Obrazovanje vokalnih i zborskih vještina u početnoj fazi obuke. Otvoreni sat sa zborom seniora "Kamerton"

Izrada otvorene lekcije na temu zbora s učenicima od 1. do 7. razreda (skupine 1-2)

Tema: "Rad na pjevanju daha u zboru."

Predavač: Utegenov Marat Sergeevich

Koncertni majstor: Andreeva S.N.

godina 2013

Razvoj otvorene lekcije na temu zbora

s učenicima od 1. do 7. razreda (grupe 1-2)

Učitelj, nastavnik, profesor- Utegenov M.S.

TEMA: "Rad na pjevanju daha u zboru."

Cilj: Usadite vještine učenika dječji zbor pravilno dišite dok pjevate.

Zadaci:

Edukativni. Upoznati učenike s procesom pjevanja disanja na satu. Da biste dobili ideju o ispravnom pjevanju na dah. Naučiti osnovne tehnike rada glasnica tijekom udisaja i izdisaja.

Razvijanje. Obogaćivanje i asimilacija ritmičko-melodičnih jezičnih zavrzlama, zasićenih najtežim suglasnicima za izgovor. Razvijanje vještina analize, usporedbe ispravnog nastupa u zboru.

Edukativni. Odgajanje osjećaja patriotizma i ljubavi prema domovini. Odgoj moralne kvalitete učenika i formiranje svestrano razvijene ličnosti.

Oblici organizacije nastave: Grupa, parovi.

Didaktička podrška nastavi: TSO.

Plan:

    Sunce. riječ

    Napjevi, vježbe

    Rad na repertoaru zborskih dionica

    Sažetak lekcije

    Introspekcija otvorenog sata

Napredak tečaja.

1. Organizacijski trenutak.

Pjevanje: Veliko mjesto u sustavu zborskog rada s djecom zauzimaju vokalno-zborske vježbe.

Zadatak pripremnih vježbi je priprema glasovnog aparata, tj. zagrijavanje djetetovih glasnica za učenje i izvođenje zborskih djela. U procesu pjevanja dolazi do odgovarajućeg emocionalnog prilagođavanja pjevača, njihovog postupnog uključivanja u zborski rad. Sustavno i svrhovito korištenje vježbi vrlo dobro pridonosi jačanju i razvoju glasa, poboljšanju njegove fleksibilnosti i izdržljivosti. Predviđeno je pjevanje (10 - 15 minuta).

Vježba:

Disanje je blagi napad zvuka. Prvo udahnite, zatim zadržite dah, a udisaj treba biti aktivan, ali miran (na primjer: kao da mirišete cvijeće). Izdisaj - trebao bi biti gladak, dug;

Dikcija, artikulacija - pravilna tvorba samoglasnika. Suglasnike pri pjevanju treba izgovarati što kraće. Samoglasnici trebaju zvučati puno, široko (na primjer: samoglasnici su rijeka, a suglasnici su obale). Aktivan rad svih organa u usnoj šupljini. Jezik bi se trebao slobodno kretati tijekom pjevanja.;

Vježba za proširenje raspona (upotrebom uglavnom primarne zvučne zone od "re" 1. oktave do "re" 2. oktave).

2. Mehanizam disanja pri pjevanju.

U ljudskom tijelu kontinuirano se odvijaju procesi potrebni za njegovu vitalnu aktivnost. Rad koji obavljaju ljudski organi - srce, živčani sustav, mišići, zahtijeva prehranu. Proizvod takve prehrane prvenstveno je kisik, koji osoba prima iz zraka koji ga okružuje.

Proces uzimanja kisika i oslobađanja ugljičnog dioksida kontinuiran je proces. "Čovjek započinje život prvim dahom i završava ga posljednjim dahom."

Napjevi:“Savka i Grishka su napravile lulu!”, “Ti si kukavica, gdje si bila ...”, “Pilić-cvrkut ...”, “Kobelek”.

Proces disanja tijekom pjevanja. Zrak uzet tijekom udisaja zgušnjava se ispod zatvorenih ligamenata. Tlak zraka razdvaja snopove, dio zraka izlazi i oni se ponovno zatvaraju. Ponovno zatvaranje ligamenata uzrokuje povećanje tlaka u dušniku i bronhima, dolazi do novog napada zraka iz ligamenta otvaranja.

Vježbe: Na suglasnike "C, Ch, K, G, F, X"; i na izmjenične slogove "ma-me-mi-mo-mu" Udah je smireniji i potpuniji. Pri udisaju treba paziti da udisaj bude jednoličan i na sve slogove. Artikulacija slogova treba biti lagana i aktivna. (5 minuta)

3. Rad na pjesmi " Kazahstan-kyran dalam»

Prvo su djeca pozvana poslušati pjesmu koju izvodi učitelj. Kako bi djeca naučila melodiju, treba je izvoditi usporeno, bez pratnje, a zatim ih treba zamoliti da pjevaju na slogu "la - la", "ku - ku", postižući lagani, svijetli zvuk u izvedbi.

Učiti djecu pjevati, prenoseći veselu, radosnu prirodu pjesme. Obratite pažnju na samoglasnik "u" ​​u riječi "kuanam", i suglasnik "r" "tandarimen". Samoglasnici "ұ" "munaysan" 2. niski "d2 flat", “Munayam”, koji treba duže izgovarati. Pravovremeni ulazak nakon glazbenog uvoda. Čista intonacija naglog kretanja melodije - oktava gore (do1 - do2) i čista četvrtina dole gore (si-fa-si) itd.

(10-15 minuta)

4. Ponovite i učvrstite pjesmu "Učim engleski"

Rad na karakteru djela. Smisleno i izražajno izgovori stihove:

Pažnja

Dah

Početak i kraj pjevanja.

Da biste se mogli stopiti u čisti unison, osluškujte sebe dok pjevate, ali i cijeli zbor, stapajući se u cjelokupni zvuk s instrumentom, a ne ističući se. (10 minuta)

Rezultat lekcije: Naučili pravilno disati, jasno izgovarati riječi. Zbog prevrtanja jezika i skandiranja. Hvala svima na pažnji!

Introspekcija otvorenog sata

Javni sat na temu "Rad na pjevanju daha u zboru"

Odabir ove teme smatram relevantnim. kako bi učenici razumjeli proces pjevanja disanja.

Prema deklariranoj temi, postavljen je cilj: "Usaditi vještine učenika dječjeg zbora, pravilno disati tijekom pjevanja." odlučio ovaj problem kroz sljedeće zadatke:

Obrazovni:

Upoznati učenike s procesom pjevanja disanja na satu.

Da biste dobili ideju o ispravnom pjevanju na dah. Naučiti osnovne tehnike rada glasnica tijekom udisaja i izdisaja.

U razvoju:

Obogaćivanje i asimilacija ritmičko-melodičnih jezičnih zavrzlama, zasićenih najtežim suglasnicima za izgovor. Razvijanje vještina analize, usporedbe ispravnog nastupa u zboru.

Obrazovni:

Odgajanje osjećaja patriotizma i ljubavi prema domovini. Odgoj moralnih kvaliteta učenika i formiranje svestrano razvijene osobnosti.

Korištene su sljedeće nastavne metode:

Metoda ažuriranja prethodnog znanja (kako bi prethodno znanje bilo trenutno relevantno).

Došlo je do stalne izmjene aktivnosti, što je omogućilo da nastava bude obimnija, produktivnija i da stalno drži pozornost učenika.

Ciljevi i zadaci lekcije su postignuti.

Plan – sažetak Otvorenog sata u zboru

učiteljica Tulina Tatyana Vladimirovna

Predavač: Tulina T.V.

Koncert majstor: Tulina T.V.

Predmet: kolektivno muziciranje (zbor)

Tema lekcije: Značenje pjevanja u zboru juniora

Oblik držanja: kolektivni

Vrsta lekcije: lekcija - ponavljanje, konsolidacija vještina

Svrha lekcije: formiranje osnovnih pjevačkih vještina učenika

Zadaci:

    Obrazovni: formiranje osnovnih pjevačkih vještina učenika. Među njih možemo uvrstiti:

instalacija za pjevanje;

pjevajući dah i podrška zvuka;

Visoka vokalna pozicija;

Točna intonacija;

Ujednačenost zvuka u cijelom rasponu glasa;

Korištenje razne vrste zdrava znanost;

Rječnik: artikulacijske i ortoepske vještine

    U razvoju:

Nastavak formiranja vokalnih i zborskih vještina i sposobnosti;

Kontinuirani razvoj harmoničnog sluha;

Razvijanje glazbene prijemčivosti, odnosno sposobnosti slušanja i slušanja, sposobnosti analize, usporedbe;

    Obrazovni:

Obrazovanje vokalnog uha važan faktor pjevanje na jedan način pjevanja;

Obrazovanje organizacije;

Pažnja, prirodnost u trenutku kolektivnog muziciranja.

Nastavne metode:

Vizualni (slušni i vizualni);

Verbalno (figurativne usporedbe, verbalna procjena izvedbe);

Induktivni;

Deduktivno;

Problematična - pretraga;

Objašnjavajuće – ilustrativno u kombinaciji s reproduktivnim (glasovne ilustracije glasom učitelja i reprodukcija onoga što su djeca čula).

Metodičke metode:

Kreativni zadaci i pitanja koji potiču mentalnu aktivnost i stvaraju situacije traženja;

Primjena individualnog pristupa, praćenje razvoja učenika, grupno individualno anketiranje;

Poticanje djece na samokontrolu i samopoštovanje u procesu pjevanja;

Varijabilnost zadataka pri ponavljanju vježbi;

Predstava "u umu" prvog zvuka već je u dahu;

Humor, odobravanje, poticanje uspjeha učenika kako bi se potaknuo njihov interes za nastavu, kao način izazivanja pozitivne emocije koji poboljšavaju učinak djece.

Psihološki uvjeti u lekciji:

Stvaranje okruženja koje štedi zdravlje u timu

Psihički ugodna atmosfera. emocionalno zadovoljstvo;

Komunikacija usmjerena na osobu, računovodstvo na razini glazbeni razvoj;

Računovodstvo individualnih karakteristika;

Diferencirani pristup

Oprema: glasovir, stolice, notni zapisi za vježbe i napjeve, dionice zbora, vizualna pomagala za solfegging

Plan učenja

I. Organizacijska faza.

Pozdrav, psihološko raspoloženje učenika

Uvodni dio

Poruka o temi lekcije i njezinim zadacima

II. Glavni dio.

Zagrijavanje disanja

vokalne vježbe

Radite na djelu

III. Završni dio

Sažetak (procjena učinkovitosti lekcije)

Domaća zadaća

Objašnjenje sažetka lekcije

Sve vokalne vještine usko su povezane, pa se rad na njima odvija paralelno. Naravno, svaka vokalna vježba ima za cilj razvijanje nekih specifičnih vještina, ali pri njezinoj izvedbi nemoguće je zanemariti ostale. Ovo je glavna poteškoća za mala pjevačica- naučiti da je za postizanje održivog rezultata potrebno koristiti apsolutno sva znanja, vještine i sposobnosti stečene u nastavi.

U početnoj fazi potrebno je njegovati ove vještine u njihovom elementarnom obliku, bez traženja suptilnosti ove ili one tehnike. U budućnosti je stalno učvršćivanje, razvoj i usavršavanje pjevačkih vještina, produbljeni rad na kulturi i ispravnosti zvuka, ljepoti tona, suptilnim i raznolikim nijansama na složenijem glazbeni materijal.

Treba raditi postupno, bez žurbe.

Ni pod kojim okolnostima ne smije se dopustiti prisilno ozvučavanje.

Treba pjevati umjerenim tonom (ne glasno i ne tiho).

Najveću pozornost treba posvetiti kvaliteti zvuka i slobodi pri pjevanju.

Velika važnost ima rad na ujednačenosti jačine zvuka (na jednom, na različitim glasovima, na cijeloj frazi). Preporučljivo je izvršiti ovaj posao u još ograničenijem opsegu.

Potrebno je izjednačiti sve zvukove u smislu kvalitete zvuka.

Sustavnim razvijanjem vokalnih i tehničkih tehnika u specijalnim vježbama dolazi se do dragocjene vještine – „automatizma“ njihove primjene. Ovo načelo sastoji se u ponovljenom izvođenju najjednostavnijih operacija, tijekom kojih glasovni aparat, kao samoregulirajući sustav, automatski pronalazi optimum, dok istovremeno trenira odgovarajuće mišićne sustave. Vješto korištenje diferenciranog dobnog raspona, odabir repertoara u prikladnoj tesituri, isključenje prisilnog zvuka osigurava prirodan zvuk, skladan razvoj organa za oblikovanje glasa i identifikaciju individualnog tona učenika.

Jedan od glavne značajke je formiranje vještine "automatizma" u izvođenju vokalnih vježbi, pa se uvijek pjevaju u određenom nizu, u određenom rasponu, na temelju primarne zone djeteta. Nakon nekog vremena, čak i pjevajući a cappella, djeca sama počinju pjevati iz uobičajenih nota, što, naravno, ukazuje na formiranje njihovih slušnih osjeta.

TIJEKOM NASTAVE

jaOrganiziranje vremena.

Pozdrav učenicima koji se pripremaju za vježbe disanja i pjevanje.

Postavljanje ciljeva i zadataka lekcije.

Danas ćemo vas upoznati s novim radom. je pjesma dječji skladatelj Alexander Vladimirovich Kudryashov na pjesme Irine Yarovskaya "Smiješne bilješke". Ali naše znanje i vještine pomoći će nam da obavimo posao. Što trebamo učiniti prije svega?

Predloženi odgovor je pjevati.

Naš zadatak je nastaviti s formiranjem osnovnih pjevačkih vještina, stoga pažljivo slušamo učitelja, jedni druge, dok pjevamo u timu i klavir koji nam daje čist ton. Prijeđimo na prvi korak -

II Vježbe disanja. (Izvedba vježbi disanja terapeutske gimnastike A. Strelnikova)

Udahnite na nos, izdišite na usta. Ramena se ne smiju dizati, a trbuh se pri udisaju treba napuhati poput balona, ​​a pri izdisaju zalijepiti za leđa.

1 udah na nos, 2 izdah na usta. Ramena se ne smiju dizati, a trbuh se pri udisaju treba napuhati poput balona, ​​a pri izdisaju zalijepiti za leđa.

Držite ruku ispred usana, dlan prema gore, paralelno s podom, prsti naprijed. Puhnite na dlan, izdahnite na zvuk "s", kao da dozirate svijeću, izdišući.

Zadatak je također samo za zvuk "z". Pratite ujednačenost zvuka kako ne bi bilo udaraca i padova.

- "Jež". Vježba za dijafragmu. Djeca više puta izgovaraju glas "f", gurajući svaki izgovor trbuhom.

- “grijemo dlanove” (dišemo, kao da ispuštamo paru);

- "zagrijati" i pjevati glas "a";

Stroh bas;

Štro-bas - zavijati;

Štro-bas - krik galeba;

- "brontosaurus";

Bodovi po krešendu od 1 do 10;

Brojite od 1 do 10, tri puta "A! A! A!";

- « strašna priča»;

- "brrr" (imitacija vožnje automobila).

Pjevanje:

Na dva zvuka mormoranda (pjevanje uz zatvorena usta); - izjednačavanje tonova.

Na tri zvuka u polutonovima gore; - razvoj iste zvučne tvorbe.

Pjevanje arpeggio trozvuka gore-dolje na slogu "mi-i-ya"; - podići nepce

- "Pjevam, pjevam, pjevam" - gore u polutonovima

- “glasno pjevati, glasno pjevati; nema potrebe glasno pjevati ”; - kontrast nijansi (forte i piano).

- "leli, li, le", "bra-du, bra-do" - pet zvukova korak po korak gore i dolje; aktivirati artikulacijski aparat, oblikovati stav "zijevanja", razvijati sposobnost pjevanja legato (povezano) i staccato (trzajno).

Pjevanje C-dur ljestvice s različitim trajanjem;- razvoj dužine daha, jasne dikcije.

Svrha svih vježbi- pripremiti glasovni aparat za aktivan rad i dovesti do automatizma osnovne glasovne i zborske vještine. Svaka vježba ima svoj, specifičan zadatak koji djeca moraju razumjeti. Preporučljivo je započeti vježbe sa zvukovima primarne zone, postupno se krećući gore-dolje u polutonovima kroz sve zvukove raspona.

Dječja pjesma "Smiješne note":

Razgovor o liku, ugođaju pjesme;

Pljeskanje ritma stiha

Solfeggio 1. dio stih (trenutak igre) - nadoknaditi bilješke

Rad na unisonu, jasnoj dikciji, duljini daha;

Izgovor teksta, staviti agogički naglasak

Razrada zaokruženog zvuka;

Vaš zadatak, dečki, nije samo upoznati se s melodijom stiha, već primijeniti pjevačke vještine:

- izvođenje fraza u jednom dahu;

- pjevanje na dobroj osnovi, aktivno, ali ne glasno;

- spajanje fraza u rečenice;

- uzeti zvuk "bez ulaza" u njega, ali odmah, "odozgo", intonirajući zadani ton;

-

- izvoditi od početka do kraja kao na koncertu: sabrano i smisleno (stojeći, tijelo povučeno).

IIISažetak (procjena učinkovitosti lekcije):

Danas smo se uz pjesmu A.V. Kudryashov "Smiješne bilješke" Kako smo ih dobili? (Djeca odgovaraju opisujući prirodu bilješki)

Dakle, note, koračajući jedna za drugom, žive u istoj obitelji, u ključu C-dura. U tekstu smo sreli i osmine i četvrtinke. Morate ih pjevati vrlo prijateljski, razgovjetno izgovarajući riječi, čisto intonirajući, slušati glasnoću svog glasa, kontrolirati svoje pjevanje tako da se pretvori u vještinu.

Domaća zadaća:

Naučiti tekst pjesme (književni i glazbeni). Čisto intonirani koraci u C-duru.

Plan je sažetak otvorenog sata u zboru.

Učitelj, nastavnik, profesor : Pozdejeva Marija Olegovna

Koncertni majstor Bychkova Oksana Vladimirovna

datum : 1. ožujka 2017

Klasa : 1p.razred MBU DO "Primorskaya DShI"

Artikal : zborni razred.

Tema lekcije: "Igrovni oblici rada u juniorskom zboru"

Obrazac ponašanja : kolektivni.

Vrsta lekcije : lekcija - ponavljanje, konsolidacija vještina i sposobnosti.

Svrha lekcije : kroz igrovne oblike rada formiranje osnovnih pjevačkih vještina učenika.

Zadaci:

Obrazovni: formiranje osnovnih pjevačkih vještina učenika. Među njih možemo uvrstiti:

instalacija za pjevanje;

Pjevni dah i podrška zvuku;

Visoka vokalna pozicija;

Točna intonacija;

Ujednačenost zvuka u cijelom rasponu glasa;

Korištenje različitih vrsta zvučne znanosti;

Rječnik: artikulacijske i ortoepske vještine.

U razvoju:

Nastavak formiranja vokalnih i zborskih vještina i sposobnosti;

Kontinuirani razvoj harmoničnog sluha;

Razvijanje glazbene prijemčivosti, odnosno sposobnosti slušanja i slušanja, sposobnosti analize, usporedbe;

Edukativni :

Odgoj glasovnog sluha kao važnog čimbenika pjevanja na jedinstveni način pjevanja;

Obrazovanje organizacije;

Pažnja, prirodnost u trenutku kolektivnog muziciranja.

Nastavne metode:

Vizualni (slušni i vizualni);

Verbalno (figurativne usporedbe, verbalna procjena izvedbe);

Objašnjavajuće – ilustrativno u kombinaciji s reproduktivnim (glasovne ilustracije glasom učitelja i reprodukcija onoga što su djeca čula).

Metodičke metode:

Kreativni zadaci i pitanja koji potiču mentalnu aktivnost i stvaraju situacije traženja;

Poticanje djece na samokontrolu i samopoštovanje u procesu pjevanja;

Varijabilnost zadataka pri ponavljanju vježbi;

Humor, odobravanje, poticanje uspjeha učenika kako bi se potaknuo njihov interes za nastavu, kao način izazivanja pozitivnih emocija koje povećavaju uspješnost djece.

Psihološki uvjeti u lekciji:

Psihički ugodna atmosfera. emocionalno zadovoljstvo;

Komunikacija usmjerena na osobu, uzimajući u obzir razinu glazbenog razvoja;

Računovodstvo individualnih karakteristika;

Diferencirani pristup.

Oprema :

Klavir, stolice, repertoarna zbirka pjesama, metodičko uputstvo "Igra kao metoda razvoja vokalnih i zborskih vještina u nastavi zbora u 1. razredu", " Alati za zbor. Napjevi."

Plan učenja.

    organizacijska faza.

a) pozdrav, psihološko raspoloženje učenika;

b) poruka teme sata i njegovih zadataka;

II. Glavni dio.

1.Igre.

2. Vokalne vježbe

3. Rad na repertoaru:

Glazba "Moj psić". Yu.Cichkova, sl. P. Sinyavsky;

"Jutarnja" glazba. S. Smirnova, sl. G. Ladonshchikova;

Glazba "Draga mama". i sl. S. Smirnova;

Glazba "Moja Rusija" G. Struve, stihovi. N. Solovjeva

III. Završni dio: Sažimanje lekcije.

TIJEKOM NASTAVE.

1. Nastavu započinjemo „Igrom emocionalnog oblikovanja“ za disanje .

"Torta sa svjećicama" - vježba je usmjerena na razvijanje kratkog udaha kroz nos, zadržavanja daha i dugog izdisaja kroz usne sklopljene u cjevčicu, kao da pušemo svjećice na torti. Glavni uvjet je ne mijenjati dah i "ugasiti" što više "svijeća".

"Jež bez daha" - dugi udah, zadržavanje daha i brzi aktivni izdisaj na “fff...”

"Balon je pukao"!
Stanite uspravno, u rukama (između dlanova) držite zamišljenu loptu. Zatim se u kuglici formira mala rupa. Na zvuk "s-s-s-s" balon se polako ispuhuje. Zadatak učenika je uštedjeti izdisaj što je više moguće, postupno približavajući dlanove jedan drugome (lopta se smanjuje).

"Ronioci!"
Zamislite sebe u bazenu. „Zaronite pod vodu” (udahnite kroz nos, pa ga odmah stisnite prstima, čučnite), i polako izdahnite, čiji udah je gotov – „iskoči” (ustane)

2. Nastavljamo lekciju: Pjesme:

    Na jednom zvuku držimo slovo "U"

    "Mećava" uuu glasno i tiho

    Imena (pjevajte imena svakog djeteta) (po polutonovima)

    “Brdo” (prr) usnama ... rukama pokazujemo kakvo je visoko brdo ...

    "Režanje" u prolazima pete (r-r-r)) do-sol-do)

    "Ha-ha" "Ho-ho" "Pro-pro" "Pri-pri" odozgo prema dolje

    da-i-da i-da, zo-i-zo-i-zo, li-do-li-do..

    Dariki-dariki komarci poletjeli, sjeli na glavu i opet poletjeli

Na dva obraza, čelo, nos, …….
3. Za razvoj dikcije i artikulacije jezičke nam puno pomažu. Ali izgovarati ih je tako dosadno i nezanimljivo. Stoga predlažemo korištenje sljedećih tehnika igre:

Govorimo jezične zavrzlame glasom junaka bajki (Pinokio, Karabas, Malvina, Pierrot, Artemon. Carlson i drugi).

Govorimo jezičke s različitim visinama : ponekad "sjediti na mjesecu" - visoko, zatim "biti pod zemljom" - nisko, zatim postupno "dizanje ili spuštanje u liftu" - podižemo visinu.

Govorimo jezične zavrzlame tiho ili glasno pojačavanjem ili smanjivanjem glasnoće. Istodobno, možete oblikovati i vještinu rada na ruci dirigenta: djeca reagiraju na vaše geste i izvršavaju zadatak.

4. Dijaloške igre


Igra "Vanya-Vanya
"(govorimo različitim visinama)

- Vanja, Vanja?

- Što, tata?

- Jeste li jeli šećer?

- Ne, tata!

- Lažeš li?

- Ne, tata!

- Pokaži usta!

"Vozim tenk"

Vozim tenk

U šeširu s ušankama

vidim kravu

zdravo kravo

Kako si?

GovoriŠ li engleski

Što zoveš.

“Tsygali-bugali” (različiti ton, plus ritam)

Ciganin – Ciganin

Tsa-tsa

boogali boogali

Tsa-tsa

Ciganin

Boogali-tsa

Cigali-bugali-ca

5. Drugi dio sata (rad s pjesmom)

Učvršćivanje pojmova postave tijela pri pjevanju

Ako želiš pjevati stojeći -

Ne okreće glavu

Digni se lijepo, pridigni se

I mirno se nasmiješiti

Ako želite sjediti i pjevati

Ne sjedi kao medvjed

Brzo ispravite leđa

Smjelije stavite noge na pod.

Repertoar:

1. "Odjek" muza i dr. O.Yurgenstein

Vježbanje intonacije

2. "Slatka majka" Muz. i sl. S. Smirnova;

ritmičke poteškoće.

6. Ne zaboravite i na vještinu otkidanja usta:


"Auto se vozi u garažu"
- Usta - "garaža" treba se otvoriti tako da se iz prstiju u nju "vozi" automobil, a da pritom ne grebe karoseriju o zidove garaže.
- Usta se otvaraju da u njih uđe "frižider s dvije komore ili žirafa".

"Šetnja" (autor - O. Yu. Kheruvimova).

Učitelj priča priču, djeca izvode potrebne radnje.
Ova igra pomaže aktivirati govorni aparat, razvija dikciju i disanje.
Bio jednom jedan mali konj. Voljela je trčati. Kao ovo.(Djeca brzo "škljocaju" jezikom u polusmijehu (visoko).

Konj je živio sa svojom majkom - ljubaznim i lijepim Konjem. Hodala je ovako.

(Djeca polako "škljocaju" jezikom, rastežući usne (nisko).

I vrlo često Konj je volio trčati sa svojom majkom u utrci.(Naizmjenično visoko - nisko, brzo - polako "klik" jezikom).

Ali jednog dana je zapuhao jak vjetar.(Aktivni dugi izdisaj kroz usta 4 puta). Konj je prišao njenoj majci i upitao: "Mogu li prošetati?"("Klik" visoko od donjeg glasa "y" do gornjeg "o" - "u - o"?).

“Da, kamo ideš? - odgovori mama - vani puše jak vjetar.(Od gornjeg "o" do donjeg "y" "o - y".)

Ali konj nije poslušao i pobjegao je("Klik" visoko).

Odjednom je na čistini ugledala prekrasni cvijet. “Oh, kakva draž”, pomisli Konj, pritrča cvijetu i poče ga mirisati. (Udahnite na nos - lagano, tiho, izdahnite - na usta uz zvuk "a", polako 4 puta). Samo što to nije bio cvijet, nego prekrasan leptir. Zalepršala je i odletjela. I konj je odjurio dalje.("Klik" visoko).

Odjednom je Konj začuo neobičan zvuk.(Dugi zvuk "ššššš").

Prići ću bliže - odlučio je Konj("Klik" visoko).

Bila je to velika zmija koja je puzala uz drvo, jako je preplašila Konja.(Glas "sh" je kratak 4 puta).

Tijekom šetnje, Konj je čuo mnoge neobični zvukovi. Ovdje je trčao jež (zvuk "f" 4 puta), zacvrkutao je skakavac(zvuk "c" 4 puta), leteća buba(zvuk "zh" je dug), iza njega je komarac(glas "z" je dug). A vjetar je puhao sve jače i jačeproduljeni izdisaj ).

Konj je smrznut(zvuči "brr" 4 puta) i otrčao kući("klik" visoko). Njezina ljubazna majka izašla je u susret Konju("Klikni" polako), počela je grijati Konja(tihi izdah na dlanovima kroz otvorena usta 4 puta).

Zadatak za djecu: pažljivo slušajte uvod, prilagodite se izražajnoj izvedbi, pokušajte pravilno intonirati melodiju, udahnite tek nakon završetka fraze.

3. "Jutarnja" glazba. S. Smirnova, sl. G. Ladonshchikova;

1. rad na glatkom zvuku, lančano disanje, intonacija.

4 Glazba "Moj psić". Yu.Cichkova, sl. P. Sinyavsky;

1. Raditi na intonaciji, dobroj artikulaciji

2. Glavni zadatak je izvesti, bez odlaganja tempa, jasno pjevati svaku riječ.

Oba djela izvesti umjetnički, karakterno.

    Igra "Ritam riječi-povrće"

Ba-nan - yab-lo-ko

A-na-us - ki-wee

Lanac od dva ili tri ploda izgovaramo u jasnom ritmu

Tutti-frutti (žlice)

Ti-ti-taaa-ti-ti (stvarači buke)

Djeca sama smišljaju ritmičke obrasce i pokrete ruku.

Majmuni su se ujutro probudili, protegli se, nasmiješili, zijevali, pravili grimase u ogledalu, mahali jedni drugima. Odlučili smo oprati zube. Otrgli su bananu, žvakali je i odjednom je majmun Chi-Chi uzeo bananu od majmuna Chu-Chu. Chi-chi je postao zabavan(sretne usne) a Chu-chu se rastužio(tužne usne). Zatim su majmuni počeli škljocati orahe, sakrili ih iza jednog, pa iza drugog obraza. Tada su ugledali ježa i počeli disati poput njega. Jež im je dao cvijet, a oni su ga htjeli pomirisati. Onda se krtica dovezla u autu i ponudila im prijevoz. S radošću su majmuni počeli ljubiti nos, obraze, bradu, čelo i sve oko sebe. Majmuni su počeli puhati mjehuriće. Zatim su se majmuni počeli ljuljati na ljuljački (glisando glasom) i zatresli staro stablo baobaba (stenjao u glasu).

10. Završni dio sata. Zahvaljujem djeci na njihovom radu na satu. Pozivam djecu da glasaju emotikonima, procijene lekciju. Nakon glasovanja i zbrajanja rezultata, zahvaljujemo jedni drugima na radu pljeskom u određenom ritmičkom obrascu.

MOU DOD „Središnja dječja Glazbena škola br. 1", Kemerovo

Razvoj otvorene lekcije sa zborom dječaka

Objašnjenje otvorene lekcije na temu: „Tehnike vokalni i zborski rad u zboru dječaka 1.-2.

…“Dječački zbor je specifičan stvaralački organizam, vrlo složen, koji od voditelja zbora zahtijeva da poseban pristup i na organizacijski, i na odgojni, i na odgojni rad u timu.

(G. Struve)

Početna faza uvođenja dječaka u zbor vrlo je važna. Djevojčicama je pjevanje prirodno, „žensko“ zanimanje, vrlo rado pohađaju satove zbora. Dječacima su puno bliže aktivnosti vezane uz kretanje, više ih zanimaju igre, sportovi i tehnika nego djevojčice. Dječaci su većinom manje disciplinirani, razdražljiviji, pa im je prilično teško zadržati pozornost tijekom proba, a potreba za stalnim kretanjem tjera mlade pjevače na kršenje discipline. Koristeći tehnike kretanja u nastavi, kao što su: artikulacijsko zagrijavanje, igra "Najbolji dirigent", izvođenje djela s vizualnim pokretima, učitelj omogućuje dječacima da svu svoju pokretljivost i nemir usmjere na razvoj glazbenog materijala.

Glavnu ulogu u početnoj fazi poučavanja vokalnih i zborskih vještina ima repertoar. Sportske, igre, vojne pjesme dotiču duše dječaka, što uzrokuje živahnu, izražajnu izvedbu djela. Na primjer, takav detalj izvedbe kao nogometna zviždaljka (pjesma "Neobičan nogomet") pomaže učitelju da usredotoči pozornost zboraša na materijal koji se proučava i konsolidira ga. Učenje skladbe uz pomoć određenih pokreta (marširanje poput nogometaša, prikazivanje kretanja vlaka ili krila aviona rukama itd.) dobro razvija glazbenu memoriju i pomaže u održavanju interesa za zborsko pjevanje. A kada postoji interes, stječe se navika za nastavu.

Naučeni raditi i uživati ​​u tome, dečki se s velikom predanošću odnose prema svom zboru. Time je riješen problem posjećenosti.

Vješto korištenje psihičkih i fizičkih karakteristika sudionika tako osebujne skupine kao što je dječački zbor, uz svu složenost rada s njima, donosi izvrsne rezultate. Specifičan zvuk koji posjeduju dječaci koji pjevaju stvara zvuk zbora, neusporediv u svojoj ljepoti.

Otvorena lekcija u zboru učitelja MOUDOD "TsDMSH br. 1"

Tema lekcije:"Tehnike vokalno-zborskog rada u dječačkom zboru 1.-2. razreda".

Vrsta lekcije: Kombinirana lekcija, uključujući: učenje novog materijala, konsolidaciju znanja, generalizaciju.

Cilj: Na primjeru vježbi artikulacije, pjevanja i rada na glazbenim djelima pokazati metode vokalno-zborskog rada s dječacima 1.-2.

Zadaci:

Obrazovni:

Naučite novi komad pomoću posebnih tehnika;

Učvrstiti pređeno gradivo;

Vježbajte pjevanje uz pokret.

U razvoju:

Formirati pojmove kod učenika: pjevačka instalacija, disanje, znanost o zvuku, artikulacija;

Razvijati potrebu za kreativnim samoizražavanjem.

Obrazac rada: Grupa.

Nastavne metode:

2.Praktično

3.Objašnjenje

4.Vježbanje

6. Natjecanje

Struktura lekcije:

1. Organizacijski trenutak

2. Vježbe artikulacije i disanja

3.Pjevanje

5. Sažimanje

6. Domaća zadaća.

Faze lekcije

Radnje nastavnika i učenika

Pitanja nastavnika, odgovori učenika

Vrijeme

1. Organizacijski trenutak

1.1.- Pozdrav dečki. Danas ćemo u lekciji pokazati tehnike vokalnog i zborskog rada: kako učimo nova pjesma kako činimo zanimljivim izvođenje već naučene skladbe. Započnimo lekciju kao i obično – zagrijavanjem.

Čemu služi zagrijavanje? (pripremiti glasovni aparat za pjevanje).

Koja je prva vježba? (za usne).

2. Vježbe artikulacije i disanja

2.1.Vježbe artikulacije:

Usne: "navoj cijevi" (povucite prema naprijed i rastegnite se u stranu, usta zatvorena);

Jezik: škljocajte jezikom, "gledajte" (naizmjenično gurajte jezikom obraze);

Obrazi: napuhavanje zauzvrat i uvlačenje u isto vrijeme;

Za mišiće donje čeljusti: širom otvorite usta - brojite u sebi do pet - zatvorite;

Ista vježba, ali pritisnite odozdo šakom, dodajući opterećenje čeljusti;

2.2.Vježbe za razvoj disanja pri pjevanju:

- "ježevi" - smislite imena koja počinju gluhim suglasnicima, izgovarajte ih šapatom, ispuštajući zrak snagom;

- "Bumbar" - udahnite zrak u dva stupnja, zadržite 3 sekunde, polako otpustite uz zvuk "z". Učitelj vodi rezultat.

Koje smo mišiće trenirali? (lice, usta).

Kako se zove rad ovih mišića? (artikulacija).

Što je dikcija? (ispravan, jasan izgovor).

Koje mišiće treniramo vježbe disanja? (usne, trbuh).

3. Pojanje

3.1.Vježbe za razvoj raspona i visoke pjevačke pozicije:- - "Auto" - gunđanje gore-dolje duž dur ljestvice unutar 5 sati, kretanje duž m. 2 do granice. (Vidi privitak).

- "Vlak" - na samoglasnik "y" pjevati b.2, non legato, početi polako, postupno ubrzavajući. (Vidi privitak).

3.2.Vježbe za razvoj modalnog sluha, potezi znanosti o zvuku:

Pjevanje durske ljestvice- gore potezom legata, dolje staccatom (vidi dodatak).

3.1.-Svi su zamišljali auto koji će voziti. (ferrari, ford, honda itd.).

Zamišljamo da vlak kreće sa stanice i ubrzava se.

3.2.- Što su legato i staccato?

Koji su znakovi u tipkama D, F-dura?

4. Rad na glazbenim djelima

4.1. Rad za učenje: „Izvanredan nogomet“, muz. i sl. I. Reznikova.

a) prikaz rada od strane nastavnika, razgovor o sadržaju;

b) natjecanje u učenju napamet riječi prvog stiha; (tko će se prvi sjetiti riječi nakon što učitelj otpjeva 2-4 stiha);

c) ponavljanje riječi od strane cijele grupe;

d) tehnika "eho" (učitelj pjeva frazu - djeca ponavljaju);

e) ritam pljeskanja; e) pjevanje rukom; g) završno pjevanje prvog stiha.

4.2. "Igrali smo papo-cart"

sl. A. Usacheva, glazba. A. Pinegina.

a) Izgovori riječi 1. stiha;

b) Zapamtite na kojim se riječima izvode pokreti;

c) Pjevati pokretima, postižući sinkronu izvedbu.

e) Izvršite iste zadatke u svakom stihu.

e) Dovršite djelo od početka do kraja. Prijem utakmice, izbor najboljeg dirigenta.

4.1. Smislite naslov pjesme; zapamtite da treba biti kratak i odražavati sadržaj djela.

Tko su glavni likovi? (miševi i mačići).

Kakva je priroda pjesme? (veselo, duhovito).

4.2.-Prisjetimo se riječi i pokreta koje smo smislili.

(kako bi pjesma bila svjetlija, zanimljivija, svidjela se publici).

Izaberimo najboljeg dirigenta. Pozivam tri sudionika da nastupe (svaki sa stihom).

5. Sažimanje

Danas smo na satu naučili novu pjesmu; pokazala tehnike koje koristimo u radu na djelima: „jeka“, tapkanje ritma, pjevanje na ruku, izvođenje pokretima, natjecanje dirigenata. Svi dobivaju peticu.

6. Domaća zadaća

Nacrtaj sliku za pjesmu „Neobičan nogomet“.


Vrh