Kombinuota pamoka pavasario peizažo dažai. Logopedinės pamokos su pristatymu santrauka

Atsižvelgiant į šiuolaikinius pamokos reikalavimus federalinio valstybinio švietimo standarto įvedimo kontekste, buvo sukurta daugybė programų, kurios suteikia šiuolaikiniam mokytojui pasirinkimą.

Išanalizavę antros kartos programų kraštovaizdžio mokymo pamokų turinį, pasirinkome B.M. redaguotą darbo programą. Nemensky ir išsivystė technologiniai žemėlapiai pamokos pradinėms ir vidurinėms klasėms. kraštovaizdžio pamoka puikus mokymasis

3 klasė „Menas aplink mus“.

IV ketvirtis. „Menininkas ir žiūrovas“.

Tema: „Paveikslas yra ypatingas pasaulis. Kraštovaizdžio tapyba“.

Tikslas: Asmens meninės ir kūrybinės veiklos formavimas, estetinių jausmų ugdymas, domėjimasis vaizduojamieji menai supažindinant mokinius su peizažo žanru.

Tikslas: suprasti, kad paveikslas yra ypatingas menininko sukurtas pasaulis, užpildytas jo mintimis, jausmais, išgyvenimais; sužinoti didžiausių Rusijos kraštovaizdžio tapytojų vardus; išmokti vaizduoti kraštovaizdį pagal reprezentaciją su ryškia nuotaika; išmokti kalbėti apie kūrybinis darbasžiūrovas, apie savo vaizduojamojo meno kūrinių suvokimo patirtį.

2. Metasubjektas: įvaldyti gebėjimą matyti ir suvokti apraiškas meninė kultūra V aplinkinis gyvenimas; nori bendrauti su menu, dalyvauti diskusijoje apie meno kūrinių turinį ir raiškos priemones; išmokti organizuoti savarankišką meninę ir kūrybinę veiklą, pasirinkti priemones meninei idėjai įgyvendinti; įvaldyti gebėjimą vertinti meninius rezultatus kūrybinė veikla, savo ir klasiokų.

3. Asmeninis: emocingas ir vertingas požiūris į supantį pasaulį; tolerantiškai priimti kultūros reiškinių įvairovę; meninio skonio ir gebėjimo estetiškai vertinti meno kūrinius ir supančio gyvenimo reiškinius tobulinimas; įvaldyti įgūdžius akvareliniai dažai; nori panaudoti meninius įgūdžius kurdamas gražius dalykus.

Praktinė užduotis: Pagal pristatymą pavaizduokite rudens peizažą.

Įranga ir medžiagos mokiniams: 2 lapai akvarelinis popierius a4, 2 kraštovaizdžio lapai, grafito pieštukas, trintukas, teptukas, vandens puodelis, akvarelės.

Vizualinė eilutė: peizažo tapytojų I. Levitano paveikslų reprodukcijos „Ant Volgos“, „Vladimirka“, A. Savrasovo „Atkeliavo kūnai“, „Atšilimai“, F. Vasiljevo „Kaimas“, „Aušra“, A. Kuindži“ Valaamo saloje“, „ Mėnulio naktis»; mokymo priemonės „Kompozicija kraštovaizdyje“, „ Linijinė perspektyva», « oro perspektyva“, mankšta akims.

Muzikiniai serialai: Y. Entin „Mažųjų ančiukų šokis“, Ludwig van Beethoven „Tyla“.

Pamokos technologinis žemėlapis:

Pamokos etapai ir užduotys.

Mokytojo veikla

Studentų veikla

1. Organizacinis etapas

Patraukite vaikų dėmesį.

Rodo skaidres su paveikslų nuotraukomis muziejuose, gyvenamuosiuose pastatuose, švietimo įstaigose:

Kalbama apie paveikslą kaip visumą: pateikia apibrėžimą, paaiškina, kur ir kodėl mes susitinkame su paveikslėliais, kalba apie pasaulį paveiksle, apie paveikslo rėmo vaidmenį. Demonstruoja skaidrę su I. Šiškino kūrinio „Peizažas su pušimis“ (1882) reprodukcija be dekoracijos ir su rėmeliu:

"Perspektyva".

Išplėskite vaikų akiratį.

Pateikiamas vaizduojamojo meno žanro, tada kraštovaizdžio apibrėžimas. Pasakoja trumpa istorija kraštovaizdis. Formuoja pamokos tikslą ir uždavinius.

Paaiškina, kokie kraštovaizdžių tipai egzistuoja, rodydami skaidres su darbų pavyzdžiais:

Kaimo kraštovaizdis. Miesto peizažas.

K. Koro. Kalnų peizažas, 1860 m.

F. Aleksejevas. Miesto aikštė, 1790 m.

Peizažas su žmonėmis. Peizažas su gyvūnais.

F. Millais. Ausų rinkėjai, 1857 m.

D. Fattori. Poilsis, 1873 m.

Upės peizažas. Peizažas su dangumi.

S. Denisas. Upė, 1891 m.

Nikolajus Rerichas. Dangaus dekretai, 1915 m.

Kalnų peizažas. Peizažas su lyguma.

E. Hoperis. Grūdų kalnas, 1930 m.

J. Michelis. Didybė. 1812 m.

Apgaubiantis peizažas. Panoraminis peizažas.

J. Corot. Fontenblo pievos, 1864 m.

L. Goffier. Vaizdas į Vallombrosa, 1890 m.

Rodo skaidrę su A. Savrasovo paveikslo reprodukcija

„Rooks Have Arrived“, 1871 m.

Skaito M. Lermontovo eilėraštį „Pavasario peizažas“:

Kai pavasarį įlūžęs ledas

Teka susijaudinusi upė

Kai tarp pievų vietomis

Plika žemė pajuoduoja

Ir tamsa krenta debesyse

Pusiau jaunuose laukuose,

Blogas sapnas puoselėja liūdesį

Mano nepatyrusioje sieloje;

Matau, kad gamta jaunėja

Nejauninkite tik jai;

Lanit rami liepsna raudona

Skirkite laiko su savimi

Ir tas, kuris taip kentėjo, atsitiko,

Ji neras meilės savo širdyje.

Kartu su mokiniais jis analizuoja paveikslą: kokia nuotaika išreiškiama peizaže, dvasios būsena, kokiomis detalėmis menininkas savo kūryboje perteikia sezoną.

Demonstruoja skaidrę su A. Kuindži paveikslo „Mėnesienos naktis“ reprodukcija, 1895 m.

Nupiešk man lietaus garsą

Išdykusios prigimties juokas,

Lakštingalos trilo spindulys,

Ir jaudinantis naršymas.

Tyloje nupieškite saulėlydį

Žvaigždės yra kristalų sklaida,

Ežeras vidury nakties

Ir kuo kvėpuoja visa žemė.

Nubrėžkite vėjo kvėpavimą

Jaunos upės atodūsis,

Horizontas, kuris laukia aušros

Ir rūkas virš vandens.

Pieškite medžius suknelėse

O žolė yra didelis kilimas,

Ir mėnulis naktyje apkabina

Dangus yra pasakiška palapinė.

Lygiosios. Duok žmonėms

Šis mistiškas peizažas

Gal tada gamta

Jie mažiau įžeis!

Kartu su mokiniais jis analizuoja paveikslą: kokius jausmus autorius bandė perteikti žiūrovui, kokia kūrinio būsena.

Paaiškina, kad menininkas tam tikromis technikomis įgauna peizažo išraiškingumo. Jis pradeda apie juos kalbėti.

Demonstruoja įrankių rinkinys„Kompozicija kraštovaizdyje“ kalba apie kompozicijos tipus:

Kraštovaizdžio kompozicijų tipų schemos: 1 - horizontalių teritorijų planų schema, 2 - horizontalieji erdviniai planai ir centrinė plokštuma; 3 - horizontalūs erdviniai planai ir kontrastingų plokštumų ritmas, 4 - horizontalūs erdviniai planai ir sparnų plokštuma, 5 - horizontalūs erdviniai planai ir 2 užuolaidų plokštumos, 6 - horizontalūs erdviniai planai ir vertikali linija, 7 - horizontalūs erdviniai planai. planai ir 2 sparnai iš vertikalios linijos, 8 - horizontalūs erdviniai planai ir vertikalios linijos, 9 - įstrižainės krypties erdviniai planai, 10 - trikampis poslinkis į gylį iki išnykimo taško paveikslo centre, 11 - trikampis poslinkis į gylį iki išnykimo taško centre paveikslo, 12 - trikampis judesys gylyje iki išnykimo taško, esantis paveikslo krašte, 13 - trikampis judesys gylyje, kurio išnykimo taškas yra paveikslo krašte, 14 - juda į gylį lankinės krypties, 15 - juda į lanko ir trikampio krypčių gylį, 16 - juda į lanko krypties gylį, 17 - kelis judesius lanko ir trikampio krypčių gyliu

I. Levitanas „Ant Volgos“, 1888. Kompozicijos tipas – trikampio potėpio gylis, kurio nykimo taškas yra paveikslo krašte.

F. Vasiljevo „Kaimas“, 1869. Kompozicijos tipas – horizontalus erdvinis planas ir sparnų plokštuma.

Parodo metodinį vadovą „Tiesinė perspektyva“:

Pateikiamas tiesinės perspektyvos apibrėžimas, pagrindinės sąvokos.

Pateikiamas paveikslų reprodukcijų pavyzdys:

A. Savrasovas. Rasputica, 1894. I. Levitanas. Vladimirka, 1892 m.

Rodo metodinį vadovą „Perspektyva iš oro“:

Pateikiamas oro perspektyvos apibrėžimas, pagrindiniai dėsniai.

Pateikiamas paveikslų reprodukcijų pavyzdys:

A. Kuindži. F. Vasiljevas. Aušra, 1873 m.

Valaamo saloje 1873 m.

Skaito A. Klimanovo poemą „Oro perspektyva“:

Be to, rašyk

Gamta šiandien verta daug.

Menininkas, dangus, laukas - malonė!

Drobė, aliejus – toks įspūdis

Kad jis lauką pamatė pirmą kartą,

Ultramarinas su baltais trukdžiais.

Ant ariamos žemės numerio sniegas kris į čiužinį -

Tepimai, dryžiai – priekyje

O linijos horizonte tirpsta

Susiliejame su dangumi... taigi mes su jumis

Susiliekime su dangumi – tapyti paprasta.

Klausykite mokytojo pasakojimo. Susipažinkite su didžiausių Rusijos peizažo tapytojų paveikslais ir vardais.

Peržiūrėkite ir palyginkite peizažo paveikslai, juos analizuoti, kalbėti apie nuotaikas, kurias menininkai perteikia savo kūryboje.

Įvaldykite kompozicijos, linijinės ir oro perspektyvos žinias.

4. Dinaminė pauzė.

Atlikite akių poilsio pratimą.

Rodo pristatymo „Mankšta akims“ skaidres.

Atlikite kiekvieną judesį 6 kartus:

Atlikite pratimus.

1 pratimas „Darbo su akvarele technika“:

Paaiškina pagrindinius darbo su akvarele būdus:

1) Užtepkite vienas šalia kito tris vertikalias juosteles skirtinga spalva. Palaukite, kol jie išdžius. Ant jų nubrėžkite horizontalias kitų spalvų juosteles.

2) Uždenkite tris stačiakampius viena spalva. Leiskite dažams išdžiūti. Tada tepkite tik ant dviejų stačiakampių. Trečiąjį stačiakampį vėl užpildykite akvarele - virš išdžiovinto sluoksnio.

3) Padėkite kelis brūkšnius skirtingų spalvų dažų vienas šalia kito, kol dažai išdžius, suliekite ir sujunkite jų kraštus teptuku.

4) Pakartokite trečią pratimą trimis ar daugiau spalvų.

Darbo pavyzdys:

2 pratimas „Rudens spalvos“:

Jis duoda užduotį akvarele pavaizduoti rudens spalvas dėmėmis: dangų, žalumą, žemę.

Darbo pavyzdys:

3 pratimas „Erdvės pojūčio ugdymas“:

Parodo teritorijos planą, duoda užduotį pavaizduoti šio plano kraštovaizdį, laikantis linijinės perspektyvos dėsnių.

Reljefo planas:

Atlikti pratimus. Įvaldykite darbo su akvarele įgūdžius. Ugdykite erdvės pojūtį.

1 pratimas: „Darbo su akvarele technika“. Vaikų darbo pavyzdys:

2 pratimas: „Rudens spalvos“. Vaikų darbo pavyzdys:

3 pratimas: „Erdvės pojūčio ugdymas“. Vaikų darbo pavyzdys:

6. Dinaminė pauzė.

Bėk šokio judesiai prie muzikos.

Mokytojas įsijungia muzikinė kompozicija Y. Entin „Mažųjų ančiukų šokis“.

Atlikite šokio judesius pagal muziką:

Atlikite kompoziciją pamokos tema, laikydamiesi įstatymų, perspektyvos ir kompozicijos taisyklių.

Suteikia užduotį užbaigti darbą ta tema “ Rudens peizažas“, laikydamiesi kompozicijos ir perspektyvos dėsnių, parodo užduoties pavyzdį:

Apima Ludwigo van Bethoveno muziką „Tyla“:

Atlikite kūrybinį darbą. Baigto darbo pavyzdys:

8. Refleksija.

Ką matome 1 lėktuve?

Ką mes matome tolumoje?

Kokių kompozicijos dėsnių laikomasi?

Kaip išlaikoma perspektyva?

Siūlo analizuoti savo darbus.

9. Apibendrinant:

Iš pamokos padarykite išvadas.

Iš pamokos padarykite išvadas.

Rezultatai:

Tema: Įsivaizduoti, kad paveikslas yra ypatingas menininko sukurtas pasaulis, pripildytas jo minčių, jausmų, išgyvenimų; žinoti didžiausių Rusijos peizažo tapytojų vardus; vaizduoti kraštovaizdį pagal pristatymą su ryškia nuotaika; mokėti kalbėti apie žiūrovo kūrybą, apie vaizduojamojo meno kūrinių suvokimo patirtį.

2. Meta-subjektas: gebėti įžvelgti ir suvokti meninės kultūros apraiškas aplinkiniame gyvenime; noras bendrauti su menu, dalyvauti diskusijoje apie meno kūrinių turinį ir raiškos priemones; gebėti organizuoti savarankišką meninę ir kūrybinę veiklą, parinkti priemones meninei koncepcijai įgyvendinti; gebėti vertinti meninės ir kūrybinės veiklos rezultatus, savo ir bendramokslių.

3. Asmeninis: emocingas ir vertingas požiūris į supantį pasaulį; tolerantiškai priimti kultūros reiškinių įvairovę; turėti meninį skonį ir gebėjimą estetiškai įvertinti meno kūrinius ir juos supančio gyvenimo reiškinius; įvaldyti darbo su akvarele įgūdžius; stenkitės panaudoti meninius įgūdžius kurdami gražius dalykus.

Paduoda namų darbus surasti I. Šiškino paveikslą „Peizažas su vaikščiotojais“, 1869 m., jį išanalizuoti: nustatyti paveikslo nuotaiką, susipažinti su kompozicija, laikytis linijinės ir oro perspektyvos taisyklių. Ačiū už darbą.

Užsirašykite namų darbus.

6 klasė. „Dailieji menai aplink mus“.

IV ketvirtis. „Žmogus ir erdvė“.

Tema: „Peizažas grafikoje“.

Tikslas: supažindinimas su grafiniais eskizais ir peizažo eskizais žinomų menininkų Rusija, oro aplinkos perdavimo metodų tyrimas grafinės medžiagos.

Dalykas: ugdyti vizualinį-erdvinį mąstymą kaip emocinio ir vertybinio pasaulio tyrinėjimo, saviraiškos ir orientavimosi meninėje ir moralinėje kultūros erdvėje formą; ugdyti pagarbą savo Tėvynės kultūros istorijai, išreikštą vaizduojamajame mene; įgyti patirties kuriant meninis vaizdas peizažo žanre; įgyti patirties sausos pastelės technikoje; ugdyti bendravimo su vaizduojamojo meno kūriniais poreikius, įsisavinti praktinius meno kūrinių suvokimo, interpretavimo ir vertinimo įgūdžius ir gebėjimus.

2. Meta-dalykas: išmokyti koreliuoti savo veiksmus su planuojamais rezultatais, kontroliuoti savo veiklą rezultato siekimo procese, koreguoti savo veiksmus pagal besikeičiančią situaciją; mokyti įvertinti ugdymo užduoties įgyvendinimo teisingumą; savikontrolės, savigarbos pagrindų turėjimas; išmokti dirbti individualiai ir grupėje.

3. Asmeninis: formuoti atsakingą požiūrį į mokymąsi, pasirengimą ir gebėjimą ugdytis bei saviugdą remiantis mokymosi ir pažinimo motyvacija; formuoti komunikacinę kompetenciją bendraujant su bendraamžiais, suaugusiais kūrybinės veiklos procese; ugdyti estetinę sąmonę per didžiųjų Rusijos menininkų palikimą, estetinio pobūdžio kūrybinę veiklą.

Praktinė užduotis: Grafinio peizažo kūrimas tema „Orų nuotaika“ sausos pastelės technika.

Įranga ir medžiagos mokiniams: 1 pastelinio popieriaus lapas, 3 peizažiniai lapai, grafito pieštukas, trintukas, sausa pastelė.

Vizualinė eilė: paveikslų reprodukcijos ir eskizai jiems: A. Savrasova „Atvyko „Rooks“, A. Kuindži. „Mėnesienos naktis prie Dniepro“, I. Šiškinas „Tinklas miške“; metodinis vadovas „Aeroperspektyva grafikoje“; įvairiomis grafikos technikomis darytų peizažų reprodukcijos; akių mankšta.

Literatūrinis serialas: Eilėraščiai: V. Kozlovas „Saulėlydis atvėso“, N. Chumačenko Pušynas»; eilėraščiai dinamiškoms pauzėms: „Kartu einame per mišką“, „Ant durų kabo spyna“.

Muzikinis serialas: A. Vivaldi „Koncertas smuikui, 3 valandos Allegro“, P.I. Čaikovskio „Metų laikai. Balandis".

Pamokos technologinis žemėlapis:

Pamokos etapai ir užduotys

Mokytojo veikla

Studentų veikla

1. Organizacinis etapas.

Paruoškite mokinius pamokai.

Tikrina mokinių pasirengimą pamokai. Tikrina studentų lankomumą.

Patikrinkite darbų pasirengimą.

2. Motyvacijos ir žinių atnaujinimo etapas.

Patraukite vaikų dėmesį.

Sudaryti sąlygas mokiniui turėti vidinį poreikį būti įtrauktam į ugdymo procesą.

Apibrėžia kraštovaizdžio žanrą. Kalba apie nepriklausomybę meninę vertę grafinis peizažas. Trumpai pasakoja grafikos istoriją. Paaiškina, kad prieš rašydami puikius darbus menininkai visada ieškojo kompozicijos: kūrė eskizus ir eskizus su grafine medžiaga. Demonstruoja skaidres su garsių paveikslų reprodukcijomis ir eskizais jiems:

A. Savrasovas. Rooks atvyko. 1871 m.

A. Kuindži. Mėnulio naktis prie Dniepro, 1880 m

I. Šiškinas. Internetas miške. 1880-ieji

Skaito N. Chumačenkos eilėraščius „Pušyne“:

Pušynas, pušynas

Kokia apimtis, kokia erdvė.

Čia reto grynumo oras

Pripildytas dervų aromato.

Čia nuostabi ramybė.

Kaip žvakės, liekni kamienai,

Apsirengęs auksine žieve,

Jie vainikuojami adatomis.

Pušynas, pušynas

Įstoja į pokalbį su jumis

Tas trilinis genys, o kartais

Dainuoja su medžiokliniu trimitu.

Deimantinio grynumo spyruoklė

Kakliukai ant Elani akmenų,

Susitikimas su akinimo saulės pliūpsniu

Ir pabučiuok drebančią stirnelę.

Pušynas, pušynas

Magiškos arfos biustas

Įdėmiai klausykite. Peržiūrėkite nuotraukų skaidres.

3. Teorinės informacijos perdavimas.

Nustatykite pamokos tikslus ir uždavinius. Pokalbis pamokos tema.

Apibendrinkite žinias tema „Kompozicija“,

"Perspektyva".

Išplėskite vaikų akiratį.

Nustatykite kraštovaizdžio piešimo seką.

Organizuokite aktyvų dialogą.

Formuoja pamokos tikslą ir uždavinius.

Apibūdina išraiškos priemones grafinis piešinys ir įvairios grafikos technikos. Demonstruoja skaidres su peizažų reprodukcijomis, sukurtomis įvairiomis grafikos technikomis:

Piešimas. Piešimo tipai:

Linijinis piešimas. Tonų modelis.

Eskizo brėžinys. Silueto piešimas.

Kalbama apie įvairias grafines medžiagas brėžinyje, rodomi darbų pavyzdžiai:

Paprasti pieštukai. Spalvoti pieštukai.

Anglis. Rašalas.

Pastelinė. Sanguine (sepija, bistre).

Padažas. Akvarelė.

Knygos grafika:

Iliustracija. Įtvaras.

Taikomoji grafika:

Koliažas. Plakatas.

Supažindina studentus su spausdinta grafika ir jos vaidmeniu vaizduojamajame mene. Kalbama apie „spaudos“ ir „graviravimo“ sąvokas. Parodykite skaidres naudodami spausdintos grafikos tipus:

Išgaubtos graviūros:

Medžio raižinys. Linoraižinys.

Reljefinis graviravimas ant metalo.

Išsamios graviūros:

Pjovimo graviravimas. Ofortas.

Plokščios graviūros:

Litografija.

Pasakoja apie oro aplinkos perdavimo būdus grafinės medžiagos pagalba. Rodo vadovą „Aeroperspective in graphics“:

Klausykite mokytojo pasakojimo. Susipažinti su grafinio piešinio išraiškingumo priemonėmis ir įvairiomis grafikos technikomis.

Peržiūrėkite pristatymo skaidres.

Įsigykite žinias apie oro perspektyvą grafikoje.

4. Dinaminė pauzė.

Atlikite pratimą, kad sumažintumėte įtampą iš kūno raumenų.

Eilėraščio skaitymas:

Kartu einame per mišką

Mes neskubame, neatsiliekame.

Štai einame į pievą. (Eina vietoje.)

Tūkstantis gėlių aplink! (Gurkšnojant – rankos į šonus.)

Štai ramunėlė, rugiagėlė,

Plaučių žolė, košė, dobilai.

Kilimas ištiestas

Ir dešinėn ir kairėn. (Lenkite ir palieskite kairę

pėdas dešine ranka, tada atvirkščiai – dešine koja

kairiarankis.)

Rankos ištiestos į dangų

Stuburas buvo ištemptas. (Gurkšnodama – rankas aukštyn.)

Visi turėjome laiko pailsėti

Ir jie vėl atsisėdo. (Vaikai sėdi.)

Atlikite judesius vadovaujant mokytojui.

5. Praktinė veikla už pratimų atlikimą.

Atlikite pratimus.

Organizuoja veiklas, skirtas mokytis naujos medžiagos ir kartoti anksčiau, atlikdamas šiuos pratimus:

1 pratimas „Grafikos technikos“:

Paaiškina paveikslėlio tamsinimo įvairiais būdais taisykles:

Padalinkite albumo lapą į 6 dalis. Tada atlikite šiuos pieštuko darbus:

1) Plokščias atspalvis. Nuspalvinkite stačiakampį pieštuko kraštu.

2) Apvalus tonizavimas. Nuspalvinkite stačiakampį sukamaisiais judesiais.

3) Tonizavimas skirtingais linijų storiais. Skirtingu spaudimu pieštuku pavaizduokite tamsų dangų su šviesiais debesimis stačiakampyje.

4) Kontūrinis tonavimas. Skirtingu spaudimu ant pieštuko nupieškite garbanotą juostelę, sukurdami trimatį efektą.

5) Tamsintas kryžius. Nuspalvinkite stačiakampį viena kryptimi. Ant pirmojo išsiritimo nubrėžkite medį potėpiais kita kryptimi.

6) Taškinis tonavimas. Laikykite ranką vertikaliai ir, greitai dėliodami taškus, nupieškite debesies vaizdą.

Darbo pavyzdys:

2 pratimas. „Darbo su sausomis pastelėmis technika“:

Paaiškina pagrindinius darbo su pastelėmis būdus:

1) Laikykite pastelę kampu ir perkelkite aštriu kraštu.

2) Laikykite pastelę vertikaliai ir perkelkite buku kraštu.

3) Nuimkite įvyniojimą ir pieškite visa pastelinio pieštuko puse.

4) Pasteliniu pieštuku pieškite į šoną, o tada sukamaisiais judesiais nuspalvinkite piešinį.

5) Tada ištraukite du skirtingų spalvų kreidelius, tada naudokite šešėliavimą, kad juos sujungtumėte.

6) Pieštuko krašteliu nubrėžkite juostelę, palaipsniui silpnindami spaudimo jėgą, tada nuspalvinkite piešinį, gaudami toninį tempimą.

7) Pakartokite septintą pratimą, tada pertraukite šešėlį kitos spalvos pieštuko kraštu.

Darbo pavyzdys:

3 pratimas. „Laukinė gervuogė“:

Paaiškina pratimo veiksmus, kuriais siekiama pakartoti oro perspektyvos pagrindus:

Nupieškite trimatį kraštovaizdį naudodami sausą pastelę. Pirmas planas turėtų būti pavaizduotas sodriai šilta spalva; antrasis yra minkštesnis ir šaltesnis; trečioji yra šviesiai mėlyna arba šviesiai violetinė. Nupieškite dangų savavališka spalva. Tęskite gervuogių atlikimą. Pirmame plane pavaizduokite sodrius krūmus, kurie kontrastuoja su pieva ir dangumi; nupieškite detales: šakas, žolę. Fone parodyti krūmus su gervuogėmis siluetu, be piešinių detalių, mažesnis kontrastas nei pirmame. Paskutiniame - dar labiau apibendrinti vaizdus, ​​piešiant juos šalta spalva, tonu arti proskynos, ant kurios jie stovi.

Darbo pavyzdys:

Kol vaikai daro pratimus, įjungia A. Vivaldi muziką „Koncertas smuikui, 3 val. Allegro“:

Atlikti pratimus. Įvaldykite darbo su sausomis pastelėmis įgūdžius. Ugdykite kompozicijos ir erdvės pojūtį.

1 pratimas. „Grafikos technikos“. Vaikų darbo pavyzdys:

2 pratimas „Darbo su sausomis pastelėmis technika“. Vaikų darbo pavyzdys:

3 pratimas. „Laukinė gervuogė“. Vaikų darbo pavyzdys:

6. Dinaminė pauzė.

Atlikite pratimą, kad sumažintumėte rankų įtampą.

Mokytojas skaito eilėraštį ir po juo demonstruoja rankų judesius:

Ant durų yra užraktas.

Kas galėtų jį atidaryti?

(Greitas pirštų sujungimas spynoje.)

Ištraukė...

(Pirštai suspausti į užraktą, vaikai traukia rankas į skirtingas puses.)

Susuktas…

(Į bangas panašūs judesiai atliekami rankomis.)

Pabeldė...

(Pirštai suglausti į pilį, vaikai baksnoja delnais vienas į kitą.)

Ir jie atidarė!

(Pirštai atlaisvinti.)

Atlikite rankų judesius vadovaujant mokytojui.

7. Praktinė veikla pagrindinei užduočiai atlikti.

Padarykite piešinį pamokos tema, laikydamiesi įstatymų, perspektyvos ir kompozicijos taisyklių.

Suteikia užduotį atlikti darbą tema „Orų nuotaika“, laikantis kompozicijos ir perspektyvos dėsnių, parodo atliktos užduoties pavyzdį:

Apima muziką P.I. Čaikovskio „Metų laikai. Balandis":

Praktinio darbo metu atlieka frontalinę, individualią kontrolę.

Atlikite kūrybinį darbą. Vaikų darbo pavyzdys:

8. Refleksija.

Formuoti gebėjimą vertinti save ir kitus žmones, įžvelgti darbe klaidas ir teigiamus aspektus.

Parodo geriausius darbus, pasiūlo atsakyti į klausimus ir įvertinti brėžinius. Suteikia teigiamą vaikų reakciją į klasės draugų kūrybiškumą. Klausti klausimus:

Kokią nuotaiką perteikia peizažas?

Ką matome 1 lėktuve?

Ką mes matome tolumoje?

Kaip stebima oro perspektyva?

Siūlo analizuoti savo darbus.

Prisiminkite tikslą ir uždavinius. Analizuoti bendraklasių darbą, atsakant į mokytojo klausimus, išsakyti savo nuomonę. Atlikite savęs vertinimą.

9. Apibendrinant:

Iš pamokos padarykite išvadas.

Iš pamokos daro išvadas.

Rezultatai:

1. Dalykas: ugdyti vizualinį-erdvinį mąstymą kaip emocinio ir vertybinio pasaulio tyrinėjimo, saviraiškos ir orientavimosi meninėje ir moralinėje kultūros erdvėje formą; ugdyti pagarbą savo Tėvynės kultūros istorijai, išreikštą vaizduojamajame mene; įgyti patirties kuriant peizažo žanro meninį įvaizdį; įgyti patirties sausos pastelės technikoje; ugdyti poreikį bendrauti su vaizduojamojo meno kūriniais, įsisavinti praktinius meno kūrinių suvokimo, interpretavimo ir vertinimo įgūdžius.

2. Meta-dalykas: mokėti koreliuoti savo veiksmus su planuojamais rezultatais, kontroliuoti savo veiklą rezultato siekimo procese, koreguoti savo veiksmus pagal besikeičiančią situaciją; gebėti įvertinti ugdymo užduoties įgyvendinimo teisingumą; turėti savikontrolės, savigarbos pagrindus; mokėti dirbti individualiai ir grupėje.

3. Asmeninis: formuoti atsakingą požiūrį į mokymąsi, pasirengimą ir gebėjimą ugdytis bei saviugdą remiantis mokymosi ir pažinimo motyvacija; formuoti komunikacinę kompetenciją bendraujant su bendraamžiais, suaugusiais kūrybinės veiklos procese; ugdyti estetinę sąmonę per didžiųjų Rusijos menininkų palikimą, estetinio pobūdžio kūrybinę veiklą.

Užduoda namų darbus surasti 2-3 peizažo žanro iliustracijas, jas analizuoti: nustatyti paveikslo nuotaiką, susipažinti su kompozicija, stebėti oro perspektyvos perdavimą. Ačiū už darbą.

Užsirašykite namų darbus.

Tema: „Pirmasis pavasario kvėpavimas“ Pavasario kraštovaizdžio vaizdavimas.
Pamokos tipas: kombinuotas
Įranga: žingsnis po žingsnio vykdymas, paveikslų reprodukcijos, pristatymas
Tikslas – suformuoti kraštovaizdžio, kaip vaizduojamojo meno žanro, sampratą. Ugdyti pavasarinio peizažo atlikimo įgūdžius pagal pristatymą.
Užduotys:
Išsilavinimas: - išmokyti taikyti teorines žinias apie kraštovaizdžio kompozicinio sprendimo dėsnius ir priemones praktiniame darbe.
Ugdomas: - gebėjimas analizuoti dailininkų paveikslus, atpažinti vaizdus. Menininkų naudojamos priemonės nuotaikai ir sezonui perteikti. Pavasarinio peizažo atlikimo akvarele šlapia technika įgūdžiai. Vaizdingas, loginis mąstymas ir kūrybinis vaizdavimas.
Pedagogai: - ugdo meninį skonį, estetinį spalvų pojūtį ir spalvų atspalvių rafinuotumą. Vykdydami kraštovaizdį ugdykite kūrybinę poziciją.
UUD:
Asmeninis:
- susidaryti idėją apie kraštovaizdžio užstatymą pagal pristatymą;
- ugdymo problemos sprendimas, pagrįstas koreliacija to, kas jau žinoma ir išmokta mokiniams, ir to, kas dar nežinoma;
Reguliavimo:
-Nustatykite tikslą ir išanalizuokite tikslo pasiekimo sąlygas.
- Numatykite būsimų įvykių situaciją.
- Plano ir veiksmų sekos sudarymas.
Kognityvinis:
- Ieškokite informacijos naudodami įvairius išteklius.
- Užmegzti priežasties ir pasekmės ryšius.
- Apibrėžkite terminus.
Komunikacinis:
- Gebėjimas organizuoti edukacinį bendradarbiavimą ir bendras veiklas su partneriais
- Gebėjimas užmegzti dialogą ir dalyvauti kolektyvinėje problemos diskusijoje, argumentuoti savo poziciją.
Pamokos planas:
Pamokos pradžios organizavimas. (1–3 min.)
- sveikinimai
- parengties patikrinimas
- mikro viso
2. Tikslo nustatymas. Motyvacija mokymosi veiklai (3-5 min.)
- pavyzdinis ekranas
3. Žinių aktualizavimas (3-5 min.)
- problema-dialoginis pokalbis
4. Pirminis naujų žinių įsisavinimas (8-10 min.)
- naujos medžiagos paskelbimas
5. Pirminių žinių patikrinimas (2-3 min.)
- atsakymas į klausimą
6. Instruktažas praktiniam darbui. (3–5 min.)
7. Praktinis darbas(20 minučių)
- tiksliniai aplinkkeliai
- vertinimo kriterijus
8. Informacija apie namų darbai. (1–2 min.)
9. Santrauka (1–2 min.)
– Apibendrinant pamoką.
Pamokos struktūra Pamokos eiga
1.Org momentinis sveikinimas
Pasirengimo patikrinimas
mikro viso
2. Edukacinės veiklos aktualizavimas ir motyvavimas Vaikinai, aš skaitysiu eilėraštį, jūsų užduotis – išsiaiškinti ir pasakyti, kokį sezoną apibūdino poetas.
Bjaurioje žiemos kryžkelėje
Dar buvo vakarykštis sniegas,
Jam nepatiko pavasario šilta palaima,
Bet pabėgti buvo taip sunku!
Balti sniego grūdeliai, šviesa,
Tačiau jų prisilietimas šaltas
Linksmas lietus užklupo akimirksniu
Visi jie išsibarstę upės dugne.
Paliekant miestą be naktinių girliandų,
Gatvės lietus, senstantis, švelniai nuplovė.
Kažkas yra šioje besniegėje juodumoje
Pavasaris yra skvarbus ir aiškus žvilgsnis.
Apie kokį laiką ši eilutė?
Atsakymas: pavasaris
Atkreipkite dėmesį į ekraną.
Pamokos tema: „Pirmasis pavasario kvėpavimas“. Peizažas.
3. Tikslų ir uždavinių nustatymas Šios pamokos užduotis – pagal pristatymą užbaigti pavasario kraštovaizdį.
4. Pirminė absorbcija

Vaikinai, prisiminkime, kokie ženklai būdingi pavasariui.
Tai jums padės menininkų paveikslų reprodukcijos.
- Kraštovaizdis 1 – koks metų laikas pav. menininkas?
(Bakšejevas Vasilijus Nikolajevičius (1862-1958). Pavasario pradžioje. 1917 m.)
Atsakymas: pavasaris
– O pagal kokius ženklus nustatėte, kad pavasaris?
Atsakymas: Taip, visų pirma, tai yra paukščiai, atskrido uogos, vadinasi, atėjo pavasaris. Dar vienas tirpstančio sniego ženklas.
– 2 peizažas – koks sezonas yra šis peizažas?
(Viktorija Belova. „Ruduo“)
Atsakymas: ruduo.
Kuris meninėmis priemonėmis ar čia matei?
Atsakymas: auksinė lapija ant medžių, kelias nusėtas spalvotais lapais.
-Vaikinai, būkite atsargūs, pavasaris irgi kitoks. Koks galėtų būti pavasaris?
Iliustr. Nuotraukoje yra Brodskaya Lydia Isaakovna (1910-1991). Pavasaris laukuose. 1983 m.)
Atsakymas: Kovo mėnesį tirpsta sniegas.
Balandžio mėnesį girdisi paukščių čiulbėjimas, medžių pumpurai brinksta. Gegužės mėnesį medžiai žydi ir džiugina savo grožiu.
Dem. skaidrė 2
peizažas kovo mėnesį. Kokį pavasario mėnesį menininkas pavaizdavo šiame paveiksle?
Atsakymas: kovo mėn.
– Taigi, kaip tai nustatėte?
skaidrė 3
- Balandžio peizažas
Trasa. Kraštovaizdis skirtas ..?
Atsakymas: balandžio mėn.
skaidrė 4
- Kraštovaizdis gegužės mėn.
- Pavasario žydėjimas yra ..?
Atsakymas: Gegužės peizažas. Gerai.
-Kadangi piešiate iš reprezentacijos, turite žinoti ir taikyti kompozicijos dėsnius bei priemones.
skaidrė 5
Pakartokime, kas yra kompozicija?
Kompozicija – tai struktūra, dalių sujungimas, užtikrinantis vaizdo vientisumą. Vienas vienetas.
- sudėties dėsniai:
- vientisumas ir vienybė
-balansas: statinis ir dinaminis
- Vientisumas – kompozicijos nedalomumas.
- Balansas - visi elementai yra subalansuoti tarpusavyje.
Pusiausvyra atsiranda:
- Statinė - kompozicijos būsena, kurioje visi elementai yra subalansuoti tarpusavyje, sukuria nejudrumo įspūdį.
- Dinamiškas - tai kompozicijos būsena, kurioje elementai yra subalansuoti tarpusavyje, sukuria judėjimo įspūdį.
- Dem. Dauginimasis yra pusiausvyros dėsnis.
Subordinacija – tai kompozicijos centro pasirinkimas.
Dem. 6 skaidrė – kompozicijos centras priklauso nuo:
- jo dydis ir kiti elementai
- pozicijas lėktuve
-spalvos
- elementų išdirbimas
5. Pirminis supratimo patikrinimas Taigi, vaikinai, dabar jūs žinote visus kompozicijos dėsnius.
Pasakyk man, kokie yra kompozicijos dėsniai?
Atsakymas: ..
Kokios spalvos geriausiai tinka pavasario kraštovaizdžiui vaizduoti?
Atsakymas:…
6 Pirminis tvirtinimasžinių.
Praktinis darbas. A) atliktame kraštovaizdžio lape. Kraštovaizdžio darbas pagal pristatymą
B) įvadinis instruktažas
-analitinis etapas
1 etapas Mes išrandame kraštovaizdį (lentoje rodome dinamišką vadovą, kuriame yra dinamikos dėsnis)
- produkto analizė (statikos dėsnis)
2 etape plonomis linijomis apibrėžiame sugalvotą kraštovaizdį kraštovaizdžio lape. Norėdami tai padaryti, nubrėžiame horizonto liniją, nubrėžiame objektus su didelėmis masėmis.
3 etapas. Patikslinkite elementus. Piešiame visas smulkmenas, šakeles, langus, namus, takus.
Savarankiškas darbas:
- linijos piešimui duodu 6 minutes. Laikas, stenkitės išlaikyti šį laiką.
- Vaikščiodama per klasę
- Prižiūrėti darbus.
-Suaktyvinu mokinio dėmesį, toliau vedu įvadinį instruktažą
4 etapas. Darbo pradžia naudojant spalvą
-apliejame paklodę vandeniu. Vandens perteklių pašalinkite sausu šepečiu.
-padenkite dangų ir visus objektus vietine spalva.
5 etapas Kondensuojame savus ir krentančius šešėlius, braižome medžių kamienus, šakeles, pasirenkame pirmą planą, antrą planą, trečią.
Aš pats. Darbas
– Skiriu 10 minučių spalvų schemai. Nesiblaškome, dirbame ramiai, kilus klausimams pakelkite ranką.
– Vaikščioju po klasę ir atrandu dažnas klaidas. Dirbu priekinius darbus.
– Aš identifikuoju asmenį. klaidas ir ištaisyti jas vaikiškuose albumuose.
- planuoti darbus analizei
- dem. skaidrė 6
- vertinimo kriterijus:
1. sėkmingas sugalvotas siužetas
2. visų kraštovaizdžio objektų išdėstymas
3. spalvų schema
4. brėžinio tikslumas
7. Asimiliacijos kontrolė – elgesio analizė – man patiko, kaip šiandien dirbate, gerai padaryta.
- darbo analizė
– Į valdybą kviečiu 6 žmones, diferencijuoju darbus: tuos, kurie atitinka visus kriterijus, turi smulkių defektų, esminių klaidų.
-vertinimų viešinimas
5 – atitinka visus kriterijus
4 - nedidelės klaidos
3 - reikšmingi trūkumai
įvertinimas
8. Informacija apie D.Z - ant kita pamoka paimk PAINT.
9. Atspindys – valymo darbai
– Šiandien visi gerai dirbo, kiekvienas atliko savo darbą pagal išgales. Ačiū už pamoką! Viskas gerai padaryta! Viso gero!

PAMOKOS TECHNOLOGINĖ KORTELĖ

Tema: „Kraštovaizdis – vaizduojamojo meno žanras“

Akademinis dalykas: str

PILNAS VARDAS. mokytojai: Isaeva Anzhelika Vladimirovna

Klasė: 2

Mokymo programos autorius: B.M. Nemenskis „Dailes 2 klasė“. M., 2010 m.

EMC „Rusijos mokykla“

Pamokos tipas: mokytis naujos medžiagos

Tikslai:

    Pažintis su „Kraštovaizdžio“ samprata. Mokyti piešti netradicinė technika- purkšti; atrasti ir plėtoti potencialą meninis gebėjimasįterptas į vaiką.

    Ugdyti kruopštų, atsakingą, pagarbus požiūris gamtai (gebėjimas pamatyti gamtos grožį per tapybą, tobulėjimą kūrybinė vaizduotė, fantazija, meninis vaikų skonis).

    Išmokykite vaikus atspindėti stebėjimo metu gautus įspūdžius žiemos gamta remiantis pažįstamų kūrinių turiniu.

    Gilinti darbo su dažais ir kitomis medžiagomis įgūdžius. Įskiepyti meilę gamtai, vaizduojamajam menui.

Metodai: aiškinamasis ir iliustracinis (medžiagos pristatymas); praktinis (įgūdžių ugdymas).

Darbo formos: priekinis, individualus

Įranga: Muzikinis fragmentas: P.I. Čaikovskio „Metų laikai. gruodis“, vaizdo klipas „ žiemos pasaka“ – autoriusBelozerova Tatjana Vladimirovna. Mokiniams – popieriaus lapai, guašas, teptukai, pagaliukai. Ekranas, projektorius, kompiuteris.

Scena

– Gamtos grožis, metų laikų kaita visada buvo įkvėpimo šaltinis poetams, muzikantams ir menininkams. drobės žinomi meistrai paveikslai parašyti nuostabiai šviesūs, jaudinantys, teisingi. Jie žadina mumyse jausmus, kurie priklausė jų kūrėjams: susižavėjimą dosniu grožiu, meilę ir meilę mūsų gimtoms vietoms, kurios mums taip pažįstamos, pažįstamos ir artimos. (3, 4, 5 SKAIDRĖS)

Sutikite, kai žiūrite į šias žiemos nuotraukas, iškart prisimenate gražius eilėraščius apie žiemą, apie pasakišką žiemos gamtos aprangą. (6 SKAIDRĖ)

Yra tapytojų, kurie visą savo darbą skyrė gamtos vaizdavimui.Jie vadinami peizažo tapytojais. Tai A. Savrasovas, (7 SKAIDRĖ) I. Šiškinas, (8 SKAIDRĖ) I. Levitanas, (9 SKAIDRĖ).

Tikras menininkas, tapydamas peizažus, perteikia gamtos būseną ir nuotaiką, visą jos grožį ir įvairovę.

Koks įspūdis susidaro pažiūrėjus nuotrauką?

Kas yra peizažas? (10 SKAIDRĖ)

kraštovaizdžio tipai. (11 SKAIDRĖ)

Tarp menininkų, poetų, muzikantų visada buvo gimtosios prigimties dainininkų.

Poetai poezijoje apdainavo gamtą, dailininkai – paveiksluose, kompozitoriai – muzikos kūriniuose.

didžiausias meistras Rusijos gamtos paveikslų garsinis vaizdas yra garsus rusų kompozitorius P. I. Čaikovskis. (12 SKAIDRĖ) Daugelyje jo kūrinių aiškiai girdimas paukščių čiulbėjimas ir pūgos staugimas, ir snaigių šokis valsu, mūsų laukų platumas ir platumas bei žiemos miško mąstymas. Čaikovskis mėgo visus metų laikus ir apie kiekvieną iš jų parašė nuostabią muziką – kūrinių ciklą fortepijonui „Metų laikai“.

Dabar bus rodomas spektaklis „Gruodis“, pats pirmasis žiemos mėnuo. Klausydamiesi muzikos bandysime pajusti: ką Čaikovskis norėjo mums pasakyti šia muzika?

Ar muzika mums padeda geriau pajusti Rusijos gamtos grožį?

– Ko išmokote per šią pamoką?– Kas sukėlė sunkumų darbo eigoje?- Kas tau patiko?Su kokia nuotaika išeinate iš pamokos?- Pagalvokite apie savo piešinių pavadinimą.– Meno žmonės, menininkai visada mokosi iš gamtos. Ji mums teikia daug laimės, džiaugsmo, turime ją saugoti, saugoti, rūpintis. Žiūrėdami į meno kūrinius apie gamtą girdime muziką, o klausydami muzikos apie gamtos paveikslus, vizualizuojame užburiančius jos vaizdus.– Žiūrėdamas į tavo kūrybą, iš karto prisiminiau eilėraštį, kuris labai tiksliai atspindi tai, ką nupiešėte.

F. Tyutchevas

Enchantress-Winter

Užkerėtas, stovi miškas

Ir po snieguotu pakraščiu,

Nejudantis, kvailas

Jis spindi nuostabiu gyvenimu.

Ir jis stovi sužavėtas,

Negyvas ir negyvas

Magiškai užburtas miego

Visi susipynę, visi surišti

Šviesos grandinė žemyn...

Fizkultinutka " Žiemos miškas»:

Atėjome į žiemos mišką.

Kiek čia stebuklų!

Dešinėje yra beržas su kailiu,

Kairėje į mus žiūri medis.

Danguje sukasi snaigės

Jie gražiai atsigulė ant žemės.

Taigi zuikis pašoko

Jis pabėgo nuo lapės.

Tai Pilkas vilkas sėlinti,

Jis ieško grobio!

Tada jis mūsų neras!

Tik lokys guolis miega,

Taigi jis miega per žiemą.

Sniego seniai skrenda

Kokie jie gražūs!

Grožis ir ramybė miške

Ir mums laikas namo.

Dailės pamoka tema: „Pavasario peizažas“, 2 klasė

Tema: pavasario peizažas

Tikslai:

● formuoti kraštovaizdžio sampratą; susipažinti su kraštovaizdžio vaizdais; išmokti sekų dirbant su kraštovaizdžiu; mokyti naudotis linijinės ir oro perspektyvos savybėmis; supažindinti su I.I. Levitanas, A.K. Savrasovas;

● plėtoti kūrybinis potencialas, estetinį suvokimą, plėsti mokinių akiratį, skiepyti domėjimąsi dalyku;

● ugdyti mokinių meilę gamtai, estetinį skonį, dėmesingumą ir pastabumą.

UUD susidarymas:

Asmeninis:

● formuoti estetinius poreikius: bendravimo su menu, gamta poreikį, kūrybiško požiūrio į pasaulį poreikį, savarankiškos praktinės kūrybinės veiklos poreikį; ugdyti estetinius jausmus, pagrįstus pažintimi su meno kūriniais;

● gebėjimas diskutuoti ir analizuoti savo menine veikla ir klasiokų darbai šios temos kūrybinių užduočių požiūriu, turinio ir raiškos priemonių požiūriu.

Komunikacinis:

● gebėti užmegzti kolektyvinį edukacinį bendradarbiavimą, kartu diskutuoti ir rasti atsakymus į klausimus.

Reguliavimo:

● priimti mokymosi užduotį; tinkamai suvokti mokytojo ar draugo informaciją, kurioje yra vertinamasis baigto piešinio peržiūros pobūdis.

Kognityvinis:

● ugdyti semantinio suvokimo gebėjimus meninis tekstas;

analizuoti objektus, nustatyti analogijas.

Planuojami rezultatai:

● išmokti savarankiškai organizuoti darbo vietą pagal naudojamos medžiagos ypatybes ir palaikyti joje tvarką darbo metu;

● turės galimybę formuoti gebėjimą suvokti vaizduojamąjį meną ir išreikšti savo požiūrį į jį meno kūrinys;

● formuoti nuolatinį domėjimąsi vaizduojamuoju menu; gebėjimas suvokti, suprasti, patirti ir vertinti vaizduojamojo ir kitokio meno kūrinius.

Įranga:

Mokytojui: pristatymas, projektorius, dailininkų portretai, vaizdinė medžiaga refleksijai, rebusas, plakatas su pamokos tema, plakatai su piešimo seka.

Studentams: akvarelė ar guašas, albumas, pieštukas, trintukas, stiklainis, skuduras.

2. Koptseva T.A., Koptsev V.P., Koptsev E.V. Dailės vadovėlis 1 klasei. - M.: Yakhont 2012. Smolenskas: Asociacija XXI a. - 2012. - 168s.

3. Koptseva T. A. Vaizduojamasis menas. Vadovėlio 1-ai ugdymo įstaigų klasei metodinės rekomendacijos. - Maskva: Jahontas. – 2012 m.

Pamokos planas:

aš. Laiko organizavimas 1

II. Mokinių žinių atnaujinimas 1

III. Įvadinis pokalbis 5

IV. 5 pav. Sekos paaiškinimas

● 1 fizinė minutė

V. Studentų planavimas 3

VI. Savarankiškas darbas 20

VII. Darbų paroda. Įvertinimas. 1

VIII. 1 atspindys

IX. 2 pamokos santrauka

Užsiėmimų metu:

I. Organizacinis momentas

Sveiki bičiuliai!

Suskambėjo varpas

Ir jis pakvietė mus į klasę!

Patikrinkite, ar viskas paruošta pamokai?

Mums reikės: albumo, teptukų, guašo ar akvarelės, pieštuko, trintuko, stiklainio, skudurėlio).

Sėdėkite tyliai!

II. Studentų žinių aktualizavimas

Pievoje sniegas pasidaro juodas,

Oras kasdien vis šiltesnis.

Laikas įdėti rogutes į sandėliuką.

Tai toks metų laikas. (Pavasaris)

Teisingai, žmonės, pavasaris.

Kaip tu atspėjai? (tirpsta sniegas, oras šiltesnis)

Pavadink man pavasario mėnesius (kovą, balandį, gegužę)

Pasakyk man, kas yra pavasaris? Kokie jo ženklai (šilta, šviesu, paukščiai gieda, sniegas tirpsta, medžiuose žydi pumpurai, atskrenda paukščiai, gyvūnams baigiasi žiemos miegas).

Kokius jausmus sukelia pavasario pabudimas? (džiaugsmas, gera nuotaika)

Kodėl mes sakome „pavasaris-raudona“, kai kalbame apie pavasarį? (viskas žydi, įgauna ryškių sultingų spalvų)

Kokios pavasario spalvos? (šviesu, saulėta)

Suformuluokite pamokos temą (pavasario peizažas) [Mokytojas uždeda temą ant lentos].

III.Įžanginis pokalbis

Pavasaris – nuostabus metų laikas, kai gamtoje viskas atgyja, tarsi pabunda naujam gyvenimui. Ir dangus neįprastai mėlynas, ir gaiva ore neįprasta, lengva kvėpuoti. Širdyje tai gražu. Tvyro linksma nuotaika.

Dabar mes padarėme žodinis aprašymas pavasaris. Šiandien piešdami pavasario peizažą išmoksite susikurti įvaizdį pavasario gamta, perteikti nuotaiką, savo požiūrį į tai, ką matote, dažų, spalvų pagalba.

Kokiu žanru dirbsime, sužinosite atspėję rebusą (peizažas) [Mokytojas padeda dėlionę ant lentos].

Ant lentos užrašytas žodis „peizažas“. [Mokytojas rašo ant lentos]

ką tai reiškia? (Peizažas – vaizduojamosios dailės žanras. Piešinys, paveikslas, vaizduojantis gamtą).

Pirmą kartą ji pasirodė Kinijoje, Japonijoje ir kitose Rytų šalyse VII-X a.

Paskirstyti Skirtingos rūšys peizažas, pažiūrėkite į paveikslų reprodukcijas ir nustatykite kraštovaizdžio tipą, kalbėdami apie jį (jūra - Aivazovskio "Audra", kaimo - Savrasovas, miesto, miško - Šiškino "Rytas miške", kalnas - Lysakas Genadijus)

Šiandien pavasarinius peizažus stebėsime garsių Rusijos menininkų Aleksejaus Kondratjevičiaus Savrasovo ir Izaoko Iljičiaus Levitano drobėse. [Mokytoja pakabina portretus ant lentos].

Pažiūrėkime, kaip menininkai pavaizdavo pavasarį. (A. Savrasovas „Atvyko Rooks“, I. Levitanas „Pavasaris. didelis vanduo»).

Apsvarstykite Savrasovo paveikslo „Atvykę pylimai“ reprodukciją.

Ką mes jame matome? (pavasaris, uogos, beržai, upė)

Kokius dažus jie tam naudojo? (blusus, šviesus, tamsus, blankus, diskretiškas)

Apsvarstykite kitą Levitano paveikslo „Pavasaris. Didelis vanduo.

Kai Levitanas dirbo prie paveikslo „Pavasaris. Didelis vanduo“, – jis galėjo prisiminti savo mokytoją Savrasovą, kuris maždaug prieš dvidešimt metų garsiajame paveiksle „Atvyko Rooks“ parodė tikrą šaltinį.

Tie patys ploni beržai, išlenkti ir pliki, už jų atitirpusi upė ir kuklūs mediniai pastatai.

Palyginkime šias nuotraukas.

Kaip jie sujungti? (Ant jų pavaizduotas pavasaris)

Kurioje nuotraukoje pavaizduota saulėta diena? Kaip tai buvo nustatyta? (prie Levitano, nes saulėtas dangus nėra niūrus, šviesus)

Teisingai. Menininkui pavyko perteikti gamtos būklę saulėtą dieną šiltos spalvos.

Koks dangus nuotraukose? (Savrasovas turi niūrų, žemai kabantį pilką dangų, o Levitanas turi skaidrią mėlyną ir auksinę šviesą saulėta diena)

Levitanas dainavo, skambėjo, alsavo poetine prasme. Taigi kukliai džiugi, jautri dailininko siela lėmė tapybą.

Ar jiems pavyko savo kūriniuose perteikti pavasario gamtos būsenas skirtingu oru (giedru, debesuotu)?

IV. Paveikslas Sekos paaiškinimas

Įsivaizduokite, kokį peizažą tapysite. Koks čia gamtos kampelis: miškas, parkas, upės pakrantė, laukas ar pieva.

Pirmiausia turite teisingai išdėstyti popieriaus lapą. Jei jūsų kraštovaizdžio plotis yra didesnis, padėkite lapą horizontaliai. Jei aukštis didesnis, tada vertikaliai.

Popieriaus plokštumą padaliname į dvi dalis (dangų ir žemę). Dangų ir žemę skirianti linija vadinama horizonto linija.

Nepamirškite apie linijinės, oro, spalvų perspektyvos taisykles.

Linijinė perspektyva: kuo daiktai toliau, tuo jie mažesni. Oro perspektyva: įjungta priekinio plano visi dalyko elementai yra aiškiai matomi. Fone detalių nesimato. Spalvų perspektyva: pirmame plane spalvos ryškios, sodrios, kuo toliau nuo mūsų, tuo nuobodu ir neryški.

Kaip išgauti ryškią arba atvirkščiai blankią šviesią spalvą? (ryškumui – daugiau spalvų, mažiau vandens).

Kokį vaidmenį kraštovaizdyje vaidina medžiai? (Vienas iš pagrindinių. In gamta didelė įvairovė medžiai, menininkai piešia medžius paveikslėliuose.).Medžiai turi būti skirtingi: jauni (ploni ir liekni), seni (stori ir kreivi), gražūs, besidriekiantys, tarp jų tegul būna eglė, beržas. Ant šakų galite „užmesti“ šiek tiek šviesiai žalių, smaragdinių dažų. Šaka auga aukštyn ir šiek tiek į šoną. Ir kuo daugiau medžio šakų, tuo jis gražesnis. Senas piešiamas taip pat, tik kamienas ir šakos daug storesni ir vingiuoti.

Piešimas pradedamas nuo pieštuko eskizo (spaudimas ant pieštuko turi būti lengvas, nupieštos tik pagrindinės detalės), tada dirbame spalvotai: pirmiausia darome peizažo foną, spalvotai piešime dideles detales, po to – mažas.

Fizminutka

Ištieskime pirštus, pasidarykime vėduoklę.

V. Studentų planavimas

Taigi, vaikinai, atkreipkite dėmesį!

Kur pradėsime darbą? (iš lapų išdėstymo)

Ką mes darome pabaigoje? (atliekama spalvotai)

Kokias spalvas galime naudoti savo darbe?

Kaip išgauti ryškesnę spalvą? (daugiau dažų, mažiau vandens)

Pradėkime dirbti.

VI. Savarankiškas darbas

[Vaikai atlieka darbus, mokytojas kontroliuoja įgyvendinimą, padeda, nurodo trūkumus, pažymi teigiamus aspektus. Įspėja apie pasirengimą likus 5-7 minutėms iki pamokos pabaigos.].

VII. Darbų paroda. Įvertinimas

Darbai turi būti tvarkingi, laikantis erdvios, linijinės, spalvinės perspektyvos.

VIII. Atspindys

Aš, vaikinai, lentoje turiu dar vieną mažą peizažą. Trūksta kelių detalių. Mano rankose saulė ir debesis. Dabar mes juos pridėsime.

Jei viską supratote pamokoje ir esate patenkinti savo darbu, pakelkite rankas. O dabar pakelkite tuos, kuriems buvo sunku, o jis nėra labai patenkintas atliktais darbais. Daugiau vaikinų, kurie yra laimingi, o tai reiškia, kad mes pridėsime saulės prie kraštovaizdžio.

Puiku vaikinai!

IX. Pamokos santrauka

Kokiu žanru šiandien dirbome? (peizažas)

Kas yra peizažas? (gamtos, reljefo vaizdas)

Kokį kraštovaizdį vaizduojame? (pavasaris)

Kokie atspalviai vyrauja pavasario įvaizdyje?

ko išmokai? (piešti kraštovaizdį)

ko išmokai? (apie peizažą, apie peizažo tipus ir I. I. Levitano, A. Savrasovo paveikslus)

Ačiū už pamoką! Viso gero!


Į viršų