Atviros pop vokalo pamokos metmenys. Švietimo portalas Pratimai dainuojant kvėpavimą

Savivaldybės biudžetas švietimo įstaiga

Papildomas ugdymas vaikams „Vaikų ir jaunimo kūrybos centras“

Savivaldybės subjektas Krasnoperekopsko miesto rajonas

Krymo Respublika

Metodinisplėtraatvirasklases

« Plėtra vokaliai - dainavimas įgūdžių įvairovė

egzekucija V ansamblis »

(naudojant kombinuotas technologijas:

žaidimų ir technologijų kolektyvas kūrybinė veikla)

vokalinio ansamblio „Magnolija“ vidurinės grupės (9-12 m.) mokiniams

MBOU DOD „Vaikų ir jaunimo kūrybiškumo centras“

Parengė Belkina Natalija Viktorovna,

mokytojas papildomas išsilavinimas

Pirmas kvalifikacinė kategorija

vokalinis ansamblis "Magnolia"

Krasnoperekopskas

Aiškinamasis raštas

Pamokos tema:„Vokalo ir dainavimo įgūdžių ugdymas estradiniame pasirodyme ansamblyje“

    Pamoka vyksta vokalo klasėje MBOU DOD „Vaikų ir jaunimo kūrybos centre“ pagal programą „Noriu gražiai dainuoti“, m. vidurinė grupė ansamblis (9–12 m.).

Pamokos tipas: mokomasis ir praktiškas, išsamus.

Forma: pokalbis, žaidimų treniruotės.

Technologijos ir metodai

Technologijos:

    komunikabilus;

    bendradarbiavimas;

  • tausojanti sveikatą.

Metodai:

    pedagoginiai metodai: dialogas, aiškinamasis ir iliustruojantis, žaidimai, teatralizavimas, pokalbis;

    organizaciniai metodai: grupė, darbas poromis.

Tikslas: ugdyti ansamblinio dainavimo įgūdžius ir meninį skonį, komandinio darbo įgūdžius bei ugdyti saviorganizacijos įgūdžius ir kūrybinę veiklą.

Užduotys:

    formuoti tvarų susidomėjimą mokymo medžiaga;

    ugdyti ypatingus muzikinius gebėjimus;

    formuoti atlikimo įgūdžius, ugdyti savarankiškumą, iniciatyvumą ir improvizacinius gebėjimus;

    skatinti didelį norą dirbti komandoje;

    ugdyti gebėjimą rūpintis savo sveikata.

Metodinis pagrindas

Ši pamoka paremta į asmenybę orientuotos N. E. Shchurkovos žaidimo, bendravimo ir bendradarbiavimo technologijos koncepcija (įkūrė novatoriška mokytoja Šalva Aleksandrovič Amonašvili), amerikiečių mokytojo Setto Riggso kalbinio dainavimo mokymai ir edukacinė programa papildomas ugdymas vaikams „Noriu gražiai dainuoti“.

Skiriamieji bruožaišią pamoką

    Teigiamas emocinis poveikis muzika ir draugiška atmosfera vaikui, kuri padeda sukurti palankų psichologinį klimatą;

    vaikų veiklos laikas prilyginamas mokytojo veiklai;

    bendravimo stilius yra pokalbio pobūdžio;

    Pamoka paremta nuoseklumo ir sudėtingumo principu;

    apibendrinimas atliekamas refleksijos forma;

    skirtas ugdyti socialinę ir komunikacinę kompetenciją, ypač: pripažinti vienas kito, kaip individo, vertę, plėtoti partnerystę.

Šios plėtros pranašumai

Tokios pamokos rengimo ir lavinamųjų vokalo pratimų parinkimo pagalba galite efektyviai paveikti vaikų grupę, ugdyti vienbalsį pasirodymą, ištaisyti neteisingą garsų kūrimą dainuojant, padėti vaikams atsipalaiduoti ir laisvai bendrauti bendraamžių grupėje.

Reikalinga įranga ir medžiagas

Pamokoje naudojama garso ir vaizdo įranga, vaizdinės priemonės, Pastabos. Saulės spinduliai dalinti vaikams, saulės spindulys iš kartono, balionai, markeriai.

tikėtinas rezultatas

      Draugiškos atmosferos kūrimas;

      teisingas kvėpavimo ir artikuliacijos pratimų atlikimas;

      aiškus unisonas garsas ansamblyje;

      taisyklingo dainavimo įgūdžių stiprinimas per pratimus ir žaidimų treniruotes;

      bet kurio vaiko priėmimas kaip partneris;

Pamokos planas:

. Laiko organizavimas

Sveikinimai, muzikinė ekrano užsklanda.

II. Tikslų nustatymas

Išnagrinėtos medžiagos kartojimas, tikslo paskelbimas, motyvavimas.

III. Pagrindinė scena

1. Mokomasis mokymas:

    apšilimas;

    giesmės;

    žaidimų ritmai.

2. Praktinė pamokos dalis

    pokalbis, susipažinimas su pagrindine „ansamblio“ sąvoka;

    dainų analizė, darbas su tekstu;

IV

    Atspindys „Saulėtas zuikis“.

    Apibendrinant.

    Optimizavimas ir padrąsinimas iš mokytojo.

Pamokos eiga:

.Laiko organizavimas

Sveiki vaikai. Labai džiaugiuosi matydamas tave šiandien klasėje. Už mūsų lango pavasaris, šildo saulė, o mūsų klasė šiandien taip pat turėtų tapti šiltesnė ir šviesesnė nuo jūsų šypsenų. Saulės spinduliai šviečia ne tik pro langą, bet ir bus atlygis kiekvienam už jūsų pastangas.

II. Tikslų nustatymas

Paskutinėje pamokoje dainavome balsių garsus. Sakyk, prašau, kas yra „uždanga“ ir kaip ji veikia dainuojant pop stiliumi? (vaikų atsakymas yra „uždanga“, tai yra lūpų padėtis dainuojant, pozicija išlaikoma per visą dainavimo procesą). Kaip dainuojamos balsės, į kokius kitus balsių garsus jie panašūs dainavimo būdu? (ir - a, ir - oi, a - ir,

a - o, u - o, u - a, o - a, o - i, e - a, e - i).

Šiandien darysime pratimus, kurie padės dainuoti ansamblyje. Toliau tobuliname savo vokalinius įgūdžius, kad taisyklingu dainavimu galėtume džiuginti save ir kitus.

Mokytojas: - Kodėl mums reikia įtikti kitiems?

Vaikų atsakymas.

Mokytojas: – Ar gali būti laimingas vienas? Pasaulyje bus daugiau laimingi žmonės, jei patinki kam nors kitam?

Vaikų atsakymas.

Šiandien jūsų džiaugsmas yra saulės spindulys. Jei saulė turi vieną spindulį, ar ji švies ryškiai? O kas, jei suteiksime džiaugsmo kitiems? Ar saulė švies ryškiau? (saulė turės daugiau spindulių, galės šviesti labai ryškiai).

III.Pagrindinė scena

1.Apšilti

    Kinijos kvėpavimo pratimai (kinų lėta muzika).

    Veido raumenų treniruotė, artikuliacinis apšilimas ( greita muzika).

    Pratimai dainuojant kvėpavimą.

2.Giesmės

Giesmių metu mokytojas atkreipia dėmesį į teisinga padėtis lūpos „Aklas“ turėtų dirbti su bet kokiu garsu.

Kaip yra lūpų padėtis dainuojant „A“ garsą? ( vaikų atsakymai) Dainuodami visus balsius išlaikykite pozą. Dainuodami aukščiausius garsus įsivaizduokite, kad reikia ištarti garsą stovint ant daugiaaukščio stogo, kad garsas nusileistų. Jei jums reikia dainuoti labai žemą garsą, turite įsivaizduoti, kad dainuojate iš šulinio, kad nukreiptumėte garsą aukštyn.

1. - A – I – U – IU – IU – A – dainavimas pagal mažorinę triadą.

Mokytojas stebi situaciją kalbos aparatas giedant balses.

2. - BRA - BRE - BRI - BRABREBRIBROBRU.

dirbti su garsu R, keisti pirmuosius garsus STRA, GRA, VRA.

3. - I LETA – A – Y – oktava, šuolis.

Viršutinė nata skamba švelniai ir nepastebimai, apatiniai – taisyklingai ir ryškiai.

4. - Lūpų vibracija, atsipalaidavimas, dainavimas išplėsta triada Pratimas atliekamas siekiant atpalaiduoti lūpas ir paruošti jas liežuvio sukimui.

5. Giedoti liežuvio suktuką „Jautis turi nuobodu lūpą, jaučio balta lūpa buvo nuobodu“ ».

Dirbkite poromis, pirmiausia perteikite liežuvio suktuką pašnibždomis, tada dainuokite, kalbėkite tik lūpomis, be garso.

Mokytojas: Kodėl mes tiek daug dėmesio skiriame giesmėms klasėje? ( laisvai paimti daugiausiai aukštos natos dainoje išgirsti vienas kitą, kad vėliau jie galėtų darniai dainuoti ir gerai kalbėti žodžius).

3. Žaidimo ritmai

Dabar atliksime keletą pratimų, kurie padės išlaikyti bet kurio kūrinio ritmą. Jie turi būti atliekami aiškiai ir draugiškai,

1. POLYA-NE PRIE UPĖS / LABAI PIKTASIS KO-MA-RYS,

eikime plojimais

VIENAS, DU, NEMOKĖKITE, / SOON-RE-E U-BE-GUY.

Vaikščiokime ir plokime

2.Darbas poromis „Veidrodis“, improvizacija.

Sukurkite tam tikro skaičiaus ritminį modelį. Priešais stovintis asmuo turi tai pakartoti paskui savo draugą.

3.Dabar atsisėskime ir pasiklausykime paukščių čiulbėjimo (gegutė, muselgraužė, pelėda, straubliukas), (1-2 min.) paukščių balsų garso įrašas)

Paukščių trilai taip pat yra muzika, jie turi savo melodijas ir savo ritmą. Pabandykite ritmingai plojant pasakyti, kuri paukščio giesmė jums patiko labiausiai? ( improvizuotas vaikų atsakymai)

Pasukite.

2.Praktinė pamokos dalis

1. Pokalbis

Pasakyk man, prašau, kodėl mes dainuojame ir darome kvėpavimo pratimai mūsų pamokos pradžioje? ( mokytojas apibendrina atsakymus)

Taip, norint lavinti diafragmą, kad užtektų kvėpavimo kartu užbaigti ir pradėti dainos frazę, kad taisyklingai dainuotumėte. Kodėl mums reikia viską daryti kartu? ( nes mes esame ansamblis, komanda).

Ansamblis (prancūzų k.) –

    tarpusavio nuoseklumas, harmoninga dalių vienybė;

    meninis atlikimo nuoseklumas;

    atlikėjų grupė, koncertuojanti kaip viena meninė grupė.

Kokius ansamblius žinote?

Kuo skiriasi ansamblinis dainavimas nuo solo?

Koks yra ansamblinio dainavimo sunkumas?

Tik reikia visiems taisyklingai dainuoti, viską daryti kartu ir darniai, nes esame komanda!

2. Dainos analizė, darbas su tekstu

Mokytoja išdalina vaikams V. Osošniko dainelės „Balagančik“ žodžius (žr. priedą Nr. 2). Vaikai žino dainą.

Klausimai apie dainų tekstus:

Kodėl daina vadinasi „Balaganchik“?

Koks vaizdas pasirodo klausantis dainos?

Kiek eilėraščių yra dainoje? Kiek chorų?

Koks yra dainos pobūdis? (vaikų atsakymai).

Koks dainos tempas? ( vaikų atsakymai).

Plaikstydami parodykite eilėraščio ir choro ritmą.

Pažiūrėkite į dainos žodžius. Perskaitykite pirmą sakinį. Kuris žodis pirmoje frazėje yra svarbiausias, raktas? Gal tai keli žodžiai? ( vaikų atsakymai) Vaikai gali įvardyti kelis raktinius žodžius frazėje. Padėkite vaikams daryti loginius kirčius sakiniuose.

„Kai už langų dainuoja pūga, mums duris atveria senas NAMAS“

Dainuokite frazę su loginiais akcentais. Kad frazėje nebūtų nereikalingo kirčio, ​​geriau maišyti balses ne raktinius žodžius. Frazė turėtų atrodyti taip:

Kai už lango gieda pūga ir atsidaro seno namo durys, išryškinami priebalsiai ir balsės, aiškiai ištariamos dainuojant.

PLOJIMAI Mišriam protui, čia jau nebegyvena VAIKYSTĖS EchoskAzok.

Išimkime krūtinę ir pakelkime KNOCK dangtį.

preliudija yugisplaymuzicianANT,

ant Little Faithful Girls visas plakimas iš eilės.

Pateikite žymenis, kad paryškintumėte kirčiuotas balses ir aiškiai išsiskiriančius priebalsius. Darbas atliekamas kartu su mokytoju, ateityje taip ir bus namų darbai.

    Ansamblinis dainavimas

Mokytojas: - Pabandykime atlikti dainą atsižvelgdami į kirčiuotus žodžius, balsių garsus, paryškindami priebalsius frazių pabaigoje.

Mokytojas: - Puiku! Viską darote teisingai, o svarbiausia – kartu. Dabar atsistokite poromis ir atlikite dainą taip, lyg pasakotumėte istoriją vienas kitam. Prisiminkite išraiškingą pasirodymą. Dainuodami nepamirškite apie lūpų padėtį, įsiklausykite vienas į kitą, stenkitės išlaikyti ansamblį.

Vaikai dainuoja vieni kitiems, pabaigoje rankas pakelia tie, kurių draugas dainavo teisingai. Jei yra vaikų, kurių draugai nepagyrė, mokytojas randa teigiamų jų pasirodymo aspektų, taip pat pateikia įvertinimą.

Mokykimės choro partijas.

Iš pradžių dainuojame pirmąją partiją su pritarimu, paskui mokomės antrojo balso partiją.

Dalis pirmiausia deriname be muzikos, atidžiai klausydamiesi vienas kito.

O dabar reikia dainuoti dainą taip, lyg pasirodytum pavasario koncerte – draugiškai, darniai, visi kartu kaip ansamblis! Jei nepavyksta, dainuokite dar kartą.

Gerai padaryta vaikinai. Matau, kad labai stengiatės ir turite nuostabų ansamblį!

IV. Paskutinis pamokos etapas

Dabar sustosime ratu, aš apleisiu saulėtą zuikį, o tu man pasakysi, kas tau labiausiai patiko pamokoje, papasakosi, kokie jausmai tave apėmė pamokos metu, kaip jautiesi ir kaip tai galvoji. paaiškėjo Ar šiandien esate ansamblis, ar jums reikia labiau pasistengti ( vaikų atsakymai)

Mums labai svarbu klasėje dirbti KARTU, nes kiekvienas atskirai esame šviesos spindulys, o kartu – saulė. Mokytojas visiems vaikams išdalina saulės spindulius. Spinduliai prilimpa į saulėtą zuikį, pasirodo, SAULĖ. ( Skamba ansamblio „Barbariki“ atliekamos dainos įrašas.)

„Jei draugas nesijuokia,

Uždekite jam saulę

Tu įjungi jam žvaigždes – tai paprasta.

Ir kai tau to prireiks, visi tavo draugai bus šalia,

Kad tau įjungtų saulę ar žvaigždes“

Atsisveikink vaikai.

Literatūra:

    A. N. Petrova „Scenos kalba“, M., „Menas“ 1981 m.

    I. P. Kozlyaninovas „Scenos kalba“ M., „Menas“ 1976 m

    E. S. Zenovičius „Žodynas svetimžodžiai ir posakius“ M., „AST leidykla“ 2003 m.

    E. O Yaremenko „Programiškai - mokymo medžiaga. Muzika“ M., „Bustard“ 2001 m

    O. Daletsky, Literatūros ir muzikos almanachas „Jaunimo estrados“, „Menas mokyti dainuoti“, 2007 Nr.5 – 6.

    http://alekseev.numi.ru dainos ir muzika vaikų grupėms

    http://proekt-obrazovanie.ru (EER įvairiose srityse. Prezentacijų rinkinys meno, eismo taisyklių, muzikos ir kt. temomis)

PRIEDAS Nr.1

Kinijos kvėpavimo pratimai.

Skatina koncentraciją į pojūčius, lavina vaizduotę, koreguoja dėmesį, atpalaiduoja raumenis, kuria Teigiamas požiūris. Jei sąlygos leidžia, galite tai padaryti gulėdami.

Įkvėpimas skaičiuojamas iki vieno, dviejų, trijų. Iškvėpkite dvigubai ilgiau, t.y. 1.2.3.4.5.6. Įkvėpimas ir iškvėpimas vyksta ramiai, neįsitempus.

"Pavasaris"

Įkvėpkite – Įsivaizduokite, kad mūsų kūnas yra pavasaris. Jis tęsiasi iki pat dangaus.

Iškvėpti - Spyruoklė suspaudžiama kuo tvirčiau. Šiuo atveju kūnas nejuda, viskas vyksta tik vaizduotėje.

"Rokas, debesis"

Įkvėpkite – kūnas virsta nesvaria šviesa. debesis,

Iškvėpimas – pavirstame akmeniu. Akmuo labai sunkus, visa jo masė spaudžiasi ant grindų.

"Taškas, visata"

Įkvėpkite – pasklindame po Visatą, kiek leidžia vaizduotė.

Iškvėpti – kūnas „susitraukia“ į mažą tašką.

"Ąsotis"

Mūsų kūnas yra ąsotis, jis prisipildo švaraus, vėsaus vandens, o iš jo išsilieja purvinas vanduo.

Įkvėpti - ąsotis pripildytas vandens,

Iškvėpti – išsilieja vanduo.

Gimnastikos pabaigoje pripūskite balionas hic, iškvėpdamas į jį visą orą.

Artikuliacijos apšilimas.

Dirbti porose.

      Jie šypsojosi vienas kitam ir parodė savo lopinėlį. ( pakartokite kelis kartus)

      Paršeliai mėgsta linksmintis, tardami garsus „U - I“. Tuo pačiu metu lūpos veikia kaip gestų kalbos vertėjo lūpos.

      Pratimas „Arklys“ – paspaudimas liežuviu.

      Lūpos priešinasi liežuviui.

Pratimai dainuojant kvėpavimą

      „Pripūsk balioną“

Stovėdami tiesiai, nugara tiesiai, trumpai intensyviai įkvėpkite per nosį „į skrandį“. Tuo pačiu metu jūsų skrandis turi išsikišti į priekį kaip kamuolys. Iškvėpkite garsu „s“ tol, kol galite kvėpuoti (pajuskite, kaip kvėpavimas remiasi į diafragmą).

      „Pasiurbti pilvą»

Dirbkite pilvo raumenis, nepriklausomai nuo kvėpavimo. Skrandis išsikiša ir griūva.

      « Šaudymo garsai»

Be garso, su jėga tarti garsus P, T, F, S. PPPP - TTTT - FFFF - SSSS. Pratimas atliekamas su pagreičiu. Efektyviai atlikus pratimą, sušąla gerklė.

      « Paimk plunksną"

Įsivaizduokite, kad virš jūsų skraido plunksna. Susprogdinkite, kad nenukristų.

      „Užpūsk žvakę“

Mokytojas stovi priešais vaikus.

Įsivaizduokite, kad mano ranka yra žvakė. Paėmę oro, turite pasiųsti jį taip, kad užgestumėte šią žvakę.

Priedas Nr.2

"Balagančikas"

muzika ir tt V. Osošnika

Kai už langų dainuoja pūga,

Atveria mums duris senas namas.

Skambina tau plojimais,

Štai vaikystės pasakų aidas

Jau nebegyvena.

Paimkime girgždančią krūtinę

Ir pakelsime dangtį belstis.

Žaisk pūgos preliudiją,

Bet Pierrot verkia,

Pierrot verkia

Linksma, linksma stende.

Įmeskime anglis į šaltą židinį,

Sėdėkime prie laužo ir pasikalbėkime.

Išimkime dulkėtą albumą,

Kaip ir anksčiau, senus namus pasitiks triukšmingos šventės.

Paimkime girgždančią krūtinę

Ir pakelsime dangtį belstis.

Groti pūgos preliudiją, muzikante,

Visos lėlės stovės iš eilės ant plonų virvių.

Bet Pierrot verkia,

Šalta, šalta mažiesiems pirštukams.

Pierrot verkia

Linksma, linksma stende

Priedas Nr.3

Dainuojantys balsių garsai

I (A) O (A)

Ir (O) O (Ir)

A (I) E (A)

Tikslai:

  • supažindinti su dainavimo sąvokomis – ansamblis ir struktūra;
  • pasiekti stabilią monofoninio dainavimo intonaciją;
  • supažindinti su dvibalsio dainavimo rūšimis: priešingas balsų judėjimas, judėjimas lygiagrečiais intervalais kanonas;
  • pasiekti stabilią dvibalsio dainavimo intonaciją;

Užduotys: edukacinis:
mokyti: taisyklingo dainuojamojo kvėpavimo; dainos atlikimas unisonu; dainuoti žodį žiovaujant; aiškus priebalsių ir balsių giedojimas. kuriant: teisingos akademinės veiklos formavimas; lavinti ritmo jausmą, dėmesį, vaizduotę; klausos muzikinės atminties, dainavimo emocionalumo, išraiškingumo, vokalinės artikuliacijos, dainuojamojo kvėpavimo lavinimas. edukacinis: ugdyti elgesio kultūrą; ugdyti gebėjimą dirbti komandoje.

Mokymo metodai: pokalbis, palyginimas.

Įranga:
dainos „Liūtas ir kirpėjas“ įrašas;
kortelės su žodžiais: choras - geras, C-PART-E, jungiantis dalis į vieną;
dainos „Saulės vaikai“ muzikos partitūra. E. Krylatova žodžiai Yu.Entina;
DVD grotuvas;
minus dainos „Sleepwalkers“ garso takelis pagal muziką. L. Rubalskaja, žodžiai. B. Saveljeva.

Pamokos eiga.

1. Organizacinis momentas.

  1. Sveikinimai.
  2. Pasirengimo pamokai tikrinimas.

2. Giedojimas.

Kiekvieną pamoką pradedame trindami pirštus. Kodėl mes tai darome? (pirštų galuose yra taškai, atsakingi už visų organų veiklą; tai darome tam, kad dainuojant mūsų raiščiams padėtų visas mūsų kūnas.)

Dabar pereikime prie artikuliacinės gimnastikos. Kas yra artikuliacinis aparatas? (liežuvis, lūpos, kietasis ir minkštasis gomurys, apatinis žandikaulis.)

Pratimai:

  1. Futbolas (liežuvio galiukas juda iš dešiniojo skruosto į kairę)
  2. Dantis valomės iš išorės ir iš vidaus.
  3. Liežuvis nubrėžia kelią į vidų per dangų.
  4. Sukamaisiais judesiais judinkite lūpas iš vienos pusės į kitą.

Kur prasideda dainavimo procesas? (su įkvėpimu)

Kur nukreipiame orą įkvėpdami? (į skrandį). Kūnas laisvas, pečiai nuleisti.

Pratimai:

  1. Pripūskite balioną (įkvėpkite per nosį, sulaikykite kvėpavimą, iškvėpkite per SSS, oras išeina, balionas lieka).
  2. Trumpas įkvėpimas į skrandį, trumpas iškvėpimas „shoo“, „shush“.
  3. Važiavimas motociklu (rankos ištiestos į priekį, įkvėpimas - šepetys atgal, pritvirtinkite, iškvėpkite RRRRRRR).
  4. Pėdos pečių plotyje, rankos pečių lygyje, alkūnės sulenktos lygiagrečiai viena kitai. Sujungiame alkūnes, įkvėpiame, alkūnės į šonus, tack, kūnas žemyn. Iškvėpkite iki „Ha“.

Liežuvio suktukai:

  1. Jautis bukas, bukas bukas, jaučio balta lūpa nuobodu.
  2. Laivai čiupo ir čiupo, bet nelipo.
  3. Auksauodegė antis nardė ir iškilo į paviršių, išlindo į paviršių ir nardė.
  4. Yra kunigas ant galvos, kepuraitė ant kunigo, galva po kunigu, kunigas po kepure.
  5. Kaip 22 Egorki gyveno ant kalvos ant kalvos. Viena Jegorka, dvi Jegorkos ir t.t.

Mokytojo dėmesys turėtų būti nukreiptas į:

  • raumenų laisvė;
  • teisinga laikysena;
  • aktyvus kvėpavimo ir balso atramos raumenų darbas;
  • gebėjimas atsikvėpti ir tikslingai paskirstyti iškvėpimą;
  • rezonatoriaus sistemos veikimas;
  • bendras kalbos suprantamumas;
  • ritminis tikslumas.

Teksto tarimo parinktys:

  • aktyvus iškvėpimas frazės pabaigoje (liežuvio suktuvas „Jautis“);
  • tarimas su skirtinga intonacija (staigmena, džiaugsmas, pasipiktinimas), semantinio centro keitimas („Antis“);
  • žodinio veiksmo („Pop“) naudojimas.

1. Dainavimas užsimerkus. Dainuojant uždaru garsu, vystosi rezonatoriai.

Kylant garsams, įsitikinkite, kad gerklos išlieka toje pačioje padėtyje.

3. Teisingo puolimo sukūrimas.

Įsitikinkite, kad jūsų lūpos yra laisvos ir tolygus, pilnas garsas pereinant prie galvos registro. Kuo lėtesnis vibracijos greitis, tuo geriau.

5. Žandikaulio paslankumo ugdymas.

7. Aukštos gerklų treniruotės.


Neturėtumėte laikyti garso „ney“ nosyje. Jau bus gana "nosinis" dėl "n" garso perdėjimo.

3. Žinių atnaujinimas.

Klausa

Dabar klausysimės grupės „Remake“ atliekamos dainos „Liūtas ir kirpėjas“. Atkreipkite dėmesį, kaip šis kūrinys atliekamas. Su jokiu muzikos instrumentu akompanimentu ar be jo? Ar tai vienas balsas, ar bus keli balsai? Ką atlikėjai vaizduoja (imituoja) savo balsais? Ar yra a pagrindinis balsas ar visi balsai skamba lygiai vienas kitam?

Skamba daina „Liūtas ir kirpėjas“.

Taigi, ar kūrinys buvo lydimas ar a capella? (a capella) Ar tai buvo vienas balsas, ar buvo keli balsai? (keli balsai) Ar visi balsai lygūs, ar yra solo dalių? (vienas balsas – solo partija) Kas tarnavo kaip palyda? (akompanavimo vaidmenį atliko likę balsai) Tai, ką jie bandė pavaizduoti, mėgdžiojo kitus balsus (įvairių muzikos instrumentų garsas)

4. Motyvacija ir tikslų kėlimas

Unikalus balsas muzikinis instrumentas, jie gali pavaizduoti daug. Dabar jūs ir aš žinome, kad galite daug ką pavaizduoti savo balsu. Net ir taip, kaip daug mažų upelių suteka į vieną upę. Vienas balsas - pagrindinis - veda melodiją, likusieji turės „įlieti“ savo balsą į bendrą garsą. Bet tuo pačiu, nepertraukdami vienas kito ir įsiklausydami į pagrindinį. Su tokiu darniu, harmoningu dainavimu rezultatas bus „visiškai tekanti, pilnai skambanti upė“. Todėl mūsų pamokos tema „Skamba gyvenant vienybėje“ .

Ar tau patinka dainuoti chore? Kodėl geriau dainuoti chore? (Choras – gerai!)

Kas yra gerai? Kada žmogus jaučiasi gerai? (Tada, kai žmogus yra apsuptas draugų, kai tarp žmonių yra tarpusavio supratimas, jie yra susiję geri santykiai, rūpindamiesi vienas kitu. Kai visuomenėje viešpatauja taika ir draugystė, tada visi yra laimingi.)

Perskaitykite čia parašytą žodį (S-DALIS-E. S-DALIŲ junginys į E singlą).

5. Pirminis mokomosios medžiagos įsisavinimas.

Choras susideda iš skirtingi balsai, vakarėliai. Kai kolektyvas didelis, vadinasi choru, o kai giedotojų nedaug – vadinasi. ansamblis. Kaip vadinasi dainavimas, kai visi ansamblio nariai dainuoja vienu balsu? (unisonas) Ar visada dainuojame vieningai? (Ne) Kiekviena partija gali turėti savo balsą, savo vaidmenį. Visi ansamblyje vieni kitus klauso, papildo ir praturtina. Dainininkų balsai skiriasi, bet niekuo neišsiskiria. Jie patvirtina ne save, o visumą. Kai viskas tarpusavyje susiję, viskas laiku ir vietoje, tada gimsta harmonija ir grožis. Kai tarp garsų atsiranda susitarimas, jie vienas kitą papildo ir taip sukelia eufoniją. Ši eufonija taip pat bus vadinama ansambliu. Vokalas ansamblis- tai visų vokalinių elementų sujungimas į vieną visumą. Taigi, kokias žodžio ansamblis reikšmes mes sutikome šiandien?


8. Pamokos apibendrinimas ir refleksija.

  • Kokių naujų sąvokų išmokote klasėje?
  • Sąvokos ansamblio reikšmės.
  • Kas labiausiai įsiminė iš pamokos ir kas patiko?
  • L. Rubalskajos mūzų dainos „Sleepwalkers“ atlikimas, žodžiai. B. Saveljeva.

Naudotos literatūros sąrašas.

  1. Dubrovskaya S.V. Strelnikovos garsieji kvėpavimo pratimai. – M.: RIPOL klasika, 2008 m.
  2. Emelyanovas V.V. Balso vystymas. Koordinavimas ir mokymas. – Sankt Peterburgas: leidykla „Lan“; Leidykla „MUZIKOS PLANETA“, 2007 m.
  3. V.I. „Vokalas populiariojoje muzikoje“ M., 1989 m.
  4. Pasaulis vokalinis menas. 1-4 klasės: programa, pamokos rengimas, Gairės/aut.-valst G. A. Sujazova. – Volgogradas: Mokytojas, 2009 m.
  5. Mokymo metodika pop vokalas « Aiškus balsas» / Komp. T.V.Okhomushas
  6. Morozovas V.P. Rezonansinio dainavimo menas. Rezonanso teorijos ir technologijos pagrindai. – M., 2002 m.
  7. Romanova L.V. Pop vokalo mokykla. - Sankt Peterburgas: leidykla „Lan“; Leidykla "MUZIKOS PLANETA" 2007 m.

Sveiki, draugai!

Mokslo metai eina į pabaigą. Tai reiškia, kad netrukus vėl planuosime darbus – konkursus, renginius, metodinius pranešimus ir atviras pamokas. Manęs dažnai klausia, kokią temą pasirinkti metodinė ataskaita arba atvira pamoka. Galite atsakyti, žinoma, tą, kuris jus domina, kas svarbiau darbui.
Bet šiandien aš paruošiau pavyzdžių, ir jūs galite pasirinkti tinkamą temą iš šio sąrašo.

Sąrašas, žinoma, neapsimetinėja pilnas susirinkimas esė. Tik prisiminiau temas ir metodinius pranešimus, kurie buvo aptarti mūsų mokyklos vokalo ir choro skyriaus susirinkime.

Vokalo pamokų temos ir metodiniai pranešimai

— Pagrindinės mokymo formos MS


— Dainavimo instaliacija
— Balso organų sandara
— Balso tipo nustatymas
- Darbas su garso gamyba
— Kokybiškos intonacijos ugdymas tarp mokinių
– Dainuoti aukštoje pozicijoje
— Balso aparato sandara
— Garso formavimas
— Taisyklinga balsių daryba derinant su priebalsiais
Artikuliacinė gimnastika
— „apvalaus“ garso kūrimas
— Balso diapazono plėtra
- Dainavimas ir kalbinis kvėpavimas
— Dainuojančio kvėpavimo lavinimas atliekant pratimus
- Plėtra muzikinė ausis
— Ritmo pojūčio ugdymas
— Kūrinio analizė
— Vokalinių ir techninių įgūdžių ugdymas
- Dėmesio ir atminties ugdymas
— Darbas su smūgiais
— Darbas prie kantilenos
- Dirbk toliau meniškai darbai
— Skaitmeninė poezija. Ugdykite vaikų emocingumą ir meniškumą
— Tarpdalykiniai ryšiai: specialybės pamoka ir muzikos teoriniai dalykai
— Atlikimo įgūdžių formavimas
— Rezonatorių samprata
— Vibrato samprata
— Saugumas vaiko balsas
- Raumenų įtampos pašalinimas
— Dainavimas ant pritarimo ir garso atakos
- Vokalinė ortopedija
- Atlikimo muzikos kalba
Savarankiškas darbas Namai
— Balso mobilumo ir lankstumo darbas
- Darbas su dinaminiais atspalviais
— Vokalinių ir sceninių įgūdžių formavimas
— Stiprios valios vokalisto savybės
— Pasiruošimas spektakliui
- Įranga meninė išraiška
— Darbas prie koncertinio repertuaro
— Vaikų balso ugdymas ir ugdymas
— Užregistruoti lyginimo darbus
— Semantinė vokalinio teksto ir muzikos vienybė
- Darbas su atlikimo technika
— Ugdymo proceso aktyvinimas
— Inovatyvūs mokymo metodai
- Pamokos vedimo metodika muzikos mokykla(metodinės ataskaitos tema)
Vieša pamoka muzikos mokykloje (metodinio pranešimo tema)

SANKT PETERBURGO VALSTYBĖS BIUDŽETO MOKYMO ĮSTAIGA

PAPILDOMAS VAIKŲ UGDYMAS

"Sankt Peterburgo vaikų dailės mokykla Nr. 19"

ATVIRA SOLIO DAINAVIMO PAMOKA

„VOKALINIO KĖPAVIMO IR TEISINGO GARSO GAMYBOS DARBAS VOKALINIO CHORO SKYRIAUS JAUNESNIOSE KLASĖSE KAIP BŪTINA SĄLYGA DAINAVIMO ĮGŪDŽIAMS FORMUOTI“

Mokytoja - Elizaveta Borisovna Bokova

Koncertmeisterė - Anastasija Aleksandrovna Klimanova

Sankt Peterburgas

2012 m. lapkričio 26 d

Įvadas

Ši atvira pamoka skirta taisyklingam kvėpavimui dainuojant, taip pat kaip teisingai paaiškinti ir parodyti vaikui teisingą dainavimo kelią, kad balsas visada skambėtų aiškiai ir neįtemptas, nepaisant vokalo registrų ir niuansų. dirbti.

Per pamokas mokytojai dažnai pamiršta taisyklingo kvėpavimo svarbą, tačiau tai yra ilgalaikio ir nekenksmingo dainininko balso aparato naudojimo pagrindas.

Labai svarbu vaikui paaiškinti, kad „giliai kvėpuoti“ yra mitas, nes teisingiausias, sveikiausias ir natūraliausias kvėpavimas, kuriuo, beje, kvėpuoja visi naujagimiai ir maži vaikai, yra ne krūtinė, o daroma su pilvo (diafragmos) judėjimas, taip pat mažas (t. y. nereikia su juo daug „išpūsti“). Taip pat svarbu vaikui paaiškinti, kad kvėpavimas – tai visų pirma atsipalaidavimas, kad jis neprisispaustų, kai iš pastangų paima orą (kaip dažnai nutinka), paaiškinti, kad tinkamai kvėpuojant atsiranda jausmas, tarsi orą įtraukiate su skrandžiu, o ne su plaučiais, ir visas oras išeina tarsi iš karto įkvėpus į pilvą toks jausmas.

Labai svarbu vaikui paaiškinti, kodėl toks kvėpavimas toks svarbus. Žinoma, reikia jam pasakyti, supaprastinta forma kad neteisingai kvėpuodami krūtine orą paimame iš tos plaučių dalies (viršutinės dalies, kurioje pakyla ir pečiai), aplink kurią nėra raumenų, o iškvepiant oras negauna reikiamo slėgio eikite tiesiai į rezonatorius. Tuo pačiu metu mūsų balso stygos ir juos supantys raumenys atlieka dvigubą funkciją – ne tik sukuria garso aukštį, bet ir sulaiko bei stumia orą (dėl to užkimimas ir dažnas stygų nuovargis tiek mažose, tiek suaugusieji dainininkai). Teisingai įsisavinus orą, diafragma, kuri yra vienas stipriausių mūsų kūno raumenų, duoda orui reikiamą „siųstuvą“, kuris iš karto patenka į rezonatorius – krūtinę ir galvą, kur juos lengviau valdyti ir ten jis skamba, užpildydamas mūsų kūną garsu. Tuo pačiu metu raiščiai ramiai atlieka savo darbą, sukurdami mums reikalingą garsą. Yra buvę atvejų, kai dainuodamas žmogus neteisingai paėmė orą ir smarkiai pasuko galvą – nuo ​​įtampos plyšo raiščiai. Iš šio pavyzdžio matome, kaip svarbu užtikrinti, kad vaikas dainuodamas taisyklingai kvėpuotų, nes labai svarbu saugoti, išsaugoti ir vystyti šį trapų instrumentą.

Taip pat mūsų pamokoje aptarsime ir parodysime, kaip teisingai nukreipti garsą į savo krūtinės ir galvos rezonatorius, kad garsas visur skambėtų sklandžiai, skamba ir gražiai.

Tuo pačiu labai svarbu, kad vaikas dainuotų „savo“ balsu, niekieno nekopijuodamas, kitaip jo skambesys gali pagilėti ir grįžti į gerklę, kas dažnai nutinka, kai vaikai pradeda kopijuoti operos dainininkus ar jų suaugusius mokytojus. . Jam reikės kopijuoti tik teisingus pojūčius, mokytojo raumenų atmintį, kuri savo ruožtu turi suprasti, kaip šiuos pojūčius, teisingą kvėpavimą ir garso kūrimą paaiškinti priešais stovintiems vaikams, kad visi, net ir patys neramiausi ir nedėmesingas vaikas, tai supranta ir kartoja. Čia ateina žaidimas, įdomių vaizdų, taip pat darbai, kuriuos mokytojas padovanos mokiniui, kad sudomintų ir neprarastų dėmesio, paveiktų vaiko jausmų ir sąmonės dalyvavimą, kurie taip svarbūs pamokų metu. Visa tai prisidės prie to, kad mokinys, taisyklingai naudodamas balsą, per muziką įsijungs ne tik į meninę kultūrą, bet ir kurs kažką naujo muzikoje bei prisidės savo menine verte.


Į viršų