"Įrankiai". GCD santrauka parengiamojoje grupėje

Tikslai:
Pataisomoji ir auklėjamoji:
- Idėjų apie įrankius sisteminimas
-Žodyno suaktyvinimas ir atnaujinimas tema „Įrankiai“.
- Pratinkite vaikus formuojant mažybinius daiktavardžius.
Korekcinis ir tobulinamasis:
- lavinti nuoseklią kalbą,
- vizualinis suvokimas ir dėmesys,
- atmintis, mąstymas, artikuliacija ir bendrieji metodai,
- kalbos derinimas su judesiu.
Švietimas:
- ugdyti bendradarbiavimo įgūdžius ir draugišką požiūrį vienas į kitą;

Medžiagos: Pristatymas tema „Įrankiai“, akmens įrankiai, iškirpti paveikslėlius, spalvinimo puslapiai – nykštukų atvaizdai.
Pamokos eiga:
I. Organizacinis momentas:
Logopedas: Vaikinai, šiandien siūlau jums neįprastą edukacinį žaidimą. Ar esate pasiruošę žaisti?
Vaikai: Taip.
II.
Logopedas: Ir mūsų edukacinio žaidimo tema... (1 skaidrė)
Vaikai: įrankiai.
Logopedas: Taip, bet linksmi draugai mums padės. (2 skaidrės)
Vaikinai, pažiūrėkite, ką nykštukai iškasė.
Vaikai: Akmenys.
Logopedas: Ir tai nėra įprasti akmenys. Pirmieji instrumentai pasirodė seniai. Jie buvo naudojami primityvūs žmonės. Ką jie darė su akmenimis? (3 skaidrės)
Vaikai: Pririšti prie pagaliukų.
Logopedas: ką manote? modernus instrumentas jis atrodo kaip?
Vaikai: Kirvis.
Logopedas: ką jie daro su kirviu?
Vaikai: jie kapo ir duria.
Logopedas: kokiai profesijai žmonėms reikalingas kirvis? (4 skaidrės)
Vaikai: medkirtys, medkirtys.
Logopedas: kokių dar įrankių reikia medkirčiui ar medkirčiui?
Vaikai: Pjūklas, grandininis pjūklas.
Logopedas: prisiminkime liežuvio vingį.
Pjūklas pjauna, pjūklas pjauna.
Vienas, du, vienas, du.
Bus malkų žiemai. (Kalbame su pjovimo imitacija)
Vaikinai, žiūrėk, ekrane pasirodė vabalas. Kodėl?
Vaikai: Mes žinome dainą apie vabalą
(Ritminis pratimas „Miško vabalas“)
Logopedas: gerai padaryta. Grįžkime prie įrankių. Kas yra įrankiai?
Vaikai: įrankiai yra daiktai, padedantys žmonėms jų darbe.
III.
Logopedas: žmonėms reikia tinkamų įrankių skirtingų profesijų. (5 skaidrės)
Staliui ir staliui reikia... (6 skaidrė)
Vaikai: dailidės įrankiai: kaltas, plokštuma, plaktukas, ...
Logopedas: Sodininkui... (7 skaidrės)
Vaikai: Sodo įrankiai: Kastuvas, grėblys, laistytuvas
Logopedas: kas atsimena liežuvio sukimą apie sodo įrankius:
Vaikai: Kastuvas iškastas, kastuvas iškastas
Kastuvas kasė ir buvo labai pavargęs.
Kastuvu iškasiau visą žemę.
Logopedas: gerai padaryta. Kita profesija, gydytoja. Pas gydytoją...(8 skaidrė)
Vaikai: Medicinos instrumentai: švirkštas, stetoskopas.
Logopedas: Yra gydytojų, kurie tikrina regėjimą, kaip jie vadinami.
Vaikai: Okulistai.
Logopedas: teisingai, oftalmologai padeda gydyti regėjimą. Ir taip, kad tu ir aš turėtume geras regėjimas Atlikime akių gimnastiką.
Vienas - kairėn, du - dešinėn,
Trys – aukštyn, keturi – žemyn.
O dabar žiūrime ratu,
Norėdami pamatyti pasaulį geriau.
Pažiūrėkime iš arčiau, toliau,
Treniruodami akių raumenis.
Greitai pamatysime geriau,
Patikrinkite tai dabar!
Dabar šiek tiek paspauskite
Taškai šalia jūsų akių.
Suteiksime jiems daug jėgų, daug,
Tūkstantį kartų sustiprinti!

Žiūrėk kairėn. Žiūrėti dešinėje

GYVENIMO SAUGOS PAGRINDAI. Kaip nepatekti į bėdą

Tikslas : Suteikite vaikams žinių apie daiktų vėrimo ir pjaustymo taisykles. Suteikti žinių apie daiktus, kuriuos naudoti griežtai draudžiama (degtukus, dujinę viryklę, viryklę, elektros lizdus, ​​įjungtus elektros prietaisus); apie daiktus, kuriuos suaugusieji turėtų laikyti nepasiekiamose vietose (buitinė chemija, vaistai, pjovimo ir vėrimo instrumentai). Ugdyti vaikus būti atsargiems dirbant su pavojingais daiktais (adata, žirklėmis, peiliu). Supažindinkite juos su didelės rizikos situacijomis ir sukurkite taktiką teisingas elgesys juose.

Įranga:

Iliustracinė medžiaga tema „Pavojingi buities daiktai“, „Eismo taisyklės“, knyga „Kaip nepakliūti į bėdą“.

Pavojingi daiktai: įrankiai – pjūklas, kirvis, plaktukas, vinis, peilis, replės, degtukai ir kt.

Siuvimo reikmenys – siūlų ritė, adata, žirklės;

Vaistai – tabletės, jodas, vaistai, termometras, švirkštas;

Žaislai – kamuoliukas, kubas, maži guminiai žaisliukai, lėlė.

Pamokos eiga

Temos pranešimas:

Vaikinai, šiandien aptarsime kai kurias gyvybės saugos taisykles. Kai kuriuos jau esate susipažinę, patikrinkime, ar tai tiesa.

Org momentas. Žaidimas „Pasiimk žaislą Tanyai“

(Vaikai iš dėžutės renkasi paveikslėlius, kuriuose vaizduojami daiktai: įrankiai, žaislai, degtukai, siuvimo reikmenys ir vaistai, tie daiktai, su kuriais, jų nuomone, vaikai gali žaisti).

Atlikę užduotį, pakvieskite vaikus pagrįsti savo pasirinkimą sudėtingais sakiniais: „Aš nesirinkčiau degtukų, nes vaikai neturėtų jų uždegti“.

Darbas su iliustracine medžiaga. Logopedas rodo iliustracijas, vaizduojančias pavojingas situacijas (netinkamas adatų, peilio, lizdo, vaistų, plaktuko, degtukų, dujinės viryklės, žirklių naudojimas) ir komentuoja kiekvieną iliustraciją.

1. Nežaisk su degtukais – tai pavojinga!

Radau degtukų dėžutę

Ir ne stalas jį išliejo,

Aš norėjau padaryti fejerverkus -

Viskas užsiliepsnojo, šviesa užgeso!

Daugiau nieko neprisimenu!

Tik liepsnos dega mane visą...

Girdžiu riksmus, vandens šniokštimą...

Kiek bėdų kyla iš ugnies!!

Pramogui, žaidimui

Neimk degtukų.

Ne, pokštas, mano drauge, su ugnimi,

Kad vėliau netektų gailėtis.

Nekurkite ugnies patys

Ir neleiskite kitiems.

Net šiek tiek blizgesio

Netoli ugnies.

Dujos virtuvėje, ar yra dulkių siurblys,

Ar tai televizorius, lygintuvas,

Tegul įsijungia tik suaugusieji

Mūsų patikimas senas draugas.

2. Nejunkite dujinės viryklės.

Aš, kaip mama, noriu

Pasukite visas viryklės rankenėles,

Ir vikriai lengvos degtukai,

Ir įjunkite ir išjunkite dujas.

Bet mama man griežtai pasakė:

Nedėkite rankų ant viryklės!

Tai pavojinga, tu tai žinai!

Kol kas stebėk mane.

Ir nesiartinkite prie dujų

Pirmiausia paaugink truputį!

3. Būkite atsargūs dirbdami su maitinimo šaltiniu.

Tu, mažute, privalai atsiminti;

Būkite atsargūs su išleidimo anga!

Nėra galimybės su ja žaisti

Įkiškite į jį nagus.

Jei netyčia įdėjote gvazdiką -

Ir jūs gausite elektros smūgį

Taip pataikys, atsiprašau,

Jie gali jūsų net neišgelbėti!

4. Nemėtykite aštrių daiktų.

Jei mygtukai yra iš dėžutės

Išsklaidyta – rinkti

Jei ant kelio yra vinių

Pamatei – atimk!

Tai aštrūs daiktai

Nemeskite jo ant grindų.

Tu pats būsi nepastebėtas -

Žaizda bus nuvežta pas gydytoją.

5. Nelieskite nepažįstamų objektų.

Bute daug butelių.

Kremai, pastos ir tabletės

Nereikia jo kišti į burną, vaikai,

Apsinuodijimas garantuotas

Ir mano sveikata sugadinta!

6. Nevalgykite nepažįstamų tablečių.

Visi maži vaikai

Būtina išsiaiškinti:

Tabletės ir tabletės

Jūs negalite nuryti slapta!!

Kai sergate,

Tada iškviečiamas gydytojas

Ir suaugusieji eina miegoti

Tabletes atneš!

7. Atsargiai su verdančiu vandeniu!

Dega ne tik ugnis, bet ir garai,

Kai jis išleidžiamas iš keptuvės.

Taigi būkite atsargūs su verdančiu vandeniu

Ir patikimai išmokite šias taisykles.

Be to, turite užduoti vaikams šiuos klausimus:

  • Kokį vandenį naudojame virimui? (iš karšto arba šalto vandens čiaupo)
  • Kokios yra neatsargumo tvarkant vandenį pasekmės? (pavyzdžiui, pamiršus, kad maudiesi vonioje) Ką daryti, jei prie vandens yra elektra?
  • Kodėl patys negalime naudotis elektros prietaisais? Kas gali nutikti, jei paliksite juos be priežiūros?
  • Kokie ženklai rodo galimą gaisrą? (dūmų kvapas, karštis, suodžiai, garsūs kaimynų šūksniai) Jūsų veiksmai (skambinti numeriu 01, nurodyti savo adresą, pavardę, vardą, tada atidaryti langus, bet ne pro juos, kvėpuoti per šlapią skudurą, gulėti ant grindis saugioje vietoje, liepsnas uždenkite antklodėmis, bet ne vandeniu)
  • Kas, be žaidimo su degtukais, gali sukelti gaisrą (neišsukta geležis, žaidimas su petardomis, kibirkštimis, degiosiomis medžiagomis, žaidimas su nepažįstamais daiktais, rastais gatvėje)
  • Kas yra dujų nuotėkis, kodėl tai vyksta, kodėl tai pavojinga, ką daryti pajutus dujų kvapą? (skambinkite 04, suteikdami informaciją apie save, atidarykite visus langus, nejunkite ir nejunkite šviesų ir kitų elektros prietaisų)
  • Ką daryti įsipjovus pavojingu įrankiu arba susižalojus? (tvarstis su tvarsčiu, bet koks audinys, skambinti 03)
  • Kodėl negalite žaisti balkone, sėdėti ant langų, lipti ant lentynų ir kitų baldų? (Galite nukristi ir apsiversti spinta)
  • Ką turėtumėte pasakyti nepažįstamam žmogui, kuris jums skambina į jūsų butą, jei esate vienas namuose? (tas tėtis vonioje persirengia, užsiėmęs ir atsidarys kai bus laisvas, bet vaikui atidaryti draudžiama). O jei kas nors bandys atidaryti duris? (garsiai, skambinkite policijai prie durų 02)
  • Ką daryti, jei gatvėje tave seka nepažįstamas žmogus, pasako, kad tavo mama paprašė tave pasitikti, parvežti namo ar tavo tėvai ligoninėje? (prašykite slaptažodžio, sukurto kartu su tėvais). O jei jis tave pagriebtų? (garsiai šaukti: „Padėk, aš nepažįstu šio vaikino!“)
  • Ar galima įeiti į įėjimą ar kitą apleistą vietą su žmogumi, kuris jus sekė? (Ne, reikia būti arčiau žmonių gatvėje, šaukti tėvams, kaimynams šalia namo, kad tave pasitiktų)
  • Ką daryti pasiklydus, pasiklydus? Nueikite į artimiausią parduotuvę ar mokyklą, paprašykite iškviesti tėvus, policiją, paprašykite tėvų palaukti.
  • Ar galima valgyti jūsų kieme augančius grybus, uogas ir net tik neplautus vaisius? Nežinomi daiktai iš sandėliuko? Pabandykite užuosti skardinių ir butelių turinį? O jeigu tu jį valgai? (Nebijokite pasakyti savo tėvams, skambinkite 03)
  • Ar šalia trasos galima žaisti kamuoliu ar rogutėmis? (Ne, automobilis gali tave partrenkti) Ar bėgti paskui kamuolį ar kitą daiktą, jei jis nukrenta ant kelio?
  • Kokias kelių eismo taisykles žinai? Jei ruošiatės kirsti zebrą, ar turėtumėte žiūrėti į abi puses? (Taip, turite įsitikinti, kad vairuotojas tikrai stabdys)
  • Ar galima vaikščioti už kiemo? (Tik jei mano tėvai žino, kur aš esu). Ar galima prie tvenkinio be priežiūros? (Ne)
  • Kodėl negalima maudytis nepažįstamoje vietoje? (Galite trenkti galva į dugną, įkliūti į rąstą, patekti į sūkurį arba negalėsite susidoroti su gyliu ar srove)
  • Kodėl negalite vaikščioti ežero ar upės ledu? (ledas gali pasirodyti nepakankamai tvirtas, pakliūsite po vandeniu). O jei ledas trūkinėja po kojomis, ką daryti? (Atsigulkite ir šliaužkite į krantą ant kieto ledo)

3. Mokymai „Padėkite daiktus į savo vietas“.

Ugdykite žinias, kad dėl saugumo visi objektai turi būti grąžinti į savo vietas.

Pakvieskite vaikus susidėlioti daiktus savo saugojimo vietose:

Įrankiai – įrankių dėžėje;

Vaistai – pirmosios pagalbos vaistinėlėje;

Siuvimo reikmenys – specialioje dėžutėje.

Logopedas įvardija objektą (mįslės forma), vaikai atspėja ir sudeda.

Esu mažo ūgio

Plonas ir aštrus

Aš ieškau kelio su nosimi,

Vilkiu adatą už savęs. (adata).

Mano Antoshka tai turi

Tik kepurė ir geležinė koja. (Vinis).

Nenoriu tylėti -

Leisk man belstis, kiek galiu!

Ir beldžiasi kiekvieną dieną

Jis turi geležinę galvą. (Plaktukas).

Jie mėgsta kirpti

Iškirpti ir baliuoti. (Žirklės). Mediniame name

Nykštukai gyvena.

Tokie malonūs žmonės -

Jie visiems dalija šviesas. (Degtukai)

Aš sėdėsiu tau po ranka ir pasakysiu, ką daryti:

Arba paguldysiu tave į lovą, arba leisiu pasivaikščioti. (termometras)

Į tolimus kaimus, miestus

Kas vaikšto laidu?

Šviesioji Didenybė!

Tai... (Elektra)

Aš vaikščiosiu šiek tiek karšta,

Ir lapas taps lygus.

Galiu išspręsti bet kokias problemas

Ir pieškite strėles ant kelnių. (Geležis).

Ji ėmėsi verslo

Ji klykė ir dainavo.

Valgiau, valgiau ąžuolą, ąžuolą,

Sulaužė dantį, dantį. (Pjūklas)

Nuostabus draugas:

medinė ranka,

Taip, geležinis užpakalis,

Taip, karštos šukos.

Jį labai gerbia dailidė,

Kiekvieną dieną su juo darbe. (Kirvis)

Kur guli uodega,

Vėliau bus skylė. (Awl)

Amatininkės rankose.

Visą dieną nėrėme į kilpas...

Ir štai – skarelė Petenkai. (Mezgimo virbalai)

Apatinė eilutė : Vaikinai, šiandien susipažinome su pavojingų daiktų tvarkymo taisyklėmis ir situacijomis, kurios gali kilti kiekvieno iš jūsų gyvenime.

Elektros prietaisai ir įrankiai

Užduotys: plėsti vaikų supratimą apie juos supantį pasaulį, ugdyti atsargus požiūrisĮ Buitinė technika, kalbos ir motorikos sutrikimų korekcija.

Įranga: nešiojamas kompiuteris skirtas demonstruoti animacinio filmo „Fiksai“ ištrauką ir paveikslus šia tema.

GCD judėjimas

Vaikai žygiuoja į salę skambant muzikai iš animacinio filmo „Fixies“

Org momentas.

  • Pratimas „Žirklės“, muzika E. Makarovo (rinkinys „Muzika rytinei mankštai m. darželis“, N. Metlovas).
  • Pratimas „Kirviai“.

Praneškite apie pamokos temą.Žaidimas „4-asis nelyginis“.Vaikų prašoma paryškinti papildomą daiktą ir paaiškinti savo pasirinkimą: Rodomos 4 nuotraukos: Rankinis pjūklas , atsuktuvas, trintuvas, dėlionė;adata, žirklės, yla, kirvis;

televizorius, priedėlis, DVD, dulkių siurblys .

Pavadinkite šiuos elementus bendrais žodžiais. (Elektros prietaisai, įrankiai, namų asistentai)

Galvosūkiai.

Pasigrožėk, žiūrėk -
Šiaurės ašigalis yra viduje!
Ten blizga sniegas ir ledas,
Ten gyvena pati žiema.
Amžinai ši žiema mums
Atvežtas iš parduotuvės. (Šaldytuvas.)

Mūsų bute yra robotas.
Jis turi didžiulę bagažinę.
Robotas mėgsta švarą
Ir dūzgia kaip TU lėktuvas.
Jis noriai praryja dulkes,
Neserga, nečiaudi. (Dulkių siurblys.)

Nesigirdamas pasakysiu:
Aš padarysiu visus savo draugus jaunesnius!
Nusivylę žmonės ateina pas mane -
Su raukšlėmis, su raukšlėmis,
Jie išvyksta labai gražiai -
Linksmas ir sklandus!
Taigi aš esu patikimas draugas
Elektrinis... (geležinis).

Dainuoja "Letpjūvės"(rinkinys „Kalbos ir judesio korekcija“, Boromykova O.S., p. 5).

Žaidimas "TV"(dirbkite su žodžio skiemenine struktūra)

Žaidimas skirtas lavinti regimąją atmintį ir gebėjimą atkurti tam tikrą ritminį modelį.

Žaidimo medžiaga:

„TV“, ritminiai blokai, teminiai paveikslėliai,

muzikos instrumentai ar jų pakaitalai.

Muzikinė medžiaga:įvairaus dydžio muzikiniai fragmentai (maršas, polka, rusų liaudies šokis, valsas, čarlstonas, tarantella).

Mokytojas prašo vaikų prisiminti, ką jiems rodys per televizorių. Ekrane atsiranda tam tikras ritminis raštas, vaikai jį įsimena, o paskui po vieną atkuria naudodami muzikos instrumentus ar jų pakaitalus.

Mokytojas atidaro keletą paveikslėlių, o vaikai pasirenka tą, kurio žodžio-pavadinimo skiemeninė struktūra atitinka tam tikrą ritminį modelį.

Fizikos pamoka „Buitinė technika“.

Dulkių siurblys, dulkių siurblys,

Kur tu kiši nosį? (Pasilenk, paliesk nosį kaip Pinokis)
Aš zvimbiu, zvimbiu(Sukite ir zvimbkite)

Aš tvarkau reikalus. (Nusilenkite, ištieskite rankas į šonus)

Artikuliacijos-kvėpavimo ir veido pratimai

Išreikškite emocinę būseną, susijusią su nutikusiais įvykiais, parodykite: džiaugiatės įsigiję kompiuterį ar priedėlį, esate nusiminęs dėl televizoriaus gedimo.

Maišytuvas: sukamaisiais judesiais apatiniu žandikauliu. Smakru piešiame raidę „o“, kai burna yra atvira arba uždaryta.
- Sukame mėsmalės rankenėlę: kuo dažniau atverkite burną tardami skiemenį su kirčiavimo pasikeitimu: „Būtų, būtų, būtų, būtų, būtų“.
- Fotografas žiūri į objektyvą: paeiliui pakelkite kairįjį ir dešinįjį skruostus.
- Drabužių lyginimas: plačiu priekiniu liežuvio kraštu laižykite viršutinę lūpą iš viršaus į apačią, o tada traukite liežuvį į burną iki gomurio vidurio. Judinkite liežuvio galiuką išilgai kietojo gomurio, bandydami paliesti minkštąjį gomurį.

Veikiančių elektros mašinų garsai (vaizdo demonstravimas iš interneto arba garso įrašas): dulkių siurblys, šaldytuvas, Skalbimo mašina. Vaikai mėgdžioja: „J-z-z-z-z“ ir kt.

Pratimas rankoms.

Dailininkai, dažantys namą(Kumščiai nuleisti žemyn. Tuo pačiu metu pakelkite rankas aukštyn, pirštus išskėsdami į šonus.)
Jūsų mylimiems vaikams.
Jei tik galiu
Aš jiems taip pat padėsiu.

Erdvinės orientacijos lavinimo žaidimas „Vaikinai turi griežtą tvarką“.

Vaikai žygiuoja po salę ir sako žodžius:

Vaikinai turi griežtą tvarką,
Jie žino visas savo vietas
Nagi, greitai pakartok tai,
Aš tau parodysiu, kaip!

Po paskutinės eilutės mokytojas parodo, kaip išsirikiuoti:

  • rankos priešais jus suapvalintos - ratu,
  • rankos į šonus pečių lygyje - vienoje linijoje,
  • dvi rankos ištiestos priešais jus – kolonoje.

Žaidimas-pratimas „Dulkių siurblys ir dulkių dėmės“(rinkinys „Pataisos ritmas“, M.A. Kositsynas, p. 121).

Vaikinai, įsivaizduokite, kad esate dulkių dėmės, linksmai šokančios saulės spindulyje. „Dulkių dėmės“ sukasi aplink save ir, besisukdamos vis lėčiau, nusėda ant grindų. Staiga pradėjo veikti dulkių siurblys. (Mokytojas imituoja dulkių siurblio garsą.) Surenka dulkių daleles. Kas paliečia, tas atsistoja ir išeina.

Mokytojas paaiškina, kad ant grindų nukritus „dulkių dėmėms“, reikia atpalaiduoti nugarą ir pečius, o pasilenkus į priekį žemyn nuleisti rankas ir pakreipti galvą.

Rezultatas: Vaikinai, dabar mes daugiau žinome apie savo išmaniuosius padėjėjus kasdieniame gyvenime, galėsime jais naudotis ir padėti tėvams namuose (jų prižiūrimi)


GCD parengiamojoje grupėje

„Kelionė į pasaulį muzikos instrumentai»

(naudojant skaidrių pristatymą)

Tikslas: Praturtinkite vaikų suvokimą apie muzikos grožį.

Užduotys:

1. Švietimo

  1. Gilinti vaikų supratimą apie orkestro ir muzikos instrumentų atsiradimą, muzikos ir gamtos ryšį;
  2. Sudaryti sąlygas emociniam ir psichologiniam vaikų išsilaisvinimui užsiėmimų metu;
  3. Muzikos instrumentų pavadinimų taisymas.

2. Vystantis

  1. Plėtra muzikinius sugebėjimus vaikai klausosi muzikos, dainuoja, groja muzikos instrumentais;
  2. Ugdykite vaizdinį ir asociatyvų mąstymą, kūrybinę vaizduotę;
  3. Tembrinės klausos, ritmo pojūčio subtilumo ir jautrumo ugdymas.

3. Švietimo

  1. Skiepyti vaikams džiaugsmo ir pasitenkinimo procesu, kalbėti apie muzikos instrumentus,
  2. Ugdyti vaikų emocinį ir vertybinį požiūrį į muziką, klausymosi ir atlikimo kultūrą.

Įranga: kompiuteris, ekranas, multimedijos projektorius, vaikiški muzikos instrumentai, magnetofonas su garso įrašais, mygtukas akordeonas.

Pamokos eiga:

Skambant valsui vaikai įbėga į salę ir daina sveikina muzikos vadovą.

Muzikos vadovas Laba diena Labai džiaugiuosi matydamas tave šiandien, tu čia gera nuotaika, linksmas ir linksmas. Prieš pradėdamas pamoką, aš perskaitysiu nuostabius puikaus muzikanto ir kompozitoriaus D.B. Kabalevskis.

„Muzika mums ne tik teikia malonumą.

Ji daug moko. Ji, kaip knyga, daro mus geresnius, protingesnius, malonesnius“.

1 pamokos skaidrės tema

Mūsų pamokos tema „Kelionė į muzikos instrumentų pasaulį“.

Ar žinojote, kad žodis „orkestras“ turi ilgą kilmę? Senovėje taip buvo vadinama teritorija priešais sceną senovės graikų teatras. Orkestras sugeba atskleisti beveik viską, ką gali perteikti spalvinga žmogaus kalba. Jis gali verkti ir juoktis, imituoti griaustinį ir švelniai čiulbėti kaip paukštis. Ir viskas dėl to, kad orkestre skamba įvairių instrumentų balsai. (Kūrinio klausymas)

2 Muzikos instrumentų orkestre skaidrių schema.

Štai kaip scenoje atrodo simfoninis orkestras.

Čia tiek daug įrankių!

muzikos instrumentai,

Pasakysiu – unikalus.

Jų yra didžiulis skaičius

Pameistrystė yra įdomi.

Pažiūrėkite atidžiau ir pamatysite, kad instrumentai orkestre skirstomi griežta tvarka. Priešais stovi altai, smuikai, violončelės, kiek toliau – kontrabosai. Iš karto už violončelių stovi Medinių pučiamųjų šeima – fleitos, klarnetai, obojai, fagotai. Dešinėje yra jų žalvariniai pusbroliai - trimitai, ragai, trombonai ir tūbos. Už jų – būgnai ir daugybė kitų instrumentų. Orkestras yra organizuota valstybė, turi savo įstatymus ir netgi turi prezidentą – orkestro vadovą. Vaikinai, pasakyk man, kaip tai vadinasi? (Atsakymai)

Dirigentas moka priversti instrumentus groti taip, kaip nori, nors neištaria nė žodžio. Jis naudoja tik lazdą. Jis paima jį, lengvai trenkia į muzikos stovą – muzikos stendą – ir orkestre įsiviešpatauja mirtina tyla. Jis juo mojuoja, ir visi instrumentai gros darniai, darniai ir draugiškai. Paklausykime, kaip skamba simfoninis orkestras. .

Vaikinai, ar manote, kad simfoniniame orkestre yra daug instrumentų? ( Vaikų atsakymai)

Taip, šiame orkestre yra daug instrumentų. Visi jie suskirstyti į kelias grupes.
3 skaidrė.

Sulenktos stygos(Žaisk su lanku)
Žalvario grupė (
Žaisk su oru)
Streiko grupė (
Garsai sukuriami smūgiais)

Ir pirmoji grupė, kurią sutiksime, yra styginių grupė

4 skaidrė

Vaikinai, kodėl tai taip vadinama? ( Vaikų atsakymai)

Gracingiausias iš stygų yra gražus smuikas. Garbanotos garbanos puošia iškaltą galvą. Jos juosmuo toks, kad su ja negali konkuruoti net balerina. Smuikas pagamintas iš medžio ir grojamas lanku. Smuiko skambesys labai gražus, aukštas, melodingas. Muzikantas, grojantis smuiku, vadinamas smuikininku. Smuikas vadinamas „muzikos karaliene“ dėl savo melodingo ir gražaus balso. Senovėje žmogus pastebėdavo, kad įtempta medžioklinio lanko styga gali skambėti maloniai. Pamažu žmonės pradėjo gaminti muzikos instrumentus su viena, dviem ar daugiau stygų. Jie buvo mūsų smuiko protėviai. Mes sunkiai dirbome smuikų kūrėjai, kol smuikas tapo pirmuoju orkestro dainininku; jie atrinko specialias medienos rūšis ir bandė ištempti įvairias stygas. Dabar smuikas atrodo taip: turi keturias stygas, ištemptas ant medinio korpuso. Garsai atsiranda stygai kontaktuojant su lanku. Tačiau norint, kad smuikas dainuotų, tu turi būti geras muzikantas. Įsiklausykime į jos balsą ir suraskime jos tembrui tinkančius žodžius.

Smuiko klausymas

Vaikinai, šeimoje styginiai instrumentai Ne tik smuikas gyvena, ji turi daug giminaičių. Prieš mus yra altas. Jis labai panašus į smuiką, bet didesnis. Turi gilesnį garsą. Todėl jis vadinamas smuiko „pusbroliu“.

Vaikinai, pažiūrėkite į skaidrę. Tikriausiai tai galvojote prieš save dideli smuikai. Taip, tu teisus, tai irgi „muzikos karalienės“ giminės, bet į ją panašūs tik išvaizda, forma. Bet kokius skirtingus tembrus jie turi. Štai violončelė. Jis turi labai ypatingą garso tembrą ir savo charakterį. Kai muzikoje reikia išreikšti sielvartą, liūdesį, liūdesį, neviltį, violončelei nėra lygių, ji taip giliai perteikia šiuos jausmus.

Smuikų šeimą užbaigia dar vienas atstovas – kontrabosas. Jis vienintelis turi labai storą ir tankų balsą. Pasiklausykime jo gražaus tembro.

Klausantis kontraboso.

Taip sutikome keturis giminaičius iš smuikininkų šeimos. Kaip jie vadinami?
Vaikai: smuikas, altas, violončelė ir kontrabosas.

4 skaidrė

Vaikinai, dabar mūsų laukia susitikimas su pučiamųjų orkestru. Jis skirstomas į medinį ir varinį pučiamųjų instrumentų.

Taigi, prieš mus yra mediniai pučiamieji instrumentai. Pirmasis instrumentas vadinamas fleita. Fleita turi aukštą ir šiek tiek švilpiantį balsą, kurį galima atpažinti iš karto. Tolimas fleitos protėvis buvo nendrinis vamzdis. Fleita daugiausia pagaminta iš medžio. Iš čia sklinda garsas. Tas oras pučiamas į skylutes, esančias šone. Todėl medinį pučiamąjį instrumentą vadina, o fleita grojantį muzikantą – fleitininku. Dabar pasiklausysime, kaip skamba fleita.

Klausa

Pučiamųjų instrumentų šeimoje taip pat daug giminaičių. Obojus, fagotas, klarnetas. Jų žaidimo principas yra tas pats: naudojant įpučiamą orą. Visi jie pagaminti iš medžio. Bet jie turi skirtingus balsus.

Klausantis klarneto

Na, vaikinai, susipažinome su kai kuriais simfoninio orkestro instrumentais. Dabar patikrinsiu, ar atpažįstate juos.

Kūno kultūros minutė.

1. Sklandūs lanko judesiai
Stygos verčia drebėti.
Motyvas skamba iš toli,
Dainuoja apie mėnulio apšviestą vakarą.
Kaip sklando garsai,
Juose yra džiaugsmo ir šypsenos,
Tai skamba kaip svajinga melodija.
Aš save vadinu smuiku.

2. Kuris instrumentas turi ir stygas, ir pedalą?
Kas čia? Be jokios abejonės, tai mūsų skambus….( fortepijonas.)

3. Garsiau už fleitą, garsiau už smuiką,
Mūsų milžinas garsesnis už trimitus.
Jis ritmingas, kitoks, mūsų linksmas....( būgnas.)

4. Pridedu pypkę prie lūpų -
Mišku tekėjo trilis,
Instrumentas labai trapus
Tai vadinama….( fleita.)

5. Man buvo duota labai mažai stygų,
Bet kol kas man užtenka!
Tu esi mano stygos
Ir išgirsi: ilgai, ilgai, ilgai!
Nagi, kas aš toks? Atspėk!
Išdykęs…..(balalaika.)

Na, vaikinai, pasakykite man, ar visi instrumentai buvo iš simfoninio orkestro? ( Vaikų atsakymai.)

Dabar tęskime pažintį su pučiamaisiais instrumentais. Kodėl jie vadinami variu? ( Vaikų atsakymai)

Ragas – atrodo kaip sraigė ir turi labai gražų garsą.

Klausa

Trimitas yra ryškus, aštrus garsas. Trimitas skamba kviečiančiai kaip herojiškas šauksmas. Anksčiau pypkės buvo naudojamos medžioklei.

Klausa

O dabar susipažinsime su smogikų grupė. Prieš dešimtis tūkstančių metų vyras paėmė akmenį į abi rankas ir pradėjo jas daužyti vienas į kitą. Taip atsirado pirmasis mušamasis instrumentas. Tai paprastas įrenginys, kuris dar negali sukurti muzikos, bet jau gali sukurti ritmą. Perkusiniai instrumentai yra daug senesni nei pučiamieji. Šiais laikais būgnai yra labai didelė instrumentų grupė. Su kiekviena iš jų supažindinti negalėsiu, bet pasistengsiu išsirinkti ryškiausias. Taigi, timpanai, jie turi metalinį korpusą – nuo ​​vos girdimo iki griausmingo. Pasiklausykime šio unikalaus instrumento.

Klausa
Kai kas mano, kad groti būgnu lengviau – paprasčiau. Paimk pagaliukus ir tranki. Tačiau muzikantas turi išlaikyti ritmą viso kūrinio metu. O tai labai sunku. Paklausykime, kaip skamba būgnas.

Klausa.

Taip susipažinome su kai kuriais simfoninio orkestro instrumentais. Į kokias grupes skirstomi visi simfoninio orkestro instrumentai?

Šauniai padirbėta! Jūs atlikote šią užduotį. O dabar duosiu tau sunkesnę užduotį. Mes nustatysime, kuris instrumentas skamba.

"Atspėk, koks instrumentas tai skamba?"

Muzikos vadovas Apibendrinkime savo pamoką. Geriau pažinome pagrindines muzikos instrumentų grupes. Sužinojome apie jų įvairovę, klausėmės instrumentų garsų, atpažinome juos iš klausos. Kas tau labiausiai patiko pamokoje?(Atsakymai ) Vaikinai, namuose nupieškite vieną iš jums labiausiai patikusių muzikos instrumentų. Ir tada į muzikos sale Iš Jūsų piešinių sukursime savo simfoninį orkestrą.

Iki pasimatymo!

Vaikai išeina iš salės skambant „Valso“ melodijai.


GCD santrauka parengiamojoje grupėje. Tema: Medienos savybės Mokytojas: Ustinova I.A. Programos turinys: - Supažindinti vaikus su medienos savybėmis (neskęsta, dega, galima apdirbti, dažyti). Plėsti vaikų žinias apie mūsų regione augančius medžius. Pataisykite Komijos Respublikos simbolius (herbą, vėliavą). Ugdyti laboratorinių eksperimentų atlikimo įgūdžius, stiprinti gebėjimą dirbti su įranga, stiprinti būtinas saugos priemones. Ugdykite socialinius įgūdžius: gebėjimą dirbti grupėje, derėtis, atsižvelgti į partnerio nuomonę, taip pat įsisavinti savo nuomonę, įrodyti savo teisumą, ugdyti pagarbą medžiui. - Vaikų žodyno suaktyvinimas ir praturtinimas daiktavardžiais, būdvardžiais ir veiksmažodžiais pamokos tema: eksponatai, plokštuma, metalo pjūklas, obliavimas, apdirbimas, beržo košė. Demonstracinė medžiaga: kortelės su medienos savybėmis, medžio ir beržo žievės gaminiai, multimedijos projektorius, plokštuma, veržlė, metalo pjūklas, medinė kaladėlė, diskas su dainele apie beržą. Dalomoji medžiaga: indeliai su vandeniu, sąvaržėlės, magnetukai, medinės kaladėlės, pjuvenos, klijai, teptukai, dažai, servetėlės. Parengiamieji darbai: Ekskursija į šermukšnį, lankymasis miške su tėvais, filmo „Gamta“ peržiūra gimtoji žemė“, žiūri į fotografijas su Usinsko gamtos vaizdais, lankosi parodoje Vorte, mokosi eilėraščio „Baltas beržas“. Pamokos eiga: - Sveiki, vaikinai! Šiandien noriu pakviesti jus į medinių dirbinių muziejų. Prisiminkime elgesio muziejuje taisykles. (nekalbėkite garsiai ir nelieskite eksponatų rankomis). Ar žinote, kas yra eksponatai? -Eksponatai yra tie daiktai, kurie yra muziejuje. -Prašau užeiti ir stovėti puslankiu šalia šių (eksponatų). Kaip manote, iš kokios medžiagos šie daiktai pagaminti? Visi šie daiktai pagaminti žmogaus rankomis įvairiais būdais. Šie šaukštai gaminami kalimo būdu, zuikiai – pjaunant. Kaip manote, kas taip gražiai papuošė šiuos gaminius? Tai va, gaminius puošia menininkai. Prašau pasakyti, ką dar galima pagaminti iš medžio? (namai, baldai, žaislai) Žaislai, pagaminti iš natūralių medžiagų, be jokios abejonės, yra patys naudingiausi - Užeikite į šiuos eksponatus. Kaip manote, iš ko jie pagaminti? (iš beržo žievės). Beržo žievė yra viršutinis sluoksnis beržo žievė. Tai nuostabiai lanksti ir šilta medžiaga, palieskite ją. (vaikai perduoda vienas kitam beržo žievės gabalėlį) Pabandykite jį sulenkti, sunku. Beržo žievė turi kelis sluoksnius. Dabar aš jums parodysiu, kaip padalinti beržo žievę (parodyti). Dabar palieskite beržo žievę, kuo ji tapo? (minkštas, plastikinis). Taip, iš tokios beržo žievės galite gaminti įvairius amatus. Gaminiai iš beržo tošies yra išties unikalūs, jų grožis ir ekologiškumas nusipelno susižavėjimo. Pavyzdžiui, nuo neatmenamų laikų duonos dėžutė iš beržo tošies leido išsaugoti bet kurią duonos gaminiaišviežias tikrai ilgai. Be to, antradienis arba krepšelis iš beržo tošies – tikrai nuostabios baktericidinės medžiagos – leidžia gana ilgai išsaugoti bet kokias maisto atsargas: per karštį juose esantys produktai nesugesdavo, o šaltyje – sugesdavo. nesušalti. Paprastai beržo žievės konteineriai anksčiau buvo plačiai naudojami įvairioms skystoms medžiagoms - sviestui, grietinei, pienui ir kitoms laikyti, o gaminių siūles visada puikiai užsandarindavo įgudę meistrai, dėl kurių nepraleisdavo vandens. išvis per. Šiais laikais iš beržo tošies gaminamos duonos dėžutės, dėžutės, paveikslai, papuošalai ir daug kitų įdomių bei naudingų dalykų. Amatininkai, gamindami gaminius iš beržo tošies, taiko įvairias apdirbimo technologijas: audžia, siuva, klijuoja. -Dabar eik prie kėdžių. Prašau pasakyti, kokioje respublikoje mes gyvename? Kokį Komijos Respublikos simbolį matote ekrane? Kuo turtinga mūsų respublika? (miškai, upės, nafta, dujos, anglys) Ką galime pamatyti miške? (medžiai, uogos, grybai, gėlės) Dabar klausykite mįslės: Balta kamienas, žalias kepurėlė, stovi baltais drabužiais, kabo. auskarai. Kas čia? (Beržas) (1 skaidrė) Beržas yra Rusijos gamtos grožio simbolis. Apie ją parašyta daug eilėraščių, dainų, pasakų. Pasigrožėti juo galėsite bet kuriuo metų laiku. Vaikinai, kur galima sutikti ir pamatyti beržą (miške, proskynoje, prie namo ir pan.). Kaip vadinasi miškas, kuriame auga tik beržai? Beržynas) Skaidrė Nr. 2 Mūsų žmonės pamilo šį medį dėl jo grožio. Žmonės taip pat šoko aplink beržą, dainavo dainas. 3 skaidrė. Kokias dainas apie beržą žinai? – Nė vienoje pasaulio šalyje nėra tiek beržų, kiek pas mus, mūsų žmonės mėgsta žalią grožį už grožį. Jis auga visuose mūsų didžiulės tėvynės kampeliuose. (Mokytojas demonstruoja medį skirtingi sezonai). Žiemą guli ant šakų baltas sniegas. Skaidrė Nr. 4 Pavasarį ant šakų būna lipnūs, švelnūs lapai. skaidrė Nr. 4 Vasarą medis yra padengtas tankia žalia lapija. skaidrė Nr.4 Rudenį - beržas pasidengia auksine lapija, lapai sukasi ore ir krenta ant žemės. Vaikai, kaip vadinasi šis reiškinys? (Lapų kritimas). 4 skaidrė Pažiūrėkite, vaikinai, į dailininko paveikslą, su kokia meile jie pavaizdavo savo gamtos kampelius. Paveiksle pavaizduotas gražus beržas. Dėl savo grožio beržas tapo mūsų tėvynės simboliu. Beržas – ne tik gražus medis Net senovėje žmonės pažymėjo daug naudingų savybių. Pavasarį pumpurai surenkami ir naudojami vaistams gaminti. (Skaidra Nr. 5) Beržiniai kačiukai yra paukščių maistas. (Skaidr. Nr. 6) Vasarą beržinės vantos ruošiamos ir garinamos pirtyse, nes beržo lapuose yra daug naudingų medžiagų. (skaidr. Nr. 7) - Vaikinai, šiandien žiūrėjome įdomias skaidres ir trumpai pasikalbėjome. Kaip manote, kokia yra mūsų pamokos tema? Taip, mūsų pamokos tema „Beržo savybės“. Žaidimas „Augink medį“ (Pridėkite medžio dygimo sekos paveikslėlius (medis auga, auga visos jo dalys. Vaikai įvardija ir išdėsto paveikslėlius beržo sėkla, ūglis, kamienas, šakos su pumpurais, lapai, auskarai). ) -O dabar noriu pakviesti tave i savo dirbtuves.Bet kad ten patektum reikia parodyti pralaida.Ir leidimas bus medžio ar krūmo pavadinimas kuris auga mūsų respublikoje.Aš būsiu pagrindinis meistras,o tu bus mano padėjėjai. Apsirenkite prijuostes, parodykite leidimą, imkitės darbo. - Taigi, pirmas turtas, kurį mes tiriame, reikalauja, kad mes atliktume rimtą eksperimentą. Ant stalų turite stiklines vandens, uždėkite sąvaržėlę, mygtukas, magnetas ten.Kas jiems atsitiko?(jie nuskendo).Dabar paimk medinę plytą ir paleisk į vandenį.Kas nutiko plytai?(plyta plūduriuoja).Nustatėme pirmąją medienos savybę .Neskęsta.Kokią schemą galime pasirinkti?- Rankose turiu malkų skeveldrą.Pabandykime padegti. Kas atsitiks su deglu? (jis dega). Išsiaiškinome antrą savybę – medis dega. Dabar pasirinkime šios nuosavybės diagramą. (žaidimas „Geras-blogas“). - Perkelkite lėkštes link savęs. Paimkite putų gumą ir pabandykite ją sulenkti bei suglamžyti. Įvyko? Dabar paimkite medinę plytą ir pabandykite ją sulenkti bei sulaužyti. Įvyko? (ne, kodėl? (mediena yra tanki medžiaga). Ką galima pagaminti iš medžio? (namai, žaislai, indai, baldai). Pasirinkite šios nuosavybės kortelę. – Pažiūrėkime į šią medinę kaladėlę. Ar manote, kad jis gali būti spalvotas? Kokia spalva norėtumėte jį nudažyti? (nuspalvinkite ir pasirinkite atitinkamą kortelę su nuosavybe) Turime atlikti dar vieną eksperimentą. Paimkite drožtuką ir pabandykite pagaląsti pieštuką. Įvyko? (pasirinkite kortelę su tinkama savybe). Pažiūrėkite į šį medžio luitą (leidau vaikams jį liesti). Ar jis lygus? Ką reikia padaryti, kad jis būtų lygus? (lėktuvas). Norėdami tai padaryti, aš sėdžiu į lėktuvą ir planuoju. Dabar pabandykite, palieskite bloką. Medis tapo lygus. Pasirinkite tinkamą kortelę su medžio savybe. Man reikia dviejų medinių kaladėlių, bet turiu tik vieną, ką daryti? (pamačiau). Kokiu įrankiu pjaustysime? (su metaliniu pjūklu, pats pjaunu). Pažiūrėkite, kas liko po pjovimo? (pjuvenos). O dabar siūlau žiemą pasidaryti beržą, kuris apšąla. Mūsų šerkšnas bus dažytos pjuvenos, kamienas iš beržo tošies, kurią paruošiau iš anksto. Ant jūsų stalų turite kartono lakštus, ant kurių nupieštas beržo viršus. Pirmiausia suklijuojame beržo žievės kamieną, tada viršutinę beržo dalį ištepame klijais ir pabarstome pjuvenomis, lengvai paspausdami servetėle (padedu vaikams, kuriems sunku). Man labai patiko tavo darbai. Jiems išdžiūvus surengsime parodą. Dabar ateik pas mane ir mes prisiminsime medienos savybes. Apmąstymas: Vaikinai, ar sužinojote ko nors naujo? Kas buvo sunkiausia? Ką labiausiai prisimenate? Dabar užmerkite akis, paruoškite delnus ir tie vaikai, kurie man patiko, gaus mažų dovanėlių iš manęs.(Visi vaikai gauna dovanų - beržinius pjūklus)

Tiesioginės edukacinės veiklos „Muzika“ santrauka
„Kalnų karaliaus oloje“
(parengiamosios grupės vaikams)

Pažintinės užduotys:

— toliau pristato E. Griego kūrybą („In the Cave kalnų karalius“, „Rytas“);

- įtvirtinti vaikų žinias apie simfoninį orkestrą, instrumentų grupes ir jų kompoziciją;

Įtvirtinti žinias apie kompozitorius M.P. Mussorgskis ir P.I. Čaikovskis, darbų ciklai „Paveikslėliai parodoje“ ir „ Vaikų albumas»;

- įtvirtinti vaikų žinias apie baletą žiūrint ištraukas iš P.I. „Gulbių ežero“, „Miegančiosios gražuolės“, „Spragtuko“. Čaikovskis;

- įtvirtinti vaikų žinias apie liaudies meną ir amatus bei tapybą;

- stiprinti gebėjimą piešti akvareliniai dažai. Ugdykite kompozicijos jausmą, vaizduotę, fantaziją;

Stiprinti savo įgūdžius grojant muzikos instrumentais. Ugdykite ritmo jausmą;

— skatinti vaikus priimti teisingą kolektyvinį sprendimą, ugdyti kolektyvizmo ir savitarpio pagalbos jausmą. Ugdykite emocinę sferą.

Metodinė pagalba:

— techninės priemonės: projektorius, magnetofonas;

— salės apdaila: urvo dekoracijos, skrynia, 6 spynos;

— HT įranga: popierius, teptukai, akvarelės, vandens indeliai, teptukų laikikliai, servetėlės.

— muzikos instrumentai: ksilofonas, rumbai, varpeliai, lytėjimo gimnastikos lazdos;

— meno kūriniai: Vasnecovo „Baba Yaga“, matrioškos, Serebryakovo „Mergaitė su lėle“, „Kviečių laukas. Lark "Van Gogh", "Dymkovo" žaislai, "Maslenitsa" Kustodiev, Gzhel "Namulė ant vištienos kojų", Hartmanno eskizas " Teatro kostiumai“, „Vartai į Kijevą“, medžio drožyba „Gnome“;

muzikos kūriniųČaikovskis, Musorgskis, Saint-Saensas, Rachmaninovas, Prokofjevas.

Vedėjas: Vaikinai, šiandien kviečiu jus į pasivaikščiojimą, kurį man padės vesti norvegų kompozitorius Edvardas Grigas. Klausykimės muzikos ir supraskime, kur esame.

Skamba Grigo kūrinys „Kalnų karaliaus oloje“. Vaikai jį atpažįsta.

K: Jūs ir aš tikrai atsidūrėme kalnų karaliaus oloje. Ir uždarė išėjimą iš olos. Jūs ir aš negalėsime išeiti į lauką. Kalnų karalius nori, kad atliktume jo užduotis ir tada atsidarys durų spynos. Suskaičiuokite, kiek jų yra. Teisingai – 6. Kalnų karalius nori mums duoti 6 užduotis. Nevalia klysti, nes su kiekviena klaida atsiras voras – urvo gyventojas, jo lobių saugotojas. O jei jų bus daugiau nei 3, negalėsime pažvelgti į stebuklingą skrynią. Tu esi pasiruošęs? Tada pirmyn!

Užduotis Nr.1. Turime kalbėti apie simfoninį orkestrą.

Vaikai: simfoninis orkestras vadovauja dirigentas. Jame groja daug muzikantų skirtingi instrumentai. Įrankiai skirstomi į grupes. Styginių grupė: smuikas, altas, violončelė, kontrabosas. Medinių pučiamųjų grupę sudaro: fleita, klarnetas, fagotas, obojus. Varinių pučiamųjų skyrių sudaro trimitas, tūba, trombonas ir ragas.

Ved: Dabar pažiūrėkite į paveikslėlį ir pasakykite, kuris įrankis yra papildomas (klasifikavimo žaidimas). Puiku, atlikome pirmąją užduotį, ir pirmasis užraktas atsidarė. Žiūrėkite, Kalnų karalius taip pat turi įrankių. Pabandykime jį nudžiuginti, gal jis mus paleis?

Grojimas muzikos instrumentais. D. Šostakovičiaus „Valso pokštas“.

2 užduotis. Turite prisiminti išgirstą kūrinį, jo autorių ir instrumentą, kuris atlieka solo partiją.

Vaikų atsakymai:

  1. Saint-Saëns K., „Mirstančioji gulbė“ – violončelė
  2. Čaikovskis P.I., „Odetės tema iš Gulbių ežeras“ – obojus
  3. Prokofjevas S., „Riterių šokis“ - altas
  4. Sheridanas „Polka – senelis“ – tūba
  5. Prokofjevas S. "Petras ir vilkas - senelis" - fagotas
  6. Prokofjevas S. "Petras ir vilkas - Petya" - smuikai
  7. Rimskis-Korsakovas „Kamanės skrydis“ – klarnetas
  8. Rachmaninovo „Itališka polka“ – fleita
  9. Saint-Saens „Elephant“ – kontrabosas

Vedas: Atidarėme antrą spyną. Pažiūrėkite į šiuos portretus. Ar atpažįstate šiuos kompozitorius? Teisingai. Tai Modestas Musorgskis ir Piotras Čaikovskis. Prisiminkime jų parašytų kūrinių ciklus. Modestas Musorgskis draugavo su menininku Hartmannu. Ir vieną dieną jis atėjo į savo parodą. Jis klajojo tarp paveikslų, piešinių, eskizų, įvairių eksponatų, apžiūrėjo juos, o grįžęs namo parašė keletą pjesių, kurias pavadino „Paveikslėliai parodoje“. Jam smogė medinis raižytas laikrodis, pagamintas trobelės pavidalu ant vištos kojų, ir piktojo nykštuko formos riešutų traškutis. Vištienos kostiumo eskizai, vartai į Kijevo miestą ir daug daugiau. Visus parašytus kūrinius jis sujungė į vieną melodiją, kurią pavadino „Pasivaikščiojimu“. Jei klausysitės visų šių kūrinių, galite įsivaizduoti, kad parodos lankytojas vaikšto nuo vieno eksponato prie kito. Cikle taip pat buvo kūriniai „Limožo turgus“, „Du žydai“ ir kt.

Tačiau Piotras Iljičius Čaikovskis parašė savo vaikišką albumą sūnėnui. Jis buvo neįprastas berniukas. Jis negalėjo gerai matyti. Negalėjo žaisti su kitais vaikais. Jis nematė kitų vaikų, šokinėjančių ant arklių ir žaidžiančių su mediniais kareiviais ant stalo. O Piotras Iljičius rašė vaikiškas pjeses ir visa tai perteikė per muziką, per jos charakterį. „Vaikų albume“ – tokie kūriniai kaip „Arklių žaidimas“, „Lėlių liga“, „Lyukas“, „Medinių kareivių maršas“ ir kt.

Užduotis Nr.3. Kalnų karalius kviečia spręsti kryžiažodį. Turite teisingai įvardyti jo užduočių žodžius.

  1. Kokio paukščio vardas figūruoja Čaikovskio kūryboje? (leviukas)
  2. Ką atliko Musorgskio „neišperinti jaunikliai“? (baletas)
  3. Kokią šurmuliuojančią vietą Limožo mieste aprašė Musorgskis? (turgus)
  4. Kas buvo Musorgskio draugas? (menininkas)
  5. Kas sirgo Čaikovskio kūryboje? (lėlė)
  6. Ką Musorgskis pamatė parodoje Baba Yagos namo pavidalu? (žiūrėti)
  7. Kaip vadinamas nebaigtas piešinys? (eskizas)

Vedas: Mes susidorojome su dar viena pilimi.

4 užduotis. Kalnų karalius nori, kad atspėtume 10 šių kompozitorių melodijų ir suderintume jas su meno ir tapybos kūriniais. Atidžiai klausytis.

Vedas: Vaikinai, išmokime Kalnų karalių žaisti ritmingą žaidimą su lazdomis.

Žaidžiamas T.E. lytėjimo žaidimas „Linksmosios lazdos“. Tyutyunnikova.

Užduotis Nr.5. O dabar, vaikinai, išgirsite skirtingų muzikos žanrų kūrinius ir turėsite parodyti atsakymą. Jei girdi maršą, tai žygiuoji po salę, jei šoka, tai judi pagal muzikos pobūdį, jei daina, tai atsisėdi ir ramiai klausai. Jei abejojate, nedarykite nereikalingų judesių, o tiesiog stovėkite ir klausykite (skamba žanro muzika, vaikai atlieka judesius). Žiūrėk, atsidarė dar vienas užraktas.

6 užduotis. O dabar pamatysite ištraukas iš P.I. baletų. Čaikovskis. Turite išmokti baletą ir pavadinti šokantį herojų.

Ved: Vaikinai, mes atlikome visas užduotis. Spynos atidarytos. Tačiau Kalnų karaliui mes taip patikome, kad jis prašo palikti jam piešinius kaip suvenyrą. Dabar girdėsite muziką, prisiminsite ir nupiešite, ką sako muzika.

Vaikai piešia ištrauką iš baleto „Gulbių ežeras“.

Vedas: žiūrėk, durys iš urvo atviros ir mes su tavimi galime išeiti į lauką, kur pradeda tekėti saulė. Mus vėl pasitinka Edvardo Griego muzika „Rytas“. Ačiū už draugiškumą, patarimus ir teisingus atsakymus. (Apibendrina mokytojas)

Jei vaikai nepadarė daugiau nei trijų klaidų, jie atidaro skrynią, kurioje jų laukia netikėtumai.

Pavadinimas: GCD santrauka parengiamojoje grupėje muzikinis vystymasis„Kalnų karaliaus oloje“

Darbo pavadinimas: muzikos vadovas Pirmas kvalifikacinė kategorija
Darbo vieta: MKDOU - d/s Nr.473 kombinuotas tipas
Vieta: Novosibirskas


Į viršų