Твори на тему: Людина в оповіданні Уроки французької, Распутін. «Аналіз твору „Уроки французької” Распутіна В.Г 10 проблем з творами уроки французької

Мета уроку:

В.Г. Распутін

Хід уроку

1.Організаційний момент.

2. Слово вчителя.

4. Повідомлення учнів.

5. Бесіда з питань.

Висновок: Лідія Михайлівна йде на ризикований крок, граючи з учнями на гроші, людського співчуття: хлопчик вкрай виснажений, а від допомоги відмовляється Крім того, вона розглянула у своєму учні незвичайні здібності і готова будь-якими способами допомогти їм розвиватися.

Ти той товариш, моя муза,Мій кровний брат і навіть матиТи навчив мене писати,Любити себе і вірити в диво,Бути до оточуючих добрішимиДбати про кращого друга,Чи не ображатися на людей.Всі ці істини простіПізнав з тобою я нарівні,І хочу сказати: «Учитель!Ти найкращий на землі»

Рефлексія.

Моральні проблеми оповідання В.Г. Распутіна «Уроки французької».

Мета уроку:

    розкрити душевний світгероя оповідання;

    показати автобіографічний характероповідання «Уроки французької»;

    позначити моральні проблеми, підняті письменником у оповіданні;

    виховувати почуття поваги до старшого покоління, етичні якості в учнях.

Обладнання: портрет та фотографії В. Распутіна; виставка книг; тлумачний словник за редакцією Ожегова; запис пісні «Куди йде дитинство».

Методичні прийоми: бесіда з питань, словникова робота, повідомлення учнів, , прослуховування музики, виразне читаннявірші.

Читач навчається у книг не життя, апочуттям. Література, на мій погляд, -це насамперед виховання почуттів. І ранішевсього доброти, чистоти, шляхетності.В.Г. Распутін

Хід уроку

1.Організаційний момент.

2. Слово вчителя.

На минулому уроці ми познайомилися із творчістю чудового російського письменника В.Г. Распутіна та його розповіддю «Уроки французької». Сьогодні ми проводимо підсумкове заняття з вивчення його оповідання. У процесі уроку нам доведеться обговорити кілька аспектів цієї розповіді: поговоримо про душевний стан головного героя, потім йтиметься про «незвичайну людину» - вчительку французької, а завершимо розмову обговоренням основних моральних проблем, поставлених автором в оповіданні.

3.Прослуховування куплету пісні «Куди йде дитинство»

Зараз ми прослухали уривок із пісні. Скажіть, як позначилося дитинство на творчості В.Г. Распутіна?

4. Повідомлення учнів.

В. Распутін писав у 1974 році в Іркутській газеті: «Я впевнений, що письменником людини робить його дитинство, здатність у ранньому віціпобачити і відчути те, що дає йому право взятися за перо. Освіта, книги, життєвий досвідвиховують і зміцнюють надалі цей дар, але народитися йому слід у дитинстві». Природа, що стала близькою письменникові в дитинстві, оживає знову на сторінках його творів і говорить з нами неповторною, розпутинською мовою. Люди Іркутського краю стали літературними героями. Воістину, як казав В. Гюго, «початки, закладені в дитинстві людини, схожі на вирізані на корі молодого деревалітери, що ростуть, що розгортають із ним, складають невід'ємну частину його». А початку ці, стосовно В. Распутіну, немислимі без впливу самого Сибіру - тайги, Ангари, без рідного села, частиною якого він був і яке вперше змусило задуматися про взаємини між людьми; без чистої незамутненої народної мови.

Розкажіть про дитячі роки В. Распутіна.

Народився В.Г.Распутін 15 березня 1937 в Іркутській області в селищі Усть-Уда, розташованого на березі Ангари. Дитинство частково збіглося з війною: у перший клас Аталанської початкової школи майбутній письменникпішов у 1944 році. І хоча тут не гриміли бої, життя було важким, часом напівголодним. «Дитинство моє довелося на війну та голодні повоєнні роки, – згадує письменник. - Воно було нелегке, але воно, як я тепер розумію, було щасливим. Ледве навчившись ходити, ми шкутильгали до річки і закидали в неї вудки; ще не зміцнівши, тяглися в тайгу, що починалася відразу за селом, збирали ягоди і гриби, з малих років сідали в човен і самостійно бралися за весла ... Тут, в Аталанці, навчившись читати, Распутін назавжди полюбив книгу. Бібліотека початкової школи була дуже маленькою – лише дві полиці книжок. «Своє знайомство з книгами я почав із злодійства. Ми з приятелем одне літо часто забиралися до бібліотеки. Виймали шибку, влазили в кімнату і брали книжки. Потім приходили, повертали прочитані та брали нові» – згадував автор.

Закінчивши 4 класи в Аталанці, Распутін хотів продовжити навчання. Але школа, в якій були п'ятий та наступні класи, знаходилася за 50 км від рідного села. Потрібно було перебратися туди жити, причому одному.

Так, дитинство Распутіна було важким. Не всякий, хто добре навчається, вміє оцінювати вчинки свої та чужі, а от для Валентина Григоровича навчання стало працею моральною. Чому?

Вчитися було складно: треба було подолати голод (мати з оказією передавала йому раз на тиждень хліб та картоплю, але їх не вистачало). Распутін усе робив лише сумління. Що мені залишалося? - Потім я сюди і приїхав, іншої справи у мене тут не було. Навряд чи наважився б я піти до школи, залишся у мене невченим хоч один урок» - згадував письменник. Оцінювали його знання тільки на відмінно, крім хіба що французької (не давалася вимова). Це і була насамперед моральна оцінка.

Кому було присвячено це оповідання («Уроки французького») і яке місце посідає у дитинстві письменника?

Розповідь «Уроки французької» присвячена Анастасії Прокопівні Копиловій, матері його друга та відомого драматурга Олександра Вампілова, яка все життя пропрацювала у школі. В основу оповідання лягло спогад дитячого життя, воно, за словами письменника, «було з тих, які гріють навіть за слабкого дотику до них».

Ця розповідь автобіографічна. Лідія Михайлівна названа своїм ім'ям. (Це Молокова Л.М.). Лідія Михайлівна, як і в оповіданні, завжди викликала в мені і подив, і благоговіння... Вона здавалася мені піднесеною, майже неземною істотою. Була в нашій вчительці та внутрішня незалежність, що оберігає від святенництва.

Зовсім ще молода, недавня студентка, вона не думала про те, що виховує нас на своєму прикладі, але вчинки, які для неї самі собою зрозуміли, ставали для нас найважливішими уроками. Уроками доброти.

Кілька років тому вона жила у Саранську, викладала у Мордовському університеті. Коли побачив світ 1973 року це оповідання, вона відразу впізнала себе у ньому, відшукала Валентина Григоровича, кілька разів зустрічалася з нею.

5. Реалізація домашнього завдання.

Які ваші враження від розповіді? Що торкнуло вашу душу?

5. Бесіда з питань.

Перед обговоренням проблем, поставлених письменником у оповіданні, згадаємо його вузлові моменти.- Чому хлопчик, герой оповідання, опинився у райцентрі? («Щоб вчитися далі…. Мені довелося споряджатися до райцентру»).- Якими були успіхи героя оповідання у школі? (з усіх предметів, крім французької, трималися п'ятірки).- Як було душевний станхлопчика? («Так було мені погано, гірко і постигло! – гірше за всяку хворобу».).- Що змусило хлопчика грати в чику на гроші? (Був хворий, купував на ці гроші на базарі баночку молока).- Як складалися відносини героя з оточуючими його хлопцями? («Вони били мене по черзі… не було того дня… людини нещасніша за мене»).- Яким було ставлення хлопчика до вчительки? («Я лякався і губився .... Вона уявлялася мені людиною незвичайною»).

Висновок: Отже, хлопці, з відповідей ми зрозуміли, що прообразом головного героя оповідання є сам В.Г. Распутін. Усі події, що сталися з героєм, були у житті письменника. Одинадцятирічний герой вперше волею обставин відірвано від сім'ї, він розуміє, що на нього покладено надії не тільки рідних і всього села: адже він, на одностайну думку селян, покликаний бути « вченою людиною». Герой докладає всіх зусиль, долаючи голод і тугу по дому, щоб не підвести земляків. А тепер, звернувшись до образу вчительки французької, проаналізуємо, яку роль відіграла Лідія Михайлівна у житті хлопчика.

1.Яка запам'яталася вчителька головного героя? Знайдіть у тексті опис портрета Лідії Михайлівни; що особливого зазначено у ньому? (Читання опису «Лідії Михайлівни тоді було ....»; «В особі її не було жорстокості ...») .

Виписати ключові словаз тексту для портретної характеристикивчительки.

2. Які почуття викликав у Лідії Михайлівни хлопчик? (Вона ставилася до нього з розумінням та співчуттям, цінувала його цілеспрямованість. У зв'язку з цим вчителька почала займатися з героєм додатково, розраховуючи його вдома погодувати).

3.Чому Лідія Михайлівна вирішила надіслати посилку хлопчику і чому ця витівка не вдалася? (Вона хотіла допомогти йому, але наповнила посилку «міськими» продуктами і цим видала себе. Гордість не дозволила хлопчику прийняти подарунок).

4. Чи вдалося вчительці знайти спосіб допомогти хлопчику, не обмежуючи його гордості? (Вона запропонувала грати на гроші в «пристінок»).

5. Чи зрозумів герой оповідання відразу справжню причинудодаткових занять та ігри на гроші зі своєю вчителькою?

6.Чи правий герой, вважаючи вчительку людиною незвичайною? (Лідія Михайлівна наділена здатністю до співчуття та доброти, за що й постраждала, втративши роботу).

Висновок: Лідія Михайлівна йде на ризикований крок, граючи з учнями на гроші, з людського співчуття: хлопчик украй виснажений, а від допомоги відмовляється. Крім того, вона розглянула у своєму учні незвичайні здібності і готова будь-якими способами допомогти їм розвиватися.

На дошці записаний епіграф до уроку: «Читач…». А які почуття виховує розповідь «Уроки французької»? (Доброту та співчуття).

Як ви ставитеся до вчинку Лідії Михайлівни? (Думка дітей).

Сьогодні ми багато говорили про моральність. А що таке «моральність»? Знайдемо значення цього в тлумачному словникуС. Ожегова.

Граючи на гроші зі своїм учнем, Лідія Михайлівна, з погляду педагогіки, зробила аморальний вчинок. «Але що стоїть за цим вчинком?» - Запитує автор. Бачачи, що її учень у голодні, повоєнні роки недоїдає, вона намагалася йому допомогти: під виглядом додаткових занять запрошувала додому, щоби підгодувати, надсилала посилку, ніби від матері. Але хлопчик від усього відмовився. І вчителька наважується грати з учнем на гроші, підігруючи йому. Вона йде на обман, але щаслива, бо їй це вдається.

Так, про які уроки пише Распутін у оповіданні «Уроки французької»? (Це були уроки не тільки французької мови, але доброти та душевної щедрості, уважного та чуйного ставлення один до одного, безкорисливості).

А які якості має мати, на ваш погляд, вчитель?- розуміння; - людинолюбство; - чуйність; - Гуманність;- Доброта; - Справедливість; - Чесність; - Співчуття.

Ви зазначили всі якості, властиві кожному вчителю. Вчителям присвячено багато пісень, оповідань, поезій.Хочу залишити я на згадку про себеОсь ці рядки, присвячені тобі:Ти той товариш, моя муза,Мій кровний брат і навіть матиЛегко крокувати з тобою життям:Ти навчив мене писати,Любити себе і вірити в диво,Бути до оточуючих добрішимиДбати про кращого друга,Чи не ображатися на людей.Всі ці істини простіПізнав з тобою я нарівні,І хочу сказати: «Учитель!Ти найкращий на землі»

Висновок: Вчителька французького своїм прикладом показала, що у світі є доброта, чуйність, любов. Це духовні цінності. Подивимося на передмову до оповідання. У ньому виражені думки дорослої людини, її духовна пам'ять. Він назвав "Уроки французької" "уроками доброти". В.Г. Распутін говорить про «закони доброти»: справжнє доброне вимагає нагороди, не шукає прямої віддачі, вона безкорислива. Добро має здатність поширюватися, передаватися від людини до людини. Я сподіваюся, що доброта і співчуття грають велику в житті людини і завжди будете добрими, готовими прийти на допомогу один одному в будь-яку хвилину.

7.Підбиття підсумків. Оцінка учнів.

Рефлексія.

1. Чи змінилося щось у вашому житті після прочитання оповідання?

2.Чи стали ви добрішими до людей?

3. Чи навчилися ви цінувати те, що відбувається у вашому житті?

8. Домашнє завдання. Написати міні-твір на одну з тем «Учитель XXI», «Мій улюблений учитель».

Розмір: px

Починати показ зі сторінки:

Транскрипт

1 Тема 59. Моральна проблематикав оповіданні Валентина Распутіна «Уроки французької» Не знаючи нічого про дитинство письменника, неможливо зрозуміти його твори. Головний герой автобіографічного оповідання «Уроки французького» одинадцятирічний хлопчик, який приїжджає із села до райцентру вчитися. Час для села був особливо тяжкий: післявоєнний, голодний. Головний герой починає грати на гроші з єдиною метою купити «баночку молока». Лідія Михайлівна, вчителька французької мови у школі, зрозуміла, чому її учень пішов на такий крок. Бачачи, що головний геройвідмовляється приймати допомогу від неї, вона сама почала грати з ним на гроші, намагаючись забезпечити йому виграш, і таким чином рятувала його від хвороб та голоду. Розповідь ставить перед читачем низку питань. Чи має рацію Лідія Михайлівна, граючи зі своїм учнем на гроші? Які уроки виніс головний герой зі спілкування з учителькою? Чи завжди можна однозначно оцінити вчинки людини? Валентин Распутін вважав, що читати не означає просто пробігати очима сторінки, а значить проникати у сутність речей. На його переконання, «читач сам повинен брати участь у подіях, мати до них своє ставлення...» Він так говорив про читання: «Читач навчається у книг не життя, а почуттів. Література, на мій погляд, це насамперед виховання почуттів. І насамперед доброти, чистоти, подяки».

2 А чому навчив тебе розповідь В. Г. Распутіна «Уроки французької»? Подумай про це, відповідаючи на запитання під час уроку. Виберіть свій маршрут. Перший маршрут Образ вчительки як символ людської чуйності (за оповіданням В. Г. Распутіна «Уроки французької»). Другий маршрут Уроки доброти (за оповіданням В. Г. Распутіна «Уроки французької»).

3 МАРШРУТ 1 Перейди до заключної частини оповідання В. Г. Распутіна «Уроки французької» (Ресурс 1). Виконай завдання 1 і 2, запиши відповіді в блокнот. Завдання 1 Прочитай частину 7. Як змінилося ставлення головного героя до французької мови після його занять із Лідією Михайлівною? 1) Вимова як і раніше не давалося герою, і не любив цей предмет 2) Він став більш вільно вимовляти французькі словаі відчув інтерес до мови 3) З честолюбства він вирішив досягти успіхів у мові, який йому давався важко Запиши два вірних номери. Прочитай міркування героя: «Про посилку ми згадували, але я про всяк випадок тримався настороже. Мало що Лідія Михайлівна візьметься ще придумати? Я знав: коли щось не виходить, все зробиш для того, щоб вийшло, так просто не відступишся». Чи виправдалися його побоювання? 1) Ні, вчителька не стала більше нічого вигадувати, щоб допомогти хлопцеві пережити голодні часи. Вона зосередилася на його навчанні, упокорившись тим, що він дуже гордий і немає способу допомогти йому з продуктами. 2) Так, Лідія Михайлівна справді зайняла вичікувальну позицію. Дочекавшись, коли хлопчик повністю освоїться у неї вдома, вона вигадала новий спосібдопомогти йому.

4 Як відреагував головний герой на чергову спробуЛідії Михайлівни посадити його за стіл? 1) неохоче погодився 2) був непохитний Лідія Михайлівна запропонувала головному герою грати на гроші, тому що: 1) не знала іншого способу змусити хлопчика взяти гроші на їжу 2) вирішила згадати своє дитинство (саме тоді вона грала на гроші в «пристінок» або «заміряшки») 3) їй хотілося внести різноманітність у своє життя, оскільки вона була азартною людиною, що швидко захоплюється Переглянь фрагменти, марковані кольором. Які з них є внутрішнім монологом героя (де він розмірковує про ситуацію, що склалася, як би говорить сам із собою)? Це фрагменти, виділені: 1) жовтим кольором; 2) блакитним кольоромГоловний герой вважав, що може брати виграні в учительки гроші, тому що він: а) витрачав ці гроші тільки на їжу б) вважав, що ці гроші виграно чесно 1) правильно і а, і б 2) правильно тільки а 3) правильно б

5 Прочитай частину 8. Лідія Михайлівна була змушена поїхати, тому що: 1) вступила непедагогічно, і була звільнена зі школи 2) дуже хотіла повернутися на Кубань Як ти думаєш: граючи на гроші зі своїм учнем, молода вчителька: 1) не думала про тому, наскільки неправильно вона надходить і до яких наслідків це може призвести 2) усвідомлено пішла на порушення правил, тому що це був єдиний спосіб допомогти учневі, який голодував, але був надто гордий, щоб прийняти допомогу. З якою думкою ти погодишся? 1) Фінал оповідання песимістичний: Лідія Михайлівна поїхала, і головний герой більше ніколи з нею не бачився. 2) Фінал оповідання оптимістичний: Лідія Михайлівна поїхала, але одного разу хлопчик отримав посилку, в якій були макарони та «три червоні яблука». Таким чином автор підкреслює, що внутрішній зв'язок між героями не переривався, незважаючи на величезні відстані, які їх поділяли.

6 Розповідь В. Г. Распутіна «Уроки французької» присвячений Анастасії Прокопівні Копилової, матері іншого сибірського письменника А. Вампілова, яка була вчителькою, завжди переживала своїх учнів і дбала про них. Створюючи цю посвяту, письменник хотів: 1) розповісти про конкретній людинівчительці, що працює у сибірській школі 2) показати, наскільки велика може бути роль вчителя у долі дитини Як ти розумієш назву оповідання? «Уроки французької» для головного героя оповідання це: а) заняття французькою мовою, під час яких хлопчик повірив у свої сили і відчув, що може освоїти складну мову; б) уроки доброти, дружби, підтримки, які піднесла йому молода вчителька, яка не побоялася порушити шкільні правила, щоб знайти спосіб допомогти своєму учневі, не обмежуючи його гордості та почуття власної гідності 1) вірно тільки а 2) вірно тільки б 3) вірно і а, і б

7 Завдання 2 Перейди до фрагмента художнього фільму"Уроки французької". Фрагмент 1 (Ресурс 2). Запросивши учня до себе в будинок, Лідія Михайлівна: а) робить все, щоб хлопчик освоївся, відчув себе вільно, тому розмовляє з ним, намагається розговорити його; б) знає, що цьому учневі потрібно відпрацьовувати вимову, але відразу він не зможе говорити, так як дуже соромиться, тому пропонує йому послухати платівку із записом французької мовив) намагається як би між іншим, за компанію, нагодувати хлопчика, тому що знає, що він голодує 1) правильно тільки б 2) правильно тільки в 3) правильно тільки б і в 4) правильно і а, і б, і в гостях у вчительки герой оповідання: а) почувається дуже скуто (сидить на самому краєчку стільця), але намагається виконати завдання вчительки: слухаючи запис, повторює французькі слова б) незважаючи на скутість і недорікуватість, що охопили його, дуже рішуче відмовляється повечеряти разом 1) правильно тільки а 2) правильно тільки б 3) правильно і а, і б

8 Як тобі здається, у цьому фрагменті фільму: 1) Лідія Михайлівна доклала недостатньо зусиль, щоб умовити хлопчика повечеряти 2) вчителька була дуже переконлива, намагалася так запросити героя до вечері, щоб ні в якому разі не зачепити його гордість 3) залишився на вечерю, бо дуже соромився; він міг би залишитися, якби його ще вмовляли 4) хлопчик, незважаючи на свою сором'язливість, поводиться дуже рішуче; за його поведінкою зрозуміло, що він не залишиться на вечерю за жодних обставин Запиши два вірні номери. Перейдіть до бланка маршрутного тестування. Перенеси відповіді на завдання 1 та 2 із блокнота до бланку маршрутного тестування. Підготуйся до обговорення.

9 МАРШРУТ 2 Перейди до заключної частини оповідання В. Г. Распутіна «Уроки французької» (Ресурс 1). Виконай завдання 1 і 2, запиши відповіді в блокнот. Завдання 1 Прочитай частину 7. Деякий час після випадку з посилкою, головний герой відчував, що Лідія Михайлівна зосередила всі свої сили на тому, щоб: 1) все ж таки знайти спосіб підгодувати його 2) серйозно вчити його французькій мові Як змінилося ставлення головного героя до французькій мові після його занять із Лідією Михайлівною? 1) Вимова як і раніше не давалося герою, і він не любив цей предмет 2) Він став більш вільно вимовляти французькі слова і відчув інтерес до мови 3) З честолюбства він вирішив досягти успіхів у мові, який йому давався важко Запиши два вірних номери .

10 Прочитай міркування героя: «Про посилку ми згадували, але про всяк випадок тримався настороже. Мало що Лідія Михайлівна візьметься ще придумати? Я знав: коли щось не виходить, все зробиш для того, щоб вийшло, так просто не відступишся». Чи справдилися його побоювання? 1) Ні, вчителька не стала більше нічого вигадувати, щоб допомогти хлопцеві пережити голодні часи. Вона зосередилася на його навчанні, упокорившись тим, що він дуже гордий і немає способу допомогти йому з продуктами. 2) Так, Лідія Михайлівна справді зайняла вичікувальну позицію. Дочекавшись, коли хлопчик повністю освоїться у неї вдома, вона вигадала новий спосіб допомогти йому. Лідія Михайлівна запропонувала головному герою грати на гроші, оскільки: 1) не знала іншого способу змусити хлопчика взяти гроші на їжу; внести різноманітність у своє життя, оскільки вона була азартною людиною, що швидко захоплюється Переглянь фрагменти, марковані кольором. Які з них є внутрішнім монологом героя (де він розмірковує про ситуацію, що склалася, як би говорить сам із собою)? Це фрагменти, виділені: 1) жовтим кольором; 2) блакитним кольором.

11 Чи відразу Лідії Михайлівні вдалося переконати хлопчика в тому, що вона не спеціально йому програє? 1) Так, він навіть не підозрював, що вчителька намагається забезпечити йому виграш 2) Ні, не одразу; їй навіть довелося вдати, що вона шахраює, бо дуже хоче виграти. вірно і а, і б 2) вірно тільки а 3) вірно тільки б Прочитай частину 8. Лідія Михайлівна була змушена поїхати, тому що: 1) вступила непедагогічно, і була звільнена зі школи 2) дуже хотіла повернутися на Кубань Як ти думаєш: граючи на гроші зі своїм учнем, молода вчителька: 1) не думала про те, наскільки неправильно вона чинить і до яких наслідків це може призвести 2) усвідомлено пішла на порушення правил, тому що це був єдиний спосіб допомогти учневі, який голодував, але був занадто гордий, щоб прийняти допомогу

12 З якою думкою ти погодишся? 1) Фінал оповідання песимістичний: Лідія Михайлівна поїхала, і головний герой більше ніколи з нею не бачився. 2) Фінал оповідання оптимістичний: Лідія Михайлівна поїхала, але одного разу хлопчик отримав посилку, в якій були макарони та «три червоні яблука». Таким чином автор підкреслює, що внутрішній зв'язок між героями не переривався, незважаючи на величезні відстані, які їх поділяли. Розповідь В. Г. Распутіна «Уроки французької» присвячена Анастасії Прокопівні Копилової, матері іншого сибірського письменника А. Вампілова, яка була вчителькою, завжди переживала своїх учнів і дбала про них. Створюючи це посвята, письменник хотів: 1) розповісти про конкретну людину вчительці, що працює в сибірській школі 2) показати, наскільки велика може бути роль вчителя у долі дитини Як ти розумієш назву оповідання? «Уроки французької» для головного героя оповідання це: а) заняття французькою мовою, під час яких хлопчик повірив у свої сили і відчув, що може освоїти складну мову; б) уроки доброти, дружби, підтримки, які піднесла йому молода вчителька, яка не побоялася порушити шкільні правила, щоб знайти спосіб допомогти своєму учневі, не обмежуючи його гордості та почуття власної гідності 1) вірно тільки а 2) вірно тільки б 3) вірно і а, і б

13 Завдання 2 Перейди до фрагмента художнього фільму «Уроки французької». Фрагмент 2 (Ресурс 2). Повертаючи посилку Лідії Михайлівні, хлопчик: 1) почувається скуто, соромиться говорити з вчителькою 2) поводиться дуже рішуче, не приховує свого обурення У цьому епізоді вчителька та учень: 1) розмовляють як дорослий і дитина: Лідія Михайлівна намагається пояснити учневі вона передала йому посилку, чому він повинен її взяти і чому вона ніяк не могла здогадатися, що в селі не буває макаронів; 2) спілкуються на рівних, як дорослі люди, але люди з різним життєвим досвідом: хлопчик з досвідом життя в сибірському селі, де через суворий клімат не ростуть навіть яблука, а через бідність та віддаленість від міста не буває макаронів, а Лідія Михайлівна з досвідом життя у місті на півдні

14 Як тобі здається, у цьому фрагменті фільму: 1) Лідія Михайлівна доклала недостатньо зусиль, щоб вмовити хлопчика взяти продукти 2) вчителька була дуже переконлива, намагалася вмовити героя, не зачіпаючи його гордості 3) герой оповідання не взяв посилку, бо дуже соромився ; він міг би взяти її, якби його ще вмовляли 4) хлопчик, незважаючи на свою сором'язливість, поводиться дуже рішуче; за його поведінкою зрозуміло, що він не погодиться взяти продукти за жодних обставин Запиши два вірних номери. Перейдіть до бланка маршрутного тестування. Перенеси відповіді на завдання 1 та 2 із блокнота до бланку маршрутного тестування. Підготуйся до обговорення.

15 Матеріал для обговорення Нехай представники Маршруту 1 пояснять, чому розповідь «Уроки французької» письменник присвятив Анастасії Прокопівні Копиловій. Нехай представники Маршруту 2 розкажуть, чому Лідія Михайлівна запропонувала своєму учневі грати у «стінок» чи «заміряшки» на гроші. Як можна оцінити вчинок вчительки? Які моральні проблеми порушені письменником у оповіданні? Який моральний вибірпостійно мав робити герой оповідання? Конфлікт яких моральних цінностейпереживала Лідія Михайлівна і який вибір вона зробила? Перейдіть до фрагмента художнього фільму "Уроки французького". Фрагмент 3 (Ресурс 3). Чи збіглося ваше уявлення про Лідію Михайлівну та головного героя з тим, якими вони показані у фільмі? Як закінчується фільм? У чому сенс його останніх кадрів?

16 Висновки параграфа МОДУЛЬ 1 Присвячуючи свою розповідь Анастасії Прокопівні Копиловій, яка була вчителькою, завжди переживала за своїх учнів і дбала про них, Валентин Распутін хотів показати, наскільки великою може бути роль вчителя у долі дитини. Назва оповідання «Уроки французької» потрібно розуміти не лише буквально. Це були не просто заняття французькою мовою, під час яких хлопчик повірив у свої сили та відчув, що може освоїти цю складну мову. Це ще розповідь про уроки доброти, дружби, підтримки, які подарувала йому молода вчителька. Вона не побоялася порушити шкільні правила для того, щоб допомогти своєму учневі, який опинився у складній життєвої ситуації, не обмежуючи у своїй його почуття власної гідності. Здійснивши непедагогічний вчинок, Лідія Михайлівна змушена була виїхати, але, незважаючи на це, внутрішній зв'язок між героями не перервався. Перейди до "Бланку відповідей 1" підсумкового тесту. Прочитай питання частини А підсумкового тестування. Вноси ​​відповіді відразу в бланк, не користуючись блокнотом.

17 ПІДСУМКОВИЙ ТЕСТ 59. МОРАЛЬНА ПРОБЛЕМАТИКА В РОЗКАЗІ В. Г. РАСПУТІНА «УРОКИ ФРАНЦУЗЬКОГО» Частина А При виконанні завдань А1 А5 постав точку в клітині, номер якої відповідає номеру обраної тобою відповіді. А1 Розповідь В.Г. Валентин Распутін хотів: 1) показати, наскільки велика може бути роль вчителя у долі дитини 2) розповісти про конкретну вчительку 3) показати труднощі роботи вчителя 4) розповісти про сибірські школи А3 Як вчинив головний герой, зрозумівши, що посилка з продуктами від його вчительки Лідії Михайлівни? 1) З'їв весь вміст посилки, тому що мучився з голоду 2) Повернув посилку, тому що був надто гордий, щоб взяти її 3) Повідомив директора про те, що сталося, тому що був обурений вчинком вчительки 4) Розділив їжу порівну між собою та іншими хлопцями, тому що хотів потоваришувати з ними

18 А4 А5 Прочитай три твердження: а) Лідія Михайлівна доклала недостатньо зусиль, щоб умовити хлопчика прийняти від неї допомогу. б) Вчителька була дуже переконлива, намагалася допомогти герою, не зачіпаючи його гордості. в) Хлопчик, незважаючи на свою сором'язливість, поводиться дуже рішуче; за його поведінкою зрозуміло, що він не погодиться прийняти продукти від Лідії Михайлівни за жодних обставин 1) правильно тільки а 2) правильно тільки б 3) правильно тільки в 4) правильно тільки б і в Як можна зрозуміти назву оповідання? «Уроки французького» для головного героя це: а) заняття французькою мовою, під час яких хлопчик повірив у свої сили і відчув, що може освоїти складну мову; б) уроки доброти, дружби, підтримки, які піднесла йому молода вчителька, яка не побоялася порушити шкільні правила з метою допомогти своєму учневі, при цьому не обмежуючи його гордості та почуття власної гідності 1) правильно тільки а 2) правильно тільки б 3) обидва варіанти правильні 4) обидва варіанти не вірні Перейди до «Бланку відповідей 2» підсумкового тесту. Прочитай питання частини У підсумкового тесту. Вноси ​​відповіді відразу в бланк, не користуючись блокнотом.

19 Частина B Під час виконання завдань В1 В2 запиши свою відповідь поруч із номером завдання. Відповідь повинна бути послідовністю цифр і (або) букв без пробілів і розділових знаків. В1 Як ти думаєш: граючи на гроші зі своїм учнем, молода вчителька: 1) не думала про те, наскільки неправильно вона чинить і до яких наслідків це може призвести 2) усвідомлено пішла на порушення правил, тому що це був єдиний спосіб допомогти учневі, який голодував, але був надто гордий, щоб прийняти допомогу В2 Кому належить думка: «Література, на мій погляд, це насамперед виховання почуттів. І насамперед доброти, чистоти, подяки»? Напиши прізвище письменника називному відмінку. Перейди до "Бланку відповідей 3" підсумкового тесту. Прочитай питання частини Із підсумкового тесту. Вноси ​​відповіді відразу в бланк, не користуючись блокнотом.

20 Частина С Під час виконання завдань С1 С2 запиши коротку відповідь. С1 С2 Чому хлопчик герой оповідання так завзято цурається будь-якої допомоги, яку пропонує йому вчителька? Напиши коротко. Як ти думаєш, чи пошкодувала Лідія Михайлівна про свій вчинок, через який їй довелося піти зі школи? Коротко поясни свою думку.


Муніципальне товариство освітня установа«Середня загальноосвітня школа 2 г.мичуринська» Урок літератури у 6-му класі на тему: « Моральні урокиВ.Распутіна (по повісті «Уроки французької»)».

Тема 49. М. Горький. Розповідь "Челкаш". Челкаш та Гаврило. Порівняльна характеристика героїв Сьогодні ми познайомимося з розповіддю письменника ХХ століття Максима Горького «Челкаш». У назву оповідання винесено

МУНІЦИПАЛЬНА БЮДЖЕТНА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ УСТАНОВА «КУЛІШІВСЬКА ОСНОВНА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА» РОЗРОБКА (уроку літератури в 6 класі) Тема «В.Г.Распутін. "Уроки французької". Уроки доброти

Тема 35. Н. В. Гоголь "Ревізор". Про що ж п'єса? Сьогодні ми підіб'ємо підсумки вивчення гоголівської комедії. На попередніх уроках ми обговорювали такі особливості п'єси «Ревізор», як відсутність позитивного.

Тема 59. Е. Шварц "Голий король". Стара казкана новий ладСьогодні на уроці ви познайомитеся із чудовим казкарем ХХ століття Євгеном Львовичем Шварцем та з його п'єсою-казкою «Голий король». Ця

Тема 54. А. Т. Твардовський «Василь Тьоркін». Знайомство з героєм Сьогодні на уроці ми познайомимося з дивовижним твором та його не менш дивовижним героєм. Адже не так часто автор та його герой можуть

Технологічна картауроку П.І.Б. вчителя Фейгельсон Юлія Давидівна Клас: 6 Предмет Література Тема уроку: Урок на все життя (Валентин Распутін «Уроки французької». Заключний урок) Місце та роль

Тема 56. А. Твардовський «Василь Тьоркін». Завершувати розмову про унікальну поему Олександра Трифоновича Твардовського ми будемо за традицією твором. Для такої

Тема 25. Підготовка до написання твору за романом А. С. Пушкіна «Дубровський» на обрану тему Маршрут 1 Тема твору: «Володимир Дубровський російський Робін Гуд» Маршрут 2

Образ головного героя у оповіданні У. Р. Распутіна «Уроки французького». Визначення теми уроку 6 клас (робота в 3 групах) Хід уроку Ви вдома до цього уроку повністю прочитали оповідання В. Г. Распутіна «Уроки

МБДОУ « Дитячий садок 42» Г. Сиктивкар Упорядник Кукольщикова О.А. Майстер – клас для батьків "Вчимо дітей переказувати" Мова – одна з важливих ліній розвитку дитини. Завдяки рідною мовоюмалюк входить

Розробка відкритого уроку літератури у 6 класі на тему «Моральні проблеми оповідання В.Г. Распутіна «Уроки французької».

Район/ Муніципій MINISTERU EDUCAŢIEI A REPUBICII MODOVA AGENŢIA NAŢIONAĂ PENTRU CURRICUUM ŞI EVAUARE Місце проживання Навчальний закладПрізвище, ім'я учня

В допомогу пише твірна ЄДІ Опорна схема твору Кілька корисних порад 1. Головна умова успіху в цій частині ЄДІ – чітке знання вимог до написання твору. 2. Необхідно скрупульозна

Особлива дитина в сучасної літератури(по повісті Р. Ельф «Синій дощ») Концепція: Особлива дитина – органічна частина сучасного суспільстваЗавдання: Навчальні: вчити характеризувати героїв художнього

Тема 58. Коментоване читання оповідання Валентина Распутіна «Уроки французької» (продовження) Розповідь В. Распутіна «Уроки французької» автобіографічна. Згадай, які факти біографії письменника знайшли

В. Г. Распутін «Уроки французької». Урок літератури у 6 класі Распутін Валентин Григорович (нар. 1937), прозаїк. Народився 15 березня у селі Усть-Уда Іркутської області у селянській сім'ї. Після школи вступив

Урок літератури в 6 класі з розповіді В.Г.

Модуль 1 29. Зовнішня політикаРосії в 1880-х початку 1890-х років Після Російсько-турецької війни 1877 1878 років зусилля дипломатії Росії були спрямовані на підтримку миру та стабільності як у Європі, так

Модуль 1 Тема 33. Н. В. Гоголь "Ревізор". Городничий та Хлєстаков: « міражна інтрига» комедії Минулого уроку ми з вами познайомилися з пристроєм повітового містаз хвилюваннями чиновників, які отримали

Поговоримо про гарні манери». Цілі: дати поняття, що таке вихованість, що означає бути вихованим. Завдання: Виховна: виростити з дітей вихованих людей. Навчальна: навчитися самому зробити

ВІРТУАЛЬНА ВИСТАВКА ВАЛЕНТИН РАСПУТІН «СПІВАЧ СІЛКИ» ПІДГОТУВАЛА: БУЙВИДОВИЧ О.В. 14 березня 2015 року не стало Валентина Распутіна. Одного з небагатьох творців, для якого Росія була не просто географічною

Валентин Распутін народився 15 березня 1937 року в Іркутській області, в селищі Усть-Уда, розташованому на березі Ангари, за триста кілометрів від Іркутська. Ріс Валентина в селі Аталанка. Пішов до школи

Конспект уроку розвитку промови на тему: Цілі: 1. Освітні: «Робота по закритому малюнку» вчити дізнаватися зміст закритої картинки за допомогою логічно побудованої серії питань; активізувати мовне

Відкритий уроку 7 класі на тему «Душевна краса героїв оповідання В.П.Астаф'єва «Фотографія, на якій мене немає» із застосуванням технологій проблемного навчання. Провела Штанчаєва А.А.- вчитель російської

Батьки завжди намагаються допомогти своїм дітям у приготуванні уроків. Ця допомога варіюється від окремих коротких пояснень

Муніципальна бюджетна освітня установа «Середня загальноосвітня школа 32» Тема «Регулятивні універсальні навчальні діїна уроках російської мови та літератури» Виступ І. В. Воробйової,

0132 FamilyLife Today Radio Transcript References до конференцій, ресурсів, або інших особливих promocionів може бути повним. Relating to Your Adult Dětské 4 of 5 Guest: Dennis and Barbara Rainey від

Всесвітня Організація Охорони здоров'я Навчання в суспільстві для людей з розумовими та фізичними обмеженнями 6 Îáó àþùèé ïàêåò äëÿ ëåíîâ ñåìüè åëîâåêà ñ íàðóøåíèåì ñëóìà

Дотримуючись цих правил, тобі буде простіше зрозуміти, як повернути свою дівчину. З чого почати? У тебе є два шляхи якими ти можеш піти: 1. Залишити все як є - і сподіватися

1 1 ÿíâàðÿ Íîâûé ãîä Чого ви очікуєте від наступного року? Які цілі ставите собі, які у вас є плани та бажання? Чого чекаєте від магічного щоденника? 8 Моя мета допомогти вам придбати головний магічний

ПРИКЛАДИ ЗАВДАНЬ РІВНІ А1-А2 Виберіть правильну форму: Мій друг народився і виріс у Москві Це місто дитинства та юності. А ваш; б) наш; У їх; г) його; Д) твого Мої батьки жили у Росії. Вони добре знають.

УРОК 4А ТЕМА: РОЗМОВА НАЄДИНІ МЕТА УРОКУ: ПОЯСНИТИ ДІТЯМ, ЩО МОЛИТВА ЦЕ РОЗМОВА З БОГОМ. Розповісти, які бувають молитви, важливість молитви. Навчити їх звертатися з молитвою до Бога. ПОзнайомити дітей

План уроку. Ціль: створення умов для роботи над розвитком моральних якостейособистості, поняттям «ввічливість» при роботі з художнім текстом. Завдання: показати дітям, що тема, порушена автором,

ПІДСУМКА РОБОТА 1 З ЧИТАННЯ ДЛЯ 3 КЛАСУ (2012/2013 навчальний рік) Варіант 2 Школа Клас 3 Прізвище, ім'я ІНСТРУКЦІЯ для УЧНІВ Зараз ти будеш виконувати роботу з читання. Спочатку тобі потрібно прочитати текст,

Правила поводження з книгами. 1) Бери книгу тільки чистими руками. 2) Оберни книгу, вклади в неї закладку. 3) Перевертай сторінки за верхній правий кут. 4) Не перегинайте книгу при читанні. 5) Не роби

І.А. Алексєєва І.Г. Новосільський ЯК ПОЧУТИ ДИТИНИ 2 І.А. Алексєєва І.Г. Новосільський ЯК ПОЧУТИ ДИТИНУ 2 Москва 2012 Посібник призначений для проведення інтерв'ю з дітьмимігрантами шкільного віку

1 Ольга Суміна МЕТОДИКА самостійної підготовкидо ОДЕ (ДІА) з російської мови Як вибрати «свій» твір (частина 3) 2014-2015 2 Шановний дев'ятикласник! Книга допоможе тобі зрозуміти, який твір-міркування

Перевірна робота з РОСІЙСЬКОЇ МОВИ 4 КЛАС Варіант 39 Інструкція з виконання завдань частини 2 перевірочної роботиНа виконання завдань частини 2 перевірочної роботи з російської дається 45 хвилин. Частина

Розповідь «Уроки французької», аналіз якої ми зараз проводимо, було надруковано у 1973 році. Незважаючи на невеликий обсяг, твір посідає важливе місце у творчості Валентина Распутіна. Багато чого внесено до розповіді з власного життєвого досвіду, непростого дитинства та зустрічей з різними людьми.

Розповідь автобіографічна: в основу покладено події післявоєнного часу, коли Распутін навчався в селищі Усть-Уда за багато кілометрів від будинку. Згодом Распутін говорив, що часто люди випробовують провину перед учителями так само, як і перед батьками, але не за те, що було в школі, а за те, що «сталося з нами після». Саме в дитинстві, на думку письменника, дитина отримує найважливіші уроки у своєму житті. Про ці уроки, про дорогих людей, про становлення людини написано оповідання «Уроки французької».

Образ головного героя в оповіданні Распутіна «Уроки французької»

Герой оповідання багато в чому повторює дитячу долю автора, і аналіз «Уроки французької» добре ілюструє. В одинадцять років почалася його самостійне життя: мати відправила його вчитися до райцентру У селі хлопчик вважався грамотником: добре вчився, читав і писав за старих листів та ще й умів заповнювати облігації. Але простого бажання здобувати знання виявилося замало. Жив у райцентрі була нелегкою, як і скрізь у голодні повоєнні роки.

Часто хлопчикові не було чого їсти, запаси картоплі, привезені матір'ю, швидко закінчувалися. Як виявив дитина, продукти потихеньку крав син господині будинку, де він тулився. Вже тут ми бачимо характер хлопчика: його наполегливе бажання добре вчитися, незважаючи на недоїдання та тугу за домом, твердість волі та відповідальність. Невипадково він вважав ганебним повернутися додому недоучившись і боровся з усіма труднощами. Продовжимо аналіз твору «Уроки французької».

Щоб уникнути болісного голоду, підлітку довелося зважитися на не зовсім законну справу: грати на гроші зі старшими хлопцями. Смилений хлопчик швидко зрозумів суть гри та розгадав секрет виграшу. І ось у черговий размати надіслала трохи грошей – хлопчик вирішив зіграти. Распутін наголошує, що гроші він витрачав на молоко і тепер не так гостро відчував голод.

Але, зрозуміло, постійні виграші чужинця не тішили Вадика та його компанію. Тож незабаром герой поплатився за вдачу. Вадик вчинив нечесно: перевернув монету. Під час бійки, а точніше, побиття дитини та все одно намагався довести свою правоту, твердив «перевернув». Ця ситуація показує його завзятість та небажання погоджуватися з брехнею.

Але, звичайно, не тільки ця ситуація стала для хлопчика повчанням. Справжнім життєвим урокомстала йому допомогу вчительки в непростий момент. Після того, як її учня побили вдруге, Лідія Михайлівна зрозуміла, що без її допомоги не обійтися.

Якщо ви робите аналіз «Уроки французької», відзначте таку думку: у творі два оповідачі: оповідання ведеться від першої особи, тобто від імені одинадцятирічного підлітка, але події та люди показані та прокоментовані вже дорослою людиною, письменником, що з мудрістю оглядається на себе юного . Саме ця людина, яка подорослішала, згадує свою сором'язливість і гордість одночасно, коли він приходив до вчительки займатися французькою і відмовлявся від вечері, коли обурено казав їй, що не може прийняти посилку. Саме ця доросла людина розуміє, як багато означала для неї Лідія Михайлівна та як багато зробила. Вона навчила його допомагати людям і не кидати їх у важкій ситуації, бути вдячним і робити добро, не думаючи про вдячність та не чекаючи нагороди. У цьому полягає сенс назви оповідання «Уроки французького».

Образ вчительки в оповіданні Распутіна «Уроки французької»

Лідія Михайлівна – реальна людина, вчителька французької мови, яка викладала у невеликому селищі. Ми бачимо її очима героя. Вона молода, красива, сама таємнича французька мова начебто надавала їй загадковості, хлопчикові здавалося, що легкий запах парфумів – це «найдихання». Вона показана тонкою і чуйною людиною. Уважна до учнів, не лає за провину (як це постійно робить директор школи), а розпитує та вдумливо слухає. Дізнавшись, чому герой грав на гроші, незважаючи на заборони, Лідія Михайлівна намагається різними способамийому допомогти: запрошує до себе додому займатися французькою, водночас сподіваючись підгодувати його, відправляє посилку з яблуками та макаронами. Але коли все це не діє, наважується зіграти на гроші із учнем. А згодом усю провину бере на себе. Завдяки аналізу твору «Уроки французького» ця думка ясно помітна.

У ній є щирість і веселий запал. Вона розповідає, як сама навчалася в інституті, які гарні яблука ростуть на її батьківщині, а граючи в заміряшки, захоплювалася і сперечалася. Саме вона каже в оповіданні: «Людина старіє не тоді, коли вона доживає до старості, а коли перестає бути дитиною».

Душевна краса та доброта вчительки запам'яталися хлопчику на довгі роки. В оповіданні він віддає данину пам'яті таким відкритим, чесним, безкорисливим людям.

Ви прочитали аналіз твору "Уроки французької" Распутіна. Сподіваємося, що ця стаття виявилася цікавою для вас. Завітайте до розділу нашого сайту -

Які моральні проблеми порушуються в оповіданні "Уроки французької"?

    Проблеми моралі та моральності, на які звертає увагу автор, можна назвати вічними. Але де знаходиться та грань, переступивши яку вчинок стає моральним та/або аморальним? На прикладі оповідання Уроки французької це особливо очевидно: візьмемо, наприклад, гру на гроші, чи моральна вона чи аморальна? На перший погляд, відповідь очевидна. Але не все так просто у житті, каже Распутін. Навіть на вигляд аморальні вчинки можуть нести добро, якщо вони викликані благородними почуттями, і вчинок Лідії Михайлівни підтвердження цього. Співчуття та співчуття, вміння співпереживати – рідкісні якості, яких іноді так не вистачає у житті.

    Моральною проблемою розповіді Распутіна Уроки французької є пошук відповіді питанням, що таке моральність. Фабула подій показує, що совість та мораль на боці директора школи: він звільняє вчительку французької мови за азартну груна гроші з учнем, при цьому щиро висловлюючи крайнє обурення такою поведінкою. Але ця людина, сліпо наступна готовим нормам, зверху спущеним директивам, не в змозі зрозуміти, що любов до дитини, прагнення її врятувати іноді важливіше за догм. Лідія Михайлівна зрозуміла, що напівголодний хлопчик із гордості не візьме від неї допомогу безпосередньо, тому пропонує йому зіграти у гру, яка давно вже стала джерелом заробітку героя. Поведінка педагога дає розуміння те, що моральність часто виходить поза межі загальноприйнятих норм, котрий іноді перекреслює ці норми в ім'я порятунку людини.

    Головною моральною проблемою цієї розповіді є питання про те, як залишитися людиною, якщо все в житті не так просто і красиво, як хотілося б. Важкі повоєнні роки, хлопчик поїхавши навчатися в місто часом виявляється зовсім без грошей і йому нема на що купити навіть молоко. Від безвиході він починає грати на гроші і стикається з жорстокістю однолітків, із заздрістю, з підлістю та зрадою. Це негативна сторона життя, яку довелося дізнатися про героя.

    І як противагу показана добра й розуміюча вчителька, якій надзвичайно шкода голодного та обірваного хлопчика і яка не може йому допомогти відкрито – адже з гордості хлопчик не приймає її допомоги. Але співчуття – прекрасне відчуттяі вчителька знаходить вихід, вона сама починає грати з учнем за власний кошт. Чи це аморально, чи це ще один урок, який дає не по роках мудра вчителька своєму учневі? Мені здається, що друге. Навряд чи головний герой був такий наївний, щоб не розуміти, що вчителька зовсім не з азарту вирішила грати в чіку. Він бачив, що йому намагаються допомогти, але намагаються обставити цю допомогу таким чином, щоб не оббити юнацьке самолюбство та максималізм.

    І звичайно добро виявилося караним – вчительку звільняють. І в цьому ще одна моральна проблема – якщо прагнеш допомагати іншим безкорисливо, треба бути готовим до того, що за це доведеться розплачуватися самому. І тільки по-справжньому добра людинаможе піти на таку жертву.

Твір

Історія створення

«Я впевнений, що письменником людини робить її дитинство, здатність у ранньому віці побачити і відчути все те, що дає йому право взятися за перо. Освіта, книги, життєвий досвід виховують і зміцнюють надалі цей дар, але народитись йому слід у дитинстві», - писав Валентин Григорович Распутін у 1974 році в іркутській газеті «Радянська молодь». У 1973 році був публікований один з кращих оповіданьРаспутіна «Уроки французької». Сам письменник виділяє його серед своїх творів: Там мені нічого не довелося вигадувати. Все відбувалося зі мною. По прототип ходити далеко не довелося. Мені треба було повернути людям те добро, яке вони свого часу зробили для мене».

Розповідь Распутіна «Уроки французької» присвячена Анастасії Прокопівні Копилової, матері його друга відомого драматурга Олександра Вампілова, яка все життя пропрацювала в школі. В основу оповідання лягло спогад дитячого життя, воно, за словами письменника, «було з тих, які гріють навіть за слабкого дотику до них».

Розповідь автобіографічна. Лідія Михайлівна названа у творі своїм власним ім'ям(Прізвище її - Молокова). У 1997 році письменник у розмові з кореспондентом журналу «Література в школі» розповідав про зустрічі з нею: «Нещодавно була в мене в гостях, і ми з нею довго і відчайдушно згадували нашу школу, і ангарське селище Усть-Уда майже півстолітньої давності, і багато з того важкого та щасливого часу».

Рід, жанр, творчий метод

Твір «Уроки французької» написано у жанрі оповідання. Розквіт російського радянського оповідання посідає двадцяті (Бабель, Іванов, Зощенко) і потім шістдесяті-сімдесяті (Козаков, Шукшин та інших.) роки. Оперативніше інших прозових жанрів оповідання реагує на зміни в суспільного життятому що він швидше пишеться.

Розповідь вважатимуться найдавнішим і з літературних жанрів. Короткий переказподії - випадки на полюванні, поєдинку з ворогом тощо - вже є усною розповіддю. На відміну від інших пологів та видів мистецтва, умовного за своєю суттю, розповідь споконвічно властива людству, виникнувши одночасно з промовою і будучи не лише передачею інформації, а й засобом громадської пам'яті. Розповідь є первісною формою літературної організації мови. Розповіддю прийнято вважати закінчене прозовий твіробсягом до сорока п'яти сторінок. Це приблизна величина - два авторські листи. Така річ читається "на одному диханні".

Розповідь Распутіна «Уроки французької» - реалістичний твір, написаний від першої особи. Його цілком можна вважати автобіографічним оповіданням.

Тематика

«Дивно: чому ми так само, як і перед батьками, щоразу відчуваємо свою провину перед учителями? І не за те, що було в школі, - ні, а за те, що сталося з нами поеле». Так письменник починає свою розповідь «Уроки французької». Тим самим він визначає основні теми твору: взаємини вчителя та учня, зображення життя, освітленого духовним і моральним змістом, становлення героя, набуття ним духовного досвіду у спілкуванні з Лідією Михайлівною Уроки французької, спілкування з Лідією Михайлівною стали для героя уроками життя, вихованням почуттів.

Гра на гроші вчительки зі своїм учнем, з погляду педагогіки, - вчинок аморальний. Але що стоїть за цим вчинком? - Запитує письменник. Бачачи, що школяр (у голодні повоєнні роки) недоїдає, вчителька французької під виглядом додаткових занять запрошує його до себе додому і намагається підгодувати. Вона надсилає йому посилки, неначе від матері. Але хлопчик відмовляється. Вчителька пропонує грати на гроші і, природно, «програє», щоби на ці копійки хлопчик зміг купити собі молока. І щаслива, що їй удається цей обман.

Ідея оповідання полягає в словах Распутіна: «Читач навчається у книг не життя, а почуттям. Література, мій погляд, - це насамперед виховання почуттів. І насамперед доброти, чистоти, шляхетності». Ці слова безпосередньо відносяться до оповідання «Уроки французької».

Основні герої

Головними героями оповідання є одинадцятирічний хлопчик та вчителька французької мови Лідія Михайлівна.

Лідії Михайлівні було не більше двадцяти п'яти років і "в особі її не було жорстокості". До хлопчика вона поставилася з розумінням та співчуттям, оцінила його цілеспрямованість. Вона розглянула у своєму учні чудові здібності до навчання та готова будь-якими способами допомогти їм розвиватися. Лідія Михайлівна наділена незвичайною здатністю до співчуття та доброти, за що й постраждала, втративши роботу.

Хлопчик вражає своєю цілеспрямованістю, бажанням за будь-яких обставин вивчитися і вийти в люди. Розповідь про хлопчика може бути подана у вигляді цитатного плану:

1. «Щоб вчитися далі... і мені довелося споряджатися до райцентру».
2. «Вчився я і тут добре... з усіх предметів, крім французької, у мене трималися п'ятірки».
3. «Так мені було погано, так гірко й похололо! - гірше за всяку хворобу».
4. "Отримавши його (рубль), ... я купував на базарі баночку молока".
5. «Вони били мене по черзі... не було того дня людини нещаснішою за мене».
6. «Я лякався і губився... вона здавалася мені людиною незвичайною, не була схожа на всіх інших».

Сюжет та композиція

«Я пішов у п'ятий клас у сорок восьмому році. Правильніше сказати, поїхав: у нас у селі була тільки початкова школаТому, щоб навчатися далі, мені довелося споряджатися з дому за п'ятдесят кілометрів до райцентру». Одинадцятирічний хлопчик уперше волею обставин відірвано від сім'ї, вирвано від звичного оточення. Однак маленький геройрозуміє, що на нього покладено надії не лише рідних, а й усього села: адже він, на одностайну думку односельців, покликаний бути «вченою людиною». Герой докладає всіх зусиль, долаючи голод і тугу по дому, щоб не підвести земляків.

З особливим розумінням до хлопчика підійшла молода вчителька. Вона почала додатково займатися з героєм французькою, розраховуючи вдома підгодувати його. Гордість не дозволила хлопчику прийняти допомогу від сторонньої людини. Не увінчалася успіхом витівка Лідії Михайлівни з посилкою. Вчителька наповнила її «міськими» продуктами і цим видала себе. У пошуках способу допомогти хлопчику вчителька пропонує йому зіграти на гроші в «пристінок».

Кульмінація оповідання настає після того, як вчителька почала грати з хлопчиком у пристінок. Парадоксальність ситуації загострює розповідь до краю. Вчителька не могла не знати, що на той час подібні стосунки вчителя з учнем могли призвести не тільки до звільнення з роботи, а й до кримінальної відповідальності. Хлопчик цього не розумів. Але коли лихо все ж таки трапилося, він почав розуміти поведінку вчительки глибше. І це призвело його до усвідомлення деяких аспектів тогочасного життя.

Фінал оповідання майже мелодраматичний. Посилання з антоновськими яблуками, Яких він, житель Сибіру, ​​ніколи не куштував, як би перегукується з першою, невдалою посилкою з міською їжею - макаронами. Все нові і нові штрихи готують цей фінал, який виявився зовсім несподіваним. В оповіданні серце недовірливого сільського хлопчика відкривається перед чистотою молодої вчительки. Розповідь напрочуд сучасна. У ньому велика мужність маленької жінки, прозріння замкнутої, неосвіченої дитини, у ній уроки людяності.

Художня своєрідність

З мудрим гумором, добротою, людяністю, а головне з повною психологічною точністю описує письменник взаємовідносини голодного учня з молодою вчителькою. Розповідь тече неквапливо, з побутовими подробицями, але його ритм непомітно захоплює.

Мова розповіді проста і водночас виразна. Письменник уміло використовував фразеологічні звороти, домагаючись виразності та образності твору. Фразеологізми в оповіданні «Уроки французької» здебільшого виражають одне поняття та характеризуються певним значенням, яке часто дорівнює значенню слова:

«Вчився я й тут добре. Що мені лишалося? Потім я сюди і приїхав, іншої справи у мене тут не було, а ставитись абияк до того, що на мене покладалося, я тоді ще не вмів »(ліниво).

"У школі я птицю до цього не бачив, але, забігаючи вперед, скажу, що в третій чверті він раптом, як сніг на голову, впав на наш клас" (несподівано).

«Наголодавшись і знаючи, що мій харч довго не протримається, як би я його не економив, я наїдався до відвалу, до різі в животі, а потім через день або два знову підсаджував зуби на полицю» (голодати).

«Але замикатися не було жодного сенсу, Тишкін встиг продати мене з тельбухами» (зрадити).

Однією з особливостей мови оповідання є наявність обласних слів та застарілої лексики, характерною для часу дії оповідання. Наприклад:

Квартирувати – винаймати квартиру.
Полуторка - вантажна машина вантажопідйомністю 1,5 т.
Чайна - рід громадської їдальні, де відвідувачам пропонують чай та закуски.
Пошпуркати - посьорбати.
Голяний окроп - чистий, без домішок.
В'якати - базікати, говорити.
Тюкати – несильно вдаряти.
Хлюзда - шахрай, обманщик, шулер.
Прикрашання - те, що заховано.

Значення твору

Творчість Ст. внутрішній світгероїв. Роздуми автора про життя, про людину, про природу допомагають нам виявляти в собі та в навколишньому світі невичерпні запаси добра та краси.

У складний час довелося вчитися головного героя оповідання. Післявоєнні рокибули своєрідним випробуванням не тільки для дорослих, але і для дітей, тому що і хороше, і погане в дитинстві сприймається набагато яскравіше та гостріше. Але труднощі гартують характер, тому головний герой часто виявляє такі якості, як сила волі, гордість, почуття міри, витримка, рішучість.

Через багато років Распутін знову звернеться до подій минулих років. «Наразі, коли досить велика частина мого життя прожита, я хочу осмислити і зрозуміти, наскільки правильно і корисно я її провів. У мене багато друзів, які завжди готові допомогти, мені є що згадати. Тепер я розумію, що найближчий мій друг – моя колишня вчителька, вчителька французької мови. Так, через десятиліття я згадую саме про неї, як про вірному другу, єдиній людиніякий розумів мене під час навчання в школі. І навіть через роки, коли ми зустрілися з нею, вона виявила до мене жест уваги, надіславши яблука та макарони, як раніше. І ким би я не був, що б від мене не залежало, вона завжди ставитиметься до мене лише як до учня, тому що я для неї був, є і завжди залишатимуся учнем. Зараз я згадую, як тоді вона, взявши провину на себе, покинула школу, а мені на прощання сказала: «Вчися добре і ні в чому не звинувачуй себе!». Цим вона зробила мені урок і показала, як має чинити справжня добра людина. Адже недарма кажуть: шкільний учитель – учитель життя».


Top