Музичні жанри: кантата, концерт, оркестровий концерт, кончерто гроссо, танець, романс, меса, камерна музика, опера, оперета, ораторія, пристрасті, симфонічна поема, квартет, реквієм, соната, сюїта, симфонія. Відкриття залу «Заряддя» та московська конц.

МОУ ЗОШ №13

Конспект відкритого урокуз музики

у 2-му класі

по темі:

«В концертному залі».

" Симфонічний оркестр".

Назарова Світлана Амірівна.

м. Павлівський Посад

Тема уроку: "У концертному залі".

" Симфонічний оркестр".

Мета уроку:ввести хлопців у великий світмузики. Повторити пройдений матеріал.

Завдання уроку:


  1. Закріплення знайомих понять: танець, пісня, марш.

  2. Навчання вмінню розрізняти засоби музичної виразності.

  3. Вивчення нових термінів та понять.
Обладнання:підручник 2 клас (

DVD-диски із класичними творами: П.І.Чайковського, Н.А. Римський-Корсакова, В.А.Моцарта, Ф.Шопена та ін.

На дошці: записані слова та словосполучення: концертний зал, консерваторія, композитор, диригент, лад і т.д.

Хід уроку:

Вчитель: Минулого уроку ми говорили про музичному театріта познайомилися з образами дитячих опер та балетів. (Задати навідні питання з пройденої теми.)

Діти: (Відповідають на запитання на тему.)

Вчитель: В кожному великому містіРосії є театр опери та балету. У Москві це відомий у всьому світі Великий театрта Дитячий музичний театр імені Наталії Іллівни Сац. (Сл. 2,3). Ви вже знаєте про композиторів, пишучих музикудля опери та балету, про провідних артистів сцени, про музичні інструменти. (портрети композиторів)

Один із найкращих концертних залів Росії знаходиться в Московській консерваторії ім. П.І.Чайковського. (Сл. 4) Відкриємо підручник на розвороті сторінок 90-91 «У концертному залі», бачимо Московську консерваторію ім. П.І.Чайковського. Перед входом до консерваторії пам'ятник композитору. Красива завіса розкриває сцену, де виступає симфонічний оркестр. (виконавець),в залі для глядачів- (слухачі). Диригент приймає вдячний потиск рук.

Консерваторія- Вищий музичний навчальний заклад.

Вчитель: Хто у концертній залі? Дивимося в підручник, відповідаємо та підписуємо картинки. (Сл. 12)

Діти: Відповіді учнів.

Вчитель : У чому різниця між музичним театром та концертним залом?

Діти: Оркестр знаходиться в оркестрової ями, а концертному залі – на сцені; глядачі підходять до диригента. У музичному театрі декорації на сцені. (Сл. 9101112)

Вчитель: Не випадково визначення свідчить, що симфонія– це згода, співзвуччя, злиття всіх голосів, краса та гармонія. Давайте послухаємо музичний твір. (фо-но) Скільки інструментів прозвучало?

Діти: Один – фортепіано.

Вчитель: Послухайте ще один твір. (Симфон. Оркестр)

А тепер, скільки інструментів прозвучало?

Діти: Багато.

Вчитель: Яка з них весела, яка сумна? Є різниця?

Діти: Відповіді дітей. (Сл.13,)

Вчитель: У кожній казці є чудо. Згадайте будь ласка, у якій казці А.С.Пушкіна були три дива?

Діти: " Казка про царя Салтана". (1-е диво Білка; 2-е диво Тридцять три богатирі; 3-те диво царівна Лебідь)

Вчитель: Давайте послухаємо фрагмент із цієї опери (політ джмеля), а написав оперу великий російський композитор Микола Андрійович Римський-Корсаков. (Сл.14, 15)

Вчитель: Звуки з мелодією ладнають. Лад – поєднання звуків. Мажорний лад – веселий. Мінорний лад – сумний. Лад показує характер мелодії. ( показ схеми - термінів)

Що таке інтонація?

Діти: Виразність.

Вчитель: Які інтонації ви знаєте?

Діти: Здивована, захоплена, лагідна, радісна, скривджена.

Вчитель: Які темпи ви знаєте? ( показ схеми)

Діти: Швидкий, повільний, дуже швидкий, повільний, середній.

Вчитель: Діти, давайте розберемося, які інструменти входять до складу симфонічний оркестрі як вони звучать.

Інструменти в оркестрі об'єднані в групи і мають свої назви. (Сл. 16)

Поняття сімейство струнні не випадкове, тому що у цих інструментів справді такі голоси:

Контрабас– як у тата

Віолончель- Як у мами

Скрипка-альт– як у сина

Скрипка- Як у дочки

Тож хто потрібен для того, щоб зазвучала музика?

Діти: Композитор, виконавець, слухач.

Вчитель: Яку музику ви слухали?

Діти: Класичну, сумну, веселу, гучну, тиху тощо.

Підсумок уроку:

Вчитель: З якими новими музичними термінамими сьогодні познайомились?

Діти: Лад, мелодія, темп, контраст.

Вчитель: Які інструменти входять до симфонічного оркестру?

Діти: Відповіді дітей.

Вчитель: Молодці. Дякую за урок.

У концертній залі.

Триєдність «композитор – виконавець – слухач», передбачає накопичення слухового досвіду дітей при сприйнятті різних музичних творів, складених російськими та зарубіжними композиторами. Розділ «У концертному залі» допомагає закріпити уявлення дітей про такі музичні жанри, як симфонічна казка, увертюра до опери, симфонія, інструментальний концерт, і т.д.

Діти знайомляться не лише з творами, написаними для симфонічного оркестру та окремих інструментів (фортепіано, флейта, скрипка, віолончель та ін.), а й з відомими виконавцями, концертними залами, виконавськими конкурсами.

Рольові ігри «На концерті», «У гостях у композитора», «Ми – виконавці», які можна організувати на уроці музики, будуть готувати дітей до ситуації відвідування концертної зали, розвивати їхню увагу до особливостей відвідування концерту – святковий одяг, знайомство з афішами та програмою концерту, слухання музики в тиші, вираження свого позитивного ставлення до музичних творів, що сподобалися, та їх виконавцям (аплодисменти) та ін.

11.09.2018, 0:00

Перші концерти у новому концертному залі «Заряддя» (з Валерієм Гергієвим, Михайлом Плетньовим та зірковими солістами) не лише відповіли на гострі питання про акустику, а й поставили нові. Наприклад, як новий майданчик вплине на концертну політику та зміст музичного життяМоскви, чи зможе його афіша конкурувати з афішею Московської філармонії, хто від цього виграє, хто програє, чи з'явиться у Москві більше цікавих програмі, головне, чи збільшиться кількість публіки, яка приходить на академічні концерти? Над відповідями замислилась Юлія Бедерова.


Новий концертний зал «Заряддя» місткістю 1600 місць (плюс 400 у Камерному залі), замаскований під пагорб-паралелепіпед із плавним скляним дахом, схожий на гриб, і це виглядає логічним. У ХХІ столітті музично-театральні зали у Москві розмножуються як гриби. Все почалося з Нової сцениВеликого театру, який час використовувався і для концертних програм. Потім відкрився лужківський Будинок музики на Червоних Пагорбах – у народі «каструлька» за аналогією із «супницею» королівського Альберт-холу в Лондоні. Втім, віддалена схожість не допомогла фізично та акустично незручному Будинку музики утримати статус затребуваного. академічної зали. Велика залаконсерваторії після масштабної реконструкціїза статус кращої залитеж не бореться. Найкращим у Москві поступово став реконструйований Концертний зал імені Чайковського, який пережив не лише інфраструктурний та акустичний, а й репертуарний апгрейд силами флагманської російської інституції – Московської філармонії. Вона ж нещодавно збудувала ще одну велику концертну залу - «Філармонію-2» на Південному Заході з резонансними програмами. Якщо згадати, що є ще Кремлівський палац (іноді він теж підпадає під опосередкований вплив академізму), стане зрозуміло, що якщо Москві чогось і не вистачало, то аж ніяк не концертної зали. Можливо, зали для великих корпоративних міських заходів, оглядів та форумів. За традицією такий функціонал у Росії поєднаний із концертним. А у Валерія Гергієва якраз не було московського плацдарму. Але й до цього було ясно, що людина, яка придумає, як одного вечора заповнити всі московські зали з академічними програмами і зібрати для цього публіку числом приблизно в стадіон, гідний премії. Скільки б не говорилося, що в європейських столицях кілька залів і будуються нові, стільки публіки в Москві не було і немає. Хоча стараннями філармонії слухачів побільшало.

Наразі лаконічна, але різноманітна афіша «Заряддя» сформована до кінця 2018 року, і по ній видно, що частину аудиторії новий зал, ймовірно, зможе переманити. Деякі імена в розкладі "Заряддя" запозичені з традиційного філармонічного асортименту - той же Плетньов, який зіграв з РНО другу програму відкриття "Заряддя" приблизно в тих же російських музичних контурах, що і Гергієв - першу, навіть з тим же "Світанку на Москві-ріці" » Мусоргського, але похмуріше і повільніше. Інша частина – музиканти не філармонічного кола, скажімо, російські барочники та багатоверстатники, такі як Pratum integrum або Questa musica. Можна помітити, що в афіші «Заряддя» більше камерної музики, сміливіший вибір, і це її дуже прикрашає. Але головне - тут чекають той пул російських і дружніх їм світових зірок, який відповідає на запит про статусні концерти, що дозволяють російській публіці, незважаючи на ізоляційні обставини, відчувати себе в центрі світових подій. Тому, наприклад, Данило Трифонов - важливий герой головних світових сцен і фестивалів - не лише відкриває зал, а й днями дає сольний клавірабенд із високолобою програмою - привід не лише вслухатися у вишукано-блискучий піонізм трифонів, а й перевірити акустику в сольному форматі.

У симфонічному вона здається гідною і специфічною: звучання вагомо, матеріально, щільно, відчутно, все добре чутно, але схоже на міцну пару в парній, яка стоїть і не розсіюється - здається, що звук ніби сидить на сцені, не змішуючись із залом, наповнює, але ще не огортає.

Інфраструктурний зал поки важкуватий для людини - огляд на вході безпрецедентно довгий, як у рідкісному аеропорту, і приходити, здається, краще за годину. Видове фойє теж поки що не демонструє пейзажів, здатних конкурувати, скажімо, з новою Маріїнкою. Прозора стіна виходить на будівництво та звалище. Тремтливих слухачів також може травмувати гучний «До Елізи» в аранжуванні з потужною драм-машиною, що звучить на вулиці перед концертом і після.

Втім, головне - те, що, судячи з афіші, команда «Заряддя» явно має намір урізноманітнити пропозицію на академічному ринку. Якщо це збільшить кількість цікавих програм і слухачів, а не лише їх перерозподілить (таке можливо, якщо в залі більший бюджет і вищі гонорари, ніж, наприклад, у філармонії), то публіка від цього лише виграє.

Кантата чи опера, симфонія чи соната... Чи знаєте ви різницю між видами музичних творів? Одні належать до жанру вокальної музики, інші – інструментальної. Одна музика звучить у церквах, інша – у театрах, концертних залах. Спробуймо трохи розібратися в музичних поняттях.

Кантата: музичний твір не завжди релігійного змісту для одного чи багатьох голосів та музичного акомпанементу.

Концерт: музичний твір для камерного ансамблю інструментів чи оркестру та одного або кількох солістів-виконавців, іноді для одних солістів.

Оркестровий концертпротиставляє дві (або більше) приблизно рівноцінні за значимістю групи інструментів.

Кончерто гросо(«великий концерт») передбачає чергування та протиставлення звучання всього складу виконавців і великої груписолюючих інструментів.

Танець: музичний жанр, заснований на танцювальних ритмах, таких як вальс, полонез, мазурка.

Романс: музично-поетичний твір для голосу (або кількох голосів) з інструментальним супроводом Походження жанру пов'язують із німецькими традиціями.

Меса: вокальний твірна традиційні тексти, що є головним богослужінням католицької церкви. Одні частини меси читаються чи виконуються речитативом, інші співаються.

Камерна музика: інструментальна чи вокальна музика для невеликої кількості виконавців. Призначалася для домашнього музикування. Виконувалася струнними інструментамиразом із фортепіано або без нього. У назві жанрів визначається кількість інструментів-виконавців: соло – для одного; тріо – для трьох; квартет – для чотирьох; квінтет – для п'яти.

Опера: музично-театральний твір Вокальні партії - арії та речитативи - чергуються з оркестровими: увертюрами та антрактами. Часто трагічний сюжет.

Оперета: музично-театральний жанр, але на відміну від опери легкий та веселий Вокальні номери перемежовуються розмовними сценами та хореографічними вставками.

Ораторія: музичний твір для солістів, хору та оркестру Найчастіше має релігійно-драматичний сюжет.

«Пристрасті»: окремий випадок ораторії на євангельські тексти останніх дняхІсуса, його взяття під варту і розп'яття («Страсті Христові»).

Симфонічна поема: музичний твір для оркестру, що відштовхується від літературного чи філософського матеріалу

Квартет: музичний твір для 4 інструментів або 4 вокальних виконавців

Реквієм: заупокійна меса

Соната: музичний твір для одного або кількох інструментів Як правило, складається з декількох (до 4) частин, різних за музичними образами: перша зазвичай повільна, а остання – швидка.

Сюїта: багаточастковий (від 4 до 8 частин) музичний твір, що включає різні танці, які часто пов'язані тональною єдністю, та прелюдію.

Симфонія: музичний твір для оркестру, написаний у сонатній формі Вирізняється великою кількістю виконавців на кожному інструменті. Зазвичай складається із 4 частин. Довгий чассимфонія залишалася привілеєм великих оркестрів, але потім у неї почали вводити хор та сольні вокальні голоси.

Оперна вистава

У даному випадкуна сцені замку Естергазі (маєтку знатної угорської родини) у 1770 р. Оркестром диригує Ф.І. Гайдн, який служив капельмейстером у князя Естергазі.


Струнний квартет

Дві скрипки, альт, віолончель – такий його склад виник ще у XVIII столітті. Але квартет спочатку, у 50-х роках XVIII століття, сприймався як музика для обраних, і лише через століття цей музичний жанр став «демократичнішим» і такі твори зазвучали у концертних залах. Вони завжди були найпопулярнішими в камерній музиці.

"Дон Жуан"

Одну з самих відомих оперВ.А. Моцарта, сюжетом для якої стала історія легковажного спокусника, екранізував американський режисер Джозеф Лоузі.

Джессі Норман

Слава прийшла до американської співачки 1968 року завдяки міжнародному музичному конкурсуБаварське радіо в Мюнхені. У її репертуарі численні великі оперні партії, дає вона і сольні концерти.

Сценічний костюм

Юджин Стейнхоф зробив костюм для ліричного твору«Дитя і чаклунство» композитора Моріса Равеля на текст французької письменниціКолет: дитина бачить уві сні різні речі та домашніх тварин, які обговорюють між собою, як той поводиться з ними. Равель насамперед відомий як автор «Болеро», яке разом із «Дафнісом і Хлоєю» входить до його оркестрових творів.

Фрагмент партитури

Ці ноти написані рукою Йоганна Себастьяна Баха. Йдеться про Прелюдії і фугу сі мінор для органу, одного з улюблених інструментів композитора.

Жан-Клод Злуа

Творчість цього французького композитора(зліва внизу одна з його партитур), що народився 1938 року, належить до авангардної музики. Його твір «Еквівалентність» написано для 18 інструментів.

Мстислав Ростропович

Цей віолончеліст, який народився в Баку в Азербайджані, вважається одним із найбільших виконавців нашого часу.

Мета: У невимушеній, задушевній обстановці відпочити, познайомити гостей з композиторами XIX століття, з їх творами, послухати романси X IX століття у виконанні популярного співакаВадима Кудрявцева.

Оформлення. У залі стоїть ошатна ялинка. Розставлені столики. Гості - вчителі Фомінської школи та співробітники дитячого садказаходять і саляться за столики, на яких стоять свічки.

Ведуча: Добрий вечір, Любі друзі! Дозвольте мені привітати вас зі святом Різдва Христового та побажати вам усіляких благ! Сьогодні напередодні старого Нового року наша музична вітальня привітно відчинила для вас двері. Сьогодні ми поговоримо про музичну вітальню 19 століття. Що це являло собою? На той час у дворянських будинках було прийнято влаштовувати прийоми, господарі будинку запрошували друзів, знайомих, та знаменитих людеймузикантів, співаків, поетів, художників. Давайте подумки перенесемося в той далекий час, і поговоримо про музику, вірші, романси, які звучали в ті часи. Допоможе нам у цьому чудовий "Вальс" Г.Свиридова, написаний ним до повісті А. Пушкіна "Завірюха". Погасіть світло, запаліть на своїх столах свічки. Можна покружляти під музику навколо ялинки.

Звучить "Вальс" муз. Г. Свиридова. Грає оркестр народних інструментів /фонограма/

Ведуча: Яка ж музика звучала у музичних вітальнях? Твори зарубіжних та російських композиторів виконували як любителі-музики, так і професійні виконавці. Дуже часто можна було почути музику Баха. Йоганн Себастьян Бах великий німецький композитор 18 ст. Життя Баха склалася зовні мало примітно. Він жодного разу не залишив меж своєї країни і не набув світової слави за життя. Великий інтерес до музики Баха виник через багато років після його смерті. Видається повні зборибахівських творів. А музиканти всього світу починають грати музику Баха, вражаючись її красою та натхненням, майстерністю та досконалістю. Послухайте два твори Баха. Перше- це «Жарт» з оркестрової сюїтисі мінор. Твір прозвучить у виконанні чотири руки на фортепіано. Для вас грає музикальний керівникСамойлова І.М. та учениця школи мистецтв Настя Щеренкова.

«Жарт» І.Бах.

Ведуча: Йоган Себастьян служив придворним музикантом та міським органістом. У місті Веймарі він створює свої найкращі органні твори. У місті Кетені він творить свої твори для клавіра. Органні та клавірні твори- Це вершина його творчості. Бах пише багато інвенцій, призначених для занять зі своїм старшим сином. У наш час інвенції стали обов'язковими п'єсами у програмах музичних шкіл, а прелюдії та фуги - в училищах та консерваторіях. Наразі двоголосну інвенцію виконає на фортепіано учениця 4 класу школи мистецтв Настя Щеренкова. А епіграфом до музики Баха я хочу запропонувати вам вірші поета та композитора 19 століття Миколи Огарьова.

Вихователь Ободова О.С. читає з місця вірш «Звуки». Н Огарьова.

Як дорожу я чудовою миттю. Музикою раптом наповнюється чутка.

Звуки мчать з якимось прагненням. Звуки звідкись ллються довкола.

Серце за ними прагне тривожно. Хоче за ними кудись летіти

У ці хвилини розтанути можна. Ці хвилини легко померти.

"Інвенція" фа мажор. І.Бах.ісп. на фортепіано.

Ведуча: Понад двісті років минуло з того часу, як народився інший великий німецький композитор. Людвіг Ван Бетховен. Могутній розквіт бетховенського генія збігся з початком 19 століття. У творчості Бетховена класична музикадосягла своєї вершини. Композитор зумів сприйняти все найкраще з того, що було досягнуто до нього. Бетховен не лише великий музикант та композитор, він людина трагічної долі. Бетховен бореться з усіх сил зі своєю хворобою-глухотою, яка стала проявлятися вже в 26 років. Але любов до музики, думка, що може принести людям радість, рятують його від загибелі. Він зрозумів, що обов'язок перед суспільством, перед людьми, вищий, важливіший за його особисті страждання. Зараз прозвучить відомий вам твір Бетховена для фортепіано «Елізе» у виконанні Самойлової І.М. та вірш Олексія Плещеєва «Музика».

"Елізі". Л. Бетховен. фортепіано.

Вихователь Раговорова Л.А. на тлі музики читає вірш. "Музика" А.Плещеєв.

Чи не замовкаючи, не замовкай! Втішаються серцю ці звуки.

Хоч на одну мить нехай у грудях хворий задрімлять муки

Хвилювання минулих давніх днів. Мені твоя пісня нагадує.

І ллються сльози з очей, і серце солодко завмирає.

Бувало, він тягне мене до себе з якоюсь дивною силою.

І ніби переді мною спокійний, тихий погляд сяє.

І душу солодко тугою, тугою блаженства наповнює…

То співай же! Легше дихають груди, і стихли в ній сумніви борошна.

О якби я міг колись померти під ці звуки!

Ведуча: Скільки муки, скорботи та невимовної ніжності ми чуємо у творах Бетховена. Його нерозділене кохання до дівчини, яка відкинула його, не зламала композитора. Він написав найбільші свої твори, які звучать, хвилюють, змушують переживати досі тисяч людей у ​​всьому світі. Соната номер14 оригінальна за формою. Вона стала відома широкому загалу людей під назвою «Місячна». Вам грає Самойлова І.М.

/ Гаснуть вогні на ялинці, горять тільки свічки, включається сніг/.

«Місячна соната» Л.Бетховен.

/ Сніг вимикається, запалюються вогні на ялинці/.

Ведуча: Не лише фортепіанна музика звучала на музичних вечорах. Виконувалися твори та інших музичних інструментах: скрипки, віолончелі, голоси. Так, так, не дивуйтеся. Голос – це також музичний інструмент. Наразі прозвучить пісня Моцарта «Туга по весні». Волфганг Амадей Моцарт геніальний австрійський композитор. Його життя дивовижне і незвичайне. Його яскравий, щедрий талант, постійне творче горіння дали зовсім разючі, єдині у своєму роді результати. Моцарт прожив лише 36 років. Незважаючи на безперервну концертну діяльність, яка розпочалася з шестирічного віку, він створив за цей час багато творів. Моцарт написано близько 50 симфоній. 19 опер, сонати, квартети, квінтети, Реквієм та інші твори різних жанрів. У них Моцарт сказав своє слово, слово музичного генія. Отже, пісня В.А Моцарта «Туга по весні». Співають Самойлова І.М. та Настя Щеренкова.

Пісня «Туга на весні» В. Моцарт.

Ведуча: Зараз вам прозвучить пісня іншого австрійського композитора Франца Шуберта. Великий австрійський композитор Франц Шуберт – сучасник Бетховена. Прожив лише 31 рік. Помер виснажений фізично та духовно, змучений невдачами у житті у розквіті творчих сил. Жодна з дев'яти симфоній композитора була виконана за його життя. З 603 пісень було надруковано 174, а з двох десятків фортепіанних сонат – лише три. Нещасливо склалося й особисте життя композитора. Це позначилося на останніх його творах, піснях. Герой пісень - проста людина, він глибоко нещасний, всі його мрії та бажання нездійсненні. Єдиним, вірним та незмінним його другом є природа. Тому образи струмка, лісу, квітів, птахів незмінно присутні у піснях Шуберта. «Серенада», яку ви зараз послухайте цю пісню ліричного змісту. Уявіть собі: тепла ніч, світить місяць, тиша. У будинку світить вікно, де мешкає дівчина. І раптом лунає ніжне звучання гітари – це прийшов юнак до вікна своєї коханої.

"Серенада" Ф. Щуберт. / грамзапис /

Вихователь Чистяков Є.А. На тлі музики читає текст серенади. Слова Рельштабу переклад Огарьова.

Пісня моя летить з благанням тихо о ночі.

В гай легкою стопою ти прийди, друже мій.

При місяці шумить похмуре листя в пізню годину.

І ні хто, о друже мій, не почує нас.

Чуєш, у гаю залунали співальні пісні?

Звуки їх сповнені смутку, благають за міняю

Вони зрозуміло все томлення, вся туга любові,

І наводять розчулення на мене вони.

Дай же доступ до їхнього покликання Ти до душі своєї.

І на таємне побачення ти прийди швидше.

Ведуча: Окрасою всіх музичних вечорів була музика геніального польського композитора Фредеріка Шопена. Подібно до Моцарта і Бетховена він прославився і як геніальний піаніст. На відміну від багатьох композиторів Шопен складав свої твори лише фортепіано. Мазурки, вальси, ноктюрни, полонези, етюди. Він не написав жодної опери, жодної симфонії чи увертюри. Виняток становлять кілька камерних творів. Тим більше вражаюче обдарування композитора, який зумів створити так багато яскравого, нового в одній лише області фортепіанної музики. Прожив композитор лише 39 років. Музика Шопена визнана геніальною ще за життя композитора. «Велике серце та блискучий розум Фредеріка Шопена світяться у всій його музиці» - Є.Бєлашова. І до наших днів Шопен залишається шанованим і улюбленим композитором піаністів усього світу.

Вихователь Лебедєва Т.Г. читає вірш. А Плєщеєва. "Ноктюрн".

Я чую знайомі звуки, мчать у нічній тиші

Колишні муки, що заснули, вони пробудили в мені.

Я чую знайомі звуки, я жадібно їм раніше слухав

І мовчки на білі руки, на світлі очі дивився.

Я чую знайомі звуки, і моє серце соромилося.

Я пам'ятаю в хвилини розлуки, плачучи, я слухав її.

Я чую знайомі звуки і знову бачу переді мною.

По клавішах білі руки ковзають, срібні місяцем.

Послухайте дуже популярний вальсФ.Шопена "Вальс" до дієз мінор. Можна покружляти навколо ялинки.

"Вальс" до діез мінор Шопен. Вик. Симфонічний оркестр. фонограма/

Ведуча: Світське суспільство на своїх музичних вечорах захоплено приймало не лише музику зарубіжних композиторів, а й музику російських композиторів. Саме друга половина 19 століття - це час могутнього розквіту російської музики. У музичній творчостічільне місце посіли Чайковський і група композиторів, що увійшли до складу балакірівського гуртка, який називався « Могутня купка». Сьогодні ми поговоримо про Мусоргського Модеста Петровича. Це композитор справді народний, який присвятив всю свою творчість розповіді про життя, прикрощі і надії російського народу. Вірою в його силу і могутність пройняті найкращі сторінки його музики. Творчість Мусоргського була настільки самобутньою і новаторською, що досі чинить сильний вплив на композиторів. різних країн. Зараз ви послухайте п'єсу «Сльоза» у виконанні Самойлової І.М на фортепіано. Епіграфом до цієї п'єси я пропоную вірш А. Фета.

Вихователь читає вірш А. Фета

Говори душі моїй.

Що не висловиш словами -

Звуком на душу навію.

"Сльоза" М. Мусоргський.

Ведуча: Ще про одного російського композитора кінця 19 століття я хочу трохи розповісти. Василь Сергійович Калинніков. Художник надзвичайної обдарованості та трагічної долі, він не встиг зробити і половини того, до чого почував себе покликаним. Його по-батькові рідко вимовляється - він був ще молодий, коли помирав - помирав через вічну потребу, голоду, через животіння в сирих нетоплених комірках…. Прагнення музики було настільки велике, що він був готовий йти на будь-які жертви, ось як він говорив. «Я бажаю бути справжнім артистом і навіть хотів би померти в самій крайній бідності, щоб тільки бути ним…..» Мине трохи часу, і він буде визнаним артистом, як тоді називали і музикантів теж, і приречений не страшною, невиліковною недугою на повільне вмирання. За свою дуже коротке життя, А прожив він всього 34 роки, Калинников створив трохи творів, але вони улюблені слухачами за їхню простоту, ясність музичної мови, за мелодійну щедрість і за російський характер.

Вихователь Марова Л.С. читає вірш Я. Полонського.

Далекою славою, що відзвучала, - вір, не про славу я мріяв!

Ні! Повернувшись до весни загиблої моя мрія пестила знову

Квітучий образ, що пережив у душі загибле кохання.

Знову охолола скорбота сила стискала серце - і знову

Мене гармонія вчила по-людськи страждати…

"Сумна пісенька" В. Калінніков. Грає Настя Щеренкова.

Ведуча: Твори геніального російського композитора Михайла Івановича Глінки не дуже часто звучали на світських прийомах, бо музику Глінки вважали за «кучерську музику». Демократична молодь навпаки із захопленням приймала все, що створив композитор. Михайла Івановича це перший російський композитор, який почав писати музику істинно народну і для народу. Героєм його знаменитої опери «Іван Сусанін» є простий селянин, а в опері «Руслан та Людмила», написана на сюжет поеми О. Пушкіна «Руслан та Людмила», народ прославляє міць і силу стародавнього Києва. У музичних салонах звучали романси М. І. Глінки - гордість російської класики. Композитор є основоположником російської школи вокального співу, його романси - невичерпне джерело краси та досконалості, з якого черпали всі наступні російські композитори. Романси Глінка писав все своє життя, їх багато, найпопулярніші «Я пам'ятаю чудова мить» на слова А. Пушкіна, «Жайворонок», «Я тут, Інезілля» та багато інших. ін. Сьогодні ви почуєте романс «Я тут, Інезілля». Співає вам наш гість відомий у нашому окрузі виконавець пісень і романсів, соліст ансамблю російських народних інструментів ім. Морева Вадим Кудрявцев.

"Я тут, Інезілля" муз. М. Глінки.сл.Пушкіна.

"У крові горить вогонь бажання" М.Глінка. сл. А.Пушкіна.

Ведуча. Романси, як багато каже це слово.

Вихователь читає фрагмент вірша І. Аксакова. «Капричіо»

Наспів, давно забутий мною, знову переслідує мене!

Знайомець старий, де з тобою, коли і як я здружився?

Чи в години тяжкі нудьги, чи в хвилини радості живої

Я під твої прості звуки носився вільною мрією?

Як часто мені, в далечінь туманній, крізь думок і дум докучний ряд,

Раптом звуки пам'яттю несподіваної колишній часосяють!

Тепер, звичайно, - я не приховую - романси колишні смішні,

Але я люблю слухати часом романс похмурої старовини!

Ведуча: Прекрасні романси звучали у музичних вітальні та іншого видатного російського композитора П.І. Чайковського. Ім'я цього композитора дороге шанувальникам музики всього світу. Його геніальні опери Пікова дама», «Євгеній Онєгін» створені на сюжет пушкінських творів, «Іоланта», балети «Лускунчик», «Лебедине озеро», «Спляча красуня» та інші з великим тріумфом йдуть на наших сценах і за кордоном.

Велику художню цінність є і романси Чайковського. Вони ліричні, щирі, у них душевна теплота: Романсам Петра Ілліча Чайковського притаманні глибокі національні зв'язки з російською народною піснею, з побутовим романсом. Написав композитор понад сто романсів. Багато хто з них дуже популярний. Послухайте романс «Серед шумного балу» на вірші Пушкіна. Співає Вадим Кудрявцев.

Серед шумного балу П. Чайковський.

Ведуча. Не можна не сказати і про інших композиторів - професіоналів того часу, які теж писали романси. Це Аляб'єв Олександр Олександрович, Варламов Олександр Єгорович, Олександр Львович Гурильов. Ці композитори здобули популярність за свої романси та пісні. Їхня творчість - цінний внесок у скарбницю російської музики. Послухайте два романси А. Варламова.

"На зорі ти її не буди" А. Варламов. Сл.Фета.

«Біліє вітрило самотнє» А. Варламов. Сл. М. Лермонтова.

Ведуча: В одному ряду з романсами, створеними композиторами-професіоналами в музичних вітальнях, звучали романси написані любителями музики, які вміють грати на фортепіано або гітарі. Товариш А. Пушкіна по ліцею М. Яковлєв написав на вірші великого поета кілька романсів і був виконавцем. Його дивовижно поетичний романс. Зимовий вечір» і зараз має великий успіх.

«Зимовий вечір» М.Яковлєв. сл. А. Пушкіна.

Ведуча: З'явилися романси таких композиторів: Шишкіна, Харіто, Шереметьєва, Фоміна та багато інших. ін.

«Я вас любив» муз Шереметьєва сл. М. Лермонтова.

Ведуча: Романс "Ранок туманний" виконає для вас Валентина Наговіцина.

«Ранок туманний» муз. Абаза, сл. І. Тургенєва.

Ведуча: Багато композиторів та авторів віршів залишилися невідомими, а з усієї їхньої творчості в найкращому випадкувідомі один і два твори. Але все ж таки ці романси, що втратили ім'я автора, протягом багатьох років живуть у пам'яті народу. хвилюють та змушують переживати слухачів досі. Наприклад, романс «Темно-вишнева шаль». Автори музики та слів невідомі. Я пропоную його заспівати всім разом із Валентиною Петрівною. Текст романсу перед вами на столі.

«Темно-вишнева шаль» сл. та муз. невідомо. автора

Ведуча: «Я зустрів вас» так називається романс невідомого композиторана слова Ф. Тютчева. Знаменитий співак Іван Козловський повернув нам незаслужено забутий романс і надав йому романтичного смутку та нового забарвлення. Послухайте цей романс у виконанні Вадима Кудрявцева.

"Я зустрів вас" сл. Ф. Тютчева.

Ведуча: Багато знамениті співаки, . Ф. Шаляпін, Н. Обухова та ін. по-своєму обробляли та майстерно їх виконували. Люблю співати старовинні російські романси Варламова, Гурилева, Булахова, Титова, Донуарова. Люблю ці романси за щирість, простоту, співання, - писала Обухова. Зараз пролунає романс із репертуару відомої співачкиІзабелли Юр'євої. «Тільки разів бувають у житті зустрічі».

«Тільки разів бувають у житті зустрічі» муз.Фоміна.сл Германа.

Ведуча: /оголошує наступний романс/.

«Ніч світла» муз. Шишкіна. Сл невідомого автора.

«Відцвіли хризантеми» муз Харіто сл. Шумського.

Ведуча: Наша розповідь про композиторів 19 століття, їх творчість, романси добігла кінця. Ми дякуємо нашим виконавцям музики, віршів, романсів. Дуже дякую нашому гостю Кудрявцеву Вадиму. /вручаємо квіти/. Але наша музична вітальня не зачиняє дверей. Зараз ми перейдемо від духовної їжі до матеріальної. Ви можете пити чай та слухати. Святки.

…..Настали святки. То радість!

Ворожить вітряна молодість, якій нічого не шкода.

Перед яким життя далечінь лежить світла, неоглядна.

Шацька В. МУЗИКА У ДИТЯЧОМУ САДУ

Мета уроку: запровадити хлопців у великий світ музики. Повторити пройдений матеріал.

Завдання уроку:
1. Закріплення знайомих понять: танець, пісня, марш.
2. Навчання вмінню розрізняти засоби музичної виразності.
3. Вивчення нових термінів та понять.

Завантажити:


Попередній перегляд:

МОУ ЗОШ №13

Конспект відкритого уроку з музики

У 2-му класі

По темі:

"У концертному залі".

" Симфонічний оркестр".

Вчитель музики 1-ої категорії

Назарова Світлана Амірівна.

Г. Павловський Посад

Тема уроку: "У концертному залі".

" Симфонічний оркестр".

Мета уроку: запровадити хлопців у великий світ музики. Повторити пройдений матеріал.

Завдання уроку:

  1. Закріплення знайомих понять: танець, пісня, марш.
  2. Навчання вмінню розрізняти засоби музичної виразності.
  3. Вивчення нових термінів та понять.

Обладнання: підручник 2 клас (

Комп'ютерне обладнання;

DVD-диски із класичними творами: П.І.Чайковського, Н.А. Римський-Корсакова, В.А.Моцарта, Ф.Шопена та ін.

На дошці : записані слова та словосполучення: концертний зал, консерваторія, композитор, диригент, лад тощо.

Хід уроку:

Вчитель: Минулого уроку ми говорили про музичний театр і познайомилися з образами дитячих опер та балетів. (Задати навідні питання з пройденої теми.)

Діти: (Відповідають на запитання на тему.)

Вчитель: У кожному великому місті Росії є театр опери та балету. У Москві це відомий у всьому світі Великий театр та Дитячий музичний театр імені Наталії Іллівні Сац. (Сл. 2,3 ). Ви вже знаєте про композиторів, які пишуть музику для опери та балету, про провідних артистів сцени, про музичні інструменти. (портрети композиторів)

Один із найкращих концертних залів Росії знаходиться в Московській консерваторії ім. П.І.Чайковського.(Сл. 4 ) Відкриємо підручник на розвороті сторінок 90-91 «У концертному залі», ми бачимо Московську консерваторію ім. П.І.Чайковського. Перед входом до консерваторії пам'ятник композитору. Красива завіса розкриває сцену, де виступає симфонічний оркестр.(виконавець), в залі для глядачів-(слухачі ). Диригент приймає вдячний потиск рук.

Консерваторія - Вищий музичний навчальний заклад.

Вчитель: Хто у концертній залі? Дивимося в підручник, відповідаємо та підписуємо картинки.сл. 12 )

Діти: Відповіді учнів.

Вчитель : У чому різниця між музичним театром та концертним залом?

Діти: Оркестр знаходиться в оркестровій ямі, а в концертному залі – на сцені; глядачі підходять до диригента. У музичному театрі декорації на сцені.сл. 9,10,11,12)

Вчитель: Не випадково визначення свідчить, щосимфонія – це згода, співзвуччя, злиття всіх голосів, краса та гармонія. Послухаймо музичний твір. (фо-но) Скільки інструментів прозвучало?

Діти: Один – фортепіано.

Вчитель: Послухайте ще один твір. (Симфон. Оркестр)

А тепер, скільки інструментів прозвучало?

Діти: Багато.

Вчитель: Яка з них весела, яка сумна? Є різниця?

Діти: Відповіді дітей. (Сл.13,)

Вчитель: У кожній казці є чудо. Згадайте будь ласка, у якій казці А.С.Пушкіна були три дива?

Діти: " Казка про царя Салтана". (1-е диво Білка; 2-е диво Тридцять три богатирі; 3-те диво царівна Лебідь)

Вчитель: Давайте послухаємо фрагмент із цієї опери (політ джмеля), а написав оперу великий російський композитор Микола Андрійович Римський-Корсаков. (Сл.14, 15)

Вчитель: Звуки з мелодією ладнають. Лад – поєднання звуків. Мажорний лад – веселий. Мінорний лад – сумний. Лад показує характер мелодії. (показ схеми - термінів)

Що таке інтонація?

Діти: Виразність.

Вчитель: Які інтонації ви знаєте?

Діти: Здивована, захоплена, лагідна, радісна, скривджена.

Вчитель: Які темпи ви знаєте? (показ схеми )

Діти: Швидкий, повільний, дуже швидкий, повільний, середній.

Вчитель: Діти, давайте розберемося, які інструменти входять до складу симфонічного оркестру, і як вони звучать.

Інструменти в оркестрі об'єднані в групи і мають свої назви. (Сл. 16)

Поняття сімейство струнні не випадкове, тому що у цих інструментів справді такі голоси:

Контрабас – як у тата

Віолончель – як у мами

Скрипка-альт – як у сина

Скрипка – як у доньки

Тож хто потрібен для того, щоб зазвучала музика?

Діти: Композитор, виконавець, слухач.

Вчитель: Яку музику ви слухали?

Діти: Класичну, сумну, веселу, гучну, тиху тощо.

Підсумок уроку:

Вчитель: З якими новими музичними термінами ми сьогодні познайомились?

Діти: Лад, мелодія, темп, контраст.

Вчитель: Які інструменти входять до симфонічного оркестру?

Діти Відповіді дітей.

Вчитель: Молодці. Дякую за урок.

Попередній перегляд:

https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Світанок. Ще нічого не знаємо. Звичайні « Останні новини»….. А він уже летить через сузір'я. Земля прокинеться з його ім'ям. Хвилювання б'є, як молоток по нервах, Не кожному таке під силу: Встати і піти в атаку, найпершим Шукати! - Інших порівнянь не хочу!

У місячного моря, особливий секрет - На море воно не схоже Води в цьому морі, ні крапельки немає І риба теж не водиться. У хвилі його неможливо пірнути, Не можна в ньому плескатися, не можна потонути. Купатися в тому морі, зручно лише тим, хто плавати, ще не вміє зовсім! Джанні Родарі.

Всесвіт

Перш ніж відправити людину до космосу, шлях до зірок проклали тварини. Хто ці тварини, як їх звали?

Білка та Стрілка.

Хто з мешканців Землі першим полетів до Космосу?

Першою людиною, яка підкорила космос, був радянський космонавт Юрій Олексійович Гагарін. Перший у світі політ людини у космічний простір відбувся 12 квітня 1961 року. Політ тривав 1 годину 48 хв. Корабель «Схід» здійснив один виток навколо Землі. Політ Гагаріна відкрив нову еруісторія світової науки- епоху космонавтики.

Одяг космонавта – скафандр. Його космонавти надягають при запуску та спуску ракети, коли виходять у відкритий космос.

Перед польотом.

При запуску та спуску ракети космонавти лягають у спеціальне «Ложи».

Що їдять космонавти? Їдять космонавти продукти харчування, які зберігаються у консервованому вигляді. Перед використанням консерви та тюбики розігрівають, а пакети з першою та другою стравами, розводять водою.

Живлення космонавтів.

Вільний політ.

У відкритому космосі

Першим вийшов у відкритий космос. 18 березня 1965 року Радянський льотчик - космонавт Олексій Леонов першим у світі вийшов у відкритий космос з корабля "Схід - 2". Командиром корабля був льотчик-космонавт Павло Бєляєв. Він пробув у відкритому космосі 20 хвилин. Корабель було обладнано шлюзовою камерою, якою виходив космонавт у космос. Вона схожа на трубу, що з двох сторін герметично закривається люками. Ранець із запасом повітря приєднали міцний трос (фал – трос) – пов'язував космонавта з кораблем. Усередині троса проходить телефонний провід, яким розмовляють з командиром корабля.

Робота у відкритому космосі

Пісні присвячені космосу та космонавтам: "Я - Земля" - муз. Вано Мураделі «Батьківщина чує, Батьківщина знає…» - муз. Д.Шостакович «Я вірю, друзі, каравани ракет». " Трава біля будинку".

Славиться пісня словами.

Батьківщина чує!

Проведення вікторини: Що ми знаємо про освоєння космосу?

1)Втрата ваги тілами під час космічного польоту називається....... (невагомість) 2) Вкажіть радянського вченого – головного конструктора пілотованих космічних апаратів. (Сергій Павлович Корольов)

3) Як називається космічний корабель, на борту якого перший космонавт планети здійснив політ? («Схід») 4) Як звали жінку – космонавта, у якої позивного радіозв'язку був «Чайка»? (Валентина Терешкова) 5) Як звали першого космонавта? 6) Назвіть найвіддаленішу від Сонця планету в Сонячної системи. (Нептун)

Загадки про космос: Людина сидить у ракеті. Сміливо в небо він летить І на нас у своєму скафандрі Він з космосу дивиться. Відповідь: космонавт Крилів немає, але цей птах Полетить і прилунить. Відповідь: місяцехід Чудо-птах - червоний хвіст Прилетіла в зграю зірок. Відповідь: ракета

Дзига, дзига, Покажи інший бочок, Інший бік не покажу, Я прив'язаний ходжу. Відповідь: місяць У бабусі над хатинкою Висить хліба краю. Собаки гавкають, дістати не можуть. Відповідь: місяць Яким шляхом жодна людина не бувала? Відповідь: Чумацький шлях

По темному небу розсипаний горошок Кольорової карамелі з цукрової крихти, І тільки тоді, коли ранок настане, Вся карамель та раптово розтане. Відповідь: зірки Розсипалося вночі зерно, А вранці немає нічого. Відповідь: зірки

« Облетівши Землю в кораблі-супутнику, я побачив, якою прекрасною є наша планета. Люди, зберігатимемо і примножуватимемо цю красу, а не руйнуватимемо її!....» Юрій Гагарін.

Презентацію підготувала вчитель МГО ЗОШ №13 Назарова С.О.

Попередній перегляд:

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Святі землі Руської

ПРО РОСІЮ ПІВАТИ - ЩО ПРАВИТИСЯ В ХРАМ Розділ теми по предмету «Музика» Автори підручників «Музика» - (1-4) класи: Г.П.Сергєєва; Є.Д.Критська; Т.С.Шмагіна.

Сьогодні ми з Вами ще раз поговоримо на тему «Святі землі Руської» з розділу в підручнику: «ПРО РОСІЮ ПІВАТИ - ЩО ПРАВИТЬСЯ В ХРАМ». Святі землі Руської... Хто ці люди? Ким вони були? Чим займались? Найдивовижніше те, що святими на Русі ставали і князі, і селяни, і царі, і купці. Кожен із них у житті мав подвиг. Але перш ніж перейти до теми, подивіться на екран. Чий образ зображений на іконі, і хто ця людина?

Правильно. Це Ісус Христос. Його звали Ісус, він був теслею у спадок свого земного Батька. Народився у місті Віфлеємі, він називав себе – Місією. Але ким він був насправді? –вчителем, філософом, а може лікарем чи пророком, гуманістом чи проповідником? Життя, яке вів Христос, чудеса, які Він творив, Його слова, Його смерть на хресті, воскресіння і піднесення на небеса – все це вказує на той факт, що Він був не просто людиною, а кимось більшим, ніж людина. Ісус стверджував: «Я і Отець – одне». «...бачивши Мене бачив Отця» і «Я є шлях і істина і життя; ніхто не приходить до Отця, як тільки через Мене». Один письменник говорив: « Минуло двадцять століть, але й сьогодні Він залишається центральною особистістю всієї історії людства…»

Земне життя Ісуса

Як ви думаєте, як же звали маму Ісуса?

Марія. Це чудове ім'я – якій присвячено дуже багато різних ікон із зображенням лику Богородиці. Давайте послухаємо твір: "А ve Maria" - Ф.Шуберта.

Кохати. Молитися. Співати. Святе призначення….

Сикстинська мадонна

Володимирська ікона

Ранкова молитва Молись, дитино, чоловік з роками, І нехай на схилі довгих роківТакими ж світлими очима Тобі дивитись на біле світло. С. Нікітін Збірник « Дитячий альбом» Петро Ілліч Чайковський присвятив своєму племіннику Володі Давидову. П'єси цієї збірки пов'язані з іграми, переживаннями дитини, подіями прожитого ним дня, який зазвичай розпочинався і закінчувався молитвою.

Приходячи до церкви, ми чуємо прекрасні звуки одного єдиного інструменту. Про який інструмент йде мова, як ви думаєте?

Дзвони – російське диво! Дзвін - це голос Батьківщини. Благовіст – добра звістка. Благо – добро, радість, щастя, свято, мир, спокій. Величення - це молитовне урочисте спів (величати - значить вихваляти, славити, вшановувати). Урочистий передзвін. Сполоханий дзвін. Набатний дзвін. Метельний дзвін. Дзвони

Великий дзвін. Що таке Благовіст – ми вже знаємо. Дамо визначення іншим назвам. Мені хотілося б, щоб із усієї можливої ​​палітри звучання дзвону як інструменту православного храму ви запам'ятали благовіст. Урочистий передзвін – яким зустрічали переможних ратників. Сполоханий дзвін – що попереджав жителів міста про появу ворога. Набатний дзвін – який сповіщав про війни та пожежі. Метельний дзвін - допомагав знайти дорогу мандрівникам, що заблукали. Одні люди любили дзвонити, а інші любили слухати, і серед слухачів знаходилися автори музики, які включали дзвони у свої твори. «Богатирські ворота» - М. Мусоргського кантата С.Прокоф'єва «Александр Невський» - «Вставайте, люди росіяни». та ін.

Святі землі Руської. Кожен народ має свої національні герої, яких люблять, шанують і пам'ятають. Їхні імена залишаються у століттях, моральний виглядне тільки не стирається в пам'яті нащадків, а, навпаки, з часом стає яскравішим і світлішим. Ті ж з них, чиє життя було осяяне святістю, а діяння і служіння народу були угодні Богу, ще більш шановані на землі. Згадаймо імена російських святих, з якими ми вже познайомилися: Це повною мірою відноситься до Олександра Невського (1220-1263) і Сергія Радонезького (1314-1392), княгиня Ольга і князь Володимир, Кирило і Мефодій (церква святкує їхню пам'ять) , Ілля Муромець (преподобний Ілля Муромський Чудотворець. Його пам'ять церква святкує 1 січня мощі Святого зберігаються в Києво - Печерській Лаврі, що стоїть на високому березі Дніпра), та ін.

Серафим Саровський

Віра, сподівання, любов і Св. Софія

Юність Сергія Радонезького

Юність Сергія Радонезького Йому покірні були звірі, Делив він часто з ними їсти, Його убогої келії двері Зберіг у глуху ніч ведмідь. Він довго був невідомий люду, Але настав час, І ім'я Сергія всюди Дізналася Руська земля. (Отрок Варфоломій став ченцем і отримав нове ім'я – Сергій Радонезький.)

Князь Володимир та Княгиня Ольга

Балада про князя Володимира «Балада про князя Володимира» на вірші А. Толстого є народним співом. Вона близька історичним народним пісням. Тут ми знайомі з музикою величення, взятої з церковного вжитку. За старих часів величали піснями, заздоровними побажаннями, почесними голосіннями. У баладі посвячення образам святих – княгині Ользі та князю Володимиру. Ольга і Володимир як російські князі, а й російські святі. Російська православна церкваназиває їх рівноапостольними, тобто. справи їх на землі рівні справам учнів Ісуса Христа-апостолів, які просвічували народи світу, розповідаючи про Христа та його заповіді. Як апостоли, які проповідували вчення Христа, вони принесли православну віру на Русь. Княгиня Ольга була одним із перших християнок нашої землі, а онук її – князь Володимир – хрестив Русь, тобто. звернув у християнство всю підвладну йому державу. Образи святої рівноапостольної княгиніОльги та святого рівноапостольного князя Володимира (показ на слайдах) є фрагментами розпису В.Васнєцова Володимирського кафедрального соборув Києві. В.Васнецов добре знав старовинні російські та східні візерунки та орнаменти. Він зобразив княгиню Ольгу та князя Володимира у візантійському одязі (саме у Візантії Ольга прийняла хрещення).

Хрест, церква в руках Ольги, меч на її поясі – все це символи князівської влади та ознаки святих землі Руської. Павичі на тканині одягу княгині Ольги символізують вічне життя. (прочитати уривок про князя і княгиню з підручника муз. 3-кл.) Ось ми й познайомилися ще з одними з багатьох російських святих, але це лише невелика частина людей, які несли на Русі світло Істини, Добра, Правди. Всі вони по-різному робили одну й ту саму справу: стверджували нашу Батьківщину як сильну, єдину, православна держава. Російська православна церква встановила день пам'яті Всіх російських святих, і на честь цього свята була написана "Ікона Всіх святих, що в землі Російській просіяли". (Показ на слайдах зображення ікони)

На іконі зображено дуже багато людей. За каноном групи святих розташовані на іконі по колу, під час сонця, послідовно відображаючи південь, захід, північ і схід Росії, освіченою світлом православної віри. У верхній частині ікони, у центральному райдужному медальйоні, Свята Трійця. По обидва боки від медальйону поряд з образами Богородиці, святого Іоанна Хрестителя та іншими зображені просвітителі Кирило та Мефодій, а також безліч інших угодників, так чи інакше історично пов'язаних із Російською церквою. Розташована у верхів'ї ікона «Трійця» преподобного Андрія Рубльова, укладена в коло, освячує собор(збори, збирання) російських святих. У нижній частині ікони – корінь православної Російської держави, святий Київ зі своїми угодниками – просвітителями Російської землі. Серцевиною російського історичного дерева є «славний місто Москва», «корінь царства». Московські святі перебувають під дахом Володимирської ікони Божої Матері. Праворуч від Москви -свята Трійці-Сергієва лавра з преподобним Сергієм Радонезьким та його найближчими учнями. Крім ікони до свята Всіх російських святих була написана стихира російським святим, яка співається в урочистий момент для спільного з народом молитовного звернення до святих, що прославляються. Ікона Усіх святих.

Сьогодні ви познайомилися ще раз зі Святими землі Руської, зі старовинною російською музикою – дзвонами, почули голоси різних дзвонів – великих та маленьких. Сподіваюся, що заняття вам сподобалося і надовго запам'ятається. Бажаю вам, щоб для вас та для наших гостей завжди звучав дзвін передзвону «благовіст», тобто. дзвін який розповідає про добру звістку.

Презентацію підготувала вчитель музики МОУ ЗОШ №13 Назарова Світлана Амірівна.



Top