Материнське серце. Шукшина В.М сина? Про що вона думає, коли поспішає йому на допомогу

Урок позакласного читанняв 7 класі

Образ матері в оповіданнях В.М.Шукшина

Гаміра Зяляєва, вчитель російської мови та літератури першої кваліфікаційної категорії Камскополянської середньої школи«1

Цілі:

Викликати інтерес до творчості В.М.Шукшина;

Розвивати мовні та творчі здібностіучнів;

Розвивати вміння та навички аналізу художнього аналізутексту.

Обладнання: портрет В.М. Шукшина, презентація.

Випереджувальне завдання:

Перша група готує матеріал про матір В.М.Шукшина;

Друга група читає та аналізує розповідь «Сни матері»

Запитання для аналізу тексту:

    Яка основна тема оповідання?

    Чому розповідь називається «Сни матері»?

    Які художні деталірозкривають моральні якостіМарії Сергіївни: доброту, справедливість?

3-я група читає та аналізує оповідання «Зміїна отрута»

Запитання для аналізу тексту:

    Як розкривається характер героя, коли він дізнається про хворобу матері?

    Яку провину він відчув перед матір'ю?

    Які мистецькі деталі оповідання розкривають моральну атмосферу суспільства: хамство, неповага до людини, подяка?

4-а група читає та аналізує оповідання «Далекі зимові вечори»

Запитання для аналізу тексту:

    Яка основна ідея оповідання?

    Які мистецькі деталі показують, що твір про війну?

Теорія літератури: тема, ідея, мистецька деталь.

Вступне слововчителі.

У 1970-х років село Сростки на Алтаї стало широко відоме нашій країні і її межами. Тут народився і жив В, М, Шукшин. Мальовничі околиці села: горбиста рівнина з березовими колками, красуня Катунь з численними островами та протоками, відома для тисяч росіян гора Пікет. Біля підніжжя Пікет, на пагорбі стоїть на увазі біля всього села Будинок-музей матері В.М.Шукшина. Цей будинок Василь Макарович купив матері 1965 року на великий гонорар, отриманий за роман «Любавини».

Любив В.М.Шукшин цей будинок. А коли приїжджав до матері, не міг натішитися і надихатися тією повнотою волі та душевного спокою, яку людина може випробувати лише на рідній землі, у материнському домі.

Тема нашого уроку "Образ матері в оповіданнях В.М.Шукшина".

Теорія літератури. Тема. Ідея. Художня деталь.

Перша група.

Мати Шукшина Марія Сергіївна означала для сина багато. Він любив її вдячною, синівською любов'ю, пишався нею. Молодою жінкою, залишившись одна з малолітніми дітьми, вона підняла Василя та Наташу на ноги, виховала, навчила селянській праці, дала освіту.

Друга група аналізує розповідь «Сни матері».

Перша група.

Наталія Макарівна Зінов'єва, сестра В.Шукшина, розповідала: «Одного разу захворіла мама – вихопив радикуліт. Вона зовсім обезніжила, спину ні зігнути, ні розігнути. Вона написала листа Васі про свою хворобу. Дійсно, Вася довго і наполегливо шукав зміїну отруту, яку їй порекомендував лікар. Ці ліки тоді були у дефіциті. У розпачі, боячись, що він не знайде цієї отрути, Василь послав телеграму: «Лист отримав, шукаю ліки». Мама тоді переживала, що написала листа. Тепер, каже, пів-Москви оббігає. Але незабаром вона отримала бандероль зі зміїною отрутою. Ця історія і стала сюжетом для написання оповідання «Зміїна отрута».

3-я група аналізує розповідь «Зміїний ряд».

У важкі воєнні часи Марії Сергіївні із двома дітьми жилося дуже важко. Мати вишивала, шила, ткала людям і собі, словом, щось заробляла на картоплю, муку, крупу. Зими тоді були холодні, сніжні. Від холоду ніщо не рятувало: ні ковдри на вікнах, ні ганчір'я на порозі біля дверей. Єдиною рятівницею була російська піч, яку треба було чимось топити. Марія Сергіївна з Васею ходили за березняком у Талицький острів (це по замерзлій Катуні пізно ввечері кілометрів зо три).

Розповідь «Далекі зимові вечори» розповідає про ці дитячі роки Василя Макаровича.

4-а група аналізує розповідь «Далекі зимові вечори»

Перша група. Марія Сергіївна тяжко переживала смерть коханого сина, її горе було велике і невідступне. Мати, як і раніше, посилала листи синові, тепер на його могилу.

«…Дитятко мій, дитинко, пробач мені: я тебе потопила своєю сльозою гіркою. Не можу я ні на одну хвилину забути. Були б у мене крильця, я б щодня літала на твою могилку. Мені б легше було ... Син ти мій коханий, світла тобі пам'ять, ласка ти моя нещасна».

Померла Марія Сергіївна 17 січня 1979, переживши свого сина на чотири роки. Похована вона у Сростках, на сільському цвинтарі.

Підсумки уроку.

Яке загальне враження від оповідань?

Який з них видався цікавішим?

Чому?

Оцінка знань учнів.

Домашнє завдання: написати відгук по групам

Відкритий урокна тему «Серце матері» (за оповіданням В.М. Шукшина « Материнське серце»)
Цілі уроку:
навчальна: розглянути духовний світгероїв оповідання В.М. Шукшина «материнське серце» (робота зі сприйняття та осмислення моральних проблемтвори, подальше навчання навичкам роботи з прозовим текстом)
розвиваюча: розширювати коло читацьких інтересів учнів, уміння виділити головне у художньому тексті.
яка виховує: формування моральних рис характеру – відповідальність за свої вчинки перед близькими, суспільством, усвідомлення себе як особистості.
Тип уроку – урок закріплення та вдосконалення знань, умінь, навичок.
Вид уроку-урок- Роздум.
Метод – частково – пошуковий, аналітична розмова
Форми – робота з ключовими поняттямивирішення проблемних завдань
Обладнання-портрет письменника, репродукції картин, словник С.І.Ожегова, музична фонограма, роздатковий матеріал.
«Є чудова істота, яка має
ми у боргу – це мати» М. Островський
Хід уроку.
Організаційний момент.
Слайд №1. Подивіться на слайд. Я сподіваюся, ви впізнали цю людину. Це письменник, кіносценарист та актор В.М.Шукшин. У листі до своєї сестри він писав: «Подивися на нашу маму. Це людина з великої літери». Сьогодні на уроці для аналізу розповідь «Материнське серце».
Слайд 2. Тема уроку «Серце матері» (запис у зошиті теми, епіграфа)
Слайд №3. Ми проаналізуємо текст оповідання, з прикладу життя героя розкриємо проблему злочинності та її причини, спробуємо доторкнутися до найпотаємнішого – душі, зазирнути у ній, розтривожити часом заснувшу совість.
Слово вчителя
Образ матері До нього зверталися в усі часи поети та письменники, композитори та художники, бо це найближча нам людина – це мати.
Слайд №3 Матері Матері Їм завжди дорожча свою дитина – нехай вона не Моцарт, не прославлений вчений, не полководець – переможець, нехай вона не дуже щаслива, навіть убога.
Їхня безкорисливість, їхня вірність і відданість своєму обов'язку воістину безмежні. Здатність до такої самовідданості розсуває стіни старого будинку, межі однієї сім'ї – жінка, що віддає себе без залишку своїм дітям, створює клімат щирості, доброти. Така властивість справжньої людяності. Бути сином чи дочкою теж є високим призначенням.
«Бережіть матерів!» – проголосив Р. Гамзатов.
Слово це нехай завжди буде І, пробившись крізь будь-який затор, Навіть у серці кам'яному пробудить Заглушеної совісті докор.
Можна додати: бережіть так, як вони бережуть нас! Цей заклик був би гарним, але нереальним: те, що може мати, може лише вона. І все ж Дарувати спокій та радість – у наших руках.
Слайд 5. В.М.Шукшин дуже трепетно ​​ставився ставився до своєї матері – М.С.Шукшиной (любив, писав теплі листи, надсилав гроші й засмучувався; що їх не витрачає).
“Вчись, допомагатиму. Якось витримаю”. "Хай їде, там він більше користі принесе", - говорила його мама.
В.М.Шукшин завжди пам'ятав і розумів, що зробила для нього мати в головному - у прагненні, щоб син став справжньою людиною. І син відповідав їй тим самим. Послухайте рядки з його листів: “Сплю та бачу, мамо, як ми з тобою разом живемо”. "Люба, душа нудить про Вас, Мамочка, як твоє здоров'я, рідна?".
«Мамо, люба!
Я відчуваю, що ти скучила, рідненька моя.
Ось зачекаємо до осені. Приїду обов'язково. У вересні. Просто відкладу всі справи і хоч тижні на півтора, але приїду».
У листі до сестри Шукшин писав: "Подивися на нашу маму Це народ з великої літери".
3. Аналіз оповідання
Розмова із питань тексту.
- Як ви думаєте, чи можна до матері Шукшина віднести ці слова?
Учень: Ці слова можна віднести до матері, яка любить свою дитину, дбає про неї, переживає за неї.
– Саме про таку матір йдеться у розповіді В.М.Шукшина “Материнське серце”.
- З скількох частин складається оповідання? Яка частина більша?
Учень: Розповідь складається із двох частин. У першій мова йдепро Вітьку і описується його злочин. Друга, більшість оповідання, присвячена матері Вітьки Борзенкова.
- Чому розповідь називається «Материнське серце», адже йдеться про поведінку молодого чоловіка? (дуже багато переживань випало частку матері).
- Підтвердіть текстом переживання матері та її поневіряння щодо звільнення сина. (Мати злякалася, благала, заметалася по селу, прийшла в міліцію, вигукнула, мати зрозуміла і замовкла, перехрестила сина і т.д.)
«Кожне слово – у серце віддає»
Поміркуємо про значення слова «серце» Слайд №6
Визначення до слова серце:
Центральний орган кровообігу у вигляді м'язового мішка (у людини з лівого боку грудної клітки, грудей). Серце б'ється. Порок серця (одна із хвороб).
Переносне значення. Цей орган є символом переживань, почуттів, настроїв людини. Золоте серце у кого-небудь (про дуже добру людину).
Переносне значення. Найважливіше місце чогось, осередок. Москва – серце нашої Батьківщини. (Словник Ожогова)
- У якому значенні вжито слово "серце" у назві оповідання?
Запис у зошитах лексичного 2 значення слова серце.
Розмова та попутне складання схеми-таблиці:
- Те, що сталося з Вітькою, чи це випадковість?
Учень: Випадковим вчинком героя назвати не можна. Пив, хоч пити не вмів, від випитого ставав поганим; ремінь носив флотський із залитим у нього свинцем: одружуватися збирався без кохання (так легко пішов з незнайомою дівчиною); мати не шкодував; на роботі не все гаразд, якщо хорошу характеристикуобіцяють написати, то тільки з ласки, зі співчуття до матері. (Робота зі словом "залитий", "залитий".)
- Що нам відомо про матір Вітьки?
Учень: Мати прожила важке життя, Нелегко їй і зараз. Читаємо за текстом оповідання: “Мати Вітьки народила п'ятьох дітей, рано залишилася вдовою (Вітька був грудним, коли прийшла похоронка про батька у сорок другому році). Старший син її теж загинув на війні в сорок п'ятому році, дівчинка померла від виснаження в сорок шостому, наступні два сини вижили, хлопчиками ще, рятуючись від великого голоду, пішли вербуванням у ФЗУ (Школа фабрично-заводського учнівства) і тепер жили в різних містах. Вітьку мати виходила з останніх сил, все розпродала, залишилася жебрачною, але сина виходила – міцний виріс, добрий собою, добрий. Все б добре, але п'яний – дурень-дурнем стає”.
4. Чи усвідомлює Вітька, що матері зобов'язаний як своїм народженням, а й тим, що вижив у роки? Чи виконує він свій синівський обов'язок? Чи став він годувальником, опорою для неї?
5. Яке почуття викликає мати, яка кинулася рятувати сина? Знайдіть у тексті, що пише про це автор?
Учень: “Важко було дивитися на матір. Скільки туги та горя, скільки розпачу було в її голосі, що ставало не по собі. І хоч міліціонери – народ нажаль неохочий, навіть і вони – хтось відвернувся, хтось почав закурювати”.
6. Чому мати багато чого ніби не чує, коли їй говорять про злочин? Знайдіть відповідь у тексті.
Учень: "Материнське серце, воно мудре, але там, де замаячила біда рідному дитині, мати не здатна сприймати сторонній розум, і логіка тут ні до чого".
Учень: “У матері цієї хвилини було на душі інше: вона раптом зовсім перестала розуміти, що є на світі – міліція, прокурор, суд, в'язниця Поряд сиділа її дитина, винна, безпорадна І хто ж може зараз відібрати її в неї, коли вона – лише вона, ніхто більше – потрібна йому?”.
7. Як почувається мати, коли йде на побачення із сином? Знайдіть у тексті.
Учень: “В очах матері все туманилося і пливло Вона мовчки плакала, витирала сльози кінцем хустки, але йшла звично скоро, іноді тільки спотикалася об дошки тротуару, що стирчали. Але йшла і йшла, поспішала. Їй тепер, вона розуміла, треба поспішати, треба встигнути, доки вони його не засудили, А то потім визволяти буде важко. Вона вірила у це. Вона все своє життя тільки й робила, що справлялася з горем, і все ось так - на ходу, скоро, витираючи сльози кінцем хустки. Невигубно жила в ній віра в добрих людейякі допоможуть. Ці – гаразд – ці за свого образилися, а ті – подалі які – ті допоможуть. Невже не допоможуть? Вона все їм розповість – допоможуть. Дивно, мати жодного разу не подумала про сина, що він скоїв злочин, вона знала одне: із сином трапилося велике лихо. І хто ж визволятиме його з біди, якщо не мати? Хто? Господи, та вона пішки піде в ці крайові організації, вона буде день і ніч йти та йти Знайде вона цих добрих людей, знайде”.
8. Що турбує мати під час зустрічі з сином?
Учень: “Мати Мудрим своїм серцем зрозуміла, який розпач гнітить душу її дитини.
Учень: “Пані допоможи батюшку, – твердила вона в умі безперервно. - Не допусти сина до поганих думок, розваж його. Він трохи заполошний – як би не зробив чогось над собою”.
9. Як поводиться мати, чому?
Учень: Намагається заспокоїти Вітьку, йдеться про те, що каже неправду про потерпілого і про те, що їй обіцяли обов'язково допомогти. Вона вселяє в сина впевненість, що все буде гаразд. Намагається підтримати його морально.
10. Отже, чи винен Вітька? Що ви тепер скажете?
11. Перед ким він винен?
Учень: Перед потерпілими, перед суспільством, матір'ю. Головна вина Вітьки, звісно, ​​перед нею.
12. Жаль вам героїв? А кого більше та чому?
13. Чому Шукшин дав таку назву своєму твору?
Учень: Розповідь має таку назву невипадково. Для Шукшина було важливо описати, які тяготи лягли на серце матері, скільки їй довелося пережити, тому він так докладно описує дії матері після того, що трапилося з сином.
14. Чи можна мати Вітькіна назвати багатою? Не в матеріальному, а духовному сенсі? У чому це багатство полягає?
Учні роблять висновок, що головне її багатство полягає у коханні.
Вчитель: Також вважає і бельгійський письменник рубежу 19–20 століть Моріс Метерлінк: “Усі матері багаті, якщо вони люблять своїх дітей”.
Вчитель. А Вітька Борзенків кається? Як ви думаєте, чому Вітька не розповідає матері всю правду про те, що сталося?
-Чи є ще в оповіданні хтось із близьких родичів, хто допоміг Вітьці в його біді? (Мати одна. І це біда, яка на неї впала. Їй важко. Вона пройшла всі інстанції, ніде не знайшла допомоги.)
- До кого ще звертається мати по допомогу? (До Бога)
- Чому мати, звертаючись до Бога, каже: "Забігу, свічку Миколі Угоднику поставлю, попрошу його"? (Микола Угодник допомагає саме таким, як Вітька)
Слово вчителя: На Русі Миколи Угодника називають Микола Заступник, Микола Чудотворець, він допомагає засудженим, а саме тим, хто оступився.
(Вітька переживає, йому соромно, але чому ж трапилося те, що трапилося? (безвідповідальність, легковажність).
-Яким було виховання Вітьки?
-Судячи з того, що в якому віці, вже зібрався одружитися, мати сім'ю, можна припустити, яким сином був Вітька? (Не зовсім слухняним, який завжди уважним, який завжди обов'язковим).
- Чому Вітька, а не Віктор?
(Мабуть, немає поваги з боку автора до нього. Саме звернення підтверджує, що перед ними не завжди серйозна людина, яка не особливо користується авторитетом у селі).
- А чи є в оповіданні ім'я матері? Про що це говорить?) Автором створено узагальнений образ справжньої, люблячої, всепрощаючої матері)
- Якою є позиція автора? (Він засуджує Вітьку)
- У чому виражається авторська позиція? (Один необдуманий вчинок сина рикошетом відгукується в серці матері, і протягом усієї розповіді ми спостерігаємо, як страждає мати)
-Так, необдуманий вчинок, результат - нескінченні страждання матері. Кожна людина прагне душевної рівноваги, гармонії (узгодженість, стрункість). Якщо поставити на терези все, що відбувається, яка невідповідна картина виходить.
Слайд №6 Завдання: розмістити з цього списку негативні та позитивні якості, які становлять поведінку людини (спокуса, відповідальність, любов до матері, легковажність, зайва довірливість, алкоголізм, щирість, цілеспрямованість)
З одного боку – легко, запросто скоєний вчинок сина, а з іншого боку – такі страждання та поневіряння матері. Адже мати постійно діє.
- Яка Головна думкаоповідання? (Відповідальність людини за свої вчинки. Запис у зошиті)
- Який тепер можна зробити висновок? (Таким чином, Шукшин закликає своїх героїв та читачів до моральних орієнтирів, якими має опанувати людина, яка вміє цінувати та високо нести честь родини. Запис у зошиті)
4. Творча роботаза групами (див. додаток)
5. Заключне слововчителі.
Ви, що стоять на порозі сімейного життя, повинні пам'ятати: всі провини дітей залишають на материнському серці рани, мітки.
Я дуже рада, хлопці, що розповідь торкнулася ваших душ, змусив вас задуматися про себе, про життя, про матір. В.М.Шукшин допоміг нам з вами зрозуміти самих себе. 29 листопада, остання неділя місяця, у Росії з 1998 року відзначається День матері. Хотілося б побажати вам бути уважними до своїх дорогих матусь не тільки будь-якого дня, любіть їх бережіть, будьте гідними синами та дочками своїх матерів.
І на закінчення уроку казка Дм. Кедріна для роздумів
Дмитро Кедрін
Серце матері
Дівчину катує козак у тину:
-Коли ж ти, Оксано, покохаєш мене?
Я шаблею здобуду для кралі своєї
І світлих цехінів, і дзвінких рублів!
Дівчина у відповідь, заплітаючи косу:
-Про те мені ворожка ворожила в лісі.
Пророкує вона: мені полюбиться той,
Хто матері серце мені в дар принесе.
Не треба цехінів, не треба рублів,
Дай мені серце матері твоєї старої.
Я попіл його настою на хмелі,
Настою нап'юся - і тебе покохаю!
Козак з того дня замовк, захмурів,
Борща не сьорбав, саламати не їв.
Клинком розрубав він у матері груди
І з ношею заповітною вирушив у дорогу
Він серце її на кольоровому рушнику
Коханої приносить у кудлатій руці.
В дорозі в нього помутніло в очах,
Сходячи на ґанок, спіткнувся козак.
І матері серце, впавши на поріг,
Запитала його: «Не забився, синку?»

додаток
Теза: «Сила материнської любові– у її серці»

Варіант аргументу. Про матері можна говорити нескінченно. Добрі, горді, мужні матері! Скільки життів врятовано їхніми руками, скільки бід прогнали добрі їхні слова, скільки подвигів здійснено відважними їхніми серцями. Про них складають пісні, вірші, чудові легенди та серйозні книги.

Теза: « Гарна книга– це струмок, яким у душу людини проникає добро» (Ф.Абрамов)

Аргумент:_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Приклад:_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Висновок:__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Варіант аргументу (в переказі) ...Мета книги - допомагати людині розуміти саму себе, підняти її віру в себе і розвинути в ньому прагнення до істини, боротися з вульгарністю в людях, вміти знайти хороше в них, збуджувати в їхніх душах сором, гнів , Мужність, робити все для того, щоб люди стали шляхетно сильними і могли одухотворити своє життя святим духом краси ... (М. Горький)

Теза: «До величі є лише одна, і цей шлях проходить через страждання» (Альберт Енштейн)

Або: «Коли людина не знає, до якої пристані він прямує, для нього жоден вітер не буде попутним» (Сенека).

Аргумент:_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Приклад:_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Висновок:__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Варіант аргументу. Кожна людина є особистістю, оскільки вона має свою історію. У ході цієї індивідуальної історії бувають і свої "події" - вузлові моменти та поворотні етапи життєвого шляху, коли від прийняття того чи іншого рішення на більш менш тривалий період визначається життєвий шляхлюдини.

Вітька Борзенков
Мати

У національній освітісьогодні проголошено пріоритет загальнолюдських цінностей та вільного розвитку особистості. Творчість Шукшина є актуальною і сьогодні. Цей урок сприяє вихованню інтересу до творчості письменника. Тому для аналізу на уроці було взято текст оповідання “Материнське серце”. Підтримати емоційний клімат на уроці при вивченні цієї теми дозволило дотримання принципів наочності матеріалу, доступності, обліку рівня підготовленості, вікових та індивідуальних можливостей та особливостей учнів, а також раціональне поєднання колективних та індивідуальних форм та способів навчальної роботи, що забезпечують розвиток комунікативної, особистісної, ціннісно-смислової компетенції учнів Робота з текстом дозволяє розвивати комунікативні вміння школярів, відпрацьовувати навички як усного, так і писемного мовлення. Під час роботи з текстом учні використовують знання та досвід життя. Робота таких уроках передбачає створення мотивацій пошуку. Під час уроку учні досліджують текст. Взаємозв'язок дослідження та творчості розвиває та пробуджує інтелектуальні здібностіхлопців.


Відкритий урок на тему «Серця материнського свічка…» (за оповіданням В.М. Шукшина "Материнське серце")

Цілі:

    проаналізувати текст оповідання "Материнське серце";

    показати з прикладу одного твори Шукшина правдиве зображення життя, глибоке розкриття характерів героїв;

    пробудити живий відгук на проблеми сучасності;

    формувати чуйне та поважне відношеннядо матері, викликати бажання бути гідними синами;

    вчити аналізувати, розмірковувати, робити висновки, порівнювати;

    розвивати творчі здібності учнів;

    сприяти формуванню навичок правильності відповіді поставлене питання;

    активізувати емоційні реакції учнів, домогтися співпереживання;

    сприяти формуванню комунікативних навичок;

    сприяти формуванню навичок написання твору-есе (рівня ЄДІ)

Тип уроку:комбінований.

Методи:

    словесний (розмова, оповідання);

    наочний;

    елементи проблемного методу (вигадування-есе, прийоми усного словесного малювання, самостійне мислення);

    дедуктивний (уміння аналізувати, робити висновки);

    питання-відповідь спілкування.

Обладнання для уроку:портрет В.М.Шукшина, портрет матері Шукшина – М.С.Шукшин, тексти з оповіданням В.М.Шукшина “Материнське серце”, театральний реквізит, фотовиставка “Шукшин і мати”, виставка книг В.М. Шукшин.

Форми організації навчальної діяльності:

    фронтальна,

    групова,

    індивідуальна.

Епіграф:

Ми не сироти, … поки що у нас є МАТЕРІ» ”.
(В.М.Шукшин)

Хід уроку

I. Організаційний момент(Зовнішня та внутрішня психологічна готовність, перекличка класу).

ІІ. Початок уроку.

1. На тлі музики звучить вірш Раїси Кашкирової.

(читає заздалегідь підготовлений учень)

Серцю материнському втіха -

Чути нескінченний поклик кохання.

Ти моя надія та нагорода,

Я прийду – ти тільки поклич.

Тільки окликни, мій синочку,

І щемить серце, чисте світло

Шлях до тебе вкаже навіть уночі,

Якщо ти залишив на ньому слід.

Крізь перепони, забувши втому,

Я до тебе на допомогу полечу,

Щоб запалити решту –

Серця материнського свічку!

2. Вчитель:Мати… Для кожної людини – великої чи маленької, молодої чи літньої – мати сама рідна людинана землі. Все найкраще в людині – від матері, яка дала життя… Материнська турбота, любов тепло, терпіння, занепокоєння за нас оточують нас від народження і до останніх хвилин життя Матері.

Вчитель:Як ви думаєте, про кого сьогодні ми говоритимемо?

Вчитель:Правильно, про матір, про ставлення до неї, про невтомне, неосяжне материнське серце.

Повідомлення теми та цілей уроку.

Темою нашого уроку я взяла рядок із вірша Раїси Кашкірової. "Серця материнського свічка ..." (За розповідю В.М.Шукшина "Материнське серце").

Ми проаналізуємо текст оповідання, спробуємо визначити проблеми, підняті автором у цьому творі, кожен із вас спробує висловити свою позицію.

3. Запис теми та епіграфу до уроку у зошиті.

Вчитель:Всі, хто знав Шукшина особисто, в один голос говорять про його особливе ставлення до матері Марії Сергіївни. Ось витяги з листів письменника: «Коли помиратиму, якщо буду в свідомості, в останній момент встигну подумати про матір, про дітей, про батьківщину, яка живе в мені. Дорожче в мене нічого немає.

«У мене …серйозно, небезпечно захворіла мати… І тепер все болить і болить душа. Ми не сироти, …поки ми маємо МАТЕРІ… На мене раптом дихнуло жахом і холодним смородом: якщо я втрачу матір, я залишуся КРУГЛИМ сиротою. Тоді в мене щось зрушується із сенсом життя».

Слова з листа В.М. Шукшина В. Бєлову ми і візьмемо епіграфом до нашого уроку.

(Запис теми та епіграфу в зошиті)

III. Пояснення нового матеріалу.

1. Вчитель:В.М.Шукшин завжди пам'ятав і розумів, що зробила для нього мати в головному - у прагненні, щоб син став справжньою людиною. І син відповідав їй своєю любов'ю.

Пропоную вам подивитися невелику презентацію про надзвичайно ніжні стосунки матері та сина, яку підготували хлопці нашого класу.

Після уроку ви можете познайомитися з виставкою фотографій та книг, присвячених В.М.Шукшину. Це також результат груповий роботихлопців нашого класу.

2. Реалізація випереджаючого групового домашнього завдання.

(перегляд презентації)

«Серця материнського свічка…»

У біографії Марії Сергіївни особливо торкається те, як жінка зазнавала випробувань долі.

Сама історія родини Шукшиних повторює долі багатьох жителів Алтаю. Марія Сергіївна народилася 14 жовтня 1909 року у Сростках. Отроцтво її збіглося з періодом революції та Громадянської війниВчитися їй не довелося, про що вона шкодувала все життя. Вийшла заміж, народила двох дітей. Але щастя нового життя було зруйноване молотом репресій, чоловіка розстріляли. Працювала у колгоспі, одна ростила дітей. Знову вийшла заміж і знову удар – чоловік загинув на фронті. Знову одна, тепер уже на все життя, яке повністю присвятила дітям.

Вона хотіла, щоб її діти вчилися. Відправила до інституту Наталю, потім і сина благословила на навчання у Москві, вірила, що в нього інша доля... Собі у всьому відмовляла, а дітям-студентам допомагала. Працювала Марія Сергіївна тоді у сільській перукарні та заробіток мала скромний. І ось, здавалося, діти встали на ноги, можна зітхнути, але... Рано пішов із життя чоловік Наталії, залишивши її з двома п'ятирічними дітьми. Марія Сергіївна стала на той момент опорою і для доньки, і для онуків.

А потім найстрашніше - смерть сина...

Як можна було пережити все це і не стати душевно надламаною людиною? Кажуть, Марія Сергіївна була жінкою суворою, але справедливою. Це на людях, а до своїх дітей вона ставилася по-іншому, особливо до сина. Для своїх дітей Марія Сергіївна була і батьком, і матір'ю, маленького Василя поважала, покараннями не принижувала – адже він був єдиним чоловіком у хаті.

У всій епістолярній спадщині найбільш зворушливі його листи до матері. Де він при всій своїй суворості міг знаходити такі слова для матері, які далеко не кожен син - і навіть дочка!

Слухайте, що пише Василь Макарович своєї матері. Написано цей лист із Ленінграда. Можливо наприкінці 40-х років під час призову на службу.

"Доброго дня!"

З гарячим синовим привітом – Василь. Отримав твій лист. Перший лист із дому. Чи можеш уявити собі, люба моя, як порадували і схвилювали мене ці два листочки, написані тобою. Я забув, коли з моїх очей викотилася в останній разсльозу, (бувало і гірко й прикро), а тут не міг стриматись. Не можу висловити словами це почуття. Від них повіяло на мене батьківщиною, полями, домом, до них торкалася твоя рука... Ти

дорікаєш мені мама в тому, що я так довго не говорив своєї адреси. Навіть кажеш так: "Невже тобі нецікаво знати, рідна матижива чи ні». Мамо, ти справді так думаєш? Та хіба міг я забути про мою матір. вірним супутником. Вона підтримувала мене в важкі хвилиниВона завжди направляла мене на вірний шлях. Я міг забути про що завгодно, але не про мою матір. І якщо я не повідомляв адреси, то для цього були причини сильніші за моє синове кохання…’’

Після смерті сина Марія Сергіївна продовжувала писати йому. І через друзів надсилала листи на його могилу на Новодівичому кладовищі.

Ось лист, написаний Марією Сергіївною після смерті В.М.Шукшина. "Синочку, дитино моє миле, не можу я до тебе докликатися. Сердечку моєму в грудях місця мало, горло моє стискає, хочу в слух крикнути - голосу немає. Сокіл ти мій ясний, знав би ти як важко твоїй улюбленій матусі і темна ноченька мене не може заспокоїти... Кажуть зі мною - я їх не чую, йдуть люди - я їх не бачу... Одна в мене думушка - немає моєї дитини милої на світі. уві сні, обігрій ти моє змучене серце... Милий, милий ти мій дитинко, розкажи ти мені про свою нещасну смертечку, що ж з тобою, дитино, трапилось? ненаглядний. Навалив ти на мене тугу з усього світу білого. Чекаю я тебе, дитинко, чекаю, звідки чекаю - сама не знаю. Милий ти мій, милий, на кого ж ти всіх нас покинув?"

Василь Макарович дуже боявся пережити матір, бо відчував у ній опору. Він просто не думав своє життя без нього. Ну, а мати тим більше не мислила себе без "милий дитинко" Але так сталося...

У ТАКІЙ матері

міг бути тільки ТАКИЙ син

Вчитель: Так, вірна опора для В.М.Шукшина - мати

“Вчись, допомагатиму. Якось витримаю”. "Хай їде, там він більше користі принесе", - говорила його мама.

Звернемося ще раз до епіграфу.

- Як ви розумієте ці слова Шукшина? Чому він так сказав? Яка вона, справжня мати, за Шукшином?

Так, це мати, яка любить свою дитину, дбає про неї, переживає за неї. Готова завжди прийти йому на допомогу.

Образ такої матері намальовано в оповіданні В.М.Шукшина "Материнське серце".

Розмова з оповідання "Материнське серце":

1. Яке ваше перше враження про оповідання?

2. Про що це оповідання? Сформулюйте тему.

(У оповіданні розкривається тема беззавітного материнського кохання)

    Проблема безрозсудного, сліпого кохання матері до своєї дитини;

    Проблема ставлення дітей до батьків.

4. Як ви вважаєте, чи винен Вітька в тому, що з ним сталося? Чому автор називає його Вітькою?

Випадковим вчинок героя назвати не можна. Пив, хоч пити не вмів, від випитого ставав поганим; ремінь носив флотський із залитим у нього свинцем: одружуватися збирався без кохання (так легко пішов із незнайомою дівчиною); мати не шкодував; на роботі не все гаразд, якщо хорошу характеристику обіцяють написати, то тільки з ласки, зі співчуття до матері.

5. Чи було життя матері Вітьки легким? Які випробування випали частку матері? Чи став Вітька годувальником, опорою для матері?

Мати прожила тяжке життя, нелегко їй і зараз. Читаємо за текстом оповідання: “Мати Вітьки народила п'ятьох дітей, рано залишилася вдовою (Вітька був грудним, коли прийшла похоронка про батька у сорок другому році). Старший син її теж загинув на війні в сорок п'ятому році, дівчинка померла від виснаження в сорок шостому, наступні два сини вижили, хлопчиками ще, рятуючись від великого голоду, пішли вербуванням у ФЗУ і тепер жили в різних містах. Вітьку мати виходила з останніх сил, все розпродала, залишилася жебракою, але сина виходила – міцний виріс, добрий собою, добрий... Все б добре, але п'яний – дурень-дурнем стає”.

6. Чому ж мати, на вашу думку, вже немолода жінка, клопочеться за свого недолугого

сина? Що вона думає, коли поспішає йому на виручку?

“В очах матері все туманилось і пливло... Вона мовчки плакала, витирала сльози кінцем хустки, але йшла звично скоро, іноді тільки спотикалася об дошки тротуару, що стирчали... Але йшла і йшла, поспішала. Їй тепер, вона розуміла, треба поспішати, треба встигнути, доки вони його не засудили, А то потім визволяти буде важко. Вона вірила у це. Вона все своє життя тільки й робила, що справлялася з горем, і все ось так - на ходу, скоро, витираючи сльози кінцем хустки. Невигубно жила в ній віра у добрих людей, які допоможуть. Ці – гаразд – ці за свого образилися, а ті – подалі які – ті допоможуть. Невже не допоможуть? Вона все їм розповість – допоможуть. Дивно, мати жодного разу не подумала про сина, що він скоїв злочин, вона знала одне: із сином трапилося велике лихо. І хто ж визволятиме його з біди, якщо не мати? Хто? Господи, та вона пішки піде в ці крайові організації, вона буде день і ніч йти та йти... Знайде вона цих добрих людей, знайде”.

7. Подивіться сцену розмови матері Вітьки із міліціонером.

Реалізація групового завдання (виконують два учні)

І тут увійшла мати Вітьки... І, переступивши поріг, впала на коліна і завила, і заголосила:

Та андели ви мої милі, та розумні ваші голівки!.. Хай способні ви якось із вашою образкою - вибачте ви його, окаянного! П'яний він був... Він тверезий останню сорочку віддасть, зроду тверезий нікого не скривдив...

Заговорив старший, що сидів за столом і тримав у руках Вітькін ремінь. Заговорив докладно, спокійно, простіше – щоб мати все зрозуміла.

Ти почекай, матір. Ти встань, устань – тут не церква. Іди, глянь...

Мати підвелася, трохи заспокоєна доброзичливим тоном начальницького голосу.

Ось дивись: ремінь твого сина... Він у флоті, чи що, служив?

У флоті, у флоті - на кораблях на цих...

Тепер дивись: бачиш? - начальник перевернув бляху, зважив на руці: - Цим же вбити людину - двічі по два. Потрап він учора комусь цією штукою руба - кінець. Вбивство. Та й полум'я трьох йшов так, що тепер лікарі борються за їхнє життя. А ти кажеш – пробачити. Адже він трьох осіб, можна сказати, інвалідами зробив, дійсно. А одного – у виконанні службових обов'язків. Ти подумай сама: як можна прощати за такі справи, справді?

Та синочки ви мої милі! - Вигукнула мати і заплакала. - Та щось не буває у п'яній справі?! Та всяке буває - побилися... Пожалкуйте над ним!..

Один він у мене – при мені: і поїлець мій, і годувальник. А ще одружитися надумав - як же тоді з дівкою, якщо його посадять? Невже чекатиме на нього? Не стане. А дівка добра, з доброї родини, шкода...

Він навіщо в місто приїжджав? – спитав начальник.

Сала продати. На базар – сальця продати. Гроші-то потрібні, якщо вже весілля намітили - де їх більше візьмеш?

За нього ніяких грошей не було.

Батюшки святі! - Злякалася мати. - А йде ж вони?

Це в нього треба спитати.

Та вкрали, мабуть! Вкрали!.. Та милий ти син, він тому, мабуть, і в бійку поліз - вкрали їхню його! Шахраї вкрали...

Шахраї вкрали, а до чого тут наш співробітник - за що він його?

Та потрапив, мабуть, під гарячу руку...

Ну, якщо щоразу так потраплятиме під гарячу руку, у нас скоро й міліції не залишиться. Надто вже вони гарячі, ваші сини! - Начальник набрався твердості. – Не буде за це прощення, отримає своє – за законом.

Та андели ви мої, люди добрі, - знову благала мати, - пожалкуйте ви хоч мене, стару, я тільки тепер маленько і світло-то побачила... Він роботящий хлопець-то, а одружився б, він би зовсім справний мужик був. Я б хоч онуку поняла...

Справа навіть не в нас, матір, ти зрозумій. Є ж прокурор! Ну, випустили ми його, а з нас спитають: на якій підставі? Ми не маємо вдачі. Права навіть такого не маємо. Я ж не буду замість нього сідати.

А може, якось задобрити того міліціонера? У мене полотно є, я нині полотна наткала – прірва! Все їм готувала...

Хай не буде він у тебе нічого брати, не буде! – уже кричав начальник. - Не став ти людей у ​​смішне становище, справді. Це ж – не кум із кумом поцапались, це – замах на органи!

Куди ж мені тепер іти, синочки? Чи вище вас є хто чи вже немає?

Нехай до прокурора сходить, - порадив один із присутніх.

7. Чому мати багато чого ніби не чує, коли їй говорять про злочин?

Мати розуміє, що син потрапив у біду, але що він скоїв, вона не розуміє, вірніше, не хоче зрозуміти. Головне – його врятувати, уберегти від в'язниці. Вона навіть шукає для нього виправдання, говорячи, що Вітька зробив це під п'яну руку. Мати навіть готова підкупити міліціонера.

"Материнське серце, воно мудре, але там, де замаячила біда рідному дитині, мати не здатна сприймати сторонній розум, і логіка тут ні до чого".

«У матері в цю хвилину було на душі інше: вона раптом зовсім перестала розуміти, що є на світі - міліція, прокурор, суд, в'язниця ... Поруч сиділа її дитина, винна, безпорадна ... І хто ж може зараз відібрати її у неї, коли вона – тільки вона, ніхто більше – потрібна йому?

8. Як ви вважаєте, чи має рацію мати, коли вона захищає свого сина і просить міліціонерів відпустити його?

9. А як міліціонери та прокурор реагують на матір? Чому?

“Важко було дивитися на матір. Скільки туги та горя, скільки розпачу було в її голосі, що ставало не по собі. І хоч міліціонери – народ до жалю неохочий, навіть і вони – хтось відвернувся, хтось почав закурювати...”.

10. Отже, якого висновку ви дійшли: винен Вітька? Якщо він винний, то в чому його вина? Чому він «чекав боявся» зустрічі з матір'ю? Перед ким він винен насамперед?

Йому соромно за свою поведінку. «Самотно соромно. Шкода мати. Він знав, що вона прийде до нього, проб'ється через усі закони, чекав на це і боявся».

Вітька винен у тому, що вирішив пити з незнайомими людьми. Маючи наречену, вступає у стосунки із жінкою сумнівного вигляду. Вітька – безвідповідальна та легковажна людина.

У гонитві за «швидкою радістю, за «кипучим, бажаним життям» забуває про те, що він один опора і надія матері на спокійну старість. У цьому головна провина.

11. Як поводиться мати, отримавши відмову?

Отримавши відмову пробачити Вітьку в міліції, у прокурора мати не опустила рук. Адже Вітька – єдиний із 5 дітей, який тут, жив із нею, добре працював і був на хорошому рахунку. Вона отримала дозвіл на побачення з ним, заспокоїла його, вселила і в нього надію, а сама зітхнувши, готувалася до нових зустрічей з високопоставленими людьми, щоб захистити свого Вітьку.

«Але мати – діяла. Думками вона була вже в селі, думала, кого їй треба встигнути охопити до від'їзду, які папери взяти. І та незнищенна віра, що добрі люди допоможуть їй, вела її і вела, мати ніде не заважала, не зупинялася, щоб наплакатися досхочу, теж прийти у відчай – це загибель, вона знала. Вона – діяла.

О третій годині пополудні мати виїхала знову з села - в крайові організації».

12. Чому Шукшин дав таку назву своєму твору?

Для Шукшина головне показати не те, що сталося з Вітькою, а те, як уперто мати захищає свою дитину, які тяготи лягли на серце матері, скільки їй довелося пережити.

Сам Шукшин так говорив про матір: “Мати – найшанованіше що ні є у житті, найрідніше – вся складається з жалю. Вона любить своє дитя, поважає, ревнує, хоче йому добра – багато всякого, але незмінно, – усе життя – шкодує”.

Ось воно, материнське серце! Хіба не вистачає за живе все: і голосіння, молитви, умовляння? Тільки Шукшин міг так проникливо написати про матір.

13. Яку головну думкухотів донести до нас Шукшин? Сформулюйте його авторську позицію.

Вчитель:Материнське серце сліпо у своїй любові. Мати - головна опора у житті кожної людини, тільки вона здатна зрозуміти і пробачити свою дитину.

14 . У яких ще творах літератури порушувалася тема взаємин «батьків та дітей»?

(І.С. Тургенєв «Батьки та діти» (любов матері до Базарова), Ф.М. Достоєвський «Злочин і покарання» (любов матері до Родіона Раскольникова), К.Г. Паустовський «Телеграма»)

15. Розповідь «Материнське серце» написано 1969 року. Чи актуальні проблеми, порушені Шукшиним, сьогодні?

16. На жаль, не завжди діти готові платити за материнське тепло та турботу тим самим.

Пропоную вашій увазі відеосюжет про стосунки сучасних дітей та матерів.

Перегляд відео «Зайві…» та розмова з класом.

(Перегляд та розмова)

17. Напевно, ніхто з вас не залишився байдужим до проблем, порушених на сьогоднішньому уроці. Висловіть свою позицію щодо однієї із проблем.

IV. Підготовка до написання твору за оповіданням (завдання рівня ЄДІ).

Вчитель:Розповідь прочитана. Вдома вам належить написати твір за оповіданням «Материнське серце» (рівня ЄДІ). У процесі роботи на уроці ми робили записи, які допоможуть вам у написанні твору, а також велику допомогу в домашній роботівам надасть матеріал, що лежить у вас на столах.

Визначимо основні моменти вашого твору:

    тема оповідання;

    аргументи, що підтверджують вашу позицію;

V. Підбиття підсумків уроку.

VI. Домашнє завдання.

(Написати твір рівня ЄДІ з розповіді В.М. Шукшина «Материнське серце»)

    У оповіданні розкривається темабеззавітного материнського кохання.

    Проблемабезрозсудної, сліпої любові матері до своєї дитини;

    Проблемавідношення дітей до своїх батьків.

    Висновок автораОчевидний: Вітька – безвідповідальна та легковажна людина. У гонитві за «швидкою радістю, за «кипучим, бажаним життям» забуває про те, що він один опора і надія матері на спокійну старість.

Аргументиз читацького досвіду:

    І.С. Тургенєв «Батьки та діти» (любов матері до Базарова);

    Ф.М. Достоєвський «Злочин і кара» (любов матері до Родіона Раскольникова);

    К.Г. Паустовський «Телеграма» (Настя та Катерина Іванівна);

    В. Распутін « Останній термін»(стара та її діти).

  • Категорія: Короткий зміст

Оповідання (1969)

Вітька Борзенков поїхав на базар у районне місто, продав сала на сто п'ятдесят рублів (він збирався одружитися, позаріз потрібні були гроші) і пішов у винний кіоск «змастити» склянку-другу червоного. Підійшла молода дівчина, попросила: «Дозволь прикурити». «З похмілля?» - прямо спитав Вітька. "Ну", - теж просто відповіла дівчина. «І похмелитися нема на що, так?» - "А в тебе є?" Вітька купив ще. Випили. Обом стало добре. "Може ще?" - Запитав Вітька. «Тільки не тут. Можна до мене піти». У грудях у Вітьки щось таке - солодко-слизьке - вильнуло хвостом. Будиночок дівчини виявився чистеньким - фіранки, скатертини на столах. Подружка з'явилася. Розлили вино. Вітька прямо за столом цілував дівчину, а та ніби відштовхувала, а сама льнула, обіймала за шию. Що було потім, Вітька не пам'ятає – як відрізало. Опритомнів пізно ввечері під якимось парканом. Голова гула, у роті пересохло. Обнишпорив кишені - грошей не було. І поки дійшов він до автобусної станції, стільки злості нагромадив на міських пройдисвітів, так їх зненавидів, що навіть головний біль знявся. На автобусній станції Вітька купив ще пляшку, випив її всю прямо з шийки і відкинув у скверик. "Там же люди можуть сидіти", - сказали йому. Вітька дістав свій флотський ремінь, намотав на руку, залишивши вільною важку бляху. «Хіба в цьому вошивому містечку є люди?» І почалася бійка. Прибігла міліція, Вітька здуру вдарив бляхою одного по голові. Міліціонер упав… І його відвезли до КПЗ.

Мати Вітькіна дізналася про нещастя другого дня від дільничного. Вітька був її п'ятим сином, виходила з останніх сил, отримавши з війни похоронку на чоловіка, і він міцний виріс, добрий собою, добрий. Одна біда: як вип'є - дурень стає дурнем. Що ж йому тепер за це? – «В'язниця. Років п'ять можуть дати. Мати кинулась у район. Переступивши поріг міліції, впала мати на коліна, заголосила: «Ангели ви мої милі, та розумні ваші головушки!.. Вибачте його, окаянного!» «Ти устань, устань, тут не церква, – сказали їй. - Ти подивися на ремінь твого сина - таким же й убити можна. Син твій троє людей до лікарні відправив. Не маємо права таких відпускати». - «А до кого ж мені тепер іти?» – «Йди до прокурора». Прокурор розмову почав із нею ласкаво: «Багато вас, дітей, у родині у батька росло?» "Шістнадцять, батюшка". - «Ось! І слухали батька. А чому? Нікому не спускав, і всі бачили, що шкодити не можна. Так і в суспільстві – одному спустимо з рук, інші почнуть». Мати тільки зрозуміла, що й цей не злюбив її сина. «Батюшко, а вище за тебе є хто?» – «Є. І багато. Лише звертатися до них марно. Ніхто суд не скасує». - «Дозволь хоч побачанку з сином». - "Це можна".

З папером, виписаним прокурором, мати знову вирушила до міліції. В очах її все туманилось і пливло, вона мовчки плакала, витираючи сльози кінцями хустки, але йшла звично незабаром. "Ну що прокурор?" - Запитали її в міліції. «Велів у крайові організації їхати, – злукавила мати. - А ось - на побачення». Вона подала папір. Начальник міліції трохи здивувався, і мати, помітивши це, подумала: А-а. Їй полегшало. За ніч Вітька змарнів, обріс - боляче дивитися. І мати раптом перестала розуміти, що є на світі міліція, суд, прокурор, в'язниця... Поруч сиділа її дитина, винна, безпорадна. Мудрим серцем своїм зрозуміла вона, який розпач гнітить душу сина. «Все порохом! Все життя пішло шкереберть!» - «Тебе як начебто вже засудили! - сказала мати з докором. - Відразу вже - життя шкереберть. Якісь слабкі ви... Ти хоч спершу спитав би: де я була, чого досягла? - "Де була?" - «У прокурора… Нехай, каже, доки не переживає, нехай усілякі думки викине з голови… Ми, мовляв, самі тут зробити нічого не можемо, бо не маємо права. А ти, мовляв, не гай часу, а сідай і їдь у крайові організації... Зараз я, значить, доїду додому, характеристику на тебе візьму. А ти візьми та в голові помолися. Нічого, ти – хрещений. З усіх боків заходитимемо. Ти, головне, не замислюйся, що все тепер шкереберть».

Мати встала з нар, дрібно перехрестила сина і одними губами прошепотіла: «Врятуй тебе Христос», Ішла вона коридором і знову нічого не бачила від сліз. Моторошно ставало. Але мати – діяла. Думками вона була вже в селі, думала, що їй треба зробити до від'їзду, які папери взяти. Знала вона, що зупинятися, впадати у відчай - це загибель. Пізнього вечора вона сіла в поїзд і поїхала. "Нічого, добрі люди допоможуть". Вона вірила, що допоможуть.

  • проаналізувати текст оповідання "Материнське серце". На прикладі життя героя розкрити причинно-наслідкові зв'язки між злочином та покаранням. Пробудити почуття відповідальності за вчинене, розмірковуючи про поняття “синівній обов'язок”;
  • формувати чуйне та поважне ставлення до матері, викликати бажання бути гідними синами;
  • вчити аналізувати, розмірковувати, робити висновки, порівнювати;
  • розвивати творчі здібності учнів;
  • сприяти формуванню навичок правильності відповіді поставлене питання;
  • активізувати емоційні реакції учнів, домогтися співпереживання;
  • сприятиме формуванню комунікативних навичок.

Тип уроку: комбінований.

  • словесний (розмова, оповідання);
  • наочний;
  • елементи проблемного методу (вигадування-мініатюра, прийоми усного словесного малювання, самостійне мислення);
  • дедуктивний (уміння аналізувати, робити висновки);
  • питання-відповідь спілкування.

Обладнання для уроку: портрет В.М.Шукшина, портрет матері Шукшина – М.С.Шукшина, тексти з оповіданням В.М.Шукшина “Материнське серце”, відеокасета із записом художнього фільму"Калина червона", аудіокасета з музикою, відеокасета із записом кліпу О.Газманова "Мама", відеомагнітофон, телевізор, аудіомагнітофон, плакат із записом слів "каяття", "совість", виставка малюнків учнів з розповідей В.М.Шукшина, картки, питання розмови, пам'ятки “Як працювати у групі”.

Форми організації навчальної діяльності:

  • фронтальна,
  • групова,
  • індивідуальна.

Структура уроку:

I. Організаційний етап.

ІІ. Початок уроку:

  • визначення цілей;
  • поетична сторінка.

ІІІ. Пояснення нового матеріалу:

  1. Ставлення В.М.Шукшина до матері.
  2. Перегляд фрагменту художнього фільму "Калина червона".
  3. Робота над значенням слів "совість", "каяття",

IV. Закріплення ЗУНів (твір-мініатюра) ).

V. Контроль за результатом УД (“Юний скульптор”).

VI. Підбиття підсумків уроку.

Епіграфи:

Подивися на нашу маму... Це народ із великої літери”.
(В.М.Шукшин)

"Усі матері багаті, якщо люблять своїх дітей".
(М.Метерлінк)

Хід уроку

I. Організаційний момент(Зовнішня та внутрішня психологічна готовність, перекличка класу).

ІІ. Початок уроку.

Звучить пісня “Мама” у виконанні О.Газманова (відеозапис).

Вчитель: Як ви думаєте, про кого сьогодні ми говоритимемо?

Учні: Про маму.

Вчитель: Правильно, про маму, про любов до неї, про її серце.

Тема нашого уроку так і називається "Серце матері" з розповіді нашого земляка В.М.Шукшина "Материнське серце". Ви знаєте, що 2009 оголошено роком Шукшина на Алтаї.

Ми проаналізуємо текст оповідання, з прикладу життя героя розкриємо проблему злочинності та її причини, спробуємо доторкнутися до найпотаємнішого – душі, зазирнути у ній, розтривожити часом заснувшу совість.

А чи пам'ятаємо ми про своїх матерів? Чи не зболілося серце у наших рідних про нас, чи не забули ми ласкаве слово, чи не скривдили ми ненароком найдорожчої нам людини?

Декілька учнів до сьогоднішнього уроку написали вірші про маму. Послухаємо їх (див. Додаток 1).

ІІІ. Пояснення нового матеріалу.

Вчитель: Давайте згадаємо, як В.М.Шукшин ставився до своєї матері – М.С.Шукшиної (любив, писав теплі листи, надсилав гроші та засмучувався; що вона і хне витрачає).

Так, правильна опора для В.М.Шукшина – мати.

“Вчись, допомагатиму. Якось витримаю”. "Хай їде, там він більше користі принесе", - говорила його мама.

В.М.Шукшин завжди пам'ятав і розумів, що зробила для нього мати в головному - у прагненні, щоб син став справжньою людиною. І син відповідав їй тим самим. Послухайте рядки з його листів: “Сплю та бачу, мамо, як ми з тобою разом живемо”. "Люба, душа нудить про Вас, Мамочка, як твоє здоров'я, рідна?".

У листі до сестри Шукшин писав: "Подивися на нашу маму... Це народ з великої літери". Ці слова ми візьмемо епіграфом до нашого уроку.

Запишіть число, тему, епіграф. План уроку на дошці.

- Як ви думаєте, чи можна до матері Шукшина віднести ці слова?

Учень: Ці слова можна віднести до матері, яка любить свою дитину, дбає про неї, переживає за неї.

– Саме про таку матір йдеться у розповіді В.М.Шукшина “Материнське серце”.

Розмова з оповідання "Материнське серце".

1. Із скількох частин складається оповідання?

Учень: Розповідь складається із двох частин. У першій йдеться про Вітьку і описується його злочин. Друга, більшість оповідання, присвячена матері Вітьки Борзенкова.

2. Те, що сталося з Вітькою, чи це випадковість?

Учень: Випадковим вчинком героя назвати не можна. Пив, хоч пити не вмів, від випитого ставав поганим; ремінь носив флотський із залитим у нього свинцем: одружуватися збирався без кохання (так легко пішов із незнайомою дівчиною); мати не шкодував; на роботі не все гаразд, якщо хорошу характеристику обіцяють написати, то тільки з ласки, зі співчуття до матері. (Робота зі словом "за литий", "залитий".)

3. Що нам відомо про матір Вітьки?

Учень: Мати прожила тяжке життя, нелегко їй і зараз. Читаємо за текстом оповідання: “Мати Вітьки народила п'ятьох дітей, рано залишилася вдовою (Вітька був грудним, коли прийшла похоронка про батька у сорок другому році). Старший син її теж загинув на війні в сорок п'ятому році, дівчинка померла від виснаження в сорок шостому, наступні два сини вижили, хлопчиками ще, рятуючись від великого голоду, пішли вербуванням у ФЗУ і тепер жили в різних містах. Вітьку мати виходила з останніх сил, все розпродала, залишилася жебракою, але сина виходила – міцний виріс, добрий собою, добрий... Все б добре, але п'яний – дурень-дурнем стає”.

4. Чи усвідомлює Вітька, що матері зобов'язаний як своїм народженням, а й тим, що вижив у роки? Чи виконує він свій синівський обов'язок? Чи став він годувальником, опорою для неї?

5. Яке почуття викликає мати, яка кинулася рятувати сина? Знайдіть у тексті, що пише про це автор?

Учень: “Важко було дивитися на матір. Скільки туги та горя, скільки розпачу було в її голосі, що ставало не по собі. І хоч міліціонери – народ до жалю неохочий, навіть і вони – хтось відвернувся, хтось почав закурювати...”.

6. Чому мати багато чого ніби не чує, коли їй говорять про злочин? Знайдіть відповідь у тексті.

Учень: "Материнське серце, воно мудре, але там, де замаячила біда рідному дитині, мати не здатна сприймати сторонній розум, і логіка тут ні до чого".

Учень: “У матері цієї хвилини було на душі інше: вона раптом зовсім перестала розуміти, що є на світі – міліція, прокурор, суд, в'язниця... Поруч сиділа її дитина, винна, безпорадна... І хто ж може зараз відібрати його в неї, коли вона – тільки вона, ніхто більше – потрібна йому?”.

7. Як почувається мати, коли йде на побачення із сином? Знайдіть у тексті.

Учень: “В очах матері все туманилося і пливло... Вона мовчки плакала, витирала сльози кінцем хустки, але йшла звично скоро, іноді тільки спотикалася про дошки тротуару, що стирчали... Але йшла і йшла, поспішала. Їй тепер, вона розуміла, треба поспішати, треба встигнути, доки вони його не засудили, А то потім визволяти буде важко. Вона вірила у це. Вона все своє життя тільки й робила, що справлялася з горем, і все ось так - на ходу, скоро, витираючи сльози кінцем хустки. Невигубно жила в ній віра у добрих людей, які допоможуть. Ці – гаразд – ці за свого образилися, а ті – подалі які – ті допоможуть. Невже не допоможуть? Вона все їм розповість – допоможуть. Дивно, мати жодного разу не подумала про сина, що він скоїв злочин, вона знала одне: із сином трапилося велике лихо. І хто ж визволятиме його з біди, якщо не мати? Хто? Господи, та вона пішки піде в ці крайові організації, вона буде день і ніч йти та йти... Знайде вона цих добрих людей, знайде”.

8. Що турбує мати під час зустрічі із сином?

Учень: “Мати Мудрим своїм серцем зрозуміла, який розпач гнітить душу її дитини.

Учень: “Господа допоможи батюшку, - твердила вона в умі безперервно. - Не допусти сина до поганих думок, розваж його. Він трохи заполошний – як би не зробив чогось над собою”.

9. Як поводиться мати, чому?

Учень: Намагається заспокоїти Вітьку, йдеться про те, що каже неправду про потерпілого і про те, що їй обіцяли обов'язково допомогти. Вона вселяє в сина впевненість, що все буде гаразд. Намагається підтримати його морально.

10. Отже, чи винен Вітька? Що ви тепер скажете?

11. Перед ким він винен?

Учень: Перед потерпілими, перед суспільством, матір'ю. Головна вина Вітьки, звісно, ​​перед нею.

12. Жаль вам героїв? А кого більше та чому?

13. Чому Шукшин дав таку назву своєму твору?

Учень: Розповідь має таку назву невипадково. Для Шукшина було важливо описати, які тяготи лягли на серце матері, скільки їй довелося пережити, тому він так докладно описує дії матері після того, що трапилося з сином.

14. Чи можна мати Вітькіна назвати багатою? Чи не в матеріальному, а духовному сенсі? У чому це багатство полягає?

Учні роблять висновок, що головне її багатство полягає у коханні.

Вчитель: Також вважає і бельгійський письменник рубежу 19–20 століть Моріс Метерлінк: “Усі матері багаті, якщо вони люблять своїх дітей”.

Вчитель: Тема матері звучить у багатьох творах В.М.Шукшина. Наприклад, у кінофільмі "Калина червона", в якому головний геройЄгор Прокудін, сімнадцять років не бачив матір. Перегляньте фрагмент цього фільму.

Перегляд відеокасети.

Вчитель: А у цьому фільмі як головний герой ставиться до своєї матері? Чи він відчуває провину перед нею? Чи кається він? Чи прокидається в ньому совість?

Подивіться, як пише про це В.М.Шукшин у кіноповісті "Калина червона": "Він (Єгор Прокудін) побачив, почув, дізнався, що ніколи не замолити їжу найбільшого з людських гріхів - гріха перед матір'ю, що ніколи вже його хвора совість не загоїться”.

Вчитель. А Вітька Борзенків кається? Як ви думаєте, чому Вітька не розповідає матері всю правду про те, що сталося?

Вчитель, Як ви розумієте значення слів “совість” та “каяття”? Подивіться, як пояснюються ці слова у Словнику російської.

(Вивішується плакат зі словами "совість" та "каяття".)

Совість - почуття моральної відповідальності за свою поведінку перед оточуючими людьми, суспільством.

Каяття – це свідомість своєї провини, жаль про скоєну провину.

Вчитель: Запишіть значення цих слів у зошит.

IV. Закріплення ЗУНів.

Вчитель: Можливо, хтось із вас після сьогоднішнього уроку перегляне своє ставлення до мами, напише їй добрий теплий лист і покається в чомусь перед нею.

Пропоную написати вам невеликий твір-міркування "Визнання мамі", в якому ви відповісте на таке запитання: Про що змусив мене задуматися розповідь В.М.Шукшина "Материнське серце"?

Читання кількох творів (див. Додаток 2).

V. Контроль УД.

Робота з груп.

Вчитель: Як ви думаєте, такі матері, як мати Вітьки Борзенкова, яка втратила у війну чоловіка і старшого сина, поховала єдину дочку, яка померла від голоду, але все-таки зуміла виховати трьох синів і не втратила душевної щедрості, теплоти та любові до своїх дітей , гідна пам'ятника?

Уявіть себе скульпторами. Вам довірено створити проект пам'ятника Матері з великої літери. Яким би ви його зробили? Порадьтеся та дайте усну відповідь. Можете намалювати. Папір та олівці на партах.

Контролерами у групах... Ваше завдання – регулювати взаємини у групах.

Редакторами будуть... До ваших функцій входить стеження за правильністю виконання завдання.

Яка група першою закінчить роботу, підніміть сигнальну картку.

Пам'ятка "Як працювати у групі" лежить у вас на столах (див. Додаток3).

Звучить спокійна музика.

Перевірка завдання.

VI. Підбиття підсумків уроку.

Вчитель: Хлопці, кого розповідь “Материнське серце” не залишила байдужою? Чому? Що найбільше сподобалося сьогодні на уроці?

Вчитель: Я дуже рада, хлопці, що розповідь торкнулася ваших душ, змусив вас задуматися про себе, про життя, про матір. В.М.Шукшин допоміг нам з вами зрозуміти самих себе.


Top