Majčino srce. Shukshin V.M. sin? O čemu ona razmišlja kad mu hita spasiti

Lekcija izvannastavna lektira u 7. razredu

Slika majke u pričama V. M. Shukshin

Gamira Zyalyaeva, učiteljica ruskog jezika i književnosti prve kvalifikacijske kategorije Kamskopolyanskaya Srednja škola"1

Ciljevi:

Probuditi interes za rad V.M. Shukshin;

razvijati govor i Kreativne vještine studenti;

Razviti vještine i vještine analize umjetnička analiza tekst.

Oprema: portret V.M. Shukshin, prezentacija.

Napredni zadatak:

1. grupa priprema materijal o majci V.M. Shukshin;

2. grupa čita i analizira priču "Majčini snovi"

Pitanja za analizu teksta:

    Koja je glavna tema priče?

    Zašto se priča zove Majčini snovi?

    Koji umjetničkih detalja razotkriti moralne kvalitete Maria Sergeevna: ljubaznost, pravda?

3. grupa čita i analizira priču "Zmijski otrov"

Pitanja za analizu teksta:

    Kako se otkriva karakter junaka kada sazna za majčinu bolest?

    Kakvu je krivnju osjećao prema majci?

    Koji umjetnički detalji priče otkrivaju moralnu atmosferu društva: grubost, nepoštivanje osobe, zahvalnost?

4. grupa čita i analizira priču „Daleko zimske večeri»

Pitanja za analizu teksta:

    Koja je glavna ideja priče?

    Koji likovni detalji pokazuju da djelo govori o ratu?

Teorija književnosti: tema, ideja, umjetnički detalj.

Uvod učitelji.

Sredinom 70-ih, selo Srostki na Altaju postalo je nadaleko poznato u našoj zemlji i inozemstvu. V, M, Šukšin je rođen i živio ovdje. Okolica sela je slikovita: brdovita ravnica s brezovim klinovima, prekrasan Katun s brojnim otocima i kanalima, planina Piket, poznata tisućama Rusa. U podnožju Piketa, na brežuljku, nalazi se kuća-muzej majke V. M. Šukšina pred očima cijelog sela. Vasily Makarovich kupio je ovu kuću za svoju majku 1965. godine za veliki honorar primljen za roman "Lubaviny".

V.M. Shukshin je volio ovu kuću. A kada je došao svojoj majci, nije se mogao zasititi i udahnuti onu puninu volje i duševni mir koji čovjek može doživjeti samo u rodnom kraju, u majčinoj kući.

Tema naše lekcije je "Slika majke u pričama V.M. Shukshin."

Teorije književnosti. Predmet. Ideja. Umjetnički detalj.

1. skupina.

Majka Šukšina Marija Sergejevna puno je značila njenom sinu. Volio ju je zahvalnom, sinovskom ljubavlju, bio je ponosan na nju. Kao mlada žena, ostavljena sama s malom djecom, podigla je Vasilija i Natašu na noge, podigla ih, naučila seljački rad i dala im obrazovanje.

2. skupina analizira priču „Majčini snovi“.

1. skupina.

Natalija Makarovna Zinovjeva, sestra V. Šukšina, rekla je: “Jednom se moja majka razboljela - imala je išijas. Bila je potpuno bez nogu, leđa joj se nisu mogla saviti ni ispraviti. Napisala je pismo Vasji o svojoj bolesti. Doista, Vasya je dugo i agresivno tražila zmijski otrov, što joj je liječnik preporučio. Ovaj lijek je tada bio manjak. U očaju, bojeći se da neće pronaći ovaj otrov, Vasilij je poslao telegram: "Primio sam pismo, tražim lijek." Mama se tada zabrinula da je napisala pismo. Sada, kaže, pola Moskve trči okolo. Ali ubrzo je dobila paket sa zmijskim otrovom. Ova je priča postala zaplet za pisanje priče "Zmijski otrov".

3. skupina analizira priču "The Serpentine Row".

U teškim ratnim vremenima Maria Sergeevna je imala vrlo težak život s dvoje djece. Majka je vezla, šila, tkala za ljude i za sebe, jednom riječju zaradila nešto za krumpir, brašno, žitarice. Zime su tada bile hladne i snježne. Ništa nije spasilo od hladnoće: ni deke na prozorima, ni krpe na pragu na vratima. Jedini spas bila je ruska peć koju je trebalo nečim zagrijati. Maria Sergeevna i Vasya otišli su na otok Talitsky u brezovu šumu (ovo je oko tri kilometra duž zaleđenog Katuna kasno navečer).

Priča "Daleke zimske večeri" govori o tim godinama djetinjstva Vasilija Makaroviča.

Grupa 4 analizira priču "Daleke zimske večeri"

1. skupina. Marija Sergejevna bila je jako uznemirena smrću svog voljenog sina, njezina je tuga bila velika i neumoljiva. Majka je i dalje slala pisma sinu, sada na grob.

“... Dijete moje, dijete, oprosti mi: utopio sam te gorkom suzom svojom. Ne mogu zaboraviti ni trenutka. Da imam krila, letio bih svaki dan na tvoj grob. Lakše bi mi bilo ... Ti si moj ljubljeni sin, svijetla ti uspomena, ti si moje nesretno milovanje.

Marija Sergejevna umrla je 17. siječnja 1979. nadživjevši sina četiri godine. Pokopana je u Srostkom, na seoskom groblju.

Rezultati lekcije.

Kakav je opći dojam priča?

Koji se činio zanimljivijim?

Zašto?

Ocjenjivanje znanja studenata.

Domaća zadaća: napišite recenziju po grupama

Javni sat na temu "Majčino srce" (prema priči V.M. Shukshin " Majčino srce»)
Ciljevi lekcije:
obrazovni: razmotriti duhovni svijet junaci priče V.M. Shukshin "majčino srce" (rad na percepciji i razumijevanju moralni problemi djela, usavršavanje vještina rada s proznim tekstom)
razvijanje: proširiti raspon čitateljskih interesa učenika, sposobnost isticanja glavne stvari u književnom tekstu.
odgoj: formiranje moralnih osobina - odgovornost za svoje postupke prema rodbini, društvu, svijest o sebi kao osobi.
Vrsta sata je sat utvrđivanja i usavršavanja znanja, vještina i sposobnosti.
Pogled lekcija – lekcija- odraz.
Metoda - djelomično - pretraga, analitički razgovor
Obrasci - rad s ključni koncepti, rješavanje problema
Oprema - portret pisca, reprodukcije slika, rječnik S.I. Ozhegova, glazbena podloga, brošure.
„Postoji najljepše biće koje ima
mi smo dužni - ovo je majka "N. Ostrovsky
Tijekom nastave.
Organiziranje vremena.
Slajd broj 1. Pogledajte slajd. Nadam se da prepoznajete ovu osobu. Ovo je pisac, scenarist i glumac V. M. Shukshin. U pismu sestri je napisao: "Pogledaj našu majku. Ovo je čovjek s velikim slovom." Danas u lekciji za analizu priča "Majčino srce".
Slajd 2. Tema lekcije je "Majčino srce" (upis u bilježnicu teme, epigraf)
Slajd broj 3. Analizirat ćemo tekst priče, na primjeru života junaka, razotkrit ćemo problem zločina i njegove uzroke, pokušat ćemo dotaknuti ono najintimnije – dušu, zaviriti u nju, uznemiriti ponekad uspavanu savjest.
učiteljeva riječ
Slika majke Pjesnici i pisci, skladatelji i umjetnici obraćali su mu se u svim vremenima, jer to je nama najbliža osoba - to je majka.
Slajd br. 3 Majka Majka Oni su uvijek draži svom djetetu - čak i ako nije Mozart, ni slavni znanstvenik, ni zapovjednik - pobjednik, čak i ako nema puno sreće, čak i jadan.
Njihova nesebičnost, njihova odanost i odanost svojoj dužnosti uistinu su bezgranični. Sposobnost za takvu nesebičnost pomiče zidove stare kuće, granice jedne obitelji - žena koja se bez ostatka daje svojoj djeci stvara oko sebe klimu srdačnosti i dobrote. To je priroda pravog čovječanstva. Biti sin ili kćer također je visoka sudbina.
"Čuvajte majke!" - proglasio je R. Gamzatov.
Neka ova riječ uvijek stoji I, probijajući svaku blokadu, Čak iu srcu kamenom probudit će Prijekor prigušenoj savjesti.
Možete dodati: čuvajte se kao što se oni brinu o nama! Ovaj bi poziv bio lijep, ali nestvaran: što može majka, može samo ona. A ipak Dati mir i radost je u našim rukama.
Slajd 5. V. M. Shukshin bio je vrlo ljubazan prema svojoj majci - M. S. Shukshina (volio je, pisao topla pisma, slao novac i bio uzrujan; što ga nije potrošila).
“Uči, ja ću pomoći. Preživjet ću već nekako." "Pusti ga, on će tamo donijeti više koristi", rekla je njegova majka.
V. M. Shukshin se uvijek sjećao i razumio što je njegova majka učinila za njega u glavnoj stvari - u želji da njegov sin postane prava osoba. I sin joj je odgovorio na isti način. Poslušajte retke iz njegovih pisama: “Spavam i gledam, majko, kako živimo zajedno.” “Draga, moja duša žudi za tobom, mama, kako si sa zdravljem, draga?”.
„Mama, dušo!
Osjećam da ti nedostajem, draga moja.
Pričekajmo do jeseni. sigurno ću doći. U rujnu. Samo ću odgoditi sve i barem tjedan i pol, ali doći ću.”
Šukšin je u pismu svojoj sestri napisao: "Pogledaj našu majku. Ovo je narod s velikim slovom."
3. Analiza priče
Rasprava o tekstu.
- Što mislite, mogu li se te riječi pripisati samo Šukšinovoj majci?
Učenik: Ove riječi mogu se pripisati majci koja voli svoje dijete, brine se o njemu, brine se za njega.
- O takvoj majci govori se u priči V. M. Shukshin "Majčino srce".
Koliko dijelova ima priča? Koji dio je veći?
Učenik: Priča se sastoji iz dva dijela. U prvoj pričamo o Vitki i opisuje njegov zločin. Drugi, najveći dio priče posvećen je majci Vitke Borzenkov.
– Zašto se priča zove “Majčino srce”, jer je riječ o ponašanju Mladić? (puno je iskustava palo na sudbinu majke).
- Potvrdite tekstom doživljaje majke i njezinu muku da oslobodi sina. (Majka se uplašila, pomolila se, jurila po selu, došla u policiju, uzviknula, majka shvatila i ušutjela, prekrstila sina itd.)
"Svaka riječ - u srcu daje"
Razmislimo o značenju riječi "srce" Slajd broj 6
Definicija za riječ srce:
Središnji organ cirkulacije krvi u obliku mišićne vrećice (kod ljudi, na lijevoj strani prsa, prsa). Srce kuca. Bolest srca (jedna od bolesti).
Figurativno značenje. Ovaj organ kao simbol iskustava, osjećaja, raspoloženja osobe. Netko ima zlatno srce (o vrlo dobroj osobi).
Figurativno značenje. Najvažnije mjesto nečega, fokus. Moskva je srce naše domovine. (Rječnik Ozhegov)
Što znači riječ "srce" u naslovu priče?
Zapisivanje u bilježnice leksičkih 2 značenja riječi srce.
Razgovor i usputno sastavljanje karte-tablice:
- Što se dogodilo s Vitkom, je li slučajno?
Učenik: Čin junaka ne može se nazvati slučajnim. Pio je, iako nije znao piti, postao je loš od pića; nosio je mornarički pojas u koji je bilo uliveno olovo: oženit će se bez ljubavi (tako je lako otišao s nepoznata djevojka); majka nije štedjela; na poslu nije sve u redu, ako dobra izvedba obećanje da ću pisati, onda samo iz usluge, iz sućuti prema majci. (Rad s riječju "natopljen", "natopljen".)
- Što znamo o Vitkinoj majci?
Učenik: Majka je živjela težak život Nije joj lako ni sada. Iz teksta priče čitamo: „Vitkina majka rodila je petero djece, rano je ostala udovica (Vitka je dojila kad je došao sprovod ocu u četrdeset i drugoj godini). I njen najstariji sin poginuo je u ratu u četrdeset petoj godini, djevojka je umrla od iscrpljenosti u četrdeset i šestoj, sljedeća dva sina su preživjela, dok su još dječaci, bježeći od velike gladi, otišli na regrutaciju u FZU (šk. of Factory Apprenticeship) i sada su živjeli u različitim gradovima. Vitkina majka je bila iscrpljena, prodala sve, ostala prosjakinja, ali njen sin je izašao - odrastao je snažan, lijep, ljubazan. Sve bi bilo dobro, ali pijan - postaje budala, postaje budala.
4. Shvaća li Vitka da svojoj majci duguje ne samo rođenje, već i činjenicu da je preživio ratne godine? Ispunjava li svoju sinovsku dužnost? Je li joj postao hranitelj, oslonac?
5. Kako se osjeća majka kada hrli spasiti sina? Pronađite u tekstu što autor piše o tome?
Student: „Bilo mi je teško gledati majku. Koliko je tjeskobe i tuge, koliko očaja bilo u njezinu glasu koji je postao neugodan. I premda su policajci jadno nevoljan narod, pa i oni - tko se okrenuo, tko je počeo pušiti.
6. Zašto se čini da majka ne čuje mnogo kad joj se kaže za zločin? Pronađite odgovor u tekstu.
Učenik: „Majčino je srce mudro, ali tamo gdje je nevolja prijetila vlastitom djetetu, majka nije u stanju opaziti tuđi um, a logika s tim nema ništa.”
Učenik: „U tom trenutku majka je imala nešto drugo u duši: odjednom je potpuno prestala razumjeti što je na svijetu - policija, tužiteljstvo, sud, zatvor Njezino dijete sjedilo je u blizini, krivo, bespomoćno i tko može li ga sada oduzeti od nje kad ona - samo ona, nitko drugi - njemu treba?
7. Kako se majka osjeća kada ide na spoj sa sinom? Pronađi u tekstu.
Učenik: „U očima majke sve je bilo maglovito i lebdjelo. Tiho je plakala, brisala suze krajem rupčića, ali hodala je po navici brzo, ponekad se samo spoticala o stršeće daske pločnika. hodao i hodao, u žurbi. Sada, shvatila je, mora požuriti, mora stići na vrijeme prije nego ga tuže, inače će ga kasnije biti teško izvući. Vjerovala je u to. Cijeli život nije radila ništa osim nosila se s tugom, a sve je bilo ovako - u hodu, ubrzo, brišući suze krajem rupčića. Neuništivo živjela u svojoj vjeri u dobri ljudi to će pomoći. Ovi - dobro - ovi su se uvrijedili za svoje, a oni - dalje od njih - pomoći će. Ne bi li pomogli? Sve će im reći - pomoći će. Čudno, majka nikad nije pomislila za svog sina da je počinio zločin, znala je jedno: velika se nesreća dogodila njezinu sinu. A tko će ga izbaviti iz nevolje, ako ne njegova majka? WHO? Gospodine, da, ona će ići pješice u te regionalne organizacije, ići će dan i noć i ići će, naći će ove dobre ljude, naći će.
8. Što zabrine majku pri susretu sa sinom?
Učenik: “Majka je svojim mudrim srcem shvatila kakav očaj pritišće dušu njezina djeteta.
Učenik: “Gospode, pomozi mi, oče”, neprestano je ponavljala u sebi. - Ne dopustite da vaš sin loše misli, urazumite ga. On je malo zanoloshny - bez obzira na to kako je nešto učinio sebi.
9. Kako se majka ponaša, zašto?
Učenik: Pokušava smiriti Vitku, ide do te mjere da laže o žrtvi i da su joj obećali pomoć bez greške. Ona uvjerava sina da će sve biti u redu. Pokušava ga moralno podržati.
10. Dakle, je li Vitka kriva? Što sad kažeš?
11. Pred kim je kriv?
Učenik: Pred žrtvama, pred društvom, pred majkom. Glavna krivica Vitke je, naravno, ispred nje.
12. Je li ti žao heroja? Tko je više i zašto?
13. Zašto je Šukšin svom djelu dao takav naziv?
Učenik: Priča ima takav naziv s razlogom. Šukšinu je bilo važno opisati kakve su muke padale na majčino srce, koliko je morala izdržati, zbog čega tako detaljno opisuje postupke majke nakon onoga što se dogodilo njezinom sinu.
14. Može li se Vitkina majka nazvati bogatom? Ne u materijalu, ali duhovni smisao? Što je to bogatstvo?
Učenici zaključuju da je njezino glavno bogatstvo ljubav.
Učitelj: I belgijski pisac s prijelaza iz 19. u 20. stoljeće, Maurice Maeterlinck, misli: „Sve su majke bogate ako vole svoju djecu.“
Učitelj, nastavnik, profesor. Kaje li se Vitka Borzenkov? Što mislite, zašto Vitka ne kaže svojoj majci cijelu istinu o tome što se dogodilo?
-Ima li u priči još bližih rođaka koji su Vitku pomogli u nevolji? (Majka je sama. I ovo je nesreća koja ju je snašla. Teško joj je. Prošla je sve instance, pomoći nigdje nije našla.)
- Kome se još majka obraća za pomoć? (Bogu)
- Zašto majka, obraćajući se Bogu, kaže: "Otrčat ću, zapalit ću svijeću za Nikolaja Ugodnog, zamolit ću ga"? (Nikolaj Ugodnik pomaže ljudima poput Vitke)
Riječ učitelja: U Rusiji se Nikolaj Ugodnik zove Nikolaj Zaštitnik, Nikolaj Čudotvorac, on pomaže osuđenima, odnosno onima koji posrnu.
(Vitka je zabrinut, sram ga je, ali zašto se dogodilo to što se dogodilo? (neodgovornost, neozbiljnost).
-Kakvo je bilo Vitkino odrastanje?
- Sudeći po tome s koliko godina, već se namjeravao oženiti, osnovati obitelj, možemo li pretpostaviti kakav je Vitka bio sin? (Ne baš poslušan, ne uvijek pažljiv, ne uvijek obavezan).
- Zašto Vitka, a ne Victor?
(Očigledno nema poštovanja od strane autora prema njemu. Sam apel potvrđuje da pred njima nije uvijek ozbiljna, ne osobito autoritativna osoba u selu).
- Postoji li u priči ime majke? Što to znači?) Autor je stvorio generaliziranu sliku prave majke pune ljubavi, koja sve oprašta)
- Kakav je stav autora? (Osuđuje Vitku)
- Što je izraženo autorova pozicija? (Jedan nepromišljeni čin sina odbije u srce majke, a kroz cijelu priču promatramo kako majka pati)
- Da, nepromišljen čin, rezultat - beskrajna patnja majke. Svaka osoba teži duševnom miru, harmoniji (dosljednosti, skladu). Ako sve što se događa stavite na vagu, kakva se nesrazmjerna slika dobije.
Slajd broj 6 Zadatak: mjesto s ovog popisa negativno i pozitivne osobine koji čine ljudsko ponašanje (iskušenje, odgovornost, ljubav prema majci, neozbiljnost, pretjerana lakovjernost, alkoholizam, iskrenost, svrhovitost)
S jedne strane sinovljevo lako, lako ostvarivo djelo, a s druge strane takve patnje i iskušenja majke. Uostalom, majka je stalno u akciji.
- Što je glavna ideja priča? (Odgovornost osobe za svoje postupke. Zapisivanje u bilježnicu)
- Što se sada može zaključiti? (Tako Šukšin poziva svoje junake i čitatelje na moralne smjernice kojima treba vladati osoba koja zna cijeniti i visoko nositi čast obitelji. Zapisivanje u bilježnicu)
4. kreativni rad po grupama (vidi dodatak)
5. Završna riječ učitelji.
ti koji stojiš na pragu obiteljski život, mora zapamtiti: sva nedjela djece ostavljaju rane, tragove na majčinu srcu.
Jako mi je drago, momci, što je priča dotakla vaše duše, natjerala vas da razmislite o sebi, o životu, o svojoj majci. V.M. Shukshin nam je pomogao da shvatimo sami sebe. 29. studenog, posljednja nedjelja u mjesecu, od 1998. godine u Rusiji se obilježava Majčin dan. Želio bih vam da budete pažljivi prema svojim dragim majkama ne samo na bilo koji dan, volite ih, brinite se o njima, budite dostojni sinovi i kćeri svojih majki.
I na kraju sata prispodoba Dm. Kedrin za razmišljanje
Dmitrij Kedrin
majčino srce
Djevojku muči kozak kod pletera:
- Kad ćeš me, Oksana, voljeti?
Dobit ću sablju da ukradem svoju
I svijetle šljokice, i zvučne rublje! -
Djevojka u odgovoru plete pletenicu:
- O tome mi je rekla gatara u šumi.
Ona proriče: voljet ću onog
Tko će majčino srce na dar donijeti.
Ne trebaju šljokice, ne trebaju rublji,
Daj mi srce svoje stare majke.
Nasipat ću njegov pepeo hmeljem,
Napit ću se - i voljet ću te!
Kozak od tog dana ušuti, namršti se,
Nisam pijuckao boršč, nisam jeo salamu.
Oštricom je prerezao majčina prsa
I s cijenjenim teretom krenuo
On je njezino srce na šarenom ručniku
Kohanoi unosi čupavu ruku.
Na putu su mu se oči zamaglile,
Popevši se na trijem, kozak se spotakne.
I majčino srce pada na prag,
Pitao sam ga: "Jesi li ozlijeđen, sine?"

Primjena
Teza: „Snaga majčinska ljubav- u njenom srcu

Opcija argumenta. O majkama možete pričati beskrajno. Ljubazne, ponosne, hrabre majke! Koliko su života njihove ruke spasile, koliko nesreća odagnale njihove lijepe riječi, koliko podviga učinila njihova hrabra srca. O njima se pišu pjesme, pjesme, lijepe legende i ozbiljne knjige.

Teza: " Dobra knjiga- ovo je potok kroz koji dobrota prodire u ljudsku dušu ”(F. Abramov)

Argument:_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Primjer:_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Zaključak:_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Varijanta argumenta (u prepričavanju) ... Svrha knjige je pomoći osobi da razumije sebe, podigne vjeru u sebe i razvije u sebi želju za istinom, bori se protiv vulgarnosti u ljudima, može pronaći dobro u njih, probuditi stid i gnjev u njihovim dušama, hrabrost, učiniti sve kako bi ljudi postali plemenito jaki i mogli produhoviti svoje živote svetim duhom ljepote ... (M. Gorki)

Teza: "Postoji samo jedan put do veličine, a taj put je kroz patnju" (Albert Einstein)

Ili: “Kad čovjek ne zna u koju je luku na putu, nijedan mu vjetar neće biti naklonjen” (Seneka).

Argument:_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Primjer:_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Zaključak:_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Opcija argumenta. Svaka osoba je individua jer ima svoju priču. U tijeku te individualne povijesti postoje i vlastiti "događaji" - ključni trenuci i prekretnice na životnom putu, kada donošenje određene odluke na duže ili manje dugo razdoblje određuje životni put osoba.

Vitka Borzenkov
Majka

U nacionalni odgoj Danas je proklamiran prioritet općeljudskih vrijednosti i slobodnog razvoja pojedinca. Šukšinovo djelo i danas je aktualno. Ova lekcija pridonosi obrazovanju interesa za rad pisca. Stoga je za analizu u lekciji uzet tekst priče „Majčino srce”. Održavanje emocionalne klime u razredu tijekom proučavanja ove teme omogućilo je poštivanje načela vizualizacije gradiva, pristupačnosti, uzimajući u obzir razinu pripremljenosti, dob i individualne mogućnosti i karakteristike učenika, kao i racionalnu kombinaciju kolektivni i individualni oblici i metode. akademski rad koji osiguravaju razvoj komunikacijske, osobne, vrijednosno-semantičke kompetencije učenika. Rad s tekstom omogućuje vam razvoj komunikacijskih vještina školaraca, razvijanje vještina usmenog i pisanog govora. U radu s tekstom učenici se koriste spoznajama i životnim iskustvom. Rad na takvim lekcijama omogućuje stvaranje motivacije za pretraživanje. Tijekom sata učenici proučavaju tekst. Razvija se i budi odnos između istraživanja i kreativnosti Intelektualne mogućnosti momci.


Otvorena lekcija na temu "Srce majčine svijeće ..." (na temelju priče V.M. Shukshin "Majčino srce")

Ciljevi:

    analizirati tekst priče “Majčino srce”;

    pokazati, koristeći primjer jednog Shukshinovog djela, pravu sliku života, duboko otkrivanje karaktera likova;

    probuditi živ odgovor na probleme našeg vremena;

    formiraju osjetljivu i odnos pun poštovanja majci, da probudi želju da budu dostojni sinovi;

    podučavati analizirati, razmišljati, donositi zaključke, uspoređivati;

    razvijati kreativne sposobnosti učenika;

    doprinijeti formiranju vještina točnih odgovora na pitanje;

    aktivirati emocionalne reakcije učenika, postići empatiju;

    promicati formiranje komunikacijskih vještina;

    doprinijeti formiranju vještine pisanja eseja (USE razina)

Vrsta lekcije: kombinirani.

Metode:

    verbalni (razgovor, priča);

    vizualni;

    elementi problemske metode (sastav-esej, tehnike usmenog usmenog crtanja, samostalno mišljenje);

    deduktivni (sposobnost analize, izvlačenja zaključaka);

    komunikacija pitanje-odgovor.

Oprema za lekciju: portret V.M. Šukšina, portret Šukšinove majke – M.S. Šukšina, tekstovi s V.M. Šukšin.

Oblici organizacije aktivnosti učenja:

    frontalni,

    skupina,

    pojedinac.

Epigraf:

Mi nismo siročad... sve dok imamo MAJKE.”
(V.M. Šukšin)

Tijekom nastave

ja Organiziranje vremena(vanjska i unutarnja psihološka spremnost, prozivka razreda).

II. Početak lekcije.

1. U pozadini glazbe zvuči pjesma Raise Kashkirove.

(čita pripremljeni učenik)

Radost majčinog srca -

Čuj beskrajni zov ljubavi.

Ti si moja nada i nagrada

Doći ću - ti samo nazovi.

Samo pozovi mog sina

I bolno srce, čisto svjetlo

Put do tebe će pokazati i noću,

Ako ste na njemu ostavili trag.

Kroz barijere, zaboravljajući umor,

Poletjet ću ti u pomoć

Zapaliti preostalo malo -

Svijeća Majčino srce!

2. Učiteljica: Majka ... Za svakog čovjeka - velikog ili malog, mladog ili starog - majka je najviše domaća osoba na tlu. Sve najbolje u čovjeku dolazi od majke koja je dala život... Majčinska briga, ljubav, toplina, strpljenje, briga za nas okružuju nas od rođenja do posljednjih trenutaka Majčina života.

Učitelj, nastavnik, profesor:Što misliš o kome ćemo danas razgovarati?

Učitelj, nastavnik, profesor: Tako je, o majci, o odnosu prema njoj, o neumornom, bezgraničnom majčinom srcu.

Predstavljanje teme i ciljeva lekcije.

Za temu naše lekcije uzeo sam stih iz pjesme Raise Kashkirove. „Srce majčine svijeće ...” (prema priči V.M. Shukshin „Majčino srce”).

Analizirat ćemo tekst priče, pokušati identificirati probleme koje autor pokreće u ovom djelu, svatko od vas će pokušati izraziti svoj stav.

3. Zapisivanje teme i epigrafa lekcije u bilježnicu.

Učitelj, nastavnik, profesor: Svi koji su osobno poznavali Šukšina u jedan glas govore o njegovom posebnom odnosu prema majci, Mariji Sergejevnoj. Evo odlomaka iz pisčevih pisama: „Kad umrem, ako budem pri svijesti, u posljednji ću čas imati vremena razmišljati o svojoj majci, o djeci, o domovini koja živi u meni. Nemam ništa drugo."

“Moja majka... je teško, opasno bolesna... I sad me sve boli i duša me boli. Nismo mi siročad... dok imamo MAJKE... Odjednom sam zadahnuo užasom i hladnim smradom: ako izgubim majku, ostat ću OKRUGLO siroče. Tada se nešto mijenja sa smislom života za mene.

Riječi iz pisma V.M. Shukshin V. Belova uzet ćemo kao epigraf našoj lekciji.

(bilježenje teme i epigrafa u bilježnicu)

III. Objašnjenje novog gradiva.

1. Učiteljica: V. M. Shukshin se uvijek sjećao i razumio što je njegova majka učinila za njega u glavnoj stvari - u želji da njegov sin postane prava osoba. A sin joj je odgovorio svojom ljubavlju.

Predlažem da pogledate kratku prezentaciju o neobično nježnom odnosu majke i sina koju su pripremili dečki iz našeg razreda.

Nakon lekcije možete se upoznati s izložbom fotografija i knjiga posvećenih V. M. Shukshin. Ovo je također rezultat grupni rad momci iz našeg razreda.

2. Izvedba naprednih grupnih domaćih zadaća.

(pogledajte prezentaciju)

"Srce majčine svijeće ..."

U biografiji Marije Sergeevne posebno je dirljivo kako je žena izdržala iskušenja sudbine.

Sama povijest obitelji Shukshin ponavlja sudbinu mnogih stanovnika Altaja. Maria Sergeevna rođena je 14. listopada 1909. u Srostkom. Njezina adolescencija poklopila se s razdobljem revolucije i građanski rat, nije morala studirati, zbog čega je cijeli život žalila. Udala se i rodila dvoje djece. Ali sreću novog života uništio je čekić represije, njezin muž je strijeljan. Radila je na kolektivnoj farmi, sama je odgajala djecu. Ponovno se udala i opet udarac - muž joj je poginuo na fronti. Opet sama, sada do kraja života koji je u potpunosti posvetila djeci.

Željela je da njezina djeca uče. Poslala je Nataliju u institut, kasnije je blagoslovila svog sina da studira u Moskvi, vjerovala je da ima drugačiju sudbinu ... Odricala se svega i pomagala svojoj djeci studentima. Marija Sergejevna tada je radila u seoskom frizerskom salonu i imala je skromna primanja. A sada, činilo se, djeca su stala na noge, možete disati, ali ... Natalyjin muž je rano preminuo, ostavivši je s dvoje petogodišnje djece. Maria Sergeevna je u tom trenutku postala oslonac i kćeri i unucima.

A onda ono najgore - smrt sina...

Kako ste sve to preživjeli, a ne postali psihički slomljena osoba? Kažu da je Marija Sergejevna bila stroga, ali poštena žena. To je u javnosti, ali ona se drugačije ponašala prema svojoj djeci, posebno prema sinu. Za svoju djecu Maria Sergeevna je bila i otac i majka, poštovala je malog Vasilija, nije je ponižavala kaznama - na kraju krajeva, on je bio jedini muškarac u kući.

U cjelokupnoj epistolarnoj baštini najdirljivija su njegova pisma majci. Gdje bi, uz svu svoju strogost, mogao naći takve riječi za svoju majku koje ne nalazi svaki sin - pa čak ni kćer!

Poslušajte što Vasilij Makarovič piše svojoj majci. Ovo pismo je napisano iz Lenjingrada. Vjerojatno u kasnim 1940-ima tijekom mobilizacije.

""Zdravo!

Uz tople sinovske pozdrave - Vasilije. Primio sam tvoje pismo. Prvo pismo od kuće. Možeš li zamisliti, draga moja, koliko su me oduševila i razveselila ova dva lista koje si ti napisao. Zaboravio sam kad su mi oči iskočile posljednji put suza, (to se dogodilo i gorko i uvredljivo), ali ovdje se nije mogao suzdržati. Ovaj osjećaj ne mogu opisati riječima. Iz njih mi je dahnuo zavičaj, polja, kuća, tvoja ih je ruka dotakla ... Ti

zamjeraš mi, majko, što nisam tako dugo rekla svoju adresu. Čak govorite stvari poput: "Zar te nije briga da znaš vlastita majkaživ ili ne." Mama, zar stvarno tako misliš? Da, kako bih mogao zaboraviti svoju majku. Ne, draga moja, neprocjenjiva moja, misao na tebe uvijek je bila moja vjerni pratilac. Podržala me u tome teški trenuci Uvijek me vodila na pravi put. Mogao sam zaboraviti na sve, samo ne na svoju majku. A ako nisam dao adresu, onda su za to postojali razlozi jači od moje sinovske ljubavi...’’

Nakon smrti svog sina, Marija Sergejevna nastavila mu je pisati. I preko prijatelja slao pisma na njegov grob Novodevichy groblje.

Evo pisma koje je napisala Marija Sergejevna nakon smrti V. M. Šukšina. "Sine, dijete moje drago, ne mogu te zvati. Nema mjesta u srcu u grudima, grlo me steže, želim na sav glas vikati - nema glasa, ne može me umiriti .. Pričaju mi ​​- ne čujem ih, ljudi hodaju - ja ih ne vidim. Samo jednu malu misao imam - nema moga dragog djeteta na svijetu. Ti si moj golub sivokrili, ti jesi moje Crveno sunce snivaj te dijete milo meni u snu grijes moje napaceno srce Milo moje dijete milo pricaj mi o svojoj nesretnoj smrti sta ti je bilo dijete moje nisam mislio na tako velika tuga Sine sanjaj reci mi dijete moje cekam te dijete cekam odakle cekam - ni sam ne znam draga moja draga moja za koga je sve nas ostavljaš?"

Vasily Makarovich se jako bojao nadživjeti svoju majku, jer je u njoj osjećao podršku. Jednostavno nije mogao zamisliti svoj život bez nje. Pa, majka, tim više, nije se mogla zamisliti bez "slatkog djeteta" Ali dogodilo se ...

TAKVA majka

mogao biti samo takav sin

Učitelj, nastavnik, profesor: Da, prava podrška V. M. Shukshinu je njegova majka.

“Uči, ja ću pomoći. Preživjet ću već nekako." "Pusti ga, on će tamo donijeti više koristi", rekla je njegova majka.

Vratimo se epigrafu.

- Kako shvaćate ove Šukšinove riječi? Zašto je to rekao? Što je ona prava majka, prema Šukšinu?

Da, ovo je majka koja voli svoje dijete, brine se o njemu, brine se za njega. Uvijek spreman pomoći mu.

Slika takve majke prikazana je u priči V. M. Shukshin "Majčino srce".

Razgovor o priči "Majčino srce":

1. Kakav je vaš prvi dojam o priči?

2. O čemu govori ova priča? Formulirajte temu.

(Priča otkriva temu nesebične majčinske ljubavi)

    Problem bezobzirne, slijepe ljubavi majke prema djetetu;

    Odnos između djece i njihovih roditelja.

4. Misliš li da je Vitka kriv za to što mu se dogodilo? Zašto ga autor naziva Vitka?

Nemoguće je nazvati slučajnim činom heroja. Pio je, iako nije znao piti, postao je loš od pića; nosio je mornarički pojas u koji je bilo uliveno olovo: oženit će se bez ljubavi (tako je lako otišao s nepoznatom djevojkom); majka nije štedjela; na poslu nije sve u redu, ako obećaju da će napisati dobru izjavu, onda samo iz usluge, iz sućuti prema majci.

5. Je li život Vitkine majke bio lak? Kakva su iskušenja pala na sudbinu majke? Je li Vitka postao hranitelj, oslonac svojoj majci?

Majka je teško živjela, nije joj lako ni sada. Iz teksta priče čitamo: „Vitkina majka rodila je petero djece, rano je ostala udovica (Vitka je dojila kad je došao sprovod ocu u četrdeset i drugoj godini). I njen najstariji sin je poginuo u ratu četrdeset pete godine, djevojka je umrla od iscrpljenosti četrdeset šeste, sljedeća dva sina su preživjela, kao dječaci su bježeći od velike gladi otišli u regrutaciju u FZU i sada. živjeli u različitim gradovima. Vitkina majka bila je iscrpljena, prodala sve, ostala prosjakinja, ali njen sin je izašao - odrastao je snažan, zgodan, ljubazan ... Sve bi bilo u redu, ali pijan - postaje budala, postaje budala.

6. Zašto je majka, po Vašem mišljenju, već starija žena, zauzeta svojom nesretnicom

sin? O čemu ona razmišlja kad mu pohita u pomoć?

“U očima majke sve je bilo maglovito i lebdjelo... Tiho je plakala, brisala suze krajem rupčića, ali hodala je po navici brzo, ponekad se samo spoticala o stršeće daske pločnika... Ali ona je hodala i hodala, u žurbi. Sada, shvatila je, mora požuriti, mora stići na vrijeme prije nego ga tuže, inače će ga kasnije biti teško izvući. Vjerovala je u to. Cijeli život nije radila ništa osim nosila se s tugom, a sve je bilo ovako - u hodu, ubrzo, brišući suze krajem rupčića. U njoj je neuništivo živjela vjera u dobre ljude koji će pomoći. Ovi - dobro - ovi su se uvrijedili za svoje, a oni - dalje od njih - pomoći će. Ne bi li pomogli? Sve će im reći - pomoći će. Čudno, majka nikad nije pomislila za svog sina da je počinio zločin, znala je jedno: velika se nesreća dogodila njezinu sinu. A tko će ga izbaviti iz nevolje, ako ne njegova majka? WHO? Gospodine, da, ona će ići pješice u ove regionalne organizacije, ona će ići i ići dan i noć ... Naći će ona te dobre ljude, naći će.

7. Pogledajte scenu razgovora Vitkine majke i policajca.

Realizacija grupnog zadatka (izvode dva učenika)

A onda je ušla Vitkina majka... I, prešavši prag, pala je na koljena i zaurlala, i zajecala:

Da, vi ste moji dragi Andeli, da, vaše razumne glavice!.. Da, možete se nekako snaći sa svojom uvredom - oprostite mu, prokletniku! Bio je pijan... Kad se otrijezni dat će i zadnju majicu, nikad nikoga nije uvrijedio...

Progovori najstariji, koji je sjedio za stolom i držao u rukama Vitkin pojas. Govorio je detaljno, smireno, jednostavnije – da majka sve razumije.

Ti čekaj, majko. Ustani, ustani - ovo nije crkva. Idi pogledaj...

Majka je ustala, pomalo umirena dobroćudnim tonom svog nadmoćnog glasa.

Pogledaj, pojas tvog sina... Je li služio u mornarici ili tako nešto?

U mornarici, u mornarici - na brodovima, na ovim ...

Sada pogledajte: vidite li? - prevrne načelnik značku, odmjeri je na ruci: - Ubiti čovjeka istim - dva puta dva. Udari jučer nekome ovom stvari s rubom - kraj. Ubiti. Da, i stan tri ostavio tako da se sada liječnici bore za njihove živote. I kažeš oprosti. Uostalom, doista je trojicu ljudi napravio, reklo bi se, invalidima. I jedan – u službi. Mislite sami: kako uopće oprostiti takve stvari?

Da, vi ste moji dragi sinovi! - uzviknula je majka i počela plakati. - Da, nešto se ne događa u pijanom slučaju ?! Da, svašta se može dogoditi - borili su se ... Smiluj se na njega! ..

Imam jednoga - sa sobom, dakle: i pijanica moja, i hraniteljica. A mislio se i oženiti - kako onda s djevojkom, ako je zatvoren? Hoće li čekati? Neće. A djevojka je ljubazna, iz dobre obitelji, šteta ...

Zašto je došao u grad? – upita poglavica.

Sala za prodaju. Na bazar - prodaj mast. Trebate nešto novca, budući da je vjenčanje u planu - gdje ih možete nabaviti više?

Nije imao novca sa sobom.

Sveti oci! - uplašena majka. - A gdje su?

Ovo treba njega pitati.

Da, ukrali su ga! Ukrali su ga! .. Da, dragi sine, zato se, očito, potukao - ukrali su mu ga! Lopovi su ukrali...

Lopovi su ga ukrali, ali što naš zaposlenik ima s tim - zašto je on njegov?

Da, našao sam se, očito, pod vrućom rukom ...

Pa ako svaki put ovako padneš pod vruću ruku, uskoro nam neće ostati policija. Prevrući su, tvoji sinovi! - načelnik je stekao čvrstinu. - Za ovo neće biti oprosta, dobit će svoje - po zakonu.

Da, vi ste moji anđeli, dobri ljudi, opet je molila majka, smilujte se meni staroj, tek sam sad malo progledao... Vrijedan je on momak, ali da se oženio. , bio bi potpuno kompetentan čovjek. Ja bih barem unuke čuvala...

Ne radi se ni o nama, majko, razumiješ. Postoji tužitelj! Pa mi smo ga pustili, a oni će nas pitati: na temelju čega? Nemamo narav. Nemamo ni to pravo. Neću sjediti na njegovom mjestu.

Ili možda nekako umiriti tog policajca? Imam platno, sad sam istkao platno – bezdan! Sve su pripremili...

Da, neće vam ništa uzeti, neće! - već je vikao načelnik. - Ne dovodite ljude u smiješan položaj, stvarno. Ovo nije kum s kumom posvađan, ovo je atentat na organe!

Kamo sad da idem, sinovi? Ima li tko viši od tebe ili nema nikoga?

Neka ide tužitelju - savjetovao je jedan od prisutnih.

7. Zašto se čini da majka ne čuje mnogo kad joj se kaže za zločin?

Majka razumije da joj je sin u nevolji, ali ono što je učinio ne shvaća, odnosno ne želi razumjeti. Glavno je spasiti ga, spasiti ga od zatvora. Čak mu traži i opravdanje, rekavši da je Vitka to učinila pod pijanom rukom. Majka je čak spremna podmititi policajca.

“Majčino je srce mudro, ali tamo gdje je nevolja prijetila vlastitom djetetu, majka nije u stanju opaziti tuđi um, a logika s tim nema ništa.”

“Majka je u tom trenutku imala nešto drugo u duši: odjednom je potpuno prestala razumjeti što je na svijetu - policija, tužiteljstvo, sud, zatvor... Njezino dijete sjedilo je u blizini, krivo, bespomoćno... .. A tko joj ga sada može oteti, kad ona - samo ona, nitko drugi - njemu treba?

8. Mislite li da je majka u pravu kada brani sina i traži od policajaca da ga puste?

9. A kako policajci i tužitelj reagiraju na majku? Zašto?

“Bilo mi je teško gledati majku. Koliko je tjeskobe i tuge, koliko očaja bilo u njezinu glasu koji je postao neugodan. I iako su policajci jadno nevoljan narod, čak i oni - koji su se okrenuli, koji su počeli pušiti ... ".

10. Dakle, do kojeg ste zaključka došli: je li Vitka kriva? Ako je kriv, što je kriv? Zašto je "čekao i bojao se" da upozna svoju majku? Kome je prvenstveno kriv?

Srami se svog ponašanja. “To je neugodno neugodno. Oprosti majko. Znao je da će ona doći k njemu, prekršiti sve zakone, čekao je to i bojao se.

Vitka je kriva što je odlučila piti s nepoznatim ljudima. Imajući nevjestu, ulazi u vezu sa ženom sumnjiva izgleda. Vitka je neodgovorna i neozbiljna osoba.

U potrazi za „skorim veseljem, za“ živim, poželjnim životom „zaboravlja da je samo on majčin oslonac i nada za mirnu starost. Ovo je njegova glavna mana.

11. Kako se majka ponaša kada je odbijena?

Dobivši odbijanje oprosta Vitki u policiji, tužitelju, majka nije odustala. Uostalom, Vitka je jedina od 5 djece koja je ovdje živjela, živjela s njom, dobro radila i bila na dobrom glasu. Dobila je dopuštenje da se sastane s njim, umirila ga, dala mu nadu, a sama se, uzdišući, pripremala za nove susrete s visokim ljudima kako bi zaštitila svoju Vitku.

“Ali majka je djelovala. U mislima je već bila u selu, pitajući se kome treba doći prije polaska, koje papire uzeti. I ta neuništiva vjera da će joj dobri ljudi pomoći, vodila ju je i vodila, majka se nigdje nije zadržavala, nije stala da se dovoljno isplače, da padne i u očaj - to je smrt, znala je. Glumila je.

Oko tri sata poslijepodne majka je ponovno otišla iz sela – područnim organizacijama.

12. Zašto je Šukšin svom djelu dao takav naziv?

Za Shukshin je glavna stvar pokazati ne ono što se dogodilo Vitki, već koliko tvrdoglavo majka štiti svoje dijete, koje su muke pale na majčino srce, koliko je morala izdržati.

Sam Shukshin je rekao ovo o svojoj majci: „Majka je najpoštovanija stvar u životu, najdraža - sve se sastoji od sažaljenja. Ona voli svoje dijete, poštuje ga, ljubomorna je, želi mu dobro - puno toga, ali uvijek - cijeli život - žali.

Evo ga, majčino srce! Nije li svega dovoljno za život: jadikovki, molitava, nagovora? Samo je Šukšin mogao tako prodorno pisati o svojoj majci.

13. Što glavna ideja htio nam prenijeti Shukshin? Formulirajte njegov autorski stav.

Učitelj, nastavnik, profesor: Majčino srce je slijepo u svojoj ljubavi. Majka je glavna podrška u životu svake osobe, samo ona može razumjeti i oprostiti svom djetetu.

14 . U kojim se još književnim djelima pojavila tema odnosa „očeva i djece“?

(I.S. Turgenjev "Očevi i sinovi" (majčina ljubav prema Bazarovu), F.M. Dostojevski "Zločin i kazna" (majčina ljubav prema Rodionu Raskoljnikovu), K.G. Paustovski "Telegram")

15. Priča “Majčino srce” nastala je 1969. godine. Jesu li problemi koje je Šukšin pokrenuo aktualni i danas?

16. Nažalost, djeca nisu uvijek spremna platiti majčinsku toplinu i brigu na isti način.

Predstavljam vam video o odnosu moderne djece i majki.

Gledanje videa "Suvišno ..." i razgovor s razredom.

(Pogledajte i razgovarajte)

17. Vjerojatno nitko od vas nije ostao ravnodušan na probleme iznesene u današnjoj lekciji. Izrazite svoje stajalište o jednom od problema.

IV. Priprema za pisanje eseja o tekstu priče (zadatak za USE razinu).

Učitelj, nastavnik, profesor: Priča je pročitana. Kod kuće morate napisati esej o priči "Majčino srce" (USE razina). U procesu rada na lekciji napravili smo bilješke koje će vam pomoći u pisanju eseja, ali i veliku pomoć u domaća zadaća dobit ćete materijal koji leži na vašim stolovima.

Definirajmo glavne točke vašeg eseja:

    tema priče;

    argumente koji podupiru vaš stav;

V. Sažimanje lekcije.

Vja. Domaća zadaća.

(napisati esej na razini ispita na temelju priče V.M. Shukshin "Majčino srce")

    Priča otkriva subjekt bezuvjetnu majčinsku ljubav.

    Problem bezobzirna, slijepa ljubav majke prema djetetu;

    Problem odnos djece s roditeljima.

    Autorov zaključak očito je: Vitka je neodgovorna i neozbiljna osoba. U potrazi za „skorim veseljem, za“ živim, poželjnim životom „zaboravlja da je samo on majčin oslonac i nada za mirnu starost.

Argumenti iz iskustva čitanja:

    JE. Turgenjev "Očevi i sinovi" (majčinska ljubav prema Bazarovu);

    F.M. Dostojevski "Zločin i kazna" (majčinska ljubav prema Rodionu Raskoljnikovu);

    K.G. Paustovski "Telegram" (Nastya i Katerina Ivanovna);

    V. Rasputin" Rok(Starica i njena djeca).

  • Kategorija: Sažetak

priča (1969)

Vitka Borzonkov je otišao na bazar u okružnom gradu, prodao slanine za stotinu i pedeset rubalja (on se namjeravao oženiti, novac mu je očajnički trebao) i otišao do štanda s vinom da "podmaže" čašu ili dvije crnog. Mlada djevojka je prišla i zamolila: "Daj mi da zapalim." "Mamurluk?" - izravno je upitala Vitka. "Pa", jednostavno je odgovorila djevojka. "I nema ništa od mamurluka, zar ne?" - "Imate li?" Vitka je kupila više. Pili smo. Obje su postale dobre. "Možda još malo?" - upitala je Vitka. "Ne ovdje. Možeš doći k meni." U Vitkinim je grudima nešto slatko i sklisko mahalo repom. Pokazalo se da je djevojčina kuća čista - zavjese, stolnjaci na stolovima. Djevojka se pojavila. Prolili su vino. Vitka je poljubila djevojku odmah za stolom, a ona kao da se odgurnula, ali se privila uz nju, zagrlila joj vrat. Što se tada dogodilo, Vitka se ne sjeća - kako je odsječeno. Probudio sam se kasno u noć ispod nekakve ograde. U glavi mu je zujalo, usta su mu bila suha. Pretražio je džepove - nije bilo novca. A dok je stigao do autobusnog kolodvora, nakupilo se toliko bijesa na gradske prevarante, toliko ih je mrzio da mu je i bol u glavi popustila. Na autobusnom kolodvoru Vitka je kupila još jednu bocu, popila sve iz boce i bacila u mali vrt. "Ljudi mogu sjediti tamo", rečeno mu je. Vitka je izvadio mornarički pojas, omotao ga oko ruke, ostavivši tešku značku slobodnom. "Ima li ljudi u ovom ušljivom gradiću?" I borba je počela. Dotrčala je policija, Vitka je jednog od njih glupo udario značkom po glavi. Policajac je pao... I odveli su ga u logor.

Vitkinova majka je sutradan saznala za nesreću od okružnog policajca. Vitka joj je bio peti sin; Jedna nevolja: dok pije, budala postaje budala. – Što će on sad od toga? - "Zatvor. Mogu vam dati pet godina." Majka je požurila u to područje. Prešavši prag policije, majka je pala na koljena, zavapila: "Vi ste moji dragi anđeli, ali vaše razumne glavice! .. Oprostite mu, prokletniku!" “Ustani, ustaj, ovo nije crkva”, rekli su joj. - Pogledaj sinu remen - možeš i tako ubiti. Vaš sin je poslao troje ljudi u bolnicu. Nemamo ih pravo pustiti." - “Kome sada da idem?” - "Idi kod tužitelja." Tužitelj je započeo razgovor s njom nježno: "Koliko je vas, djeco, vaš otac odrastao u obitelji vašeg oca?" — Šesnaest, oče. - "Ovdje! I poslušali su oca. I zašto? Nikoga nisam iznevjerio i svi su vidjeli da je nemoguće biti zločest. Tako je to u društvu - pustimo jedne da se izvuku, drugi će početi. Majka je samo shvatila da i ovaj ne voli njenog sina. “Oče, postoji li netko viši od tebe?” - "Jedi. I više. Jednostavno je beskorisno kontaktirati ih. Nitko neće otkazati sud." - "Dopusti mi spoj sa svojim sinom." - "To je moguće".

S papirom koji je izdao tužitelj, majka je ponovno otišla u policiju. U očima joj se sve zamutilo i lebdjelo, tiho je plakala, brišući suze krajevima rupčića, ali je hodala po navici brzo. – Pa tužitelj? – upitala ju je policija. “Naredio mi je da idem u regionalne organizacije”, lukava je bila moja majka. - A ovdje - na spoju. Predala je papir. Načelnik policije bio je malo iznenađen, a majka je, primijetivši to, pomislila: "Ah." Osjećala se bolje. Tijekom noći, Vitka je postala iscrpljena, zarasla - boli je gledati. A majka je odjednom prestala shvaćati da postoji policija, sud, tužiteljstvo, zatvor... Njezino dijete sjedilo je kraj nje, krivo, bespomoćno. Svojim mudrim srcem spoznala je kakav očaj tišti dušu njezina sina. “Sve je prašina! Cijeli život ti se okrenuo naglavačke!” - “Vi ste izgleda već osuđeni! - rekla je majka prijekorno. - Odjednom - životni salto mortale. Nekakav ti slab... Hoćeš li se barem prvo zapitati: gdje sam bio, što sam postigao? - "Gdje si bio?" - “Kod tužioca... Neka priča, dok se ne zabrine, neka izbaci sve misli iz glave... Mi, kažu, tu sami ne možemo ništa, jer nemamo pravo. A ti, kažu, ne gubi vrijeme, nego sjedni i idi u regionalne organizacije ... Čekaj, doći ću do kuće, uzet ću svjedočanstvo o tebi. A ti uzmi i moli u mislima. Ništa, kršteni ste. Dolazit ćemo sa svih strana. Vi, što je najvažnije, nemojte misliti da je sada sve salto mortale.

Majka je ustala s ležaja, lagano prekrižila sina i samo usnama prošaptala: “Krist te spasio.” Hodala je hodnikom i od suza opet ništa nije vidjela. Postajalo je jadno. Ali majka je radila. U mislima je već bila u selu, pitajući se što treba učiniti prije odlaska, koje papire uzeti. Znala je da je stati, pasti u očaj - to je smrt. Kasno navečer sjela je na vlak i otišla. – Ništa, dobri ljudi će pomoći. Vjerovala je da će pomoći.

  • analizirati tekst priče „Majčino srce“. Na primjeru junakova života otkrijte uzročno-posljedične veze zločina i kazne. Probuditi osjećaj odgovornosti za ono što je učinjeno, razmišljajući o konceptu „sinovske dužnosti“;
  • formirati osjetljiv i pun poštovanja odnos prema majci, probuditi želju da budu dostojni sinovi;
  • podučavati analizirati, razmišljati, donositi zaključke, uspoređivati;
  • razvijati kreativne sposobnosti učenika;
  • doprinijeti formiranju vještina točnih odgovora na pitanje;
  • aktivirati emocionalne reakcije učenika, postići empatiju;
  • promicati formiranje komunikacijskih vještina.

Vrsta lekcije: kombinirana.

  • verbalni (razgovor, priča);
  • vizualni;
  • elementi problemske metode (minijaturni esej, tehnike usmenog usmenog crtanja, samostalno mišljenje);
  • deduktivni (sposobnost analize, izvlačenja zaključaka);
  • komunikacija pitanje-odgovor.

Oprema za lekciju: portret V. M. Shukshin, portret Shukshinove majke - M. S. Shukshina, tekstovi s pričom V. M. Shukshin "Majčino srce", video kaseta sa snimkom igrani film“Kalina Krasnaya”, audio kazeta s glazbom, video kazeta s video isječkom O. Gazmanova “Majka”, videorekorder, televizor, audio kasetofon, plakat s riječima “pokajanje”, “savjest”. ”, izložba crteža učenika prema pričama V. M. Shukshin, signalne kartice, pitanja za razgovor, podsjetnik „Kako raditi u grupi”.

Oblici organizacije obrazovnih aktivnosti:

  • frontalni,
  • skupina,
  • pojedinac.

Struktura lekcije:

I. Organizacijska faza.

II. Početak lekcije:

  • postaviti ciljeve;
  • stranica poezije.

III. Objašnjenje novog materijala:

  1. Odnos V.M. Shukshin prema majci.
  2. Gledanje fragmenta igranog filma "Kalina Krasnaya".
  3. Poradite na značenju riječi "savjest", "kajanje",

IV. Konsolidacija ZUN-ova (esej-minijatura ).

V. Kontrola rezultata UD (“Mladi kipar”).

VI. Sažimanje lekcije.

Epigrafi:

Pogledajte nam majku... To su ljudi s velikim slovom”.
(V.M. Šukšin)

"Sve majke su bogate ako vole svoju djecu."
(M. Maeterlinck)

Tijekom nastave

ja Organiziranje vremena(vanjska i unutarnja psihološka spremnost, prozivka razreda).

II. Početak lekcije.

Zvuči pjesma "Mama" u izvedbi O. Gazmanova (video zapis).

Učitelj: Što mislite o kome ćemo danas razgovarati?

Učenici: O mami.

Učiteljica: Tako je, o mami, o ljubavi prema njoj, o njenom srcu.

Tema naše lekcije zove se "Majčino srce" prema priči našeg sunarodnjaka V.M. Shukshin "Majčino srce". Znate da je 2009. godina na Altaju proglašena godinom Šukšina.

Analizirat ćemo tekst priče, na primjeru života junaka, razotkrit ćemo problem zločina i njegove uzroke, pokušat ćemo dotaknuti ono najintimnije – dušu, zaviriti u nju, uznemiriti ponekad uspavanu savjest.

Sjećamo li se svojih majki? Zar srce naše rodbine nije zaboljelo zbog nas, nismo li zaboravili lijepu riječ, nismo li nenamjerno uvrijedili najdražu osobu?

Nekoliko učenika napisalo je pjesme o majci za današnju lekciju. Čujmo ih (usp. Prilog 1).

III. Objašnjenje novog gradiva.

Učitelj: Sjetimo se kako se V. M. Shukshin ponašao prema svojoj majci - M. S. Shukshini (volio je, pisao topla pisma, slao novac i bio uzrujan; što su ona i x Ne troši).

Da, prava podrška V. M. Shukshinu je njegova majka.

“Uči, ja ću pomoći. Preživjet ću već nekako." "Pusti ga, on će tamo donijeti više koristi", rekla je njegova majka.

V. M. Shukshin se uvijek sjećao i razumio što je njegova majka učinila za njega u glavnoj stvari - u želji da njegov sin postane prava osoba. I sin joj je odgovorio na isti način. Poslušajte retke iz njegovih pisama: “Spavam i gledam, majko, kako živimo zajedno.” “Draga, moja duša žudi za tobom, mama, kako si sa zdravljem, draga?”.

U pismu svojoj sestri, Shukshin je napisao: "Pogledajte našu majku ... To su ljudi s velikim slovom." Uzet ćemo ove riječi kao epigraf naše lekcije.

Zapišite datum, temu, epigraf. Plan lekcije na ploči.

- Što mislite, mogu li se te riječi pripisati samo Šukšinovoj majci?

Učenik: Ove riječi mogu se pripisati majci koja voli svoje dijete, brine se o njemu, brine se za njega.

- O takvoj majci govori se u priči V. M. Shukshin "Majčino srce".

Razgovor o priči „Majčino srce“.

1. Koliko dijelova ima priča?

Učenik: Priča se sastoji iz dva dijela. Prva se bavi Vitkom i opisuje njegov zločin. Drugi, najveći dio priče posvećen je majci Vitke Borzenkov.

2. Što se dogodilo s Vitkom, je li slučajno?

Učenik: Čin junaka ne može se nazvati slučajnim. Pio je, iako nije znao piti, postao je loš od pića; nosio je mornarički pojas u koji je bilo uliveno olovo: oženit će se bez ljubavi (tako je lako otišao s nepoznatom djevojkom); majka nije štedjela; na poslu nije sve u redu, ako obećaju da će napisati dobru izjavu, onda samo iz usluge, iz sućuti prema majci. (Rad s riječju "za odljev", "ispunjeno".)

3. Što znamo o Vitkinoj majci?

Učenik: Majka je teško živjela, nije joj lako ni sada. Iz teksta priče čitamo: „Vitkina majka rodila je petero djece, rano je ostala udovica (Vitka je dojila kad je došao sprovod ocu u četrdeset i drugoj godini). I njen najstariji sin je poginuo u ratu četrdeset pete godine, djevojka je umrla od iscrpljenosti četrdeset šeste, sljedeća dva sina su preživjela, kao dječaci su bježeći od velike gladi otišli u regrutaciju u FZU i sada. živjeli u različitim gradovima. Vitkina majka bila je iscrpljena, prodala sve, ostala prosjakinja, ali njen sin je izašao - odrastao je snažan, zgodan, ljubazan ... Sve bi bilo u redu, ali pijan - postaje budala, postaje budala.

4. Shvaća li Vitka da svojoj majci duguje ne samo rođenje, već i činjenicu da je preživio ratne godine? Ispunjava li svoju sinovsku dužnost? Je li joj postao hranitelj, oslonac?

5. Kako se osjeća majka kada hrli spasiti sina? Pronađite u tekstu što autor piše o tome?

Student: „Bilo mi je teško gledati majku. Koliko je tjeskobe i tuge, koliko očaja bilo u njezinu glasu koji je postao neugodan. I iako su policajci jadno nevoljan narod, čak i oni - koji su se okrenuli, koji su počeli pušiti ... ".

6. Zašto se čini da majka ne čuje mnogo kad joj se kaže za zločin? Pronađite odgovor u tekstu.

Učenik: „Majčino je srce mudro, ali tamo gdje je nevolja prijetila vlastitom djetetu, majka nije u stanju opaziti tuđi um, a logika s tim nema ništa.”

Učenik: „Majka je u tom trenutku imala nešto drugo u duši: odjednom je potpuno prestala razumjeti što je na svijetu - policija, tužiteljstvo, sud, zatvor... Njezino dijete sjedilo je u blizini, krivo, bespomoćno. ... I tko joj ga sada može oduzeti kad ona - samo ona, nitko drugi - treba?

7. Kako se majka osjeća kad ide na spoj sa sinom? Pronađi u tekstu.

Učenik: „U očima majke sve je bilo maglovito i lebdjelo... Tiho je plakala, brisala suze krajem rupčića, ali hodala je po navici brzo, ponekad se samo spoticala o stršeće daske pločnika. .. Ali ona je hodala i hodala, u žurbi. Sada, shvatila je, mora požuriti, mora stići na vrijeme prije nego ga tuže, inače će ga kasnije biti teško izvući. Vjerovala je u to. Cijeli život nije radila ništa osim nosila se s tugom, a sve je bilo ovako - u hodu, ubrzo, brišući suze krajem rupčića. U njoj je neuništivo živjela vjera u dobre ljude koji će pomoći. Ovi - dobro - ovi su se uvrijedili za svoje, a oni - dalje od njih - pomoći će. Ne bi li pomogli? Sve će im reći - pomoći će. Čudno, majka nikad nije pomislila za svog sina da je počinio zločin, znala je jedno: velika se nesreća dogodila njezinu sinu. A tko će ga izbaviti iz nevolje, ako ne njegova majka? WHO? Gospodine, da, ona će ići pješice u ove regionalne organizacije, ona će ići i ići dan i noć ... Naći će ona te dobre ljude, naći će.

8. Što brine majku pri susretu sa sinom?

Učenik: “Majka je svojim mudrim srcem shvatila kakav očaj pritišće dušu njezina djeteta.

Učenik: “Gospode, pomozi mi, oče, ponavljala je u mislima. - Ne dopustite da vaš sin loše misli, urazumite ga. On je malo zanoloshny - bez obzira na to kako je nešto učinio sebi.

9. Kako se majka ponaša, zašto?

Učenik: Pokušava smiriti Vitku, ide do te mjere da laže o žrtvi i da su joj obećali pomoć bez greške. Ona uvjerava sina da će sve biti u redu. Pokušava ga moralno podržati.

10. Dakle, je li Vitka kriva? Što sad kažeš?

11. Pred kim je kriv?

Učenik: Pred žrtvama, pred društvom, pred majkom. Glavna krivica Vitke je, naravno, ispred nje.

12. Je li ti žao heroja? Tko je više i zašto?

13. Zašto je Šukšin svom djelu dao takav naziv?

Učenik: Priča ima takav naziv s razlogom. Šukšinu je bilo važno opisati kakve su muke padale na majčino srce, koliko je morala izdržati, zbog čega tako detaljno opisuje postupke majke nakon onoga što se dogodilo njezinom sinu.

14. Može li se Vitkina majka nazvati bogatom? Ne u materijalnom, nego u duhovnom smislu? Što je to bogatstvo?

Učenici zaključuju da je njezino glavno bogatstvo ljubav.

Učitelj: I belgijski pisac s prijelaza iz 19. u 20. stoljeće, Maurice Maeterlinck, misli: „Sve su majke bogate ako vole svoju djecu.“

Učitelj: Tema majke zvuči u mnogim djelima V.M. Shukshin. Na primjer, u filmu "Kalina Krasnaya", u kojem glavni lik Egor Prokudin, sedamnaest godina nije vidio svoju majku. Pogledajte djelić ovog filma.

Gledanje videovrpce.

Učitelj: A kako se u ovom filmu glavni lik ponaša prema svojoj majci? Osjeća li se krivim prema njoj? Kaje li se? Ima li on savjesti?

Pogledajte kako o tome piše V. M. Šukšin u filmskoj priči “Kalina Krasnaja”: “On (Jegor Prokudin) je vidio, čuo, saznao da nikada ne bi molio ježa za najveći ljudski grijeh - grijeh pred majkom, da njegov bolesna savjest nikad ne bi živjela."

Učitelj, nastavnik, profesor. Kaje li se Vitka Borzenkov? Što mislite, zašto Vitka ne kaže svojoj majci cijelu istinu o tome što se dogodilo?

Učitelju, kako razumijete značenje riječi "savjest" i "kajanje"? Pogledajte kako su ove riječi objašnjene u Rječniku ruskog jezika.

(Okačen je plakat s natpisima "savjest" i "pokajanje".)

Savjest je osjećaj moralne odgovornosti za svoje ponašanje pred ljudima koji ga okružuju, društvom.

Kajanje je svijest o vlastitoj krivnji, žaljenje za učinjeno zlo.

Učitelj: Zapišite značenje ovih riječi u svoju bilježnicu.

IV. Popravljanje ZUN-ova.

Učitelj: Možda će nakon današnje lekcije netko od vas preispitati svoj stav prema majci, napisati joj ljubazno toplo pismo i pokajati se za nešto pred njom.

Predlažem da vam napišem kratki esej-razmišljanje "Ispovijest mami", u kojem ćete odgovoriti na sljedeće pitanje: O čemu me je natjerala na razmišljanje priča V. M. Shukshin "Majčino srce"?

Čitajući nekoliko eseja (usp. Primjena2).

V. Kontrola UD-a.

Grupni rad.

Učitelj: Što mislite, takve majke kao što je majka Vitke Borzenkov, koja je u ratu izgubila muža i najstarijeg sina, pokopala jedinu kćer koja je umrla od gladi, ali je ipak uspjela odgojiti tri sina i nije izgubila svoju velikodušnost, toplina i ljubav prema svojoj djeci dostojna spomenika?

Zamislite sebe kao kipara. Vama je povjereno da izradite projekt spomenika Majci s velikim slovom. Kako bi to napravio? Posavjetujte se i usmeno odgovorite. Znaš crtati. Papir i olovke na stolovima.

Kontrolori u grupama bit će... Vaš zadatak je regulirati odnose u grupama.

Urednici će biti ... Vaše funkcije uključuju praćenje ispravnosti zadatka.

Koja grupa prva završi, podiže signalnu karticu.

Podsjetnik “Kako raditi u grupi” nalazi se na vašim stolovima (vidi. Primjena3).

Zvuči mirna glazba.

Provjera posla.

VI. Sažimanje lekcije.

Učitelj: Dečki, koga priča "Majčino srce" nije ostavila ravnodušnim? Zašto? Što vam se najviše svidjelo na današnjoj lekciji?

Učitelj: Jako mi je drago, momci, što je priča dotakla vaše duše, natjerala vas da razmišljate o sebi, o životu, o svojoj majci. V.M. Shukshin nam je pomogao da shvatimo sami sebe.


Vrh