Ernest Seton Thompson lobo lekcija. E

Lekcija 2. Priroda iz koje svi učimo. (Autorova zapažanja svijeta prirode u priči o Ernestu Seton-Thompson"Lobo").
Cilj:
nastaviti upoznavati učenike s osobnošću književnika, umjetnika, poznavatelja životinja i njegovim djelom, pratiti kako se tumači slika vuka u narodna umjetnost i književnost; otkriti povijest nastanka priče „Lobo“; produbite svoje vještine analize epsko djelo, izražajno čitanje i usmeni govor, razvijati vještine logičkog mišljenja i aktivnosti pretraživanja;
odgajati ljubav prema prirodi, prema životinjama.

Oprema: portret E. Seton-Thompson, izložba knjiga, fotografija vukova, ilustracije za priču "Lobo"; tekstovi priče E. Seton-Thompson "Lobo".

Vrsta lekcije: kombinirana

tijekom nastave

epigraf:
Ljudi i životinje! Djeca smo iste majke prirode.
Crni Vuk

Dobro jutro tebi!

Dobro jutro!

Koga ćemo prvo pustiti da sjedne? (Djevojke)

Prvo ljepota, pa snaga (dječaci sjedaju)

I. Aktualizacija temeljnih znanja.
Prijem "Gruda snijega".
- Što reći o E. Seton-Thompsonu.
II . Priprema za percepciju obrazovni materijal.

Uvod učitelji
Čim počnemo razgovarati, razne životinje i ptice okružuju nas u gustom prstenu. Ponekad nevjerojatna, ponekad jednostavna, obična: Piletina Ryaba, Kotik i pijetao, Mačak u čizmama, Mali grbavi konj... Na Lukomorye šetnje znanstvenik kat, vuče svoje sanjke Bolto u snježnoj pustinji, Bagheera se prikrada. Naši ljubimci, naši divni prijatelji, naši suputnici. Postupno, imena ljudi koji su nam pričali o njima ulaze u naše živote.

I danas se nastavljamo upoznavati s radom Seton-Thompson.

III . Poruke teme, zadaci, epigraf.
ja V. Usvajanje novog gradiva.
1. Razgovor.
Koje ste priče ovog autora čitali?
- Je li vam se svidio rad?
Kakvi su se osjećaji javili tijekom čitanja?
- Koja ste još djela koja govore o vuku čitali?
Kako je on u njima prikazan?
- Što mislite, koja je razlika između Seton-Thompsonovog vuka i onoga što ste vidjeli u narodnim i književnim pričama?
2. Riječ učitelja o povijesti stvaranja priče "Lobo".
Ernest Seton-Thompson koristio je takav književni oblik kao biografiju životinje. Ova tehnika omogućila je prikaz zvijeri u različitim fazama razvoja, otkrivanje odnosa koji postoje u životinjskom svijetu. životni put prikazan na način koji naglašava plemenitost životinja, hrabrost. Takvo djelo je i priča “Lobo”.
Osnova ovog djela je događaj koji se piscu dogodio 1893. godine. Fitz Randolph, jedan od njegovih poznanika, pozvao je autora na jednu od farmi u Novom Meksiku da lovi u dolini Curumpo. Ova dolina jedno je od najboljih područja za uzgoj stoke. A gdje ima mnogo životinja, ima i mnogo vukova.
Vođa jednog čopora bio je golemi vuk, snažan i pametan. Ernest ga je odlučio uhvatiti. Priča o Lobu (na španjolskom - vuk), priča o lovu bila je osnova zapleta.
3. Provjera zadatka pretraživanja unaprijed.
. Budući da je priča o vuku, podsjetimo da ga poznajemo kao životinju. U svom govoru često koristimo stabilne ili "krilate" izraze?
- Vuku noge site
- Vukov apetit
- Navalili kao čopor vukova
- Vuk samotnjak
- Vučje srce (lik vuka)
- Bičevati kao vuk
- Čovjek je vuk
- Sivi vuk
Poruka o vuku kao predstavniku klase sisavaca. Izvještaj o slici vuka u književnosti i narodnoj umjetnosti. Slika vuka poznata je dugo vremena, različitih naroda različito se tumači. Vuk je simbol zla, pohlepe, okrutnosti, licemjerja, laži, krvožednosti. Kod starih Rimljana i Egipćana simbol je hrabrosti, časti, hrabrosti. U mnogim mitologijama on je povezan s bogom rata ili vođom. Ponekad je vuk predak plemena. To se spominje u mitu o Romulu i Remu, koje je pronašla i othranila vučica, koja je tada osnovala Rim.
U biblijskoj tradiciji vuk simbolizira okrutnost i krvožednost.
U Evanđelju po Mateju vuk je simbol licemjerja i laži.
U bajkama se često pojavljuje kao mudra i hrabra zvijer. A u ukrajinskim bajkama ima i dar uništavanja đavola. Slaveni još uvijek znaju priču o vukodlacima
4. Rad na rječniku.
Vukodlak - mitsko biće, čovjek, pretvara se u vuka, ili pretvoren u vuka, odnosno vukodlaka.
5. Riječ učitelja. Pa što je on zapravo, taj vuk? Utjelovljenje zla i okrutnosti, pravi vitez, kako ga naziva Seton-Thompson? . Kod kuće ste pročitali priču E. Setona - Thompsona "Lobo" i shvatili da pisac ima prilično neobičan pristup prikazivanju vukova. Što je? To se može zaključiti analizom priče "Lobo".

6. Vježba "Nedovršene rečenice" Metodička napomena: nastavnik formulira otvorenu rečenicu i poziva učenike da je dopune.
1. Corumpo je ....
2. Stari sivi vuk, vođa čopora zove se ....
3. Jato starog vođe sastojalo se od ...

4. Blanca je ....
5. Lobo se bojao samo....
6. Postavljen za njegovu glavu ....
7. Ilustracija rada. Razgovor.
Što mislite koji je trenutak prikazan na ilustraciji?
- Poklapaju li se slike koje su nastale u vašoj mašti s onima prikazanima?
8. Izražajno čitanje.
- Pronađite i pročitajte epizodu koja govori o navikama čopora Lobo.
- Pročitajte opise vukova.
- Pročitajte epizodu koja opisuje Lobovu spretnost kao lovca.
- Dokaži da je Lobo vrlo pažljiv i mudar.
9. Razgovor o samostalnom čitanju.
- Koje su navike bile korisne stadu, pomogle u izbjegavanju zamki?
-Kako su ljudi pokušali stati na kraj samovolji vukova?
- Na koje su se načine ljudi pokušavali boriti protiv gospodarskog stada?
- Do kakvog su zaključka ljudi došli kad su svi pokušaji hvatanja vukova bili uzaludni?
V. Generalizacija i rezultati.
1. Riječ učitelja.
Često ljudi o životinjama razmišljaju kao o bićima koja nemaju osjećaja, iskustava, jednom riječju, kao nešto niže od nas ljudi. Međutim, nije. A upravo nam knjige Seton-Thompsona pomažu promijeniti naše poglede, uče nas razumjeti životinje, objašnjavaju njihovo ponašanje. Nakon što smo pročitali samo prvi dio priče, saznali smo toliko o vukovima, možda je netko promijenio svoj stav prema ovim grabežljivcima?
2. Rad s epigrafom.
Epigraf naše lekcije bile su riječi samog E. Seton-Thompsona, kojega su Indijanci zvali Crni vuk te je tako potpisivao svoja pisma ili jednostavno crtao vučji trag: “Ljudi i životinje! Djeca smo iste majke prirode. »

3. Prijemnik "Mikrofon".
Metodička napomena: odgovara samo učenik koji drži zamišljeni mikrofon.
- Slažete li se s ovom tvrdnjom?
Što od stvari koje ste čuli u razredu potvrđuje njihovu istinitost?

nije ostavljao nadu da će upoznati Loba Blanca
Zavijao žalosno, otegnuto ... očito se tuga čuje,
Cijelu noć nastavio je zvati svoju djevojku,
I u tragovima sam našao gdje je sve u njenoj krvi ... Ubili su je!
I začu se srcedrapajući urlik... Riječi se ne mogu opisati...

Zatim je u stopu došao do farme,
Želio se osvetiti ... Tražio je Blancino tijelo,
Ali uspio je samo rastrgati psa na komade
Kao luđak je kružio oko farme
I Thompson mu je počeo postavljati zamke.

Odlučio je uhvatiti vođu dok je bio izvan sebe
I namamio je Blancino tijelo i plan je uspio.
Slomljenog srca, Lobo je odjednom osjetio trag svoje djevojke
I bezobzirno je pojurio k njoj i tako bio uhvaćen,
Upao sam u nekoliko zamki i nema šanse da se oslobodim.

Lobo je tako ležao dva dana, gubeći krv,
Oslabio, ali je pozivao ostale invokativnim urlikom,
Ali nitko mu nije priskočio u pomoć.
Svatko je izdao koga je toliko dugo držao na životu.
Vođa je upao u nevolje i bio je osuđen na propast.

NIJE se opirao i dopustio lovcima da ga vežu
I čekao je kraj, čeznutljivo je gledao prema klancu
Kako srce može preživjeti? Izgubio slobodu, snagu i djevojku,
Ali mrtvi pored Blance, opet zajedno,
Sada nerazdvojni zauvijek...

Temeljeno na priči Ernesta Seton-Thompsona

Vja . Domaća zadaća.
Za sve.
Pročitajte drugi dio priče, riješite zadatak u bilježnici.
Individualni zadaci.
1. Pratite kroz tekst kako se mijenja autorov odnos prema Lobu (navedite ove točke).
2. Napravite svoje ilustracije za priču, napišite komentar na njih.

Svrha lekcije: Upoznati učenike s pričom E. Seton-Thompson "Lobo", pokazati želju pisca da pobudi interes čitatelja za životinjski svijet, želju da ga spasi, zaštiti, odgaja učenike u ljubavi prema prirodnom svijetu.


Oprema: Prezentacija za lekciju, portret E. Seton-Thompson, ilustrativni materijal, tekst priče, melodija "Zvukovi prirode".

Epigraf:"Mi smo djeca iste majke prirode." E. Seton-Thompson

Tijekom nastave:

ja Motivacija aktivnosti učenja.

Već nekoliko lekcija za redom s vama razgovaramo o djelima vezanim uz prirodu. Današnja lekcija nije iznimka. Priroda je neprocjenjiv dar kojim smo mi ljudi nagrađeni. Priroda je ono što nas okružuje od djetinjstva: zelena sočna trava, razgranato drveće, pjev ptica, plavo nebo bez oblaka, rijeke, jezera, mora, domaće životinje.

Zaštita okoliša
Ja sam na velikoj ljetnoj vrućini
Ući ću u hladnu šumu,
Dakle, ovo je onaj pravi
Svijet bajki i čuda

Naći ću hladan izvor
Napit ću se njegove vode
I to dostojanstveno
Ja ću ići svojim putem

Priroda daje blaženstvo
I daje snagu
Oh, volio bih slobodne ptice
Osjetite let.

Priroda je muza
Ono što treba sačuvati
Odgovornost za teret
Ne s tvojih ramena

Tema prirode uvijek je bila relevantna u književnosti. Čovjek, biljke, ptice i životinje sastavni su dio prirode. Stoga sam kao epigraf naše lekcije uzeo riječi E. Seton-Thompson (odnosi se na epigraf). A tko je E. Seton-Thompson? Čovjek koji je u jednoj osobi spojio znanstvenika, književnika i umjetnika koji je pisao zanimljive priče o životinjama. A danas ćemo se na lekciji susresti s neobičnim junakom jednog od njegovih djela - moćnim vukom "Lobo".

II. Aktualizacija znanja učenika

1. Razgovor

- Koje bajke znate u kojima bi vuk bio junak? ("Vuk i jarac", "Ivan Carević i sivi vuk”, “Vuk i sedam kozlića”, “Tri praščića”, “Sestra lisica i vuk”).
Kako vidimo vuka u bajkama? (zao, kukavica, pohlepan, sebičan, lukav, lukav, prevarant i lupež, uvijek gladan).

U uspavankama se to prikazuje na drugačiji način: “Doći će sivi vrh i pregristi bačvu.”

- Sjetite se poslovica i izreka o ovoj životinji:

"Noge vuka hrane"
"Da se bojiš vukova - ne idi u šumu"
"Vuk se smilovao kobili: ostavio rep i grivu"
"Živjeti s vukovima - zavijati kao vuk"
"Prijateljsko stado i vuk ne uzima."

- A koje smo djelo nedavno proučavali, gdje se spominje ova životinja?

(“Mowgli” R. Kiplinga. Mislim da su svi bili zadivljeni plemenitošću duše vuka-oca i majke-vučice, koji nisu dopustili da bespomoćno ljudsko mladunče bude pojedeno. Divimo se mudrosti i razboritosti Akele , sivi vuk samotnjak, vođa čopora).

- A kakav vuk sa znanstvenog gledišta?

(poruka pripremljenog učenika).

Vuk (Canislupus) je sisavac mesožder iz porodice pasa. Duljina tijela može doseći 160 cm, duljina repa - do 52 cm, visina - do 90 cm; tjelesna težina može doseći i do 80 kg. Ženka je nešto manja od mužjaka. Vuk je rasprostranjen u Europi, Aziji, Sjeverna Amerika. U pravilu, čopor vukova zauzima "lovište" do 400 km2. Tijekom dana vuk pretrči 180-200 km.
Kreću se različitim hodom. Obično kasaju. Približite se plijenu korak po korak.
Mužjak i žena jednom zauvijek tvore obitelj, samo smrt jednog od njih prisiljava drugoga da traži partnera. Zajedno odgajaju vučiće, uče ih kako zajedno loviti, štite ih od opasnosti.
Vukovi su pametni predatori. Velike štete čine u stočarstvu i lovstvu.

III. Poruka o temi i svrsi lekcije

Dakle, danas ćemo govoriti o drugom vuku: mudrom, vjernom, strpljivom, predanom i sposobnom da se bori za svoj život.

IV. Učenje novog gradiva

Koja je osnova za pisanje ove priče?

1. Povijest pisanja priče "Lobo"(poruka pripremljenog učenika)

Ova se priča temelji na događaju koji se piscu dogodio 1893. godine. Fitz Randolph, jedan od njegovih poznanika, pozvao je Seton-Thompsona na svoju farmu u Novom Meksiku u lov. Dolina Currumpo smatrana je jednim od najbogatijih pastoralnih područja u državi. A gdje ima mnogo stoke, ima i mnogo vukova. Divovski vođa tamošnjeg čopora bio je vuk, neobično inteligentan i hrabar. Seton-Thompson odlučio je uhvatiti ovu zvijer.

Što znači ime "Lobo"? (Lobo na španjolskom znači "vuk").
Zašto su Meksikanci starog vuka zvali lord?

2. Rad na rječniku.

U rječniku čitamo:

Gospodar
1. Onaj koji ima vlast, vladar.
2. Vladar, koji ima punu vlast, gospodar.

Što ćemo naučiti o Lobu i njegovom čoporu? (Pronađi u tekstu i pročitaj).

3. Rad u skupinama.

- Napravite asocijativni grm, birajući epitete koji karakteriziraju glavni lik djela (okrutan, samovoljan, lukav, opasan, gorostasan, grabežljiv, mudar, hrabar, star, sijed, moćan, hitar).
- Kakav je dojam na nas ostavio ovaj predator s početka priče?
Pronađi u tekstu riječi kojima autor naziva svog junaka (veliki stari grabežljivac, junak bezbrojnih bespravnih pohoda, gospodar zemlje, vođa divova, divovski vuk, vođa vukova, lukavi razbojnik, vukodlak, kralj vukova, sivi grabežljivac).

4. Rad s tekstom

Pokušajmo uz pomoć citata dokazati da je vuk Lobo vrlo inteligentno stvorenje.

"Stari Lobo bio je div među ostalim vukovima, a njegova lukavost i snaga odgovarali su njegovoj visini."
“Paket Lobo bio je malen. Lobo ih je imao samo onoliko koliko je želio; čak je moguće da je njegova žestoka ćud spriječila rast čopora.
“Definitivno su se rugali svim lovcima, prezirali svaki otrov…”.
“Ovi predatori bili su debeli, dobro uhranjeni i vrlo izbirljivi u hrani. Nikada nisu dirali životinju koja je umrla prirodnom smrću, bolesnu ili prljavu…”
"On (Lobo) je uvijek naslućivao prisutnost otrova i izbjegavao ga."
– Bojao se samo jedne stvari – vatrenog oružja.
"Lobo nikada nije napao osobu i trudio se ne izlaziti s njom."
"Njegov suptilni instinkt dao mu je priliku da odmah otkrije dodir ljudskih ruku i prisutnost otrova."
"Stari kralj vukova bio je previše lukav i nisam ga mogao nadmudriti..."

Lobo je snažan, pametan, lukav grabežljivac. Sposoban je procijeniti opasnu situaciju i uspijeva spasiti život cijelom čoporu. Lobo je neobičan vuk. Njegove sposobnosti zadivljuju ljude. Zbog toga je dobio nadimak "vukodlak".

5. Razgovor.

- Zašto je čovjek ipak uspio pobijediti nepobjedivog vuka?
(citat str. 241-242 udžbenika).
(Lobo se pobrinuo za Blancu, ali osjećajući poseban stav starog vuka, Blanca je dopustila sebi "ne poslušati" vođu. Stoga je upala u željezne zamke).

- Što mislite, zašto se strašni vođa čopora "zaljubio" u Blancu?
(citat str. 243 udžbenika).

– Što svjedoči da je gubitak Blance za Loba užasna tuga?
("Jadno jaukanje", "otegnuto zavijanje", "tuga mu se čula u glasu", "kao da zove djevojku", "srceparajuće, žalosno zavijanje").

Kralj vučjeg čopora, mudri i nepobjedivi Lobo, prevaren je i poražen. Uništio ga je vječni osjećaj ljubavi, odanosti, privrženosti. Neoprezni Lobo, ravnodušan prema životu bez vjerne Blance, sam je otišao u susret kazni.

“Kažu da lav koji je izgubio snagu, orao koji je izgubio slobodu i golub koji je odvojen od svog partnera, umiru od slomljeno srce. I kako bi netko mogao pomisliti da će srce ovog divljeg predatora izdržati takav trostruki test? Izgubio je i snagu, i slobodu, i djevojku.

Tako je završila priča kanadskog prirodoslovca E. Seton-Thompsona o veličanstvenom i ponosnom vuku Lobu, vladaru Currumpa. Usamljena, prevarena, ranjena zvijer, umrla.

– Kakav odnos prema Lobu imamo na kraju priče?
(njegov ponos; neposluh, odanost tjeraju nas da volimo zvijer, divimo joj se).

V. Sažetak lekcije

Igra "Završi rečenicu."
Danas na lekciji koju sam naučio (naučio) ....

VI. Domaća zadaća:

Sastavi senkane ( ključna riječ"Lobo").

Učiteljica ruskog jezika i književnosti Grubykh Elena Vasilievna, Kushmurunskaya Srednja škola №121.
Sat književnosti u 6. razredu (s inkluzivnim).
Tema: Ernest Seton-Thompson "Lobo"
Priprema prije nastave.
Grupni zadaci.
Pročitajte priču, pripremite izvještaj o kreativna biografija Ernest Seton-Thompson.
Poruka "Što ja znam o vukovima?" Dodatna literatura: Znanstvena obrazovna literatura iz serijala "Stanovnici Zemlje". Životinjski svijet Amerike. Moskva "Rosmen")
Sastavljanje križaljke prema priči.
Crteži za priču "Moja vizija Loba", "Loboova smrt".
Oprema: udžbenik, djelo, portret Ernesta Seton-Thompsona,
prezentacija ukrašena raznim portretima pisca i ilustracijama za njegova djela.
Vrsta sata: sat usavršavanja znanja, vještina i sposobnosti.
Vrsta lekcije: projekt lekcije
Ciljevi: 1) upoznati učenike sa sadržajem priče „Lobo“ i uključiti ih u proces rasprave, otkrivanje novog, nepoznatog svijeta životinja;
2) poticanje zanimanja čitatelja za strane književnosti i usađivanje osjećaja odgovornosti kod djece za „našu manju braću“;
3) razvoj kognitivne aktivnosti učenika, sposobnosti analiziranja, brzog i kompetentnog odgovaranja na pitanja i obogaćivanja znanja o svijetu oko sebe.
Faze lekcije.
Epigraf. Uvjeren sam da svaka od ovih životinja predstavlja
dragocjenu baštinu, koju nemamo pravo uništavati bez ekstrema
potrebno i nema pravo dati na muke našoj djeci.
Ernest Seton-Thompson.
1. Psihološko raspoloženje učenika.
2. Priopćavanje teme i svrhe lekcije.
Danas u razredu
Ernest
Seton-Thompson
"Lobo"
Dok radite na priči, morat ćete odgovarati na pitanja.
Temeljno
Mogu li životinje misliti i patiti?
Problem
Možemo li jedni bez drugih:
čovjek i priroda,
priroda i čovjek?
Trening
Što ste novog otkrili u životinjskom svijetu nakon čitanja Seton-Thompsonove priče "Lobo"?
Z. Uvodna riječ nastavnika. Kanadski pisac Ernest Seton-Thompson objavio je prvu zbirku svojih priča, pod općenitim naslovom Životinje koje sam poznavao, na samom kraju prošlog stoljeća (1898.). Zbirka je doživjela veliki uspjeh i kratko vrijeme objavljen u nekoliko izdanja. Knjiga je tadašnjim čitateljima otvorila novi svijet, njima potpuno nepoznat.
Sve do polovice prošlog stoljeća, čak i većina učeni ljudi vjerovao da životinjski svijet postoji samo za sebe, a čovječanstvo postoji samo za sebe. Jednostavna ideja da su čovjek i životinje jedno podrijetlo ljudima se činila uvredljivom. Seton-Thompson je prvi u svijetu smislio priče u kojima su likovi stvarne životinje i ptice. Posvetio je svoj život proučavanju ovih heroja i dobro ih je poznavao. Seton-Thompson ne samo da je poznavao, već je savršeno razumio i jako volio životinje i ptice. U svojoj autobiografiji (Moj život) o svojoj prvoj zbirci ispravno kaže: “Nema sumnje da je ova knjiga postavila novi, realistički trend u književnosti o životinjama. To je prvi put da je ponašanje životinja istinski prikazano. Do sada su bile poznate samo basne, priče o životinjama i takve priče, gdje životinje govore i ponašaju se kao ljudi; odjeveni u životinjske kože.
To je velika zasluga izvanrednog pisca, to je objašnjenje za brzo širenje njegovih knjiga u svim zemljama svijeta.
Poruka učenika o stvaralačkoj biografiji književnika popraćena je prezentacijom.
1 student. Uvijek je zanimljivo zašto i kako čovjek postane poznat u cijelom svijetu. Biografija takve osobe uvijek je zanimljiva.
Ernest Seton-Thompson rođen je 1860. godine u Engleskoj. Ali šest godina kasnije njegova se obitelj preselila u Kanadu. Iz tih godina dobro se sjećao sebe. Prve zime Ernest je krenuo u školu. “Ova se zima vukla dugo, dugo”, prisjeća se. - U ožujku je napokon došao pravi proljetni dan ... Mala ptica doletjela je do topole kraj naše kuće i tiho zapjevala ... Učinilo mi se da sam joj vidio modra leđa. Ponovno i ponovno pjevala je svoju nježnu pjesmu. Ne znam zašto, ali odjednom sam briznula u plač. Mene je ova pjesma oduševila do srži. Od tada svake godine čekam svoju plavu pticu a s njom i proljeće.
2 student Kako znati? Možda je ta "plava ptica" u njemu nešto probudila snažan osjećaj to ga je učinilo širom svijeta poznati pisac. Ernest nije bio samo sposoban, već i tvrdoglav dječak. Jednog je dana u dućanu ugledao knjigu “Ptice Kanade” i odlučio je pod svaku cijenu kupiti. Knjiga je koštala jedan dolar. Kako bi skupio taj novac, Ernest je prodavao svoje zečeve, nosio drva za ogrjev susjedima, skupljao kukce za zbirku jedne Engleskinje i mjesec dana se natjecao sa svojim bratom u cijepanju drva, zaradivši posljednjih dvadeset pet centi koji su nedostajali. I željena knjiga bila mu je u rukama. 1 student. Ptice i životinje uzbuđivale su ga više od svega na svijetu, a što je više rastao, to je više. Seton-Thompson ima mnogo znanstvenih radova iz zoologije. Za te je radove nagrađen najvišom nagradom koja se dodjeljuje u Sjedinjenim Državama za znanstveni radovi, - zlatna medalja "Eliot". Postigao je svoj cilj: postao je izvanredan prirodoslovac, pisac i umjetnik. U Kanadi je dobio mjesto "državnog prirodoslovca", što mu je dalo priliku da se bezglavo posveti proučavanju životinja. Učenik 2 U Americi je Seton-Thompson čitao svoje priče široj javnosti s velikim uspjehom. Jedna za drugom počele su izlaziti njegove knjige: “Život progonjenih”, “Heroji životinja”, “Biografija medvjeda”, “Mustang pacer”, “Dječak i ris” i druge. 1 učenik Seton-Thompson je na marginama svojih knjiga crtao crteže slične skicama prirodoslovca. Ovi crteži prenose ne samo izgledživotinja ili ptica, ali i njihov karakter, raspoloženje i uvijek odnos autora prema njima, pun ljubavi i dobrodušni humor). Uspjeh bez presedana njegove priče i crteži mladih i odraslih čitatelja – objašnjava se prvenstveno unutarnjim razlozima: njegovim silna ljubavživotu i vjeri u njega.
Brainstorming Što znam o piscu. Pitanja:
1. Zašto se Seton-Thompson smatra velikim piscem i koja je njegova zasluga? 2. Zašto je Seton-Thompson nagrađen zlatnom medaljom Eliot? 3. Tko su junaci Seton-Thompsonovih djela?
Svrha: utvrditi razinu percepcije znanja učenika o piscu.
4. Frontalni rad s kreativnim zadacima.
Svrha: provjera domaće zadaće unaprijed, utvrđivanje razine čitanja učenika i sposobnosti analize teksta, razvijanje kreativnih sposobnosti (sastavljanje križaljke.)
1. Križaljka (Sastavljeno na temelju križaljki Olkhovy V. i Shumkina Yu - pojedinačni zadatak)
1. Junak djela, kombinirajući priče Seton-Thompson "Lobo" i Mukhtar Auezov "Gray Fierce". 2. Nadimak vođe čopora. 3. Mjesto radnje radnje. 4. Prijateljica starog vuka. 5. Zajednica vukova. 6. Čega su se vukovi najviše bojali? 7. Tako su meksički pastiri zvali starog vuka. 8. Koga su vukovi uništili i što su prezirali? 9. Ime teksaškog lovca koji je želio uništiti Loba. 10-11 (prikaz, ostalo). Sredstva kojima lovci uništavaju jato.
2 Ljudi, koliko dobro poznajemo ove životinje? Što je vuk u našim mislima? (Literatura koju su djeca koristila za odgovor na ovo pitanje. Znanstvena i obrazovna literatura iz serije "Stanovnici Zemlje". Divlje životinje Amerike. Moskva "Rosmen")
OBIČNI VUK Stoljećima je slika vuka u različita vremena i mnogo se puta mijenjao kod raznih naroda. Vuka su smatrali i zlim i podmuklim, kao na primjer u bajci o Crvenkapici. Ili je, naprotiv, spasio malu djecu - kao u starorimskoj legendi o Romulu i Remu (utemeljiteljima Rima, koje je hranila vučica). Nadaleko su poznate i priče o djeci koja su se izgubila u šumi i brižno su ih odgajali vukovi.
Ljudi vukovima pripisuju izuzetnu žestinu i krvoločnost, iako u stvarnosti oni rijetko napadaju čovjeka osim ako ih na to natjera glad.
Drveni vukovi žive u čoporima. U vučjem čoporu postoji vrlo stroga hijerarhija (poredak podređenosti), gdje svaki vuk ima svoju ulogu. Čak je i udvaranje mužjaka ženki kod vukova vrlo složeno i dugotrajno. Mužjaci organiziraju sve vrste igara, prikradaju se jedni drugima i pretvaraju se da napadaju kako bi privukli pozornost partnera.
ostalo istaknuta značajka vuk - njegova navika lizanja njuški svojih suplemena ujutro ili pri susretu nakon dugog razdvajanja. To isto čine s velikim entuzijazmom nakon uspješnog lova, a i kad jato traži trag navodnog plijena. Jedinstvo i kohezija čopora također se očituju u trenutku opasnosti: odrasli vukovi uz pomoć raznih domišljatih trikova pokušavaju odvratiti neprijatelja od mladunaca i mladih životinja.
3. Pitanja o tekstu. (slajd)
Sastavljanje klastera "Lobo - junak-vuk" (individualni zadatak). Kako je prikazan vuk u priči "Lobo"?
Zašto bi stočari rado istrijebili (uništili) stado?
Zašto nitko od lovaca dugo nije uspijevao u pokušaju da se domogne Lobovog tjemena? 4. Primjena likovna metoda"Moja vizija Loba" (crteži momaka i komentari na njih).
Zašto je Lobo ipak završio u rukama lovaca i tako krotko prihvatio svoju smrt? Kako je ti vidiš? (crteži djece „Loboova smrt“) 5. Razmišljanje: 1. Što smo novo otkrili u životinjskom svijetu nakon čitanja priče „Lobo“?
2. Mogu li životinje misliti i patiti? 3. Možemo li jedni bez drugih: čovjek i priroda, priroda i čovjek?
Zaključak. "Zapamtiti! Sve je na ovom svijetu međusobno povezano neuhvatljivim nitima. I morate poštovati svakoga, od sićušnog vrapca do brzonoge antilope. S njima činimo jedan Veliki krug života.
Kuća. posao: diferencirani posao:
1. pokušajte napisati vlastiti završetak priče;
2. sastaviti "Moralni kodeks čovjeka" Tema lekcije:"PRIČE O CRNOM VUKU"

(prema djelu E. Seton-Thompson)

Epigraf:

Simpatije koje osoba osjeća prema svim živim bićima čini je stvarnom osobom.

Albert Schweitzer

Ciljevi lekcije:


  • dati kratka informacija o piscu

  • obratiti pozornost na svestranost osobnosti autora-prirodnjaka, umjetnika i književnika – koja se ogleda u svakoj njegovoj priči;

  • povezati djelo kanadske književnice s suvremena pitanja ekologija.
Oprema: izložba knjiga pisaca prirodoslovaca E. Seton-Thompson, D. Adamson, D. Darella, V. Bianchi, M. Prishvin i drugi, crteži, fotografije, obrti na temu "Priroda".

Napredna domaća zadaća: razred je podijeljen u tri grupe prema pričama "Arno", "Domino", "Snap", učenici moraju pripremiti prezentacije o pitanjima koja su data uz priče.

Vrsta lekcije: sat portreta.

Tijekom nastave

I. Priprema za percepciju obrazovnog materijala

1. Stvaranje intrige lekcije: Na svakom stolu su slova s ​​riječima:"Ljudi i životinje, djeca smo iste majke prirode" , a umjesto potpisa nacrtan je otisak vučje stope.

2. Heuristički razgovor:

- Što misliš što bi ovo moglo značiti? Je li Crni Vuk ovo mogao napisati? (Ne, jer vukovi ne znaju pisati).

- Zaista, obični vukovi ne znaju pisati, ali Crni vuk može. Zašto? (Crni vuk je vrlo neobično ime osoba).

II. Poruka teme, svrha, epigraf lekcije


  • Glavni problematično pitanje lekcija: zašto su kanadski Indijanci E. Seton-Thompsona zvali Crni vuk?

  • Vaš h Izazov je stvoriti portret Crnog vuka: pisca, umjetnika, prirodoslovca. (Svaki učenik, slušajući objašnjenje nastavnika i poruke svojih drugova, unosi činjenice iz biografije književnika, potvrđujući ove definicije). Na kraju rada u učeničkim bilježnicama treba ispasti stol:

CRNI VUK

PISAC

UMJETNIK

PRIRODOSLOVAC

  1. Napisane su mnoge priče o životinjama.

  2. Pisac se divi "likovima" svojih junaka, primjećujući u njima nešto što bi trebalo biti svojstveno samo ljudima."Mustang pacer" - preferira smrt nego zatočeništvo, lisica Domino, riskirajući svoj život, spašava svoju djevojku.

  3. Priča o vuku Lobu jedno je od najboljih autorovih djela.

  1. Od djetinjstva strast prema slikanju.

  2. Crtanje portreta životinja i ptica iz prirode.

  3. Naslikao sliku "Lobo - kralj vukova."

  1. Promatrali navike životinja i ptica.

  2. Vodio je vlastiti dnevnik promatranja

  3. Napisao cijelu enciklopediju šumskog života: "Divlje životinje kakve ja poznajem."

  4. Za istraživanja na području zoologije dobio je mjesto "državnog prirodoslovca".

  5. Nagrađivan za znanstvene radove visoka nagrada zlatni Eliot.

III. Percepcija novog materijala

      1. Riječ učitelja o Seton-Thompsonu:
– Seton Thompson rođen je 1860. godine u Engleskoj, ali je djetinjstvo i mladost proveo u Kanadi, kamo se cijela obitelj preselila ubrzo nakon njegova rođenja.
Ernest je od malih nogu sanjao o tome da postane prirodoslovac. Kradomice od oca, koji je sinov izbor smatrao naivnim i glupim, dječak je vlastitim rukama zarađenim novcem kupovao knjige o svojim čupavim i pernatim ljubimcima, zapisivao najzanimljivije stvari u bilježnicu i vodio vlastiti dnevnik. zapažanja. Jednog je dana Ernest u knjižari ugledao prekrasno tiskanu knjigu, The Birds of Canada. Knjiga je koštala cijeli dolar! Otac nikada ne bi dao novac za kupovinu takve, kako je rekao, "gluposti". Morao sam ih sam zaraditi. Cijeli mjesec dječak je cijepao i slagao drva u dvorištu bogatog seljaka. A kada je saznao da zarađeni novac još uvijek nije dovoljan za željeni iznos, počeo je hvatati insekte za kolekciju Engleskinje koja je stigla u Kanadu. I evo željene knjige u njegovim rukama. Iznenađene i zabrinute ptice gledale su Ernesta sa stranica. “Bio sam u sedmom nebu od sreće”, prisjetio se Seton-Thompson ovog dana mnogo godina kasnije u svojoj autobiografiji.

      1. Priča učenika.

Informacijska kartica 1

Djela kanadske književnice mogu biti svojevrsni priručnik mladim prirodoslovcima: oni prava enciklopedijašumski život za one koji vole i spremni su zaštititi prirodu i njezine tvorevine, posebice životinje i ptice. Bilježimo takve od njih: “Divlje životinje kakve ja poznajem” (1898.), “Biografija grizlija” (1900.), “Iz života progonjenih” (1901.), “Životinje heroji” (1906.), “Biografija srebrne lisice” (1909.) ... Napisao je i knjige napisane u žanru pustolovnog romana: “Mali divljaci, ili Priča o tome kako su dva dječaka vodila život Indijanaca u šumi i što su naučili” (1903. ), “Rolf
u šumi" (1911).

“Uvjeren sam”, napisao je Seton-Thompson, “da je svaka od životinja dragocjena baština koju nemamo pravo uništavati bez krajnje nužde i nemamo pravo dati na muke našoj djeci.” Poznati prirodoslovac istinito je i točno opisao navike i ponašanje ptica i životinja. Tko će, ako ne on, znati njihov život! Za istraživanja u području zoologije dobio je mjesto "državnog prirodoslovca" u Kanadi. A za znanstvene radove nagrađen je najvišom nagradom koja se dodjeljuje u SAD-u - zlatnim "Eliotom".


Informatorska kartica 2

Uz zanimanje za zoologiju i književnost, Seton-Thompson je od djetinjstva imao strast prema slikanju. Svijet ga poznaje i kao talentiranog crtača životinja. Otac je rano otkrio sinovu sposobnost crtanja. “Što znači biti prirodnjak? gluposti! Je li ovo profesija? - pomislio je šaljući dječaka da uči slikarsku vještinu kod obližnjeg umjetnika. “Slikati slike i prodavati ih je stvar vrijedna pažnje!” Starijem Seton-Thompsonu nije palo na pamet da je moguće spojiti zanimanje za životinjski svijet s talentom umjetnika. Mladi Ernest dokazao je da je to moguće. Prva uljana slika koju je dječak naslikao bio je portret sokola.
Ovu pticu, kao kasnije i druge životinje i ptice, Seton-Thompson je slikao iz prirode. Umjetničko obrazovanje Ernest je stekao na Toronto College of Art pri Kraljevskoj akademiji. Zoološki vrt postaje njegovo omiljeno mjesto za šetnju i slikanje. U Londonu, a potom i u Parizu, gdje je Seton-Thompson usavršavao posjećujući zvjerinjake, slikao je svoje omiljene ptice i životinje. Možda mu je tada sinula ideja da svoje priče o životinjama poprati crtežima na marginama knjiga. Junake svojih djela slikao je s Velika ljubav, toplina i humor. Mnogim piščevim suvremenicima te se ilustracije nisu sviđale. Optuživali su ga da želi humanizirati četveronožne stanovnike šume, tvrdili su da slike životinja koje je napravio prirodoslovac prenose njihovo raspoloženje, osjećaje, a, kažu, životinje ne mogu imati osjećaje. Ipak, Setton-Thompson je ostao vjeran sebi. Poznati prirodoslovci Alfred Brehm, Bernhard Grzimek, Gerald Darrell, Joy Adamson potvrdili su njegova zapažanja u svojim proučavanjima svjetske faune.


      1. Rad na rječniku: slikar životinja.

      2. Razgovor sa studentima:
- Koja vas se epizoda iz života mladog Seton-Thompsona najviše dojmila i zašto?

- U ime čega je kanadski književnik stvarao svoja djela?

- Što znači pojam "umjetnik-animalist"? Kako ga je Seton-Thompson, koji je imao talent crtača životinja, koristio u svom pisanju?

– Poznajete li djela drugih domaćih i stranih pisaca prirodoslovaca?

- Postoji li u vašoj kući kutak divljih životinja? Jeste li ikada morali štititi naše manja braća, pomozi im.


      1. Riječ učitelja o Seton-Thompsonovim pričama:
- Seton-Thompsonove priče o životinjama pune su dramatični događaji i često imaju tragične završetke. Pisac se divi "likovima" svojih junaka, primjećujući u njima nešto što bi, čini se, trebalo biti svojstveno samo ljudima. Više voli smrt nego zatočeništvo, divlji konj umire u priči "The Mustang Pacer". Riskirajući život, spašava svog prijatelja srebrnu lisicu Domina od čopora pasa (priča "Domino"). Štiteći vlasnika, maleni pas ("Glupi Billy") juri na ogromnog grizlija. Jarebica se ponaša neustrašivo, odvodeći lisicu koja je došla uništiti gnijezdo i ubiti piliće ("Rubnosheyka"). Vođa vučjeg čopora Lobo, koji je izgubio svoju prijateljicu vučicu Blancu ("Lobo"), umire od muke. U pripremi za današnju lekciju, pročitali ste neke od priča ove divne autorice.

6. Skupni rad na pričama Seton-Thompson ( grupni nastupi na unaprijed zadanim pitanjima uz priče):

"Lobo"


  • Po čemu je ovaj vuk bio poznat? (Bio je divovski vuk, a njegova hrabrost i snaga su odgovarale njegovom rastu, njegov čopor je redovito pustošio stada, "uzimajući danak od jedne krave svaki dan").

  • Pronađi i pročitaj opis životinje. Što ste novo naučili o životinji kao što je vuk?

  • Kako ste ga uspjeli uhvatiti? (Lobo je uhvaćen u zamku tražeći svoju djevojku Blancu).

  • Što je uzrokovalo smrt Kralja vukova ? (“Kažu da lav koji je izgubio snagu, orao koji je izgubio slobodu i golubica koja je odvojena od svog partnera, umiru od slomljenog srca. A kako bi čovjek mogao pomisliti da srce ovog divljeg grabežljivca izdržao bi trostruki test.”)
7. Razgovor s cijelim razredom:

- Kojim ljudskim karakternim osobinama autor obdaruje junaka?

- Na kojoj strani volite čitatelje - na strani vuka Loba ili lovca?

- Odgovara li opis navika i ponašanja vuka u priči Seton-Thompson prevladavajućim idejama o njemu u znanosti o životinjama?


Informatorska kartica 4

O životinjama i pticama pisali su i prije Seton-Thompsona. No, kako je pisac ispravno primijetio, “bile su poznate samo bajke, priče o životinjama i takve priče, gdje životinje govore i ponašaju se kao ljudi obučeni u životinjske kože”. Kanadski pisac prvi je pisao isključivo o samim životinjama.
Njihovo ponašanje proizlazi iz njihovih urođenih navika, biološke značajke, ovisi o okolini. Prema Seton-Thompsonu, njegova su se djela temeljila na istinitim činjenicama, koje su se odrazile u njegovim dnevnicima zapažanja.

U pogledu poznavanja navika ponašanja vukova, Seton-Thompson je ispred mnogih prirodoslovaca. “Vukovi su oduvijek bili omiljena tema mojih crteža”, napisao je autor priča o životinjama. Seton-Thompson je ovoj temi posvetio cijela platna. Jedna od njih, Potjera (1895.), bila je nadaleko poznata i više puta izlagana u likovnim salonima. Prenoseći zaplet slike u pismu, umjetnik je napisao: "Šuma, ruske saonice jure svježom stazom, a iza njih juri čopor od dvanaest vukova." Američki predsjednik Theodore Roosevelt, strastveni lovac, vidio je ovaj rad i zadivljeno uzviknuo: “Nikada nisam vidio sliku na kojoj su vukovi tako lijepo prikazani!”


"Arno"

  1. Imate li golubove? Koje rase golubova poznajete?

  2. Koji se golubovi nazivaju povratnim? (Koji se vraćaju u svoj golubinjak).

  3. Zašto su potrebni golubovi povratnici? ( za dostavu pošte).

  4. Što se cijeni kod goluba pismonoše: vanjska ljepota ili mogućnost povratka u golubinjak što je brže moguće?

  5. Kako se slavi uspjeh goluba? (Na šapu se stavlja srebrni prsten s brojem i imenom, a na perju se prave neizbrisivi tragovi).

  6. Tko se pokazao najboljim od 50 izvrsnih golubova? (Arno).

  7. Kako je Arno uspio spasiti brod? ( Brod je zapao u maglu, motor mu se pokvario; Arno je preletio 210 milja iznad mora po magli za 4 sata i 40 minuta i brod je spašen).

  8. S čime pisac uspoređuje malog Arna? (Sa snopom svjetla, plavim snopom).

  9. Kako je golubica uhvaćena? (Arno je sišao piti u tuđi golubinjak, a gazda ga je uhvatio i ostavio "da poboljša pasminu").

  10. Koliko je dugo golub bio u zatočeništvu? ( Dvije godine, ali čim mu se ukazala prilika, odmah je odletio).

  11. Što se dogodilo s Arnom u blizini kuće? (Arno se spustio prenisko zbog vjetra, a neki " zao duh zaveo lovca, "i dva sokola su doletjela u ranjenog Arna).
7. Razgovor s cijelim razredom:

- Koje su glavne crte Arnova lika koje su vam se činile najprivlačnijima? ( Ustrajnost, odanost, hrabrost, ljubav prema domovini).

Kakve misli i osjećaje budi ova priča? (Sažaljenje, bol, suosjećanje, osjećaj ponosa u golubici).

- Može li se reći da se Arnov karakter otkriva u kontrastu s njegovom pojavom?

8. Grupna priča:

"Domino"


  1. Koja je životinja glavni lik u priči? (Crno-smeđa lisica).

  2. Zašto se zove Domino? (Na njušci između očiju, kao da je stavljena domino maska).

  3. Kako odrediti najboljeg mačića, lisice, vučića u leglu? (Morate ih pokupiti iz njihovog uobičajenog staništa i vidjeti koje će bebe majka prije nositi).

  4. Kako i zašto je Domino došao do otkrića: "On ima pravog prijatelja u trenutku opasnosti"? (Pravi prijatelj Domino - rijeka: voda skriva tragove; led drži lisica, ali se lomi pod psom i čovjekom; u blizini stjenovite litice bio je uzak puteljak kojim se samo lisica mogla provući; hrana je uvijek bila dostupna u blizini rijeke).

  5. Kako je Domino pronašao svoju djevojku?

  6. Što je to: "Križanac između zamke za lisice i parne sirene?" (Hekla, pas).

  7. Što plaši lisice (životinje) iz zamke? (Miris metala i čovjeka).

  8. Kako se Domino uspio izvući iz zamke? Što je shvatio kao rezultat? (Imao je sreće: srna, koja se spremala udariti zarobljenu lisicu, udarila je kopitom po zamci i ona se otvorila; Domino je shvatio da opasnost ne predstavlja nužno miris osobe, dima ili željeza; svaki neobičan miris je neprijatelj).

  9. Za kakvu su grozotu ljudi optužili crno-smeđu lisicu? (U napadu na ovce, a Hekla je to učinila.)

  10. Od koga je Domino pokušao pronaći spas tijekom potjere? (Za djevojku).

  11. Kako je Domino pobjegao? (Skočio je na led već krećući se uz rijeku, a za njim Hekla, ali lisica je uspjela doći na suprotnu obalu, a psa je odnijelo u vodopad).
9. Razgovor s razredom:

  • Koja je misao vodilja u priči?

  • Jeste li promijenili svoju ideju o lisicama nakon što ste saznali za hrabrost Domina?

  • Što je autor želio reći ovom pričom?

  • Zašto mislite da su priče Seton-Thompson nezaboravne?
10. Grupna priča:

"Snap"


  1. Tko govori o psiću: on sam, autor ili vlasnik? (Ovladati; majstorski).

  2. Kako je junak priče upoznao štene bull terijera? (Poslano poštom).

  3. Što se dogodilo kada je Snap prvi put sreo svog vlasnika? ( Psić, pušten iz kutije s paketima, odmah je napao budućeg vlasnika i natjerao ga da se popne na stol).

  4. S kim autor uspoređuje psića? (S vraškom, s čegrtušom).

  5. Snapov roditeljski sustav (Bio je pažljiv prema psiću, pristojan, ali nije udovoljavao hirovima: glad nije teta).

  6. Jesu li psić i vlasnik imali zajedničke hobije? (Lov).

  7. Po čemu se Snap razlikuje od ostalih pasa? (Nije znao što je strah).

  8. Zašto se čopor pasa hrtova, goniča, doga i vučjaka nikada nije nosio s predatorima? (Mogli su ih sustići i opkoliti, ali nitko se nije usudio prvi pojuriti).

  9. Koja se tragična priča dogodila Snapu tijekom jednog od lovova? (Morate pročitati ovaj opis.) Kojim riječima autor uspijeva dočarati žestinu borbe s vukom?

  10. Potvrdite riječima iz teksta da nije samo vlasniku bilo teško od zbivanja?
11. Razgovor s razredom:

Kako ste se osjećali zbog psića? ( Iznenađenje, divljenje, poštovanje).

Je li kraj priče beznadežan?

- Mislite li da će Snapov vlasnik ponovno nabaviti psa i koje će pasmine biti?

- Zašto je priča podnaslovljena "priča o bull terijeru", a ne pripovijetka, "priča"? (Jer priča govori o životu bull terijera od početka do tragičnog kraja, kako se razvijao, rastao itd.).

– Zašto likovi Setona Thompsona kod Vas izazivaju simpatije i zanimanje? (Prikazani ne kao životinje, već kao ljudi, sa svojim karakterima, navikama).

– Ova tehnika se zove antropomorfizam (humanizacija), što je tipično za cjelokupno Seton-Thompsonovo djelo: njegovi su likovi zabrinuti, veseli, tužni. Što mislite zašto se pisac koristi ovom tehnikom? ? (Da bolje pokažemo da smo svi djeca iste majke zemlje).

IV. Sažimanje lekcije

1. Završna riječ učitelji:

- U svom književnom i socijalne aktivnosti Seton-Thompson si je postavio praktični cilj: zaustaviti, ako je moguće, besmisleno i besciljno istrebljenje životinja. “Uvjeren sam”, rekao je, “da je svaka od ovih životinja dragocjena baština koju nemamo pravo dati na muke našoj djeci.” “Čovjek neće šutjeti ako ga uvrijede, ali kod koga će nijema životinja naći zaštitu?”, “Proći će nekoliko godina i ovdje više neće biti drveća, a mudrost će postati ludilo. Velika se sila nastanila u ovoj zemlji, a ime joj je trgovina. Pojest će sve, čak i ljude." Gorka predviđanja spisateljice uvelike potvrđuju moderna civilizacija doba znanstvene i tehnološke revolucije, uništavajući šume, rijeke, trujući mora, oceane i zračnu atmosferu zemlje. Cijelog je života neumorno pozivao na slogu i bratstvo čovjeka i svih živih na zemlji.

2. Odgovor na pitanje: "Zašto su Indijanci Seton-Thompsona zvali Crni vuk?"

V. Domaća zadaća: napisati esej na temu "Slučaj iz mog života" (vezano za životinje ili ptice).

FANTASTIČNO I STVARNO U PRIRODI (6. razred)

Tema lekcije:"BILNO I STVARNO U PRIRODI"

(prema priči N.V. Gogolja "Svibanjska noć ili utopljenica")

Epigraf:

Sve što priroda može imati je lijepo,

seoski život zavodljivih pučana,

sve što ljudi mogu imati je originalno,

tipično - sve u duginim bojama

blista u Gogoljevim pjesničkim snovima.

V G. Belinski

Ciljevi:


  • otkriti Gogoljevu vještinu na polju govornog slikarstva, njegovu bezgraničnu ljubav prema rodnoj prirodi;

  • otkriti omjer magičnog i realnog u priči;

  • obogatiti leksikon studenti;

  • razvijati sposobnost analize pjesničkih slika prirode te kulturu usmenog i pisanog govora;

  • njegovati ljubav prema rodnom kraju, rodnoj prirodi.
Oprema: reprodukcije slika A. Kuindzhija "Ukrajinska noć", "Noć na Dnjepru".

Vrsta lekcije: lekcija-analiza.

Tijekom nastave

I. Poruka teme, ciljevi, epigraf lekcije

1. Riječ učitelja:

“Zvučna pjesma tekla je poput rijeke ulicama sela. Bilo je vrijeme kad su se, umorni od dnevnih poslova i briga, momci i djevojke bučno okupljali u krugu, u sjaju vedre večeri, da svoju zabavu pretoče u zvukove koji su uvijek neodvojivi od malodušnosti. A zamišljena večer sneno je grlila plavetnilo neba, pretvarajući sve u neizvjesnost i daljinu”, ovako je jedna od najpoetičnijih priča N.V. Gogolja, uključen u zbirku "Večeri na farmi u blizini Dikanke", "Svibanjska noć ili utopljenica". Lirizam, šarm daju priči opis prirode. Oni ne uokviruju samo radnju i predstavljaju šarenu pozadinu. Formiraju se emocionalno raspoloženje djela, omogućuju vam da pogledate karaktere likova iz određenog kuta.

Pokušajmo saznati kada se u tekstu pojavljuju opisi prirode, koju ulogu imaju, koja je njihova originalnost. Napomenimo da je i sam pisac ukazao na važnost i značaj opisa u djelu, nazvavši priču “Majska noć, ili Utopljenica”.

2. Radite s epigrafom:

V G. Belinski je nazvao "Večeri ..." "Pjesnički snovi" gospodina Gogolja. Slažete li se s riječima V.G. Belinski? Kako razumiješ značenje epigrafa?

3. Rad na vokabularu:


  • san- san, sablasna vizija, san.
II. Rad na novom materijalu

1. Izražajno čitanje učenik odlomka “Znate li ukrajinsku noć?…”

2. Rad na rječniku:


  • božanski - 1. Odnosi se na religiju. 2. Šarmantan, ljupak;

  • šarmantan - zanosan, lijep, divan;

  • pobožan - slijedeći propise vjere, crkve.
3. Razgovor o pročitanom:

- Božanstvena noć! Šarmantna noć! Kako opipljivo rekreirao pisac. Pokušajmo shvatiti zašto možemo tako živopisno zamisliti svibanjsku noć obasjanu mjesečinom. Autor imenuje predmete koji izazivaju njegovo divljenje. Pronađite ih u tekstu svod neba, mjesec, zemlja, šume, bare, vrtovi...), to je sve okolni junaci priroda.

- Kojim epitetima autor daje ove predmete? ("Zemlja je sva u srebrnom svjetlu"(razmislite zašto - "srebro"?); šume "pune tame"; vrtovi su "tamnozeleni", "gomile koliba" bijeli se i sjaje tijekom mjeseca ...).

Što izražavaju ovi epiteti? ( Točno prenose paletu boja; jasno vidimo sliku ruralnog svibanjska noć kao naslikana na platnu).

4. Slikarski radovi A. Kuindži "Ukrajinska noć", "Noć na Dnjepru":


  • Pažljivo razmotrite reprodukcije slika A. Kuindzhija.

  • Što je na njima prikazano?

  • Koji paleta boja prevladava?

  • Opiši obje slike Gogoljevim epitetima.

  • Ima li razlike između Gogolja pjesnički tekst sa slike naslikane bojama? ( Da. Priroda ne samo da se jasno pojavljuje pred našim očima u svoj svojoj šarenosti, priroda diše, kreće se).
5. Nastavak rada s opisom noći N. Gogolja.

  • Obratite pozornost na glagole koje pisac koristi. ( Zrak "pokreće ocean mirisa"; šume su "bacile golemu sjenu sa sebe"; šikare ptičje trešnje i trešnje "strašljivo su ispružile svoje korijenje u proljetnu hladnoću i povremeno žubore svojim lišćem, kao da su ljute i ogorčene"; odjeknuo je neizmjerni svod nebeski, još se neizmjernije razmaknuo).

  • Za što ih pisac koristi? ( Uz njihovu pomoć, on prenosi osjećaj da je priroda živa. Zrak je "pun blaženstva"; trešnja i trešnja "stidljivo" protežu korijenje, "brbljaju lišćem, kao da su ljute i ogorčene"; noćni vjetar - "lijepa anemona"; selo, "kao začarano", "drema").

  • Što je još neobično u ovom krajoliku? (Pomoć učitelja : “Pogledajte kako se skladno stapaju zemaljski i nebeski svijet! Mjesec "nasred neba" "čuo" slavuja).

  • Što spaja ova dva svijeta? ("Božanska noć").

  • Razmislimo o pitanju: tko nas pita: "Znate li ukrajinsku noć?" ( Autor koji je nevidljivo prisutan u opisu noći).

  • Ali je li nevidljiv? Pronađi u odlomku riječi koje potvrđuju njegovu prisutnost, njegovu ocjenu svijeta koji opisuje. ("A u duši je i neizmjerno i divno ..." - šarm noć obasjana mjesečinom doživljavamo, jer je Gogolj to tako vidio).

  • Primijetite kako su rečenice u ovom odlomku strukturirane. ( Autor koristi retoričke pozive „Poznajete li ukrajinsku noć?“, retoričke uzvike „Božanska noć! Šarmantna noć!).

  • Ovaj se izraz ponavlja dvaput. U koju svrhu mislite? Kako autor vidi sebe dok čita ovaj odlomak?
6. Rad na epizodi "Legenda o centurionovoj kćeri":

– Osim opisa noći, u tekstu ima još mnogo pejzažnih skica. Pronađimo ih, saznajmo kakvo emocionalno i umjetničko opterećenje nose.

Legenda o stotnikovoj kćeri i vještici, koju pripovijeda Levko Hanna, uokvirena je opisom prirode. Ovdje je glas likova usko isprepleten s glasom autora.


    1. Izražajno čitanje epizode.

Književnost. Sat izvannastavne lektire. “Mi smo djeca iste majke – prirode!”

(prema pričama E. Seton-Thompsona o prirodi)

Ciljevi: uvesti učenike u atmosferu umjetnički svijet djela

E. Seton-Thompson; upozoriti na problem zaštite životinja pokrenut u djelima pisca prirodoslovca; poboljšati vještine analize ključnih epizoda ilustracije; pridonijeti formiranju svjetonazora, razumijevanju odnosa čovjeka i prirode.

Oprema: portret E. Seton-Thompsona, izložba njegovih knjiga, ilustrativni materijal o temi lekcije.

Oblik sata: sat izvannastavne lektire.

Tijekom nastave

I. Organizacijska faza

II. Obnavljanje temeljnih znanja.

Sjetite se ruskih pisaca koji su svoj rad posvetili prikazivanju prirode.

Jeste li čuli ime pisca E. Seton-Thompson?

Ernest Seton-Thompson poznat je u cijelom svijetu kao prirodoslovac i umjetnik. Njegove su knjige prožete ljubavlju prema prirodi, pomogle su mnogima u održavanju čistoće i čistoće pažljiv stavživotinjama i biljkama.

Ernest je postao umjetnik, stigla mu je slava. Slikao je ptice i divlje životinje, uvjeren u svoj poziv - crtanje. Međutim, knjige su mu donijele pravu slavu. Po prvi put su priče o životinjama napisane tako istinito i slikovito, s iznimno točnim i dubokim poznavanjem ponašanja i stila života likova. Seton-Thompsonove knjige objavljene su i pretiskane stotine puta. Najpoznatiji od njih su "Domino", "Priče o životinjama", "Životinje-heroji", "Moj život".

III. Motivacija obrazovne aktivnosti. Izvještavanje o temi i ciljevima lekcije

Jeste li ikada razmišljali o tome da smo mi ljudi dio prirode, te joj se, kao i ostatak životinjskog svijeta, pokoravamo? A ako se prekrši bilo koji zakon prirode, od toga pate svi: ljudi, životinje i biljke.

Posebno je to postalo vidljivo krajem 20. stoljeća, kada je prijetila stvarna prijetnja opstanku majke prirode i nas, ljudi u njoj. Čovjek i priroda... U ove dvije riječi sve je međusobno povezano, to je cijeli jedan svijet. Uvijek se moramo sjetiti: "Mi smo djeca iste majke - Prirode!". Ima svoju dušu, jezik. To samo treba razumjeti.

IV. Rad na temi lekcije.

Priča "Lobo": afirmacija u priči o ljubavi prema svemu živom.

Izlaganja studenata o pitanjima koja su predložili dan ranije.

Kako je prikazan vuk u priči "Lobo"?

Zašto bi stočari rado istrijebili stado?

Zašto se lovci dugo nisu uspjeli dokopati Lobova tjemena?

Zašto je Lobo ipak završio u rukama lovaca i tako krotko prihvatio svoju smrt? Kako te ona vidi?

Na čijoj strani imate čitateljske simpatije – na strani vuka Loba ili lovca?

Odgovara li opis navika i ponašanja vuka u priči Seton-Thompson prevladavajućim idejama o njemu u znanosti o životinjama?

Snapova priča

Studentska poruka.

Bul terijer je pasmina pasa koja se koristi za maltretiranje bikova iz zabave. Godine 1835

Engleski parlament zabranio je ovu zabavu. Bul terijer je gladijator među psima. Treba biti snažno građen, mišićav, skladno građen i okretan. Cijelom svojom pojavom izražava budnost, oštrinu uma i odlučnost. On je pun vatre i apsolutno neustrašiv, ali uravnotežen i dobro podložan obrazovanju. Unatoč prilično divljem izgledu, bull terijer je zapravo vrlo nježan, može mu se povjeriti s djecom. Ali ako bull terijera dotakne bilo koji drugi pas, on će neustrašivo pohrliti u bitku i boriti se do kraja - nikada neće odustati!

Razgovor.

- Kako se Snap ponašao kad je prvi put upoznao svog novog vlasnika?

- Koju je metodu podizanja Snapa odabrao pripovjedač?

- U telegramu je Snap s razlogom nazvan divnim psićem. Kada je i pod kojim okolnostima Snap opravdao pohvalni telegram?

- "Goniči imaju lijepe nosove, hrtovi imaju brze noge, vučjaci i snažni psi su jaki, ali svi su bezvrijedni, jer samo bul terijer ima nesebičnu hrabrost." Kada je pripovjedač došao do ovog zaključka?

- Što je natjeralo starog Penroofa da promrmlja drhtavim glasom: "Volio bih da sam izgubio dvadeset bikova"?

- Razmislite koje bi se riječi iz priče mogle staviti kao epigraf

ovom djelu.

Kreativni zadatak. Sastavite syncwine na riječi Loba ili Snapa.

V. Odraz. Sažimanje lekcije

1. Prijem "Mikrofon". Zamislite da imamo počasnog gosta na satu - osobno Ernesta Seton-Thompsona.

Koje biste mu pitanje postavili?

2. Završna riječ nastavnika

U ime čega je pisac stvarao svoja djela? Naravno, u ime zaštite životinja od ljudske okrutnosti, barbarskog istrebljenja i razornih posljedica ljudske intervencije u njihovoj populaciji. Likovi Seton-Thompsonovih priča jednoglasno privlače ljudski um. Seton-Thompsonove knjige bile su predviđene dug život: "Dok jedna generacija odraste, druga će vas već biti spremna slušati." Ove riječi su se obistinile...

VI. Domaća zadaća

Nacrtaj ilustraciju za priče E. Seton-Thompson.


Vrh