Михалков новий рік новорічне минуле. Тема

Урок літературного читанняу 2-му класі. С.Михалков. « Новорічне минуле»

Цілі:

    продовжити знайомити дітей із творами С. Михалкова;

    відпрацьовувати навички побіжного, усвідомленого та виразного читання;

    розвивати мову учнів;

    виховувати любов до природи та дбайливого ставлення до неї.

Завдання:

    формувати вміння співпереживати, розуміти іншого себе;

    розвивати емоційно-духовну, моральну сферу дитини, її розумову діяльність;

Обладнання: підручник Л.Ф.Кліманової «Рідне мовлення», комп'ютер, мультимедійний проектор,

Хід уроку

I. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація знань.

Минулого уроці ми вивчали російську народну казку “Два морози”.

Як розумієте, вираз “сокира краще шубигріє” ? Доведіть, що це головна думка казки.

Фізична праця, робота допомагали у всі часи вижити людині у складних умовах. Праця покращує людину. Саме з праці судять про людину, яка вона.

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

Сьогодні на уроці нам належитьпознайомиться з новою авторською (літературною) казкою

Будемо вчитися правильно і виразно читати, ставити запитання, знаходити відповіді у тексті

План

2. Робота з віршем

3.Знайомство з казкою

Сергій Володимирович Михалков знаменитий письменник, поет, драматург, автор трьох гімнів Російської Федерації

Народився 13 березня 1913 р. у Москві сім'ї службовця. Писати вірші Сергій почав ще у дитинстві. 1928 року, вперше було надруковано перший вірш Сергія Міхалкова "Дорога".

Після закінчення школи кілька років він працював чорноробом у різних місцях.

У журналі "Піонер" опублікували його перший вірш для дітей "Три громадянина". За ним пішли інші дитячі вірші: "Упертий Хома", "Ми з приятелем", "Дядько Степа", що увійшли до його першої книги віршів. За кілька років поет Сергій Міхалков став відомим у всьому Радянському Союзі.

Під час Великої Вітчизняної війнипрацював на фронті військовим кореспондентом газет «На славу Батьківщини», «Сталінський сокіл». На фронті письменник був контужений. Нагороджений бойовими орденами та медалями.

Михалковим написані п'єси для дитячих театрів та п'єси для дорослих. Є автором низки сценаріїв як ігрових художніх, так і мультиплікаційних.

С.Михалков ще писав байки для дітей. Першу байку «Лиса і бобер» було надруковано в газеті «Правда». Потім з'явилися й інші байки, але всього перу Михалкова належить близько двохсот байок.

Відкрийте підручник та прочитайте назву казки.

Буль-_________________________________________ ___________________

( Те, що було в насправді, відбувалося насправді.) 1- бал

А чому новорічною?

Чи знаєте ви, що історія, про яку ми сьогодні дізнаємося, була написана С. Михалковим і прочитайте її у віршах. (читання хором) -1 бал

С. Михалков. Подія.

У снігу стояла ялинка.
Зелененька чолочка -
Смолиста,
Здорова, півтораметрова.

Сталася подія:
В один із зимових днів
Лісник вирішив зрубати її! -
Так здалося їй.

Вона була помічена,
Була оточена,
І лише пізно ввечері
Прийшла до тями вона.

Яке почуття дивне!
Зник кудись страх.
Ліхтарики скляні
Горять у її гілках.

Виблискують, прикраси-

Який ошатний вигляд!
При цьому, без сумніву,
Вона у лісі стоїть.

Чи не зрубана! Ціла!
Красива та міцна!
Хто врятував, хто роздягнув її?
Синечку лісника!

Що могло статися з ялинкою? Хто її врятував?

Давайте прочитаємо казку та порівняємо її з віршем - що спільне у них?

I V. Новий матеріал.

1. Первинне читання. 1 бал

2. Розмова після прочитаного.

Чи сподобався твір?

Що у казці реально, а що вигадано?

Які почуття збудила у вас ця історія?

Чи були моменти, коли вам було шкода Ялинку? Опишіть цей момент.

Чим схожа казка та вірш?

Перевіримо, як ви зрозуміли казку. Виконаємо тест.-7балів

Тест із казки «Новорічна була».

6. Коли знайшли ялинку?

7. Ялинку:

(Для тих, хто зробив тест)

*З'єднай правильно визначення 1бал

1.Лісничий 1. Верхній край, вершина чогось.

2.Копошиться 2.Фахівець із захисту, використання та збереження лісового

господарства.

3. Маківка 3. Ворушитися, рухатися в різних напрямках.

    Вибіркове читання тексту та аналіз твору.

Де жила ялинка? (У лісі, неподалік будинку лісничого)

Чи відчувала себе Ялинка самотньою? Доведіть словами з тексту.

Чому слово Ялинка написано в тексті з великої літери?

Згадайте, як називається цей прийом у літературі (уособлення)

Що ж змусило Ялинку занепокоїтися?

Розгляньте ілюстрацію. Хто на ній зображений?

Знайдіть у тексті діалог Ялинки та Сороки. Читання в парах.1 бал

- Який ви представили ялинку, а якій Сороку? (ялинка - добра, тиха, ввічлива, довірлива; сорока - балакуча, настирлива)

Сорока відлетіла. А як почала жити Ялинка після розмови з Сорокою? Прочитайте.

Чи довго Їлочка жила у занепокоєнні та тривозі? (До тридцять першого грудня)

Як поводилася людина, що прийшла в ліс? Прочитайте.

Я почну пропозицію, а ви закінчите його словами з тексту:

Він навіть помітив,…”.

А що означає «знепритомніла»? (нічого не бачила і не чула)

Що ви можете сказати про цього лісника? (добрий)

Що побачила ялинка, коли прийшла до тями? Прочитайте.

Які почуття зазнала Ялинка?

Який подарунок лісничий зробив Ялинці? (іграшки, життя – самий кращий подарунок)

Хто радів разом із ялинкою?

Вибери одне з прислів'їв, яке б підійшло до тексту

Зробив справу гуляй сміливо.
- Добре те, що добре кінчається.
- Грудень року кінець, а зимі почало.

Результат.Д.з

1 варіант

Народився у Москві. Писати вірші Сергій почав ще у дитинстві. Його перший вірш "Дорога".

Після закінчення школи кілька років він працював робітником. Його перший вірш для дітей "Три громадяни" надрукували в журналі "Піонер". Дитячі вірші: "Упертий Хома", "Ми з приятелем", "Дядько Степа" та інші увійшли до його першої книги віршів. За кілька років поет Сергій Міхалков став відомим у всій країні.

2 варіант

Сергій Володимирович Михалков знаменитий письменник, поет, драматург, автор трьох гімнів Росії

Під час війни працював на фронті військовим кореспондентом газет «На славу Батьківщини». Михалков писав п'єси для дитячих та дорослих театрів. Писав сценарії до фільмів.

С.Михалков писав байки для дітей. Першу байку «Лиса і бобер» було надруковано в газеті «Правда». Потім з'явилися й інші байки, але всього Михалков написав близько двохсот байок.

За кілька років поет Сергій Міхалков став відомим у всій країні.

Маршрутний лист. 2 клас У. Прізвище, ім'я уч-ся ____________________________________

«Новорічна була» автор ______________________

Прочитай на картці повідомлення про автора. Розкажи.

1б.

2.Біль- ____________________________________________________________

__________________________________________________________________

1б.

3. Прочитай вірш «Подія»

1б.

4.Поєднай правильно визначення:

1.Лісничий 1. Ворушитися, рухатися в різних напрямках 2.Копошитися 2.Фахівець із захисту, використання та

збереження лісового господарства.

3. * Маківка 3 *. _________________________________________

_________________________________________

5.Прочитай казку «Новорічна правда»

6. Вибіркове читання

1б.

7. Прочитайте у парі діалог Сороки та Ялинки

До 7б.

8. Виконай тест за казкою «Новорічна була».

А) С.Маршак; Б) С.Михалков; В) Н.Солодков.

2. Неподалік чого росла Ялинка?

а) від лісу; б) від міста; в) від будинку лісничого.

3. З ким вона одного разу познайомилася?

А) із зайцем; Б) з лисицею; В) із вовком.

4. Хто розповів ялинці про Новий рік?

А) ворона; Б) сорока; В) сова.

5. У страху та занепокоєнні Ялинка прожила:

А) весну та літо; Б) літо та осінь; В) осінь та зиму.

6. Коли знайшли ялинку?

7. Ялинку:

А) зрубали; Б) вбрано; В) зрубали та вбрали.

9. * Вибери одне з прислів'їв, яке підійшло б до казки.

А. Зробив справу, гуляй сміливо.
Б. Добре, що добре закінчується.
В. Грудень року кінець, а зимі почало.

"5"-15-13б. "4" -12-10б. «3» - 9-7б Моя оцінка:________________

Цілі:

  • продовжити знайомство з біографією та творчістю талановитого дитячого письменникаС. В. Міхалкова;
  • познайомити з ідейним змістомлітературної казки "Новорічна буваль";
  • провести аналіз даного епічного твору.

Завдання:

  1. Продовжити знайомство з біографією та творчістю С. В. Михалкова; продовжити роботу над досконалістю навички читання, усвідомленість, швидкість, швидкість, виразність, формувати вміння “вдумливо читати”, тобто. думати над твором до, під час, після читання.
  2. Розвивати усне мовлення, образне та логічне мислення, дикцію, словниковий запас; вміння аналізувати, узагальнювати, зіставляти
  3. Виховувати бережливе ставленнядо природи, посидючість, взаємоповагу, вміння працювати дружно.

Обладнання:підручник "Рідна мова", виставка книг С. В. Міхалкова, портрет письменника; комп'ютерна презентація; складові таблиці; листи з прислів'я тексту.

Хід уроку

1. Організаційний момент:

Вчитель: Продзвенів дзвінок на наш відкритий урок літературного читання. (1слайд)

Діти, сьогодні на уроці у нас присутні гості. Повернімося до них і привітаємося.

Чи готові ви до уроку? Так
На вас я сподіваюся, друзі.
Ми хороший дружній клас
Все вийде у нас.

2. Повідомлення теми уроку та постановка мети.

Сьогодні на уроці ми познайомимося з творчістю дуже відомого дитячого письменника, прочитаємо його твір “Новорічна буваль”, здійснимо подорож до казкового зимового лісу та спробуємо допомогти його мешканцям.

Читання з дошки “Ми відповідаємо за все на цій планеті”

3. Перевірка домашнього завдання.

І першим нас зустрічає у лісі красуня білоствольна береза. Уявімо, що ми підійшли до неї, доторкнулися до гілочок, обсипані снігом. А який чудовий російський поет теж милувався красою російської берези?

Вдома ви вчили напам'ять вірш С. А. Єсеніна "Береза". Давайте послухаємо хлопців, які намагатимуться донести до слухачів красу єсенинського вірша. Оцінюючи читання ми говоримо про 3 слайд.

Читання напам'ять – 3 учні. Оцінюється картками 5 4 3(без коментування)

Фізкультхвилинка:

1) Вітер дме нам в обличчя.

2) Зайчик сіренький сидить.

4. Підготовча робота

Вчитель: Під березою хтось написав на снігу слова, але їх запорошив сніжок. Розгадаємо ці слова.

Вчитель: Про яке свято ми згадуємо, прочитавши ці слова?

Вчитель: А ви знаєте, що в давнину Новий рік відзначали спочатку 1 березня (початок весни, пробудження природи), потім почали зустрічати Новий рік 1 вересня (коли закінчувалося збирання врожаю з полів, і лише 300 років тому цар Петро I наказав відзначати Новий рік рік з 31 грудня на 1 січня. новий рікприйнято дарувати подарунки, радіти, веселитися, і говорити з Новим роком!, З новим щастям!

Стукіт у двері – телеграма.

Прочитаємо її. Подумайте, з якою інтонацією потрібно прочитати цю телеграму в залежності від змісту (радісно, ​​тривожно, із закликом про допомогу)

Вчитель: Хто із мешканців лісу міг надіслати цю телеграму?

Вчитель: Ялина - дерево, яке ми називаємо пташиною їдальнею (злою, білочки, кабани, лосі, всі приходять сюди в зимовий холод).

З деревини ялинки роблять музичний інструмент піаніно. Ялина - лісова довгожителька. Вона мешкає 150-200 років. Уявіть, що цю красуню зрубають і на тиждень принесуть у будинок, а потім викинуть. Як же нам допомогти ялинці?

Вірш "Живи, ялинко!" І. Токмакової.

Вчитель: А свою пораду дає чудовий дитячий письменник, книги якого у нас на виставці – читаю назви книг. Ви здогадалися – хто це.

Це С. В. Міхалков

Вчитель: Хлопці приготували нам невелике повідомлення про творчість С. В. Михалкова (2 повідомлення)

Вчитель: Михалков популярний у всьому світі, його книги перекладені багатьма мовами. Їхня загальна кількість (тираж) 230 млн. примірників.

5. Повідомлення теми уроку. Постановка цілі.

Сьогодні ми прочитаємо його твір, який називається “Новорічна колишня”

Як ви вважаєте, що означає це слово “биль”?

Це було насправді. Можливо, цю історію автор пам'ятає зі свого дитинства, а можливо, йому розповів хтось із знайомих.

Вчитель: Під час першого читання постарайтеся зрозуміти, про що ця була, уявити себе серед героїв, стати учасником подій.

6. Первинне сприйняття тексту.

1 частина – читає вчитель.

2 частина - інсценування/Діалог Сороки та Ялинки.

3 частина – учень.

4 - у читач.

5 частина - учень та вчитель.

7. Перевірка первинного сприйняття тексту.

Що ви можете сказати про прочитане?

(Радість, тривога, страх і т. д.)

З ким сталася прочитана історія.

8. Читання та аналіз твору.

1 раз – повільно

2 разів – у середньому темпі

потім - 3 рази швидко

*Прочитаємо родинні слова, деякі з яких зустрінуться в тексті (8 слайд)

*Уточнимо значення деяких слів за допомогою “Тлумачного словника”

/Індивідуальна робота/.

*Важкі слова – по складах, плавно, потім – цілими словами. (10 слайд)

9. Хвилина відпочинку./Психологічна гімнастика/

/Звучить музика./

Заплющте очі і уявіть, що ви в зимовому лісі.

Покажіть, що ви змерзли і зіщулилися, відігрілися і посміхнулися.

Вам випадково потрапили сніжком в обличчя, зобразіть прикро, А тепер змахніть сніжинки, посміхніться і з відмінним настроємпродовжимо урок.

*Учитель (при підготовці я поділила текст на смислові частини для аналізу під час другого читання).

1 частина - читання по "ланцюжку"

Як жилося ялинці у лісі? Чи було їй самотньо чи нудно? Чому?

Знайдіть слова, які розповідають про деревце, як про людину.

Згадайте, як називається цей прийом у літературі.

2 частина - читання діалогу "про себе"

Розкажіть, який ви представили ялинку, а якій Сороку.

Читання з ролей.

3 частина - Знайдіть і прочитайте, як почала жити Ялинка після розмови з Сорокою?

Ці слова мають особливий емоційний відтінок.

Про який день йдеться у наступній частині?

Кого злякалася ялинка?

Як поводилася людина, що прийшла в ліс?

Я почну пропозицію, а ви закінчите його словами з тексту:

"Він не помітив,...."

Це найбільш хвилюючий, напружений момент.

Що сталося з ялинкою, коли вона прокинулася?

Чи була рада Ёлочка, стала новорічною?

Хто радів разом із нею?

10. Вторинний синтез.

Як ви думаєте, які почуття відчувала Ёлочка знепритомнівши, а потім прокинувшись,

Робота з картинним планом .

Я приготувала вам 5 ілюстрацій до “Новорічної були” Назвіть їх по порядку (робота в групах) (11 слайд)


Зараз попрацюємо у парах.

На ваших столах лежить листочок із 3 прислів'ями. Вам потрібно вибрати, яка з них відображає головну думку “Новорічної були”? (12 слайд)

Для кого ця історія закінчилася добре? Чи тільки для Ялинки?

Читаємо афоризм "Поспішайте робити добрі справи".

А С.В. Михалков написав і вірш про новорічну ялинку.

Читання вірша З. Михалкова “Подія”.

11. Підсумок уроку.

Ось і закінчилася наша подорож у зимовий ліс.

З творчістю якогось дитячого письменника ми продовжили сьогодні знайомитися?

Які моменти його життя вам запам'яталися?

Що ви можете сказати про героїв "Новорічні були"?

Як ви вважаєте, що хотів донести до вас С.В. Михалков?

Що б сказала вам ялинка, якби прийшла до нас на урок?

* * * * * * *
з п а з і б о (на сніжинках)

12. Виставлення оцінок. Похвала.

І я разом з ялинкою дякую вам за відмінну роботу.

13. Домашнє завдання.

стор 203-207. Підготувати виразне читання. Намагайтеся передати почуття кожного героя.

Анотація роботи.План-конспект уроку літературного читання для 2 класу (для шкіл з російською мовою навчання) складено відповідно до вимог навчання російському читанню чинної програми 2015 року та спирається на підручник Л.Ф.Кліманова «Літературне читання» для 2 класу (частина 1). У конспекті уроку пропонуються завдання, які сприяють розвитку школярів інтересу до вивчення предмета. Особливу увагу приділено: розвитку навичок швидкого читання, описано роботу над словниковими словами, дано лексичний матеріал. Урок спрямований на розвиток сприйняття та аналіз тексту, а також прогнозування його, на корекцію емоційно-вольової сфери через різноманітні завдання. На уроці використовують різноманітні форми роботи з текстом, використовується мультимедійна презентація.

Півень Оксана Анатоліївна

Донецька загальноосвітня школаІ-ІІІ ступенів № 72

Міністерства освіти та науки

Донецької народної Республіки

Урок літературного читання

Тема. С. В. Михалков «Новорічна була» Особливості даного жанру. Читання з ролей.

Розробила:

Півень Оксана Анатоліївна,

вчитель початкових класів

Урок читання 2 клас

Тема. С. В. Михалков «Новорічна буваль» Особливості даного жанру. Читання з ролей.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Вигляд уроку: інтегрований урок російського читання та християнської етики

Методи та прийоми: метод зіставлення, бесіда, робота у групах, самостійна робота, технологія «Асоціативний кущ», ігри «Дізнайся слова з одного погляду», «Голова та хвостик».

Очікувані результати:

Підвищення ерудиції.

Розвиток культури промови.

Вироблення аналітичних навичок.

Розвиток творчих здібностей, активізації розумової діяльності

Вироблення комунікативних навичок.

Набуття досвіду самостійності.

Досягти доброзичливості, довірчої співпраці при роботі в парах та групах.

Сприяти готовності допомогти один одному.

Формувати пізнавальний інтерес, уявлення про основні християнські цінності

Сприяти кращому засвоєнню учнями християнських цінностей та формуванню життєвих компетенцій.

Пізнання та осмислення християнських цінностей учнями.

Цілі уроку:

Пізнавальна: ознайомити дітей із твором С. В.Михалкова; відпрацьовувати навички усвідомленого читання.

Розвиваюча:розвивати вміння дітей працювати з текстом, виокремлювати головне, аналізувати, робити висновки, розвивати увагу, пам'ять, мовлення учнів; відпрацьовувати вміння працювати над ілюстрацією.

Виховна:виховувати любов до природи через художнє слово, щепити добре ставленнядо всього живого.

Обладнання:

Портрет С.В. Михалкова, пісня Шаїнського «Посмішка», малюнок равлика, прислів'я, малюнок ялинки, 9 куль-карток з уривками віршів поетів, картки для розвитку навичок швидкого читання, презентація, конверт із завданнями для роботи в групах, кульки для кожної дитини, картки для читання тексту з журналу "Шишкін ліс", репродукція ікон Різдва, ялинка, сніжинка для асоціативного куща, підручник, комп'ютер, проектор, музика з циклу «Пори року.» великого російського композитора П. І. Чайковського про зиму.

Хід уроку

I. Організація класу

Продзвенів уже дзвінок

Починається урок.

Сіли рівно дітлахи

Урок читання починати час.

Чого ви очікуєте від цього уроку?

Емоційне входження до уроку.

Звучить уривок із пісні В.Я. Шаїнського «Посмішка», на дошці зображення равлика.

Який настрій у нашого равлика? (Веселе, радісне, сонячне) Як ви це визначили? (Вона нам посміхається)

Посмішка може зігріти інших своїм теплом, показати вашу дружелюбність та покращити вам настрій. Усміхніться один одному.

Доторкніться один до одного долоньками, подаруйте почуття упевненості в тому, що у вас все вийде, підтримайте один одного перед роботою.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

На початку уроку ми з вами пограємося в гру «Дізнайся слова з одного погляду»

Читання слів на картках.

Читання слів у стовпчиках, по рядках, хором, по рядах, парах.

Слова, що складаються з мови, .

Яким методом ви користувалися?

ІІІ .Повторення матеріалу вивченого на минулому уроці.

1. Робота з прислів'ями(прислів'я записані на шишках).

4 людини біля дошки читають початок, до них підходять пари продовження. (Складене прислів'я віддають вчителеві)

Сокира краще шуби гріє.

Людина від лінощів хворіє.

Мороз не великий, та стояти не велить.

У того, хто працює в руках, справа вогнем горить.

2.Перевірка знання казки "Два Мороза"

Про кого ці рядки?

«Полушубок на ньому старий та рваний, шапка худа, рукавиці діряві». (Дровосік)

«На ньому шуба ведмежа, шапка лисяча, чоботи вовчі». (Купець)

в) Кому належать ці слова?

- Йому б вилізти з саней, ногами потопати, руками поплескати, а він лежить собі та кутається. (Мороз Синій ніс)

«-А йому все спекотніше та спекотніше від роботи стає, ніби мене і на світі немає». (Мороз Червоний ніс)

г) Яка головна думка твору?

Людина від лінощів хворіє, а від праці здоровіє.

IV. Мотивація навчальної діяльності.

Діти, у нас сьогодні незвичайний урок.

Як гарно взимку у лісі! От би було добре побувати в зимовому лісі! Так? А давайте вирушимо до зимового лісу.

Діти, а навіщо люди ходять узимку до лісу? (За ялинкою)

Ух і снігу намело,

усі доріжки занесло.

Через сніг не видно

Де ж ялинку нам шукати.

(Вчитель вивішує на дошку намальовану ялинку)

Ось і ялинка-краса – це просто дива!

Я вас запрошую, не виходячи з класу, здійснити прогулянку в чудовий чарівний світприроди. І хочу щоб девізом нашого уроку стали слова великого російського художника Ісаака Левітана: «Яка всюди нас оточує краса! Яка велич!»

Краса природи за всіх часів року була джерелом натхнення для великих поетів, музикантів, художників.

І по деревах срібляста перекинеться фата.
Біла, пухнаста, мереживна краса!
І себе берізка сумна не могла дізнатися сама-
Так прикрасила майстерна гілки деревця.

Про яку пору року йдеться?

Сьогодні ми продовжуємо роботу над розділом « Кохаю рідну природу. Зима».

Які ознаки зими ви знаєте?

Послухайте дивовижну музику з циклу «Пори року». великого російського композитора П. І. Чайковського про зимову природу.

Який настрій викликала у вас ця музика?

Чи завжди така зима?

  1. 1. Технологія "Асоціативний кущ".

Які асоціації виникають у вас, коли вимовляють слово осінь?

Як багато асоціацій! І все це взимку.

2. Розповідь про свято Святителя Миколая.

19 грудня ми святкували велике свято – Свято Святителя Миколая Чудотворця. Це один з найбільш шанованих у народі зимових церковних свят. Розкажемо вірші, які готуємо до свята. ( Презентація)

Багато свят хороших
Є у нас, друзі,
Але один із них, мабуть,
Найкращий для мене.
Грудень на вулиці стоїть.
І холодно, і снігово,
Але від батьківського кохання
Тепло мені, безтурботно.
Лягаю я ввечері в ліжко,
Спокійно засинаю.
А вранці під подушку дивись –
З хвилюванням завмираю.
Лежать там ручка, маркер
І книжка записна.
Адже це все подарунки
Святого Миколая.

Близько шістнадцяти століть минуло з того часу, як жив і подвизався на землі святитель і Угодник Божий Миколай, великий Чудотворець, архієпископ Мирлікійський, якого тепер шанує і прославляє весь християнський світ за його ревнощі по вірі, доброчесне життя і незліченні чудеса, що творяться ним і досі досі всім, хто вдається до нього з вірою в його допомогу та милосердя Боже.

Вся Русь любила цього святого

І любить нині у столітті швидкостей,

Рятує він людей із дна морського,

З дна мирського та з дна пристрастей.

Бабуся благає - буде втішити,

Дитина просить - і йому дає,

І в'язню пошле звільнення,

І подорожнього в дорозі поведе.

Не все ще загинуло в цьому світі,

Не все ще терпіння через край –

Поспішає у біді на допомогу тихим світлом

Святий Угодник Божий – Миколай.

Ніна Карташева

Будьте милосердними, добрими, чесними, щирими, справедливими, вірними друзямилюблять дітей. Пам'ятайте про святого Миколая, не забувайте робити людям добро, дарувати радість оточуючим.

V. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.

1. Постановка мети уроку.

Як ви вважаєте, чому будемо вчитися на уроці?

Наближається свято, на яке ви все чекаєте і любите. Чим він незвичайний?

Виконуються бажання, відбуваються навіть неймовірні казкові події.

Сьогодні на уроці ми прочитаємо новорічну казку.

Що ви знаєте про цього письменника? драматург, великий громадський діяч, що особисто знав усіх керівників країни - від Сталіна до Путіна, - незважаючи на свій почесний вік, - 96 років! - Як і раніше в строю.
Він очолює найбільшу письменницьку організацію, багато їздить білим світом Байки цього автора цікаві та популярні. Його звірів наводять як «як не треба».)

Як ви вважаєте, чи можна за назвою твору визначити, про що чи про кого буде розповідь?

- Сьогодні на уроці ми познайомимося з твором Сергія Михалкова «Новорічна булина», де Головна героїня- Наша ялинка.

Відкрийте підручники, прочитайте назву.

Робота у парах. (Робота зі словником)

Як ви думаєте, що означає це слово "биль"

2. Вивчення нового матеріалу.

1. Первинне читання вчителя.

Що у цій казці реально, а що вигадано?

(Ліс, лісничий з сім'єю, ялинка) (ялинка і сорока розмовляють ялинка мислить, переживає)

Чи сподобалася вам казка?

Які почуття збудила у вас ця історія?

Чи були моменти, коли вам було дуже шкода ялинку?

Опишіть цей момент.

3.Фізкультхвилинка.

На ялинці нашій

Смішні іграшки,

Смішні їжаки

І смішні жаби,
Смішні ведмеді,

Смішні олені,

Смішні моржі

І смішні тюлені!

М'яч літає смугастий,

У м'яч грають ведмежата.

"Можна мені?"-

Запитала мишка

Ти ще мала.

4. Закріплення нового матеріалу.

-Підготовча робота перед читанням.

на-лю-бо-вати-ся

по-зна-ко-ми-лась

роз-ка-чи-вай-ся

без-по-кой-ство

сховати-ся

об-ла-ми-ва-лися

при-бли-жа-ю-ще-го-ся

-Виразне читання. Читання з ролей.

-Аналіз твору.

Де жила ялинка? (У лісі, неподалік будинку лісничого)

(С.203 Вона була струнка і красива)

Чи були у неї друзі? (заєць)

Як жилося ялинці одній у лісі?

(Вона не почувала себе самотньою)

Що змусило ялинку занепокоїтися?

(Прилетіла сорока і розповіла їй, що її під Новий рік зрубають)

Який характер був у ялинці?

(добра, скромна, ввічлива, вихована)

Як почала жити ялинка після розповіді сороки?

(У страху та занепокоєнні)

Чи принесла ялинка комусь радість? Чому?

5. Фізкультхвилинка (на регуляцію психічного стану).

«Заспокоєння»

Вчитель каже слова, а діти виконують дії, що виражають сенс слів. Усі вибирають зручну позу сидіння.

Нам радісно, ​​нам весело!

Сміємося ми з ранку.

Але ось настала мить,

Серйозним бути час.

Очі прикрили, ручки склали,

Головки опустили, рот закрили.

І затихли на хвилинку,

Щоб не чути навіть жарт,

Щоб не бачити нікого,

А себе лише одного!

Після повільного промовляння цих слів витримується пауза, після якої діти приступають до роботи.

6.Робота над ілюстрацією с. 205.

Розгляньте ілюстрацію у підручнику.

Хто зображений?

Який епізод зобразив митець?

Знайдіть та прочитайте в тексті.

Як ви вважаєте, які почуття вона відчуває в цей момент.

Як ці почуття нам допоміг побачити митець?

7. Виховна розмова

Не дарма ялинка боялася людей. Адже всім відомо, що на Новий рік люди рубають ялинки, щоб прикрасити своє свято, свою оселю. Усі розуміють, що якщо зрубати ялинку, дерево загине. Але багато хто не хоче відмовлятися від справжньої, свіжої ялинки. І можна почути такі слова: «Я люблю, коли у будинку на Новий рік пахне свіжою ялиною».

Діти, підніміть руки ті, хто любить, щоб на Новорічне святобула справжня ялинка?

Підніміть руки ті, хто думає, що можна обійтися без живої ялинки, замінити її штучною.

А хто сумнівається, яку ялинку обрати на свято – справжню чи штучну.

8. Розширення кругозору.

Традиція вбирати ялинку на Різдво йде в язичницький час і пов'язана з культом зелені.

З настанням нового року будинки прикрашали зеленими гілками, вважалося, що вони принесуть здоров'я та щастя наступного року.

Звичай прикрашати дерева існував у наших предків ще до нової ери. У ті часи вважалося, що у гілках знайшли притулок добрі та злі духи, Щоб домовитися з ними приносили дари, розвішуючи їх у гілках.

У Росії першу новорічну урочистість відбулося в Москві на честь нового1700 року.

9. Читання учнями на картках уривка з журналу "Шишкін ліс"

Щороку ми відзначаємо Різдво Христове: ставимо вдома ялинку, вбираємо її блискучими кулями, різнокольоровими іграшками та вогниками, а верхівку прикрашаємо восьмикутною зіркою, на згадку про ту зірку, що вказала дорогу до колиски Ісуса. Цього дня ми накриваємо багатий стіл, даруємо один одному подарунки та бажаємо щастя. А ще намагаємося бути добрішими і допомагати тим, хто потребує допомоги.

Подивіться у нас на дошці теж є ялинка, але вона не прикрашена іграшками, допоможемо їй стати красивою.

Але перш ніж прикрасити її кульками, потрібно розгадати кросворд.

10. Різдвяний кросворд

Наступна гра – кросворд

1. Мандрівники довго на перепис йшли, у місті місця вони не знайшли. Під Віфлеємом – голий степ, став їм притулком убогий… (Вертеп)

2. Печера, ясла, сіна стог,

Сьогодні на землі народився... (Бог)

3. У храмах лик співаючих оспівує:

"Діва сьогодні Пресістеннаго ..." (Народжує)

4. Ця пісня, ми знаємо так,

Називається - ... (Кондак)

5. У темному небі сяяла тоді,

Шлях освітлюючи, свята... (Зірка)

6. Прості людизвістку впізнали.

Вночі, коли ще не співали півні,

Вони до ясел Немовля поспішали

І Бога прославляли... (Пастухи)

7. З далеких країн східних мудреці прийшли

Смирну… і ладан принесли. (Золото)

8. За зіркою, з'являючись із дорожньої синяви,

На верблюдах їдуть до Віфлеєму... (Волхви)

9. Над Віфлеємом ангели літали.

Їхні піснеспіви серцю доставляли насолоду.

І «Слава у вишніх Богові!» оспівували,

А людям сповіщали... (Радість)

Молодці!

10.Робота над віршами.

Кожен ряд отримує по три кольорові кулі. на зворотній сторонікулі написані уривки віршів.

Зимовим холодом пахло

На поля та на ліси.

Яскравим пурпуром запалились

Перед заходом сонця …

Світло-пухнаста

Сніжинка біла,

Яка чиста,

Чарівною зимою

Зачарований, ліс стоїть-

І під сніговою бахромою,

Нерухомою, німою,

Чудовим життям він…

Сонце чи зимове міщає

На нього свій промінь косою-

У ньому ніщо не затремтить,

Він весь спалахне і заблищить

Сліпучою…

Вночі буря вирувала,

А на світанку на село,

На поля, на пустельний сад

Першим снігом...

Біла береза

Під моїм вікном

Накрилася снігом,

Співає зима – аукає,

волохатий ліс заколисує

Стозвоном сосняку.

Навколо з тугою глибокою

Пливуть у далеку країну

Він крутиться,

Легкий, новий,

У хлопців над головою.

Хустка пухова

Розстелити….

А по двору хуртовина

Килимом шовковим стелиться,

Але дуже холодна.

Горобчики грайливі,

Як дітки сирітливі,

А тепер нарядимо ялинку кулями, прочитавши вірші на них.

11. Метод зіставлення

Порівняння казки та вірші

Чи знаєте ви, що цю історію С. Михалков записав у віршах. А що в нього вийшло, ми дізнаємося, коли попрацюємо у групах і виконаємо ще одне завдання)

Робота у групах

Кожній групі дається конверт, у якому розрізна картинказ частиною вірша, учні складають картинку, читають по порядку вірш.

Послухаємо, що йому вийшло.

С.В.Михалков «Подія»

У снігу стояла ялинка.

Зелененька челочка,

Смолиста,

Здорова,

Півтораметрова.

Сталася подія

В один із зимових днів:

Лісник вирішив зрубати її -

Так здалося їй.

Вона була помічена,

Була оточена…

І лише пізно ввечері

Прийшла до тями вона.

Яке почуття дивне!

Зник кудись страх.

Ліхтарики скляні

Горять у її гілках.

Виблискують прикраси –

Який ошатний вигляд!

При цьому, без сумніву,

Вона у лісі стоїть.

Незрубана! Ціла!

Красива і міцна!

Хто врятував, хто роздягнув її?

Синечку лісника!

Що вам сподобалося більше казкачи вірш?

VI . Підсумок.

Як ви вважаєте, чи була ялинка задоволена тим, що стала новорічною ялинкою?

Тест.

Діти працюють над тестом у парах.

  1. Хто автор казки?

а) С.Маршак;

б) С.Михалков;

в) Н.Солодков.

  1. Неподалік чого росла ялинка?

а) від лісу;

б) від міста;

в) від будинку лісника.

  1. З ким вона одного разу познайомилася?

а) із зайцем;

б) з лисицею;

в) із вовком.

  1. Хто розповів ялинці про Новий рік?

а) ворона;

б) сорока;

  1. У страху та занепокоєнні ялинка прожила:

а) весну та літо;

б) літо та осінь;

в) осінь та зиму.

  1. Коли знайшли ялинку?
  1. Ялинку:

а) зрубали;

б) вбрано;

в) зрубали та вбрали.

Перевіримо передньо, звіряючи відповіді з дошки.

VІІ. Домашнє завдання.

Д/з (диференційована) На дошці:

2. Намалювати новорічну ялинку.

3. Переказати від імені ялинки

VІІІ. Рефлексія.

Навіщо нам потрібний був сьогоднішній урок?

Який твір читали на уроці?

Що хотів донести до нас С.Михалков?

Про що має пам'ятати кожна людина на планеті?

Якщо у вас радісний настрій, то повісьте на ялинку блакитну сніжинку, а якщо сумний, то білу.

Урок літературного читання у 2 класі.
Тема: С. Михалков «Новорічна билина» (слайд 1)
Цілі діяльності педагога: створити умови для розвитку інтересу до
літературної творчостіта читання мовних умінь, фонематичного слуху,
пам'яті та мислення; познайомити учнів із твором С. Михалкова
«Новорічна буваль», удосконалювати вміння працювати з ілюстраціями.
Тип уроку: постановка та вирішення навчальної задачі.
Заплановані результати освіти:
Предметні: вміння виразно читати та переказувати твір,
використовуючи відповідну лексику.
Особистісні: інтерес до навчальної праці; вміння оцінювати свої вчинки та
знання; увага до переживань інших людей; почуття співпереживання.
Метапредметні (критерії сформованості/оцінки компонентів
універсальних навчальних дій- УУД):
Пізнавальні: вміння аналізувати та порівнювати твори та героїв.
Регулятивні: вміння самостійно оцінювати правильність виконання
дій; планувати свої дії відповідно до поставленої навчальної
завданням.
Комунікативні: вміння висловлювати своє ставлення до літературних
творам та героям, орієнтуватися на позицію партнера, виробляючи
загальну позицію.
Форми та методи навчання: групова, індивідуальна; непродуктивний.
Освітні ресурси: картки з іграми; каса букв; альбомні листи
для кожного учня; словники з російської; виставка малюнків
учнів, олівці.
I. Мотивація навчальної діяльності.
Особистісні УУД: позитивне ставлення та інтерес до уроків
літературного читання
Регулятивні УУ
Д: приймати та зберігати навчальне завдання; вміти вносити корективи в
дію після його завершення з урахуванням оцінки вчителя.
Комунікативні УУД: вміти будувати монологічне висловлювання щодо
темі уроку, отримувати потрібну інформацію, ставлячи питання вчителю та
зіставляючи його відповіді.

I.
Хід уроку:
Організаційний момент. Психологічний настрій під час уроку.
Сніжок пурхає, крутиться,
Надворі біло.
І перетворилися калюжі
У холодне скло.
(Н. Некрасов)
Що ви відчули, почувши ці рядки? (Узагальнити відповіді дітей).
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1)Розглянемо виставку малюнків до російської народної казки"Два Мороза".
2)Пояснити одне з прислів'їв:
«Мороз великий, та стояти не велить», «Де тепло, тут і добро», «Хочеш їсти
калачі, так не сиди на печі», «У працюючого справа в руках вогнем горить»,
«Бережи ніс у великий мороз».
III. Актуалізація знань.
Скажіть мені, будь ласка, про яку пору року ви читали твори на
останніх уроках літературного читання? (Про зиму) Солодощі 2
Ви любите зиму? Чому?
Діти. Сьогодні вранці дорогою я побачила на снігу під деревом дивні
слова. Я не змогла прочитати їх повністю, тому що сніжок їх запорошив.
Слайд 3
Допоможіть мені. Давайте розшифруємо ці слова (свято, подарунки, веселощі)
Навіщо б це? Про яке свято ми можемо згадати, прочитавши ці
слова? (Про Новий рік)
А ви знаєте, що у давнину Новий рік відзначали спочатку 1 березня.
(початок весни, пробудження природи), потім стали зустрічати Новий рік.
вересня (коли закінчувалося збирання врожаю з полів, і лише 300 років тому
цар Петро I наказав відзначати Новий рік із 31 грудня на 1 січня. На новий
рік прийнято дарувати подарунки, радіти, веселитися і говорити з “Новим
роком!”, “З новим щастям!”
1V. Постановка цілей уроку.
Наближається свято – Новий рік. Чим примітне це свято?
(Це чарівне свято, ми загадуємо бажання або надсилаємо листи

дідові морозу та бажання виконуються, відбуваються навіть неймовірні –
казкові події.)
Сьогодні на уроці ми прочитаємо новорічну казку.
Визначення теми уроку.
Відкрийте підручник на сторінці 203.
Визначте тему уроку.
V Організація пізнавальної діяльності
1) Введення у тему уроку. Актуалізація опорних знань.
Спробуйте за назвою визначити, про що йтиметься у творі.
Хто автор твору?
Які твори С. Михалкова ви пам'ятаєте? (Слайд 46)
Сергій Міхалков народився 13 березня 1913 року у Москві. Крім Сергія у
сім'ї виховувалися ще двоє хлопчиків: Михайло, Олександр. Писати вірші
Сергій почав ще у дитинстві. Шкільні рокиМихалков провів у П'ятигорську.
1930 року він закінчив середню школуале ще за два роки до цього було
опубліковано його перший вірш «Дорога». Потім Михалков навчався
у Літературному інституті імені Горького. В цей же час Михалковим
було видано першу книгу віршів. У роки Великої Вітчизняної війни поет
перебував у лавах Червоної армії, працював у армійській пресі.
Знамениті рядки на гранітній плиті Вічного вогнюбіля Кремлівської стіни:
"Твоє ім'я невідоме, подвиг твій безсмертний", також належить
Михалкову.
Після Великої Вітчизняної війни Михалков продовжив свою
літературну діяльність і прожив довге цікаве життя.
2) Підготовча робота перед читанням. (Слайд 7)
а) Проговоріть скоромовку
Ялина на їжачка схожа:
Їжак у голках, ялинка теж
Почніть читати повільно та поступово прискорюючи темп.
б) Прочитайте спочатку за складами, потім цілими словами.
Налюбуватися – налюбуватися
Познайомилася – познайомилася
Розгойдуйся - розгойдуйся
Занепокоєння – неспокій
Сховатись – сховатись
Обламувалися - обламувалися
Наближається – наближається
Читайте цілими словами: (слайд 8)

Ліс - лісова, лісничий
Ніч – переночував
Колір – кольорові
Скло – скляні
Срібло – срібні
Які це слова? (однокорінні)
V1Етап первинного сприйняття тексту
1) Відкриття нового знання. Первинне ознайомлення з оповіданням З.
Михалкова
Казку читає вчитель, Перевірка засвоєння розуміння
1 частина
 Де жила ялинка?
 Чому ялинка не почувала себе самотньою?
 Чи були у неї друзі?
2 частина
 Чому ялинка прожила літо та осінь у страху та занепокоєнні?
 Про що розповіла сорока?
 Які почуття могли б виникнути у вас у такій ситуації?
 Який характер мав ялинку?
(Вона була доброю, скромною, вихованою, ввічливою – ввічливо попросила,
тихо прошепотіла, невпевнено заперечила)
 Що можете сказати про сорок? (каже швидко - прострекотала)
3 частина
 Про що мріяла ялинка аж до останнього дняроку, що минає?
 Як ви думаєте, з якими намірами до неї могла йти людина?
 Навіщо зрубують ялинки під новий рік?
 Що може статися, якщо перед новим роком робитимуть
масову вирубку ялинок?
 Навіщо потрібні нам ці дерева? (деревина використовується в
будівництві, при виробництві паперу, музичних інструментів;
з неї добувають смолу, скипидар та ін.)
 Що потрібно зробити, щоб ялинки росли?

 Що сталося у перший день нового року? (діти та лісничий прийшли до
ялинці)
 Раз це сталося багато років тому, те, що сталося з ялинкою? (виросла)
 Як ви вважаєте, скільки років живуть ялинки? (Живе 250-300, рідко 500 років,
досягає висоти 20-50 м і в діаметрі до 1 м.)
VII Фіз. хвилинка.
Діти промовляють чистомовки та виконують синхронні рухи
мамама – прийшла сніжна зима,
- егегег - все засинав білий сніг,
- кікікі - любимо ми грати в сніжки,
- озозоз - щипає щоки нам мороз,
– люлюлю – зиму сніжну люблю.
Етап Осмислення, аналізу художнього тексту
Допоможіть мені розібратися з деякими словами: Слайд 6
1.Лісничий 1. Верхній край, вершина чогось.
2.Копошиться 2.Фахівець із захисту, використання та збереження
лісового
господарства.
3. Маківка 3. Ворушитися, рухатися в різних напрямках.
(читають слово та відповідне значення
Вторинне читання.
Висловіть свою думку про твір одним словом.
Доведіть, що то казка.
Чому автор назвав цю казку буллю?
Подивіться на ілюстрацію на сторінці 205. Який епізод казки
зображений?
Що сталося з ялинкою далі?
Що з нею трапилося, коли вона прийшла до тями?
Що вам особливо сподобалось у цій історії?
Яка основна думка казки?
Від чиєї особи ведеться розповідь?
Чому вчить цей твір?

Чи принесла ялинка комусь радість? Чому?
Підніміть руки ті, хто переживав разом із ялинкою
3) Художній аналіз
Вибіркове читання
Відкрийте свої підручники на сторінці 203.
Який вид роботи нам може зараз стати в нагоді?
Де жила ялинка? (У лісі, неподалік будинку лісничого)
Прочитайте, як автор описує Ялинку. Якою вона була?
(Вона була струнка та красива)
Чи відчувала себе Ялинка самотньою? Доведіть словами з тексту.
Чому слово Ялинка написано в тексті з великої літери?
Ялинку дерево автор наділив людськими рисами.
Згадайте, як називається цей прийом у літературі (уособлення)
Що ж змусило Ялинку занепокоїтися?
Знайдіть у тексті діалог Ялинки та Сороки.
Який ви представили ялинку, а якій Сороку? (ялинка добра, тиха,
ввічлива, довірлива; сорока балакуча, настирлива)
Хто може прочитати виразно для всіх розмову Ялинки та Сороки,
читанням висловити своє ставлення до них? (читають у масках)
Оцініть роботу своїх товаришів, поплескайте в долоні, якщо вам
сподобалося їхнє читання.
Сорока відлетіла. А як почала жити Ялинка після розмови з Сорокою?
Прочитайте.
Чи довго Їлочка жила у занепокоєнні та тривозі? (До тридцять першого
грудня)
Що сталося 31 грудня? (В ліс прийшла людина)
Як поводилася людина, що прийшла в ліс? Прочитайте.

Я почну пропозицію, а ви закінчите його словами з тексту:
"Він навіть не помітив, ...".
А що означає «знепритомніла»? (нічого не бачила і не чула)
Що ви можете сказати про цього лісника? (добрий)
Яке слово використав автор, після читання якого стало зрозуміло,
яка людина прийшла до лісу? (усміхнувся)
Що побачила ялинка, коли прийшла до тями? Прочитайте.
Які почуття зазнала Ялинка?
Який подарунок лісничий зробив Ялинці? (іграшки, життя – найкращий
подарунок)
Хто радів разом із ялинкою?
Робота з картинним планом. (Слайд 9)
Я приготувала вам ілюстрації до “Новорічної були”.
Назвіть їх по порядку.
На ваших столах лежить листочок із 3 прислів'ями. Вам потрібно вибрати, яка
з них відображає головну думку"Новорічної були"?
 Добре пам'ятай, а зло забувай.
 За всяку справу берись вміло
 Все добре, що добре закінчується.
С.Михалков цю історію записав і у віршах. Послухайте весь вірш
(Читає підготовлений учень).
У снігу стояла ялинка.
Зелена голочка,
Смолиста,
Здорова,
Півтораметрова.
Сталася подія
В один із зимових днів:
Лісник вирішив зрубати її! -
Так здалося їй.
Вона була помічена,
Була оточена…

І лише пізно ввечері
Прийшла до тями вона.
Яке почуття дивне!
Зник кудись страх…
Ліхтарики скляні
Горять у її гілках.
Виблискують прикраси –
Який ошатний вигляд!
При цьому, без сумніву,
Вона у лісі стоїть.
Чи не зрубана! Ціла!
Красива і міцна!
Хто врятував, хто роздягнув її?
Синечку лісника!
Який варіант історії вам більше сподобався? Чому?
X. Постановка навчальної проблеми. Застосування нового знання. . Тест.
(слайд 10)
Діти працюють над тестом у парах.
1. Хто автор казки?
а) С.Маршак;
б) С.Михалков;
в) Н.Солодков.
2. Неподалік чого росла ялинка?
а) від лісу;
б) від міста;
в) від будинку лісника.
3. З ким вона одного разу познайомилася?
а) із зайцем;
б) з лисицею;
в) із вовком.
4. Хто розповів ялинці про Новий рік?
а) ворона;
б) сорока;
в) сова.
5. У страху та занепокоєнні ялинка прожила:
а) весну та літо;
б) літо та осінь;
в) осінь та зиму.
6. Коли знайшли ялинку?
а) 30 грудня;
б) 31 грудня;
в) 1 січня.

7. Ялинку:
а) зрубали;
б) вбрано;
в) зрубали та вбрали.
Перевіримо передньо, звіряючи відповіді з дошки.
XI. Рефлексія.
Що особливо у вас вийшло на уроці?
За що б ви похвалили себе?
Де знадобляться знання, отримані на уроці?
XII. Підбиття підсумків уроку.
Який твір читали на уроці?
Що хотів донести до нас С.Михалков?
Про що має пам'ятати кожна людина на планеті?
Домашнє завдання.
Підготувати виразне читання казки та переказ від імені Ялинки.


Top