Малювання м'ята папір на тему «Весняний пейзаж. Методичні рекомендації під час уроків пейзажу у старших класах Рефлексія заняття на тему весняний пейзаж

ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА УРОКУ

Тема: «Пейзаж – жанр образотворчого мистецтва»

Навчальний предмет: Образотворче мистецтво

П.І.Б. вчителі: Ісаєва Анжеліка Володимирівна

Клас: 2

Автор програми навчального курсу: Б.М. Неменський Образотворче мистецтво 2 клас”. М., 2010.

УМК «Школа Росії»

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Цілі:

    Ознайомлення з поняттям «Пейзаж». Навчити малювання нетрадиційної техніки- Набризк; розкривати та розвивати потенційні художні здібності, закладені у дитині.

    Розвиток дбайливого, відповідального, поважних відносиндо природи (уміння бачити красу природи через живопис, розвиток творчої уяви, фантазії, художнього смаку дітей)

    Вчити дітей відображати враження, отримані під час спостереження зимової природи, ґрунтуючись на змісті знайомих творів

    Поглиблювати навички роботи фарбами та іншими матеріалами. Прищеплювати любов до природи, образотворчого мистецтва.

Методи: пояснювально-ілюстративний (виклад матеріалу); практичний (відпрацювання навички).

Форми роботи: фронтальна, індивідуальна

Обладнання: Музичні фрагменти: П.І. Чайковський «Пори року. Грудень», відео кліп « Зимова казка» - авторБілозерова Тетяна Володимирівна. Для учнів – аркуші паперу, гуаш, пензлі, палички. Екран, проектор, комп'ютер.

Етап

- Краса природи, зміна пори року, завжди були джерелом натхнення для поетів, музикантів, художників. Полотна відомих майстрівживопису написані напрочуд яскраво, зворушливо, правдиво. Вони у нас викликають почуття, які володіли їх творцями: захоплення щедрою красою, любов і прихильність до рідних місць, таким для нас звичним, знайомим та близьким. (СЛАЙДИ 3,4,5)

Погодьтеся, коли дивишся на ці картини зими, відразу згадуєш чудові вірші про зиму, про казкове вбрання зимової природи. (СЛАЙД 6)

Є художники, які всю свою творчість присвятили зображенню природи.Їх називають пейзажистами. Це А. Саврасов, (СЛАЙД 7) І. Шишкін, (СЛАЙД 8) І. Левітан, (СЛАЙД 9).

Справжній художник, малюючи пейзажі, передає стан та настрій природи, всю її красу та різноманітність.

Яке враження залишається після перегляду картини?

Що таке пейзаж? (СЛАЙД 10)

Типи краєвидів. (СЛАЙД 11)

Серед митців, поетів, музикантів завжди були співаки рідної природи.

Поети оспівували природу у віршах, художники у картинах, а композитори – у музичних творах.

Найбільшим майстромЗвукове зображення картин російської природи є відомим російським композитором П. І. Чайковським. (СЛАЙД 12) У багатьох його творах яскраво чується і спів птахів, і завивання завірюхи, і вальсовий танець сніжинок, широта і простір наших полів, і задумливість зимового лісу. Чайковський любив усі пори року і про кожний з них він написав чудову музику – цикл п'єс для фортепіано «Пори року».

Зараз прозвучить п'єса «Грудень», перший місяць зими. Слухаючи музику, ми намагатимемося відчути: про що ж хотів нам розповісти цією музикою Чайковський?

Музика допомагає нам краще відчути красу російської природи?

- Чому навчалися на цьому уроці?- Що викликало труднощі у ході виконання роботи?- Що сподобалось?- З яким настроєм ви йдете з уроку?- Придумайте назву своїх малюнків.- Люди мистецтва, художники завжди навчаються у природи. Вона приносить нам багато щастя, радості, ми повинні оберігати її, захищати, піклуватися про неї. Дивлячись на художні твори про природу, ми можемо почути музику, а слухаючи музику про картини природи, ми зорово уявляємо її чарівні образи.- Дивлячись на ваші роботи, мені відразу згадався вірш, який дуже точно відбиває те, що ви намалювали.

Ф. Тютчев

Чарівницею-Зимою

Зачарований, ліс стоїть-

І під сніговою бахромою,

Нерухомою, німою,

Чудовим життям він блищить.

І стоїть він, зачарований,

Чи не мертвий і не живий,

Сном чарівним зачарований,

Весь обплутаний, весь окований

Легким ланцюгом пуховий...

Фізкультхвилинка «Зимовий ліс»:

Ми прийшли до зимового лісу.

Скільки тут довкола чудес!

Праворуч берізка в шубці стоїть,

Зліва ялинка на нас дивиться.

Сніжинки в небі кружляють,

На землю гарно лягають.

Ось і зайчик проскакав,

Від лисиці він утік.

Це сірий Вовкнишпорить,

Він собі здобич шукає!

Не знайде він тоді нас!

Лише ведмідь у барлозі спить,

Так усю зиму він проспить.

Пролітають сніговики,

Які гарні вони!

У лісі краса та спокій,

А нам час уже додому.

Відповідно до сучасних вимог до уроку за умов запровадження ФГОС розроблено низку програм, що дає вибір сучасному педагогу.

Проаналізувавши зміст уроків з навчання пейзажу у програмах другого покоління, ми вибрали робочу програмуза редакцією Б.М. Неменського та розробили технологічні картиуроків для початкового та основного класів. краєвид урок образотворчий навчання

3 клас. "Мистецтво навколо нас".

IV чверть. «Мистець і видовище».

Тема: «Картина – особливий світ. Картина краєвид».

Мета: Формування художньо-творчої активності особистості, виховання естетичних почуттів, інтересу до образотворчого мистецтва, знайомство учнів із жанром пейзаж.

Предметні: зрозуміти, що картина - це особливий світ, створений художником, сповнений його думок, почуттів, переживань; дізнатися імена найбільших російських художників-пейзажистів; навчитися зображати пейзаж за поданням з яскраво вираженим настроєм; навчитися розмірковувати про творчу роботуглядача про свій досвід сприйняття творів образотворчого мистецтва.

2. Метапредметні: опанувати вміння бачити і сприймати прояви художньої культури в навколишнього життя; захотіти спілкуватися з мистецтвом, брати участь в обговоренні змісту та виразних засобівтворів мистецтва; навчитись організовувати самостійну художньо-творчу діяльність, вибирати кошти для реалізації мистецького задуму; опанувати вміння оцінювати результати художньо- творчої діяльності, власної та однокласників.

3. Особистісні: емоційно-ціннісне ставитися до навколишнього світу; толерантно приймати різноманітність культурних явищ; вдосконалення художнього смаку та здатності до естетичної оцінки творів мистецтва та явищ навколишнього життя; оволодіти навичкою роботи акварельними фарбами; захотіти використати художні вміння для створення гарних речей.

Практичне завдання: Зобразити осінній краєвид за поданням.

Обладнання та матеріали для учнів: 2 листи акварельного паперуа4, 2 альбомні листи, графітний олівець, гумка, пензель, склянка для води, аквареллю фарби.

Зоровий ряд: репродукції картин художників пейзажистів І. Левітана «На Волзі», «Володимирка», А. Саврасова «Граки прилетіли», «Розпівиця», Ф. Васильєва «Село», «Світанок», А. Куїнджі «На острові Валаамі» , « місячна ніч»; методичні посібники "Композиція у пейзажі", "Лінійна перспектива", "Повітряна перспектива", вправа для очей.

Музичний ряд: Ю. Ентін «Танець маленьких каченят», Людвіг ван Бетховен «Тиша».

Технологічна карта уроку:

Етапи та завдання уроку.

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

1. Організаційний етап

Привернути увагу дітей.

Показує слайди із фотографіями картин у музеях, житлових будинках, навчальних закладах:

Розповідає про картину загалом: дає визначення, пояснює, де і навіщо ми зустрічаємося з картинами, розповідає про світ у картині, про роль рами для картини. Демонструє слайд із репродукцією роботи І. Шишкіна «Пейзаж із соснами» (1882 р.) без оформлення та з оформленням рамою:

"Перспектива".

Розширювати кругозір дітей.

Дає визначення жанру образотворчому мистецтві, потім визначення пейзажу. Розповідає коротку історіюкраєвид. Формує мету та завдання уроку.

Пояснює, які типи пейзажів існують, демонструючи слайди з прикладами робіт:

Сільський краєвид. Міський пейзаж.

Коро. Гірський краєвид, 1860 року.

Ф. Алексєєв. Міська площа, 1790р.

Краєвид з людьми. Краєвид з тваринами.

Ф. Мілле. Збірниці колосків, 1857.

Д. Фатторі. У відпочинку, 1873.

Річковий краєвид. Краєвид з неба.

С. Дені. Річка, 1891.

Микола Реріх. Веління неба, 1915.

Гірський пейзаж. Краєвид з рівниною.

Е. Хопер. Зерновий пагорб, 1930.

Ж. Мішель. Велич. 1812.

Окутуючий краєвид. Панорамний краєвид.

Ж. Коро. Луга у Фонтенбло, 1864.

Л. Гофф'є. Вид на Валломброзу, 1890.

Показує слайд із репродукцією картини А. Саврасова

«Грачі прилетіли», 1871:

Читає вірш М. Лермонтова Весняний пейзаж»:

Коли навесні розбитий лід

Річкою схвильованою йде,

Коли серед лугів місцями

Чорніє гола земля,

І імла лягає хмарами

На півюні поля,

Мріяння зле смуток плекає

У душі моєї недосвідченої;

Дивлюся, природа молодшає,

Не молодіти тільки їй;

Ланіть спокійних полум'я червоний

З собою час виведе,

І той, хто так страждав, бувало,

Кохання до неї в серці не знайде.

Разом із учнями аналізує картину: який настрій виражено у пейзажі, стан душі, якими деталями митець передає пору року у роботі.

Демонструє слайд з репродукцією картини А. Куїнджі «Місячна ніч», 1895:

Намалюй мені шум дощу,

Сміх природи пустотливий,

Промінчик тріли солов'я,

І хвилюючий прибій.

Намалюй захід сонця в тиші,

Зірки-розсип кришталю,

Озеро в нічній глушині,

І чим дихає вся земля.

Намалюй подих вітру,

Зітхання річки молодої,

Горизонт, що чекає світанку,

І туман, що над водою.

Намалюй дерева в сукнях,

І трави великий килим,

І місяць у нічних обіймах,

Небо-казковий намет.

Намалюй. Віддай народу

Цей містичний краєвид,

Можливо тоді природу

Менше ображатимуть!

Разом із учнями аналізує картину: які почуття автор прагнув донести до глядача, стан душі твору.

Пояснює, що художник добивається виразності у пейзажі через певні прийоми. Починає розповідати про них.

Демонструє методичний посібник«Композиція у пейзажі», розповідає про типи композиції:

Схеми типів композицій пейзажів: 1 - схема горизонтальних просторових планів; 2 - горизонтальних просторових планів та центральної площини; 3 - горизонтальних просторових планів і ритму контрастних площин, 4 - горизонтальних просторових планів і площини куліси, 5 - горизонтальних просторових планів і 2 площин лаштунків, 6 - горизонтальних просторових планів і вертикальної лінії, 7 - горизонтальних просторових планів і 2 лаштунків з вертикальних 8 - горизонтальних просторових планів і вертикальних ліній; 9 - просторових планів діагонального напрямку; 10 - трикутного ходу в глибину до точки сходу в центрі картини; 11 - трикутних ходів у глибину до точки сходу в центрі картини сходу, що знаходиться у краю картини, 13 - трикутних ходів у глибину, точка сходу яких знаходиться у краю картини, 14 - ходи в глибину дугоподібного напрямку, 15 - ходи в глибину дугоподібного та трикутного напрямків, 16 - ходів у глибину дугоподібного напрямку кілька ходів у глибину дугоподібного та трикутного напрямків

І. Левітан "На Волзі", 1888. Тип композиції - трикутного ходу в глибину, точка сходу якого знаходиться біля краю картини.

Ф. Васильєв «Село», 1869. Тип композиції – горизонтальний просторовий план та площину куліси.

Демонструє методичний посібник «Лінійна перспектива»:

Дає визначення лінійної перспективи, основні поняття.

Наводить приклад репродукції картин:

А. Саврасов. Бездоріжжя, 1894. І. Левітан. Володимирка, 1892.

Показує методичний посібник «Повітряна перспектива»:

Дає визначення повітряної перспективи, основні закони

Наводить приклад репродукції картин:

А. Куїнджі. Ф. Васильєв. Світанок, 1873.

На острові Валаам, 1873.

Читає вірш А. Кліманова «Повітряна перспектива»:

Не мудруючи лукаво написати

Природу нині – дорогого коштує.

Художник, небо, поле – благодать!

Полотно, олія - ​​враження таке,

Що він побачив поле вперше,

Ультрамарин з білилами заважаючи.

На убрі ріллі ляже сніг у матрац

Мазки, смужки – на передньому краї

І лінії у горизонту тануть,

Зливаючись із небом… так і ми з тобою

Зіллємося з небом - живопис простий.

Слухати розповідь вчителя. Знайомитись з картинами та іменами найбільших пейзажистів Росії.

Розглядати та порівнювати картини-пейзажі, аналізувати їх, розповідати про настрої, які митці передають у роботі.

Опанувати знання композиції, лінійної та повітряної перспективи.

4. Динамічна пауза.

Виконати вправу для відпочинку очей.

Показує слайди презентації "Вправа для очей".

Виконувати кожен рух 6 разів:

Виконати вправи.

Вправа 1. «Прийоми роботи акварельними фарбами»:

Пояснює основні прийоми роботи акварельними фарбами:

1) Наносити поруч один з одним три вертикальні смужки різного кольору. Чекати, коли вони підсохнуть. Поверх них зобразити горизонтальні смужки інших кольорів.

2) Покрити одним кольором три прямокутники. Дати фарбі висохнути. Потім наносити її лише на два прямокутники. Третій прямокутник заповнити аквареллю ще раз - по просохлому шару.

3) Покласти поруч один з одним кілька мазків фарбою різного кольору, поки фарби не висохли, розмити і з'єднати краї пензликом.

4) Повторити третю вправу з трьома та більше кольорами.

Приклад роботи:

Вправа 2. «Фарби осені»:

Дає завдання плямами за допомогою аквареллю зобразити фарби осені: неба, зелені, землі.

Приклад роботи:

Вправа 3. «Розвиток почуття простору»:

Демонструє план місцевості, дає завдання зобразити краєвид цього плану, дотримуючись законів лінійної перспективи.

План території:

Виконувати вправи. Опанувати навички роботи акварельними фарбами. Розвивати почуття простору.

Вправа 1: "Прийоми роботи акварельними фарбами". Приклад дитячої роботи:

Вправа 2: "Фарби осені". Приклад дитячої роботи:

Вправа 3: "Розвиток почуття простору". Приклад дитячої роботи:

6. Динамічна пауза.

Виконати танцювальні рухипід музику.

Вчитель включає музичну композиціюЮ. Ентін «Танець маленьких каченят».

Виконувати танцювальні рухи під музику:

Виконати композицію на тему уроку, з дотриманням законів, правил перспективи та композиції.

Дає завдання виконати роботу на тему « Осінній пейзаж», дотримуючись законів композиції та перспективи, демонструє приклад виконання завдання:

Включає музику Людвіга ван Бетховена «Тиша»:

Виконувати творче завдання. Приклад готової роботи:

8. Рефлексія.

Що бачимо на 1 плані?

Що бачимо вдалині?

Яких законів композиції дотримуються?

Як дотримується перспектива?

Пропонує проаналізувати свої роботи.

9. Підбиття підсумків:

Зробити висновок з уроку.

Робити висновок з уроку.

Результати:

Предметні: Мати уявлення, що картина - це особливий світ, створений художником, сповнений його думок, почуттів, переживань; знати імена найбільших російських художників-пейзажистів; зображати пейзаж за поданням з яскраво вираженим настроєм; вміти міркувати про творчу роботу глядача, про свій досвід сприйняття творів образотворчого мистецтва.

2. Метапредметні: вміти бачити та сприймати прояви художньої культури у навколишньому житті; бажати спілкуватися з мистецтвом, брати участь в обговоренні змісту та виразних засобів творів мистецтва; вміти організовувати самостійну мистецько-творчу діяльність, вибирати кошти для реалізації мистецького задуму; вміти оцінювати результати художньо-творчої діяльності, власної та однокласників.

3. Особистісні: емоційно-ціннісне ставитися до навколишнього світу; толерантно приймати різноманітність культурних явищ; мати художній смак та здатність до естетичної оцінки творів мистецтва та явищ навколишнього життя; володіти навичкою роботи акварельними фарбами; прагнути використати художні вміння для створення гарних речей.

Дає домашнє завдання знайти картину І. Шишкіна "Пейзаж з гуляючими", 1869, проаналізувати її: визначити настрій картини, познайомитися з композицією, поспостерігати за правилами лінійної та повітряної перспективи. Дякує за роботу.

Записати домашнє завдання.

6 клас. «Образотворче мистецтво навколо нас».

IV чверть. «Людина та простір».

Тема: «Пейзаж у графіку».

Мета: знайомство з графічними замальовками та нарисами пейзажів відомих художниківРосії, вивчення прийомів передачі повітряного середовища за допомогою графічних матеріалів.

Предметні: розвивати візуально-просторове мислення як форму емоційно-ціннісного освоєння світу, самовираження та орієнтації у художньому та моральному просторі культури; виховувати пошану до історії культури своєї Вітчизни, що виражається в образотворчому мистецтві; набути досвіду створення художнього образуу жанрі пейзаж; набути досвіду роботи в техніці сухої пастелі; розвивати потреби спілкування з творами образотворчого мистецтва, освоювати практичні вміння та навички сприйняття, інтерпретації та оцінки творів мистецтва.

2. Метапредметні: навчити співвідносити свої дії з запланованими результатами, здійснювати контроль своєї діяльності в процесі досягнення результату, коригувати свої дії відповідно до ситуації, що змінюється; навчити оцінювати правильність виконання навчальної задачі; володіння основами самоконтролю, самооцінки; навчити працювати індивідуально та у групі.

3. Особистісні: формувати відповідальне ставлення до вчення, готовності та здатності до саморозвитку та самоосвіти на основі мотивації до навчання та пізнання; формувати комунікативну компетентність у спілкуванні з однолітками, дорослими у процесі творчої діяльності; розвивати естетичну свідомість через спадщину великих художників Росії, творчу діяльність естетичного характеру.

Практичне завдання: Створення графічного пейзажу на тему "Настрій погоди" у техніці сухої пастелі.

Обладнання та матеріали для учнів: 1 аркуш пастельного паперу, 3 альбомні аркуші, графітний олівець, гумка, суха пастель.

Зоровий ряд: репродукції картин та замальовки до них: А. Саврасова «Грачі прилетіли», А. Куїнджі. «Місячна ніч на Дніпрі», І. Шишкін «Павутиння у лісі»; методичний посібник «Повітряна перспектива у графіку»; репродукції пейзажів, виконаних у різних графічних техніках; вправу для очей.

Літературний ряд: Вірші: В. Козлова «Захід сонця холонув», М. Чумаченко « Сосновий бір»; вірші для динамічних пауз: «Разом лісом йдемо», «На дверях висить замок».

Музичний ряд: А. Вівальді «Скрипковий концерт, 3 год. Allegro», П.І. Чайковський «Пори року. Квітень".

Технологічна карта уроку:

Етапи та завдання уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

1. Організаційний етап.

Налаштування учнів на урок.

Перевіряє готовність учнів до уроку. Перевіряє явку учнів.

Перевіряти готовність робочих місць.

2. Етап мотивації та актуалізації знань.

Привернути увагу дітей.

Створити умови для виникнення у учня внутрішньої потреби включення до навчального процесу.

Дає визначення жанру краєвид. Розповідає про самостійне художньому значенніграфічний пейзаж. Розповідає коротку історію графіки. Пояснює, що перед написанням великих творів художники завжди перебували в пошуку композиції: робили замальовки та нариси графічними матеріалами. Демонструє слайди з репродукціями знаменитих картинта замальовок до них:

А. Саврасов. Граки прилетіли. 1871.

А. Куїнджі. Місячна ніч на Дніпрі, 1880

І. Шишкін. Павутиння у лісі. 1880-ті.

Читає вірші М. Чумаченко «Сосновий бір»:

Сосновий бір, сосновий бір

Який розмах, який простір.

Тут повітря рідкісної чистоти

Наповнений ароматом смол.

Тут дивовижний спокій

Як свічки, стрункі стовбури,

Одягнувшись золотою корою,

Вінчаються убором хвой.

Сосновий бір, сосновий бір

З тобою входить у розмову

То тріллю дятла, а часом

Співає мисливською трубою.

Алмазної чистоти джерело

Гіркоче по каменях елані,

Зустрічаючи сплеском сонця відблиск

І поцілунок тремтячої лані.

Сосновий бір, сосновий бір

Чарівних гуслів перебір

Уважно слухати. Розглядати слайди із фотографіями.

3. Повідомлення теоретичних відомостей.

Поставити цілі, завдання уроку. Розмова на тему уроку.

Узагальнити знання на тему «Композиція»,

"Перспектива".

Розширювати кругозір дітей.

Визначити послідовність малювання краєвиду.

Організувати активний діалог.

Формує мету та завдання уроку.

Розповідає про засоби виразності в графічний малюнокта різноманітність графічних технік. Демонструє слайди з репродукціями пейзажів, виконаних у різних графічних техніках:

Малюнок. Види малюнка:

Лінійний малюнок. Тоновий малюнок.

Малюнок-малюнок. Силует малюнок.

Розповідає про різні графічні матеріали в малюнку, демонструє приклади робіт:

Прості олівці. Кольорові олівці.

Вугілля. Туш.

Пастель. Сангіна (сепія, бістр).

Соус. Акварель.

Книжкова графіка:

Ілюстрація. Лубок.

Прикладна графіка:

Колаж. Плакат.

Знайомить учнів із друкованою графікою та її роллю в образотворчому мистецтві. Розповідає про поняття «естамп» та «гравюра». Демонструють слайди з видами друкованої графіки:

Випуклі гравюри:

Ксилографія. Ліногравюра.

Рельєфна гравюра на металі.

Поглиблені гравюри:

Різцева гравюра. Офорт.

Плоскі гравюри:

Літографія.

Розповідає про прийоми передачі повітряного середовища за допомогою графічних матеріалів. Показує методичний посібник «Повітряна перспектива у графіку»:

Слухати розповідь вчителя. Знайомитись із засобами виразності у графічному малюнку та з різноманіттям графічних технік.

Розглядати слайди презентації.

Опанувати знання повітряної перспективи у графіку.

4. Динамічна пауза.

Виконати вправу зі зняттям напруги з м'язів тулуба.

Зачитує вірш:

Разом лісом йдемо,

Не поспішаємо, не відстаємо.

Ось ми виходимо на луг. (Ходьба на місці.)

Тисяча квітів довкола! (Потягування – руки в сторони.)

Ось ромашка, волошка,

Медуниця, кашка, конюшина.

Розстилається килим

І праворуч і ліворуч. (Нахилитися і торкнутися лівої

ступні правою рукою, потім навпаки - правою ступні

лівою рукою.)

До неба руки простягли,

Хребет розтягли. (Потягування – руки вгору.)

Відпочити ми всі встигли

І на місце знову сіли. (Діти сідають.)

Виконувати рухи під керівництвом вчителя.

5. Практична діяльністьз виконання вправ.

Виконати вправи.

Організовує діяльність на вивчення нового матеріалу та повторення більш раннього через наступні вправи:

Вправа 1. «Графічні техніки»:

Пояснює правила виконання тонування малюнка в різній техніці:

Альбомний лист поділити на 6 частин. Потім виконати такі прийоми роботи олівцем:

1) Плоска тонування. Заштрихувати гранню олівця прямокутник.

2) Кругове тонування. Круговими рухами заштрихувати прямокутник.

3) Тонування різною товщиною ліній. Використовуючи різний тиск олівцем, зобразити у прямокутнику темне небо зі світлими хмарами.

4) Тонування контурним. Використовуючи різний тиск на олівець, намалювати стрічку, що в'ється, створюючи тривимірний ефект.

5) Тонування хрестом. Заштрихувати прямокутник в одному напрямку. Поверх першого штрихування, малювати дерево штрихами в інший бік.

6) Точкове тонування. Рука тримати вертикально і, ставлячи швидко точки, малювати зображення хмари.

Приклад роботи:

Вправа 2. «Прийоми роботи сухою пастеллю»:

Пояснює основні прийоми роботи пастеллю:

1) Пастель тримати під кутом і штрихувати гострою гранню.

2) Пастель тримати вертикально та штрихувати тупим краєм.

3) Обертку знімати і малювати всім боком пастельного олівця.

4) Малювати боком пастельного олівця, а потім круговими рухами тушкувати малюнок.

5) Поруч штрихувати двома крейдами різного кольору, потім за допомогою розтушовки з'єднувати їх.

6) Штрихувати краєм олівця смужку, поступово послаблюючи силу тиску, потім тушкувати малюнок, отримуючи тонову розтяжку.

7) Повторювати сьому вправу, потім поверх розтушовки штрихувати краєм олівця іншого кольору.

Приклад роботи:

Вправа 3. «Дика ожина»:

Пояснює етапи вправи, спрямованої на повторення основ повітряної перспективи:

Малювати триплановий пейзаж, використовуючи сухий пастель. Перший план зображати насиченим теплим; другий - більш м'яким та холодним; третій – світло-блакитним або світло-фіолетовим. Небо малювати довільний колір. Приступати до виконання ожини. На першому плані чагарники зображати насичено, домагаючись розмаїття з галявою та небом; малювати деталі: гілки, трави. На другому плані кущі з ожиною показувати силуетом, не промальовуючи деталі менш контрастно, ніж на першому. На останньому – образи ще більше узагальнювати, малюючи їх холодним кольором, за тоном, близьким до галявини, на якій вони стоять.

Приклад роботи:

Під час виконання дітьми вправ включає музику А. Вівальді «Скрипковий концерт, 3 год. Allegro»:

Виконувати вправи. Опанувати навичку роботи сухою пастеллю. Розвивати почуття композиції та простору.

Вправа 1. "Графічні техніки". Приклад дитячої роботи:

Вправа 2. "Прийоми роботи сухою пастеллю". Приклад дитячої роботи:

Вправа 3. «Дика ожина». Приклад дитячої роботи:

6. Динамічна пауза.

Виконати вправу для зняття напруги з рук.

Вчитель зачитує вірш та демонструє рухи рук під нього:

На дверях висить замок.

Хто б його відкрити зміг?

(Швидке з'єднання пальців у замок.)

Потягнули…

(Пальці зчеплені у замок, діти тягнуть руки у різні боки.)

Покрутили…

(Виконуються хвилеподібні рухи кистями рук.)

Постукали…

(Пальці зчеплені в замок, діти стукають долоньками один об одного.)

І відчинили!

(Пальці розчепилися.)

Виконувати рухи руками під керівництвом вчителя.

7. Практична діяльність із виконання основного завдання.

Виконати малюнок на тему уроку, з дотриманням законів, правил перспективи та композиції.

Дає завдання виконати роботу на тему «Настрій погоди», дотримуючись законів композиції та перспективи, показує приклад виконаного завдання:

Включає музику П.І. Чайковського «Пори року. Квітень":

Під час практичної роботи виконує передній, індивідуальний контроль.

Виконувати творче завдання. Приклад дитячої роботи:

8. Рефлексія.

Формувати вміння оцінювати себе та інших людей, бачити помилки та позитивні сторони в роботі.

Показує найкращі роботи, пропонує відповісти на запитання та оцінити малюнки. Забезпечує позитивну реакцію дітей на творчість однокласників. Задає питання:

Який настрій передає краєвид?

Що бачимо на 1 плані?

Що бачимо вдалині?

Як дотримано повітряну перспективу?

Пропонує проаналізувати власні роботи.

Згадувати мету та завдання. Аналізувати роботи однокласників, відповідаючи на запитання вчителя, висловлювати свою думку. Здійснювати самооцінку.

9. Підбиття підсумків:

Зробити висновок з уроку.

Робить висновок з уроку.

Результати:

1. Предметні: розвинути візуально-просторове мислення як форму емоційно-ціннісного освоєння світу, самовираження та орієнтації у художньому та моральному просторі культури; виховати повагу до історії культури своєї Вітчизни, вираженої в образотворчому мистецтві; набути досвіду створення художнього образу в жанрі пейзаж; набути досвіду роботи в техніці сухої пастелі; розвинути потребу спілкування з творами образотворчого мистецтва, освоїти практичні вміння та навички сприйняття, інтерпретації та оцінки творів мистецтва.

2. Метапредметні: вміти співвідносити свої дії з запланованими результатами, здійснювати контроль своєї діяльності в процесі досягнення результату, коригувати свої дії відповідно до ситуації, що змінюється; вміти оцінювати правильність виконання навчальної задачі; володіти основами самоконтролю, самооцінки; вміти працювати індивідуально та у групі.

3. Особистісні: сформувати відповідальне ставлення до вчення, готовності та здатності до саморозвитку та самоосвіти на основі мотивації до навчання та пізнання; сформувати комунікативну компетентність у спілкуванні з однолітками, дорослими у процесі творчої діяльності; розвинути естетичну свідомість через спадщину великих художників Росії, творчу діяльність естетичного характеру.

Задає домашнє завдання знайти 2-3 ілюстрації у жанрі пейзаж, проаналізувати їх: визначити настрій картини, познайомитися з композицією, спостерігати за передачею повітряної перспективи. Дякує за роботу.

Записати домашнє завдання.

Розділи: МХК та ІЗО

Клас: 5

  • Освітня:
познайомити учнів із творами образотворчого мистецтва, навчити учнів попереднього виконання начерків за описом вчителя.
  • Розвиваюча:
  • формувати в учнів уміння виділити головне у сюжеті, розвивати творчі здібностіучнів, спостережливість, зорову пам'ять під час малювання дерева (ствол, гілки, силует).
  • Виховна:
  • виховання почуття прекрасного, любові до природи рідного краю(Села) і дбайливого ставлення до неї.
    • Освітня:
    перевірка знань учнів на тему через гру: «Дізнайся дерево».
  • Розвиваюча:
  • формування краси весняного пейзажу, дерев через репродукції картин художників І.І.Левітан «Березень», А.К.Саврасов «Грачі прилетіли», художника – односельця С.В.Нарижного та ін. Розмова про жанр образотворчого мистецтва – пейзаж.
  • Виховна:
  • виховання любові до рідній природіі дбайливе ставлення до неї.

    Тип уроку: засвоєння та закріплення нових знань.

    Форми організації навчальної діяльності: фронтальна, групова, індивідуальна.

    Обладнання:

    • Для вчителя
    : репродукції художників-пейзажистів І.І.Левітан «Березень», А.К.Саврасов «Грачі прилетіли» та ін., ілюстраційний матеріал (дерева, птахи), репродукції художника – односельця С.В. Нарижного, дитячі малюнки, казковий герой(гном із телеграмою), виставка дитячих малюнків, презентація до уроку.
  • Для учнів
  • : альбоми, простий та кольорові олівці, стерка, твори про весну.

    Хід уроку

    I. Організаційна частина

    а) вітання;
    б) виявлення чергових;
    в) наявність учнів у класі, готовність класу до уроку.

    Структура уроку

    Зміст Діяльність вчителя Діяльність учня
    1. Мотивація Вчитель читає епіграф, ( слайд 2). Зосереджує увагу репродукціях картин І.І.Левітана, А.К.Саврасова, художника – односельця С.В.Нарыжного та інших виставці дитячих малюнків. Слухають, розглядають, розуміють, відповідають, дивляться слайди презентації.
    2. Організаційно – діяльною Розмова про красу весняного краєвиду. Поетична сторінка. Читання віршів про весну,

    дивляться слайди презентації.

    3. Цілепокладання Ставить цілі уроку. Слухають, доповнюють, пропонують.
    4. Основна частина. Виклад нової теми Розмова про красу рідної природи. Поняття краєвид. Репродукції картин І.І.Левітана «Березень», А.К.Саврасов «Грачі прилетіли», художника – односельця С.В.Нарижного та інших. Слухають, міркують, відповідають, порівнюють, діляться враженнями, дивляться слайди презентації.
    Гра: «Дізнайся дерево». Поетична сторінка, загадка про професію.

    Екологічна розмова – гра (гном із телеграмою).

    Робота у творчих групах.

    Слухають, відгадують, дивляться слайди презентації. Читання творів про весну. Міркують, мислять, пропонують.

    5. Практична робота Пояснення завдання. Поетапне виконання малюнка.
    Проведення динамічної паузи.
    Поетична сторінка.
    Відповідають, пропонують.

    Зображують силует дерева, виконають у кольорі.

    6. Контрольно-оцінний (підбиття підсумків уроку) Учень захищає свій малюнок. Колективний аналіз робіт учнів.
    7. Рефлексія Оцінюють, роблять висновки.
    8. Домашнє завдання Записують у щоденниках.

    ІІ. Основна частина. Викладення нової теми.

    Весняний пейзаж. Малювання по пам'яті та за поданням весняного дерева».

    1. Вступна бесіда про весну. Про дивовижну прекрасну пору року.
    2. Перегляд виставки дитячих малюнків (дерева, квіти, ягоди).
    3. Читання віршів про весну.
    4. Оголошення теми та мети уроку.
    5. Розмова про картини художників – пейзажистів (І.І.Левітан, А.К.Саврасов та інших.). Розмова, розповідь про митців нашого села.
    6. Гра: «Дізнайся дерево».
    7. Читання вірша «Весняний ліс», загадка про професію – лісничий. Твори учнів про весну.
    8. Екологічна бесіда (гра).
    9. Узагальнення вчителя: вірші, твори, загадки, виставка дитячих робіт про природу, про прекрасну пору року – весна.

    Слайд 4–10

    1. – Ось і прийшла весна, на яку ми так довго з нетерпінням чекали. У ній багато радості, без якої неможливе велике кохання. Адже лише навесні ми краще бачимо і оком, і серцем. Прозорі дали, чисте повітря та вода, привабливі дерева та чагарники, лагідні промені сонця, чудовий спів птахів. Такий стан природи. Такий стан і душі людини, яка побачила весняне свято кольору та краси. І тому невипадково цій порі року присвячується багато прекрасних віршів.

    Слайд 11, 12

    3. 1-й читець:

    Вже тане сніг, біжать струмки
    У вікно повіяло навесні...
    Засвищуть скоро солов'ї
    І ліс одягнеться листям!
    Чиста небесна блакить
    Тепліше і яскравіше сонце стало,
    Час хуртовин злих і бур
    Знову надовго минула.

    Дзвінко капають краплі
    Біля нашого вікна,
    Птахи весело заспівали -
    До нас тепер настала весна!

    Слайд 14, 15

    Ми вчора знайшли проліск
    На проталині лісовій
    Блакитна квіточка ніжна
    Пахне сонцем та навесні.

    4. – Невипадково тема нашого уроку називається: «Малювання по пам'яті та за поданням весняного дерева». При виконанні малюнка постарайтеся передати красу і всю велич весняного дерева, а разом з цим і ваше кохання, і ставлення до природи. Для цього потрібно бути дуже уважними.

    5. - Але перш давайте згадаємо: «Які зміни в природі з приходом весни ви побачили?

    Відповідь учнів: На вулиці стало тепліше, сонячне проміння лагідно гріє землю, небо об'ємне, блакитне. На деревах набухають нирки, трава зеленіє, все оживає довкола, чути спів птахів та ін.

    – А зараз розглянемо картини, присвячені пробудженню весни, написані художниками – пейзажистами.

    1. Левітан І.І. "Березень".

    2. Саврасов А.К. «Грачі прилетіли» (та ін).
    3. Перегляд картин художників – односельців.

    6. - Справжньої весни ми відчуваємо з прильотом птахів. Деякі з них сьогодні у нас у гостях. Вони не просто прилетіли до нас, а пропонують вам пограти в гру: «Дізнайся дерево». За описом чи з історії походження ви повинні дізнатися, про яке дерево йде мова. Для цього ми розділимося на 3 команди.

    Робота у творчих групах.

    Завдання 1 команді (ластівка загадує)

    «Диво дивне»
    Багато казок люди вирушають за тридев'ять земель у тридесяте царство шукати диво дивне, дерево дивне…. Ось одне з них поряд із будинком, або біля дороги, або в гайку. Дивовижне дерево – справжня російська красуня. У неї єдина у світі незвичайна кора за кольором. А сік є чудовим напоєм. Відповідь: слайд 20, 21

    Завдання 2 команді (шпак загадує)

    «Історія з кошиком»
    Років двісті з невеликим назад із Азії у кошику привезли до нас фрукти. Фрукти з'їли та кошик викинули. А вона була сплетена з гнучких гілок. Викинули та забули про неї. Пруття, що здавалися сухими та мертвими, проросли, і виросло з них чудове дерево. На відміну від інших дерев її гілки схиляються до землі. Назвіть це дерево. Відповідь: слайд 23

    Завдання 3 команді (дятел загадує)

    «Сльози»
    Мабуть, восени немає красивіше за дерево. Здається, що його велике листя, що просвічує на сонці, виковане з тонких золотих пластинок. Дерево немов горить, вражаючи багатством відтінків багряного та зеленого, помаранчевого та жовтого. Кожен гарний за своїм, але форма листя незвичайна, складна з п'ятьма або сімома гострими виступами. Він має цікаву властивість передбачати погоду. Коли він «плаче», наче крапелька за крапелькою течуть «сльози» – це наближення дощу. Про яке дерево йдеться? Відповідь: слайд 25

    7. – А якщо ми посадимо одночасно багато дерев, то вийде чудовий весняний ліс. Він також може бути різним: веселим і сумним, сплячим і бадьорим, таємничим і могутнім та ін. Я пропоную вашій увазі послухати вірш «Весняний ліс».

    Весняний ліс

    Усю зиму ліс
    Не ткав, не пряв -
    То спав, під снігом,
    То хворів.
    Але лише весна – червона прийшла
    Як тут же хвороба його пройшла:
    Привітався він, підбадьорився,
    У шовку і оксамит убрався
    І зашумів у всій красі:
    Дивіться все,
    Дивіться все
    Як я гарний,
    Як я могутній,
    Як головою
    Торкаюся хмар!
    Г. Долонщиків

    Всі ми знаємо, що є багато різних професій на землі. Усі вони важливі та потрібні. Я загадаю загадку, в результаті якої ви дізнаєтеся про цю професію, без якої просто не мислиме наше життя на землі!

    Щоб сосни, липи, їли
    Не хворіли, зеленіли,
    Щоб нові ліси
    Піднімалися в небеса
    Їх під дзвін і гомін пташиний
    Охороняє друг – …
    В. Степанов

    І домашнім завданням було написати твір про весну. Читання творів.

    Екологічна бесіда – гра

    - Ну, що хлопці, допоможемо? Ваші пропозиції.

    Узагальнення вчителем:

    Хлопці! Уважно подивіться на дерева, чагарники, трав'янисті рослини навколо школи та поблизу неї, загляньте в сад та на город. Багато хто з них є лікарськими, або лікують багато хвороб. Бережемо ж, і охоронятимемо їх.

    Нам сонце посміхнеться веселіше,
    І щодня нам радісним здасться,
    Коли пройдуть по всій рідній землі
    Загони наших саджанців.
    І добрі чарівники– ліси
    Схожі на поетів та чарівників,
    Природа дарує людям чудеса,
    А ми – її помічники!

    І на закінчення прекрасний вірш:

    Весняна

    Прийди, весна, і знову
    Нехай гаї оживуть
    Під шум струмка лісового
    Фіалки хай цвітуть!
    Нехай нас із сонцем разом
    Розбудить пташиний гам
    Ми бігатимемо з піснею
    По гаях та луках.
    Р. Різдвяний

    Отже, ми почули і побачили, скільки прекрасних слів можна сказати про нашу природу, дерева, весну. Завдяки цьому кожен наш новий день стає прекрасним та неповторним.

    Пояснення навчального завдання:

    а) малювання на основі попереднього опису вчителя;
    б) розкриття у сюжеті головного, характерного;
    в) відображення у малюнку конструктивної будови предметів, обсягу, пропорцій;
    г) кольори зображуваного об'єкта;
    д) виконання за етапами.

    Спочатку необхідно передати вигляд дерева. Зазначаємо допоміжними лініями висоту ствола. Обов'язково враховуємо, щоб зображення було вертикальним. Товщина ствола вибирається залежно від виду дерева. Промальовуємо бічні гілки, які утворюватимуть крону дерева. Вони можуть бути різними. Намагаємося робити їх довгими та плавними, щоб крона вийшла об'ємною. Усередині зображаємо дрібні гілки. Дуже важливо знайти пропорції (співвідношення стовбура та крони). Визначити напрямок гілок, притаманних даного дерева та його особливості. Потім переходимо до зображення у кольорі. Підбираємо холодні та теплі кольори. Наносимо відтінки, пожвавлюючи цим малюнок. Малюнок має бути красивим, акуратним.

    Динамічна пауза:

    Вітер дме нам в обличчя,
    Захиталося деревце.
    Вітерець все тихіше, тихіше
    Деревце все вище, вище.

    ІІІ. Закріплення

    Поетапне виконання малюнка.

    IV. Практична робота

    1) цільові обходи ( подальший розвитокзорового подання учнів, розвиток творчих здібностей);
    2) надання індивідуальної допомоги учням.

    Рефлексія.

    V. Заключний інструктаж

    а) підбиття підсумків уроку (відбір кращих робіт учнів);
    б) організація учнів на перерву.

    Список літератури:

    1. Образотворче мистецтво. Програма для загальноосвітніх установ 5–9 класи (Упорядник В.С.Кузін, С.П.Ломов, Є.В.Шорохов та ін. – М.: Дрофа, 2010).
    2. Образотворче мистецтво 5-й клас. Поурочні плани за підручником В.С.Кузіна (авт. - Упоряд. С.Б. Дроздова. - Волгоград: Вчитель, 2008). Для викладачів.
    3. Збірка загадок.
    4. Збірник віршів.

    МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА НАВЧАЛЬНОГО ЗАНЯТТЯ

    Назва УМК: Мультимедійні презентації: «І.І. Шишкін», «Весна – червона!», «Послідовність малювання пейзажу», кліп «Весна», картини художників із зображенням весняного пейзажу, методична розробкауроку. Предмет:Образотворче мистецтво

    Клас: 2

    Тема урока: «Весняний пейзаж»

    Місце і роль уроку в темі, що вивчається: Живопис. Весняний краєвид. 2 години. Перший урок.

    Тип уроку:Урок засвоєння нових знань.

    Мета уроку:створення умов розвитку у дітей художньої освіти, розширення уявлення про весняний пейзаж.

    Завдання уроку:формувати емоційно-чуттєві зв'язки між проявом кольору в природі та колірним строєм зображення; формувати художньо-графічні вміння; застосовувати у своєму малюнку прийом лінійної перспективи, поєднувати в композиції головні та додаткові елементиу пейзажі; розвивати осмислення навколишнього світу, а також сприйняття природи та мистецтва; у роботі з натури та по пам'яті розвивати у дітей асоціативне відчуття кольору; виховувати у дітей бережливе ставленнядо рідної природи, дружні відносинидруг до друга.

    Етап уроку

    Час, хв

    Методи та прийоми роботи

    форми організації навчальної діяльності

    Діяльність вчителя

    Діяльність учнів

    ФУУД (формування

    універсальних навчальних дій)

    I. Організаційний

    Привіт, друзі!

    Рада зустрічі з вами я!

    Давайте за руки візьмемося,

    У коло скоріше зберемося.

    Сонце світить нам у віконце:

    Я скучила трошки,

    Чекаю у колі своїх друзів!

    Збирайтеся швидше!

    Привітати один одного та побажати гарного настроюна уроці.

    Колективна

    Налаштувати роботу.

    Перевіряє готовність робочого місця.

    Привітання,

    перевірка підготовленості учнів до навчального заняття;

    організація уваги школяра.

    II. Підготовка учнів працювати на основному етапі.

    Загадка Якщо бачиш на картині намальована річка, або ялина та білий іній, або сад та хмари. Або снігова рівнина, або поле та курінь. Обов'язково картина називається (пейзаж). Хто здогадався, про що йтиметься на уроці? Молодці! Правильно! Йтиметься про пейзаж.

    Мозковий штурм. Розмова.

    Фронтальна

    Розмова із активними дітьми.

    Розмова з учителем. Відповідати на запитання.

    Забезпечити мотивацію вчення школярів, прийняття ними цілей уроку;

    Актуалізація суб'єктного досвіду учнів (особистісних смислів, опорних знаньта способів дій, ціннісних відносин).

    III. Засвоєння нових знань та способів дій.

    Хто може мені допомогти дати поняття краєвид? Підготовлені учні роблять повідомлення.

    Краєвид є зображення природи. Вперше він з'явився у Китаї, Японії та інших країнах сходу у 7-10 століттях.

    Пейзаж-рід живопису, що займається зображенням видів природи з передачею настрою, що їх навіює споглядання.

    Щоб уточнити про який пейзаж йтиметься, вчитель читає вірш А. Плещеєва.

    Вже тане сніг, біжать струмки,

    У вікно повіяло весною,

    Засвищуть скоро солов'ї,

    І ліс одягнеться листям!

    Для бесіди про весну та її прикмети переглянути презентацію «Весна-красна!» Рідна земля постає у новому образі: пробудження та різноманіття фарб. Провести гру: «Що асоціюється із квітами веселки?» Зарядка для очей. Давайте дамо нашим вічкам відпочити і зробимо зарядку для очей. Встаньте, будь ласка, і просто поморгайте. Подивимося по 10 разів вгору - вниз, праворуч - ліворуч, по колу вліво, по колу вправо. І просто поморгали.

    Під час розгляду репродукцій картин І. І. Шишкіна та відеоматеріалів звернути увагу на емоційний стан.

    Презентація «Послідовність малювання пейзажу» допоможе вибрати правильні прийоми та техніку малювання, точно визначити кольори та їх відтінки.

    Словесна Наочна Інтерактивна. Асоціативний ряд.

    У парах. Колективна.

    Пояснення. Показ прийомів малювання. Організація відпочинку дітей.

    Перегляд нового матеріалу. Заряджання для очей. Динамічна розминка.

    Забезпечити сприйняття, осмислення та первинне запам'ятовування учнями матеріалу «Весняний пейзаж», що вивчається.

    Сприяти засвоєнню учнями нового матеріалу, який призведе до

    певного висновку (узагальнення).

    Створити змістовні та організаційні умови засвоєння учнями методики відтворення матеріалу, що вивчається.

    Забезпечити осмислення та первинне запам'ятовування учнями матеріалу «Весняний пейзаж», що вивчається.

    Сприяти засвоєнню учнями нового матеріалу, який призведе до певного висновку (узагальнення).

    IV. Закріплення нових знань та способів дій.

    Динамічна пауза.

    Колективна

    Закріплення нових знань.

    Забезпечити закріплення в пам'яті учнів знань та способів дій, які їм необхідні самостійної роботиза новим матеріалом.

    Забезпечити під час закріплення підвищення рівня осмислення вивченого матеріалу, глибини його розуміння.

    V. Застосування знань та способів дій.

    Запропонувати дітям замалювати свої враження. індивідуальної роботиз дітьми можна надати такі рекомендації:

    При малюванні не треба захоплюватися дрібними деталями, це роздробить роботу і порушить загальний її настрій,

    Використовувати у своїй роботі яскраві кольори, що не кричать, адже ми малюємо природу, а в ній все гармонійно.

    Кліп "Весна". Музика підніме настрій і надихне створення яскравих робіт.

    Практичний, творчий

    Інтегрований (використання музики)

    Індивідуальна

    Контролювати правильність виконання роботи, дотримання техніки безпеки.

    Створити свій пейзаж, використовуючи різні техніки та засоби.

    Виконання роботи у повному обсязі. Розвивати прийоми роботи фарбами. Допомогти у оволодінні технікою малювання ватною паличкою. Забезпечити засвоєння учнями знань та способів дій на рівні їх застосування.

    Забезпечити формування в учнів умінь самостійно застосовувати знання.

    VI. Рефлексія. Демонстрація робіт.

    Діти, скажіть, будь ласка, що нового впізнали на уроці?

    Що для вас було найцікавішим? Що запам'яталося найбільше?

    Творчий. Словесний.

    Створити галерею робіт. Допомогти закріпити роботи.

    Постаратися закінчити роботу з усім класом. Закріпити свою роботу на дошці.

    Ініціювати та інтенсифікувати рефлексію учнів щодо свого психо-емоційного стану, мотивації, своєї діяльності та взаємодії з учителем та однокласниками.

    VII. Підсумок уроку.

    Діти, подивіться, будь ласка, на дошку, там уже готова виставка. Давайте оцінимо ваші роботи. Чия робота найбільш правильна щодо виконання весняного пейзажу, використання колірної гамита правильної техніки малювання.

    Мені сподобалися всі ваші роботи, ви молодці, ви впоралися із завданням. У нас вийшов чудовий виставковий зал.

    Запитання. Підбити підсумок уроку. Подякувати за активну участь на уроці.

    Відповіді на запитання.

    Виділення та усвідомлення учнями того, що вже засвоєно і що ще підлягає засвоєнню, свідомість якості та рівня засвоєння. Дати якісну оцінку роботи класу та окремих учнів.

    
    Top