Андрій Платонов. Розповідь "Піщана вчителька"

Урок літератури на тему: Розповідь А. П. Платонова Піщана вчителька». Аналіз твору. Проблематика у оповіданні.

Мета уроку: створити умови на формування в учнів цілісного бачення проблем розповіді “Піщана вчителька”.

Навчальна: познайомити учнів із проблематикою, композиційними та сюжетними особливостямиоповідання;

Розвиваюча: розвиток логічного та образного мислення; формування діалогічних умінь;

Виховна: на прикладі образу головної героїніформувати активну життєву позицію, громадянську мужність.

Тип уроку: урок нових знань.

Форма уроку: урок-діалог із використанням комп'ютерних слайдів.

Методи та прийоми: частково-пошуковий; наочний, словесний.

Наочні матеріали: портрет А. П. Платонова, текст оповідання "Піщана вчителька", слайд - презентація, репродукція картини "Христос у пустелі".

Хід уроку

I. Оргмомент.

1. Слово вчителя.

В оповіданні А. П.Платонова “Піщана вчителька” розповідається про життя молодої вчительки, що належить поколінню чесних, цілеспрямованих, які вірять у світле майбутнє людей, справжніх ентузіастів своєї справи, які прагнуть перетворити світ і присвятити себе будівництву нового життя, нових народами в епоху ліквідації неписьменності.

ІІ. Визначення теми, постановка цілі.

1 . 1) Чому розповідь називається "Піщана вчителька"?

2) Які проблеми порушуються у творі?

3)Сформулюємо цілі уроку. (слайд 2)

4)Робота з епіграфом: Важко тобі буде,

Та серце в тебе є,

А на серце і розум прийде,

А від розуму та важке легкимстане.

(Зі збірки казок А. Платонова)

ІІІ. Вікторина – перевірка знання тексту (слайд 4)

1). Скільки років було Марії Никифорівні, коли вона почала викладати?

2). Чому діти у селі не ходили до школи?

3). Який новий предметдовелося викладати вчительці?

4). Чи змогла Марія Никифорівна допомогти мешканцям пустелі?

5). Чи залишилася вона у Хошутові назавжди?

IV. Робота з вивчення тексту.

Події оповідання “Піщана вчителька” відбуваються у пустелі. На думку західноєвропейського вченого, знавця символів Керола, у пустелі людина виявляє свої самі сильні якості. Ісус Христос, згідно з біблійним переказом, йшов у пустелю на сорок днів без їжі та пиття, щоб зміцнити свій дух.

Картина “Христос у пустелі” (слайд 5)

Ліричного героявірші А. С. Пушкіна “Пророк” натхнення образ Серафима також є у пустелі: Духовною жагою томимо,

У похмурій пустелі я тягся,

І шестикрилий серафим

На роздоріжжі мені з'явився. (слайд 6)

V. Зображення пустелі. (Робота за текстом)(Слайд 7)

2. Чому страшна картина спустошливої ​​бурі в мертвій середньоазіатській пустелі завершується описом іншої, "наповненої дзвоном життя" землі, яка ввижалася мандрівникові за морем барханів?

3. Чим була пустеля для мешканців села?

4. Знайдіть опис пустелі, перетвореної стараннями мешканців села та молодої вчительки.

5. У чому вчинок героїні? (слайд 8)

(Віддати свої молоді роки та все життя на служіння людям, добровільно відмовившись від особистого щастя).

Виділення "Цінності" - служіння людям. (Слайд 9)

Учні виділяють своє (сучасне) розуміння цієї цінності, і навіть те, інше розуміння.

6. У чому сенс служіння людям?

Гіпотеза : Якщо людина віддає всього себе служінню людям, її життя має сенс

Марія зрозуміла, що необхідно допомогти людям у боротьбі з пустелею

Не розгубила всієї своєї сили, стійкості і таки домоглася свого власними силами.

Вирішила пожертвувати собою заради порятунку свого села.

Відповідь:Сенс служіння людям у безкорисливому виконанні роботи, що покращує життя оточуючих.

Висновок:Такі люди, як Марія, потрібні. Згадуються слова Н. А. Некрасова: (слайд 10)

Природа-мати! Коли б таких людей

Ти іноді не посилала світові -

Затихла б нива життя...

7. Героїня досягає результатів, але якою ціною?

“Повернулася 70 років старою, але…

VI. Регіональний компонент.

1. Аж до 70-х років XX століття у нашому районі у школах працювали приїжджі вчителі. Вони так само, як і піщана вчителька, були спрямовані до нас. Їх заслугою є навчання та підготовка місцевих кадрів, прилучення до культури тощо.

Філімонова Людмила Аркадіївна приїхала працювати до своєї рідної школи і працює донині. Її педстаж ___ років.

VII. Читання твору.

VIII. Показ презентації. Звучить пісня»вчитель»

ІХ. Підсумок. Оцінки

Х. Домашнє завдання.

Напишіть міні-твор на тему “Роль вчителя на селі” (слайд 11).

Дуже коротко: Вчителька географії вчить людей боротися з пісками та виживати у суворій пустелі.

Двадцятирічна Марія Никифорівна Наришкіна, дочка вчителя, "родом із закиданого пісками містечка Астраханської губернії" була схожа на здорового юнака "з сильними м'язами і твердими ногами". Своїм здоров'ям Наришкіна зобов'язана як хорошої спадковості, а й тому, що батько оберігав її від жахів Громадянської війни.

З дитинства Марія захоплювалась географією. У шістнадцять років батько відвіз їх у Астрахань на педагогічні курси. Марія провчилася на курсах чотири роки, під час яких розпустилася її жіночність, свідомість та визначилося ставлення до життя.

Розподілили Марію Никифорівну вчителькою у глухе село Хошутове, що знаходилося «на кордоні з мертвою середньоазіатською пустелею». Дорогою до села Марія вперше побачила піщану бурю.

Селище Хошутове, куди Наришкіна дісталася третього дня, було повністю занесене піском. Щодня селяни займалися тяжкою та майже непотрібною працею – розчищали село від піску, але розчищені місця знову засипало. Жителі села були занурені «в мовчазну бідність і смиренний розпач».

Марія Никифорівна оселилася у кімнаті при школі, виписала з міста все необхідне та почала викладати. Учні ходили несправно – то п'ятеро прийдуть, то всі двадцять. З настанням суворої зими школа зовсім спорожніла. «Селяни засмутилися від злиднів», у них кінчався хліб. До Нового року двоє з учнів Наришкіної померли.

Сильна натура Марії Никифорівни «почала губитися і згасати» – вона не знала, що робити їй у цьому селі. Вчити голодних та хворих дітей було неможливо, а селяни до школи байдужі – надто вона далека від «місцевої селянської справи».

На думку молодої вчительки спало на думку, що людей треба вчити боротьбі з піскам. З цим задумом вона вирушила до відділу народної освіти, де до неї поставилися співчутливо, але спеціального викладача не дали, лише забезпечили книгами і «порадили самій викладати піщану справу».

Повернувшись, Наришкіна насилу вмовила селян «влаштовувати щороку добровільні громадські роботи - місяць навесні і місяць восени». Усього за рік Хошутове змінилося. Під керівництвом «піщаної вчительки» усюди розсадили єдину рослину, яка добре росте на цих ґрунтах - схожий на ні вербу чагарник шелюгу.

Смуги повії зміцнили піски, захистили поселення від вітрів пустелі, збільшили врожай трав і дозволили зрошувати городи. Тепер мешканцям топили печі чагарником, а не смердючим сухим гноєм, з його гілок вони почали плести корзини та навіть меблі, що дало додатковий дохід.

Трохи згодом Наришкіна дістала саджанці сосни і висадила дві смуги посадок, які захистили посіви ще краще, ніж чагарник. До школи Марії Никифорівни почали ходити не лише діти, а й дорослі, які пізнають «мудрість життя в піщаному степу».

На третій рік у селі трапилося лихо. Кожні п'ятнадцять років через село проходили кочівники «по своєму кочовому кільцю» і збирали те, що породив степ, що відпочив.

Через три доби нічого не залишилося від трирічної праці селян - все винищили та витоптали коні та худобу кочівників, а люди до дна вичерпали колодязі.

Молода вчителька пішла до вождя кочівників. Той мовчки і ввічливо вислухав її і відповів, що кочівники не злі, але трави мало, людей і худоби багато. Якщо людей у ​​Хошутовому побільшає, вони проженуть кочівників «у степ на смерть, і це буде так само справедливо, як зараз».

Потай оцінивши мудрість вождя, Наришкіна поїхала до округи з докладною доповіддю, але там її сказали, що Хошутово тепер обійдеться без неї. Населення вже вміє боротися з пісками і після відходу кочівників зможе і далі оживляти пустелю.

Завідувач запропонував Марії Никифорівні перевестися в Сафуту - село, населене кочівниками, що перейшли на осілий спосіб життя, щоб навчати місцевих жителівнауці виживання серед пісків Навчивши жителів Сафути «культурі пісків», можна поліпшити їхнє життя і залучити решту кочівників, які теж осядуть і перестануть винищувати посадки навколо російських селищ.

Вчительці було шкода проводити свою молодість у такій глушині, поховавши мрії про супутника життя, але вона згадала про безвихідну долю двох народів і погодилася. На прощання Наришкіна пообіцяла приїхати через п'ятдесят років, але не піском, а лісовою дорогою.

Прощаючись із Наришкіною, здивований завідувач сказав, що вона могла б управляти не школою, а цілим народом. Йому було шкода дівчину і чомусь соромно, «але пустеля - майбутній світ, а люди будуть благородні, коли в пустелі виросте дерево».

До 1921 року Андрія Платонова у літературному середовищі знали як поета і журналіста, але наприкінці 1921 року у його долі стався різкий поворот: він відмовився від журналістики і перейшов працювати у Воронезьке губернське земельне управління, де прослужив до 1926 року. Своє рішення Платонов пояснив так: "Засуха 1921 справила на мене надзвичайно сильне враження, і, будучи техніком, я не міг уже займатися споглядальною справою - літературою". Андрій Платонов став свідком голоду, що назавжди жахнув, у Поволжі, куди він був направлений з бригадою допомоги голодуючим. З цього часу зловісний образ голоду почав з'являтися у багатьох його творах.

"Мушу сказати, - писав пізніше Андрій Платонов, - що від початку своєї літературної роботия ясно усвідомлював і завжди хотів бути саме політичним письменником, а не естетичним". З його пояснення, що таке політичний письменник, слід, що це означає вболівати душею за все, що відбувається з народом, вирішувати найважчі проблеми, мати особливе почуття життя, а мистецтво, талант додадуться: "Писати треба не талантом, а "людяністю" - прямим почуттям життя".

Платонов приходить до думки про перевагу практичної діяльностіперед "споглядальною" і підтримує концепцію мистецтва-життєбудування. Письменнику виявилася близька Головна думкаестетики авангарду про втручання мистецтва у перебудову життя, він вважав, що мистецтво має створювати проекти "організації" природи. За словами Платонова, "досконала організація матерії стосовно людини" означала досягнення гармонії у відносинах природи та людини: об'єднання людства та злиття його з Всесвітом.

Свої перетворювальні проекти Платонов намагався наблизити до реальності. У кращих оповіданнях 1920-х років - "Про згаслу лампу Ілліча", "Батьківщина електрики", "Піщана вчителька", у повісті "Єпіфанські шлюзи" позначився досвід практичної роботиавтора у воронезькому Губземуправлінні.

У цих творах платонівський герой-ентузіаст, охоплений новим знанням про світ, переконаний, що техніка може вирішити всі проблеми, віч-на-віч зустрічається з природною стихією: природою і людиною, яка живе за її законами. Люди - природна маса, підпорядковані біологічним ритмам світу, які опираються разом із природою, разом із нею протистоять подвижнику-одинаку, - ситуація, здавалося б, майже безнадійна.

Платонов прийшов до першої серйозної суперечності між своїми ранніми ідеями та теоріями та реальністю життя. Але письменник зумів витягти корінь проблеми: людина має боротися за людяне в людині – ось шлях підкорення природи.

Героїня "Піщаної вчительки" - "двадцятирічна Марія Наришкіна", випускниця Астраханського педагогічного інституту - потрапляє на роботу в село Хошутове, розташоване серед пісків, "на кордоні з мертвою середньоазіатською пустелею".

Приїхавши на нове місце роботи, вона бачить "селище в кілька десятків дворів, кам'яну земську школу та рідкісний чагарник - шолугу біля глибоких колодязів". Селище поступово заносило піском, і селяни щодня "працювали, очищаючи садиби від піщаних заметів". Це була "тяжка і майже непотрібна праця, бо розчищені місця знову завалювалися піском". "Втомлений, голодний селянин багато разів лютував, дико працював, але сили пустелі його зламали, і він упав духом, чекаючи або чиєїсь чудової допомоги, або переселення на мокрі північні землі".

Опинившись у ситуації боротьби з ворожими силами природи, Марія намагається у скромних масштабах реалізувати улюблену платонівську метафору перетворення пустелі на сад: вона садить чагарник, який захищає село від пісків. Причому робить це так, що не виникає сумніву в успіху її починання. Вже в зовнішньому виглядіїї відчувається сила та завзятість у досягненні мети. Марія Никифорівна виглядала як "молодий" здорова людина, схожий на юнака, з сильними м'язами та твердими ногами".

Освоївшись на новому місці, Марія Никифорівна розпочала навчання у школі, але хлопці "ходили несправно" - "то п'ять чоловік, то всі двадцять". Взимку жебракам не в що було ні взути, ні одягнути дітей. "Часто школа зовсім порожня. Хліб у селі добігав кінця, і діти... худнули і втрачали інтерес до казок. Міцна, весела, мужня натура Наришкіної почала губитися і згасати". Але здаватися Марія Никифорівна не збиралася. Вона довго думала, що ж їй зробити для порятунку цього вмираючого села. "Було ясно: не можна вчити голодних та хворих дітей". Селянам школа була не потрібна: "Селяни підуть куди завгодно за тим, хто їм допоможе здолати піски, а школа стояла осторонь цієї місцевої селянської справи". "І Марія Никифорівна здогадалася: у школі треба зробити головним предметом навчання боротьбі з пісками, навчання мистецтву перетворювати пустелю на живу землю".

Не відразу, "насилу", але "вдалося Марії Никифорівні... влаштовувати щороку добровільні громадські роботи - місяць навесні і місяць восени". І зміни не змусили на себе чекати: минуло зовсім небагато часу, а шелюгові посадки вже оточили городи від вітрів і зробили затишними "непривітні садиби". Мешканці села стали жити краще - тепер "палиця дала жителям паливо" та "прут, з якого вони навчилися робити кошики, скриньки... стільці, столи та інші меблі". "Переселенці в Хошутові стали жити спокійніше і ситіше, а пустеля мало зеленіла і ставала привітнішою".

Але на третій рік життя вчительки в селі прийшли кочівники зі своїми стадами, і через три доби нічого не залишилося ні від повії, ні від сосни - всі обгризали, витоптали та винищили коні та стада кочівників. села та обирали воду начисто”. На її слова про те, що сталося, вождь кочівників відповів: "Хто голодний і їсть траву, той не злочинець".

Коли Марію Никифорівну вирішили перевести в інше село - Сафуту (для того, щоб там оселилися кочівники, і посадки росіян винищувалися все рідше), вона засмутилася: "Невже молодість доведеться поховати в піщаній пустелі серед диких кочівників і померти в кущівці шлюгового, рахуючи це деревце в пустелі найкращим для себе пам'ятником і вищою славою життя?.." Але потім "згадала розумного спокійного вождя кочівників, складне і глибоке життя племен пустелі, зрозуміла все безвихідне життя двох народів" і оптимістично і спокійно сказала: "Добре. Я згодна. .. Постараюся приїхати до вас через п'ятдесят років старенькою... Приїду не піском, а лісовою дорогою. Будьте здорові - чекайте!"

Завокроно був здивований рішенням Марії Никифорівни, адже, на його переконання, ця незвичайна жінка могла б "завідувати цілим народом", а не лише школою. "Я дуже радий, мені шкода якось вас і чомусь соромно... Але пустеля - майбутній світ, боятися вам нічого, а люди будуть благородні, коли в пустелі виросте дерево..."

Шляхетною та сильною виявилася не по роках мудра та розважлива героїня оповідання "Піщана вчителька" Марія Никифорівна, яка не побоялася нових труднощів заради благополуччя Людини. За словами Ф. Сучкова, "на червоне світло йшов Платонов у всіх своїх роботах, і, на радість усім нам, чистота розуміння людської душі, святе ставлення до описуваних явищ були в нього рівні письменницькому розмаху. Це й забезпечило виняткову красу, рідкісну людяність дивовижної прози Платонова", гідне місце в якій займає розповідь про мужню "піщану вчительку", яка мала сильним характеромта безмежною любов'ю до людей.

Поурочний план

Тема урока:Андрій Платонов. Розповідь «Піщана вчителька».

Навчальна мета:знайомство із творчістю А.Платонова, аналіз оповідання «Піщана вчителька».

Розвиваюча мета:розвиток навичок розбору художнього твору.

Виховне завдання:показати боротьбу людини з природним лихом, перемогу над ним, силу жіночого характеруу боротьбі зі стихією.

Хід уроку

1. Опитування з творчості А.Платонова

Народився 20 серпня (1 вересня н.с.) у Воронежі в сім'ї слюсаря залізничних майстерень Климентова. (У 1920-х змінив прізвище Климентів на прізвище Платонов). Навчався у церковноприходській школі, потім у міському училищі. Як старший син уже у 15 років почав працювати, щоб підтримати сім'ю.

Працював "у багатьох місцях, у багатьох господарів", потім на паровозоремонтному заводі. Навчався у залізничному політехнікумі.

Жовтнева революціякардинально змінює все життя Платонова; для нього, трудящої людини, що напружено осмислює життя і своє місце в ній, настає нова епоха. Співпрацює у редакціях різних газет та журналів Воронежа, виступає як публіцист, рецензент, пробує себе у прозі, пише вірші.

У 1919 бере участь у громадянської війниу лавах Червоної Армії. Після закінчення війни повертається у Воронеж, вступає до Політехнічного інституту, який закінчує у 1926 році.

Перша книга нарисів Платонова "Електрофікація" вийшла 1921 року.

У 1922 виходить "друга книга "Блакитна глибина" - збірка поезій.

У 1923 - 26 Платонов працює губернським меліоратором і управляє роботами з електрифікації сільського господарства.

У 1927 році переїжджає до Москви, в тому ж році з'являється його книга "Єпіфанські шлюзи" (збірка оповідань), яка робить його відомим. Успіх надихнув письменника, і вже у 1928 він видає дві збірки "Лугові майстри" та " Потаємна людина".

У 1929 публікує повість "Походження майстра" (перший розділ роману про революцію "Чевенгур"). Повість викликає шквал різкої критики та нападок, і наступна книгаписьменника з'явиться лише за вісім років.

З 1928 співпрацює в журналах "Червона новина", " Новий Світ", "Жовтень" та ін. Продовжує працювати над новими прозовими творами"Котлован", "Ювенальне море". Пробує себе в драматургії (" Висока напруга"Пушкін в ліцеї").

У 1937 побачила світ книга оповідань "Річка Потудань".

З початком Вітчизняної війниевакуювався в Уфу, випустив там збірку військових оповідань "Під небесами Батьківщини".

У 1942 йде на фронт як спеціальний кореспондент газети "Червона зірка".

У 1946 демобілізується та повністю віддається літературній праці. Виходять три прозові збірки "Оповідання про Батьківщину", "Броня", "У бік заходу сонця". У цьому ж році пише одне з найвідоміших своїх оповідань "Повернення". Однак поява в "Новому світі" "Сім'ї Іванова" була зустрінута вкрай вороже, розповідь була оголошена "наклепницькою". Платонова перестали друкувати.

Наприкінці 1940-х, позбавлений можливості заробляти собі життя літературною працею, письменник звернувся до переказів російських та башкирських казок, які у нього приймали деякі дитячі журнали. Незважаючи на кричущу бідність, письменник продовжував творчість.

Після його смерті залишилася велика рукописна спадщина, серед якої потрясли всіх романи "Котлован" та "Чевенгур". Помер А.Платонов 5 січня 1951 року в Москві.

2. Нова тема. А.Платонов. Розповідь «Піщана вчителька».

3. Виявлення теми: природа та людина, боротьба за виживання.

4. Основна думка: показати енергію, безстрашність, впевненість героїні у боротьбі з природною стихією; силу жіночого характеру, віру у світле майбутнє, віру в людину, яка насилу перетворює неживу землю на зелений сад.

5. Слово вчителя.

Епіграф: «…Але пустеля – майбутній світ, боятися вам нічого,

а люди будуть вдячні, коли в пустелі виросте дерево...»

Платонов дуже любив усіх своїх персонажів: машиніст, робітник, солдат або старий. Кожен йому по-своєму прекрасний. Недарма один із платонівських героїв сказав: «Це тільки згори, здається, тільки згори видно, що знизу - маса, а насправді внизу окремі люди живуть, мають свої нахили, і один розумніший за інший».

І з цієї маси хотілося б виділити навіть героя, а одну героїню оповідання «Піщана вчителька».

Розповідь ця була написана в 1927 році, під час ще не така далека від гарячої революційної пори. Ще живі спогади про цей час, ще живі його відлуння у «Піщаній вчительці».

Але саму Марію Никифорівну Наришкіну ці зміни епохи не торкнулися. Вберіг її від цієї травми і батько, і рідне місто, «глухий, закиданий пісками Астраханської губернії», що стояв «осторонь маршових доріг червоних і білих армій». З дитинства Марія дуже захоплюється географією. Ця любов і визначила її майбутню професію.

Її мріям, ідеям, її дорослішання під час навчання присвячено весь перший розділ оповідання. Але в цей час Марія була захищена від життєвих тривог так, як у дитинстві. Ми читаємо відступ автора з цього приводу: «Дивно, що ніхто ніколи не допомагає у цьому віці молодій людиніздолати його тривоги; ніхто не підтримає тонкого стовбура, який тріпає вітер сумнівів і трясе землетрус зростання». У образній, метафоричній формі письменник розмірковує про молодість та її беззахисність. Безперечний зв'язок з історичним, сучасним йому періодом, який не здатний допомогти людині, яка вступає в життя. Платонівські надії на зміни становища пов'язані з думками про майбутнє: «Колись молодість не буде беззахисною».

І любов, і страждання молодості були не чужі Марії. Але ми відчуваємо, що все стане в житті цієї дівчини зовсім не таким, яким воно бачилося їй у молодості.

Словом, не могла й здогадуватись про свою долю Марія Наришкіна. Так, нелегко виявилося все для неї: облаштування школи, сама робота з дітлахами, які зрештою зовсім закинули школу, бо вже не до неї було голодної зими. «Міцна, весела, мужня натура Наришкіної почала губитися і згасати». Холод, голод і горе було неможливо принести інших результатів. Але розум вивів із заціпеніння Марію Наришкіну. Вона зрозуміла, що потрібно допомогти людям у боротьбі з пустелею. І ця жінка, звичайна сільська вчителька, їде до окружного відділу народної освіти, щоби її навчили викладати «піщану науку». Але їй дали тільки книги, поставилися співчутливо і порадили звернутися за допомогою до дільничного агронома, який «жив за півтораста верст і ніколи не бував у Хошуті верст і ніколи не бував у Хошутові». Із цим і проводили.

Тут ми бачимо, що навіть у дійсному скруті уряд двадцятих років нічим не допомагав людям, навіть таким ініціаторам та активістам, як Марія Никифорівна.

Але ця жінка не втратила всієї своєї сили, стійкості і таки досягла свого власними силами. Щоправда, були в неї й друзі у селі – це Микита Гавкін, Єрмолай Кобзєв та багато інших. Однак, відновлення життя в Хошутові - цілком заслуга піщаної вчительки. Вона народилася в пустелі, але довелося їй повоювати з нею. І все утворилося: «Поселенці... стали спокійнішими і ситнішими», «школа завжди була сповнена не лише дітьми, а й дорослими», навіть «пустеля мало зеленіла і ставала привітнішою».

Але головне випробування було у Марії Никифорівни попереду. Сумно й боляче їй було усвідомлювати, що ось-ось мають прийти кочівники, хоч і не знала поки що чогось від них чекати. Літні люди казали: «Біда буде». Так і сталося. Полчища кочівників прийшли 25 серпня і випили всю воду в колодязях, витоптали всю зелень, усі обгризли. Це була «перша, справжня у житті Марії Никифорівни печаль». І знову вона намагається виправити становище. На цей раз вона йде до вождя кочівників. З «молодою злістю» на душі вона звинувачує вождя в нелюдяності та злі. Але він мудрий і розумний, що й відзначає для себе Марія. І зовсім іншої думки вона про Завукроно, який запропонував залишити Хошутове і вирушити в інше місце, Сафуту.

Ця розумна жінканаважилася пожертвувати собою, своїм життям заради порятунку свого села. Чи це сила характеру - віддати непросто свої молоді роки, але все життя служіння людям, добровільно відмовившись відмінного щастя? Чи це не сила характеру – допомагати тим, хто знищував твої досягнення та перемоги?

Навіть цей недалекоглядний начальник визнав за нею дивовижну мужність: «Ви, Маріє Никифорівно, могли б управляти цілим народом, а не школою». Чи жіноча ця справа – «завідувати народом»? Але це виявилося під силу їй, простої вчительці, а головне, сильній жінці.

Скільки вона вже сягнула! Але скільки їй ще доведеться здобути перемоги... Здається, чимало. Мимоволі віриш у таку людину. Їм можна лише пишатися.

Та й самої Марії Никифорівні Наришкіної, гадаю, ніколи не доведеться сказати про себе так, як сказав Завокроно: «Мені чомусь соромно». Він, чоловік, у своєму житті не здійснив такого подвигу, який здійснила і які продовжує робити проста «піщана вчителька».

Словникова робота:

1. Зрошувати - поливати, просочувати вологою.

2. Шелюга – види дерев та чагарників роду вербових.

3. Смердючі - що видають огидний запах.

4. Обковтнути - обгризти, з'їсти.

5. Вимогла з себе – породила, виростила.

6. Задернілий - багатий корінням трав'янистих рослин.

Завдання: Відповіді на запитання

1. Яка риса особи Марії Наришкіної є, на вашу думку, головною?

2. Які слова, епізоди яскравіше за інших розкривають розуміння Марією сенсу життя?

3. Чому Марія вирішила, що «в школі треба зробити головним предметом навчання боротьбі з пісками, навчання мистецтву перетворювати пустелю в живу землю»? Як ви розумієте такі слова: «Пустеля – майбутній світ…»?

4. Прочитайте діалог Марії з вождем кочівників. Чому Марія «потаємно подумала, що вождь розумний…»?

5. Яка, на вашу думку, Головна думкаоповідання «Піщана вчителька»? Визначте тему, ідейно-художній зміст оповідання.

План:

1. Навчання на педагогічних курсах

2. Приїзд у Хошутове

3. Рішення боротися із пісками. Всенародна боротьба

4. Шкода, що завдається кочівниками

5. Життя, присвячене боротьбі за перетворення пустелі на майбутній світ

Домашнє завдання:переказ змісту оповідання «Піщана вчителька», читання інших оповідань письменника Платонова.

Розповідь А.П. Платонова «Піщана вчителька» було написано 1927 року, але зі своєї проблематики та вираженому до неї відношенню автора це оповідання більше схоже твори Платонова початку 20-х гг. Тоді світогляд письменника-початківця дозволило критикам назвати його мрійником і «екологом всієї планети». Розмірковуючи про життя на Землі, молодий автор бачить, як багато планети і, зокрема, у Росії місць, непридатних життя людини. Тундра, болотисті ділянки, посушливі степи, пустелі - все це людина могла б перетворити, спрямувавши в потрібному напрямку свою енергію та використовуючи останні досягнення науки. Електрифікація, меліорація всієї країни, гідротехніка – ось що хвилює юного мрійника, Здається йому необхідним. Але головну рольу цих перетвореннях мають зіграти люди. « Маленька людина» повинен «прокинутися», відчути себе творцем, особистістю, котрій відбувалася революція. Саме такою Людиною постає перед читачем героїня оповідання «Піщана вчителька». На початку оповідання двадцятирічна Марія Наришкіна закінчила педагогічні курси та отримала призначення на роботу, як і багато її подруг. Автор підкреслює, що зовні героїня - «молода здорова людина, схожа на юнака, з сильними м'язами та твердими ногами». Такий портрет не випадковий. Здоров'я і сила молодості - ось ідеал 20-х років, де немає місця слабкій жіночності та чутливості. У житті героїні були, звичайно, переживання, але вони загартували її характер, виробили «ідею життя», надали їй впевненості та твердості у своїх рішеннях. І коли її направили до далекого села «на кордоні з мертвою середньоазіатською пустелею», це не зламало волю дівчини. Марія Никифорівна бачить крайню бідність, «тяжку і майже непотрібну працю» селян, які щодня розчищають місця, що завалюються піском. Вона бачить, як діти на її уроках втрачають інтерес до казок, як вони худнуть на очах. Вона розуміє, що в цьому селі, «приреченому на вимирання», треба щось робити: «не можна вчити голодних та хворих дітей». Вона не здається, а закликає селян до активної діяльності- боротися із пісками. І хоча селяни їй не повірили, але погодились із нею.

Марія Никифорівна – людина активної дії. Вона звертається до начальства, до окружного відділу народної освіти, і не сумує від того, що їй дають лише формальні поради. Вона садить разом із селянами чагарники та влаштовує сосновий розплідник. Їй вдалося змінити все життя села: селяни отримали можливість додаткового заробітку, «стали жити спокійніше та ситіше»

Найстрашніший удар завдає Марії Никифорівні приїзду кочівників: через три доби не залишилося нічого від посадок, зникла вода в колодязях. Заметавшись «від цієї першої, справжньої в її житті печалі», дівчина йде до вождя кочівників – не скаржитися та плакати, йде «з молодою злістю». Але почувши доводи вождя: «Хто голодний і їсть траву батьківщини, той не злочинець», - вона потай визнає його правоту, але не здається. Вона знову їде до завідувача округу і чує неочікувана пропозиція: перевестися в ще далеке село, де живуть «кочівники, що переходять на осілість» Якщо так само перетворити й ці місця, то й інші кочівники оселилися на цих землях. І звичайно, дівчина не може не вагатися: невже доведеться поховати свою молодість у цій глушині? Їй хотілося б особистого щастя, сім'ї, але, розуміючи «всю безвихідну долю двох народів, затиснутих до баранів пісків», вона погоджується. Вона реально дивиться на речі і обіцяє приїхати в округ через 50 років «не піском, а лісовою дорогою», розуміючи, скільки часу і праці знадобиться на це. Але це характер борця, людини сильної, що не здається за жодних обставин. У неї тверда воля і почуття обов'язку, що переважає особисті слабкості. Тому, безумовно, має рацію завідувач, коли каже, що їй би «завідувати цілим народом, а не школою». «Маленька людина», яка свідомо зберігає досягнення революції, зможе перетворити світ заради щастя свого народу. У оповіданні «Піщана вчителька» такою людиною стає молода жінка, і твердість та цілеспрямованість її характеру гідні поваги та захоплення.


Top