Гармонії задумливий поет – Ф.Шопен. Конспект уроку з музики Гармонії задумливий поет.Ф.Шопен (5 клас) Як сон, що бачу наяву

урок музики у 5 класі

2 чверть 2 урок

Пархальова Т.А.


Якщо музика поезії близька

І як із сестрою з нею з'єднана,

Кохання з-поміж них буде велика. Шекспір


Борис Пастернак

Рука художника ще всесильніша:

З усіх речей змиває бруд та пил.

Преображеною з його фарби

Виходять життя, дійсність і бувальство.

Знову Шопен не шукає вигод,

Але, окриляючись на льоту,

Один прокладає вихід

З ймовірності в правоту ...


Фредерік Франсуа Шопен

дата народження

Місце народження

Желязова-Воля ,

Варшавське герцогство

Місце смерті Париж , Франція

Професії

композитор , піаніст , педагог

Інструменти фортепіано


Генріх Нейгауз

«… Кожна нота композитора, кожна його фраза дихає поезією, кожен твір передає із граничною ясністю та силою цілісний поетичний образ – бачення поета”.




короткий музичний твір, що не має суворої форми.



інструментальна п'єса, як правило, невеликого обсягу, заснована на частому застосуванні якогось важкого прийому виконання та призначена для вдосконалення техніки виконавця.



-

урочистий танець-хода в помірному темпі, що має польське походження. Виконувався зазвичай на початку балів, підкреслюючи урочистий, піднесений характер свята.



бальний танець. Заснований на легкому обертальному русі, коли танцюючі роблять оберт навколо себе і водночас просуваються вперед. Темп вальсу може бути помірним і швидшим, вихровим.



Мазурка-

польський народний танок. У XIX столітті набула поширення як бальний танець у країнах Європи.

Для Шопена мазурка була подібна до сторінки з особистого щоденникаУ мазурці він висловлювався як художник і людина, яка глибоко любить свою Батьківщину.



Ноктюрн (від фр. nocturne - «нічний») -

назва п'єс ліричного, мрійливого характеру. В основі ноктюрну лежить зазвичай співуча мелодія, завдяки чому ноктюрн є своєрідною інструментальною піснею. Зазвичай ноктюрни пишуться для фортепіано, але зустрічаються також подібні твори для інших інструментів, а також для ансамблів та оркестрів.



  • http://onefaithmanyfaces.org/wp-content/uploads/2014/03/jesus-i-love-thee.jpg
  • http://www.stihi.ru/pics/2012/02/11/472.jpg
  • http://pp.vk.me/c617424/v617424040/1d812/gXhFlt5tTPk.jpg
  • http://interestingthings.net/data/561b710b830ec.jpg
  • http://gaymenflicks.com/photo/55fc09c9a9634.jpg
  • http://muziclab.ru/uploads/images/igor_latishko_lubimaja_zhenshina.jpg
  • http://www.youtube.com/watch?v=c2Ed8ZLYPQA
  • http://www.youtube.com/watch?v=msNyuacM3LA
  • http://www.youtube.com/watch?v=VYCRfy6esHw
  • http://www.youtube.com/watch?v=1MVcK5cFBkE
  • http://images.forwallpaper.com/files/thumbs/preview/75/758513__sonata_p.jpg
  • http://www.youtube.com/watch?v=CPBxYLaJOrs
  • http://www.youtube.com/watch?v=pDgUbVswOic
  • http://www.youtube.com/watch?time_continue=60&v=b1YFubxfXb0

Дмитрівська ЗОШ

Сценарій уроку музики у 5 класі

« Гармонії задумливий поет»

Провела та підготувала на РМО вчитель музики I категорії

Савина Тетяна Михайлівна

С. Дмитрієво

Тема урока: «Письменники та поети про музику та музикантів»

Назва уроку: «Гармонії задумливий поет»

Цілі уроку : активізувати уяву естетичних переживань учнів з урахуванням сприйняття музики та поезії, спонукати дітей до роздумів у тому, який вплив надає музика людини.

Завдання:

Навчальні – поглиблення знань про творчість польського композитора Ф. Шопена, жанри фортепіанної музики.Знайомство учнів з поетичними, літературними та музичними шедеврами;

Розвиваючі - розвиток слухацької та виконавської культури учнів, інтонаційно-образного мислення, уяви, емоційного відгуку на високохудожні твори класичної музики, вокально-хорових навичок;

Виховні – виховувати культуру емоційного сприйняттямузики та поезії різних країн, виконавську культуру

Заплановані результати навчання (з урахуванням УУД):

Особистісні - проживання художнього образу, освоєння художньої спадщини, становлення гуманних ціннісних орієнтирів Формування цілісного, соціально-орієнтованого погляду на світ у його органічній єдності та різноманітності природи, народів, культури, розвиток етичних почуттів доброзичливості та емоційно – моральної чуйності, розуміння та співпереживання почуттям інших людей.

Метапредметні - вміння співвідносити свої дії з запланованими результатами; самоконтроль та самооцінка своєї навчальної діяльності. Опанування початкових відомостей відповідно до змісту конкретного навчального предметапро сутність та особливості об'єктів, процесів та явищ дійсності: природних, соціальних, культурних.

Предметні - сприймати твори мистецтва, брати участь в обговоренні творів мистецтва, давати естетичну оцінку музичним та літературним творам. Розуміти співвідношення цілісності та гармонії між людиною та навколишнім світом. Спостерігати, порівнювати, зіставляти, аналізувати твори різних видівмистецтва. Впізнавати характерні рисияскраві культури світу.

Тип уроку – поглиблення знань.

Форма уроку - літературно-музична вітальня.

Обладнання: проектор, екран, ноутбук, колонки

Хід уроку:

    Організаційний момент. Вітання.

    Мотивація. Діти, прочитайте фрагмент вірша Ігоря Таяновського – епіграф нашого уроку: 1 слайд

Мені снилася музика... У темряві

Така у ній світилася сила!

І все, що було на землі,

Все з неї відбувалося.

Про що цей вірш?

Давайте спробуємо сказати, про що ми говоритимемо на уроці?

Сьогодні ми побмовимося про загадку, розгадати яку поки що не зміг ніхто - таємниці музики.
Письменники та поети – майстри слова – намагалися описати її словами, але повністю розкрити таємницю звуків не вдавалося нікому.

Недармаросійський композитор А. Н. Сєров говорив:"Музика доводить те, що словами не можна або майже не можна висловити".

"Музика, можливо, найдивовижніше створення людини, її вічна загадка і насолода", - Слова письменника Віктора Астаф'єва.

Скажіть, навіщо потрібна музика? Чи тільки заради розваги та задоволення? А ось радянський композиторта педагог Дмитро Кабалевський сказав,що музика не тільки приносить нам задоволення. Вона багато чого вчить. Вона як книга, робить нас кращими, розумнішими, добрішими.

3. Вивчення нового матеріалу. Сьогодні ми побуємо в літературно-музичній вітальні, де почуємо вірші та музику одного великого композитора. Послухай, і подумайте про якого композитора йтиметься на сьогоднішньому уроці.

Мрійник палкий, благородний,
Володар фортепіанних сцен,
Поет мелодії народної -
Все це Фредерік Шопен

2 слайд ВОЛОДИМИР ШОСТАК

Не сумуй – інша зміна
Відгукнеться вир у мозку.

Золота музика Шопена

Таємниця звучить на небесах.

Золота музика Шопена

Багато краще за будь-які зміни.

У житті часто перемагає піна,

Потрібно щоб перемагав Шопен.
ОЛЕКСАНДР БАЛТИН

Сьогодні ми поринемо у музику польського композитора Фредеріка Шопена.

Відкрийте зошити, запишіть Фредерік Шопен-польський композитор, роки життя. А тепер приклейте картинку із зображенням композитора.

3 слайд

«Гармонії задумливий поет» - так називали цього композитора за його мрійливу, ніжну та схвильовану музику, за музику повне коханнята натхнення. Та й називатиметься наш сьогоднішній урок.

Його також називали Генієм фортепіано, Поетом фортепіано.

Він був чудовим піаністом - віртуозом і складав музику тількидля свого улюбленого інструменту.

4 слайд

Аудіо-оповідання

5 слайд

Вчитель Шопена педагог і композитор Юзеф Ельнер сказав, що у його учня незвичайні здібності та музичний геній.
Доля його склалася так, що у віці 20 років у 1830 він був змушений залишити Польщу і до кінця днів залишатися на чужині - у Франції.

Прощання та тугу про Батьківщину дуже точно описав поет Ашот Граші у своєму вірші«Жменька землі» яке прочитає Пишкін Артем
Коли Шопен вітчизну покидав,
Друзі йому любовно піднесли
У старовинному кубку жменя рідної землі,
Щоб милий дар його супроводжував.

У невимовному смутку дні текли.
Серед різних країн, холодних, чужих зал
Він свято кубок свій оберігав,
У ньому бачачи край, залишений вдалині.

Гармонії задумливий поет,
Він співав печалі благородне світло,
Висока любов у людських серцях.

Коли він помер, на землі чужій,
Тією милою жменькою землі рідної
Під похмурим небом був увінчаний порох.

6 слайд

Проте творчість композитора ґрунтується на мелодіях рідної землі. Мазурки, полонези, вальси, ноктюрні – у цих та інших жанрах творив Шопен.

А в музиці Шопена завжди чується туга та смуток, біль та спогад про рідну землю.

7 слайд

Слухати Вальс №7

Ми тільки-но чули його вальс. Його вальси дуже ніжні та ліричні.
Вальс – бальний танець. Заснований на легкому обертальному русі, коли танцюючі роблять оберт навколо себе і водночас просуваються вперед. Темп вальсу може бути помірним і швидшим, вихровим.
Зараз ми послухали один із самих відомих вальсівФ. Шопена.

Російський поет Лев Озеров висловив свої почуття після прослуханого Сьомого вальсу Шопена у віршах. Послухайте,Чи збігається бачення поета з тим, що відчули ви, слухаючи музику?

Вірш ЛЬВА ОЗЕРОВА « ВАЛЬС» прочитає Якушева Альона

Ще звучить у моїх вухах

Сьомого вальсу легкий крок,

Як весняний вітерець,

Як тріпотіння пташиних крил,

Як світ, що я відкрив

У сплетення нотних рядків.

Ще звучить той вальс у мені,

Як хмара в блакиті,

Як тім'ячко в траві,

Як сон, що бачу наяву,

Як звістка про те, що я живу

З природою у спорідненості. Ще один жанр інструментальної музикидо якої звертався композитор -
Прелюдія – короткий музичний твір, що не має суворої форми. У період зародження прелюдії завжди передували довшому, складнішому і суворо оформленому твору, але згодом композитори стали писати прелюдії і як самостійні твори.
Валерій Стангріт

Усі прелюдії Шопена -
Це небо, сонце, вітер,
У чашах скель морська піна,
Роси в травах на світанку,
Ароматна знемога
Від жасмину та бузку,
Серце стук і дах будинку,
В осередку - вогню горіння,
Свист меча в непроглядній битві,
Від душі, не в викуплення -
У подячній молитві
Похилені коліна,
Повернення з полону
Горній мрії до нової висоти...
Усі прелюдії Шопена -
Світлопочуття, цвітіння

8 слайд

Слухати Прелюдія №7

Настрій –

Етюд - інструментальна п'єса, як правило, невеликого обсягу, заснована на частому застосуванні якогось важкого прийому виконання та призначена для вдосконалення техніки виконавця. Змістовність та поетичність музичних образівв етюдах Шопена вивела цей вид музики до рівня великого мистецтва.

9 слайд

Етюд №12 «Революційний» - фрагмент.

10 слайд


Шопен помер 1849 року в Парижі.Тіло Шопена лежить у Парижіна цвинтарі Пер-Лашез.

Серце, згідно з його останньою волею,замуровано в одній із стін костелу св. Хрести у Варшаві.Геній композитора належить усьому світу.


Пройшло багато років, але великого піаніста та композитора пам'ятають. Про нього складають вірші, пишуть пісні.

Лев Озерів

Чи ковзить вальс, чи тріумфує мазурка,
Чи панує полонез, я тут як тут.
Вітальні Варшави. Петербурга,
Париж. Відня, Прага - мій маршрут.
І де б я не був, як не хвилювався,
Який жереб не обрав земний, -
Чи панує полонез, чи ковзає вальс,
Чи радіє мазурка - ти зі мною.
Зі мною ти в русі статечному.
Мерехтить музика світло, темно.
І це так задумано Шопеном,
Чи не все одно вчора чи давно.

Ось одна із таких пісень, яку виконує 14-річний хлопчик з України Влад Каращук. Слухаємо.11 слайд

3. Рефлексія

1. У якій країні народився Фредерік Шопен?

2. У яких жанрах творив композитор?

3. У скільки років почав складати музику?

4. Улюблений музичний інструменткомпозитора?

5. У якій країні далеко від батьківщини жив композитор?

4.Вокально-хорова робота: 1) розспівування;

2) Повторення пісні «Лелека на даху».

Виставлення оцінок.

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Гармонії задумливий поет Урок музики у 5 класі Підготувала: вчитель музики МКОУСОШ №1 Фарафонова О.С. Г. Михайлівка

Гармонії задумливий поет Мрійник палкий, шляхетний, Володар фортепіанних сцен, Поет мелодії народної – Все це… Фрідерік Шопен.

Желязова Воля Дім Фредеріка Шопена

Микола Шопен, батько композитора Юстина Шопен, мати композитора

«… не маю сил призначити день від'їзду; мені здається, що я виїжджаю, щоб померти, а як має бути, гірко вмирати на чужині, не там, де жив».

5 листопада 1830 року відбувся прощальний вечір із друзями. Товариші дарують Фрідерику срібний кубок, наповнений польською землею.

Костел Святого Хреста у Варшаві Тут поховано серце Ф. Шопена

Ф. Шопен. Прелюдія № 7 Прелюдія - від латинського praeludere, буквально - вступ - Інструментальна п'єса вільної форми. Виконувала роль вступного музичного матеріалу, переважно до фуги. Жанр самостійної п'єси, нерідко концертного стилю, набула у ХІХ столітті.

Ф. Шопен. Етюд №12 («Революційний»)

Ф. Шопен. Вальс №7

Всесвіт Шопена – водоймище Божественної чистої свідомості. Він – тільки людина! Звідки в ньому живе нелюдське знання?.. Д. Бочаров

Дякую за увагу!


За темою: методичні розробки, презентації та конспекти

урок музики 1 клас. "Музика вечора"

Ввести дитину у різноманітний світ музичної культуричерез інтонації колискової пісні. Урок з презентацією.

презентація до уроку музики 1 клас тема "Музика ночі"

Тема уроку: «Музика ночі» Тип уроку: урок -подорож Освітні завдання: - формування умінь стежити за розвитком музичного твору; - познайомити учнів з танцювальними творами.

розробка уроку музики 4 клас тема: "Музика Італії"

Ця презентація розроблена для уроку музики в 4 класі. тема року: "Між музикою різних народівсвіту немає кордонів!", тема уроку "Музика Італії". в ході уроку учні знайомляться з культурою гарного...

Тема: Музика та література 5 клас, урок № 10

Тема уроку: Письменники та поети про музику та музикантів

Назва уроку: Гармонії задумливий поет.

Мета уроку: виховання сприйняття та усвідомлення учнями музичного образу як специфічного відображення дійсності засобами музики Ф. Шопена.

Завдання уроку

− розширити уявлення про романтизм як музичному напрямку;

− поглиблення знань про життя та творчість польського композитора Фрідерика Шопена;

− визначення образного змісту творів композитора;

− підвести учнів до усвідомлення відповідності інтонацій мазурок подіям життя Шопена;

− вироблення самостійного творчого мислення учнів;

− розвиток емоційно-усвідомленого сприйняття, уміння визначати музичний образ твору;

− розвиток вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати.

− розвиток уявлень про танцювальний жанр;

− виховання патріотизму, любові до батьківщини;

− сприяти

▪ вихованню естетичних почуттів;

▪ розвитку інтелектуальних здібностей, розширення кругозору;

▪ самостійності мислення, розвитку творчого потенціалу,

▪ підвищення рівня музичної культури учнів;

моральному вихованнюучнів;

▪ збагачення духовного світудітей.

Методи:

проблемного навчання;

− емоційної драматургії;

− зіставлення та аналізу музичних форм.

Прийоми: бесіда, слухання музики, вокально-хорова роботавикористання наочного матеріалу.

«Музика не тільки приносить нам задоволення

Вона багато чого вчить.

Вона, як книга, робить нас кращими, розумнішими, добрішими»

ДмитроКабалевський

Хід уроку

1.Орг.момент.

2.Актуалізація опорних знань: / Прелюдія №7 Ф.Шопена/

Який настрій виражений у цьому творі?

Чи можна поділити горе?

− Сьогодні мені хотілося б послухати музику композитора, який ділився і ділиться з нами і радістю, і горем, найтоншими нитками душі.

− Це чудова, чудова музика, написана великим композитором, і музикантом.

− Він оспівував душу свого народу, створював прекрасні мелодії та танці.

− Він класик польської музики. Його ім'я стоїть поряд з іменами геніальних композиторів, як Бах, Моцарт, Бетховен, Чайковський

− В одному з варшавських костелів є кам'яна колона – у ній навіки помістилося його серце. Він жив далеко від улюбленої Польщі, але серцем завжди належав їй, своїй батьківщині. Його називають «поетом фортепіано…». У мелодіях його численних вальсів, мазурок, прелюдій чуються відлуння польських народних танцівта наспівів.

- Це Фрідерік Шопен.

/ фрагмент полонезу ля-мінор/

Історія танцю: танець лицарів, танець-хода. Образ лицарів переможців.

- Що таке надбання? Чи можна назвати музику надбанням?

– Музика Шопена – надбання Польщі.

/Фільм проФрідеріка Шопена/

/Звучать прелюдії Шопена № 7/

Аналіз твору:, контраст, світло, легка добра посмішка та трагічний образ, горе, різні образи. Образ батьківщини – світлий, близький, радісний. Образ батьківщини – далекою, скорботною, страждаючою.

Історія створення Революційного етюду

Шопен не був професійним революціонером, але в ньому з дитинства жили волелюбні ідеї. Він дружив із польськими революціонерами та був їх співаком. Як у нас Пушкін був співаком декабристів. Його незалежні думки та вільнолюбна музика лякали аристократів, і вони говорили, що він пише легковажні, бездарні п'єски. У вісімсот двадцять дев'ятому році двадцятирічним юнаком він залишає Польщу, як потім виявляється – назавжди. Він живе у країнах Європи, переїжджає з міста до міста, виступає з концертами, складає музику. І не припиняє листування з друзями, з нетерпінням і радістю отримує з батьківщини повідомлення про їхню боротьбу.

Влітку тридцять першого року у Польщі піднімається революція. Шопен дізнається про це шляхом з Відня до Лондона. Він зупиняється у маленькому німецькому містечку Штутгарті та поселяється у невеликому готелі. Гарячий і пристрасний, він може приховати свого хвилювання. Він розповідає всім про своїх друзів, запевняє, що скоро на його батьківщині утвердиться свобода, - і з нетерпінням чекає на подальші звістки.

Якось він повертається з прогулянки. Хазяїн готелю передає йому листа. Конверт із таким знайомим штемпелем, послання з Батьківщини! Він вбігає по скрипучих сходах нагору, влітає у свій номер, кидає тростину, скидає капелюх і пальто, розорює стулки вікна, розриває конверт.

Маленька записка, дещо квапливо подряпаних рядків. Фредерік читає і не вірить своїм очам. Він знову перечитує. У записці повідомляється, що революція розгромлена і потоплена в крові, що майже всі друзі розстріляні чи кинуті до в'язниць... Невже все скінчено? Невже він залишився зовсім один?

Мертвим поглядом дивиться він у куток. Механічно одягає пальто та капелюх, виходить із готелю. Він блукає вузькими вуличками, нікого й нічого не помічаючи. Розігрується негода, вітер зриває з нього капелюх, хлюпає дощ, а він усе йде і йде. Буря пристрастей вирує в його грудях, вона ось-ось розірве його, він не може придушити тривоги і хвилювання, прискорює кроки і біжить, біжить, вривається в готель, падає в крісло біля рояля і в пристрасних звуках виливає розпач і гнів.

Так було створено Революційний етюд.

/Революційний етюд.Ф.Шопена/

− «Зніміть капелюхи, панове, перед вами геній!» ці слова належать сучасникові Шопена німецькому композиторуРоберт Шуман.

Коли Шопен вітчизну покидав,

Друзі йому любовно піднесли

У старовинному кубку жменя рідної землі,

Щоб милий дар його супроводжував.

У невимовному смутку дні текли.

Серед різних країн холодних, чужих зал

Він свято кубок свій оберігав,

У ньому бачачи край, залишений вдалині.

Гармонії задумливий поет,

Він співав печалі благородне світло,

Висока любов у людських серцях.

Коли він помер на землі чужій,

Тією милою жменькою землі рідної

Під похмурим небом був увінчаний порох.

А. Грашин

Творчість Ф. Шопена – це величезний світнезвичайної краси. Але не тільки цим він дорогий полякам та любителям музики всього світу. У його музиці - глибина, тонке проникнення в потаємні куточки людської душі, краса та сила людського духу, гідність та шляхетність та нескінченна любов до своєї батьківщини.

Коли фашисти зайняли Польщу в 1939 році, першим наказом коменданта Варшави був наказ про руйнування пам'ятника Шопену. Як думаєте, чому?

Шопен з 20 років жив далеко від батьківщини і помер у Франції. Незалежно від того, де людина жила і живе, її визначають вчинки. До кінця днів любив свою батьківщину, оспівував її у своїх творах, був патріотом. І його музика пробуджувала у людях патріотичні почуття. Знищуючи пам'ятник коханому композитору, національному надбаннюта гордості Польщі, Фашисти завдавали удару людської гідності, найдорожчому, що було в людей, сподіваючись зламати їхню волю, поневолити.

Пам'ятник справді був зруйнований, його відправили на переплавку, але якимось дивом вагон з уламками пам'ятника опинився в безвиході, не спрацював механізм чітко налагодженої фашистської системи.

А ось другу святиню – серце Шопена, яке знаходиться в одній із колон собору святого Хреста, польські партизани змогли зберегти.

А якими ще, крім скульптурних творівЧи можуть бути пам'ятники гідним людям?

Пам'ятники – це те, що зберігає для нащадків пам'ять про людину, її справи. Це можуть бути і твори образотворчого мистецтва, і літературні твори, та музика. Одна з музичних пам'яток сьогодні прозвучить на уроці.

/ пісня «Лист Шопену» у виконанні Ганни Герман/

4. Вокально-хорова робота.

5. Підсумки, узагальнення.

Вчитель. Наступний етап нашої роботи називається «Музичний калейдоскоп» . Ми послухаємо 7 фрагментів із вже знайомих вам (по 4 класу) фортепіанних творівФ.Шопена. П'єси звучатимуть не всі одразу, а блоками по 2-3 фрагменти. Наше завдання – визначити твори, проаналізувати та порівняти музичні образи, характер музики та засоби музичної виразності. При цьому ми заповнюватимемо на інтерактивної дошки порівняльну таблицю. Цю ж таблицю кожен із вас може знайти, пройшовши за посиланням (дається посилання в dnevnik.ru) та за бажанням заповнити її самостійно.
(У ситуації відсутності планшетів у дітей можна роздати кожному заздалегідь роздруковані бланки таблиць для заповнення).
Аналізуючи кожен твір Шопена необхідно постійно відзначати подібність його музики з поетичною мовою (тонке фразування, нюанси, агогіка тощо).
Вчитель.Приступаємо до першого блоку.
Звучать фрагменти:

  • Ноктюрн f - moll ;
  • Етюд №12 "Революційний".

Учні визначають назви, згадують деякі відомості про дані твори, заповнюють таблицю на інтерактивній дошці та кожен індивідуально.
Зразкова таблиця:
1 блок

Жанр
твір

Характер, настрій

Особливості муз.

Ноктюрн f-moll

Ліричний, мрійливий; споглядання, роздуми, спокійна розповідь

Мелодія хвилеподібна, без стрибків, тонке фразування темп і динаміка, що постійно змінюються.

Схвильованість, гнів, обурення, обурення,
розпач

Бурхливі стрімкі пасажі в швидкому темпі, гучна динаміка, пунктирний ритм, призовні інтонації

Загальні риси

Написані для фортепіано;
Рухома динаміка, темпові відхилення. Подібність із поетичною мовою.

Вчитель.Приступаємо до другого блоку.
Звучать 2 прелюдії:

  • Прелюдія №7
  • Прелюдія №20

Учні визначають жанр, заповнюють таблицю на інтерактивній дошці та кожен індивідуально.
Зразкова таблиця:
2 блок

Жанр
твір

Характер, настрій

Особливості муз. мови

Прелюдія №7

Світла, ніжна, лірична, граціозна, танцювальна,
мрійлива

Стрибкоподібна мелодія, пунктирний ритм, форма періоду (2 пропозиції, 4 фрази)

Прелюдія №20

Похмура, жалобна, напружена. Скорбота, зосередженість, трагічність.

Тяжкі акорди, повільний темп, контраст у динаміці (ff-pp), пунктирний ритм.

Загальні риси

Написані для фортепіано, один жанр, тонке фразування. Подібність із поетичною мовою.

Після роботи над 2 блоком, вчитель пропонує учням ще раз послухати Прелюдія №7 і продиригувати, виділяючи жестами 3 частку, тонке фразування та «живе дихання» музики.

Вчитель.Приступаємо до третього блоку. Він складається із трьох фрагментів. Над цим блоком ви працюватимете по групах
Звучать 3 твори:

  • Полонез A - dur
  • Мазурка №1 B - dur
  • Вальс №7 h - moll

Учні визначають жанр, заповнюють таблицю спільно кожної групи, після чого звіряють результат перед класом, доповнюючи відомості.
Зразкова таблиця:
3 блок

Жанр
твір

Характер, настрій

Особливості муз.

Полонез A-dur

Святково, урочисто рішуче, гордовито, як полум'яна мова оратора

Призовні інтонації, акордовий склад, пружний ритм, мажорний лад, тридольність

Мазурка №1
B-dur

Легка, блискуча, граціозна, що пурхає

мелодія, Що Злітає вгору, виділення 3 частки, темпова і динамічна різноманітність

Вальс №7
h-moll

Плавність, мрійливість, схвильованість, легке кружляння

Вито мелодія, тридольна пульсація, наростання звучності і затихання

Загальні риси

Написані для фортепіано, танцювальні жанри, тонке фразування, близькість до фольклору. Подібність із поетичною мовою.

Після роботи над 3 блоком, вчитель пропонує учням прочитати ще один вірш, написаний під враженням музики Ф.Шопена – "Вальс" Л.Озерова .
Вчитель.Якому твору присвятив поет свої рядки? Що означає йому ця музика?
Учні.Цей вірш присвячений Вальсу №7Ф.Шопена, музика якого стала цілим світом, відкритим у «плетення нотних рядків».
Вчитель.Із чим порівнює Л.Озеров музику Ф.Шопена?
Учні зачитують порівняльні словосполучення із вірша: "як весняний вітерець", "як тріпотіння пташиних крил", "як світ, який я відкрив", "як хмара в блакиті", "як тім'ячко в траві", "як сон, що бачу наяву", "як звістка про те , Що я живу ... »
Вчитель.Діти, тепер ви розумієте, яке велике значеннямала музика Ф.Шопена для поетів А.Граші та Л.Озерова. Саме в ній вони черпали своє натхнення. Але чим же музика Ф.Шопена була їм така близька?
Учні. У музиці Ф.Шопена виражені почуття, настрої, думки та мрії, близькі багатьом людям.
Вчитель пропонує виконати пісню «Бажання» на сл.С.Витвицького . Під час роботи над піснею хлопці відзначають схожість із мазуркою, близькість інтонацій до польського фольклору, домагаються правильного фразування, дотримуючись тонкощів агогіки та нюансів.
Вчитель.Хлопці, бачимо, що музика Шопена дуже багатогранна: твори різних жанрів, різноманіття музичних образів. Але що поєднує всі ці твори? Подивіться нашу таблицю і визначте характерні риси музики композитора.
Після узгодження у групах приходять до спільного висновку:

  • Майже всі твори написані для фортепіано
  • Одухотвореність, яскраве вираження почуттів та настроїв
  • Близькість до польського фольклору
  • Виразність музичної мови(Тонке фразування, різноманітність динамічних відтінків і часті зміни темпу).

Всі ці риси наближають музику з поезією.
Вчитель.Правильно. Отже, тепер ми зможемо відповісти на головне питаннянашого уроку: «Чому Ф.Шопена називали поетом?»

ВИСНОВОК:
Музика Ф.Шопена одухотворена, чуттєва, постійно змінюється, як дихає, і схожа на живу поетичну мову.


Top