үзэсгэлэнтэй хөлөг юм.

Яриа гэдэг нь хөлөг онгоцны халхавч дор байрлах газар юм.

Найтингейл Будимирович бол Садко шиг алс холын далайд хөвж явсан баатарлаг баатар юм.

"Тогло, гуселки минь!"

"Өө, чи харанхуй царс мод!"

"Тэнгэрийн доорх өндөр үү, өндөр үү!"

Баян аль дуурийн дуулалт вэ?

Эдгээр дуунууд ямар дуурь вэ? Тэдний жүжигчин хэн бэ?

Тоглоом "Асуулт асуу!"

Эх сурвалжууд

  • Хүрээ http://www.playcast.ru/uploads/2015/03/26/12841421.png
  • Гурвалсан түлхүүр ба тэмдэглэл http://www.playcast.ru/uploads/2014/12/28/11308945.png
  • Цэцэг http://www.clipartbest.com/cliparts/xTg/6Mp/xTg6Mpnbc.png
  • Васнецов В.М. "Баян хуур" https://otvet.imgsmail.ru/download/u_057f4811707de380c054dfece0f39fb1_800.jpg
  • М.И. Глинкийн хөрөг https://otvet.imgsmail.ru/download/233411100_48cfec46e09a4140e553d8029d8bbc87_800.jpg
  • Дуурийн Баян М.И. Глинка "Руслан, Людмила хоёр" https://image.jimcdn.com/app/cms/image/transf/dimension=312x10000:format=jpg/path/s9d2dfce0d87a6c57/image/i3a23e9f8320643ee/version/1361218107/
  • Өнгөрсөн өдрүүдийн зүйлүүд http://musical-fantasy.rf/files/pictures/lesson-dela-davno-minuvshih-dney.jpg
  • Тэмдэглэл https://studfiles.net/html/2706/520/html_iuHTkKBTB2.ubZX/img-AXWOqS.jpg
  • Баянгийн анхны дууны текст http://webkind.ru/text/596747346_6879p656415493_text_pesni_dela_davno_minuvshih_dnej.html
  • Н.А-ийн хөрөг. Римский-Корсаков http://free-classic.ru/pics/posters/rimsky-korsakov.jpg
  • Садко дууны тэмдэглэл https://ds01.infourok.ru/uploads/ex/0e52/00008381-b04211ca/img7.jpg
  • Садко http://unpictures.ru/images/1777842_sadko-v-kartinkah.jpg
  • Гусляр http://cs314221.vk.me/v314221754/5e82/v7vyPCIfAV8.jpg
  • Илгэн цаас http://boombob.ru/img/picture/May/12/cbdb0cf2fe3656351a1f8126b91720b8/mini_2.jpg
  • Өгүүлэгч http://cyberlik.pro/image/cache/catalog/Russ-muz/89/14-700x700.jpg
  • Өө, та "Садко" харанхуй царс ой юм. http://s0.cn.ru/data/images/imgs/2009/11/22/2167/2167630.jpg
  • "Өө, чи хар царс мод" дууны үг http://www.tekstipesen.ru/song.php?id=7023472
  • Садко 2 http://www.museikino.ru/upload/resize_cache/iblock/20b/1000_360_0/20b9e7cec66ab04107c50bcaa9801160.jpg
Эх сурвалжууд
  • Крицкая Е.Д. "Хөгжмийн 3-р анги" сурах бичиг - Москва "Гэгээрэл" 2014
  • Петухова А.А. " Технологийн картуудхичээл" - Волгоград "Багш" 2017 он
  • Баян хуур http://www.stihi.ru/pics/2015/08/09/5760.jpg
  • Ятгатай Садко http://ped-kopilka.ru/upload/blogs2/2017/3/51515_12ec1c6a1ec2f1d059c2e3ead308c2e0.jpg.jpg
  • "Өндөр" дууны үг https://iomedia.ru/%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B0_%D1%81%D0%B0%D0%B4%D0%BA%D0%BE/4_ %D0%BA%D0%B0%D1%80D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B0_%D1%85%D0%BE%D1%80_%D0%B2%D1%8B%D1 %81%D0%BE%D1%82%D0%B0/
  • "Өндөр, өндөр ..." аудио бичлэг https://ru123.iplayer.info/q/%D0%B2%D1%8B%D1%81%D0%BE%D1%82%D0%B0+%D0%BB%D0%B8+%D0%B2%D1 %8B%D1%81%D0%BE%D1%82%D0%B0+%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B5%D0%B1%D0%B5%D1%81 %D0%BD%D0%B0%D1%8F/
  • Аудио бичлэг "Өө чи харанхуй царс ой!" https://ru123.iplayer.info/q/%D0%BE%D0%B9+%D1%82%D1%8B+%D1%82%D1%91%D0%BC%D0%BD%D0%B0%D1 %8F+%D0%B4%D1%83%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B2%D1%83%D1%88%D0%BA%D0%B0/
  • Баян "Өнгөрсөн өдрүүдийн хэрэг" дуу https://muzofond.org/search/%D0%B3%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0%20%D1%80%D1%83%D1%81%D0 %BB%D0%B0%D0%BD%20%D0%BB%D1%8E%D0%B4%D0%BC%D0%B8%D0%BB%D0%B0%20%D0%B1%D0%B0 %D1%8F%D0%BD%D0%B0
  • Садко https://arhivurokov.ru/multiurok/html/2017/03/26/s_58d775fe2c540/img40.jpg
Хүрээний клип дээр суурилсан эх сурвалжийн загвар
  • https://img-fotki.yandex.ru/get/3001/39663434.959/0_b1585_831d808f_M.png
  • Microsoft PowerPoint 2016 програмын чадвар, зургийн менежер Загварын зохиогч нь Орос хэл, уран зохиолын багш Тихонова Надежда Андреевна, Костанай

Яриа

Ямар жанр ардын дуу хөгжимсүүлийн ангид уулзсан уу?

Хариулт: Туульс.

Ямар зэмсэг туульс дуулахад дагалддаг байсан бэ?

Хариулт: галуу.

Багш:

Намайг ангид ороход ямар хөгжмийн зэмсэг сонссон бэ?

Хариулт: галуу.

Тийм ээ, залуусаа, энэ нь зөв.

Багш:

Манай улс бий хамгийн баялаг түүх. Өнөөдөр хичээл дээр бид олон зууны тэртээ рүү нүүж, гусли гэж нэрлэгддэг Оросын гайхалтай эртний хөгжмийн зэмсэгтэй уулзах болно. "Гусли" гэдэг үг нь эртний славян "gusta" -аас гаралтай бөгөөд энэ нь "цоглох" гэсэн утгатай бөгөөд утас нь шуугиантай байсан тул үүнийг "гусла" гэж нэрлэдэг байв.

Тэгэхээр босоо ятга нь чавхдастай. Гуслиар хуруугаараа утсыг сугалж, маш үзэсгэлэнтэй ...

Надад хэлээч залуусаа?

Хүүхдүүд найрал дуугаар хариулдаг: эдгээр нь дуу чимээ юм.

Эрт дээр үед хэн ятга тоглож байсан бэ?

Хүлээгдэж буй хариулт: guslars.

“Би ятгыг хуучин аргаар тааруулна” илтгэлээс жааз үзүүлнэ үү ... No1

Багш:

Тэднийг хүмүүс - үлгэрчид удаанаар, уран зурагтай, дууны дуугаар ярьдаг байсан.

Өнгөрсөн хичээл дээр бид ямар дуучин-түүхчинтэй уулзсан бэ?

Хүлээгдэж буй хариулт: Садко.

Тийм ээ, залуус аа, Садко ятга тоглохоороо далайн хааныг өөрөө байлдан дагуулсан юм

Садко яровчатагийн галуут хэрхэн тоглож эхэлсэн бэ?

Далайн хаан хөх далайд бүжиглэж эхлэхэд,

Далайн хаан хэрхэн бүжиглэсэн.

Садко нэг өдөр тоглож, бусадтай тоглосон.

Тийм ээ, Садко болон бусад хүмүүс бас тоглосон -

Мөн далайн бүх хаан цэнхэр далайд бүжиглэдэг.

Багш:

За залуусаа, Садкогийн "Play my guselki" ари-г сонсоцгооё.

Даалгавар: Энэ хөгжим ямар дүр вэ?

Хариулт: ардын, дэгжин, бүжиг.

1. Багшийн үг:

(Васнецовын "Баян" зургийн хуулбар, проекторыг үзнэ үү

слайд 2)

Өөр ардын дуучин- Өгүүлэгч нь Баян.

Ихэнхдээ энэ дүр төрх нь туульс, дуурьт гардаг.

Залуус аа, түүний царай, нүдэнд анхаарлаа хандуулаарай, та тэдний талаар юу хэлэх вэ?

(шатаж буй нүд, сэтгэл догдолсон царай, гар даллах, энэ бүхэн түүний ярьж буй үйл явдлын оролцогч гэдгийг илтгэнэ)

Хувцаслалтад анхаарлаа хандуулаарай

(Тэр бол Оросын ард түмэн)

Одоо түүний дууг сонсоцгооё.

"Руслан Людмила хоёр" дуурийн Баянгийн дууг сонсож байна.

Дасгал:

Баян дуулах ямар зан чанартай вэ?

Хариулт: догдолж, уянгалаг, чин сэтгэлээсээ, ариун зүйлийн тухай дуулдаг.

2. Римскийн үлгэр - Корсаков "Цасан охин".

Багш:

Залуус аа, өнөөдөр та хөгжмийн зохиолч Н.А.Римскийн Корсаковын "Цасан охин" нэртэй өөр нэгэн гайхалтай дуурийн хөгжимтэй танилцах болно.

Дэвтэртээ дуурийн нэр, зохиогчийн нэрийг бич.

Н.А.Римскийн дуурь - Корсаков "Цасан охин"

Багш:

Уг дуурийг бичсэн үлгэрийн жүжгийг жүжгийн зохиолч А.Н.Островский бүтээжээ. Эхэндээ энэ нь яг л жүжиг шиг байсан драмын театр, тэгээд Римский-Корсаков энэ үлгэрээр дуурь бичсэн.

Үлгэр нь Эцэг Фрост, Хаврын уулзсан оршил үгээр эхэлдэг.

Одоо залуус энэхүү прологийн хэсгийг найруулж байна.

("Цасан охин" үлгэрийн оршил үгийн хэсэг)

Дуу хөгжим (арын дэвсгэр 4 үлгэр) болон слайд байгаль

Хэсэг нь тайзан дээр тавигдсан.

Баярлалаа залуусаа, суудалдаа суу.

Багш:

Залуус аа, Цасан охины дуунд маш их таалагдсан хоньчин Лел гэдэг нэр сонсогдов.

Зураач В.Васнецов хэрхэн дүрсэлсэнийг хараарай.

(Дэлгэц дээр Леля ба Цасан охины дүрс бүхий слайд байна).

Багш:

Энэ бол дуурийн гол дүрүүдийн нэг бөгөөд тэрээр хэд хэдэн аритай бөгөөд хөгжим нь маш их санагдуулдаг. ардын дуунууд. Эдгээр ариуудыг Лелийн дуунууд гэж нэрлэдэг.

Эдгээр дуунууд нь эврийн дуугаар дагалддаг. Лел бол зүгээр нэг хоньчин биш, хөгжимчин, дуучин, хүн бүрийн дуртай нэгэн. Цасан охин хүртэл Лэлийн дуунуудад дурласан.

3. Лелягийн гурав дахь дууг сонсож байна

Дасгал:

Ардын дууны үгийг сонсоорой.

Багш текстийг уншиж, мөн проектор дээр харуулна.

“My Lel, Lele Lel” гэсэн үгээр төгссөн шүлэг бүрийн дараа ямар хөгжим тоглодог вэ?

Хариулт:

Хөгжилтэй, хөгжилтэй, хөгжилтэй.

Лелягийн дууг сонсохдоо ямар зургуудыг төсөөлдөг вэ?

Хариулт:

Яг энэ мөчид охид Лэлийн хөгжимд бүжиглэж байх шиг байна.

Сурах бичгийн 63-р хуудсанд В.Липицкийн бичсэн "Лелийн дуу" зургийг үзэж байна.

Лэлийн дууг ардын дуунд ойртуулдаг зүйл юу вэ?

Хариулт: Ая, давталт, хэллэг.

Дүгнэлт:

Багш аа

“Цасан охин” дуурь, тэр дундаа Лэлийн дуунд байгалийн эгшиг эгшиглэнэ.Борооны тухай дурдвал хөгжим нь дусал дуслахыг дуурайлган дуурайлган, хөгжмийн алдагдалд шувуудын жиргээг дуурайлган дуурайлган дуугарна.

Багш:

Залуус аа, бидний хувьд ямар баяр болох вэ?

Хариулт: шинэ жил

Хүн бүр энэ баярыг тэсэн ядан хүлээж, бэлэг хүлээж, бэлэг бэлдэж байгаа гэж би бодож байна.

Зул сарын гацуур модны гол зочид хэн бэ, бид хэнийг хүлээж байна вэ?

Хариулт: Санта Клаус, Цасан охин.

Харж байна уу, энд Санта Клаус, Цасан охин хоёр байна.

Энэ дууны аяыг хэн санах вэ?

Хүүхдүүд дууны ойролцоо аяыг дуулна.

Энэ дууны мөн чанар юу вэ?

Үүнийг дуулцгаая.

"Шинэ жил" дуун дээр ажиллах

1.Юунаас авсан ишлэл шинэ дуурьөнөөдөр сонссон уу?

Хариулт:

Н.Римский-Корсаковын "Цасан охин" дуурь.

2. “Цасан охин” дуурийн баатруудыг нэрлэнэ үү?

Хариулт: Санта Клаус, Хавар, Гоблин, Цасан охин.

3. Залуус аа, Баян гэж хэн бэ?

Хариулт: Нардын дуучин - үлгэрч

1. сурах бичиг хуудас 58 - 59, 62 - 63.

2. ажлын дэвтэр дээрх даалгаврыг гүйцэтгэнэ.


Топ