Baškirų kompozitorių kūriniai apie pavasarį. Pamokos „Pavasaris poetų, dailininkų, kompozitorių kūryboje“ santrauka

Tema: „Pavasario įvaizdis klasikinėje ir liaudies muzikoje“.

Pamokos tipas: mokymosi ir pirminio naujų žinių įtvirtinimo pamoka.

Tikslas: lavinti vaikų asociatyvų vaizdinį mąstymą ir meninę vaizduotę.

Uždaviniai: 1. Ugdomasis – meilės muzikai, meninių gebėjimų, gebėjimo įkūnyti gautus įspūdžius vaizdinėse, muzikinėse ir žodinėse improvizacijose formavimas;

2. Edukacinis – supažindinimas su kūryba italų kompozitorius A. Vivaldi, norvegų kompozitorius K. Sindingas, rusų peizažistai I. Levitanas, Al. Savrasovas, su rusų liaudies menu;

3. Lavinantis – vokalinių ir chorinių įgūdžių ugdymas, grojimo muzikos instrumentais tobulinimas.

Įranga:

  • fortepijonas;
  • triukšmo instrumentai;
  • grotuvas;
  • kompozitorių A. Vivaldi ir K. Sindingo portretai;
  • I. Levitano, A. Savrasovo paveikslų reprodukcijos;
  • vaikų piešiniai;
  • molinių lervų amatai.

1. Organizaciniai momentai.

2. Muzikinis sveikinimas:

Dėmesio! Dėmesio! Stebuklai!

Dėmesio! Dėmesio! Tyla!

Muzika ateina pas mus, muzika ateina pas mus!

3. Skamba K. Sindingo įrašas „Pavasario ošimas“.

Klausimai po posėdžio:

  • Vaikinai! Ar pajutote, apie ką ši muzika?
  • Ką ji mums sako?

DW: Muzika mums pasakė, kad atėjo pavasaris.

Pavasaris! Pavasaris!
Koks grynas oras!
Koks giedras dangus!
Jo žydra gyva
Jis apakina man akis. (E. Baratynskis)

W: Pavasaris! Taigi atšilo atšilimas, sniego pusnys nusėdo, pajuodo saulėje, netrukus ant miško atitirpusių lopinėlių pražys snieguolės ir įskris uogos.

Jūs ir aš išeiname į gatvę, žiūrime į saulę ir neatpažįstame pažįstamo pasaulio. Taip praėjo žiema, šaltis, viskas atsiliko. Džiaugsmas! Pavasaris užpildo sielą! Pasiklausykime, kaip baigiasi XIX amžiaus norvegų kompozitoriaus Christiano Sindingo, gyvenusio prieš 100 metų, kūrinys, kuris vadinamas „Pavasario ošimas“ ir atskleidžia nuostabias ateinančio pavasario spalvas, kai gamtoje viskas

maišoma
dainavo
pabudo
pradėjo kalbėti
triukšminga. /girdi/

4.

At : Nauja spyruoklė niekada nėra tokia pati kaip senoji. Ir šiais metais vis tikimės kažko naujo, bet pavasaris visada paslaptingas, pasakiškai gražus.

O kas iš jūsų žino, kaip jie sutiko pavasarį prieš 5, 10, 50, 100 metų? Senais laikais?

U: Pavasaris buvo sutiktas linksmai, su džiaugsmu, dainomis, šokiais, apvaliais šokiais.

Pasirodžius pirmiesiems atlydžio požymiams, valstiečiai kvietė juos aplankyti pavasarį. Vaikinai turėjo rūpestį – pasiruošti paukščių atvykimui: statyti paukščių namelius. O norint paspartinti paukščių atskridimą, reikėjo pasigaminti žaislinių lervų, bridų, gervių. Jie viliojo gyvus paukščius, iškeldami juos aukštai ant ilgų šakelių (lipo ant namų stogų). Šakelės sukosi kaip paukščiai skraidė. Paukščių balsus jie mėgdžiojo iš molio pagamintų švilpukų pagalba. Kaip atrodė mūsų protėviams, jei tikriems paukščiams parodysite jų atvaizdus ir net švilpiate kaip paukščiai, jie greičiau išskris į šias vietas ir netrukus ateis pavasaris.

O pavasario lygiadienio dieną, kovo 22 d., kai „atskrenda keturiasdešimt paukščių, keturiasdešimt paukščių keliauja į Rusiją“, pas mus atskrenda įvairūs pavasariniai paukščiai, pirmasis iš jų – lervas.

Šią šventę, dieną prieš tai, vakare vaikinai paprašė savo tėvų iškepti sausainius, bandeles, panašias į lervutes. Kad būtų galva, kūnas, sparnai, vietoj akių – razinos ar riešutai.

Lervos išėjo rausvos, skanios, ant sparnų nešančios spyruoklę. Vaikai jas valgė, dainavo kviečiančias daineles – akmenines muses, kuriose buvo pagrindinis prašymas; kad pavasaris ateitų greičiau, neužsibūna šiltuose kraštuose. Padarykime ir spyruokles:

Nr.1 Vabalas, kabliukas, voras
Skrisk pas mus mažą pyragą
Matau, matau, matau, va,
Atnešk pavasarį į mūsų žemę!

/Giedant chromatine skale - paukščiai kyla vis aukščiau/

Nr.2 Rooks skrenda
Jie trimituoja visoje Rusijoje:
Doo-doo-doo, doo-doo-doo
Atnešame pavasarį!

Nr. 3 Lariai, putpelės,
Skrisk pas mus
Atvesk mus!
Pavasaris raudonas
Šiluma – letechko
Žalias šienavimas
Eik sausas šalnas!

Nr. 4 Mama ateina - pavasaris,
Atidaryk vartus!
Praėjo kovo pirmoji
Iškrito baltas sniegas.
Ir tada balandžio mėn
Jis atidarė langą ir duris.
O po jo – ir gegužė
Išeik – žaisk!

W: Vaikinai!

  • Ką bendro turi visos pavasarinės muselės?
  • Kas yra prašymas?

/ Prašymas greito pavasario /

  • Kodėl žmogui reikia šilumos?

/ Šilta vasara - derlius, bado nebus, šalta /

  • Kokios poetinės priemonės padeda išreikšti akmenukų grožį?

/ Spyruoklė - raudona;
pavasaris - mama;
meilūs žodžiai - Velykų pyragas,
voras,
klaida,
lervos,
skrajute /.

5.

W: Taip! Nuo kovo pavasaris atsiveria - žmonės sako:

Kovas – pirmasis pavasario mėnuo, džiaugsminga šviesos šventė.

Vaikinai! A kas iš jūsų žino, kaip buvo Rusijoje? vadinami pavasario mėnesiais?

Kovas - protalnikas, lašintuvas;

Balandis - žiedadulkės, sniegas, skraidyklė;

Gegužė yra žolė.

  • Kodėl toks vaizdingas palyginimas?
  • Su kuo dar galime palyginti pavasarį?
  • Pabandykime ir įsivaizduokime!

Su kokiomis asociacijomis tau asocijuojasi pavasaris?

  • Snieguolė,
  • Motinos diena,
  • juoko diena,
  • vaivorykštė,
  • griaustinis,
  • ryški saulė,
  • diena ilgesnė
  • paukščiai skrenda
  • gimtadienis ir kt.

Noriu jums pasakyti, kad pavasarį gimė nuostabūs kompozitoriai ir poetai:

1844 m. kovo 6 d. N.A. Rimskis-Korsakovas,
1839 m. kovo 9 d. M.P. Musorgskis,
1804 m. gegužės 20 d. M.I. Glinka,
1913 03 13 poetas S. Mikhalkovas,
1882 m. kovo 4 d. K.I. Čukovskis.

O kokias patarles, posakius apie pavasarį žinai?

Martokas atėjo – apsimovė septynias kelnes.

Pavasaris dienos metu būna raudonas.

Pamačiau starkį – žinai, prie verandos pavasaris.

Varva nuo stogų – bet už nosies braižo.

Noriu pasakyti, kad gamta turi sielą, turi savo kalbą, šiandien, kovo 20 d., liaudiškai vadinama Vasilijus yra lašintuvas.

O dabar kovo mėnesio muziką atliksime metalofonu.

Ką simbolizavo ksilofonas?

/Lava dideli varvekliai./

Ką reprezentavo metalofonas?

/Varva maži, ploni varvekliai/

6.

Menininkai ir kompozitoriai šiuos garsus vadina: miško muzika, gamtos muzika.

O šiandien miško muziką stebėsime didžiojo italų kompozitoriaus Antonio Vivaldi /1678 - 1741/, prieš 300 metų gyvenusio nuostabiame Italijos mieste Venecijoje, meilės mieste, kūryboje. Ir vieną dieną jis pasveikino pavasarį šiais žodžiais:

Atėjo pavasaris!
Iškilmingai skelbia
Jos linksmas apvalus šokis
Ir skamba daina kalnuose. . .

Klausimai po posėdžio:

  • Ką girdime muzikoje?
  • Kas vyksta gamtoje?
  • Ką reprezentavo muzika?
  • Kokius jausmus išreiškėte?

A. Vivaldi vaizdavo pavasario atėjimą, kurį paukščiai sutiko džiaugsmingai giesmingai. Išgirskite švelnų upelio čiurlenimą ir švelnų vėjo dvelksmą. Bet tada slenka debesys, blyksteli žaibai, griaustinis griaustinis – prasidėjo perkūnija! Pagaliau ji praėjo, ir paukščiai vėl pradėjo giedoti! Žmonės pavasarį pasitinka savo šokiu!

7.

Taip! Pavasaris galingai pažadina gamtą. Upės išsilieja, medžiai iškrato žiemos miegą, išsipučia pumpurai, pirmieji žolės šereliai prasibrauna per laukus. Oras prisipildo nuostabaus aromato.

Ir šis kvapas užpildo didžiųjų Rusijos menininkų I. I. paveikslus. Levitanas, Savrasovas.

  • Vaikinai!
  • Kaip vadinami gamtos paveikslai?

/ Žodis užrašytas lentoje peizažas /

– Pažvelkime į jūsų darbus kartu su profesionaliais paveikslais.

  • Kokiais ženklais matome, kad vaizduojamas pavasaris?
  • Kokias spalvas matome?
  • Kokius garsus girdime?
  • Kokius jausmus sukelia nuotraukos?

I.I. Levitanas pasakė:

„Gamta visada kvėpuoja. Visur ji dainuoja, ir jos daina iškilmingai. Žemė yra rojus, o gyvenimas yra paslaptis, graži paslaptis.

– Manau, kad mums visiems, suaugusiems ir vaikams, labai naudinga stebėti, kas vyksta gamtoje. Unikalios gamtos spalvos, menininkų, kompozitorių balsų įvairovė sukelia įvairius jausmus: džiaugsmą, liūdesį, nuostabą.

Ir tada jie kuria meno kūrinius

– O šiandien klausėmės, dainavome, grojome pavasarį garsais, žiūrėjome ir dažėme spalvomis – visa tai kėlė mumyse nepakartojamus jausmus.

- O pamokos pabaigoje padainuokim dainelę "Visas pavasaris!" /daina skamba/.

Šiandien girdėjome daug nuostabių kūrinių apie gamtą. Tikiuosi, kad po mūsų pamokos dar labiau pamilsite ir klausysite „pavasario muzikos“, pamatysite ne tik akimis, bet ir širdimi.

O gal kuris nors iš jūsų pamėgins parašyti savo istoriją, eilėraštį ar muziką apie pavasarį.

– Labai apsidžiaugsiu.

Gamta ir muzika: pavasaris

Petras Iljičius Čaikovskis. Pavasaris
Petras Iljičius Čaikovskis. Metų laikai. Balandis – Snieguolė
Aleksandras Grechaninovas. Snieguolė
Antonio Vivaldi. Sezonai: pavasaris (I dalis)

1 pamoka

Programinės įrangos turinys. Išmokyti vaikus pajusti muzikoje, poetiniu žodžiu išreikštas nuotaikas.

Pamokos eiga:

P e d a g o g. Pavasaris... Kokia graži gamta pavasarį! Kiek džiaugsmo tai suteikia žmonėms! Kiek vilčių ir siekių pavasarį atgyja žmonėse!

Pavasaris, pavasaris! Koks grynas oras!
Koks giedras dangus!
Su savo žydru gyvu
Jis apakina man akis.
Pavasaris, pavasaris! Kaip aukštai
Ant vėjo sparnų
glostydamas saulės spindulius,
Debesys skraido!
Triukšmingi srautai! Blizgantys upeliai!
Riaumoja, upė neša
Ant triumfuojančio keteros
Ledas, kurį ji pakėlė!
Daugiau medžių pliki
Bet giraitėje yra nudžiūvęs lapas,
Kaip ir anksčiau, po koja
Ir triukšminga ir kvepianti.
Po saule labiausiai pakilo
Ir šviesiame danguje
Nematomas lerys dainuoja
Sveikinimo giesmė pavasariui.
E. Baratynskis

Pavasarį iš šiltų kraštų grįžta paukščiai, švelniai šviečia saulė, bunda gamta. Paklausykite, kokia veržli, pavasariška yra P. Čaikovskio daina „Pavasaris“. (Dainuoja dainą.)

Melodija veržiasi džiugiai, entuziastingai, maloniai, kaip gaivus pavasario vėjas. (Atlieka dainos įžangą ir pradžią.)

Šią dainą Piotras Iljičius Čaikovskis parašė pagal rusų poeto A. Pleščejevo eiles. Juose, kaip ir muzikoje, jaučiamas pavasarinis jaudulys, entuziazmas:

Žolė žalia, saulė šviečia
Pas mus atskrenda kregždė su spyruokle stogelyje.
Su ja saulė šviesesnė, o pavasaris saldesnis ...
Čiupkite nuo kelio sveiki greitai.
Aš duosiu tau grūdų, o tu dainuosi dainą,
Ką parsivežėte iš tolimų šalių...

Kaip atrodo vidurinė dainos dalis? (Atlieka fragmentą.)

Vaikai. Miela, šiek tiek liūdna.

Pedagogas Taip, vidurinėje dalyje girdisi švelnumas, liūdesys ir tam tikras nerimas. (Daina grojama pakartotinai.)

2 pamoka

Programinės įrangos turinys. Išmokyti vaikus skirti muzikoje nuotaikų atspalvius, išraiškingas intonacijas, panašias į kalbą.

Pamokos eiga:

Pedagogas: Paskutinę pamoką klausėtės P. ​​Čaikovskio dainos „Pavasaris“. Kokie jausmai išreiškiami šioje muzikoje? (Dainuoja dainą.)

Vaikai. Džiaugsmas. Tada muzika vėl tampa švelni, šiek tiek liūdna ir džiugi.

Pedagogas: Taip, girdėjote, kaip keičiasi nuotaikos muzikoje. O kokia nuotaika persmelkta Aleksandro Sergejevičiaus Puškino eilėraštis apie pavasarį?

Vis dar pučia šalti vėjai
Ir atnešk ryto šalną
Kaip tik atitirpus pavasariui
Pasirodė ankstyvos gėlės
Kaip iš nuostabios vaško karalystės,
Iš kvapnios medaus ląstelės
Išskrido pirmoji bitė
Išskrido per ankstyvąsias gėles
Papasakok apie raudoną pavasarį,
Ar greitai bus svečias, brangusis,
Ar greitai pievos sužaliuos
Netrukus prie garbanotojo beržo
Lipnūs lapai išsiskleis
Kvepiantys paukščių vyšnių žiedai.

Vaikai. Ji švelni, švelni, kaip iš pasakos.

P e da g o g. Puiku! Eilėraštis neskubus, šiek tiek paslaptingas, tarsi pasaka apie pavasarį. Pavasaris kartais ateina žiauriai, staiga, draugiškai. Muzikoje toks gamtos paveikslas vaizduojamas, pavyzdžiui, jums pažįstamoje spektaklyje „Pavasaris“. (Skamba fragmentas.)

Jame tiek daug veržlumo, džiaugsmingo jaudulio. Tačiau kartais gamta bunda pamažu. Kokį švelnų, erdvų, meilų spektaklį apie pavasarį prisimenate?

Vaikai. S. Maykapar „Pavasaris“. (Skamba fragmentas.)

Auklėtoja.Pavasarį pasirodo pirmieji putino žiedai. Jie tokie maži, švelnūs, neapsaugoti; Net negaliu patikėti, kad kai miške nėra nieko kito, tik sniego - nei žolės, nei gėlių, jie pirmieji drąsiai prasiveržia per šaltą sniegą.

Rusų kompozitorius Aleksandras Tikhonovičius Grechaninovas parašė dainą „Snieguolė“. Jis perteikia skirtingas nuotaikas, kurias sukelia paveikslas. pavasario gamta. Klausyk jos. (Atlieka dainą.) Kokia muzika yra charakterio?

Vaikai. Švelnus, susijaudinęs, džiaugsmingas.

Pedagogas: Atkreipkite dėmesį, kad įžangoje ir dainos pradžioje girdimas miško triukšmas, miško ošimas ir skambučiai. Viskas dvelkia džiaugsmingu atsinaujinimo jausmu, pavasarišku šurmuliu. (Atlieka fragmentą.)

Šioje dainoje muzika glaudžiai susijusi su žodžiais, su eilėraščio tekstu. Ji labai subtiliai išreiškia ir vaizduoja tai, kas pasakojama eilėse.

Miške, kur beržai susigrūdo minioje,
Į putiną žvilgtelėjo mėlyna akis.
Pirmiausia jis pamažu ištiesė žalią koją,
Tada jis ištiesė iš visų jėgų ir tyliai paklausė:
„Matau, kad oras giedras ir šiltas.
Pasakyk man, ar tikrai pavasaris?

Taigi, melodija, skambanti prie žodžių „Mėlyna akis žiūrėjo į putiną“, visą laiką grįžta į tą patį šviesos garsą, mirga, kaip gležnos gėlės akis, žvelgiančios per sniegą. (Atlieka 8-12 taktus.)

Kai dainuojama „Iš pradžių po truputį ištiesė žalią koją, paskui ištiesė iš visų jėgų“, akomponavime skamba nedrąsūs, tarsi drebantys akordai (atlieka 13-16 taktus), melodija. tarsi tempiasi: nuo to paties garso tai su kiekvienu pakartojimu, tarsi sunkiai, palaipsniui, bandant kilti vis aukščiau, pasivyti. Pagaliau ji pasiekia viršūnę. (Žaidžiamos 17-21 priemonės.) Tarsi gėlė pagaliau išsitiesė ir su smalsumu pažvelgė iš po sniego! Akompanavimo akordai skamba neapibrėžtai, klausiamai (atlieka 22-27 taktus).

Kai dainuojama: „Matau, oras giedras ir šiltas. Pasakyk man, ar tiesa, kad tai pavasaris, ar tiesa, kad tai pavasaris? ”, Muzika skamba šiltai, veržliai, lengvai, šventiškai. Atrodo, žydi, akomponuojant pasigirsta upelių čiurlenimas, pavasariškos gamtos ošimas. Melodija tampa laisva, džiugi, plati. Eilėraštis baigiamas klausimu, o muzika turi aukštyn klausiančią intonaciją. (Atliekama paskutinė dainos dalis.) Giesmės pabaigoje vėl pasigirsta paukščių ošimas, pavasario lapijos ošimas. (Daina grojama visa.)

3 pamoka

Programinės įrangos turinys. Išmokyti vaikus lyginti kūrinius tais pačiais pavadinimais, atskirti muzikos vaizdingumą, muzikos raiškos priemones.

Pamokos eiga:

P e d a g o g. Susipažinote su kompozitoriaus A. Grechaninovo daina „Snieguolė“. Snieguolės dažniausiai pražysta balandžio mėnesį, kai žiema jau pradeda trauktis.

pavasaris

Sniegas tirpsta ir saulė šviečia
Šviečia vidurdienį virš laukų;
Drėgnas vėjas saulėje
Vaikščioja po miškus ir laukus.
Bet laukai vis dar tušti
Bet miškai vis dar tyli;
Tik pušys, kaip arfos,
Jie dainuoja tuo pačiu tonu.
Ir pagal jų neaiškią melodiją,
IN rezervuotos tankmės boras,
Saldžiai miega pavasario princesė
Baltame sarkofage.
Miego – ir netrukus slėniuose
Saulė baltas sniegas ištirpti,
Ir upeliai šėls
Per slėnius ir rėvas.
Miško paukščiai skris
Rokai kels triukšmą, o kartu su jais -
Žydi, pažaliuoja
Miškai ir giraitės atgys.
Ir ateis balandis
Iš tolimų užjūrio šalių
Auštant, kai slėniuose
Tirpsta mėlyni rūkai
Auštant, kai nuo saulės
Miškas kvepia žaliais spygliais,
Kvepia šilta žeme
Ir balandžio gėlės...
I. Buninas

Gležni putinų žiedai siekia saulę (skamba A. Grechaninovo daina). Dabar išgirsite dar vieną kūrinį tuo pačiu pavadinimu – „Balandis. Snieguolė „- P. Čaikovskio pjesė iš ciklo „Metų laikai“. Šiame cikle yra 12 pjesių – tiek, kiek mėnesių per metus. Prieš kiekvieną kūrinį yra eilėraštis, bet patys kūriniai nėra dainuojami, jie parašyti fortepijonui. Tai instrumentinė muzika, kuriame nėra žodžių, kitaip nei vokaliniai kūriniai, pavyzdžiui, A. Grechaninovo dainos tuo pačiu pavadinimu – „Snieguolė“.

Prieš spektaklį „Balandis. P. Čaikovskio Snieguolė“ yra Apolono Nikolajevičiaus Maikovo eilėraštis.

Balandėlis, švarus
putino gėlė,
Ir šalia perregimo
Paskutinis sniegas.
Paskutinės ašaros
Apie praeities sielvartą
Ir pirmieji sapnai
Apie kitą laimę...
A. Maikovas.

(Skaito eilėraštį. Tada suskamba P. Čaikovskio pjesė.) Kaip muzika pasakoja apie gamtą, kokia ji?

Vaikai. Švelnus, kartais susijaudinęs.

Pedagogas Taip, ši pjesė virpa, pavasariškai sujaudinta. Nors šioje muzikoje nėra žodžių, ji labai išraiškingai pasakoja apie pavasarį, apie švelnų balandžio putiną. Klausykite, melodija, kaip A. Grechaninovo dainoje, veržiasi aukštyn (skamba fragmentai). Bet A. Grechaninovo dainoje jis veržlesnis, impulsyvesnis, o P. Čaikovskio pjesėje – nedrąsus, nedrąsus, meilus (fragmentai skamba nuolat). Snieguolė siekia saulę, o melodija kyla vis aukščiau. (Atliekami P. Čaikovskio pjesės 1-8 taktai ir A. Grechaninovo dainos 17-21 taktai.)

Melodija P. Čaikovskio kūrinyje skamba arba lengvai, aukštu registru, arba labiau trikdančiu, per vidurį ir žemai. Muzika sako, kad saulė vis tiek ne visada šviečia, kad dar gali būti šalta, tamsu ir lietus (groja 9-24 taktus).

Šiame kūrinyje yra ir kita melodija – labai graži, jaudinanti, virpanti, lengva, tarsi vėjelio dvelksmas (atlieka 25-32 taktus). Melodija švelni, nukreipta į viršų, skraidanti, tarsi putino žiedas siūbuoja vėjyje. Koks šis kūrinys šokis?

Vaikai. Prie valso

Pedagogas: Taip, valsas čia aiškiai jaučiamas. Diriguokime, perteikdami muzikos prigimtį rankų judesiais, o tada šoksime, judėsime, išreikšdami susijaudinusią, šiek tiek liūdną, neramią, meilią nuotaiką, vaizduosime, kaip gėlių galvutės kyla į saulę, kaip jos siūbuoja vėjyje, suktis pavasario pievoje. Klausykite eilėraščių apie ankstyvas pavasario gėles. Pirmąjį parašė Aleksejus Konstantinovičius Tolstojus, o kitus du apie pavasarines slėnio lelijas – Afanasijus Afanasjevičius Fetas.

Dabar tirpsta paskutinis sniegas lauke,
Iš žemės kyla šilti garai
Ir mėlynas stiklainis žydi,
Ir gervės vieni kitus skambina.
Jaunas miškas, apsirengęs žaliais dūmais,
Nekantriai laukia šiltos perkūnijos,
Visi šaltiniai šildomi kvėpavimu,
Aplinkui ir myli, ir dainuoja.
A. Tolstojus

Pavasario mintys

Vėl paukščiai skrenda iš toli
Į pakrantes, kurios laužo ledus
Šilta saulė aukštai
O kvepianti pakalnutė laukia.
A. Fet

Pirmoji slėnio lelija

O pirmoji slėnio lelija! Iš po sniego
Jūs prašote saulės spindulių;
Kokia mergelė palaima
Tavo kvapnioje tyroje!
Kaip pirmasis pavasario spindulys yra ryškus!
Kokie sapnai jame leidžiasi!
Kokia tu žavi, dovana
Liepsnojantis pavasaris!

(Skamba P. Čaikovskio „Snieguolė“.)

Namuose pieškite pavasario pievas su gėlėmis, prisimindami P. Čaikovskio ar A. Grechaninovo muziką. (Pamokoje galima naudoti paveikslų reprodukcijas, vaizduojančias pavasarinę gamtą, atkartojančią muzikos nuotaiką.)

4 pamoka

Programinės įrangos turinys. Supažindinti vaikus su A. Vivaldi koncerto „Pavasaris“ (pirmoji dalis) muzika. Išmokyti vaikus atskirti nuotaikų kaitą, muzikos vaizdingumą.

Pamokos eiga:

Pedagogas: Jums jau pažįstami koncertai „Metų laikai“. Dabar išgirsite pirmąją koncerto dalį „Pavasaris“. Kokia yra muzikos prigimtis? (Įrašyti garsus.)

Vaikai. Linksmas, džiaugsmingas, iškilmingas, pavasariškas.

Pedagogas Taip, ši muzika yra šventinė, pradžioje net iškilminga, paskui skamba tyliai, tarsi aidas, slapta, entuziastingai. Jame galima išgirsti pavasarinius gamtos garsus – upelių čiurlenimą, žaismingą paukščių giesmę, jų šurmulio. Paukščiai linksminasi, skambina vieni kitiems ... Gamta džiaugiasi pavasariu!

Paklausykite šios muzikos dar kartą ir pasakykite, ar jos charakteris pasikeičia vidurinėje dalyje (garsų įrašymas).

Vaikai. Taip, muzika tampa garsi, greita, trikdanti, paslaptinga, tarsi pūstelėtų stiprus vėjas.

Pedagogas: Gamtoje prieš blogą orą dažniausiai būna ramybė. Taigi šioje muzikoje viskas nurimsta prieš vidurinę dalį, atsiranda budrumas. Ir staiga išgirstame veržlų melodijos kilimą, garsų, sunerimtą, tarsi staiga atskridęs uraganas, viskas sutemo, pasigirsta vėjo kaukimas, paukščiai veržiasi ir skundžiasi verkia. (Skamba vidurinės dalies fragmentas.)

Bet dabar audra praėjo. Vėl muzika praskaidrėjo, skambėjo iškilmingai, išdidžiai, šventiškai.

Šiai savo koncerto daliai jis parašė šias eilutes:

Atėjo pavasaris, paukščiai jį pasitinka
Linksmas dainavimas pavasarinių karūnų tirštyje.
Upelis verda, skubėdamas susilieti su upe,
Jo kvėpavimas gaivina vėją.
Kartais niūrių stygų debesys
Į orą uždėtas gobtuvas.
Pabėgęs žaibas nedingsta.
Ir vėl pasigirsta paukščio varpelis...

(Skamba pirmoji koncerto dalis „Pavasaris“.)

Pristatymas

Įskaitant:
1. Pristatymas - 17 skaidrių, ppsx;
2. Muzikos garsai:
P. Čaikovskis. Pavasaris, mp3;
A. Grechaninovas. Snieguolė, mp3;
P. Čaikovskis. Balandis. Snieguolė - Metų laikai, mp3;
A. Vivaldi. Metų laikai. „Pavasaris“, mp3;
S. Maykaparas. Pavasaris, mp3;
E. Grigas. Pavasaris, mp3;
3. Lydimasis straipsnis – pamokos santrauka, docx;
4. Pastabos savarankiškam mokytojo pasirodymui, jpg.

Elena Avdeeva

Tikslas: muzikinės, meninės ir estetinės kultūros pagrindų formavimas.

Užduotys.

Švietimas:

Toliau kaupti pasaulio muzikinės kultūros kūrinių suvokimo patirtį;

Gilinti vaikų idėjas apie vizualines muzikos galimybes;

Supažindinti su meno kūriniais, sužinoti, kaip poetai, menininkai, muzikantai savo kūryboje atspindi pavasarį;

Prisiminkite P. I. Čaikovskio kūrybą apie pavasarį, pateikite idėją apie A. Vivaldi, S. Maykapar, E. Griego kūrybą.

Kuriama:

Ugdyti vaikų idėjas apie vizualines muzikos galimybes;

Ugdykite vaikų estetinį jausmą, grožio jausmas gyvenime ir mene;

Atskleiskite išraiškingumą ir grožį meninis žodis, tapyba, muzika

Pedagogai:

Ugdyti muzikinį, meninį ir estetinį skonį;

Didinkite susidomėjimą ir meilę muzikai ir vaizduojamiesiems menams.

Integracija.

"Bendravimas": plėtoti vaizdinę kalbą, ieškant ir taikant epitetus, palyginimus, charakterizuojančius muzikoje, poezijoje, tapyboje kuriamus gamtos vaizdinius.

"Meninė kūryba": skatinkite vaikus piešinyje perteikti gamtos vaizdus, ​​suderintus su muzikiniu vaizdu.

"Žinios": plėsti vaikų idėjas apie sezoniniai pokyčiai gamtoje.

muzikinė medžiaga: "Kovas. Lariuko giesmė“, „Balandis. Snieguolė“ P. I. Čaikovskis; A. Vivaldi „Pavasaris“, S. Maykapar „Pavasaris“, E. Grigo „Pavasaris“, S. Rachmaninovo „Pavasario vandenys“.

Metodinė įranga: vaizdo klipai iš P. I. Čaikovskio albumo „Metų laikai“, vaizdo klipas iš A. Vivaldi albumo „The Seasons“, E. Griego vaizdo klipas „Pavasaryje“. Garsių menininkų reprodukcijų skaidrės „Pavasario“ tema I. Levitanas, I. Šiškinas, Savrasovas. Kompozitorių portretai.

TCO: nešiojamas kompiuteris, ekranas, muzikos centras.

Medžiagos vaikams: popieriaus lapai, kreidelės, pieštukai.

Muzikinis vadovas kviečia vaikinus eiti į kaimo biblioteka. Vaikai pagal S. Rachmaninovo muziką „Pavasario vandenys“ patenka į bibliotekos skaityklą.

Lidia Romanovna (bibliotekininkė). Sveiki bičiuliai. Šiandien su jumis kalbėsime apie nuostabų metų laiką – apie pavasarį.

šaltinio vandenys

Sniegas vis dar baltuoja laukuose,

O vandenys jau ošia pavasarį -

Jie bėga ir pažadina mieguistą krantą,

Jie bėga, šviečia ir sako...

Jie visur sako:

Pavasaris ateina, pavasaris ateina!

Mes esame jauno pavasario pasiuntiniai,

Ji mus išsiuntė į priekį!

Pavasaris ateina, pavasaris ateina!

Ir tylios, šiltos gegužės dienos

Raudonas, ryškus apvalus šokis

Po jos linksmai plūsta minios.

F. Tyutchevas

bibliotekininkė. Vaikinai, ar jums patinka pavasaris? Kodėl tu ją myli? (vaikų atsakymai). Kokius pavasario ženklus žinai? (vaikų atsakymai).

Ar žinote, vaikinai, kad labai dažnai kompozitoriai, menininkai, poetai savo kūryboje atsigręžia į gamtos vaizdus? (Taip).

Mūzos. rankas Teisingai, vaikinai, nes kiekvienas sezonas yra savaip gražus ir traukia spalvų įvairove. Prasidėjus kiekvienam sezonui, mus apima skirtingi jausmai, nuotaikos, pojūčiai, nesvarbu, ar tai žiema, vasara, pavasaris ar ruduo. O šiandien kalbėsime apie pavasarį, apie tai, kaip menininkai, poetai, kompozitoriai pavasarį jaučia ir perteikia savo kūryboje. Vaikinai, ar įėję pastebėjote, kokia graži melodija skamba? Jis primena vandens sroves, audringus čiurlenančius upelius. Atrodo, stovime prie upelio, o melodija tarsi atkartoja judančio vandens žaismą (skamba S. Rachmaninovo kūrinys „Pavasario vandenys“).

O dabar kviečiu pasiklausyti pažįstamų kūrinių garsus kompozitorius(vaikai žiūri vaizdo įrašus pagal P. I. Čaikovskio muziką „Kovas. Giesmės giesmė“, „Balandis. Snieguolė“. Įvardija kūrinius, kompozitorių. Vyksta pokalbis apie tai, ką išgirdo).


bibliotekininkė. Žinote, vaikinai, daugelis poetų savo eilėraščius skyrė pavasariui (skaito pasirinktą eilėraštį apie pavasarį, rodo portretus).


Mūzos. rankas Vaikinai, siūlau ir jums paskaityti eilėraščius apie pavasarį.

Vaikai skaitė poeziją.

bibliotekininkė. O apie pavasarį yra daug patarlių ir posakių, gal kas žinote?

Vaikai kalba paeiliui.

Ankstyvas pavasaris- daug vandens.

Pavasaris viską parodys.

Žąsys skrenda aukštai - bus daug vandens; žemas - mažai.

Pavasaris raudonas su gėlėmis, ruduo su spygliais.

Ankstyvosios kregždės – laimingiems metams.

bibliotekininkė. Gerai padaryta, žinote posakius ir patarles apie pavasarį. Tačiau taip pat yra parašyta daug paveikslų apie pavasarį (vyksta paveikslų, tapytų pagal žinomų menininkų). Dailininkų, vaizduojančių gamtą, daug, tai I. Levitanas, I. Šiškinas, Savrasovas, Juonas ir kiti (rodo dailininkų portretus).


Pavasaris menininkams kitoks: šviesus, audringas, pilnas vandens, saulėtas, džiugus ir liūdnas (vaikai pasakoja apie tai, ką mato iliustracijose).

Mūzos. rankas O dabar klausysimės dar dviejų kūrinių apie pavasarį. Pirmasis kūrinys vadinasi „Pavasaris“, parašytas jo kompozitoriaus Samuil Maykapar (skamba S. Maykaparo pjesė „Pavasaris“). Sakyk, kokia muzika tau patinka? (švelnus, linksmas). Taip, muzika draugiška, šviesi, džiaugsminga, švelni. Kokį paveikslą matai? (bėga upeliai, čiulba paukščiai). Pavasario saulė sušildė, ir gamta pabudo, viskas atgijo. Taip muzika su garsais gali pavaizduoti gamtos vaizdą. Bet klausykite Edvardo Griego pjesės panašiu pavadinimu – „Pavasaris“ (vaikai klauso E. Griego kūrinio „Pavasaris“). Vaikinai, ar pastebėjote, kad pirmasis kūrinys lengvas, švelnus, o antrasis garsesnis, audringesnis? Griego pjesėje girdime įvairių nuotaikų. Muzika švelni, stebuklinga, tarsi gamta tiesiog griūva (pjesės pradžia skamba, tada galingai, siaubingai, audringai, susijaudinusi (skamba vidurinės dalies fragmentas, paskui entuziastinga, gaivi, atvira, ryški (fragmentas). skamba trečioji dalis). Ši muzika dvelkia pavasariška gaiva. Atrodo, kad viskas aplink nuostabiai žydi. Čia, vaikinai, matome, kaip padeda muzikiniai garsai kompozitoriai kuria savo kūrinius apie pavasarį. Kaip menininkai teptukų ir dažų pagalba rašo savo pavasario kūrybą, o poetai, vartodami žodį, kuria gražius eilėraščius apie pavasarį.

Mokytojas. Taip, pavasaris bėga, skuba, pagyvina viską aplinkui. Pavasaris jaučiamas visame kame, paukščių giesmėje, upelio čiurlenime, žieduose, pumpurų pūtime. Na, o dabar įsivaizduokite, kad esame menininkai ir piešime savo pavasarį. Kiekvienam jis gali būti skirtingas. Galite pavaizduoti paukščių atvykimą, gėlių atsiradimą, skaidrius upelius ir kt.

Mūzos. rankas O kad lengviau įsivaizduotumėte savo pavasarį, jums padės italų kompozitoriaus A. Vivaldi muzika, kuri dar vadinama „Pavasariu“ (skamba A. Vivaldi muzika „Pavasaris“).

Vaikai atlieka darbus.

bibliotekininkė. Vaikinai, jūs esate puikūs, jūsų pavasaris pasirodė kitoks ir linksmas, ir liūdnas, ir šviesus, ir žvalus.

Mūzos. rankas Vaikinai, prisiminkime, kurie iš didžiųjų kompozitorių, dailininkų, poetų žodžių, garsų ir spalvų pagalba nupiešė pavasarį (vaikų atsakymai).


Teisingai, vaikinai. Pavasaris jų kūryboje šviesus, ankstyvas, greitas, veržlus, skubantis, liūdnas, murmėjantis. Norime palinkėti, kad šis pavasaris taip pat būtų linksmas, saulėtas, džiugus ir, žinoma, džiugus.

Mūsų susitikimas baigėsi. Ačiū.

Pamokos tikslai:

  • Švietimo:
    • supažindinti su iškiliais meno kūriniais, kūryba iškilios figūros menas, sužinoti, kaip skirtingų epochų poetai, menininkai, muzikantai atspindi pavasarį savo kūryboje;
    • sužinoti pavasario įvaizdžių įvairovę muzikoje, in vizualinė veikla;
    • prisiminti P. Čaikovskio kūrybą, pateikti idėją apie A. Vivaldi kūrybą;
    • mokyti vaikus stebėti pavasario gamtos grožį;
    • išmokite vaizde stebėti proporcijas, dydį.
  • Švietimo:
    • lavinti vaizdinę kalbą, muzikinį suvokimą, muzikinis sugebėjimas, dainuojantis balsas, ausis muzikai, Kūrybiniai įgūdžiai.
    • ugdyti grožio jausmą, meninius įgūdžius ir gebėjimus.
  • Švietimo:
    • tobulinti mokinių emocinę sferą;
    • ugdyti muzikinį, meninį ir estetinį skonį, domėjimąsi ir meilę muzikai bei vaizduojamiesiems menams.

Pamokos metodinė įranga:

  • dainų „Pavasaris“ fonogramos Oksana Razumovskaja, „Pavasaris-Raudona“ – T. Morozova
  • muzika P. Čaikovskio - „Balandis. Snieguolė“,
  • vaizdo įrašas iš P. Čaikovskio albumo „Metų laikai“,
  • muzika A. Vivaldi „Pavasaris“ iš albumo „Metų laikai“, S. Rachmaninovo „Pavasario vandenys“,
  • P. Čaikovskio portretas.
  • menininkų reprodukcijų skaidrės:
  • I. I. Levitanas. "Kovas", " didelis vanduo“, pavasario laikas. Paskutinis sniegas», « Žydinčios obelys»;
  • I. Šiškinas: „Miškas pavasarį“;
  • Savrasovas: „Rookai atvyko“;
  • K. Yuon. „Žiemos pabaiga. Vidurdienis“;
  • A. Sisley: „Vaismedžių sodas. Pavasaris".

PSO: skaidrių projektorius, ekranas, kompiuteris, magnetofonas, vaizdo registratorius, televizorius.

Medžiagos vaikams: pavasario dangaus ir žemės piešimas ant A4 balto popieriaus, pieštukas, trintukas, guašas, akvarelė, teptukai, vandens indelis, servetėlė, metodinės lentelės „Kaip auga medis“, „Žiemos medžiai“, praėjusių metų vaikų piešiniai.

Pamokos planas:

aš. Laiko organizavimas. Muzikinis įėjimas
II. Pokalbis apie pavasarį kompozitorių, dailininkų, poetų kūryboje.
III. Pokalbis apie puikių menininkų kūrybą (nuotraukų apie pavasarį rodymas – pristatymas).
IV. Posakių ir ženklų apie pavasarį rinkinys.Dainos „Pavasaris-Raudona ateina“ atlikimas. Eilėraščiai apie pavasarį.
V. Žiūrint P. Čaikovskio vaizdo klipą „Balandis“ iš albumo „Metų laikai“.
VI. Praktinis darbas. Pavasario piešimas pagal A. Vivaldi muziką „Pavasaris“.
VII. Piešinių paroda.
VIII. Rezultatas.
IX. Dainos „Pavasaris“ atlikimas.

UŽSIĖMIMŲ LAIKOTARPIU

I. Organizacinis momentas

Įėjimas į S. Rachmaninovo muziką „Pavasario vandenys“.

II. Pokalbis apie pavasarį kompozitorių kūryboje.

Muzikos mokytojas: Vaikinai, kas atkreipė dėmesį į tai, kas buvo dainuojama muzikos kūrinyje, pagal kurį įėjote į klasę? (apie pavasarį)
Išties, skambėjo Sergejaus Rachmaninovo romansas „Pavasario vandenys“ ( 1 priedas 1 . 1 skaidrė). Pagal kokius požymius nustatėte, kad pavasaris?

Mokiniai: Melodija primena šaltinio vandens sroves, audringus čiurlenančius upelius.

Muzikos mokytojas: Pavasarišką gamtos būseną kompozitoriui pavyko perteikti pasitelkus muzikinę išraišką: melodiją, greitą tempą, mažorinę gamą. Melodija tarsi atkartoja judančio vandens žaismą. Atrodo, kad stovime prie upelio.

– Vaikinai, kaip manote, ar dažnai kompozitoriai, muzikantai, menininkai savo kūryboje atsigręžia į gamtos vaizdus? (Taip)

Muzikos mokytojas: Taip, tikrai, labai dažnai, nes kiekvienas sezonas yra savaip gražus ir traukia savo spalvų įvairove. Prasidėjus kiekvienam sezonui, mus apima skirtingi jausmai, nuotaikos, pojūčiai, nesvarbu, ar tai žiema, vasara, pavasaris ar ruduo. Tačiau šiandien norėtume pakalbėti apie pavasarį, kaip menininkai, poetai, kompozitoriai jaučia ir perteikia pavasarį savo kūryboje. Mūsų pamokos tema: „Pavasario įvaizdis ...“ ( 1 priedas . 2 skaidrė)

III. Pokalbis apie dailės mokytojo pavasarį, patarlių ir priežodžių rinkinys, dainos „Pavasaris-Krasna ateina“ atlikimas

Dailės mokytojas: Vaikinai, pakelkite ranką, kuris iš jūsų mėgsta pavasarį? Kodėl tu ją myli?

Vaikų atsakymai:Šviesiai saulei, šiltam orui, šviežiai jaunai lapijai ir kt.

Dailės mokytojas: pridursiu :( 1 priedas . 3–16 skaidrės) Pavasaris pripildo žmonių sielas laukimo jausmu. Vaikams tai linksmas šilumos, švenčių, laisvės laukimas, upeliais plaukiančios popierinės valtys, nuo stogų skambantys linksmi lašai, tai ryški šilta saulė. O suaugusiems pavasarinis gamtos atbudimas įkvepia viltį atsinaujinti jausmams.

– Išduosiu paslaptį: yra du pavasariai – ankstyvas ir vėlyvas. Klausimas vaikams: Kokie ankstyvo pavasario ženklai?

Darbas su 16 skaidre.

Saulė šviečia ryškiai, bet dar nelabai šilta, ilgiau už šešėlį, brinksta gluosnių pumpurai, purus sniegas, pavasario šiluma, grynas oras, šlapios žievės ir tirpstančio sniego kvapas.

Dailės mokytojas: O kaip su vėlyvo pavasario ženklais?

Vaikų atsakymai: saulė šviesi ir šilta, diena pailgėjo, pasirodo žalia žolė ir raktažolės, sniegas tik giliose daubose.

Dailės mokytojas: Kuris iš jūsų man pagal jūsų paminėtus ženklus parodys ankstyvą pavasarį.

(Vaikai ankstyvą pavasarį renkasi iš pateiktų paveikslėlių skaidrėje Nr. 16).

- Šauniai padirbėta!

Dailės mokytojas: O kas parodys vėlyvą pavasarį? ( Vaikai pasirenka vėlyvą pavasarį iš pateiktų paveikslėlių skaidrėje Nr. 16).

– Puiku, padarei, žinai, kaip atskirti ankstyvą pavasarį nuo vėlyvo pavasario. ( 1 priedas . 16 skaidrė) Pažiūrėkite, kokias spalvas dailininkai naudojo savo paveiksluose, apibūdindami pavasario įvaizdį ? (Šilta šviesa, geltona, žalia, raudona, oranžinė, bet yra ir šaltų spalvų).

– Taip, pavasaris menininkams kitoks: ir šviesus, ir audringas, ir pilnas vandens, ir saulėtas, ir džiaugsmingas, ir liūdnas. Vaikinai, žinote, kad menininkai, rašantys apie gamtą, vadinami peizažais, o jų paveikslai – peizažais. Dailininkų, vaizduojančių gamtą, daug, tai I. Levitanas, I. Šiškinas, Savrasovas, Juonas ir kt.

IV. Posakių ir ženklų apie pavasarį rinkinys. Dainos „Pavasaris-raudona ateina“ atlikimas

Dailės mokytojas: Ir yra daug posakių ir patarlių apie pavasarį, ir mes dabar patikrinsime, kaip gerai jūs juos žinote. Kviečiame į žaidimą „Sukurk patarlę“.

Rengdami posakius ir patarles apie pavasarį (grupėse), vaikai vadina patarles ir priežodžius.

  • Paukštis džiaugiasi pavasariu, o mamos kūdikis.
  • Iš kitos pusės, o spyruoklė ne raudona!
  • Atskristų žuvėdra, ateitų pavasaris.
  • Ištirpsta anksti – ilgai netirpsta.
  • Ankstyvas pavasaris – daug vandens.
  • Pavasaris viską parodys.
  • Žąsys skrenda aukštai – bus daug vandens; žemas - mažai.
  • Pavasaris raudonas su gėlėmis, ruduo su spygliais.
  • Pavasarinis ledas skęsta – nelengviems metams.
  • Ankstyvosios kregždės – laimingiems metams.

Dainos „Pavasaris-raudona ateina“ atlikimas.

Muzikos mokytojas: Gerai padaryta, žinote posakius ir patarles apie pavasarį. Bet apie pavasarį parašyta daug dainų ir eilėraščių, kuriuose įvairiai atsiskleidžia pavasario įvaizdis. Dabar su jumis atliksime dainą „Spring-Red is coming“, o jūs pagalvosite apie klausimus.

(1 priedas . 17 skaidrė)

Muzikos mokytojas: Vaikai, kas nori druskos?

Dainos „Pavasaris-raudona ateina“ atlikimas.

Padainavęs dainą mokytojas užduoda klausimą.

1. Koks pavasario įvaizdis atsiskleidžia dainoje ir kaip jį apibrėžėte? Su kuo lyginamas pavasaris ir kodėl?
2. Kokia dainos nuotaika?

Vaikų atsakymai:

- Pavasaris saulėtas, linksmas, pavasaris skubantis, skambus, žvalus.
– Pavasaris lyginamas su raudonąja mergele.
– Daina kelia linksmą, džiugią nuotaiką, noriu šokti.

Muzikos mokytojas: Koks pučiamasis instrumentas mums suteikia paukščių ir pavasarinių lašų skambesį ir apskritai suteikia dainai lengvumo, grakštumo?

Vaikų atsakymai: fleita.

Muzikos mokytojas: Vaikinai, anksčiau tolimoje praeityje žmonės pavasario susitikimui ruošdavosi iš anksto, iš tešlos kepdavo paukščius, išeidavo į gatvę ar į mišką, kabindavo juos ant medžių, dainuodavo giesmes apie pavasarį.
– Kaip manai, kodėl žmonės dainavo giesmes?
– Kiek iš jūsų žinote pavasario skambučius?
– O kas galės skaityti eilėraščius apie pavasarį?

Vaikai skaitė eilėraščius apie pavasarį.

V. Žiūrint P. Čaikovskio klipą „Balandis“ iš albumo „Metų laikai“

Muzikos mokytojas: Dabar žiūrėsite trumpą vaizdo įrašą, kuriame išgirsite vieno labai garsaus kompozitoriaus muzikos skambesį. Po žiūrėjimo ( 1 priedas . 18 skaidrė)
1. Pabandykite nustatyti, kurį mėnesį muzika apibūdina ir kas tai rodo?
2. Koks kompozitorius galėtų sukurti tokią muziką?

Ką žinote apie šį kompozitorių?

Vaikų atsakymai:

1. Balandžio mėnesiui būdinga muzika, nes matome upelio šniokštimą...
2. Muzikos autorius – rusų kompozitorius P. I. Čaikovskis.

Muzikos mokytojas: Vaikinai, iš tiesų, muzika pavadinta „April“ iš garsiojo Čaikovskio albumo „The Seasons“. Ar galite pasakyti, kuo šis albumas ypatingas?

Vaikų atsakymai: Albume yra 12 muzikos kūrinių, kurių kiekvienas Čaikovskis suteikė savo vardą.

Šios pjesės pavadinimas užšifruotas lentoje (sniego lašas)

Muzikos mokytojas: Taigi, pasakykite man, koks pavasario vaizdas siužete pasirodė prieš mus? (Linksmai,...)
– Taip, pavasaris bėga, skuba, pagyvina viską aplinkui, pavasaris jaučiamas visame kame, paukščių giesmėje, upelio čiurlenime, žieduose, pumpurų brinkime.

VI. Praktinis darbas

Dailės mokytojas: Dabar pereikime prie praktinės pamokos dalies. Įsivaizduokime, kad jūs ir aš esame peizažistai, o ant apatinių piešinių, kuriuos paruošėte namuose, užbaigsime pavasarį. Ji, ko gero, čiurlena upeliais, žydi putinomis, žydi gluosniais. Laisvalaikiu taip pat mėgstu tapyti peizažus. Aš pavaizdavau savo pavasarį, kuris man patinka, o jūs pavaizduosite savo pavasarį.

– Vaikinai, kad jums būtų lengviau įsivaizduoti savo pavasarį, jums padės italų kompozitoriaus A. Vivaldi muzika, kuri dar vadinama „Pavasariu“, kaip ir P. Čaikovskis iš albumo „Metų laikai“. Tik Vivaldi gyveno kitu laiku, daug anksčiau nei Čaikovskis, bet jis taip pat labai mėgo gamtą ir muziką.

VII. Piešinių paroda

Dailės mokytojas: Vaikinai, jūs esate puikūs, jūsų pavasaris pasirodė kitoks, ir linksmas, ir liūdnas, ir net linksmas .

VIII. Rezultatas

Muzikos mokytojas: Taigi, vaikinai, pasakykite man, kuris iš puikių menininkų ir muzikantų nupiešė pavasarį garsų ir spalvų pagalba? (vaikų atsakymai)

Dailės mokytojas: Koks pavasaris randamas jų darbuose? (Ankstyvas, šviesus, greitas, veržlus, murmėjantis, skubantis, liūdnas).

(1 priedas . 19 skaidrė)

Prieš vaikinus pristatoma skaidrė su atsitiktiniais žodžiais, vaikai turi pasirinkti tinkamus:
liūdnas, liūdnas, linksmas, žvalus, piktas, bebaimis, šviesus, bundantis, veržlus, murmėjantis, skubantis, audringas, skambus, ilgai lauktas, saulėtas.

IX. Dainos „Pavasaris“ atlikimas(1 priedas . 20 skaidrė)

– Norime palinkėti, kad šis pavasaris taip pat būtų linksmas, saulėtas, džiugus ir, žinoma, laimingas, kaip dainuojama dainoje, kurią dabar atliksime kartu.

- Pamoka baigta! Viso gero!

Kaip menininkas gamtą apibūdina spalvomis, kompozitorius ir muzikantas gamtą apibūdina muzika. Iš didžiųjų kompozitorių gavome ištisas kolekcijas kūrinių iš ciklo „Metų laikai“.

Kviečiame pasinerti į pavasariškos gamtos muziką, pajusti tikrą pavasario dvelksmą ir jaudulį.

A. Vivaldi „Metų laikai“. Pavasaris

1723 metais parašytas 4 koncertų ciklas „Keturi metų laikai“ yra daugiausiai garsus darbas Antonio Vivaldi ir vienas iš populiarių kūrinių baroko laikotarpio muzika. „Pavasaris“ – pirmasis koncertas iš ciklo „Metų laikai“.

Pirmoje koncertų dalyje „Metų laikai“ garsus kompozitorius išreiškė visą pavasario galią, tris kūrinius palydėdamas poetiniu sonetu, spalvingai aprašančiu gamtos reiškinius.

Vivaldžio sonetas taip pat buvo padalintas į tris dalis: pirmoje dalyje pasirodo gamta, išsivaduojanti iš žiemos nelaisvės, antroje – ramiai miega piemuo, trečioje – piemuo šoka su nimfomis po pavasario priedanga.

Koncertas Nr.1 ​​E-dur „Pavasaris“

Kaip suplanavo Vivaldi, kiekvienas sezonas atitinka tam tikrą Italijos regioną, o pavasariui tai romantiška Venecija ir Adrijos jūros pakrantės, kur jūros peizažai ir saulėtekis virš Žemės, pabundantis iš žiemos miego.

"type="hidden"/>

Vivaldi pavasaris

Pavasaris ateina! Ir linksma daina
Pilna gamtos. Saulė ir šiluma
Srautai šniokščia. Ir švenčių naujienos
Zefyras plinta kaip magija.
Staiga pasislenka aksominiai debesys
Kaip šventvagystė, skamba dangiškas griaustinis.
Bet galingas viesulas greitai nudžiūsta,
Ir twitteris vėl sklando mėlynoje erdvėje.
Gėlių dvelksmas, žolelių ošimas,
Svajonių prigimtis yra pilna.
Piemuo miega, pavargęs dieną,
Ir šuo šiek tiek girdimai loja.
Ganytojo dūdelės garsas
Šurmuliuoja virš pievų,
Ir nimfos, šokančios stebuklingą ratą
Pavasaris nuspalvintas nuostabiais spinduliais.

Įdomi ne tik senoji barokinė forma muzikinis koncertas„Pavasaris“, bet ir solinis instrumentų skambesys: švelnius smuiko garsus keičia nerimastingas obojus, bosai įsilieja pamažu, dedami ant melodijos, kurioje vaizduojami „žaibas“ ir „griaustinis“.

Pirmoje pavasario ciklo dalyje skambanti melodija – Allegro, ji dažnai keičia ritmą, nutrūksta, aiškiai girdimi „paukščių balsai ir trilai“, „upelio čiurlenimas“, vėjelio lengvumas. Antroji dalis Largo, melodinga, skambant muzikai yra trijų sluoksnių faktūra. Viršutinis sluoksnis – melodingas smuiko solo, melodingumas ir liūdesys. Vidurinis tekstūros sluoksnis imituoja tylų lapų ir žolės ošimą, garsai monotoniški ir puikiai dera su trečiojo sluoksnio bosais – ritmingi, vaizduojantys vos girdimą „šuns staugimą“. Trečioji ciklo dalis tempu ir garso dinamika primena pirmąją, tačiau kiekvienos melodinės bangos pabaigoje juntamas ritminis stabdymas. „Pavasario“ ciklo veikėju Vivaldi pasirinko solinį smuiką, kiekvieną „mėnesį“ suskirstydamas į tris etapus: ekspoziciją, vystymą ir reprizą.

P. I. Čaikovskis „Metų laikai“. Pavasaris

„Giesmė apie Larką“. Kovas

„Laukas dreba gėlėmis,
Danguje liejasi šviesos bangos.
gieda pavasario lekiukai
Mėlynos bedugnės pilnos
A.N. Maiko

"type="hidden"/>

Pirmasis pavasario ciklo kūrinys skirtas kovo mėnesiui, kai gležnos ir trapios gėlės prasiskverbia per sniegą, grįžta iš šiltų paukščio kraštų, o ant atitirpusių miško lopšelių čiulba šermukšnis, sušildytas švelnių miško spindulių. saulė. Lervos giesmė simbolizuoja pavasarį, todėl lyriška ir neskubi melodija primena paukščių šauksmą, laisvą skrydį per gimtąsias platybes ir sukuria lengvą, šiek tiek liūdną ir svajingą nuotaiką. Lengvi trilai pamažu nurimsta, miške užklumpa naktis ir viskas sustingsta laukiant kitos dienos.

Kaip epigrafą šiai pjesei kompozitorius panaudojo poeto Apolono Maykovo eilėraštį, kuriame pasakojama apie žynio skrydį danguje, džiaugsmingai giedant pavasariui, žydinčioms gėlėms ir dosniai saulei.

"Snieguolė". Balandis

„Švarus
Snieguolė: gėlė,
Ir šalia perregimo
Paskutinis sniegas.
Paskutinės ašaros
Apie praeities sielvartą
Ir pirmieji sapnai
Apie kitą laimę ... "
A. N. Maikovas

"type="hidden"/>

Kai tik sniegas ištirpsta iš laukų ir miško laukymių, o laukymėse jis pradeda veržtis iš po senų lapų ir spyglių žalia žolė, pasirodo snieguolės. Gamta bunda, siunčia pirmuosius savo pasiuntinius į šviesą. Kaip ir putino žiedą, balandžio mėnesį labai mėgsta Rusijos žmonės, ypač moterys, jam poetai skiria eilėraščius, pabrėžiančius varpų baltumą ir skaidrumą, primenantį, kad pavasaris pagaliau atėjo į savo jėgą. Čaikovskio pjesės „Maršas“ pradžia persmelkta jaudinančių motyvų, panašių į tylų, svaiginantį valsą, kurį pakeičia emocingi akordai, o vėliau dusliai skambančios mažorinės natos. Pirmosios dalies pradžioje kūrinys yra erdvesnis, į vidurį žaidimas tampa emocingesnis ir nusileidžia į žemesnes oktavas, o vėliau vėl grįžta prie lengvo ir jausmingo valso.

Tai muzikinė kompozicija taip pat skirta vienam iš A.N eilėraščių. Maykovas, kuriame putinas lyginamas su viltimi, o beveik ištirpęs sniegas su pamirštais sielvartais ir nerimu.

"Baltosios naktys". Gegužė

„Kokia naktis! Kokia palaima yra visame kame!
Ačiū, gimtoji vidurnakčio žeme!
Iš ledo karalystės, iš pūgų ir sniego karalystės
Kokia šviežia ir švari išskrenda jūsų gegužė!
A.A. Fet

"type="hidden"/>

Piotras Čaikovskis daug metų gyveno Sankt Peterburge, todėl vieną iš savo pjesių skyrė gegužės pabaigoje prasidedančioms garsiosioms „baltosioms naktims“. Nakties gaiva, kai lauke šviesu, beveik kaip dieną, niūri palaima Paskutinės dienos pavasariai, paskui karštis, šilta saulė – visa tai atsispindi žaižaruojančioje ir tekančioje fortepijono muzikoje, kupinoje prieštaravimų. Tada melodija veržiasi aukštyn, priversdama patirti didingus jausmus ir džiaugsmą, tada nukrenta keliomis oktavomis, išduodama sielą sunkiomis mintimis.

Kūrinys susideda iš kelių dalių, trumpų, lyriškų nukrypimų, džiaugsmingų akordų, trumpų reprizų ir ramaus, lėto finalo, pristatančio žiūrovą. šviesus dangus ir griežtas šiaurietiškas grožis.

Astor Piazzolla „Metų laikai“ Pavasaris

Kompozitoriaus talentas slypi gebėjime išreikšti tuos jausmus ir emocijas, kuriuos rašytojas perteikia žodžiais, o menininkas piešia paveikslus, atspindinčius jo būseną. vidinė ramybė kartais prieštarauja supančiai tikrovei. Vienas iš genialūs muzikantai XX amžiuje Argentinos muzikantas Astoras Piazzolla buvo pripažintas sukūręs savo nepakartojamą muzikinį stilių.

Astoras Piazzolla pavertė visą idėją, kaip turėtų skambėti tikra nuotaikinga muzika, jei į vieną kokteilį sumaišysite visus tris skirtingų formų žanrus. Taip gimė neprilygstamas stilius - nuostabus stiliusžaidimai. Jis paremtas keliomis kryptimis: tango, džiazu ir klasikine muzika.

Pavasaris. Piazzolla – Primavera Portena Allegro

"type="hidden"/>

Ši ciklo dalis apie keturis metų laikus Buenos Airėse labiau primena klasikinį tango su emocine kančia, uždegančiu ritmu ir greitai A, kuris nurodo akordeoną.

Šio kūrinio atlikimą galima išgirsti daugelio orkestrų interpretacijoje, tačiau susidomėjimas muzikos kritikaižadina ne tiek naujas tango muzikos pateikimas, kiek aštrus melodijos pasikeitimas viduryje ir lyriškumas, kurį nuo pat pirmųjų akordeonisto solo akordų pakeičia aistra.

J. Haydno oratorija „Metų laikai“. 1 dalis: Pavasaris

1-oji dalis pradedama instrumentine įžanga „Perėjimas iš žiemos į pavasarį“. Uvertiūros kompozicija dviguba: sunkaus boso intro su forsuotomis sąlygomis keičia švelnus, lengvas, toną stabilus motyvas.

Kiekviena „Metų laikų“ dalis turi instrumentinį įžangą, tačiau tik pirmoji iš jų atlieka viso ciklo uvertiūros funkciją. Pagrindinė užduotis – sureguliuoti klausytoją į trokštamą emocinį toną, nuvesti jį iš niūrios žiemos, uždengtos šalta tamsa, į patį gyvenimą – be debesų ir džiaugsmingą pavasarį.


Choras užleidžia vietą sunkiam, galingam Simono bosui, kuris pakelia „The Four Seasons“ solinę sekciją. Aiškus ritmas, kvadratinė struktūra ir atsidavimas liaudiškam dainavimui priartina klausytoją prie linksmo artojo, kurio vaidmenį atlieka Simonas, gyvenimo.

Bendras tonas „Pavasario“ pabaigoje pakyla. O chorinė daina tampa viršūne, kuria baigiasi pavasarinė oratorijos dalis.


Į viršų