Raštingumo pamokų parengiamojoje grupėje suvestinė. Parengiamosios raštingumo mokymo grupės atviros pamokos metmenys „Pasiūlymas


Tema:
Kosminė kelionė
Elgesio forma: Tiesiogiai švietėjiška veikla.
Vieta: Grupės kambarys.
Tikslas:Įtvirtinti vaikų žinias.

Užduotys:
edukacinis:įtvirtinti vaikų gebėjimą kurti sakinius, skirstyti žodžius į skiemenis, juos skaityti, iš skiemenų sudaryti žodžius, atlikti garsinių raidžių analizę, atsakyti pilnu atsakymu;

besivystantis: lavinti foneminę ir kalbinę klausą, regimąjį suvokimą, dėmesį, atmintį, mąstymą, fantaziją, vaizduotę, lavinti skiemenų ir žodžių skaitymo įgūdžius;

edukacinis: sukurti gera nuotaika, ugdyti tikslumą, gebėjimą laikytis žaidimo taisyklių, norą ir gebėjimą dirbti komandoje, skatinti aktyvumą ir savarankiškumą, gebėjimą klausytis mokytojo ir bendražygių, formuoti gebėjimus vertinti savo rezultatus. veikla.

Medžiagos ir įranga:
demo: kosminių kelionių žemėlapis, lustas raketos pavidalu, kortelės su temos nuotraukomis, „stebuklingas“ krepšys su raidėmis; muzikos centras ir pradžios garso takelį kosminė raketa, lobių maišelis;

dalomoji medžiaga:„borto planšetės“, kortelės su žodžiais sakiniui „Sėkmės“, „žvaigždės“ su skiemenimis, vokeliai su užduotimis vaikams, spalvoti pieštukai garsinei žodžio analizei.

Integruojamas edukacines sritis: Kognityvinė raida, kalbos raida, socialinis – komunikacinis vystymasis, fizinis vystymasis.
Metodai:
Žaidimas: kelionių žaidimas, protingų rankų žaidimas, žaidimo pratimai.
Vaizdas: kosminių kelionių žemėlapis, bilietų kortelės, skiemeninės žvaigždės, garso raidžių analizės kortelės, vokai su užduotimis.
Praktiška:
užduočių atlikimas.
Žodinis: paaiškinimas, pokalbis, nurodymas, vaikų atsakymai.

parengiamieji darbai
Ugdymo sritys: Fizinis vystymasis Kognityvinis vystymasis Kalbos raida

Bendra edukacinė veikla su vaikais
Žodžių su tam tikru garsu sugalvojimas, garsinė žodžių analizė, žodžių skirstymas į skiemenis, sakinių sudarymas duotu žodžiu, grafinis sakinių įrašymas, grafiniai pratimai sąsiuviniuose,
didaktiniai žaidimai: „Skiemeninis loteris“, „Įgudusios rankos“, „Žaiskime, skaitykime“; didaktinis pratimas"Pasiūlyti."
- Mokytis kūno kultūros minučių, vizualinės gimnastikos.
— Pokalbis su vaikais apie erdvę, mįslių spėjimas.

Bendravimas su tėvais
Nagrinėti iliustracijas, skaityti vaikiškas enciklopedijas ir knygas šia tema.
- Rekomenduoti tėvams individualus darbas tobulinti garsinių raidžių analizę, ugdyti žodžių skaitymo įgūdžius.

Pamokos eiga:
-Vaikinai, per Naujųjų metų šventes aš išgyvenau reikalus ir rasta senas žemėlapis . Atnešiau, kad parodyčiau.
Kaip manote, kokia ši kortelė.
- Papasakok, ką matai žemėlapyje?
Kaip manote, kokie lobiai ten paslėpti?
– Būtų įdomu nuvykti į šią tolimą planetą ir sužinoti, kokie lobiai joje slypi?
Kaip manote, ar įmanoma nukeliauti tokią ilgą kelionę vienam?
- Kodėl?
„Tada gal mes visi kartu, kaip komanda, keliausime į šią tolimą planetą?
— Mūsų laukia sunkūs išbandymai, ir tik juos įveikę, gausime lobius. Ar esate pasiruošę testui?
– Tada pagalvokime, kaip galite patekti į tolimą planetą?
Savo transporto priemonę pastatysime sujungę numerius eilės tvarka.
– Išeik, parodyk, kas, kas atsitiko.

- Paukštis negali pasiekti mėnulio
Skristi ir nusileisti.
Bet jis gali tai padaryti
Greitai gamink... (raketa)
- Teisingai, vaikinai, skrisime raketa.

O su kokia nuotaika dažniausiai leidžiatės į kelionę?
„Tada pasiimkime gerą nuotaiką, sukaupkime jėgas, žinias ir kibkime į kelią. O kad nuotaika būtų gera ir linksma, sustokime ratu, susikibkime už rankų, užmerkite akis ir perleiskime vienas kitam tą šilumos ir meilės kibirkštėlę, kuri gyvena mūsų širdyse. Pajuskite, kaip gerumas per mūsų rankas pereina iš delno į delną...

Atmerk akis, nusišypsok vienas kitam ir eik...
Apsirengiame skafandrus, ateiname pas mane, gauname įlaipinimo bilietus, (platina bilietus su paveikslėliais)

1) Namas, raktas, skėtis, akis, kėdė, grybas.
2) Langas, rašiklis, kepurė, sijonas, spyna, žiedas.
3) Ratas, krepšelis, batas, raketa, šuo, pieštukas.

Tie keliautojai sėdės pirmoje eilėje, kurios nuotraukose esantys žodžiai susideda iš 1 skiemens;
Antroje tie sėdės iš eilės - žodžiai, kurių paveiksluose susideda iš 2 skiemenų;
tie keliautojai sėdi trečioje eilėje, kurios nuotraukose esantys žodžiai susideda iš 3 skiemenų;
Užduoties teisingumo patikrinimas:
keli vaikai paaiškina, kodėl sėdėjo tam tikroje eilėje.

– Puikiai pavyko, visi susidorojo su užduotimi, užėmė savo vietas, pasiruošė startui.
Kas nutiko?
Mūsų raketa negali pakilti, slaptažodis sugadintas. Norėdami jį atkurti, turite teisingai sudaryti sakinį.

Mes paimame savo planšetinį kompiuterį ir iš šių žodžių sudarome sakinį.
Kartu perskaitome slaptažodį:
"Sėkmės".
Jūs sunkiai dirbote ir padarėte teisingą dalyką.
Skamba kosminė muzika.

Mes įžengėme į kosmosą.
Pasižvalgykime aplinkui:
Mes žiūrime į dešinę - nieko,
Žiūrime į kairę – nieko.
Nuleiskite akis žemyn
Na, žiūrėk aukštyn.
Užmerkiame akis
Akys ilsisi.
Kaip mes atveriame akis
Pažvelk į priekį, yra žvaigždė.
Ką tu matai?

— Matau didelį žvaigždžių spiečius! Žvaigždžių kritimas į priekį, kelias uždarytas. Štai keletas žvaigždžių, kurios įskrido į mūsų raketą. Tai nėra paprastos žvaigždės, kiekviena iš jų turi skiemenį. Supratau, kad jie mums siūlo kitą užduotį. Susitvarkę galime skristi toliau.

– Kiekvienas iš jūsų turi skiemenis voke ant stalo, kaip ir ant žvaigždžių. Perskaitykite skiemenis, sujunkite juos, kad sudarytumėte žodžius. Pradėkime dirbti. Vaikai prideda žodžius iš skiemenų: DO-RO-GA, RA-KE-TA, ... (Vaikai paeiliui skaito žodžius, pasako, kiek žodyje yra skiemenų.) Vienas iš vaikų užrašo žodžius lentoje.

- Pažiūrėkime, ką turite.
– Ir mes susidorojome su šia užduotimi, įveikėme žvaigždžių kritimą, galime skristi toliau.
„Matau kometą tiesiai į priekį. Ji ateina, ar mes su ja susidursime? Ne, kometa praskriejo pro mūsų raketą ir atnešė mums ant uodegos išsibarsčiusias raides.

Žaidimas „Protingos rankos“
Laiškus surinkau į vieną maišelį. Jūs negalite jų matyti. Kurios raidės paslėptos, sužinosite tik apčiupinėję jas rankomis. Raidę gausite tik po to, kai ją atpažinsite palietę ir pavadinsite, o mes sugalvosime žodžius, prasidedančius šia raide. Išlipkite ant kilimo, atsistokite ratu. ( Vaikai pakaitomis įkiša ranką į maišelį, lytėdami atpažįsta raidę, o likusieji sugalvoja žodžius.)

„Jau nuskridome pusę kelio, laikas šiek tiek pailsėti.

Kūno kultūra ant kilimo:
Astronautams čia yra pratimas, atlikite tai eilės tvarka.
Greitai atsikelk, nusišypsok, ištiesk aukščiau, išsitiesk aukščiau.
Na, ištiesinkite pečius, pakelkite, nuleiskite.
Pasukite į kairę, į dešinę, palieskite grindis rankomis.
Sėsk - kelkis, atsisėsk - kelkis. Tikiuosi nesate pavargęs?
Reikia laisviau atsistoti ir ramiau kvėpuoti.

Tęsiame kelionę, laukiame kito išbandymo.
Visa raketa skrido aplinkui
Žiūrėjau į viską danguje.
Jis mato skylę erdvėje -
Tai juoda ... (skylė).

Ją įveikti galime tik atlikę užduotį.
Mums reikės savo planšetinių kompiuterių, pieštukų ir spalvotų pieštukų. Dabar aš užminsiu tau mįsles, o tu užsirašyk mįsles į planšetinį kompiuterį ir atlik garsinę žodžio analizę. Prieš pradėdami prisiminkime, į kokias grupes skirstomi garsai?
Į kokias grupes skirstomi priebalsiai?
Kokia spalva žymime balsių garsus, švelnius priebalsius, kietuosius priebalsius?

- Atidžiai klausykite mįslių:
Erdvėje per metų storį
Ledinis skraidantis objektas.
Jo uodega yra šviesos juostelė,
Ir objekto pavadinimas yra ... (kometa)
Kas nutiko?

Naktį danguje išbarstyti grūdai,
Ryte pažiūrėjo – nieko nėra. (Žvaigždės)

Tikrinimas (vienas pasako, kiti tikrina).

Pakelkite ranką tie, kurie viską padarė teisingai. Tu šaunuolis, buvai dėmesingas ir darbštus, prie savo darbų nupiešk raudoną saulę. Pakelkite ranką tie, kurie turi 1 ar 2 klaidas. Jūs bandėte, bet turite būti atsargesni. Nupieškite geltoną saulę. Tie, kurie turi 3 ir daugiau klaidų, piešia oranžinę saulę, reikia būti atsargesniems ir daugiau dirbti.

Na, štai mes priėjome prie lobių planetos. Ir čia yra krūtinė. Atidarau jį ir išimu maišą lobių.

Lobiai yra mūsų, turime kuo greičiau grįžti atgal, kol čia atvyks kosminiai piratai – lobių ieškotojai.

Užmerkite akis ir pasakykite stebuklingi žodžiai:
Jie grįžo iš skrydžio.
Ir jie nusileido Žemėje.

Štai mes vėl Žemėje, savo gimtojoje grupėje.

Apibendrinant.
Jūs esate bebaimiai keliautojai! Už ką norėtum save pagirti?
– Kokias kliūtis mums teko įveikti kelyje į lobius?
Kuris iš jų jums pasirodė sunkiausias?

O dabar laikas pažvelgti į krepšį ir apžiūrėti kosmoso lobius.
(sklandus perėjimas į bendra veikla )


Pavadinimas: raštingumo mokymo sąvadas parengiamoji grupė„Kelionė į kosmosą“
Nominacija: Vaikų darželis, Pamokų užrašai, GCD, kalbos raida, Parengiamoji grupė

Pareigos: pedagogas
Darbo vieta: MBDOU Syavsky darželis"Varpas"
Vieta: r.p. Syava, Shakhunsky rajonas, Nižnij Novgorodo sritis

Pamokos tikslas: padėti ikimokyklinukui mokytis programos medžiaga, padaryti pedagoginį procesą emocingesnį, pasiekti didesnį vaikų aktyvumą klasėje.

Užduotys:

  • Įtvirtinti vaikų gebėjimą atlikti garsinę žodžių analizę, naudojant balsių rašymo ir kirčiuoto balsio garso nustatymo taisykles.
  • Gebėjimų išryškinti norimą garsą žodyje stiprinimas.
  • Ugdykite gebėjimą skaidyti žodžius į skiemenis.
  • Įtvirtinti gebėjimą išryškinti pirmąją žodžio raidę ir įvardyti tam tikros garso struktūros žodžius.
  • Tobulinti vaikų gebėjimą sudaryti sakinių grandinę pagal schemas.
  • Formuoti kalbos gramatinę struktūrą, plėsti žodyną.
  • Tobulinti vaikų skaitymo įgūdžius.

Medžiagos: vokas su laišku; Paveikslėliai; penkių garsų žodžio schema, lustai: raudona, mėlyna, žalia, juoda; Diagramų kortelės, skirtos žodžio skiemenims nustatyti; kortelės su raidžių rinkiniu; rodyklė.

STUDIJŲ PROCESAS

Mokytoja praneša vaikams, kad rado laišką nuo Dunno. Skaito savo vaikams.

Pedagogas: Dunno rašo, kad jis atsidūrė „Protingų ir protingų moterų“ šalyje, kur karaliauja karalienės raštingumas. Laiškų karalienė pakvietė Dunno žaisti kalbos žaidimų, tačiau Dunno atsisakė žaisti su karaliene, nes nežino, kas yra „kalba“ ir „kalbos žaidimai“. Dėl to karalienė labai supyko ir liepė Dunno įkalinti aukštame bokšte, bet pažadėjo jį išleisti, jei tu ir aš jam padėsime. Būtina atlikti užduotis, kurias mums paruošė karalienė Gramota. Na, ar sutinkate padėti mūsų draugui Dunno? (Vaikų atsakymai).
– Prieš pradėdami atlikti užduotis, prisiminkime, kas yra „kalba“? Iš ko jis susideda? (Kalba – tai žodžiai, sakiniai. Kalba – iš sakinių. Sakiniai – iš žodžių. Žodžiai – iš skiemenų ir raidžių. Skiemeniai – iš raidžių ir garsų.)
– Kad teisingai atliktume visas užduotis, darykime liežuvio gimnastiką. Smalsus liežuvis žiūri aukštyn, žemyn, kairėn ir dešinėn (vaikai liežuvio judesius atlieka 3-4 kartus). O dabar, tarkime, liežuvio suktukas „Kaip kalva ant kalvos, gyveno trisdešimt trejus Jegorkus“ (vaikai liežuvio suktuką taria tyliai, garsiai, greitai ir lėtai).

1 užduotis: Garsinė žodžio analizė

Pedagogas: Pažvelkite į paveikslėlį ir pavadinkite žodžius, kurie prasideda kietu garsu -m- ir švelniu garsu -m'- (Vaikų atsakymai).

- O dabar atliksime garso analizę, pavyzdžiui, žodį turėti. Ar prisimeni, kas yra garsai? (Balsiai ir priebalsiai, kieti ir minkšti, balsingi ir kurtieji, taip pat mušamieji).

M'- priebalsis, švelnus, skambus garsas, pažymėkite žaliu lustu.
IR
W
KAM- priebalsis, vientisas, kurčias garsas, pažymėkite mėlyna lustu.
A- balsių garsas, pažymėkite raudonu lustu.
Koks šio žodžio kirčiuotas garsas? Garsas -i-, šalia padėkite juodą lustą.

2 užduotis: Kuri raidė „pamesta“? (Teisinga klaida)



3 užduotis: kiek skiemenų yra žodyje?

Pedagogas: Reikia nupiešti tiek „plytų“, kiek šiame žodyje yra skiemenų.

Kūno kultūros minutė

4 užduotis: Iššifruokite žodį

Pedagogas: Turite atspėti, kuris žodis yra užšifruotas. Paveikslėliai parodys, kokias raides įvesti į kvadratus.

5 užduotis: Pasiūlyti

Pedagogas: Pridėdami po vieną žodį, pagal schemą sudarykite sakinių grandinę.

6 užduotis: Perskaitykite žodį

Pedagogas: Ir galiausiai paskutinė užduotis. Kiekvienas iš jūsų turi raidžių grandinę, reikia apibraukti taisyklingai parašytą raidę, o neteisingą – išbraukti. Perskaitykite gautą žodį.

Pedagogas:Šauniai padirbėta!

Skamba kaip skambutis, kalba mokytoja, tada praneša vaikams, kad Dunno laisvas ir kviečia vaikus pakviesti jį į darželį, kad išmokytų visko, ko išmoko patys.

Perspektyvus planavimas raštingumo mokymui parengiamojoje mokyklai grupėje.

Ši medžiaga bus naudinga darželių auklėtojams ir mokytojams, dirbantiems būsimų pirmokų mokykloje. Planas parengtas pagal knygą „Raštingumo mokymas vaikams“. ikimokyklinio amžiaus» Nishchevoi N.V.

rugsėjis
1. Raidė Aa ir garsas (a). Gebėjimo rasti raidę tarp kitų abėcėlės raidžių formavimas. Lavina fonemines reprezentacijas, vaizdinį ir garsinį dėmesį, bendruosius ir smulkiosios motorikos įgūdžius. Ugdykite bendradarbiavimo įgūdžius, geranoriškumą, iniciatyvumą, atsakingumą. 26 puslapis
2. Raidė Uy ir garsas (y). Gebėjimo rasti naują raidę tarp kitų raidžių formavimas. Skaityti santakas Ai, taip. Lavinti foneminius vaizdus, ​​vaizdinį ir garsinį dėmesį, bendruosius ir smulkiosios motorikos įgūdžius, kalbos derinimą su judesiu, kūrybinė vaizduotė. Bendradarbiavimo įgūdžių formavimas, pozityvus požiūris dalyvauti pamokoje, iniciatyvumas, savarankiškumas, atsakingumas. 30 psl
3. A, U raidžių žinių įtvirtinimas. Skaitymas susilieja ay, wah. A, U raidžių žinių įtvirtinimas ir galimybė jas rasti tarp kitų abėcėlės raidžių. Skaitymas susilieja ay, wah. Foneminių vaizdų, kalbos aktyvumo, vizualinio dėmesio, kalbos klausos, bendrojo, subtilaus ir artikuliacinis judrumas, kalbos derinimas su judesiu, kūrybinė vaizduotė. 34 puslapis
4. Raidė Oo ir garsas (o). Gebėjimo rasti naują raidę tarp kitų abėcėlės raidžių formavimas. Lavina nuoseklią kalbą, foneminius vaizdus, ​​regos ir klausos dėmesį, bendrąją, smulkiąją ir artikuliacinę motoriką, kalbos derinimą su judesiu, kūrybinę vaizduotę. Bendradarbiavimo, bendravimo, geranoriškumo, iniciatyvumo, atsakingumo įgūdžių ugdymas. 36 puslapis

Spalio mėn
5. Ii raidė ir garsas (-ai). Gebėjimo rasti naują raidę tarp kitų abėcėlės raidžių formavimas. Balsių santakos skaitymo įgūdžių tobulinimas. Foneminių idėjų tobulinimas, švelnaus balso lavinimas balsių garso (ir) medžiaga, regos ir klausos dėmesio, bendrosios, smulkiosios ir artikuliacinės motorikos, kalbos derinimo su judesiu, kūrybinės vaizduotės ugdymas. Bendradarbiavimo, bendravimo, geranoriškumo, atsakingumo, savarankiškumo įgūdžių formavimas. 40 psl
6. Įvadas į raidę T. Raidė T ir garsas (t) Suformuoti gebėjimą tarp kitų abėcėlės raidžių rasti T raidę, skaityti ir su ja sudaryti skiemenis bei dviskiemenius žodžius. Lavina fonemines reprezentacijas, garsinės ir skiemenų analizės ir sintezės įgūdžius, vizualinį dėmesį, kalbos klausą, bendrąją, smulkiąją ir artikuliacinę motoriką, kalbos derinimą su judesiu, kūrybinę vaizduotę. Bendradarbiavimo, bendravimo, geranoriškumo, iniciatyvumo, atsakingumo įgūdžių formavimas. 44 puslapis
7. Priduotų laiškų konsolidavimas. Gebėjimo rasti praleistas raides tarp kitų abėcėlės raidžių, skaityti ir sudaryti dviskiemenius žodžius su perduodamomis raidėmis įtvirtinimas. Foneminių vaizdų ugdymas, garsinės ir skiemenų analizės ir sintezės įgūdžiai, vizualinis dėmesys, kalbos klausa, bendrieji, smulkiosios motorikos įgūdžiai, kalbos derinimas su judesiu. Bendradarbiavimo, bendravimo, geranoriškumo, iniciatyvumo, atsakingumo įgūdžių formavimas. 48 puslapis
8. Raidė Pp ir garsas (p). Pažintis su raide Pp ir garsu (p). Gebėjimo jį rasti tarp kitų abėcėlės raidžių formavimas, gebėjimas skaityti ir su juo sudaryti dviskiemenius žodžius. Kalbos veiklos, foneminių reprezentacijų, garsinės ir skiemeninės analizės ir sintezės įgūdžių, regos ir klausos dėmesio, lytėjimo, tikrinimo įgūdžių, bendrosios, smulkiosios motorikos lavinimas. Bendradarbiavimo, bendravimo, savarankiškumo, iniciatyvumo, noro būti sąžiningam įgūdžių formavimas. Meilės gamtai ugdymas. 51 puslapis

lapkritis
9. Raidė Hn ir garsas (n). Gebėjimo rasti naują raidę tarp kitų abėcėlės raidžių, skaityti ir su ja sudaryti skiemenis bei dviskiemenius žodžius formavimas. Pasiūlymo koncepcijos formavimas.
Foneminių vaizdų, garsų ir skiemenų analizės ir sintezės įgūdžių, regėjimo ir klausos dėmesio, bendrosios, smulkiosios ir artikuliacinės motorikos, kalbos derinimo su judesiu ugdymas.
Bendradarbiavimo, tarpusavio supratimo, geranoriškumo, savarankiškumo, iniciatyvumo, atsakingumo formavimas. 57 puslapis
10. Raidė Mm ir garsas (m). Pažintis su raide M. Gebėjimo rasti naują raidę tarp kitų abėcėlės raidžių formavimas.
Lavina foneminius vaizdus, ​​regos ir klausos dėmesį, bendruosius ir smulkiosios motorikos įgūdžius, kalbos derinimą su judesiu.
Bendradarbiavimo, tarpusavio supratimo, geranoriškumo, savarankiškumo, iniciatyvumo, atsakingumo įgūdžių formavimas. 62 puslapis
11. Raidė Kk ir garsas (k). Pažintis su raide K. Gebėjimo rasti naują raidę tarp kitų abėcėlės raidžių, skaityti ir su ja sudaryti skiemenis bei dviskiemenius žodžius formavimas.
Pasiūlymo idėjos formavimas.
Kalbos veiklos, foneminių reprezentacijų, garso ir klausos analizės ir sintezės įgūdžių, regos ir klausos dėmesio, bendrosios ir smulkiosios motorikos, kalbos derinimo su judesiu ugdymas.
Bendradarbiavimo, tarpusavio supratimo, geranoriškumo, savarankiškumo, iniciatyvumo, atsakingumo įgūdžių formavimas. 69 puslapis
12. Raidė Bb ir garsai (b) - (b '). Pažintis su garsais (b), (b '), raide Bb, priebalsių garsų kietumo – minkštumo, sonoriškumo – kurtumo sąvokų formavimas. Skiemenų ir žodžių skaitymo nauja raide įgūdžių tobulinimas.
Lavina foneminį suvokimą, garsinės analizės ir žodžių sintezės įgūdžius, mąstymą, bendrąją ir smulkiąją motoriką, kalbos derinimą su judesiu.
Ugdyti bendradarbiavimo žaidime ir klasėje įgūdžius, savarankiškumą, iniciatyvumą, atsakingumą. p.85

gruodį

13. Raidė Dd ir garsai (d) - (d '). Pažintis su garsais (d), (d '), raide Dd. Skiemenų ir žodžių skaitymo nauja raide įgūdžių tobulinimas.
Lavina foneminį suvokimą, garsų analizės ir žodžių sintezės įgūdžius, mąstymą, bendrąją ir smulkiąją motoriką, raštingumo įgūdžius, kalbos derinimą su judesiu.
Ugdyti bendradarbiavimo žaidime ir klasėje įgūdžius, savarankiškumą, iniciatyvumą, atsakingumą. 93 p
14. Raidė Вв ir garsai (в) - (в '). Pažintis su garsais (in) - (in ') ir raide Вв. Garso analizės ir sintezės įgūdžių tobulinimas. Skiemenų ir žodžių skaitymo su nauja raide Вв įgūdžių tobulinimas. Rašytinės kalbos pažeidimų prevencija. Rašymo įgūdžių tobulinimas. Kalbos sintaksinės pusės plėtojimas (sakinio sampratos fiksavimas).
Dialoginės kalbos, kalbos klausos, foneminio suvokimo, regėjimo dėmesio ir suvokimo, atminties, mąstymo, smulkiosios ir bendrosios motorikos lavinimas.
Savarankiškumo, iniciatyvumo, atsakingumo formavimas. Teisingumo jausmo ugdymas. 117 p
15. Raidė Xx ir garsai (x) - (x'). Pažintis su garsais (x) - (x ') ir raide Xx. Garso analizės ir sintezės įgūdžių tobulinimas. Skiemenų ir žodžių skaitymo su nauja raide Xx įgūdžių tobulinimas. Rašytinės kalbos pažeidimų prevencija.
Kalbos klausos, foneminio suvokimo, regėjimo dėmesio ir suvokimo, atminties, mąstymo, smulkiosios ir bendrosios motorikos lavinimas.
Savitarpio supratimo, geranoriškumo, savarankiškumo, iniciatyvumo, atsakingumo formavimas. 127 puslapis
16. Raidė Yy ir garsas (-ai). Pažintis su garsu (-ais) ir raide Yy. Garso analizės ir sintezės įgūdžių tobulinimas. Tobulinkite skiemenų ir žodžių skaitymo su nauja Y raide įgūdžius.
Lavina foneminį suvokimą, smulkiąją ir bendrąją motoriką, judesių koordinaciją.
Savitarpio supratimo, geranoriškumo, savarankiškumo, iniciatyvumo, atsakingumo formavimas. 133 p

sausio mėn
17. Raidė Cs ir garsai (s) - (s '). Pažintis su garsais (s) - (s ') ir raide Cs. Skiemenų ir žodžių skaitymo su nauja raide Cs įgūdžių tobulinimas. Garso ir skiemenų analizės ir sintezės įgūdžių tobulinimas. Rašytinės kalbos pažeidimų prevencija.
Kalbos klausos, foneminio suvokimo, regėjimo dėmesio ir suvokimo, mąstymo, smulkiosios ir bendrosios motorikos lavinimas.
Savitarpio supratimo, geranoriškumo, savarankiškumo, iniciatyvumo, atsakingumo formavimas. 138 p
18. Raidė Zz ir garsai (z) - (z '). Pažintis su garsais (z) - (z ’) ir raide Zz. Garso ir skiemenų analizės ir sintezės įgūdžių tobulinimas. Skiemenų ir žodžių skaitymo, sakinių su nauja raide Zz įgūdžių tobulinimas. Rašytinės kalbos pažeidimų prevencija.
Lavina foneminį suvokimą, smulkiąją ir bendrąją motoriką.
Savitarpio supratimo, geranoriškumo, savarankiškumo, iniciatyvumo, atsakingumo formavimas. 145 puslapis

vasario mėn
19. Raidė Shsh ir garsas (sh). Pažintis su garsu (sh) ir raide Shsh. Garso analizės ir sintezės įgūdžių tobulinimas. Skiemenų ir žodžių skaitymo, sakinių su nauja raide Shsh įgūdžių tobulinimas. Rašytinės kalbos pažeidimų prevencija.
Lavina nuoseklią kalbą, foneminį suvokimą, regimąjį dėmesį ir suvokimą, mąstymą, smulkiąją ir bendrąją motoriką.
Bendradarbiavimo, savarankiškumo, iniciatyvumo, atsakingumo įgūdžių formavimas. p.151
20. Raidė Zhzh ir garsas (zh). Pažintis su garsu (zh) ir raide Zhzh. Įgūdžio skaityti skiemenis ir žodžius, sakinius su nauja raide Zhzh formavimas. Garso analizės ir sintezės įgūdžių tobulinimas.
Kalbos klausos, foneminio suvokimo, regėjimo dėmesio ir suvokimo, mąstymo, artikuliacinių ir smulkiosios motorikos įgūdžių ugdymas.
Savitarpio supratimo, geranoriškumo, savarankiškumo, iniciatyvumo, atsakingumo formavimas. 159 p
21. Raidė Ee ir garsas (e). Pažintis su garsu (e) ir raide Ee. Įgūdžio skaityti skiemenis ir žodžius su nauja raide Ee formavimas. Garso ir skiemenų analizės ir sintezės įgūdžių tobulinimas. Rašymo įgūdžių tobulinimas.
Lavina foneminį suvokimą, artikuliaciją, smulkiąją ir bendrąją motoriką, judesių koordinaciją, vikrumą.
Savitarpio supratimo, geranoriškumo, savarankiškumo, iniciatyvumo, atsakingumo formavimas. p.170
22. Raidė Yy ir garsas (-ai). Pažintis su garsu (y) ir raide Yy. Įgūdžio skaityti skiemenis ir žodžius su nauja raide Yy formavimas. Garso ir skiemenų analizės ir sintezės įgūdžių tobulinimas. Rašymo įgūdžių tobulinimas.
Lavina foneminį suvokimą, artikuliaciją, smulkiąją ir bendrąją motoriką, judesių koordinaciją, kūrybinę vaizduotę, mėgdžiojimą.
Savitarpio supratimo, geranoriškumo, savarankiškumo, iniciatyvumo, atsakingumo formavimas. 175 puslapis

Kovas
23. Laiškas jai. Pažintis su laišku Jos. Įgūdžio skaityti skiemenis ir žodžius su nauja raide Her formavimas. Skiemeninės analizės ir sintezės įgūdžių tobulinimas. Tobulinti dizaino ir spausdinimo įgūdžius. Rašytinės kalbos pažeidimų prevencija.
Kalbos klausos, foneminio suvokimo, regos gnozės, konstruktyviosios praktikos, orientavimosi plokštumoje įgūdžių, smulkiosios ir bendrosios motorikos, judesių koordinacijos, kūrybinės vaizduotės, mėgdžiojimo lavinimas.
Savitarpio supratimo, geranoriškumo, savarankiškumo, iniciatyvumo, atsakingumo formavimas. p.180
24. Laiškas Yoyo. Pažintis su raide Yoyo. Įgūdžio skaityti skiemenis ir žodžius su nauja raide Yyo formavimas. Skiemeninės analizės ir sintezės bei sakinio su prielinksniu analizės įgūdžių tobulinimas. Tobulinti dizaino ir spausdinimo įgūdžius. Kalbos klausos, foneminio suvokimo, regos gnozės, konstruktyviosios praktikos, orientavimosi plokštumoje įgūdžių, smulkiosios ir bendrosios motorikos, judesių koordinacijos, kūrybinės vaizduotės, mėgdžiojimo lavinimas.
Savitarpio supratimo, geranoriškumo, savarankiškumo, iniciatyvumo, atsakingumo formavimas. p.185
25. Laiškas Yuyu.Įvadas į raidę Yuyu. Įgūdžio skaityti skiemenis ir žodžius su nauja raide Yuyu formavimas. Skiemeninės analizės ir sintezės įgūdžių tobulinimas. Sakinio su prielinksniu analizės įgūdžio formavimas. Tobulinti dizaino ir spausdinimo įgūdžius. Kalbos klausos, foneminio suvokimo, regos gnozės, konstruktyviosios praktikos, orientavimosi plokštumoje įgūdžių, smulkiosios ir bendrosios motorikos, judesių koordinacijos, kūrybinės vaizduotės, mėgdžiojimo lavinimas.
Savitarpio supratimo, geranoriškumo, savarankiškumo, iniciatyvumo, atsakingumo formavimas. p.188
26. Laiškas Yaya. Pažintis su Yaya raide. Įgūdžio skaityti skiemenis ir žodžius su nauja raide Yaya formavimas. Skiemeninės analizės ir sintezės įgūdžių tobulinimas. Sakinio su prielinksniu analizės įgūdžio formavimas. Tobulinti dizaino ir spausdinimo įgūdžius. Kalbos klausos, foneminio suvokimo, regos gnozės, konstruktyviosios praktikos, orientavimosi plokštumoje įgūdžių, smulkiosios ir bendrosios motorikos, judesių koordinacijos, kūrybinės vaizduotės, mėgdžiojimo lavinimas.
Savitarpio supratimo, geranoriškumo, savarankiškumo, iniciatyvumo, atsakingumo formavimas. p.192

Balandis
27. Raidė Tsts ir garsas (ts). Pažintis su raide Tsts ir garsu (ts). Įgūdžio skaityti skiemenis, žodžius, sakinius nauja raide formavimas. Idėjų apie priebalsių kietumą-minkštumą, kurtumą-balsingumą įtvirtinimas. Garso analizės ir sintezės įgūdžių tobulinimas. Tobulinti dizaino ir spausdinimo įgūdžius. Lavina foneminį suvokimą, vizualinę gnozę, konstruktyviąją praktiką, orientavimosi plokštumoje įgūdžius, smulkiąją ir bendrąją motoriką, judesių koordinaciją, kūrybinę vaizduotę, mėgdžiojimą.
Savitarpio supratimo, geranoriškumo, savarankiškumo, iniciatyvumo, atsakingumo formavimas. p.200
28. Raidė Chh ir garsas (h). Pažintis su raide Hh ir garsu (h). Įgūdžio skaityti skiemenis, žodžius, sakinius nauja raide formavimas. Idėjų apie priebalsių kietumą-minkštumą, kurtumą-balsingumą įtvirtinimas. Garso analizės ir sintezės įgūdžių tobulinimas. Tobulinti dizaino ir spausdinimo įgūdžius. Lavina foneminį suvokimą, vizualinę gnozę, konstruktyviąją praktiką, orientavimosi plokštumoje įgūdžius, smulkiąją ir bendrąją motoriką, judesių koordinaciją, kūrybinę vaizduotę, mėgdžiojimą.
Savitarpio supratimo, geranoriškumo, savarankiškumo, iniciatyvumo, atsakingumo formavimas. p.204
29. Raidė Shch ir garsas (sh). Pažintis su raide Shch ir garsu (sh). Įgūdžio skaityti skiemenis, žodžius, sakinius nauja raide formavimas. Idėjų apie priebalsių kietumą-minkštumą, kurtumą-balsingumą įtvirtinimas. Garso ir skiemenų analizės ir sintezės įgūdžių tobulinimas. Tobulinti dizaino ir spausdinimo įgūdžius. Foneminių reprezentacijų (garsų diferencijavimo (w) - (w), vizualinės gnozės, konstruktyviosios praktikos, orientavimosi plokštumoje, smulkiosios ir bendrosios motorikos, judesių koordinacijos, kūrybinės vaizduotės ugdymas.
Savitarpio supratimo, geranoriškumo, savarankiškumo, iniciatyvumo, atsakingumo formavimas. p.208
30. Raidė Ll ir garsai (l), (l '). Pažintis su raide Ll ir garsais (l), (l '). Įgūdžio skaityti skiemenis, žodžius, sakinius nauja raide formavimas. Idėjų apie priebalsių kietumą-minkštumą, kurtumą-balsingumą įtvirtinimas. Garso ir skiemenų analizės ir sintezės įgūdžių tobulinimas. Tobulinti dizaino ir spausdinimo įgūdžius. Foneminių vaizdų kūrimas (pradinių ir galutinių garsų nustatymas žodžiuose, žodžių parinkimas duotiesiems garsams). Bendrosios motorikos, judesių koordinacijos, vikrumo, judrumo ugdymas.
Savitarpio supratimo, geranoriškumo, savarankiškumo, iniciatyvumo, atsakingumo formavimas. 215 puslapis

Gegužė
31. Raidė Pp ir garsai (p), (p '). Pažintis su raide Pp ir garsais (p), (p '). Įgūdžio skaityti skiemenis, žodžius, sakinius nauja raide formavimas. Idėjų apie priebalsių kietumą-minkštumą, kurtumą-balsingumą įtvirtinimas. Garsų analizės ir sintezės, sakinių analizės ir sintezės įgūdžių tobulinimas. Tobulinti dizaino ir spausdinimo įgūdžius. Foneminių vaizdų kūrimas (pradinių ir galutinių garsų nustatymas žodžiuose, žodžių parinkimas duotiesiems garsams). Bendrosios motorikos, judesių koordinacijos, vikrumo, judrumo ugdymas.
Savitarpio supratimo, geranoriškumo, savarankiškumo, iniciatyvumo, atsakingumo formavimas. 220 puslapis
32. Raidė b.Įvadas į raidę b. Įgūdžio skaityti skiemenis, žodžius, sakinius nauja raide formavimas. Garsinių raidžių analizės ir sakinių sintezės įgūdžių tobulinimas. Tobulinti dizaino ir spausdinimo įgūdžius. Foneminių reprezentacijų kūrimas. Bendrosios motorikos, judesių koordinacijos, vikrumo, judrumo ugdymas.
Savitarpio supratimo, geranoriškumo, savarankiškumo, iniciatyvumo, atsakingumo formavimas. 230 psl
33. Raidė b.Įvadas į raidę b. Įgūdžio skaityti skiemenis, žodžius, sakinius nauja raide formavimas. Garsinių raidžių analizės įgūdžių tobulinimas. Tobulinti dizaino ir spausdinimo įgūdžius. Foneminių reprezentacijų kūrimas. Bendrosios motorikos, judesių koordinacijos, vikrumo, judrumo ugdymas.
Savitarpio supratimo, geranoriškumo, savarankiškumo, iniciatyvumo, atsakingumo formavimas. 236 puslapis
34. Priduotų raštų konsolidavimas. Skiemenų, žodžių, sakinių, tekstų su perduodamomis raidėmis skaitymo įgūdžių įtvirtinimas. Garsinės ir skiemeninės analizės ir sintezės, sakinių analizės ir sintezės įgūdžių tobulinimas. Idėjų apie rusų abėcėlę formavimas. Lavina foneminius procesus, smulkiąją ir bendrąją motoriką, judesių koordinaciją, vikrumą, judrumą.
Savitarpio supratimo, geranoriškumo, savarankiškumo, iniciatyvumo, atsakingumo formavimas. 247 puslapis

Pamokos vaikams apie raštingumo mokymą parengiamojoje mokyklai grupėje santrauka

Užduotys:
- Pagerinti foneminį suvokimą, gebėjimą nustatyti žodžių skaičių ir seką sakinyje.
- Skatinti žodžio, kaip sakinio dalies, sąvokos įsisavinimą.
- Ugdyti gebėjimus sudaryti pasiūlymų schemas ir jas užrašyti.
- Pagerinti dialogą.
- Lavinti vaizduotę ir Kūrybiniai įgūdžiai vaikai, aktyvinkite kalbą.
- Sukurkite palankų emocinį foną.
- Mokykitės savarankiškai, vykdykite mokytojo nurodymus.
- Formuoti savikontrolės ir atliekamo darbo įsivertinimo įgūdžius.

Pamokos eiga
Mokytojas: Labas rytas! Tai nauja diena. Aš šypsausi tau, o tu vienas kitam. Giliai įkvėpkite per nosį ir įkvėpkite gaivos, gėrio ir grožio. Ir iškvėpkite per burną visą apmaudą, pyktį ir sielvartą. Vaikai, svečiai šiandien atvyko į mūsų pamokas. Pasisveikinkime su jais ir ramiai atsisėskime ant kėdžių.
Vaikai: pasveikinti svečius ir susėsti prie jų stalų.
Mokytojas:Šiandien į pamoką pas mus atėjo dar vienas svečias, kurį atpažinsite užminę mįslę:
Piktas vėpla,
Gyvena miško pamiškėje
Per daug adatų
Ir nė vienos gijos.
Vaikai: Ežiukas.
Mokytojas: Teisingai, vaikinai. Pasakyk man, kodėl ežiukas yra jautrus?
Vaikai: Jis turi aštrias adatas ir negali būti glostytas.
Mokytojas: Dabar pažiūrėkite, ką pamatė ežiukas? (norėdami gauti išsamų atsakymą).
Vaikai: Ežiukas pamatė grybą.
Mokytojas: Kiek žodžių girdi šiame sakinyje?
Vaikai:Šiame sakinyje yra 3 žodžiai.
Mokytojas: Koks pirmas žodis? Antra? Trečias.
Vaikai: Pirmas žodis – ežiukas, antrasis matomas, trečias – grybas.
Mokytojas: Ištarkim kiekvieną žodį. Ir kas atspėjo, iš ko susideda pasiūlymas?
Vaikai: Sakinys sudarytas iš žodžių.
Mokytojas: Galima parašyti kaip diagramą. Iš diagramos galite sužinoti, kiek žodžių yra sakinyje. Kiekvienas atskiras žodis žymimas stačiakampiu. Vienas stačiakampis reiškia vieną žodį. Kiek žodžių yra mūsų sakinyje: „Ežiukas pamatė grybą“.
Vaikai: Trys žodžiai sakinyje.
Mokytojas: Kiek stačiakampių bus mūsų schemoje?
Vaikai: Trys stačiakampiai.
Mokytojas: Pažvelkite į žemiau pateiktą diagramą, kuo ji skiriasi nuo pirmosios diagramos?
Vaikai: Antroje schemoje virš pirmojo žodžio yra brūkšnys, o pabaigoje - taškas.
Mokytojas: Stačiakampis su brūkšneliu reiškia sakinio pradžią, o taškas – sakinio pabaigą. O dabar šiek tiek pailsėkime.

Kūno kultūra "Ežiukas"
Ežiukas trypė taku
Ir grybą ant nugaros nešė.
(Vaikšto ratu.)
Ežiukas lėtai trypčiojo
Tylus lapų ošimas.
(Eina vietoje.)
Ir zuikis šoka link
Ilgaausis džemperis.
Kieno nors sode mikliai
Gavau dalgio morką.
(Šoka į vietą.)

Mokytojas: O dabar pažaiskime, prie stalo sėdi tas, kurį aš pavadinu. Pirmieji susėda tie vaikai, kurių vardai prasideda garsu „A“ ir pan. Kas pavaizduota šiame paveikslėlyje? (Ežiukas neša obuolį). Kiek žodžių yra šiame sakinyje?
Vaikai: Ežiukas neša obuolį. Trys žodžiai.
Mokytojas: Vaikinai, kiekvienas iš jūsų ant stalo turi kortelę su užduotimi. Raskite teisingą sakinio schemą: „Ežiukas neša obuolį“. Pažymėkite šalia šio pasiūlymo. Dabar pažiūrėkime, kaip susidorojote su užduotimi. Ar visi teisingai atliko užduotį? Kodėl, jūsų nuomone, pirmoji schema mums netinka?
Vaikų atsakymai.
Mokytojas: Ar visi atliko užduotį? Ant savo kortelių nupieškite veiduką. Žaiskime kitą žaidimą „Nesuklysk“. Aš pavadinsiu sakinį, o jūs jį trenksite, o tada nurodykite žodžių skaičių.
Atėjo vėlyvas ruduo.
Kregždžių nebėra.
Iškrito pirmasis sniegas.
Greitai ateis Naujieji metai.

Vaikai skaičiuoja žodžius plakdami rankomis ir vadina juos sakinių tvarka.
Mokytojas: Ką jūs, vaikinai, gerai padarėte! Prisiminkime, apie ką šiandien kalbėjome? Kaip vadinosi? Taigi koks pasiūlymas? Kaip pažymime sakinio pradžią? Ką rašome sakinio pabaigoje?
Vaikai: Iš žodžių. Stačiakampis su brūkšneliu. Taškas.
Mokytojas: Pats laikas vaikinams grįžti namo – į mišką. Jis pavargęs ir nori pailsėti. Tu taip pat gerai padirbėjai. Kas patenkintas savo darbu? Šauniai padirbėta.

Šis vadovas skirtas ikimokyklinio amžiaus vaikų garsinei kalbos pusei lavinti ir supažindinti su raštingumo pagrindais. Knygoje yra programa, gairės ir pamokų planai jaunesniems, viduriniams, vyresniems ir parengiamiesiems grupėms.

Knyga skirta ikimokyklinio ugdymo pedagogams švietimo įstaigų.

    Natalija Sergeevna Varentsova - ikimokyklinio amžiaus vaikų mokymas skaityti ir rašyti. Vadovas mokytojams. Užsiėmimams su vaikais nuo 3 iki 7 metų 1

Natalija Sergeevna Varentsova
Ikimokyklinio amžiaus vaikų raštingumo mokymas. Vadovas mokytojams. Užsiėmimams su 3-7 metų vaikais

Varentsova Natalija Sergeevna - kandidatas pedagogikos mokslai; autorius mokslines publikacijas skirta ikimokyklinio amžiaus raštingumo pagrindų įsisavinimo, vaikų paruošimo mokyklai, ikimokyklinukų protinių gebėjimų ir pažintinės veiklos ugdymo, ikimokyklinio ir pradinio bendrojo ugdymo tęstinumo problemoms.

Pratarmė

Tačiau prieš pradėdamas skaityti vaikas turi išmokti išgirsti, iš kokių garsų susideda žodžiai, atlikti garsinę žodžių analizę (tai yra, eilės tvarka įvardinti garsus, sudarančius žodžius). Mokykloje pirmaklasis pirmiausia mokomas skaityti ir rašyti, o tik tada supažindinamas su fonetika, morfologija ir sintaksė. Gimtoji kalba.

Pasirodo, 2–5 metų vaikai itin domisi garsine kalbos puse. Galite pasinaudoti šiuo pomėgiu ir supažindinti („panardinti“) vaiką nuostabus pasaulis garsus, atrasti ypatingą kalbinę tikrovę, kurioje prasideda rusų kalbos fonetikos ir morfologijos pagrindai, ir taip iki šešerių metų veda į skaitymą, apeinant liūdnai pagarsėjusius „garsų susiliejimo kančias“ jungiant raides. („m Ir A - valios mama ").

Vaikai suvokia tam tikrą gimtosios kalbos raštų sistemą, mokosi girdėti garsus, atskirti balsius (kirčiuotus ir nekirčiuotus), priebalsius (kietuosius ir minkštuosius), lyginti žodžius pagal garsą, rasti panašumų ir skirtumų, skirstyti žodžius į skiemenis, kurti žodžius. iš garsus atitinkančių lustų ir kt.Vėliau vaikai mokosi skaidyti kalbos srautą į sakinius, sakinius į žodžius, susipažįsta su rusų abėcėlės raidėmis, iš jų komponuoja žodžius ir sakinius, naudodamiesi gramatinėmis rašybos taisyklėmis, įvaldo skiemenį ir nuolatiniai skaitymo būdai. Tačiau išmokti skaityti nėra savitikslis. Ši užduotis sprendžiama plačiame kalbėjimo kontekste, vaikai įgyja tam tikrą orientaciją skambioje gimtosios kalbos tikrovėje, padeda pamatus būsimam raštingumui.

Mokymai šiame vadove yra skirti 3-7 metų vaikams. Jis sukurtas atsižvelgiant į ikimokyklinio amžiaus vaikų amžiaus ypatybes ir pagrįstas jų selektyviu polinkiu įgyti raštingumą. 3–5 metų vaikai užsiima garsine kalbos puse, parodydami ypatingą talentą, o 6 metų vaikai įvaldo ženklų sistemą ir skaito su dideliu susidomėjimu.

Mokymų metu vaikai ateina į mokyklą ne tik kaip skaitytojai, bet ir gebantys analizuoti žodinę kalbą, teisingai sudaryti žodžius ir sakinius iš abėcėlės raidžių.

Mokydami vaikus rašyti, sąmoningai apsiribojame tik rankos paruošimu rašymui. Jaunesniame ikimokykliniame amžiuje (3–4 m.) svarbus pasiekimas – valingų rankų ir pirštų judesių įvaldymas. Tuo pačiu metu plačiai naudojamas vaikų gebėjimas mėgdžioti: vaikas savo judesius pritaiko prie tam tikro suaugusiojo masto, vaizduodamas mėgstamą personažą. Vyresniame ikimokykliniame amžiuje (5–6 m.) vaikai tiesiogiai įvaldo grafikos įgūdžius ir rašymo priemonę (flomasteris, spalvotas pieštukas). Ikimokyklinukai nubrėžia namų, tvorų, saulės, paukščių ir kt. kontūrus; perinti, užbaigti ir kurti raidžių atvaizdus. Vaikai mokosi darbo eilute atkurti įvairius dalyko vaizdus, ​​​​kurie yra artimi konfigūracijai didžiosiomis raidėmis. Mokant vaikus rašyti svarbu ne tiek mokyti individualių įgūdžių, kiek juose suformuoti visą pasirengimo rašyti kompleksą: kalbos tempo ir ritmo derinį akių ir rankų judesiais.

Ugdymas vyksta linksmai.

Šis vadovas susideda iš kelių dalių: programų, Gairės apie garsinės kalbos pusės ugdymą ikimokyklinukuose ir supažindinant juos su raštingumo pagrindais ir detalieji planai klasės su aprašymu didaktinė medžiaga visose amžiaus grupėse.

Vadovas skirtas ikimokyklinio ugdymo įstaigų pedagogams. Tai taip pat gali būti naudinga tėvams.

Programa

Ši programa apima tris darbo su ikimokyklinio amžiaus vaikais sritis: garsinės kalbos pusės ugdymą, supažindinimą su kalbos ženklų sistema ir rankos paruošimą rašyti.

Vaikų kalbos garsinės pusės formavimo ir raštingumo pagrindų supažindinimas visų pirma susijęs su pažintinių gebėjimų ugdymu ir elgesio savivalės ugdymu.

Vaikų protiniai gebėjimai vystosi įsisavinant kalbos garsų pakeitimo veiksmus. Vaikai mokosi modeliuoti tiek atskirus kalbos vienetus (skiemenis, garsus, žodžius), tiek kalbos eigą kaip visumą (sakinius). Spręsdami pažinimo problemas, geba naudoti paruoštas schemas, modelius ir jas kurti savarankiškai: skaidyti žodžius į skiemenis, atlikti garsinę žodžių analizę, skaidyti sakinius į žodžius ir sudaryti juos iš žodžių ir raidžių; palyginti žodžių modelius pagal garso kompoziciją, parinkti žodžius tam tikram modeliui ir kt.

Kognityvinių gebėjimų ugdymas prisideda prie sąmoningo vaikų požiūrio į įvairius kalbos tikrovės aspektus (garsą ir ženklą), padeda suprasti tam tikrus gimtosios kalbos modelius, formuoja raštingumo pagrindus.

Ruošdami ranką rašymui vaikai lavina pažintinius ir kūrybinius gebėjimus. Pirmiausia ikimokyklinukai įvaldo valingus rankų ir pirštų judesius (vaizduoja įvairius reiškinius ir daiktus: lietų, vėją, valtį, traukinį, zuikį, drugelį ir kt.); paskui – grafiniai įgūdžiai susipažįstant su rašytinės kalbos elementais. Vaikai mokosi užkoduoti kalbą ir „skaityti jos kodą“, tai yra modeliuoti kalbą rusų kalbos kultūroje priimtais ženklais. Ikimokyklinukai flomasteriais ar spalvotais pieštukais konstruoja, komplektuoja atskirus objektus ir reiškinius: namelius, saulę, paukščius, laivelius ir kt. Tokia veikla prisideda prie vaikų vaizduotės, fantazijos, iniciatyvos ir savarankiškumo ugdymo.

Raštingumo pagrindai programoje nagrinėjami „kaip propedeutinis gimtosios kalbos fonetikos kursas“ (pagal D. B. Elkoniną). Programa parengta remiantis D.B.Elkonino ir L.E. sukurtos metodikos medžiaga. Žurova. Vaiko supažindinimas su fonemine (garsine) kalbos sistema yra svarbus ne tik mokant jį skaityti, bet ir visam tolesniam gimtosios kalbos mokymuisi.

Jaunimo grupė

Programa skirta jaunesnioji grupė susideda iš dviejų skyrių: fonetinės-foneminės kalbos pusės ugdymas, siekiant paruošti vaikus mokytis garsinės žodžių analizės ir rankų bei pirštų judesių ugdymas, siekiant paruošti ranką rašymui.

Darbas lavinant vaikų garsinę kalbos pusę siekiama pagerinti jų artikuliacinį aparatą ir foneminį suvokimą.

Užsiėmimų metu vaikai supažindinami su juos supančio pasaulio garsais, garsu kaip kalbos vienetu. Atskirdami garsus nuo bendro srauto, vaikai atpažįsta, kas ar kas juos sukuria. Tada, atlikdami onomatopoetikos pratimus, jie išmoksta taisyklingai tarti balses. (ak, o, y, tu, s, uh) ir kai kurie priebalsiai (m - m, p - p, b - b, t - t ir pan.)? išskyrus šnypštimą ir švilpimą. Garsą apibūdinantys terminai (balsiai, priebalsiai ir kt.) klasėje nevartojami.


Į viršų