Astafjev je problematična ljudočka. Književni argumenti temeljeni na priči V. Astafieva "Lyudochka" - priprema za ispitni materijal za pripremu za ispit (gia) iz ruskog jezika (11. razred) na temu

Podaci o autoru

Ignatieva Elena Konstantinovna

Mjesto rada, pozicija:

MKOU Zonska srednja škola, profesor

Altajski kraj

Karakteristike lekcije (razreda)

Stupanj obrazovanja:

Osnovno opće obrazovanje

Ciljana publika:

učenik (student)

Klasa(e):

Stavka(e):

Književnost

Svrha lekcije:

Ciljevi lekcije: stvoriti uvjete za:

Vrsta lekcije:

Kombinirana lekcija

Učenici u razredu (publika):

Korišteni udžbenici i lekcije:

korišteno metodička literatura:

Velika enciklopedija Ćirila i Metoda

Velik Sovjetska enciklopedija, M.: "Velika sovjetska enciklopedija", 1952, -567 str.

Rabljena oprema:

Oprema:

I tako je mećava na ulici.”

(S. Kunjajev)

Korišteni COR-ovi:

Prezentacije

Kratki opis:

Književnu lekciju posvećujemo djelu V.P. Astafjev, naš sunarodnjak pisac. U jednoj priči čitamo zavjet poznat svakom Gruzijcu: "Neka svatko tko ulazi u ovaj hram stane na moje srce da čujem njegovu bol..."

Tema: Duhovna samoća. Astafjevljeva priča "Ljudočka"

Ciljevi lekcije: stvoriti uvjete za:

Produbljivanje znanja učenika o osobnosti i stvaralaštvu V.P. Astafjev, humanistički pisac.

Formacije duboke percepcije umjetnički tekst kroz svladavanje analize epskog djela.

odgoj moralna osobnost sposoban vidjeti i cijeniti lijepo, biti osjetljiv na tuđu bol, oduprijeti se nemoralnim djelima osobe.

Razvoj kognitivne i kreativne aktivnosti djece.

Oprema: epigraf, portret V. P. Astafjeva, slike, dijapozitivi

Epigraf: (slajd)

“Nemamo potrebe zalediti svoja srca;

I tako je mećava na ulici.”

(S. Kunjajev)

Tijekom nastave

jaTema i ciljevi lekcije

Književnu lekciju posvećujemo djelu V.P. Astafjev, naš sunarodnjak pisac. U jednoj priči čitamo zavjet poznat svakom Gruzijcu: "Neka svatko tko ulazi u ovaj hram stane na moje srce da čujem njegovu bol..." (slajd)

Što nam govori „mudra tuga neprolaznih riječi“?

II.Biografija

2. Biografski podaci. (slajd)

Vitya Astafiev cijelo je djetinjstvo proveo u sirotištu.

Djetinjstvo je teže nego što možete zamisliti. Dječak je imao samo sedam godina kada mu je majka umrla. Utopila se u Jeniseju. U spomen na svoju majku, Lidiju Iljiničnu, posvetit će priču "Prolaz". I mnogo kasnije, postajući već poznati pisac, reći će s gorkom sinovskom ljubavlju: “A ja bih od svoje sudbine samo jedno tražio - da mi majku ostavi. Cijeli život mi je nedostajala...”

Nakon šestog razreda Srednja škola Astafjev je ušao u željezničku školu FZO-a, nakon koje je diplomirao neko vrijeme radio kao sastavljač vlakova.

U jesen 1942. Astafjev se dobrovoljno prijavio na frontu. Sedamnaestogodišnji radnik Viktor Astafjev bio je na prvoj crti, u jeku rata. Vojni čin – redov. I tako do same pobjede: vozač, topnički izvidnik, signalist. Dvaput je ranjen, granatiran. Jednom riječju, u ratu kao u ratu.

Nakon rata promijenio mnoga zanimanja budući pisac juri, kako kaže, razne poslove(bio je i bravar, i radnik, i utovarivač, i stolar u skladištu vagona, i perač trupova mesa u tvornici kobasica), sve dok 1951. godine njegova prva priča nije objavljena u novinama Chusovskoy Rabochiy, i postao novinski književni djelatnik.

Tu počinje njegova kreativna biografija.

Astafjev je diplomirao na Višim književnim tečajevima, a sredinom pedesetih renomirani kritičar Alexander Makarov već je govorio o priznanju Astafjeva kao pisca i vrlo precizno ocrtao glavne kreativne težnje tada mladog umjetnika: „razmišljajući o našem životu, o svrsi osobe na zemlji iu društvu i njegovim moralnim načelima, o ruski narodni lik ... po prirodi je moralist i pjesnik čovječanstva.”

Isprva je Astafjev počeo pisati prozu (od kratkih priča do romana Snjegovi se tope) u smislu koji je pronašao u sovjetska književnost vremenom njegova umjetničkog i idejnog oblikovanja. Nema tu ni sjene prijekora. Nećeš biti pametniji od vremena, pogotovo ako iza sebe imaš seosko djetinjstvo, Sirotište, FZO, rat i gladovanje. Naravno, bilo je i čitanja. Uvijek je puno čitao. A na ovoj dječjoj i omladinskoj listi bili su, naravno, Gorki i Šolohov.

Mnogo kasnije u The Sighted Staff, zahvalnoj knjizi o njegovim najboljim nezaboravni učitelj A. N. Makarov - kao odgovor na kritičarski prijekor u nepoznavanju Čehova, Astafjev će se prisjetiti svog mladenačkog puta, koji nije pogodan za sustavno obrazovanje, i primijetit će bez iritacije: "Naravno, čitajući nisam mogao" ušuškati "u tišinu Antonu Pavloviču, jer sam odrastao na književnim Sibircima: Petru Petrovu, Vjačeslavu Šiškovu, Lidiji Sejfullini, Vsevoldu Ivanovu... Bunjina sam otkrio tek u četrdesetoj godini, iz razloga na koje nisam mogao utjecati.”

Godine 1978. Astafjev je nagrađen državna premija SSSR. Sada je Astafjev istaknuta figura moderne književnosti. Njegovi su radovi prepoznati u javnosti i popularni su među čitateljima.

Viktor Petrovich je vjerovao: "Svrha osobe i pisca je činiti dobro na zemlji."

Je li Astafiev uspio ispuniti svoje imenovanje?

III.Razgovor

Zašto ova priča živi u meni, pali mi srce

“Moral je istina”, napisao je Vasilij Šukšin. Istina i moral su u književnosti neodvojivi. Lagana ljubav, nepopustljivost prema bilo kakvom zlu i dobroti, divljenje ljepoti Zemlje izraženo je u djelima Viktora Astafieva "u prvom licu", sa svom iskrenošću i neustrašivošću. “Po prirodi, on je moralist i pjevač čovječanstva”, u sudbini svojih junaka “ističe etičke momente koji su razumljivi svakom vremenu, i sadašnjem i sutrašnjem ...” - bilježi kritičar A. Makarov, govoreći o rad Viktora Petroviča.

U rujanskom broju časopisa Novi svijet„Tisuću devetsto osamdeset devete godine objavljena je Astafjevljeva priča „Ljudočka“.

Riječ je o mladosti, ali mladosti nema u njenim junacima. A tu su usamljene, negdje duboko u sebi, pate i teturaju po svijetu, istrošene sjene, bacaju svoje turobne osjećaje na dojmljive duše čitatelja.

Osobito je upečatljiva u junacima Astafjeva usamljenost. Jezivo i nepromjenjivo.

IV.Rad na priči

Što vas je ova priča potaknula na razmišljanje? (slajd)

Priča "Lyudochka" V. Astafiev napisao je 1989. godine. Ali ovo je djelo vrlo aktualno i sada, u naše vrijeme, dvadeset godina kasnije. mali rad sadržavala mnoge probleme koji zabrinjavaju pisca: zagađenje okoliš, pad javnog morala i degradacija pojedinca, kao i smrt ruskog sela. U ovoj priči Astafjev je opisao život djevojke koja je došla k sebi Veliki grad sa sela. Ova djevojka se zove Lyudochka. To je naziv Astafjevljeve priče. Iz samog naslova priče ("Lyudochka") jasno je da je napisana o dobroj krhkoj djevojci.

Što znamo o Lyudochkinom životu? (rođen na selu, progonjen osjećajem usamljenosti)

Lyudochka pokušava pobjeći od tog osjećaja, osjećaja usamljenosti. Ali već prvi redovi djela, gdje se junakinja uspoređuje s tromom, smrznutom travom, sugeriraju da Lyudochka, poput ove trave, nije sposobna za život. Ona odlazi iz roditeljski dom gdje ostaju stranci. I također usamljen. Majka je odavno navikla na uređenje svog života. Lyudochkin očuh nije imao ništa s njom. – On je živio, ona je živjela u jednoj kući i ništa više. Vanzemaljska djevojka unutra Dom. Tuđin među ljudima.

Što se dogodilo u selu? (odumiranje sela)

Kakva je priroda u selu, pročitajte? (usahlo stablo jabuke)

Slike prirode u djelu nisu samo pozadina na kojoj se odvija radnja, one su važne u strukturi priče. Sastoje se duboko značenje, jer u odnosu prema prirodi, prema zemlji, otkriva se duhovni izgled čovjeka, očituje se njegova moralna bit.

Što se dogodilo s drugim drvećem? (Vrtovi su izumirali)

Zašto se Lyudochka seli u grad?

Što joj majka kaže?

Ludočka ulazi u grad

Razlikuje li se urbana sredina od ruralne i kako? (atmosfera, urbana priroda, park, plesni podij). Pročitajte.

Kako se Lyudochka osjećala u ovom "krdu"?

Kako joj je bilo tamo? (strašno)

Prisjetimo se: tko je Gavrilovna?

Kakav joj je život nacrtala Gavrilovna?

Priča je izuzetno dirljiva, jer čitatelj osjeća koliko je sam autor iznenađujuće brižan i dobrodušan prema ovoj djevojci. Astafjev stavi Gavrilovnoj u usta veliki broj aforizmi, stabilni obrati (“zlato moje”, “golub sivokrili”, “lasta”, “kit ubojica”). Time autor karakterizira domaćicu, daje emotivnu ocjenu njezinih individualnih kvaliteta.

Kakva se strašna tragedija događa Lyudochki? (Strekach dolazi u grad)

Tko je to? Kakvu je ulogu odigrao u sudbini Lyudochke?

Kakav je dojam na vas ostavio Strekach izvodeći svoju točku? (moralno, on uništava Lyudochku)

Što Lyudochka radi? Što se događalo u njezinoj duši? (odlazi u selo kod majke)

Zašto majka nije pomogla Ludočki?

Tko bi joj mogao pomoći? (očuh)

Kako se ponaša Gavrilovna? (odbija svoj stan)

Što Ludochku tjera na samoubojstvo? Pročitajte.

Zašto je uopće počinila samoubojstvo? (usamljenost, nerazumijevanje)

Vrhunac priče je samoubojstvo (vješanjem) Lyudochke. Nije se objesila od lošeg života u gradskom parku VVRZ, nego zato što su joj svi okrenuli leđa, pa čak i vlastita majka. Svi su je ostavili na miru. Nikome nije trebala. U takvim uvjetima života, u takvoj samoći, čovjek može samo ili postati isto stvorenje kao ove „životinje“ iz parka VPVRZ, ili, ne mogavši ​​izdržati ovaj život, napustiti ga samoubojstvom. Uostalom, i Artjomka-sapun, i Strekač, i drugi slični talog društva su ljudi koje su svi odbacili, koji su ostali sami. Sve ih je takvima učinilo društvo u kojem su živjeli. Trebali su samo postati "životinje" kako bi nastavili svoje postojanje. Lyudochka prije smrti kaže: “Nitko me ništa nije pitao - nikome nije stalo do mene. A duša? Ali kome ona treba, ta nepretenciozna, nepretenciozna, u običnom mesu, zbijena u duši.

Lyudochka je preuzela na sebe grijehe tolikih: Strekocha, majka, škola, Gavrilovna, sovjetska milicija, mladost grada. S tim se Dostojevski nikako nije mogao složiti - s iskupljenjem nevinih i onih koji ne razumiju nečije grijehe.

Tragedija jedne djevojke kratkog vijeka, beznadno, monotono, sivo, ravnodušno, bez privrženosti i ljubavi.

Smrt heroine je njen uspon. Tek nakon njezine smrti odjednom je postala neophodna svojoj majci Gavrilovnoj, primijetili su je.

Alkoholizam

nedostatak kulture

Nezaposlenost

nedostatak duhovnosti

Loše upravljanje,

Pad morala

Propast sela

Rast kriminala.

Jesu li ta pitanja danas aktualna?

Danas je svima jasno da je naše društvo bolesno. Ali da biste ga pravilno liječili, potrebna vam je točna dijagnoza. Bore se oko toga najbolji umovi zemljama. Vrlo preciznu dijagnozu jedne od strašnih bolesti koje su pogodile zemlju postavio je Astafjev. glavna tragedija vidio je junakinju svoje priče "Ljudočka", u čijoj se slici kao dvije kapi vode odražavala bol velike većine naših sunarodnjaka, vidio je u duhovnoj usamljenosti.

Priča se lako uklapa u književni postupak modernost. Jedna od glavnih značajki talenta Viktora Petroviča je sposobnost pokrivanja problema koji se tiču ​​mnogih pisaca: lošeg upravljanja, pada morala, kolapsa sela, rasta kriminala.

Pogledaj oko sebe: svađa, ljutnja, ponos muče i muče našu zemlju. Ako ne mi, tko će prekinuti ovaj začarani krug? Stoga su problemi posebno relevantni u svjetlu danas podigao V. Astafjev.

Razmišljajući o Lyudochki, o njezinoj sudbini, o toj pokvarenoj, tlačiteljskoj sredini u kojoj žive njezini vršnjaci i njihovi rođaci, nehotice poželiš uzviknuti:

« Gore je od istine…»

Svaki pisac u svojim djelima pokušava prikazati život vremena u kojem živi. Veliki pisci nikada ne uljepšavaju život koji opisuju u svojim djelima. Tako je u priči Viktora Astafjeva opisana "Lyudochka". surova stvarnostživot.

Zašto i zašto se Astafjev sjeća ove priče? Kakva osoba umire?

Astafjev nam pokazuje ono svakodnevno, sivo, najviše uobicajen život: dom - posao - dom. U tom krugu živi Gavrilovna, koja je izgubila zdravlje kod frizera, njezini drugovi, koji sve tuge i udarce sudbine uzimaju zdravo za gotovo. Glavni lik priče, Lyudochka, također bi trebao biti u ovom krugu. I ona, bez otpora, puzi u ovom krugu, a njen san je najobičniji, kao i sve mlade djevojke: udati se, naučiti raditi.

Govor Astafjevljevih junaka uvjerljivo ilustrira tu situaciju. socijalna psihologija. „Dok budeš student, živi, ​​ali kad postaneš magistra, idi u konačište, ako Bog da, pa ćeš srediti život“, poručila je Gavrilovna djevojci.

Pisac uništava sve. Je li priča stvarno toliko loša?

Pronađi majčine riječi u autu. Pročitajte.

Zlo je u priči kažnjeno. Otac je bacio Strekacha u "smrdljivu jamu". Po majčinim riječima, Astafjevljeva nada za najbolje. U priči ima simbola. Koji? (gumbi, mozak trune Mladić- društvo trune, slogani se mijenjaju - život se ne mijenja)

Koju je majicu nosio Strekach? (Crvena)

Ovo je značajna epizoda u priči - crvena košulja je krv, krvnik)

Grana jabuke se odlomila i izgledala kao križ.

Vidimo selo koje se "guši u divljini", kako puca cijev centralnog grijanja, opisano tako prirodno da se gotovo mogu osjetiti njegovi "okusi".

Oba ova simbola pomažu jasnije vidjeti mnoge nevolje i stvarne opasnosti, bez uljepšavanja. Ovo je izvjesno autorova pozicija, to je želja da čitatelja uzbudimo, da ga natjeramo da pogleda oko sebe.

Kakva je kompozicija priče?

Kompozicija priče je vrijedna pažnje. Nakon što je ispričao o nesreći koja se dogodila Lyudochki, autor nas sjećanjem na junakinju vraća u prošlost kako bi pronašao objašnjenje za ono što se dogodilo.

Pisac teži takvoj slici, kada čitatelj ima priliku ne samo vidjeti, nego doslovno osjetiti živu struju života u slici koja mu se susreće.

Radnja nije samo i ne samo vidljivi događaj, nego sve češće i više skrivena podtekstna veza, povezujući tekst s vodiljom autorove misli. U našem slučaju - misli o univerzalnoj povezanosti sudbina koje žive u nepovezanom, rascijepljenom, ali u jednom svijetu, na jednoj zemlji.

Astafjevljevi junaci baštine stil i duh svoga vremena i njihov govor nije samo dijalekt, već "glasnogovornik svih mentalnih i moralnih snaga".

"Loše" napisano s guštom. Ostaje samo zapljeskati piscu na izvrsnom poznavanju žargona („čupamo kandže“, „drugovi“, „odjebi“, „kume“).

Pronađite i pročitajte poslovice i izreke koje autor koristi?

Zauzimaju ruske poslovice, izreke i druge ustaljene fraze i izraze značajno mjesto među onima koje koristi pisac vizualna sredstva Prije svega zato što imaju velike izražajne mogućnosti: visok stupanj generalizacija, emotivnost, ekspresivnost. Autor nam nevjerojatno prenosi svoj svjetonazor likovna izražajnost, prostran, plastičan jezik. Ravnomjerni obrati daju govoru junaka živost, točnost, karakterističnu za narodni govor („ušlo je u glavu“, „savijao leđa“, „radio ko konj“).

Astafjevljev jezik je bogat, živopisan, jedinstven u svom melodičkom zvuku.

Uz jednostavne personifikacije (kao što su “selo se ugušilo u divljem rastinju”, “Genu krokodil koji je ispustio gumeni duh”), koriste se i mnoge složene, pune epiteta i metafora, stvarajući zasebnu sliku (“teturajući se pijano , čučeći, pleše izlizano srce”, “s fraka su otpali srebrni prekomorski gumbi”). Stoga se rad pokazao tako bogatim, svijetlim, nezaboravnim.

Pisac se ne fokusira samo na mračne strane života. Ima svijetao početak u njegovoj priči, koji, osvjetljavajući mnoge nevolje, dolazi iz radničkih srca, koja se ne prevode na Rus.

Sjećam se scene košenja sijena, kada su "Lyudochka i majka bacile plast sijena", a zatim je djevojka "u svojoj rodnoj rijeci isprala sijeno prašinu i prašinu ... s radošću koja je poznata samo ljudima koji su naporno radili. ”

Likovna tehnika kontrasta, koju je pisac ovdje uspješno primijenio, naglašava duhovnu bliskost čovjeka s prirodom, koja se ne osjeća u gradu ogrezlom u mraku neznanja, siromaštva i potpune zaostalosti.

V. Astafjev, nesebično voljena osoba, kroz cijeli tijek svoje pripovijesti dokazuje koliko je nužna najoštrija borba protiv nedostatka duhovnosti, potkopavajući moralne temelje društva. No nedostajalo je pažnje konkretnim sudbinama.

Zaključak: Priča "Ljudočka" danas je vrlo relevantna. U našem teškom vremenu, demoralizirano društvo nastavlja degradirati. Pa čak i sada postoje ljudi poput Lyudochke, kojih se svi odriču, čak i rodbina i prijatelji (zbog čega ne mogu živjeti u potpunoj samoći i mogu dignuti ruke samo na sebe). Sve je više takvih taloga društva kao što su Artjomka-sapun i Strekač, koje je društvo učinilo takvima.

Napisavši ovu priču, Viktor Astafjev opisao je život ne samo moskovskog VVRZ parka, već i života cijele Rusije. Uostalom, društvo degradira ne samo u Moskvi, nego u cijeloj Rusiji. Autor je svojom pričom želio pokazati što se čovjeku može dogoditi kada ostane sam (od ljudi). To se može dogoditi ne samo junakinji ove priče, već i bilo kojoj drugoj osobi.

"Lyudochka" Astafiev je privlačan jer u takvom mali rad autorica je uspjela pred čitatelja postaviti niz važnih problema te je u živopisnoj umjetničkoj formi dočarala slike našeg stvaran život. Ali mislim da je glavni zadatak pisca pokazati u kakav ponor idemo. A ako ne stanemo na vrijeme, prijeti nam potpuna degeneracija. Autorica potiče svakoga da razmisli o svojoj duši i svijetu oko sebe, pokuša promijeniti sebe, nauči voljeti i suosjećati s bližnjim. Vidite ljepotu svijeta i pokušajte je zadržati. Uostalom, ljepota će spasiti svijet.

v.Ishod

Cinizam, bezduhovnost – prvi sižejni sloj priče. Drugi sloj je čvrsto spojen s njim - ekološka katastrofa. V. Astafjev, koji voli osobu nesebično, kroz cijeli tijek svoje pripovijesti dokazuje koliko je potrebna najoštrija borba protiv nedostatka duhovnosti, oportunizma, poput crva, potkopavajući moralne temelje društva iznutra, što je uvijek bilo lako "operirati" sudbinama tisuća ljudi. No nedostajalo je pažnje konkretnim sudbinama. Kad je razbojnik zlostavljao Lyudochku, našla se potpuno sama. Na ulici se za nju uplašio zauzeti vođa gradskih propalica, koji je popustio profinjenijem prevarantu. Gazdarica je odmah ustuknula od nje (košulja joj je bliže). Sve dok se nije pokazalo da je Lyudochkina nesreća tu roditeljski dom. Svugdje se glavni lik suočavao s ravnodušnošću. To je ono što nije mogla podnijeti - izdaju ljudi koji su joj bili bliski. Ali otpadništvo se očitovalo ranije. U jednom trenutku Lyudochka je shvatila da je i sama umiješana u ovu tragediju. I sama je pokazivala ravnodušnost, sve dok nevolja nije dotakla nju osobno. Nije slučajno da se Lyudochka prisjetila svog očuha, čija je nevolja prije nije zanimala. Nije ni čudo što je ostao zapamćen momak koji je umirao u bolnici, čiju svu bol i dramu živi nisu htjeli razumjeti.

Zadatke je sastavio L. Dudka
1. PROBLEM SAMOĆE
Ludočka u istoimenoj priči V. Astafjeva pokušava pobjeći od samoće. Ali već prvi redovi djela, gdje se junakinja uspoređuje s tromom, smrznutom travom, sugeriraju da ona, poput ove trave, nije sposobna za život. Djevojka napušta svoj roditeljski dom, gdje ima ljudi koji su joj stranci, koji su također sami. Majka je odavno navikla na uređenje svog života i ne želi ulaziti u probleme svoje kćeri, a Ludočkin očuh se prema njoj nije odnosio ni na koji način. Djevojka je tuđinka i u svom domu i među ljudima. Svi su se od nje okrenuli, čak i vlastita majka kao stranac za nju.
2. PROBLEM RAVNODUŠNOSTI, GUBITKA VJERE U ČOVJEKA
Ludochka u istoimenoj priči V. Astafieva posvuda se suočavala s ravnodušnošću, a najgora stvar za nju bila je izdaja ljudi koji su joj bili bliski. Ali otpadništvo se očitovalo ranije. U jednom trenutku, djevojka je shvatila da je i sama umiješana u ovu tragediju, jer je također pokazala ravnodušnost, sve dok nevolja nije dotakla nju osobno. Nije bilo slučajno što se Lyudochka prisjetila svog očuha, čija je nevolja prije nije zanimala; nije se uzalud sjetila tipa koji je umirao u bolnici, svu tu bol i dramu živi nisu htjeli razumjeti.
3. PROBLEM ZLOČINA I KAZNE
Problem zločina i kazne u priči "Lyudochka" V. Astafiev je utjelovljenje autorovih iskustava, koji ukazuje ljudima na njihove grijehe, za koje su, na ovaj ili onaj način, odgovorni.
Društveni zločini ovdje se percipiraju svakodnevno. Međutim, do danas je najstrašniji zločin nasilje nad osobom. Počinio ga je Strekach, zlostavljajući Lyudochku. Djevojčica je kažnjena za letargiju i ravnodušnost, okajavši svojom smrću ne samo svoje grijehe, već i grijehe svoje majke, škole, Gavrilovne, policije i mladeži grada. Ali njezina smrt uništila je ravnodušnost koja je vladala okolo: iznenada je postala potrebna njezinoj majci, Gavrilovnoj ... Očuh ju je osvetio.
4. PROBLEM MILOSRĐA
Vjerojatno nitko od nas nije mogao ostati ravnodušan na sudbinu Lyudochke u istoimenoj priči V. Astafjeva. Svako će ljudsko srce zadrhtati od suosjećanja, ali svijet koji pisac prikazuje je okrutan. Uvrijeđena, ponižena djevojka ni kod koga ne nailazi na razumijevanje. Gavrilovna, već navikla na uvrede i ne videći u njima ništa posebno, ne primjećuje djevojčinu patnju. Majka, najbliža i najdraža osoba, također ne osjeća bol svoje kćeri... Pisac nas poziva na samilost, milosrđe, jer i samo ime djevojčice znači "dragi ljudi", ali kako je okrutan prema njoj svijet! Astafjev nas uči: potrebno je na vrijeme reći lijepu riječ, na vrijeme zaustaviti zlo, ne izgubiti se na vrijeme.
5. PROBLEM OČEVA I DJECE, nerazumijevanje bližnjih u teška situacija
Neka vrsta nesklada osjeća se u odnosu majke i kćeri u priči V. Astafjeva "Lyudochka", nešto što je poznato svakome od nas je narušeno: dijete se mora voljeti. Ali junakinja ne osjeća majčinska ljubav, dakle, ni u najstrašnijoj nevolji za djevojku se ne prepoznaje bliska osoba: u obitelji je ne razumiju, dom joj je stranac. Majku i kćer razdvaja moralni ponor otuđenja.
6. PROBLEM ZAGAĐENJA
Navikli smo da je park mjesto gdje se čovjek može opustiti, disati svježi zrak, opusti se. Ali u priči V. Astafyev "Lyudochka" sve je drugačije. Pred nama se ukaže stravičan prizor: duž jarka, probijajući se u korov, stoje klupe, iz prljavog jarka i pjene vire boce raznih oblika, a ovdje, u parku, uvijek smrdi jer štenci, mačići, mrtve praščiće bacaju u jarak. A ljudi se ovdje ponašaju kao životinje. Ovaj "krajolik" podsjeća na groblje, gdje priroda uzima smrt iz ruke čovjeka. Prema V. Astafievu, nemoguće je da osoba postoji bez toga. Dakle, moralni temelji su uništeni - to je rezultat kazne za počinjeni zločin protiv prirode.
7. Dojmovi iz djetinjstva i njihov utjecaj na daljnji život čovjeka
Neudobno i sama Lyudochka je živjela kod kuće u istoimenoj priči V. Astafjeva, jer u odnosu majke i kćeri nema topline, razumijevanja i povjerenja. A Lyudochka čak i unutra punoljetnost ostao sramežljiv, bojažljiv i povučen. Djetinjstvo bez radosti, takoreći, otisnulo se u njezin daljnji kratki život.
8. Problem nestajanja sela
Duhovno izumirući i postupno nestajući u priči V. Astafjeva "Lyudochka", selo Vychugan, a s njim tradicija i kultura odlaze u prošlost. Pisac zvoni na uzbunu: selo, poput umiruće svijeće, živi svoje posljednjih mjeseci. Ljudi prekidaju veze između čovjeka i prirode, zaboravljaju svoje podrijetlo, odakle rastu njihovi korijeni. Nisu se čak usudili pokopati Lyudochku u svom rodnom selu Vychugan, jer će uskoro ujedinjena kolektivna farma preorati sve pod jednom njivom i preorati groblje.
9. Problem alkoholizma
Gorko je, bolno čitati kako se ponašaju pijani mladi ljudi u diskoteci u priči V. Astafjeva "Ljudočka". Autor piše da oni bjesne kao “stado”. Djevojčin otac također je bio okorjeli pijanica, nervozan i glup. Majka se čak bojala da bi se dijete moglo roditi bolesno, pa ga je začela u rijetkom odmoru od muževljeva pijanstva. Ipak, djevojčica je bila izranjavana očevim nezdravim mesom i rođena je slaba. Vidimo kako pod utjecajem alkohola ljudi degradiraju.
10. Pad javnog morala
Što je ubilo Ludochku? Ravnodušnost i strah od drugih, njihova nespremnost da interveniraju. A Astafjev kaže da u gradu ljudi žive odvojeno, svaki za sebe, da okolo vladaju vučji zakoni. Oko pijanstva, nasilja, pada morala. Ali u našoj je moći ovaj svijet učiniti boljim mjestom kako bismo mogli uživati ​​u životu!
11. "Pulp Fiction" i istinita, živa knjiga.
Priča Viktora Astafjeva "Ljudočka" opisuje okrutnu stvarnost života. Autor ga je napisao kasnih osamdesetih godina dvadesetog stoljeća, ali djelo je i sada relevantno, jer pokreće probleme koji zabrinjavaju moje suvremenike - to je zagađenje okoliša, pad morala i degradacija pojedinca, smrt Rusa selo, duhovna samoća. Priča nas tjera na razmišljanje o svijetu oko nas, o ravnodušnosti i ravnodušnosti. Po mom mišljenju, "Lyudochka" je jedan od najbolja djela ruska književnost. Priča nas, mlade čitatelje, potiče na razmišljanje o životu, o odabiru puta, o moralnim problemima društva.
12. Problem čistoće materinji jezik, kultura govora. Problem komunikacije između jezika i društva.
Junaci V. Astafjeva nasljeđuju stil i duh svog vremena, a njihov govor nije samo dijalekt, već "izražavač" mentalnih i moralnih kvaliteta osobe. Riječi razigrane mladeži pokazatelj su bezduhovnosti: “čupamo kandže”, “domaći”, “odjebi”, “kume”. Zakrčenost jezika kriminalističkim žargonom odražava nedaće društva, a čitatelja takvi likovi i njihova govorna nekultura odbijaju.
13. Problem kasnog pokajanja, spoznaja da je nešto bitno propušteno u životu.
Svugdje se glavni lik suočavao s ravnodušnošću i nije mogao izdržati izdaju voljenih koji je nisu slušali, nisu pomogli. Tek nakon njezine smrti odjednom je postala neophodna svojoj majci Gavrilovnoj, ali, nažalost, ništa se nije moglo promijeniti. Kasno kajanje došao do Lyudochkine majke i sada će je pratiti kroz život. Obećava samoj sebi da će ih buduće dijete držati zajedno s njezinim mužem, držati ih na površini i biti njihova radost.
14. Problem obrazovanja.
Lyudochka je rasla poput trave uz cestu. Djevojčica je po prirodi plašljiva, sramežljiva, nije puno komunicirala s kolegama iz razreda. Majka nije otvoreno pokazivala ljubav prema svojoj kćeri, kako kažu, nije kucala na kćerinu dušu, nije davala savjete, nije upozoravala na životne nedaće i, općenito, praktički se nije bavila odgojem , stoga među njima nije bilo topline i srodne duhovne bliskosti.
15. O Bogu.
Ne vidimo vjernike u priči: junacima nedostaje taj moralni oslonac koji bi ih mogao poduprijeti Teško vrijeme, mogao spasiti od kobnog koraka ... Bilo je strašno slušati Vychuganikha. Žene su se kukavički, nespretno, zaboravljajući s kojeg ramena početi, krstile. Vychuganiha ih je posramio, naučio ih ponovno napraviti znak križa. I same, ostarjevši, dragovoljno i pokorno, žene su se vratile vjeri u Boga. Sjeća ga se Ludochkina majka, koja shvaća svoju krivnju pred već mrtvom kćeri. Sama djevojka, prije smrti, obraća se Bogu s molbom da joj oprosti. Nije vjerovala u njega, ali je na podsvjesnoj razini shvaćala da se nema kome drugom obratiti za pomoć, ali nije se usudila otići u crkvu ...
16. O odsustvu ljubavi
Priča V. Astafyeva "Lyudochka" šokira čitatelja krutošću, ravnodušnošću njegovih likova i nedostatkom topline, ljubaznosti, povjerenja u odnosima među ljudima. No, ono što čitatelje možda najviše šokira jest odsustvo ljubavi, bez koje nisu mogući ni sklad ni budućnost. Djeca rođena ne iz ljubavi su osuđena generacija, ili cinici, ili slabi ljudi slabe volje.
17. O odnosu prema svojim profesionalnim dužnostima, o savjesnosti; o ravnodušnosti prema svojoj profesiji
Mladi bolničar iz priče škripljivim je prstima zgnječio apsces natečen na sljepoočnici jednog mladića. Dan kasnije, bila je prisiljena osobno otpratiti mladog drvosječu, koji je pao u nesvijest, u okružnu bolnicu. I tamo, na mjestu neprikladnom za složene operacije, pacijentu su bili prisiljeni napraviti kraniotomiju i vidjeli da se više ne može pomoći. Smrt osobe je na savjesti beskrupulozne gadljive djevojke koja zbog toga nije ni bila tužna.

I književnost MOU srednja škola br. 36

Tema zločina i kazne u priči V. Astafieva "Lyudochka"

(interpretacija teksta uz video)

Cilj rada: razmotrite temu zločina i kazne u priči "Lyudochka".

Postizanje ovog cilja bit će olakšano rješenjem sljedećeg zadaci:

utvrditi i analizirati uzroke zločina (društvene, duhovne, ekološke) u priči "Ljudočka";

· koristite videozapise za potpunije otkrivanje teme.

objekt studija je priča "Lyudochka", subjekt- tema zločina i kazne u priči.

Uvod

Tema zločina i kazne stoljećima je aktualna i podržavana tema čovječanstva. Ovu su temu obradili mnogi Rusi i stranih pisaca. Bio je to sjeme promišljanja autora kao što su (“Zločin i kazna”), (“Majstor i Margarita”), O. Wilde (“Slika Doriana Graya”), A. Camus (“Autsajder”), R. Bradbury (“Kazna bez zločina”). Ovdje pričamo ne samo o fizičkoj kazni ili kazni po zakonu, nego i o moralnoj kazni, kazni savjesti. Svaki od autora, razmatrajući ovu temu, nastojao je analizirati i razumjeti što osobu navodi na počinjenje kaznenog djela, je li ono svojstveno samoj osobi po prirodi ili se kazneno djelo čini neovisno o osobi, već samo pod utjecajem neke specifične okolnosti.


U romanu „Zločin i kazna“ „ne dopušta čitatelju da ostane samo na formalno faktografskom planu. počinio zločin. On to prevodi na ravan svijeta savjesti... na moralnu ravan.” Raskoljnikovljev zločin je u "misli" koja je svoju dušu izdala vragu. “Pravi zločin neizbježna je posljedica mentalnog zločina, mnogo strašnijeg. Zločin je u nepotpunosti vjere. I svi kasniji događaji su odmazda za ovo. Raskoljnikovljeva kazna je u izolaciji od svijeta, od ljudi, u muci izmučene savjesti, u bogonapuštenosti.

u romanu "Majstor i Margarita" na sebi svojstven način razotkrio je temu zločina i kazne, kažnjavajući cinične i bezdušne stanovnike rukama moćnog i fantazmagoričnog lika Wolanda i njegove "onozemaljske" svite. Woland se ne može opisati kao heroj koji donosi čisto zlo čovječanstvu, jer on igra ulogu ne samo "vladara mračnog svijeta", već i arbitra pravde nad ljudima, moćan, ali kažnjava ljude samo grešnike, duhovno prazne i nemajući vjere u svojim srcima. Woland i njegova pratnja pozvani su da otkriju ljudski poroci, prerušen u izgled pristojnost i uljudnost. Ovdje je duhovna kazna osuđenost čovjeka na vječnu samoću, nemir duše (kao u slučaju judejskog prokuratora Poncija Pilata) ili, još gore, nepostojanje (Berliozova kazna za materijalizam i nedostatak duhovnost). Wolandova svita kažnjava ljude, dovodeći ih do ludila.

U filmu Oscara Wildea Slika Doriana Graya, junak koji je počinio više od jednog ozbiljnog zločina pretrpio je jednako tešku kaznu za svoje grijehe. Dorian je cijeli život nosio svoju tegobnu, mučnu iu snu, tajnu vječne mladosti. Morao je vidjeti raspadanje vlastite duše i tijela, skrivati ​​svoju nevjerojatnu tajnu od svih, što mu je donijelo strašne muke. Život je Dorianu postao nepodnošljiv i odvratan. Čovjek kojem su svi zavidjeli sanjao je da bude na mjestu bilo kojeg od ovih ljudi. I premda se mladić nikada nije pokajao za svoje grijehe i nije shvatio težinu svojih zločina, njegov život, ostvarenje sna, postao je prava noćna mora.

Fantazijski roman R. Bradburyja "Kazna bez zločina" razmatra ideju kažnjavanja osobe za zločin koji zapravo nije počinjen, ali o kojem je razmišljao. glavni lik, George Hill. Djelo je izravna referenca na roman Zločin i kazna. Protagonist je kažnjen smrtnom kaznom jer je želio počiniti ubojstvo i čak razmišljao o svim detaljima, želio je uživati ​​i osjetiti ovaj grešni trenutak kako bi smirio i izliječio svoju dušu. Autor ga krivi za tu želju i smatra da to nije ništa manje težak zločin, jer je njegova duša već otrovana tim mislima.

Vidimo da je moralna kazna višestruko teža od fizičke i pravne. Kako moderna književnost otkriva temu zločina i kazne? I je li moguće prenijeti značajke otkrivanja ove teme uz pomoć suvremenih vizualnih sredstava jezika? Odlučio sam analizirati priču V. Astafieva "Lyudochka" uz pomoć videa.

Pojam "videoma" postoji u našem rječniku ne tako davno. legendarni pjesnik Posebno je Andrej Voznesenski poznat i po tome što je stvorio žanr videa - djela u kojima se slikovni niz kombinira s poezijom. Video zapisi- poseban način prijenosa informacija koji se koristi za otkrivanje unutarnje biti neke pojave uz pomoć grafičkog znaka ili crteža. Voznesenski je u svojim videima kombinirao figurativni prikaz s poetskim, stavljajući metaforički prikaz slike u sliku. I sam je rekao: “Sve je to bilo povezano sa slikarstvom. slikovita slika išao paralelno s poetskim .... A kad su se pojavili videi, to je postala svojevrsna koncentracija poetičkog. Stoga se u spotovima pojavljuju pjesnici: Ahmatova, Jesenjin, Majakovski. Ovo je pokušaj metaforičkog, figurativnog čitanja pjesnika.


Voznesenski je njegova razmišljanja o piscima, njihovoj poeziji, prozi, crtežima, predstavljena figurativno i simbolično. Pokušala sam protumačiti tekst uz pomoć videa u 10. razredu. Bilo je to iskustvo pojedinačne video zapise na radove. Nakon čitanja priče "Lyudochka", odlučio sam napraviti niz videozapisa za priču, uz njihovu pomoć, kako bih potpunije i figurativnije otkrio temu zločina i kazne u priči.

Glavni dio

U priči "Lyudochka" promatramo različiti tipovi zločine moderno društvo: društveni, moralni, ekološki. Za te zločine krivo je novo, iskvareno, prema riječima samog pisca, vrijeme koje tjera ljude na grijeh. Pisac je postavio pitanje moralne odgovornosti društva za zločin koji je počinio pojedinac. Jedna od glavnih značajki talenta Viktora Petroviča je sposobnost pokrivanja problema koji se tiču ​​mnogih pisaca: pad morala, kolaps sela, rast kriminala.

V. Astafiev u priči "Lyudochka" razmatrao je probleme čovjeka i čovječanstva koji nas zabrinjavaju do danas, neodvojivi od trenutne stvarnosti. Tema zločina i kazne otkriva se u slici najobičnije sive svakodnevice, bez unošenja onozemaljskih sila u nju, poput Bulgakova i Wildea, gdje nema jarkih kontrasta u prikazu života, ekscentričnosti i izuzetne individualnosti. slike glavnog junaka, kao kod Dostojevskog. Ovdje su junaci najobičniji, odraz suvremenih masa; tipične i, nažalost, svakodnevne situacije koje nas tjeraju na razmišljanje o uređaju stvaran život. Autor ne daje imena gotovo svim svojim likovima, naglašavajući da se u priči ne radi o nekoj iznimnoj situaciji, to je autorova generalna ideja moderni ljudi. Ipak, dajući svom glavnom junaku ime Ludočka, autor naglašava da ime ovdje ne igra nikakvu ulogu, budući da je ono “depresivna rutina” i “razoružavajuća jednostavnost”. "Lyudochka" u ovom životu može biti bilo tko. Ova je priča uključena u Astafjevljevu zbirku "Okrutne romanse", koja je cjelovita i zastrašujuća slika stvarnosti. okolni život. književni kritičar O Astafjevu je Valentin Kurbatov rekao sljedeće: “Njegova dobrota, njegova ljubav uvijek je bila prikrivena tugom, jer je, “uz svu simpatiju prema ljudima, srodničku narav” (), previše poznavao te ljude i vidio ih do dna. , jer je on sam bio on… Život u njegovim pričama je tako detaljan, tako obilan…”. U priči “Slijepi ribar” autor piše: “Tko je ugasio svjetlo dobrote u našoj duši? Tko je ugasio svjetiljku naše svijesti? Astafjev duboko pati zbog promjena koje su se dogodile u ljudima, u samom društvu. Treba se samo sjetiti kako počinje priča "Lyudochka": "Priča ispričana u prolazu, slušana u prolazu, prije petnaestak godina ...". “Ova strašna priča ležala je u njemu petnaest godina, čekajući vrijeme kada je postala tipična od izuzetne”, rekao je V. Kurbatov. Društvo se promijenilo, a Astafjev nije ostao ravnodušan na tu činjenicu. Tema zločina i kazne u priči "Lyudochka" utjelovljenje je autorovih iskustava, koja ukazuje ljudima na njihove grijehe, za koje su, na ovaj ili onaj način, odgovorni.

Društveni zločini - ubojstva, krađe, napadi na prolaznike, dače, kuće; nasilje, krađa vozila - sve to ljudi percipiraju svakodnevno. Međutim, do danas će najstrašniji zločin biti zločin protiv osobe. Takav je zločin počinio Strekach (kako autor naziva najvatrenijeg razbojnika u gradu, ne navodeći mu ni ime), zlostavljajući Ludu. Time je uništio cijelu njezinu buduću sudbinu.

Od samog početka priče, autor, opisujući Lyudochku, uspoređuje je s "tromom travom uz cestu". Time ukazuje na duhovnu i tjelesnu slabost djevojke, u početku govoreći da je rođena nesposobna za život. Lyudochka se nije mogla sama nositi s nesrećom koja ju je zadesila, odlučivši počiniti samoubojstvo.

Ništa manje ozbiljan nije ni moralni zločin. Ovo je ravnodušnost Artemke-sapuna, koja se uplašila, bojala se pomoći djevojci. Ravnodušnost je težak zločin prema čovjeku. Uostalom, upravo je ravnodušnost ljudi oko Lyudochke, ravnodušnost njezinih roditelja, bio razlog njezina samoubojstva. Djevojka nije mogla preživjeti hladan stav drugih, nije mogla podnijeti usamljenost i položila je ruke na sebe. Ali sama Lyudochka bila je ravnodušna dok je nevolja nije dotakla. Shvatila je da su “u nevolji, u samoći svi ljudi isti”. Nije slučajno da se Lyudochka prisjetila svog očuha, čija je nevolja prije nije zanimala. Nije ni čudo što je ostao zapamćen momak koji je umirao u bolnici, čiju svu bol i dramu živi nisu htjeli razumjeti. Njima, živima, "ne njegova bol, ne njegov život, mila im je samilost, i žele da što prije prestane njegova muka, da sami ne stradaju." “... sad je i sama morala do kraja ispiti čašu samoće, odbačenosti, lukave ljudske sućuti... Zašto se tada pretvarala, zašto?”

Lyudochka je bila kažnjena za svoju letargiju i ravnodušnost, okajavši svojom smrću ne samo svoje grijehe, već i grijehe svoje majke, škole, Gavrilovne, policije i mladeži grada. S tim se mogao raspravljati, koji je smatrao da nevina osoba ne bi trebala okajati tuđe grijehe, preuzeti njihov teret. U modernom društvu, možda je samo smrt Lyudochke uništila ravnodušnost koja je vladala okolo: njezina majka, Gavrilovna, odjednom je postala potrebna.

Grad Astafjev je simbol bezdušnosti i cinizma. Grad je ravnodušan prema problemima drugih. Ovdje je svatko za sebe i nema kome pomoći, nema se na koga osloniti. Videoma odražava ravnodušnost ljudi prema potrebama onih koji pate. Radije ne vide tuđu tugu, da ne bi sami patili. A Ludočka je za njih poput nevidljivog duha, bestjelesnog fantoma. Svi su se okrenuli od nje, okrenuli se jedni od drugih. Ljudi idu naprijed ne osvrćući se, ne misleći da je netko ostao iza njih, iza leđa, bez zaštite i pomoći. Zabrinjavajuća crvena boja odražava duhovno stanje prolaznika i ukazuje na tragediju situacije. Svi su sami, ali nitko ne ide drugome ususret, nitko ne pruža ruku pomoći. Ljudi su se skamenili u duši, postali ljuti i bešćutni. Čini se da su napravljeni od grubog kamena koji ne može osjetiti samilost i sažaljenje. S takvim načinom života čovjekova duša propada. Pred nama je portret sličan portretu Doriana Graya, koji jasno prikazuje bolno i nepovratno raspadanje ljudske duše. Tako suvremeni grad izranja pred našim očima kao mračno i hladno mjesto, gdje nema svjetla Dobrote, Topline, Istine, Vjere.

Lyudochka nije mogla preživjeti ravnodušnost svoje majke: na kraju krajeva, kuća, obitelj za svaku osobu trebala bi biti utočište za dušu, to je zaštita i podrška u životu. Tu potporu Luda nije naišla kod kuće. U teškom času nije tamo našla pomoć i podršku: „Majka, ne zbog težine svog karaktera, već od stare navike da u svemu bude neovisna, nije požurila kćeri u susret, nije joj olakšala teret - neka upravlja svojim teretom, svojim dijelom ... ". Bila je hladna prema svojoj kćeri, hladna po prirodi, poput velike grude leda, koja svojom hladnoćom može opeći ruku onoga tko je dotakne. Ova kocka leda je kao personifikacija majčine ledene, ravnodušne duše prema svemu. Tek nakon smrti svoje kćeri, pokajala se, uvidjela svoj dio krivnje u onome što se dogodilo, za što je kasnije tražila oprost od Boga: “Nikome nisam učinila zla i nisam je uništila zlo... Oprosti mi.” Pokajanje, bol u srcu- Ovo moralna kazna majka junakinja zbog ravnodušnosti.

Fizičko kažnjavanje Strekache je brutalna odmazda Lyudochkinog očuha, koji ne vjeruje u pravednost zakona i neizbježnost kazne. Kaznu provodi vlastitim rukama na isti način kao i junak filma S. Govorukhina "Voroshilovsky Shooter". Autor u priči postavlja problem koji u suvremenom društvu još nije riješen: je li moguće pravedna kazna? Hoće li svi biti jednaki pred zakonom? "Lokalni odjel Uprave za unutarnje poslove nije imao snage i sposobnosti da podijeli Artjomka-sapun." Hoće li u službi biti još ljudi, za razliku od lokalnog šefa, koji nisu htjeli “sumnjivim podacima pokvariti pozitivan postotak”? Strašno je kad samo fizičko kažnjavanje može biti najučinkovitije.

Ekološki zločin cijelog društva je onečišćenje prirode. Već jedan opis gradskog parka je užasavajuć: “Netko je odlučio iskopati jarak i po njemu postaviti cijev kroz cijeli park... zaboravili su zakopati cijev. U rasparenoj glini bila je cijev, šištala je, uzdizala se, kipjela od vruće vode. Tijekom vremena, cijev je bila prekrivena sapunastim muljem, muljem, a vrhom je tekla vruća rijeka, kružeći duginim otrovnim prstenovima loživog ulja i raznim kućanskim predmetima, ... osjetio se smrad. Park je izgledao kao da je bombardiran... ". Video snimak parka Vepeverze jasno ilustrira katastrofalno stanje u prirodi. “S godinama su do jarka dopuzale i rasle sve vrste loših šuma, kako je htio: ... krive trešnje, krive lipe”, savijala su se stabla koja su rasla uz smrdljivi jarak, savijajući ime parka. svojim siluetama. Stvoreni krajolik podsjeća na groblje, gdje priroda umire u rukama čovjeka. Uništavanje prirode doprinosi uništenju čovjeka – to je rezultat kazne za počinjeni zločin.

Kao rezultat takve ljudske aktivnosti, grad umire. Smrt grada je degradacija društva, njegove budućnosti pred mladima. Disko u parku - dobar primjer, pokazujući kako je mladost grada tonula, izgubila ljudski izgled. Astafjev uspoređuje plesni podij s torom, a tinejdžere u njemu sa krdom: „Sa svih strana se smijao i njištao klokotanje, urlanje, prašenje, pljuvanje smrad obora. Bijesno, bijesno stado.... Glazba je pomagala stado u demonizmu i divljaštvu, grčila se, pucketala, zujala, tutnjala bubnjevima, jaukala, zavijala...”. Autor u toj masi ne vidi ljude. Opisujući ih, on im ne daje rod, jer za njega nema razlike među njima. Ovu tehniku ​​ponavlja nekoliko puta: "Jedna osoba, izdaleka slična ženi ...", "... čovjek je graknuo iz kruga, a ne muškarac, tip ne tip ...", "pile neletače , udarajući u rešetku" ... ". slijedi tradiciju, - Ščedrin se, koristeći motiv vukodlaka da bi prikazao ljude koji su duhovno pali, spustio na razinu životinjskog stanja. Brutalna mladost na plesnom podiju personifikacija je moralnog stanja grada koji se spustio na razinu životinja. To je budućnost koju ljudi grade za sebe, nova generacija koju odgajaju da zamijeni sebe. Za to je kriv cijeli društveni sustav koji je stvoren iz kojeg nastaju ovakvi „brbljavci“, zločinci koji čine zlo i bezakonje.

Ne samo gradovi, nego i sela duhovno odumiru, a s njima i tradicija postaje prošlost, narodna kultura. Rodno selo Lyude Vychugan nije jedini primjer sela koje nestaje. Astafiev je opisao Vychugan kao "malo selo koje umire". Ona, poput umiruće svijeće, proživljava svoje posljednje mjesece. Ljudi gube vjeru. Vjera je izumrla čak iu selima gdje su živjeli stari ljudi, koji bi, čini se, trebali biti čuvari stare vjere: ako su se htjeli pokrstiti, zaboravili su odakle početi, nijednu molitvu nisu znali do kraja. Preostala sela stoje nam pred očima kao posljednji kadrovi starog filma. Astafjev pokazuje divljinu, umiruće selo: "... ugušen u divljini, s jedva utabanom stazom, bio u prekriženim prozorima, s teturavim kućicama za ptice, s srušenim ogradama." Čak i stablo jabuke koje raste na otvorenom “kao da je samo oguljeno, oguljeno poput prosjaka”. Stablo jabuke je kao živo biće, "prosjak" koji je patio voljom sudbine; simboličan “spomenik umirućem ruskom selu”, koje je potpuno uvelo i postalo “kao križ s polomljenom prečkom na groblju”. Nije slučajno što autor pravi ovakvu usporedbu, još jednom ističući žalosno stanje sela. Odlazeći iz svojih sela, ljudi prekidaju vezu između čovjeka i prirode, zaboravljaju svoje podrijetlo, odakle su im korijeni.

No, unatoč svoj težini i tuzi slike koja se stvara pred nama, autor ipak ostavlja zrnce nade u uspješnu budućnost. Budućnost još nije određena, može se promijeniti; drugo, nerođeno dijete Lyudochkine majke je ta nada u sreću: „Gospode, pomozi barem roditi ovo punopravno dijete i spasiti ga. Dijete nam neće biti teret ... ”, molila se Lyudochkina majka, vraćajući se kući vlakom nakon sprovoda. Ta nada u sreću, ljubav, može otopiti hladno srce majke. Dijete, čisto i bezgrešno biće, osvijetlilo joj je srce iznutra. Njezina se duša budi, oslobođena ledenih okova koji su ubili njezino prvo dijete. A pokajanje i molitva Bogu pomogli su joj da stekne vjeru i pronađe svjetlo.

Zaključak

Značajka otkrivanja teme zločina i kazne u priči je autorov pristup problemu s nove, svakodnevne strane. Zločin je prikazan kao svakodnevna pojava cijelog društva u odnosu na svakog čovjeka, prirodu. Glavni lik Lyudochka, kao i svi ostali junaci koji su uzrokovali tragediju, utjelovljuju opće stanje stanovnici gradova i sela. Zločin je u temeljima društva koje samo po sebi rađa ovakve „Trkače“ koji zadiru u vlastita prava i stvaraju bezakonje i bespravnost.

Otkrivanje teme zločina i kazne u priči V. Astafieva "Lyudochka" uvelike je olakšano stvorenim videozapisima. Mogli smo jasnije, slikovito vidjeti na što nam je autor htio skrenuti pozornost. Video zapisi pomogli su razumjeti sav semantički sadržaj djela, proniknuti u osjećaje i iskustva pisca, pogledati svijet njegovim očima. I premda je većina videa ispunjena tjeskobom i žestinom stvarnosti (doduše, kao i sama priča), oni nam pomažu da pravilno shvatimo i vidimo sliku koja se pred nama stvara, a koja se odvija u modernog života, ali skriven od očiju u svakodnevnim brigama, svakodnevici i iluzijama.

Ali nije samo tugu pisac želio prenijeti na nas. Priča "Lyudochka" njegov je poziv ljudima, zahtjev za pomoć i razumijevanje. Postoji nada za uspješnu i sretnu budućnost bez okrutnosti, usamljenosti, nerazumijevanja. To je u rukama onih ljudi koji su u stanju promijeniti ovaj svijet.

Bibliografija

1. U svijetu književnosti. 10. razred: Proc. opće obrazovanje udžbenik institucije / itd. - M .: Bustard, 2000. - S. 312-313.

2. "Zločin i kazna u ruskoj kritici", http:///articles/article_3.php#IG3-10

3. Crvena knjiga ruske proze. V. Astafjev "Okrutne romanse", Moskva, 2002. – S. 426-466.

4.http://www. /kultura/article3092336/

5. http://ru. wikipedija. org/wiki/%D0%90%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%B5%D0%B9_%D0%92%D0%BE%D0%B7%D

6. "Zločin i kazna". Biblioteka klasika, Moskva, 1978.

7. "Majstor i Margarita". Favoriti - Moskva, 1991.

8. O. Wilde "Slika Doriana Graya". Prosvjetljenje, Moskva 1992. - S. 5-179.

9. R. Bradbury "Kazna bez zločina". Izdavačka kuća "Dječja književnost", Novosibirsk, 1993. - S. 81-91.

Problem usamljenosti

Problem ravnodušnosti, gubitak vjere u ljude

Ludochka u istoimenoj priči V. Astafjeva posvuda se suočavala s ravnodušnošću, a najgora stvar za nju bila je izdaja ljudi koji su joj bili bliski. Ali otpadništvo se očitovalo ranije. U jednom trenutku, djevojka je shvatila da je i sama umiješana u ovu tragediju, jer je također pokazala ravnodušnost, sve dok nevolja nije dotakla nju osobno. Nije bilo slučajno što se Lyudochka prisjetila svog očuha, čija je nevolja prije nije zanimala; nije se uzalud sjetila tipa koji je umirao u bolnici, svu tu bol i dramu živi nisu htjeli razumjeti.

Problem zločina i kazne

Problem zločina i kazne u priči "Lyudochka" V. Astafiev je utjelovljenje autorovih iskustava, koji ukazuje ljudima na njihove grijehe, za koje su, na ovaj ili onaj način, odgovorni.

Društveni zločini ovdje se percipiraju svakodnevno. Međutim, do danas je najstrašniji zločin nasilje nad osobom. Počinio ga je Strekach, zlostavljajući Lyudochku. Djevojčica je kažnjena za letargiju i ravnodušnost, okajavši svojom smrću ne samo svoje grijehe, već i grijehe svoje majke, škole, Gavrilovne, policije i mladeži grada. Ali njezina smrt uništila je ravnodušnost koja je vladala okolo: iznenada je postala potrebna njezinoj majci, Gavrilovnoj ... Očuh ju je osvetio.

4.Problem milosrđa

Vjerojatno nitko od nas nije mogao ostati ravnodušan na sudbinu Lyudochke u istoimenoj priči V. Astafjeva. Svako će ljudsko srce zadrhtati od suosjećanja, ali svijet koji pisac prikazuje je okrutan. Uvrijeđena, ponižena djevojka ni kod koga ne nailazi na razumijevanje. Gavrilovna, već navikla na uvrede i ne videći u njima ništa posebno, ne primjećuje djevojčinu patnju. Majka, najbliža i najdraža osoba, također ne osjeća bol svoje kćeri... Pisac nas poziva na samilost, milosrđe, jer i samo ime djevojčice znači "dragi ljudi", ali kako je okrutan svijet oko nje! Astafjev nas uči: potrebno je na vrijeme reći lijepu riječ, na vrijeme zaustaviti zlo, ne izgubiti se na vrijeme.



5.Problem očeva i djece, nerazumijevanje voljenih u teškoj situaciji

Neka vrsta nesklada osjeća se u odnosu majke i kćeri u priči V. Astafjeva "Lyudochka", nešto što je poznato svakome od nas je narušeno: dijete se mora voljeti. A junakinja ne osjeća majčinsku ljubav, stoga je, čak iu najstrašnijoj nevolji za djevojku, ne prepoznaje voljena osoba: ona nije shvaćena u obitelji, njen dom joj je stranac. Majku i kćer razdvaja moralni ponor otuđenja.

Problem zagađenja okoliša

Navikli smo da je park mjesto gdje se čovjek može opustiti, udahnuti svjež zrak i opustiti se. Ali u priči V. Astafyev "Lyudochka" sve je drugačije. Pred nama se ukaže stravičan prizor: duž jarka, probijajući se u korov, stoje klupe, iz prljavog jarka i pjene vire boce raznih oblika, a ovdje, u parku, uvijek smrdi jer štenci, mačići, mrtve praščiće bacaju u jarak. A ljudi se ovdje ponašaju kao životinje. Ovaj "krajolik" podsjeća na groblje, gdje priroda uzima smrt iz ruke čovjeka. Prema V. Astafievu, nemoguće je da osoba postoji bez toga. Dakle, moralni temelji su uništeni - to je rezultat kazne za počinjeni zločin protiv prirode.

7. Dojmovi iz djetinjstva i njihov utjecaj na budući život osobe

Neugodan i usamljen život bio je u Lyudochkedomu istoimenoj priči V. Astafieva, jer u odnosu majke i kćeri nema topline, razumijevanja i povjerenja. A Ludočka je iu svom odraslom životu ostala sramežljiva, plašljiva i povučena. Djetinjstvo bez radosti, takoreći, otisnulo se u njezin daljnji kratki život.

Problem alkoholizma

Gorko je, bolno čitati kako se ponašaju pijani mladi ljudi u diskoteci u priči V. Astafjeva "Ljudočka". Autor piše da oni bjesne kao “stado”. Djevojčin otac također je bio okorjeli pijanica, nervozan i glup. Majka se čak bojala da bi se dijete moglo roditi bolesno, pa ga je začela u rijetkom odmoru od muževljeva pijanstva. Ipak, djevojčica je bila izranjavana očevim nezdravim mesom i rođena je slaba. Vidimo kako pod utjecajem alkohola ljudi degradiraju.



Problem obrazovanja.

Lyudochka je rasla poput trave uz cestu. Djevojčica je po prirodi plašljiva, sramežljiva, nije puno komunicirala s kolegama iz razreda. Majka nije otvoreno pokazivala ljubav prema svojoj kćeri, kako kažu, nije kucala na kćerinu dušu, nije davala savjete, nije upozoravala na životne nedaće i, općenito, praktički se nije bavila odgojem , stoga među njima nije bilo topline i srodne duhovne bliskosti.

O nedostatku ljubavi

Priča V. Astafyeva "Lyudochka" šokira čitatelja krutošću, ravnodušnošću njegovih likova i nedostatkom topline, ljubaznosti, povjerenja u odnosima među ljudima. No, ono što čitatelje možda najviše šokira jest odsustvo ljubavi, bez koje nisu mogući ni sklad ni budućnost. Djeca rođena ne iz ljubavi su osuđena generacija, ili cinici, ili slabi ljudi slabe volje.

ARGUMENTI NA OSNOVU PRIČE V.ASTAFJEVA "Ljudočka"

Problem usamljenosti

Ludočka u istoimenoj priči V. Astafjeva pokušava pobjeći od samoće. Ali već prvi redovi djela, gdje se junakinja uspoređuje s tromom, smrznutom travom, sugeriraju da ona, poput ove trave, nije sposobna za život. Djevojka napušta svoj roditeljski dom, gdje ima ljudi koji su joj stranci, koji su također sami. Majka je odavno navikla na uređenje svog života i ne želi ulaziti u probleme svoje kćeri, a Ludočkin očuh se prema njoj nije odnosio ni na koji način. Djevojka je tuđinka i u svom domu i među ljudima. Svi su se od nje okrenuli, čak i vlastita majka kao stranac za nju.

Djelo pripada filozofskoj lirskoj prozi spisateljice, a kao glavnu temu razmatra pitanje propadanja morala i degradacije pojedinca, opisujući okrutnu stvarnu stvarnost.

Središnji lik priče je šesnaestogodišnja djevojka po imenu Lyudochka, koju je pisac predstavio u obliku mlade, jednostavne Ruskinje koja se izgledom ne razlikuje od obični ljudi, ali od strane autora okarakteriziran kao pristojna, ljubazna, milosrdna osoba koja iskreno poštuje ljude oko sebe.

Radnja priče govori o teška sudbina seljanka koja se našla u teškoj životna situacija, koja završava tragičnim završetkom u vidu Ljudočkinog samoubojstva.

Nakon što je završila devet razreda, Lyudochka napušta selo i seli se u grad u nadi da će dostojno urediti vlastiti život. U svom rodnom selu, djevojka je ostala s majkom i očuhom, život s kojim Ludochki ne donosi sreću, budući da se rođaci odlikuju ravnodušnim stavom prema djevojci, potpuno zaokupljeni rješavanjem vlastitih problema.

Neprijazni gradski život upoznaje djevojku koja je prisiljena iznajmiti kutak u kući lokalne frizerke Gavrilovne, obavljajući sve kućanske poslove, kao i čišćenje frizerskog salona za skromnu plaću. Jedne večeri Lyudochku napadne skupina mladih ljudi predvođenih nedavno puštenim kriminalcem Strekachom, koji je prisiljavaju na nasilne radnje. Fizički i moralno shrvana djevojka pokušava pronaći podršku kod vlasnice Gavrilovnina stana, a zatim i kod vlastite majke, ali bliski ljudi pokazuju se ravnodušnima prema njoj. stanje uma Lyudochki, koji, ne mogavši ​​preživjeti ono što se dogodilo, odlučuje počiniti samoubojstvo.

Idejni sadržaj priče pisac ističe umjetničkim izražajnim sredstvima, korištenim u obliku brojnih aforizama, stabilnih fraza, žargonskog rječnika, ekspresivnog prenošenja, emocionalni karakter djela. Uz to, plastičnim, prostranim umjetnički ekspresivnim jezikom, ispunjenim jednostavnim personifikacijama, složenim metaforama i epitetima, pisac daje priči živopisan, jedinstven, melodičan bogat zvuk. Autor također koristi književni uređaj kontrast, prikazujući duhovni odnos prirode i čovjeka, pokazujući postojanje svijetlog početka u ljudskom životu.

Semantičko opterećenje djela omogućuje demonstraciju autorova namjera, koji se sastoji u prikazivanju kratkog, tragičnog života djevojke koja je postala beznadna, siva, monotona, koju odlikuje ravnodušna ravnodušnost drugih, kao i nedostatak ljubavi, nježnosti i brige. Time pisac skreće pažnju čitatelja na degradaciju modernog društva, zaglibljenog u nemoralne poroke, bestijalne instinkte, pokvarene zakone.

Analiza 2

Iz samog naslova priče može se naslutiti karakter glavni lik. Ovo je mlada krhka djevojka, naivna, puna nade i snova.

Doista, Lyudochka je odrasla na selu u najobičnijoj obitelji. Moji su roditelji cijeli život radili u kolhozu. S vremenom se stari sustav počeo urušavati, život je postajao sve teži. Ostavši bez posla, heroinin otac utjehu je pronašao u alkoholu, što je dodatno otežalo život kod kuće. Mala Luda sanjala je da se iz odvratnog sela preseli u grad. To joj se činilo mjestom perspektive, neograničenih mogućnosti i slobode.

Nažalost, mlada i naivna junakinja morat će se suočiti sa stvarnošću koja uništava snove. Čini se da stvari u gradu idu dobro. Djevojka odmah pronalazi posao i stan. Samo što sada domaćica sve kućanske poslove svaljuje na nju, a profesija joj nikako ne polazi za rukom. Ubrzo surova stvarnost života u gradu postaje još očiglednija.

Astafjevljev grad je kamena džungla, u kojoj je u pravu tko je jači, a svaki je za sebe. Pankeri i huligani, inspirirani bivšim zatvorenicima, imaju nepodijeljenu vlast. Okupljaju se u parku koji utjelovljuje sve najneuglednije aspekte života. Policija radije izbjegava ovo mjesto. Dijelom iz straha od moći koju kriminalci imaju. S druge strane, čak je pogodan za predstavnike reda i zakona. Zažmureći na stvarne zločine, policija pokazuje izvrsne stope otkrivanja.

Ovo ponašanje je bit života. sovjetsko društvo ta vremena. To je razmetljivi idealizam u ruševinama ljudskih života. Prekrasni plakati sa sloganima o sretnoj budućnosti vise u trulom napuštenom parku. U isto vrijeme ljudska su srca otvrdnula i izgubila sposobnost suosjećanja.

Činjenica zlostavljanja heroine nikoga ne šokira. Dapače, drugi smatraju da bi svaka žena kroz to trebala proći. Ne nalazeći odgovor među rodbinom, Lyudochka pokušava pronaći odgovor u sebi. Dolazi do zaključka da je i sama bešćutna i nesposobna za suosjećanje.

Kako bi prekinula taj začarani krug, ona se žrtvuje, pokušavajući po cijenu vlastitog života iskupiti krivnju čovječanstva. A njezini postupci ne prolaze nezapaženo. Naizgled ravnodušni očuh postaje čovjek koji ju je osvetio. No, pravda u takvom svijetu može se postići samo prihvaćanjem pravila igre, pobjedom nad zlom.

Nekoliko zanimljivih eseja

    Razmišljajući o temi eseja kroz glavu mi je proletjelo mnoštvo misli vezanih uz vjeru. Ne mogu reći da svu odgovornost prebacujem na čudo, ali ipak ne možete izostaviti činjenicu

  • Kompozicija Dorant u priči Trgovac u plemstvu Moliere slika i osobine

    U početku je komedija "Filistenac u plemstvu" napisana po nalogu Luja XIV. Dogodilo se ovako. Jednog dana kralj je ugostio Turke.

  • Na riječ Domovina svatko počinje razmišljati o nečemu svome. Domovina ne znači uvijek samo grad ili državu u kojoj čovjek živi. Domovina - najčešće je to mjesto gdje ste rođeni, počeli odrastati.

  • Slika i karakteristike Tolstoja u priči Debeli i tanki Čehov esej

    Jedan od glavnih likova djela je gospodin po imenu Mikhail, kojeg pisac predstavlja u liku Tolstoja.

  • tko to zanimljiva osoba? - pitaš. Odgovor na ovo pitanje ovisit će o nekoliko čimbenika: dobi osobe, spolu, profesiji i karakteru.


Vrh