Робота над технікою арпеджіо у класі гітари. Відкритий урок "робота над технічним матеріалом у класі гітари"

Знайомство з гітарним мистецтвом

(план-конспект заняття)

В даний час дуже актуальною є проблема різнобічного виховання дитини, що сприяє його творчій самореалізації. Музика є самим універсальним засобоместетичного та морального виховання.

Особливе місце посідає гітара у дозвіллі молоді. Музична творчість підлітків - це своєрідна сфера їхнього духовного життя, їх самовираження та самоствердження, що яскраво розкриває індивідуальну самобутність кожного. Вміння виконувати пісні під гітару завжди високо цінувалося у молодіжному середовищі. Вміючі грати на цьому чудовому музичному інструменті набувають додаткову можливість розкривати, пояснювати багато ситуацій, які мають молодого чоловікаособистісний сенс.

Мета: познайомити з основами світової музичної культуриігри на гітарі.

Завдання:

Навчальні:

познайомити учнів з історією гітари, з іспанською школою гри Маттео Каркассі;

ознайомити з правилами посадки при грі, основними положеннями рук та пальців;

знайомство з культурою гри, дотримання правил гігієни.

Розвиваючі:

формувати навички тренування рук та пальців, виконання вправ;

сприяти розвитку умінь та навичок виразної гри на шестиструнної гітарі.

Виховні:

розширити музичний світогляд;

виховати сценічну культуру.

Матеріально-технічна база: гітари (для учнів, у педагога – для показу), підставки для ноги, роздруковані тексти пісень.

Хід заняття

Знайомство з музичним інструментом – гітарою шестиструнною.

Педагог: Здрастуйте, хлопці. Сьогодні ми з вами познайомимось із таким відомим музичним інструментом, як шестиструнна гітара. Дайте відповідь на запитання: які музичні інструментинародилися у Росії?

Діти: балалайка, гуслі, гармонь, дерев'яні ложки.

Педагог: Правильно. А як ви вважаєте, в якій країні народилася гітара?

Діти: Іспанія, Італія.

Педагог: Іспанія в середні віки була головним центром розвитку гітари, куди вона була завезена арабами. Гітара з п'ятьма здвоєними струнами, винайдена в Іспанії, набула свого поширення в 15 столітті. Вона отрималаназва - іспанська гітара. З появою шостої струни та заміною подвійних струн одинарними починається тріумфальна хода гітари країнами та континентами; у такому вигляді вона існує й досі. Музичні можливості шестиструнної гітари виявилися настільки великими, що вона стає одним із найулюбленіших інструментів. Починається "золоте століття" гітари. Він пов'язаний з іменами іспанських гітаристів-віртуозів і композиторів Ф. Сора (1778—1839), Д. Агуадо (1784—1849) та італійських — М. Джуліані (1781—1829), Ф. Каруллі (1770—1849). Каркассі (1792 – 1853).Іспанська школа - це навички та традиції народної творчості, що склалися протягом багатьох століть і розроблені та збагачені гітаристами-класиками. Удосконалюючи техніку гри, гітарист прагнув розвинути насамперед швидкість. Саме цю мету ставить собі автор «Школи гри на шестиструнної гітарі» М. Каркассі.М. Каркассі пропонує вивчення дев'ять тональностей: До, Сіль, Ре, Ля, Мі, Фа мажор, ля, ми, ре мінор. У кожній із цих тональностей він дає гаму; каденцію; прелюд, що містить акордову послідовність, і дві-три п'єси (як правило, Вальс, Аллегретто та Марш, рідше Андантіно та Анданте). Всі ці п'єси дуже мелодійні, зручні для виконання. Поступово обсяг їх збільшується, а текст ускладнюється.

Складові гітари.

Педагог: Основними частинами є корпус, шийка з грифом, головка та струни.Гітара шестиструнна має дві деки верхня та нижня, з'єднаними двома стінками з обох боків - обічайками.Верхня дерев'яна дека важливий факторза звучання інструменту.Трохи вище самого центру верхньої деки знаходиться круглий резонансний отвір, обрамлений розеткою. Трохи нижче знаходиться платівка, яка називається підставкою. Посередині її піднесення, в якому знаходиться проріз, встановлюється невелика по ширині прямокутна кістяна пластинка, яка називається нижнім порожком. Поріжок потрібен для фіксації струн піднятими над верхньою декою і передачі вібрації. Шийкагітари шестиструнноїз грифом вклеєна у верхню частину корпусу. У верхній частині грифа розташований верхній поріжок із прорізами, в якому розташовуються струни. Кінцевою частиною шестиструнної гітари є головка. У головці гітари є колковий механізм. Обертаючи їх можна змінювати натяг струн, відповідно і звук. Гітара має шість струн — три тонкі і три товстіші, звані басовими.

Посадка. Положення рук під час гри.

Педагог: Сядьте на краєчок стільця з жорстким сидінням і без підлокітників, поставте ліву ногу на підставку, висотою 10-15 см в залежності від висоти сидіння і довжини ніг. Ліве коліно має бути вищим за рівень стільця. Сидіть рівно, не спираючись на спинку стільця.

Коли Ви зручно сядете, візьміть гітару, поставте її виїмкою на ліву ногу, приблизно на середину стегна. Права нога повинна бути відставлена ​​від лівої на відстань, потрібну для нижньої частини гітари, забезпечуючи для неї упор. Або покладіть праву ногу на ліву, а гітару на праву ногу (цей варіант найбільше підходить для дівчат).

При правильній посадці головка грифа повинна бути приблизно на рівні або трохи вище за ліве плече, груди повинні злегка торкатися нижньої деки, але не нахиляйте гітару до себе.

Покладіть передпліччя правої руки всією вагою на корпус гітари в найширшому місці і звісьте кисть. Пензлик при цьому повинен бути округлої форми і опинитися над струнами біля розетки. Усі пальці, крім великого, складені разом і паралельні до ладів, а лінії суглобів перших фаланг - паралельні струнам. Слідкуйте, щоб кінчики вказівного, середнього та безіменного пальців знаходилися на одній лінії та на певній відстані від струн. Великий палець правої руки має виявитися навпроти басових струн, а решта навпроти першої, другої та третьої. Слідкуйте за тим, щоб лікоть не виходив за корпус гітари праворуч, а зап'ястя не наближалося надто близько до верхньої деки. Передпліччя лівої руки має бути піднесене, зап'ястя зігнуте. Пензель повинен бути округлим і розташовуватися так, щоб великий палець торкнувся середини задньої частини грифа, а решта пальців повинна мати округлу форму, не прогинатися в суглобах і спиратися серединою подушечки на струну.

Культура гри (гігієна).

Практична робота.

Виконує вправ формування навичок гри на гітарі.

Вправа праворуч - апояндо, тирандо;

Вправа на ліву руку;

Вправи для лівої та правої рук на координацію рухів;

Вправа на палець пульгар (р) – права рука.

Роль акомпанементу у гітарному мистецтві.

Педагог: Акомпанемент музичний термін, що позначає супровід мелодій, що має на меті переважно її гармонійну прикрасу, а також підтримку вокальних партій інструментами. Гітара, як інструмент, що акомпанує, має велике значення. Так, наприклад, гітара може супроводжувати сольні, вокальні чи інструментальні партії, бути тлом. Також важливу роль гітарний акомпанемент відіграє і в гуртуванні колективу, сім'ї, коли виконуються пісні під гітару навколо багаття, на дачі, теплими затишними домашніми вечорами. Спільна творча діяльністьдітей та батьків у цьому плані сприяє відкриттю таких здібностей у учнів, як створення власних віршів, текстів пісень та акордів.

Практична частина.

1) Показ, розучування та виконання твору Булата Окуджави «Побажання друзям»;

2) Спів під гітарний акомпанемент твору М. Дунаєвського «Негода»

Підбиття підсумків заняття.

Список використаної літератури:

М. Каркассі. Школа гри на шестиструнній гітарі. М: 2001.

В. Калінін. Самовчитель гри на шестиструнній гітарі. Н.: 1998.

Ф. Ноуд. Крок за кроком: Самовчитель гри на гітарі. - М: 2004.

План-конспект відкритого уроку

Викладач Портнягін Сергій Олексійович

МБУДО м. Іркутська ЦДТ

Об'єднання «Гітара»

Тема урока:«Робота над посадкою та постановкою рук у класі гітари»

План уроку

2. Розминка

3. Основна частина

4. Закріплення

Цілі уроку:

навчальні: познайомити учня з правильною посадкою та постановкою рук

виховні: виховання естетичного смаку, завзяття у досягненні мети, працьовитості

розвиваючі: розвиток уяви, образного мисленняпрактичних навичок та умінь на інструменті.

завдання уроку:попрацювати над посадкою та постановкою рук учня.

Хід уроку

У фундаменті виконавської майстерності правильна посадка гітариста є наріжним каменем. Так само правильна постановкарук є основою у технічному розвитку учнів.

Розглянемо основні засади правильної посадки:

1) Вибір стільця підходящої висоти.

2) Висота підставки ноги.

3) Рівне положення інструменту по відношенню до підлоги.

4) Положення правої руки на обечайке.

5) Обов'язкове положення пензля з трохи вигнутим чи вирівняним зап'ястям.

6) Положення корпусу з прямою спиною трохи нахилене вперед до зіткнення з інструментом

7) Розслаблене положення тіла з гарною опорою на ліву ногу та з опорою правої руки на інструмент.

Основні принципи постановки рук:

1) Головне в постановці лівої руки є рівне положення великого пальця, що знаходиться на середині грифа

2) положення решти чотирьох пальців перпендикулярно струнам, зігнутим подібно до фортепіанних молоточок

3) пальці лівої руки повинні звикнути до розширеного положення.

Показ викладачем приклад правильної посадки та постановки рук. А також виправлення помилок у даного учня.

Заключний етап: демонстрація учням засвоєного ним під час уроку.


План-конспект відкритого уроку
педагога додаткової освітиза класом гітари Муніципальної установи додаткової освіти «Дитяча школа мистецтв №2 імені Народного артистаРРФСР А.Г.Розуму» міста Ржева Тверської області
Крилова Вікторія Юріївна
Тема
: "Робота над якістю звуковидобування на

початковому етапінавчання у класі гітари"
Урок розроблений для учня 1 класу

Мета уроку:
Розвиток та вдосконалення виконавських навичок у процесі навчання грі на гітарі
Завдання уроку:

Освітні:
- Домогтися усвідомленого грамотного виконання різних способів звуковидобування на гітарі, застосування правильної аплікатури.
Розвиваючі:
- Розвивати виконавські навички гри на гітарі.
Виховні:
- формувати уважне ставлення до звуковидобування та виконавчого процесу.
Тип уроку:
формування та закріплення знань, умінь, навичок.
Основні методи та прийоми навчання:
Словесна -розповідь, бесіда Наочний - показ на інструменті практичний - виконання вправ, попевок.
Засоби навчання:
Гітара, стілець, підставка під ногу, пюпітр, нотна збірка.
Структура уроку:
1. Організаційний момент(1хв.) 2. Гра "апояндо" (6хв.) 3. Вправи для лівої руки (13 хв.)  чергування притиснутих ладів з відкритою струною позиції від шостої струни до першої 4. Гра "тирандо" (10хв.) 5. Вправи на мелодію з басом. (10хв.)
Хід уроку:

1. Правильна посадка за інструментом – запорука гарного виконання. Звернути увагу на те, щоб дитина не сиділа напружено. Спина пряма, руки вільні, напівкруглі пальчики. Настрій гарний. 2. "Теремок", "Крок, крок, побігли". Освоєння навички гри "апояндо" починаємо з ритмічних попевок на одній відкритій струні (без участі лівої руки). Добиваємося ритмічної точності виконання, гри із "замаху", а не зі струни. На тонких струнах чергуємо пальці i,m. На басових струнах активно працює палець p, стежимо за тим, щоб палець не "пішов" під долоню. Співачки "Кошкін дім", "Бубенчики" - навчитися плавно переходити пальцями правої руки зі струни на струну. Слідкувати за неодмінним чергуванням пальців i, m. 3.Вправи для лівої руки. Добиваємось чіткої скоординованості роботи правої та лівої рук. Слідкуємо за правильним положенням лівої руки: долоня не притискається до грифу; пальці ставляться паралельно порожкам, на подушечки. Сила тиску на струну достатня для отримання чистого звуку, але не надмірна. При грі без відкритої струни пальці лівої руки утримуються на ладах якомога довше. Зміна позицій має відбуватися плавно, непомітно. У правій руці, як і раніше, чергуємо пальці i,m. 4. Різні зміни арпеджіо. Робота лише правою рукою. Добиваємося свободи правої руки, робота лише пальцями без участі кисті та передпліччя, зап'ястя високе. Слідкуємо за використанням правильної аплікатури; Добиваємося ритмічно рівного руху. 5. Поспівки "Тітка Агашка", "Ладушки". При грі мелодії з басом верхні ноти завжди повинні виконуватися з опорою на сусідню струну, інакше звуки різняться за силою та забарвленням. Добиваємося одночасного звучання верхньої ноти та басу, легкості виконання.

Ларіна Оксана Валентинівна
Посада:викладач
Навчальний заклад:МБУ ДО "Камбарська ДШІ"
Населений пункт:Удмуртська Республіка, м.Камбарка
Найменування матеріалу:Конспект відкритого уроку
Тема:"Розвиток та вдосконалення навичок гри на гітарі"
Дата публікації: 20.06.2016
Розділ:додаткова освіта

Муніципальне бюджетна установадодаткової освіти «Камбарська дитяча школа мистецтв»
Відкритий урок

Розвиток та вдосконалення навичок гри в класі гітари.
викладач із класу гітара Ларіна О.В. 2016р.

Відкритий урок викладача за класом гітари Ларіною О.В.

Тема уроку: Розвиток та вдосконалення навичок гри в класі

гітари.

Дата, час проведення - 18.03.2016р.

Місце проведення-ДШІ м.Камбарка

1. Введення


Навик-уміння, вироблене вправами, звичкою (тлумачний словник С.І. Ожегова). Навичка-діяльність, сформована шляхом повторення та доведення до автоматизму. Опанувавши необхідні навички для роботи, людина виконує свою роботу швидше, ефективніше, якісніше (Вікіпедія).


Початкові навички гри на інструменті закладаються у молодших класах. Саме цей період є основним для подальшого розвиткумузиканта-виконавця. Завдання педагога правильно організувати навчальний процес, який включає: правильна посадка, постановка ігрового апарату, музично-слухових і метроритмічних уявлень, прийоми і способи звуковидобування, координація рук, при цьому необхідно враховувати індивідуальні особливості учня. Не слід перевантажувати учня нотним та методичним матеріалом, краще поступово закріплювати та розвивати кожну навичку у грі, таким чином, дотримується принцип послідовності та раціональності у навчанні. Репертуар, на основі якого вирішуються навчальні завдання з освоєння гри на гітарі, також є одним із напрямків для подальшого розвитку та вдосконалення навичок гри на інструменті. Урок відбувається у рамках атестаційних заходів викладача. У цьому конспекті відбито структуру відкритого уроку, його план. У хід уроку можуть бути внесені зміни, зумовлені рівнем підготовки учня, його психологічним настроєм та іншими обставинами. Коротка характеристика творчого та життєвого шляхукомпозиторів, виконуваних під час уроці творів, представляється викладачем першому уроці вивчення творів. Ці відомості використовуються на уроці у розмові з учнем.
2.Мета уроку:
Розвиток та вдосконалення навичок гри в процесі навчання.

Завдання

Розвиваючі:
1. Розвиток в учня виконавської майстерності; 2. Розвиток індивідуальних здібностей: пам'яті, музичного мислення, слухового контролю; 3. Розвиток інтересу до музичної творчості.
Навчальні:
1. Закріплення теоретичних знань; 2. Навчання навичкам поетапної роботи з музичним твором.
Виховні:
1. Виховання цілеспрямованості та наполегливості у оволодінні технічних прийомів. 2. Виховання естетичного смаку, любові до музикування.
3.Коротка характеристика уроку (тип уроку, методи та принципи,

подання учня)

Тип уроку:
комбінований урок отримання та закріплення нових знань та навичок
Методи:
показ, прослуховування, аналіз, розмова, вправи.
Основні методичні засади:
- принцип єдності художнього та технічного розвитку; - принцип поступовості та послідовності; - принцип всебічного розвиткуучня, за допомогою роботи над змістом та художнім чиномтворів; - принцип індивідуального підходуу роботі з учням; Учасник уроку - Старков Олексій, учень 3 класу гітари, ВП художньо- естетичної спрямованості. Олексій має середні музичні дані.

4.Хід уроку:

4.1.Організаційний момент. (1 етап)
Мета етапу-настрій учня на ефективну навчальну діяльність. Повідомлення теми уроку. Завдання: Створити сприятливу творчу атмосферу на уроці. Пояснити важливість теми.
4.2. Гамма До мажор. (2 етап)
Мета етапу – Технічний розвиток учня. Завдання: 1. Набуття навичок позиційної грикоординації пальців правої та лівої рук виконавчої техніки. 2. Закріплення вивчених теоретичних знань. Програвання учнем гами До мажор у дві октави в аплікатурі, А.Сеговії, прийомом апояндо, застосовуючи репетиції пальців i-m. - при грі гами учень допускає неточності в аплікатурі правої руки в низхідному русі; - при зміні позиції втрачає безперервність виконання. Робота над виправленням недоліків у виконанні гами. Дуже важливий моменту техніці гітариста зміна позицій. Докладніше зупинимося на організації виконавських рухів лівої руки: - великий палець лівої руки під час переходу до іншої позиції не пережимать, перехід відбувається за постійному становищі пензля («кистовий рух»); - не потрібно робити сильного натиску на лади, щоб не було втоми м'язів; - пальці піднімаються над струнами на мінімальну відстань, щоб бути підготовленими на наступну ноту (граємо ноту сі в ΙΙ позиції-дивимося на ноту до V позиції). - відпрацьовуємо зміну позиції у вигляді вправи із «Школи гри на гітарі» Е.Пухоль, урок №65 Програвання гами. Прошу учня простежити за рівністю звучання, звернути увагу на точне чергування пальців i-m у низхідному русі, спрямовую слух учня на динамічне прослуховування.
В результаті виконаної роботи учень справляється з поставленими завданнями. Граємо гаму в повільному темпірівно, вільно, динамічно. Коли вирішено проблеми з організацією виконавчих рухів лівої та правої руки можна розпочинати розучування гами з різними ритмічними варіантами. Програвання каденції. Для утримання темпу гама програється під метроном.
4.3. О.Іванов-Крамський. Етюд E-dur.
Перевірка результату домашньої роботи. Виконання етюду. Аналіз виконання. Перед початком роботи над етюдом промовляємо, що таке етюд. Етюд-інструментальна п'єса, призначена для розвитку техніки виконавця. Кожен етюд містить у собі певні технічні труднощі і служить їхнього подолання. Етюди пишуться на певний вид техніки: легато, арпеджіо, тремоло, акорди тощо. Цей етюд заснований на найпоширеніший прийом гри на гітарі – арпеджіо. На попередніх уроках над етюдом було проведено певну роботу: детальний розбір, відпрацювання правильної аплікатури, вивчання напам'ять. Програвання етюду. Визначаємо технічні складності, що виникли при виконанні: - не всі звуки арпеджіо звучать чисто та рівно. Щоб полегшити опрацювання цієї вади, граємо акорди, які виконує ліва рука. Далі виконується арпеджіо правою рукою. Граємо в повільному темпі, досягаючи рівного, безперервного звучання, максимальної чистоти, музичної виразності. Для утримання темпу етюд програється під метроном.
4.4 М.Каркассі. Рондо Е - dur (4 етап)
Ціль етапу-Підготовкадо концертного виступу. Розвиток та вдосконалення навичок роботи над твором великої форми. Завдання: Удосконалення виконавської майстерності, формування навичок концертних виступів.
Перевірка результатів домашньої роботи. Аналіз виконання. Перед початком роботи над цим рондо було обговорено: походження форми, його будову, характер. Рондо відноситься до творів великої форми, в якій головна тема (рефрен) чергується з епізодами. Починається і закінчується рондо рефреном, утворюючи замкнене коло. Походження рондо пов'язане з народною пісеньно-танцювальною музикою. Рондо в перекладі з французької-коло, хоровод. Формула даного рондо- АВАСАВА А (рефрен) - Е - dur, В (1 епізод) - Е - dur, С (2 епізод) - А - dur. Рондо витримано у світлому, легкому, танцювальному характері. Розмір 6/8 має жанрові ознакиТарантелли: інтонації, що гойдають, другий голос імітує звучання тамбурину, бубна. Танцювальність підкреслює другий голос у 1 епізоді, 2 епізод витриманий у характері рефрена. Програвання рондо. Визначення недоліків у виконанні: немає єдиного темпу, легкості звучання під час переходу рефрена на 2 епізод. Досягнення єдиного темпу-робота з метрономом. Граємо у повільному темпі, поступово прискорюючи рух. Доводимо до темпу, який відбиває характер рондо. Головне у виконанні-відчуття цілісності розвитку твору. Щоб періодичність повторення рефрена не викликала монотонність у виконанні звертаємо увагу більш динамічний розвиток. Коли вирішені технічні та музичні завданняДля виховання сценічної витримки твір необхідно обіграти на сцені у вигляді прослуховування та репетицій. Корисно записати виконання п'єси на відео та оцінити виконання з боку. У записі помітні всі недоліки, які при грі учень не помічає.
Л.Хухро. На човні.
П'єса сучасного композиторанаписана у жанрі баркароли. У п'єсі тричастинна форма. У крайніх розділах без певної мелодії, у середньому розділі- витримано той самий рух восьмими, але перший звук акцентований- виділяється мелодія, з'являються мінорні інтонації. Для надання п'єсі ніжнішого, м'якого звучання застосовується гра у грифа (розвиток тембрального слуху учня). П'єса витримана у світлому, споглядальному характері: легке похитування на воді, рух восьмими за акордовими звуками. Відтворення п'єси.
Визначення недоліків у виконанні: домагатися більш плавного виразного виконання, що відповідає образному змісту п'єси.
4.5. Домашнє завдання(5 етап)
Самостійно проаналізувати виконання творів, записаних на відео.
5. Висновок.
Ця тема уроку висвітлює роботу над розвитком та вдосконаленням гри на гітарі. Нотний матеріал, представлений на уроці, вирішує певні теоретичні, технічні та мистецькі завдання. П'єси у репертуарі учня знайомлять його із класикою гітарної музикита музикою сучасних композиторів, розвивають та вдосконалюють його виконавську майстерність, творчу індивідуальність. Публічне виступ у концертах, участь у конкурсах є великим стимулом для подальшого музичного розвитку та вдосконалення навичок та умінь гри на інструменті.
6.Матеріально-технічне забезпечення:
- гітара-3шт; - фортепіано-1шт; - нотні збірки (педагогічний репертуар); - метроном; - Комп'ютерне забезпечення.
7. Використовувані джерела:
1.А.М.Іванов-Крамський «Школа гри на шестиструнної гітарі» 2. Е.Пухоль «Школа гри на шестиструнній гітарі» 3.А.Гітман « Початкове навчанняна шестиструнній гітарі» 4.Ю.П.Кузін «Абетка гітариста» 5.Інтернетджерела

5.Висновок


Ця тема уроку висвітлює роботу над розвитком та вдосконаленням гри на гітарі. Нотний матеріал, представлений на уроці, вирішує певні теоретичні, технічні та мистецькі завдання. П'єси у репертуарі учня знайомлять його з класикою гітарної музики та музикою сучасних композиторів, розвивають та вдосконалюють його виконавську майстерність, творчу індивідуальність. Публічне виступ у концертах, участь у конкурсах є великим стимулом для подальшого музичного розвитку та вдосконалення навичок та умінь гри на інструменті.

Відкритий урок

на тему:

«Робота з початківцями у класі гітари»

Викладача вищої категорії

МБОУ ДОД Локотська дитяча школа мистецтв

Сергія Васильовича Іваніна

Лікоть - 2012

Мета уроку: Формування та розвиток виконавчих навичок гри на гітарі на початковому етапі навчання.

Тип уроку: Комбінований.

Завдання:

1. Освітні. Навчити учня володіти різними прийомами звуковидобування в межах творів, що вивчаються на даному етапі.

2 . Розвиваючі. Розвиток загального кругозору, музичного слуху, пам'яті, уваги, мислення, вдосконалення прийомів гри на гітарі

3. Виховують. Виховання культури виконання досліджуваних творів, терпіння та наполегливості у подоланні труднощів.

4. Здоров'язберігаючі. Дотримання правильної посадки, постановки рук, проведення фізкультхвилинки.

Форма уроку: Індивідуальна

Методи:

метод практичного показу;

Метод словесного пояснення.

Навчально-матеріальне оснащення: гітара, підставка під ногу, стільці, ноти, робочий зошитучня.

План уроку:

1. Організаційний момент, Вступне слово(Методична довідка).

2. Перевірка домашнього завдання.

Гра позиційних вправ;

Гра гами С-dur із застосуванням репетиції пальців i-m, m-i;

Робота над етюдом;

Програвання раніше вивчених п'єс;

Проведення фізкультхвилинки

3. Робота над новим прийомом гри – подвійне тирандо.

4. Домашнє завдання, аналіз уроку.

Хід уроку.

Методична довідка: перший урок у музичній школіє великою подією у житті дитини. Він не лише знайомиться з викладачем та інструментом, а й робить перші кроки у світ музики. Від того, наскільки успішною буде ця зустріч, залежить подальше ставлення учня до занять. Тому перші уроки треба збудувати так, щоб учень отримав багато яскравих вражень, позитивних емоцій. Необхідно дитині освоїться у новій йому обстановці. Для цього педагог має привернути його до себе: пограти на уроці знайомі мелодії, запропонувати заспівати знайому пісню – це допоможе встановити контакт, створить творчу атмосферу. Потрібно підготувати учня до того, що музичні заняття– це не тільки задоволення, а й копітка щоденна праця. Якщо уроки проходять цікаво, дитина непомітно собі долає багато труднощів початкового навчання – технічні, ритмічні, інтонаційні. Такі заняття значно ефективніше розвивають творчі здібності дитини, підвищують її впевненість у собі.

Гра позиційних вправ. На початковому етапі навчання для вироблення у учня первинних рухових навичок необхідні спеціальні вправи, які готують його до виконання технічних завдань. Особлива увага - посадка учня, положення інструменту, постановка рук.

Гра гами С-dur прийомом апояндо, застосовуючи репетиції пальців i-m, m-i. Головне завдання – точне чергування пальців правої руки під час руху вгору та вниз.

Розвиток техніки гітариста неможливий без роботи над етюдами.

Калінін Ст Етюд Е-dur. Робота над точністю аплікатури лівої руки, якістю звуку в акордах, що виконуються.

Програвання раніше вивчених п'єс, вказуючи на недоліки та переваги гри:

Красєв М. «Ялинка»

Калінін В. «Вальс»

Проведення фізкультхвилинки:

"Павучок". Вправа для розминки пальців обох рук.

"Шалтай-болтай". Вправа виконується стоячи. Підняти обидві руки вгору і кинути їх униз, злегка нахиливши тулуб вперед.

«Солдатик та ведмежа». Виконується сидячи на стільці. За командою «Солдатик» випрямити спину та сидіти нерухомо, як олов'яний солдатик. За командою «Ведмедик» розслабити і округлити спину як у м'якого ведмежа.

Робота над новим прийомом гри – подвійне тирандо у п'єсі В.Калініна «Полька». Для підготовки до виконання граємо вправу на відкритих струнах подвійними нотами. Потім робимо розбір твору: розмір, тональність, ключові знаки, нотний текст, ритмічний малюнок та починаємо його виконання.

Домашнє завдання.

Продовжувати працювати над вправами, гамою та етюдами. Повторювати п'єси «Ялинка», «Вальс» – для покращення якості виконавських навичок гри на гітарі.

"Полька" - відпрацьовувати новий прийом, краще орієнтуватися в нотному тексті.

Аналіз уроку:

Результат уроку показав, що поставлені викладачем цілі та завдання було досягнуто:

Чіткість та ясність поставлених завдань перед учнями;

Різноманітний музичний матеріал, що сприяє розвитку творчих здібностейучня;

створення образного ряду (порівняння, асоціації);

Подання теоретичних понять у контексті музичного образу;

Слуховий контроль учням виконуваних творів.


Top