Урок музики. Відкритий урок у музичній школі

Відкритий урокз фортепіано викладача

Тема:

Тип уроку:

Мета уроку:

Завдання уроку:

Освітні:

Розвиваючі:

  • Розвиток почуття ритму

Виховні:

Етапи уроку:

1. Організаційний етап. 1 хв

2 Основний етап.

  • Гра вправ. 2 хв

Позиційні вправи на дрібну техніку

Гамоподібні вправи на дрібну техніку

Вправи на велику техніку

Ф.Лекуппе Етюд соч.17№6

Ф.Рибицький «Зефір»

  • Читання з аркуша в ансамблі з викладачем. Короткий аналіз нотного тексту

3 хв

  • Фізкульт.хвилинка. Ігрова розминка із м'ячем. Застосування знань в галузі музичної термінології, повторення інтервалів 2 хв.
  • Слухання музичних фрагментів із симф.сюїти «Пер Гюнт»: 4 хв.

- «Ранок»

- "У печері гірського короля»

Аналіз засобів виразності, характеристика образів, відображених у цих

Твори.

  • Гра на фортепіано улюбленого твору: Г.Уоррен «Потяг на Чуттанагу»

2 хв

3.Прикінцевий етап. 4 хв

  • Підбиття підсумків
  • Оцінювання роботи учня.
  • Домашнє завдання

Попередній перегляд:

Муніципальне освітня установа додаткової освітидітей

«Нижньоодеська дитяча школа мистецтв 25.05.2011

Самоаналіз відкритого уроку з фортепіано викладача

Кириленко Г.В. з учнів 2 класу Скорової Євгенією.

Характеристика учнів.

Скорова Євгенія – учня 2-го класу фортепіано, 10 років. Без музичної підготовки Має відмінні музичні дані: стійке, добре розвинене почуття ритму, розвинений внутрішній музичний слух, досить значний запас слухових уявлень, відмінну музичну пам'ять. Емоційно чуйна на музику, темпераментна. Натура, що захоплюється. Серйозна, самокритична. Незважаючи на вік, має внутрішню культуру та інтелігентність. Відмінно вчиться з усіх предметів у музичній школі, встигає на «добре» та «відмінно» у загальноосвітній школі, відвідує мовну школу «Лінгва» та гурток естрадних танців. Дуже доброзичлива та контактна. До занять музикою ставиться серйозно, працює за інструментом захоплено, з повною віддачею. Справляється із репертуаром підвищеної складності. Любить виступати на сцені, добре справляється із естрадним хвилюванням. Ігрові прийоми засвоєно нею в повному обсязі, руки вільні та добре організовані для гри на інструменті. Є невелика незручність у постановці рук – низький пензель, що зумовлено слабкістю долонних м'язів. Женя багато чого вже досягла, щоб виправити цю незручність, продовжує активно працювати над постановкою рук. Дуже відповідальна та працездатна, вміє ставити цілі та добиватися їх виконання. Може продуктивно працювати самостійно.

Тема: Комплексний підхід до музичного вихованняучня-піаніста.

Тип уроку: Узагальнення та закріплення знань, умінь та навичок. Застосування знань практично

Мета уроку: Виховання художньо-виконавчої ініціативи та закріплення піаністичних прийомів.

Завдання уроку:

Освітні:

  • Розширити багаж музичних вражень учнів
  • Продовжити знайомство з музикою норвезького композитора Едварда Гріга
  • Ознайомити із змістом симфонічної сюїти Е.Грига «Пер Гюнт»
  • Продовжити роботу над раціональними прийомами гри на фортепіано
  • Навчити грамотно читати нотний текст
  • Продовжити роботу над підбором зі слуху мелодій із супроводом

Розвиваючі:

  • Розвиток музично-образного мислення, розширення музичного кругозору
  • Розвиток рухово-ігрових навичок
  • Розвиток навички гри за нотами
  • Розвиток мелодійного, гармонійного, звуковисотного слуху
  • Розвиток почуття ритму
  • Розвиток навички підбору зі слуху та транспонування

Виховні:

  • Виховання інтересу та любові до предмета та інструменту
  • Виховання почуття любові та поваги до класичної музики
  • Виховання почуття відповідальності за результати своєї роботи
  • Виховання навичок самоконтролю
  • Виховання культури поведінки за інструментом

Принципи:

  • принцип єдності виховання, навчання, розвитку.
  • принцип зв'язку із життям.
  • принцип науковості.
  • принцип захопленості.
  • принцип активності, самостійності та свідомості.

Етапи уроку:

1. Організаційний етап. 1 хв

  • Вітання. Назва теми уроку. Вступне словопедагога з обґрунтуванням обраної теми.

Комплексний розвиток учня-піаніста включає такі елементи:

Виховання рухово-ігрових навичок, робота над технікою та пластикою рухів.

Розвиток навички гри за нотами

Розвиток музично-образного мислення, розширення музичного кругозору, накопичення слухових уявлень.

Розвиток усіх компонентів музичного слуху

Розвиток почуття ритму

Розвиток навички підбору зі слуху та транспонування

Без гарного розвитку всі ці якості не може відбутися хороший музикант-виконавець.

2 Основний етап.

На цьому етапі застосовувалися різніметоди:

Словесний (пояснення, розмова)

Наочний (застосування репродукцій картин та дитячих малюнків, портрети композитора)

Практичний (слухання музики, гра на інструменті, вирішення піаністичних та художніх завдань.)

Творчий (підбір по слуху, транспонування, пошук засобів виразності для образного відтворення програмних творів)

Репродуктивний (відтворення вивченого тексту)

Метод гри

Метод музичного спостереження

Метод емоційної драматургії

  • Гра вправ. 2 хв

На початку уроку доцільно підготувати руки до гри на інструменті. І тому граємо кілька вправ різні види техніки: позиційні вправи Ш.Ганона, гаммообразные вправи, вправи велику техніку (октави, акорди).

  • Робота над етюдами Подолання піаністичних незручностей: 10 хв.

Ф.Лекуппе Етюд соч.17№6

К.Черні(ред.Гермера) Етюд № 28 1 тетр.

К.Черні(ред.Гермера) Етюд №29 1 тетр.

К.Черні (ред.Гермера) Етюд № 5 2 тетр

Ф.Рибицький «Зефір»

При виконанні етюдів перед учням ставилися різні практичні завдання: якісно і швидко робити позиційні переноси рук, дотримуватися хорошої координації рук у різних регістрах (Ф.Лекуппе Етюд соч.17 № 6), показати хорошу пальцеву артикуляцію і швидкість в гаммаподібних пасажах, володіння (К.Черні етюд № 29), стежити за гарним підкладанням 1-го пальця та синхронністю звучання (К.Черні Етюд № 28), стежити за своєчасною зміною педалі та рівністю звучання арпеджованих фігур, глибоким зануренням лівої руки при виконанні окремих нот Ф.Рибицький «Зефір»), якісно, ​​рівно і правильною аплікатурою виконувати в середньому темпі довгі гаммоподібні пасажі, не прогинаючи зап'ястя (К.Черні Етюд № 5).

Учня успішно впоралася з усіма завданнями, працювала вдумливо, усвідомлено.

  • Читання з аркуша в ансамблі з викладачем. Короткий аналіз нотного тексту 3 хв.

Перш ніж починати грати по нотах, з учнів були повторені ноти басового ключа, зроблено кілька ритмічних вправна відтворення ритмічного малюнка за картками (окремо кожною рукою та двома руками разом).

Перед грою п'єси з аркуша було зроблено короткий аналізнотного тексту: музичний розмір, тональність, ритмічні та штрихові особливості. Потім у середньому темпі п'єса було виконано. Із завданням Женя впоралася блискуче.

Гра в ансамблі при читанні з аркуша мобілізує всю увагу учня, не дає розслаблятися і зупинятися, звучання при цьому яскравіше і насиченіше, ніж при сольному виконанні. Така форма роботи дуже подобається учням і добре розвиває навички гри за нотами. Зі слабкими учнями можна виконувати не ансамблеві п'єси, а дворучні, граючи при цьому партію однієї руки, а учневі доручити партію іншої руки.

  • Ігрова розминка із м'ячем. Застосування знань в галузі музичної термінології, повторення інтервалів 2 хв.

Гра з м'ячем дозволила учні розслабитися і переключити увагу.

  • Підбір по слуху мелодії з гармонійним супроводом (T – D – T – S – T) пісні М.Хілла «З днем ​​народження» та транспонування її в тональності першого ступеня спорідненості. 3 хв
  • Розмова про творчість Е.Гріга. Короткий змістсимфонічної сюїти "Пер Гюнт". 4 хв
  • Слухання музичних фрагментів із симф.сюїти «Пер Гюнт»:

- "Ранок", - "У печері гірського короля" 4 хв

Аналіз засобів виразності, характеристика образів, відбитих у цих творах.

  • Перегляд дитячих малюнків та художніх репродукцій, що ілюструють музичні фрагменти 1 хв
  • Гра на фортепіано учнівської муз. фрагментів «Ранок», «У печері гірського короля» обр. С.Баландіна 5 хв

Учня постаралася передати художні образи, сприйняті нею під час прослуховування цих творів у виконанні симфонічний оркестр. Гра була емоційно забарвлена, переконлива, образна.

  • Слухова розминка. Гра «Угадайка». 2 хв

Надано завдання на перебування по слуху окремих нот, вгадування напряму та характеру руху мелодії, визначення інтервалів.

  • Гра на фортепіано улюбленого твору: Г.Уоррен «Потяг на Чаттанугу» 2 хв.
  • Прослуховування пісні "Потяг на Чуттанагу" в звукозаписі. Аналіз жанрової приналежності, настрої твору 2 хв

3.Прикінцевий етап 4 хв

  • Підбиття підсумків
  • Оцінювання роботи учня.

Робота оцінена позитивно, учениця отримала чудову оцінку за урок.

  • Домашнє завдання: продовжувати роботу над творами з урахуванням поставлених під час уроку завдань. Ознайомитися з «Піснею Сольвейг» Е. Грига у фортепіанному викладі. За бажанням: намалювати малюнок до вподобаної п'єси.

У процесі уроку учня була активна, уважна, зацікавлена. Практичні завдання, поставлені викладачем, виконувались творчо, осмислено.

Мета уроку: Виховання художньо-виконавчої ініціативи та закріплення піаністичних прийомів, вважаю, досягнуто.


План – конспект відкритого уроку

за спеціальністю «фортепіано» із ученицею 1-го року навчання

Виконала: Ільїна Ірина Іванівна

викладач за класом фортепіано

МБОУДОД «Школи мистецтв п. Н. Лапсари м. Чебоксари

Тема урока :

« Освоєння коштів музичної виразностіна початковому етапінавчання»

Тип уроку: комбінований

Мета уроку: закріплення поняття засобів музичної виразності на матеріалі творів, що вивчаються.

Завдання уроку:

Освітні:

Закріпити вивчені теоретичні знання (штрихи, лад, темп, ритм, мелодія, динаміка),

Продовжити формування практичних навичок (гра штрихами legato, staccato; робота з динамічними відтінками, виконання твору у заданому темпі);

Розвиваючі :

Розвиток слуху,

Координація рухів,

Активізувати образне музичне мисленнячерез різноманітні види діяльності.Виховують:

Виховувати любов до музики,

Виховувати естетичний смак,

Виховувати посидючість, зібраність.

Методичні прийоми:

Словесна, наочна, практична;

Активізація слуху, звернення до музичного сприйняття учня;

Пряма та навідна форми впливу.

Розвиток мислення

Устаткування: фортепіано, 2 стільці, таблиця «засоби музичної виразності». Малюнки, картинки, нотні посібники. Портрет К.Рейнеке та А. Пушкіна. Ноутбук

Застосування педагогічних технологій:

Здоров'язберігаюча:

Розвиваються м'язи пальців, що позитивно впливає на пам'ять, яка буде інтенсивніше розвиватися.

Раціональна організація уроку: фізкультхвилинка, включення ігрових моментів, гімнастика для очей, вправи на розслаблення м'язів, вправа «Райдуга» та «Пальці, що говорять»

Чергування різних видів навчальної діяльності (гра гам, вправ змінюється повторенням вивчених п'єс та слухання музики).

Попередня підготовка:

Розучування музичних творів;

Робота над гамою

Репертуарний план уроку:

1. Гамма До мажор

2.М. Крутицький «Зима»

3. К. Рейнеке "Скерцино"

4.Д. Кабалевський «Клоуни» (прослуховування)

5.П. І. Чайковський «Стародавня Французька пісенька» (прослуховування)

6. Г. Галинін п'єси з циклу «У зоопарку» (прослуховування)

План уроку:

1.Організаційний момент

2.Розминка. Вправи, спрямовані на свободу рухового апарату, пальчикова гімнастика

3. Робота з музичним матеріалом

4.Закріплення пройденого матеріалу – виразні засобиу музиці - з використанням ігрової технології (гра за картками, малюнки, картинки)

5. Підсумок уроку

6. Домашнє завдання

Хід уроку:

1 . Організаційний момент. Вітання. Озвучування теми уроку, завдань. Посадка за інструментом

2. Розминка.

Вправа «Райдуга»

Дугові вправи над клавіатурою з наступними зануреннями до неї. Вправа виробляє вільне орієнтування на клавіатурі та м'язове відчуття відстані. Руки переносяться дуговим рухом вільно та плавно. Можна уявити, як прозора крапелька котиться веселкою вниз і дзвінко падає в глибоке озеро.

Намалюй її над клавіатурою, а кінці веселки нехай звучать, примовляючи:

Ой ти, веселка-дуга

Під тобою лежать луки.

У небі ти повисла, наче коромисло.

Я гарну таку

О пів на хвилину намалюю.

Спочатку малюй правою рукою, потім лівою. А тепер скуштуємо разом двома руками. Вдома повторюй цю вправу.

Вправа «Пальці, що говорять».

Запам'ятай віршик:

Фокус-покус, тралі-валі,

Їде миша на самоскиді.

Ти чого ж, це миша,

Зверху вниз дивишся на нас?

Киш! Киш! Киш!

Проговори – простучи віршик такими пальцями:

1 1 2 2 1 1 3 3

1 1 4 4 1 1 5 5

1 1 2 2 1 1 3

1 1 4 4 1 1 5

Пальчикова гра: «Чарівна хустка»


Педагог:

У мене живе ковт -
Усю хустку він з'їв, от!
Відразу стало біля ковтання
Брюшко, як у бегемота!
Беремоневелику хустку за куточок і повністю вбираємо її в долоню, використовуючи пальці лише однієї руки. Інша рука не допомагає. Спершу однією рукою, потім іншою.

Далі перевіряємо знання ученицею гами “До мажор” кожною рукою окремо у 2 октави у прямому русі та двома руками у розбіжному русі. Потім урізноманітнимо гру гами з підтекстовками і в різних темпах: "Гаму я граю голосно і граю добре", "А тепер граю швидко - отримаю оцінку "п'ять". Зіграти гаму 1-им і 2-им пальцем (вправа на підкладання першого пальця).

3 . Робота з музичним матеріалом.

Педагог: Який твір ти зараз виконаєш?

Учениця: М. Крутицький «Зима»

Педагог: Скажи, який у п'єси характер?

Учениця: Сумний, схвильований небагато.

Педагог: Що ти собі уявляєш, коли виконуєш цей твір?

Учениця: Холодна зима, темний ліс.

Педагог: А яка природа взимку?

Відповіді учениці.

Педагог: На перший погляд одноманітна: весь сніг та холод. Але ж ні: то мороз тріскучий вдарить, то відлига. А який зимовий день різний! То – блискучий, сонячний, дзвінкий, то – похмурий, м'який, тихий…

Зима, мабуть, найчарівніша пора року. Вона дарує найулюбленіші свята, найвеселіші забави, самі цікаві казкидовгими, таємничими вечорами.
І бачиться зима кожному по-своєму. У А.С.Пушкина вона – холодна, чудова красуня, як Снігова королева.


Ось північ, хмари наздоганяючи,
Дихнув, завив - і ось сама
Йде чарівниця-зима.
Прийшла, розсипалася, клаками,
Повисла на сучках дубів;
Лігла хвилястими килимами
Серед полів навколо пагорбів.
Зима-чарівниця зачаровує, зачаровує природу. Все ціпеніє, завмирає, застигає під її холодним подихом.
Чарівною зимою
Зачарований, ліс стоїть
І під сніговою бахромою
Чудовим життям він блищить.

Композитор, як і поет, зображує природу не словами, а звуками.

Переглянути слайди із зображенням зими.

Учениця виконує твір.

Педагог: як ти гадаєш, композитору вдалося передати образ зими? за допомогою яких музичних засобів виразності?

Учениця: за допомогою мінорного ладу, повільного темпу, низького регістру, довгих нот, що тягнуться

Педагог: Так, довгі половинні ноти створюють відчуття застиглості… Похмура мелодія, схожа на російську пісню, неквапливо розгортається, звучить у низькому регістрі. А яким штрихом виконується п'єса?

Учениця: legato

Педагог: один маленький хлопчиксклав слова на цю мелодію:

Завірюха на подвір'ї

Замітає.

На вікні візерунок

Виблискує.

Все у снігу.

Я замерз.

Чи підходять слова до цієї музики? Спробуй і ти вдома вигадати текст до цієї п'єси.

Фізкультхвилинка.

Вправа для очей:рухати вічками (вправо, вліво, вгору, вниз)

Вправа на розкріпачення м'язів шиї, рук, плечового пояса:піднімаючись на шкарпетки, повільно і плавно, разом з подихом підняти ненапружені руки вгору. Потім легко розвести руки в сторони і разом з видихом, вільно нахилившись уперед, важко впустити розслаблені руки вниз. Руки вільно розгойдуються, доки не зупиняться.

Вправа: вільні повороти голови (вправо, вліво, вгору, вниз).

Педагог: Аня, як називається твій наступний твір?

Учениця: Скерціно.

Педагог: А ти знаєш, що таке скерціно?

Учениця: Так. Так називається невеликий твір жартівливого характеру.

Виконання п'єси ученицею.

Педагог: Цю п'єсу написав німецький композиторта піаніст, диригент Карл Рейнеке. Він жив понад сто років тому. (Показати портрет композитора).

Педагог: Який настрій у твору?

Учениця: Веселе, радісне.

Педагог: Давай розглянемо докладніше, якими фарбами, тобто. якими засобами музичної промовистості композитор передав характер у творі.

Педагог: Аня, які образи виникають у тебе, коли ти граєш скерцино?

(відповідь учениці).

4 . Закріплення пройденого матеріалу(виразні засоби музики) з використанням ігрової технології (картки, малюнки, картинки).

Педагог: А тепер тобі буде ось яке завдання. Я дам тобі послухати твори, а ти визнач, які музичні виразності тут використовуються.

1 твір: звучить Д. Кабалевський «Клоуни»

2 твір: звучить П. І. Чайковський «Старовинна французька пісенька». Під час звучання творів учень викладає на стіл картки із засобами музичної виразності, які, на його думку, відповідають цьому музичному твору. Далі відбувається перевірка та обговорення підсумків гри.

Педагог: Ти вже зрозуміла, що можна малювати не лише фарбами, а й звуками. Спробуй вгадати низку тварин і показати їх на картинках.

Звучить Г. Галинін «Чижик»

«Зайчик»

«Ведмідь»

«Лебеді»

«Слон»

5. Підсумок уроку:

Засоби музичної виразності безпосередньо впливають на характер музичного твору, його образ. Відзначаючи виразне значення тих чи інших засобів, цілісне сприйняття музики учнем стає повноцінним, усвідомленішим. Важливу функцію при вивченні виконують зображення і слово, вони допомагають дітям перейнятися необхідним емоційним настроєм. Активне переживання музичного твору допомагає сприйняттю музики та позитивно позначається на виконанні.

6. Домашнє завдання:

Закріплення п'єс «Зима» та «Скерцино»

Вигадати слова до «Зими»

Вдома повторювати вправи «Пальці, що говорять» і «Райдуга» зі словами.

Педагог: На цьому наш урок закінчено. Дякую за увагу!

Використовувана література:

1. Смирнова Т. І. «Фортепіано. Інтенсивний курс: методичні рекомендації»; М.: РИФ «Крипто-логос», 1992р.

2. А. Шмідт-Шкловська «Про виховання піаністичних навичок»; М.: "Класика XXI", 2013р.

3. А. Щапов «Фортепіанний урок у музичній школі та училищі»; М.: "Класика XXI", 2009р.

4. Є. М. Тімакін «Вихування піаніста»; М.: « Радянський композитор», 1984р.




Відкритий урок викладача ДШМ ім. А.А. Пантикіна Швецова М.М.

Дата проведення: 18.11.2012

Були присутні: Дерябіна Т.В., Закірова Г.Г.. Іванова І.Анатол.

Тема урока: Розвиток технічних навичок у початковий періоднавчання на прикладі гам та інших елементів техніки.

Методичний супровід уроку:

    Г.М. Ципін, Навчання грі на фортепіано, М., Просвітництво, 1984

    С.Є. Фейнберг, Піанізм як мистецтво, М., Класика-XXI, 2003

    Конрад Вольф, Уроки Шнабеля. М, Класика – XXI. 2006

    І. Гофман, Фортепіанна гра. Відповіді на питання про фортепіанну гру, М., Класика-XXI. 2002

    С.В. Грохотів. Як навчити грати на роялі. Перші кроки М.. Класика - XXI,

2005

Мета уроку: Створення умов для успішного освоєння гам та інших елементів техніки.

Завдання:

    Забезпечити психологічний добробут учениці на занятті, що сприяє кращому сприйняттю матеріалу.

    Використати різні вправидля освоєння гам, акордів та арпеджіо.

    Добиватися якісного виконання гам та інших елементів техніки.

    Заохочувати ученицю до роздумів, самоконтролю та самоаналізу.

План уроку

    Методичне повідомлення

    Робота над гамою До мажор . акордами та арпеджіо.

    Робота над гамами

    Освоєння вправ на легат.

    Освоєння вправ на підкладання першого пальця

    Гра гами окремо кожною рукою та двома руками у розбіжному русі від одного звуку.

    Робота над акордами

    Освоєння вправ опору пальців.

    Гра акордів окремо кожною рукою на дві октави.

    .

    Освоєння вправ на легат по три звуки.

    Освоєння вправ на легато по чотири звуки.

    Гра арпеджіо по три звуки окремо кожною рукою на дві октави.

    Гра арпеджіо по чотири звуки окремо кожною рукою на дві октави.

    Робота над довгими арпеджіо.

    Освоєння вправи підкладання першого пальця.

    Освоєння вправи па позиційну гру.

    Гра арпеджіо окремо кожною рукою на дві октави.

III Підсумок усієї роботи: Зіграти гаму До мажор на дві октави окремо кожною рукою, двома руками у розбіжному русі від одного звуку, акорди на дві октави окремо кожною рукою; короткі арпеджіо на дві октави окремо кожною рукою; довгі арпеджіо на дві октави окремо кожною рукою.

Наші руки побудовані не паралельно, а симетрично, тому навіть посунутому піаністу важко грати правою та лівою рукою одне й те саме через октаву чи дві – отже, починати грати гаму у прямому русі недоцільно. Коли вчимо гаму, треба грати кожною рукою окремо, причому правою починати знизу нагору, а лівою рукою зверху вниз. Граючи двома руками, треба починати у протилежному русі раніше, ніж у прямому. У цьому великої труднощі для учня нічого очікувати, оскільки він почав грати гаму, коли звуки у тому числі вона складається, були засвоєні раніше.

Грати гаму слід у помірному темпі, тому що тільки тоді можливий контроль за легатом . Завжди приготовлені пальці, виразна вимова та грамотне підкладання першого пальця. Для впевненого виконання гами слід звернути увагу, що четвертий палець завжди має своє місце. Щоразу, задаючи гаму, викладач визначає положення четвертого пальця у правій та лівій руках. Уважне ставлення до аплікатури виховує акуратність, точність у виконанні.

Працюючи над мажорною гамою, паралельно починати освоювати акорди та арпеджіо. Це необхідні елементи техніки, які розвивають стійкість, хорошу опору у пальцях, позиційну гру, розташування пальців у тонічному тризвучті та її зверненнях. Учень починає чути спочатку двоголосся (терції тонічної тризвучності 1-3 пальцями, 3-5 пальцями), потім триголосся (акорди тонічної тризвучності 1-3-5 пальцями). Часто погано прослуховується в акордах верхній голос. Для цього вага руки потрібно направити до 5 в., нахиливши до нього кисть. Після освоєння акордів тонічної тризвучності включити у роботу його звернення. Потім грати короткими та довгими арпеджіо.

Починаючи роботу над гамами та іншими елементами техніки, учень стикається зі складністю підкладання першого пальця. Часто учень напружує перший палець або невдало пристосовується для його підкладання. Запізнення на клавішу або різке натисканняна неї призводить до нерівної гри гам. Також складність викликає виконання на легато, гамі та арпеджіо, вирівнювання голосів акорду, гра з опорою, ведення мелодійної лінії.

Тому необхідно розробити вправи на допомогу учневі. ,

    Вправа повинна відповідати поставленим завданням. Воно потрібне для подолання труднощі, що зустрілася.

    Вправа має бути легше і простіше, ніж долається труднощі.

    Доцільно робити вправу максимально короткою.

    Правильно організована вправа досягає результатів у стислі терміни.

У вправі слід полегшувати долати труднощі. Мета має стати

легко досяжною. Потрібно розробити такі вправи, які бездоганно вдаються.

Зміст уроку

II Робота над гамами, акордами та арпеджіо з ученицею першого класу Щукіною Катею.

1. Робота над гамами

    Від работати ліг атов вправ еніях:

а) Грати та співати зі словами послідовності з двох звуків, трьох звуків та

п'ятипальцеві, правою рукою, потім лівою рукою.

б) Ускладнити п'ятипальцеві вправи.

    Відпрацювати п одклагодження першого пальця:

а) На кришці інструменту: покласти руку та «підводити» вільний перший

палець до другого, третього, четвертого та п'ятого пальців правої та лівої руки.

б) На клавіатурі: Спиратися на п'ятий палець, а закругленим першим вільно крокувати по клавішах. При гнучкому пензлі, дуже легкі вісімки, які звучать на тлі довгого звуку (див. Додаток)

в) Вправа «Крапельки»: Спиратися на третій палець в ноту до діез, потім фа діез, а першим пальцем легко на стакато грати кожну восьмушку чергуючи звуки нижче - вище. (див. додаток)

г) Вправа на підкладання по чорних клавішах: Спочатку обіграти групу із двох, потім із трьох чорних клавіш. Кожну ланку повторити кілька разів у різних октавах правою та лівою руками. Вчасно підводити під долоню перший палець, допомагаючи пензлем рухатися у потрібний бік. Слухати рівність мелодійної лінії (див. Додаток)

д) Вправа на підкладання по білих клавішах: від кожного ступеня гами грати п'ять нот по порядку правою рукою вгору, а лівою рукою вниз, підкладаючи перший палець після третього. Контролювати ясність вимови та рівність мелодійної лінії, (див. Додаток)

    Зіграти гаму До мажор правою рукою на одну октаву, потім на дві октави. Так само лівою рукою. У розбіжному русі від одного звуку «до» на одну, потім на дві октави. Контролювати рівність звучання під час підкладання першого пальця, розвиток мелодійної лінії, з'єднання звуків на легато.

    Робота над акордами

    Відпрацювати опо ру паль ців у вправи.

а) Грати терції тонічного тризвучтя першим – третім пальцями, третім – п'ятим пальцями у різних октавах правою, потім лівою рукою.

б) Грати квінти першим – п'ятим пальцями у різних октавах правою рукою, потім лівою рукою.

    П готовий ити акорд, слух ати голоси у вправах

а) Учениці зіграти терції тонічної тризвучності першим-третім пальцями, третім - п'ятим пальцями.

б) Грати квінти першим-п'ятим пальцями у різних октавах окремо кожною рукою. Слухати та співати голоси.

в) Грати акорд. Викладач нижній та середній голос, учень - верхній та навпаки.

г) Зіграти тонічну тризвучність першим-третім-п'ятим пальцями по черзі із затриманням кожних звуків. Прислухатися до звучання голосів. Зіграти акорди у різних октавах. Далі освоювати звернення тонічної тризвучності, запам'ятовуючи аплікатуру.

    Зіграти акорди: тонічна тризвучність із зверненнями окремо кожною рукою на дві октави. Контролюватиме звучання всіх голосів акорду.

    Робота над короткими арпеджіо

    Відраб о легати у вправах:

а) Грати Арпеджіо по три звуки. Рука «дихає» після кожної ланки

б) Грати арпеджіо по три звуки рухом пензля, що об'єднує, від першого пальця до п'ятого пальця. Вести мелодійну лінію вгору, потім униз. (Див. додаток)

в) Грати арпеджіо по чотири звуки, знімаючи руку після кожної ланки.

г) Грати арпеджіо з легкими акцентами три звуки, щоб зняти наголоси з першого пальця. (Див. додаток)

    Зіграти короткі арпеджіо по чотири звуки окремо кожною рукою на дві октави. Контролювати рівність звучання, з'єднання на легато.

I. Техніка - це загальне поняття, що включає гами, арпеджіо, акорди, подвійні ноти, октави, всілякі туше, legato, staccato, а також динамічні відтінки. Все це необхідно для формування закінченої техніки.

Вся техніка класичного періоду, та й романтиків насичена гаммаподібними послідовностями або окремими її видами, а також арпеджіо. До цього потрібно бути заздалегідь підготовленим. Учні, які не пройшли школу гам, помітно відставатимуть у технічному розвитку. Без свідомого та цілеспрямованого розвитку техніки неможливо досягти будь-яких результатів у мистецтві гри на фортепіано. Тому формуванням технічних умінь та навичок у учнів - піаністів потрібно займатися вже на початковому етапі навчання.

Одне з найважливіших завдань - це вироблення у учня просторової точності пальцевого апарату, тобто вміння безпомилково, чисто і точно потрапляти пальцями на потрібні кнопки. Часто доводиться спостерігати випадки неакуратної, як то кажуть «брудної гри». Тому викладач має передусім не допускати у грі учня жодних неточностей.

Робота над технікою має вестись систематично. Вже у початковий період навчання учень знайомиться з різними видамивправ, які поступово розвивають у нього різнобічно технічні навички.

Спочатку це цикл вправ на non legato. Тут виховується гарне відчуття клавіатури, засвоюються правильні рухи, стійкість пальців, а головне – учень поступово звикає контролювати слухом звучання кожної клавіші.

Поступово завдання ускладнюються і вправи на non legato змінюються вправами на legato. Головне завдання на цьому етапі - вміння плавно з'єднувати звуки, домагатися чутного legato.

Починати слід із з'єднання двох звуків 2-3 п.. 3-4 п.. 1-2 п., 4-5 п. потім трьох звуків 2-3-4 п., 1-2-3 п., 3- 4-5 п.

Такі вправи мої учні грають та співають зі словами.

Заключна вправа на legato – п'ятипальцеві послідовності. Вони є основою для того, щоб розпочати вивчення гам. Освоївши п'яти пальцеві вправи, учень навчиться точно ставити пальці у клавіші, з'єднувати на легаті звуки, вести мелодійну лінію.

Гами – наступний етап роботи над вправами. Тут закріплюються та розвиваються навички гри legato, виробляється плавність і рівність мелодійної лінії, розвивається пальцева швидкість, учень поступово починає знайомитися з основними закономірностями аплікатури, технічними формулами тощо.

Гамми треба починати грати тільки тоді, коли учень вже чудово знає їх, тож може заспівати голосом. Чи не замислюючись, може від кожної ноти побудувати будь-яку гаму на клавіатурі одним пальцем. Тільки тоді, коли він знає гами, можна грати їх.

Зазвичай починають із До-мажорної гами, потім грають Сіль-мажорну та продовжують так. додаючи по одному знаку. У піаністичному відношенні учневі набагато легше грати гаму з чорними клавішами, так як це сприяє зручному розташуванню на клавіатурі (довгі пальці на чорних клавішах). І тут рука лежить природно.

Але часто починають вивчати гами як квинтового кола. Засвоїти гаму До мажор легше, ніж гаму з багатьма дієзами. Краще почати грати гаму першим і другим або першим і третім пальцями, тримаючи руку ближче до чорних клавіш, щоб учневі не доводилося ерзати рукою. Коли він досить вільно в помірному темпі двома пальцями гратиме будь-яку з мажорних гам, можна почати поступово застосовувати звичайну складнішу аплікатуру. Освоївши мажорну гамуокремо кожною рукою, включити в роботу виконання двома руками.

    Робота над довгими арпеджіо

    Відпрацювати підк ладивані е першого пальця.

а) Грати на legato по черзі звуки тонічного тризвучтя у першій та другій октавах першим-третім пальцями (до-сіль-до), підкладаючи перший палець під долоню окремо кожною рукою.

б) Грати на legato по черзі звуки тонічного квартсекстакорду в першій і другій октавах першим-четвертими пальцями, підкладаючи перший палець рукою під долоню окремо кожною рукою

    Отрабо тати позиційну гру у вправі н іях:

а) Грати із затриманням звуку «до» першим пальцем. Точно попадати в наступний звук «до» першим пальцем. Швидкий пензель кисть руки ближче до клавіатури.

б) Переводити руки з позиції у позицію, підводячи перший палець під долоню спочатку до третього, потім четвертого пальців.

в) Показати прийом «ковзання» з позиції на позицію без дотримання legato у момент переходу від третього чи четвертого пальців до першого (позиційна гра).

    Зіграти довгі арпеджіо окремо кожною рукою на дві октави. Контролювати рівність звучання під час підкладання першого пальця, розвиток мелодійної лінії, з'єднання звуків на легато.

    Підсумок усієї роботи : Зіграти гаму До мажор на дві октави окремо кожною рукою, двома руками у розбіжному русі від одного звуку, акорди на дві октави окремо кожною рукою; короткі арпеджіо на дві октави окремо кожною рукою; довгі арпеджіо на дві октави окремо кожною рукою.

Відгук про відкритий урок
викладача ДШМ Швецової М.М.

Дата проведення уроку: 18.11.2009р.

Урок проводився із ученицею першого класу Щукіною Катею.

Урок, проведений викладачем Швецової М.М., досить добре організований і спланований. Викладач чітко дотримувався плану уроку; ясно сформулював мету уроку, завдання; добре володіє матеріалом уроку, що підтверджує методичним повідомленням.

Для розкриття теми заняття викладачем було підібрано необхідний матеріал. Викладач чітко роз'яснював потребу кожного завдання. Підібрано різноманітні вправи для підготовки до виконання гам.

М.Н.Швецова на уроці стимулює учня, в міру заохочує і підбадьорює, використовує метод особистого показу, допомагає, підказує, як упоратися з труднощами, що виникли.

Розвиток технічних навичок у період початкового навчання, Виробляє у учня наполегливість, працьовитість, рішучість, бажання домагатися намічених цілей.

Іванова І. А.


Навички, набуті на уроці, а також розвиток їх у процесі наступних занять, необхідні для технічного зростання учня, успішного виконання концертної програми.

ВІДГУК ПРО УРОК

Тема уроку «Розвиток технічних навичок у початковий період навчання на прикладі гам та інших елементів техніки» розкрито досить повно. Цілі та завдання уроку досягнуто через зміну видів діяльності та зміну завдань.

Педагог у своїй роботі з ученицею використовує багато підготовчих ігрових вправ, що творчо підходить до завдань. У ході уроку було заслухано велике методичне повідомлення, показано поетапно роботу з ученицею підготовчого класунад гамою До мажор, акордами, арпеджіо довгими та короткими. Використовувалося багато наочних матеріалів. Тон вчителя доброзичливий, спокійний, що сприяє активній участі учениці у процесі навчання.

Навчальну, розвиваючу та виховну цілі, поставлені на цьому уроці, педагог виконав.

Викладач

Закірова Г.Г.

Я сама закінчила музичну школу (а потім і училище, і консерваторію). Зараз, будучи дорослим професійним музикантом, щиро не розумію, чому обов'язковою шкільній програмістоять твори Баха? Особливо ХТК, прелюдії та фуги. Складні для розуміння дитини речі, їх нецікаво розучувати та виконувати, особливо у молодших класах.
А щодо переваг самої дитини, краще все-таки до них прислухатися. Мої батьки, наприклад, з чогось вирішили, що в мене є здібності до творення, і віддали на додаткові заняттяза композицією. Я ці уроки ненавиділа всією душею, вчителька була дуже захоплена, багато говорила і готова займатися цілодобово, але вона не вміла захоплювати за собою дітей. Я пройшла весь шкільний курс композиції, т.к. була дуже слухняною дитиною, але ці уроки досі згадую з жахом, а складати я так і не навчилася, та й бажання складати немає (і не було). Я вмію імпровізувати, але роблю це лише за крайньої потреби, коли на роботі немає потрібних нот.

Коментувати статтю "Ваша дитина - учень музичної школи. Частина 1"

А от якщо дитина навчається у районній музичній школі за класом фортепіано. Величезне всім дякую за обговорення та поради! Вони мені дуже допомогли та розширили картину світу. І туди вступають після районної музичної школи? І туди можна прийти протягом року...

Обговорення

Автор питання, ви хочете бути впевнені 100 процентно, що дочка зробить правильний вибірі проживе безбідно. Нема цього! Я сама в цій галузі працюю. Усе життя на копійках. Але робота була завжди. Працювала із захопленням. Плюс, що навантаження не весь день. Що для жінки важливе. Але самотній вижити важко. Потрібно, щоб чоловік тягнув. Але з іншого боку, подруга економіст і теж ледве тягнеться) а чи стане вона великою чи ні, хто ж знає? Може, руку переграє? Треба просто не вирішувати за дочку, а дати зрозуміти, що це не вибір і може статися всяке. А ще так. Що, не зробивши, ти дуже шкодуватимеш усе життя? І що для тебе важливіше займатися улюбленою справою або шукати по грошових. Хоча останнє теж сумнівне.

29.07.2018 08:36:09, Тасама

Я закінчила мерзляківку за класом скрипки, вступила до консерваторії, але потім переграла руку і з музикою довелося зав'язати. Таке буває... Так от, після училища працювала у різних колективах на копійчану зарплатню. Було це у 90 роках. Зарплата артиста оркестру дорівнювала проїзному квитку на транспорт.
Після лиха з рукою за 2 місяці підготувалася з репетитором та вступила до хорошого технічного вишу.

29.07.2018 06:08:12, Перспектива для музиканта

вступ до муз. школу. Музична освіта. Вступаємо до муз. школу. Що може бути на вступних?

Обговорення

надійшли)

а це такий конкурс саме у вашу школу чи саме дітей такого віку чи на фортепіано? ТАКИЙ - у сенсі що треба готуватися прицільно? Просто я почитала різні форуми і склалося враження, що особливого ажіотажу немає. Але, може, я неправильно зрозуміла щось звісно! Про фортепіано пишуть часто, що недобір зазвичай і у вересні набирають додатково. Якщо так чого переживати. Чи це у різних школах по-різному? і є, звичайно, якісь круті, куди всі хочуть і там конкурс більше. Цікаво мені -наскільки складно вступити в музикалку. Ми йдемо навмання - візьмуть -відмінно! ні -ну що поробиш, може в наступному році спробуємо ще. Але нам 6 років і в принципі інструмент готові розглянути майже будь-який не обов'язково дуже популярний. Які наші шанси потрапити? І хоча ми начебто ні на що не розраховуємо, але особисто Я - чим ближче до справи, тим більше розумію, що хотів би все-таки :-) Але хлопець, треба визнати, не особливо музичний. Принаймні в порівнянні з молодшим бачу - молодший -артист, а старший -чистий технар, але все одно хотів би:-)

Пільги у музичній школі? Розвиток, навчання. Інші діти. Чи є якісь привілеї чи пільги при прийомі та навчанні у музичній школі на бюджетні місця? Із ДЦП на флейту реально?

Обговорення

У нашій музшколі є спеціальна 4-річна програма для дітей із особливостями. Дізнайтесь – може, і у вас є? Другий варіант – домовлятися індивідуально з педагогом уже зараз, який готовий взяти дитину. Якщо педагог бере, то й до школи приймуть.

Прослуховування в музичній школі. Освіта, розвиток. Дитина від 7 до 10. Виховання дитини від 7 до 10 років: школа, стосунки з однокласниками, батьками та Дівчата, у кого дітки в музичній школі навчатимуться, як проходило прослуховування?

Обговорення

20.05.2018 17:26:29, Музична школа

вже записали?

у нас можна було вибрати інструмент лише після прослуховування.
на прослуховування батьків не пустили. зі слів дитини:
заспівала пісеньку (ложкою сніг заважаючи), попросили повторити ритм (простукати) і відвернувшись назвати, скільки клавіш на ф-но натиснули (1 або дві)

У музичній школі її посилено схиляють до вступу. Ми з чоловіком, не в захваті. Дякуємо всім за поради та думки. Винятково до всіх прислухалася. Вступаємо до музичної школи. За програмою т.зв. "Підготовчого відділення".

Обговорення

Моя історія: -Дцять років назал. Коли я закінчувала муз. школу (цілком не збираючись ставати музикантом) мені, так само як і Вашій дочці запропонували вступити до муз.училища. Т.к. вступати мені треба було лише через 1 рік, то викладач із училища зголосився займатися зі мною цей рік. Наприкінці травня всі обговорили, обрали програму, д.з. на літо .... За літо я практично не разу не сіла за інструмент і т.ч. восени питання вирішилося саме.
Може бути Вам так само трохи "відволіктися" від цієї теми. Якщо донька відчує потяг, то восени можна буде розставити пріоритети, а якщо вона навіть не згадає про музику, можливо це не її покликання.

12.04.2012 18:58:03, ШкідливаАліска

Так інструмент у вас дуже поширений, в даному контексті краще б щось більш рідкісне. У шефа старша дочканаприклад пішла цим шляхом, закінчує в цьому році Гнесинку. Але в неї арфа. на неї зверхньо дивилися і всі закінчували всілякі МДІМВ і ВШЕ, тепер не без злості помічають, що набагато менше успішні в житті, ніж вона. Дівчинка вчиться, але вже серйозно працює і дуже добре заробляє. .Так що варіанти можливі всякі:)).

Вступаємо до музичної школи. Дочка зненацька виявила бажання зайнятися музикою. про музична освітаспитаю. Музична школа – хорове відділення. До вступу до спеціалізованої школи типу ЦМШ ви дуже легковажно ставитеся. кларнет...

Обговорення

Інтернат – це для іногородніх. Москвичі живуть усі будинки. Та й іногородні, які приїхали з батьками та винаймають квартири, теж живуть удома. Інтернат - це не обов'язкове, а просто вихід для тих, кому нема де жити:))))

Маю на увазі ЦМШ. У Москві є РСМШ ім. Гнесиних – теж десятирічка, за тим самим принципом, що й ЦМШ, лише жодних інтернатів.

Але взагалі треба йти до конкретного педагога, а не до конкретної школи. Вполе може вийти так, що справжній педагог для Вашої дитини працює зовсім не в ЦМШ і не в Гнесинці.

Подумайте над цим аспектом.

До вступу до спеціалізованої школи типу ЦМШ ви дуже легковажно ставитеся. У 9 років без посиленої підготовки з сольфеджіо та інструменту, вчинити неможливо. У 4-5 років якщо дитина з абсолютним слухомі дуже кмітливий вчинити можна, все, що пізніше вимагає дуже серйозної підготовки. Поїздити до педагогів на консультації, якщо комусь сподобається дитина – можна готуватись до іспитів. У ЦМШ іспити дуже серйозні весь червень надходять вундеркінди з різних країні міст, у гнесинці простіше формою, але вимоги самі. Всі ці зусилля можна робити тільки якщо дитина не бачить у житті іншого шляху, крім музики, а ви розумієте, що саме така система освіти йому потрібна. Духовники мають дуже високі вимоги до якості звуку. Минулого року син не вчинив саме через недостатньо яскравий звук ( поперечна флейта, 8 років). Цілий рік працюємо над звуком, готуємося, при тому, що дані дуже хороші, в успіху зовсім не впевнені.
Флейта поперечна найпоширеніший інструмент, з точки зору надходження, краще вибрати щось менш популярне. А взагалі краще шукати педагога, який сподобається і вам, і дитині.

Музична школа – хорове відділення. Освіта, розвиток. Дитина від 7 до 10. Музична школа. Розділ: Освіта, розвиток (заява до музичної школи, коли дитина Помилки батьків у ДМШ: вибір школи, педагога, музичного інструменту...

Обговорення

У мене син вступав до Гайдна на хорове відділення у 6.5 років, але не взяли через вік. А за рік, поки ходив на підготовче відділення, вирішив займатися інструментом + хор 1 раз на тиждень. Закінчує зараз 2 клас.
Хорове відділення дуже сильне, і як кажуть там найсуворіша дисципліна, туго з можливістю пропускати навіть іноді заняття. Потім у хлопчиків голос починає мутувати років о 12-й.
Тому я за інструмент, тим більше, вибір великий. Дуже добрий викладач з духових у старому будинку. Хлопчаки на саксофоні грають чудово.
На консультації рекомендую сходити з дитиною. Крім того, що він побачить клас, де проходитимуть вступні іспити, вчителі розбиратимуть приклади завдань: проплескати ритм, голосом повторити зіграну ноту.
Удачі вам!

Шк. ім. Гайдна – дуже гарна школа. Вона на слуху та на хорошому рахунку в Москві.

Мій навчається у музичному коледжі недалеко від шк. Гайдна, 3 зупинки на автобусі, теж у новокосині, і цю школу ми відвідували. Там сильне струнне відділення. Про хорове не знаю.

Але взагалі-то, у вас там недалеко, на Вихіно, здається, ДШІ ім. Балакірєва. Ось там дивовижне хорове відділення, там навчається один наш знайомий хлопчик, вони в жахливому захваті і від школи, і від атмосфери, і від самого хору. Якщо вам туди зручно їздити, краще в балакування спробувати.

Виховання дитини від 7 до 10 років: школа, стосунки з однокласниками, батьками і Дуже хочу почути думки віддавати мені молодшу дочку в музичну школу в 4-5 років якщо дитина з абсолютним слухом і дуже кмітливий вчинити можна, все що...

Обговорення

муз. школа-дуже велике навантаження, якщо точно впевнені, що не хочете зробити з дочки музичну зірку-Не варто
у вас до початку занять у муз. школі майже рік, можливо спробувати для початку найняти приватного викладача, нехай позаймається поки вдома за полегшеною програмою, а донька вирішить подобається їй це чи ні, якщо подобається тоді наступного рокуйдіть на повне навантаження муз. школу

Конкурс на ф-но? У нашій школі саме туди й беруть усіх бажаючих:-) це найпростіший інструмент, імхо, туди йдуть навіть ті, хто хоче просто розвинути відсутню чутку.
Прослуховування в муз.школах наприкінці квітня – травні. Що з дитиною робили на прослуховуванні я не знаю, їх забрали і за 2 години випустили до батьків:-) дочка говорила, що просили заспівати пісню, відстукати заданий ритм, повторити зіграну на ф но ноту, потім комбінацію нот, розглядали руки.
Якщо ви не збираєтеся в ЦДМШ, то зробите і без підготовки, були б у дитини дані.
В анкеті я писала наші побажання до інструменту, але за підсумками прослуховування педагоги дадуть вам рекомендації.
Дитина без певних бажань гратиме на будь-якому інструменті, якщо педагог буде гарний:-) Тож дивіться на педагогів.

Важливий викладач (я довго вибирала і вмовляла, щоби взяли). У нас фото без варіантів, я сама цю школу закінчила. Моя дочка пішла о п'ятій, рано (це я зараз зрозуміла), але спілкування з гарною людиноюдвічі на тиждень - це несе не лише музичне "навантаження". Наша подружка ненавиділа фортепіано, тепер із захопленням "дме в дудку" (блок-флейта, починають з неї). Дивіться самі на школу, педагогів, наскільки вони вам цікаві, бувають дуже творчі особи, що захоплюються з учнями і тим, у кого заняття пізніше, доводиться чекати довго свого уроку... це теж важливо. Необов'язкові, що забувають попередити, якщо захворіють, а мама з роботи втекла, дитину привезла... і даремно. Усі аспекти важливі.
Фортепіано – універсальний інструмент, але й теоретичні дисципліни у них солідніше порівняно з народниками-інструменталістами-хоровиками. Перший клас у двох місцях - ммм... Ви подужаєте? Водити, займатись доведеться.
Щасливо!

Поясніть мені навіщо дитині музична школа? я не розумію. у чоловіка пояснити не виходить. дитині всього 6 років, школа, перший А навіщо дитині загальноосвітня школа? Ну якщо так хочеться займатися, знайди дитині вчителів, нехай приходять пару разів...

Обговорення

ну ось є я, яка відучилася 5 років вдома з викладачами, і є моя подруга, яка 4 роки відучилася в музичній школі... небо і земля... я на фо-но можу, через роки, хіба що чижика-пижика сбацать , хоча, якщо взяти ноти, розберуся, звичайно... а вона грає по пам'яті купу творів і легко підбирає мелодію і акорди...

так що ефективніше все-таки в музичній школі, де є і сольфеджіо і хор... вчитися музиці без сольфеджіо взагалі пустощі, по-моєму...
а вдома хіба що для розвитку слуху та моторики можна займатися...

У бажаючих вивчати китайську мову (МДІМВ) спочатку запитали хто закінчив муз. школу, а мій брат був провідним танцюристом у самодіяльному ансамблі російського нар. танцю, говорив, що муз освіта допомагала.

1. Прослуховування програми

І.С.Бах ХТК II том Прелюдія та Фуга Соль-мажор.

Л.Бетховен Соната №14 III частина.

К.Черні Етюд До мажор.

Ф. Шуберт Експромт Мі бемоль мажор.

Л.Жуманова Східний танець.

Коротка оцінкавиконання

2. І.С.Бах. Прелюдія та фуга Сіль-мажор

1) Перевірка домашнього завдання:

Рух до основних, опорних звуків.

2) Способи та прийоми:

- «замахи» пальців на нижні основні звуки, домагаючись звільнення зап'ястя від надмірної напруги

Спосіб відокремлення. Залишати потрібні основні звуки, вертикальне мислення

Гра пунктиром у основні звуки

Беззвучне виконання другорядних звуків (качання клавіш, не натискаючи їх)

При взятті звуку, що повторюється, не відпускати більше цю клавішу і не давати їй повністю піднятися під час виконання фігури, а натискати її з половини, з напівпіднятого положення, іншими пальцями грати «зачепившись» рукою за «повторювану» клавішу, що утворює як би точку опори ігрового важеля.

3. Робота над твором. Л.Бетховен Соната №14 III частина. Арпеджіо у правій руці.

Способи та прийоми:

Зібрати арпеджіо у правій руці в акорди;

Повільна робота над артикуляцією пальців, приділяючи особливу увагу вертикальності удару великого пальця та точності вказівного;

Чергування акцентів першого та п'ятого пальців зміцнюють положення руки;

Спеціально попрацювати над середніми пальцями вони важливі для повнозвучності акордів.

Арпеджіо слід грати, прискорюючи темп, вишукуючи всілякі відтінки. Гнучкий пензель сприяє зміні відтінків звучання: торкатися клавіш злегка, витягувати звук енергійно. Ці пошуки розвивають техніку, допомагають однаково вільно і легко виконувати арпеджіо різного характеру.

Чергування двох звуків у лівій руці.

Добиватися звукової та ритмічної рівності шляхом зміщення акцентів та зміни метричної пульсації;

Збільшення кількості звуків однією удар.

Необхідно точно відчувати частки такту, гра має супроводжуватися рахунком.

4. Ф. Шуберт. Експромт Мі бемоль мажор I частина.

Дрібна моторна техніка.

Способи та прийоми:

Повільна гра, робота над звуком, з його якістю;

Фразування, знайти опорні звуки, домагатися єдності руху;

Позбутися поштовхів, додаткових помахів, підкидань ліктя та зап'ястя, виховання плечей, голови, тулуба;

При збільшенні темпу досягти економність рухів: виключити високий підйом пальців, великі зміщення руки при підкладанні одного пальця, поворотах, змінах позиції. Кожен зайвий рух – затримка. Чим швидше темп – тим менше, ближче мають бути рухи;

Перебільшено акцентувати ті ноти, що підлягають виділенню чи припадають на слабкі пальці;

Враховуючи порівняльну "вантажність" одного пальця, його тенденцію "вискакувати" з рівної звукової лінії, грати їм ближче, легше, тихіше, ніж іншими пальцями.

5. К.Черні. Етюд До мажор.

Л.Жуманова. Східний танець.

Октави. Акорди. Глісандо.

Способи та прийоми роботи над октавною технікою:

1. Перша вимога - "міцне" звучання обох пальців. Гнучке зап'ястя.

2. Октави брати трохи збоку, немов арпеджуючи від верхнього звуку до нижнього. У швидкому темпі цей прийом породжує легкий коливальний рух передпліччя та пензля від 5-го пальця до 1-го і назад.

3. Орієнтуватися на чорні кнопки;

4. Застосовувати в грі не тільки п'ятий палець, але і четвертий (а якщо можливо, то і третій);

5. Велику користь приносить «технічне» фразування.

Способи та прийоми роботи над акордами:

1. Досконале одночасне взяття всіх звуків акорду. Акорд береться рукою, що летить зверху вниз не прямовисно, а трохи збоку, в напрямку від 5-го пальця до 1-го, причому рука починає «політ» у м'яко-зібраному положенні, з вільно зближеними пальцями, що розкриваються і міцно стають на свої місця Тільки в самий момент зіткнення з клавіатурою.

2. Захищати руки від «затиску».

3. Звернути увагу до середину акордів. Саме на неї має спиратися рука як у «повзучих» акордах, зчеплених загальними звуками.

4. Арпеджовані акорди брати не «так-сяк», а «розгортаючи» звук за звуком, в дуже рівномірній і виразній послідовності.

5. Вирівнювання звучності акорду досягається шляхом слухового тренування. Уважно прислухатися до звучання кожного звуку окремо.

6. Надавати акордам різне звукове забарвлення. Засіб «забарвлення» акорду є тонке градуювання сили звуків, що входять до нього.

Гліссандо – специфічний вид фортепіанної техніки:

1. Не допускається тренування в повільному темпі.

2. При грі менше нахиляти палець, тримати його майже вертикально протягом усього пасажу, підставляти ребрам клавіш не м'якоть пальця, яке ніготь, не занурювати палець до дна початкової клавіші.

3. Починати «ковзання» не знизу, з дна початкової клавіші, а зверху, з повітря, здалеку (тобто раніше, ліворуч від початкової клавіші), плавно опускаючись «плануючи» на клавіатуру.

4. Вживати різні пальці - один третій, другий і третій, другий, третій і четвертий разом - тримати руку в звичайному ігровому положенні, тобто долонею вниз, а не вгору; Тільки кисть повернута вправо, до 5-го пальця і ​​сплющена так, що перші фаланги пальців виявляються в одній площині з п'ястком, а останні фаланги підігнуті під перші.

6. Слухання музики (використання технічних засобів звукозапису).

І.С.Бах. Прелюдія та фуга. Сіль-мажор.

Л.Бетховен. Соната №14 III частина

К.Черні. Етюд. До мажора.

Завдання: стежити за нотами за рухом та розвитком музики.


Top