Senoviniai pavyzdžiai šiuolaikiniuose liaudies žaisluose. Vaizduojamojo meno pamoka tema „Vitražas“ (5 klasė, dailė) Apsvarstykite žaislus, priklausančius skirtingoms meninėms

PAMOKOS TECHNOLOGINĖ KORTELĖ PAGAL GEF REIKALAVIMUS

dailė 5 klasėje

„Senoviniai vaizdai šiuolaikiškai

liaudies žaislai»

dailės mokytojas

MBOU vidurinė mokykla Nr. 4 Gus - Chrustalny

Rakislova Olga Jurievna

Tematikos sritis: Vizualieji menai (autorius B.M. Nemensky)

Klasė : 5

Tema: „Senoviniai vaizdai šiuolaikiniuose liaudies žaisluose“

Tikslas: 5 klasės mokinių edukacinių (informacinių, komunikacinių, reflektyviųjų ir kt.) kompetencijų formavimas dalykinėje srityje „Dailioji dailė“ tema: „Senoviniai įvaizdžiai šiuolaikiniuose liaudies žaisluose“

Mokymosi tikslai kuria siekiama pasiektiAsmeninis mokymosi rezultatai:

Ugdomosios pažintinės veiklos aktyvinimas

Plėtra smulkiosios motorikos įgūdžius rankos, akis, analitinis mąstymas, vaizdinga vaizduotė, meninis skonis.

Meilės liaudies menui formavimas

Mokymosi tikslai kuria siekiama pasiektimetasubjektas mokymosi rezultatai:

Gebėjimo dirbti su nauja temos informacija formavimas (pasirinkti, paryškinti, integruoti logiką, apibendrinti);

Gebėjimo atskirti skirtingus liaudiškų žaislų tipus, klasifikuoti (pažintinis UUD) formavimas;

Gebėjimo klausytis ir girdėti, kurti kalbos teiginius formavimas;

Statinio darbo įgūdžių formavimas kūrybinės grupės(komunikacinis UUD);

Pradinių refleksijos formų (reguliacinės UUD) formavimas.

Mokymosi tikslai kuria siekiama pasiektitema mokymosi rezultatai:

    Žinių įsisavinimas tema: „Senoviniai vaizdai šiuolaikiniuose liaudies žaisluose“.

Pagrindiniai klausimai vaikams: "Kuo skiriasi molio žaislai, priklausantys įvairiems meno amatams, ir kas yra tarp jų bendro?"

Pamokos įranga

Mokytojo kompiuteris, multimedijos įranga, pristatymas, liaudiškų žaislų pavyzdžiai,plastikinė medžiaga ir lenta modeliavimui, servetėlė rankoms.

Pamokos etapas

Mokytojo veikla

Studentų veikla

Suformuluotas UUD

Organizacinis

Mokinių darbo vietos organizavimo, grupių formavimo kontrolė

Mokiniai sėdi grupėmis

Komunikabilus

Dėmesio aktyvinimas

V. Leontjevo dainos „Mugė»

1 skaidrė „Liaudies žaislų mugė“. Žinia, kad šiandien pamokoje eisime į liaudiškų žaislų mugę

Emocinio ir moralinio reagavimo ugdymas

Asmeninis

Atnaujinti pagrindinės žinios

Ankstesnėse pamokose susipažinome su senoviniais vaizdais, kurie užpildo Rusijos žmonių gyvenimą. Kokie tai vaizdai? ( moteriška figūra, arklys, gyvybės medis, paukštis)Įvardykite daiktus, papuoštus senoviniais vaizdais?

Kokie simboliai buvo naudojami puošiant namus, kostiumą, namų apyvokos daiktus?2 skaidrė „Senoviniai vaizdai liaudies mene“

Atsakykite į užduotus klausimus

Reguliavimo

Gebėjimas formuluoti įgytas žinias

Motyvacija mokymosi veikla

Yra nuostabi profesija, kuri atėjo pas mus nuo senų senovės ir egzistuoja iki šiol – tai žaislų meistras. Senovėje moliniai žaislai buvo kuriami ne tik pramogai, bet ir kaip senovinių ritualų dalis. Jie buvo padovanoti vieni kitiems per šventes ir užpildė savo namus. turėti žaislų magiška galia ir mūsų protėvių nuomone, jie saugojo žmones nuo visokio blogio.

Moliniame žaisle gyvi jums jau pažįstami vaizdai: arklys, paukštis, moteris, gyvenanti žmonių atmintyje ir tęsianti jų tradicijas.

Žaislų forma yra labai plastiška ir apibendrinta, tačiau nepaisant to, įvairiose didžiulės Rusijos vietose menininkai į jo įvaizdžio kūrimą kreipėsi originaliai.

Mūsų mugėje yra keturi pagrindiniai paviljonai, kuriuose pristatomi „Dymkovskaya“, „Abashevskaya Filimonovskaya“ ir „Kargopolskaya“ žaislai.3 skaidrė (liaudiški molio žaislai)

Mūsų užduotis – išmokti juos atskirti, lipdyti ir dekoruoti.

Tačiau pirmiausia išsiaiškinkime, kuriame paviljone atsidūrė kiekviena grupė.

Tekstas platinamas (1 priedas)

Jie atsižvelgia į žaislus, kuriuos gavo kiekviena grupė, ir pagal aprašymą nustato jo priklausymą tam tikram liaudies amatui.

Reguliavimo

Išmokite klausytis klausimų, reflektuoti, analizuoti.

Žinių atnaujinimas.

Žinių apibendrinimas ir sisteminimas

Dabar paanalizuokime skiriamieji bruožai liaudiški moliniai žaislai iš Dymkovo, Filimonovo, Kargopol ir Abashevo, užpildantys stalą.

4 skaidrė ( Lentelė rodoma ekrane ir pildoma pagal mokinių atsakymus)

Kiekviena grupė tekste išryškina formos, ornamento ir

naudojamos pagrindinės spalvos.

Kognityvinis, reguliacinis

Komunikabilus.

Žinių ir įgūdžių pritaikymas

O dabar siūlau žaisti su žaislais.

Kiekviena grupė turi savo žaidimą – užduotį

1 grupė – paraiška 2

2 grupė – paraiška 3

3 grupė – 4 paraiška

4 grupė – 5 paraiška

Kiekviena grupė taiko anksčiau įgytus meninius įgūdžius,

Atlikite CAT

Reguliavimo

Komunikabilus

Asimiliacijos kontrolė Atliktų užduočių tikrinimas

Atliktų užduočių tikrinimas, padarytų klaidų aptarimas, taisymas

2 priedas – skaidrės numeris 5

3 priedas – skaidrės numeris 6

4 priedas – skaidrės numeris 7

5 priedas – skaidrės numeris 8

Skaitant atsakymus

Komentuokite juos

Reguliavimas: gebėjimo suvokti gaunamą informaciją ugdymas, gebėjimo analizuoti formavimas

Praktinis darbas

Puikiai išmokote šios dienos pamokos temą.

O dabar siūlau atlikti meistrų vaidmenį ir pabandyti sukurti plastišką liaudiško žaislo formą, bet ne kopijuoti, o įnešti į ją kažką naujo, savo.

9 skaidrė (darbo su plastilinu metodai)

Skamba rusų liaudies melodijos

Svarstydami, kaip dirbti

pristatymai

Kiekvienas dirba savarankiškai pagal savo žaislo atvaizdą

pažinimo, reguliavimo

Komunikabilus.

Atspindys

Namų darbai

Šiandien susipažinote su keturių rūšių liaudiškais molio žaislais. Kokie žaislai tau labiausiai patinka? Kokį žaislą norėtumėte turėti namuose?

Namų darbas: uždenkite žaislą baltu guašu. Ir pakartokite liaudies ornamento simbolių reikšmę

Duok atsakymą

užsirašyti namų darbai

Reguliavimo

Numatomas rezultatas: Žinoti liaudies amatų ištakas: Dymkovo, Filimonovo, Kargopol, Abaševo ir mokėti juos atskirti pagal stilistines ypatybes. Nupieškite liaudiško žaislo formą ir paruoškite papuošimui.

1 priedas

Dymkovo žaislas . Senovėje netoli Vyatkos (dabar Kirovo sritis) esančios Dymkovo gyvenvietės meistrai iš molio lipdė žaislus: ponias po skėčiu, raudonus ponus, arklius, lokius, elnius, antis ir gaidžius.

Figūrėlių forma monolitinė, siluetas išsiskiria švelniu glotnumu ir apvalumu.

Dauguma žaislų buvo švilpukai, ant balto molio piešti įvairiaspalvėmis juostelėmis ir linijomis, žiedeliais ir taškais, apskritimais, kurie atrodė kaip gėlės. Meiliai šis žaislas vadinamas – migla.
Jos paveikslas yra elegantiškas ir dekoratyvus. Raudona, mėlyna, žalia, geltonai oranžinė spalvos labai ryškiai žaižaruoja baltame fone.

Filimonov žaislas. Nuostabiai gražūs ir įvairūs moliniai žaislai iš Filimonovo kaimo Tulos regionas. Ponios, raiteliai, žirgai, elniai, avinai, gaidžiai – suformuoja linksmą, ryškų apvalų šokį. Žaislai yra pailgų proporcijų, atrodo elegantiškai, lieknos damos plonu liemeniu puikuojasi varpelio formos sijonais ir koketiškomis skrybėlėmis; elnias su galingais ragais grakščiai ištiesė neįprastai ilgą kaklą; garsiai šuoliuojantis išdidžios pozos raitelis. Ir kiekviena figūrėlė taip pat švilpia.

Jie padengia žaislus neįprastu raštu, tai yra kintamos juostelės, taškai, apskritimai, ovalai, trikampiai; dažnai vaizduojamas šakotas „smiltelės“, švytinti „žvaigždutė" ar ryški „saulė". Paveiksle naudojamos pagrindinės spalvos geltona, raudona, žalia.

Kargopolio žaislas – Šis žaislas yra iš Archangelsko srities, iš Kargopolio.
Tema paimta iš liaudies gyvenimas. Meistrai kuria moteriškas figūrėles,

seneliai-miškininkai, artojai, akordeonininkai.Čia ir Polkanas - pasakiškas monstras,

kuriame žmogaus galva ir rankos buvo sujungtos su arklio kūnu.Čia visada yra lokys, kiti gyvūnai ir paukščiai. Žaislai yra pritūpę; jie atrodo gremėzdiški ir sunkūs
Kargopolio žaislų tapyba labai išraiškinga ir paprasta. Saulės simboliai – dideli ugniniai apskritimai, kryžiai, žiedai, grūdų motyvai, varpos ir augalų šakelės. Visi šie elementai pavaizduoti natūraliais tonais, artimais natūraliems natūraliems atspalviams – juoda, raudona, geltona, šviesiai žalia, mėlyna.

Abaševskaja žaislas kilęs iš Abaševo kaimo, Penzos regiono
Abaševskaja žaislas yra
švilpukai, vaizduojantys gyvūnus, dažnai imantpasakiška išvaizda. Figūrėlės turi pailgą kūną su trumpomis, plačiai išdėstytomis kojomis ir ilgu grakščiu kaklu. Ant mažos, kruopščiai išraižytos galvos išryškėja giliai subraižytos akys.
galvos
ožkos, elnias, avisvainikuotas lenktais, kartais daugiapakopiais ragais.
Švilpukai dažyti ryškiais emaliniais dažais -
mėlyna, žalias,raudona.Galima nudažyti atskiras detales, pavyzdžiui, ragussidabrasarbaauksas.

4 skaidrė

Žaislo tipas

Regionas

Forma

tapybos ornamentas

Pirminės spalvos

Filimonovskaja

Dymkovskaja

Kargopolskaja

Abaševskaja

Lentelė rodoma ir pildoma pagal mokinių atsakymus.

Žaislo tipas

Regionas

Forma

tapybos ornamentas

Pirminės spalvos

Filimonovskaja

Tula

Jie turi pailgas proporcijas, švelnius formos kontūrus, atrodo elegantiškai, lieknai

kintamos juostelės, taškai, apskritimai, ovalai, trikampiai;

dažnai vaizduojamas
šakotas "silkė", spinduliuojanti "žvaigždutė"

arba ryški saulė

raudona, geltona, žalia

Dymkovskaja

Kirovskaja

Figūrų forma monolitinė, siluetas išsiskiria švelniu glotnumu ir apvalumu.

Jie buvo tapyti ant balto molio su įvairiaspalvėmis juostelėmis ir linijomis, žiedais ir taškais, apskritimais, kurie atrodė kaip gėlės.

tamsiai raudona, mėlyna, žalia,

geltonai oranžinė spalva.

Kargopolskaja

Archangelskas

pritūpęs; jie atrodo gremėzdiški ir sunkūs

Saulės simboliai – dideli apskritimai, kryžiai, žiedai, grūdų motyvai, varpos ir augalų šakelės.

juoda, raudona, geltona, mėlyna,

šviesiai žalia,

Abaševskaja

Penza

Figūrėlės turi pailgą kūną su trumpomis, plačiai išdėstytomis kojomis ir ilgu grakščiu kaklu.

Trūksta dekoratyvinės dekoracijos

mėlyna, žalia, raudona Galima nudažyti atskiras detales, tokias kaip ragaisidabrasarbaauksas.

Liaudies dekoratyvinis menas mūsų šalyje yra organiška liaudies kultūros dalis. Jam būdingi poetiniai vaizdai, emocijos yra brangūs ir suprantami visiems žmonėms. Skiepija grožio pojūtį, padeda formuotis darniai išsivysčiusiai asmenybei. Remdamiesi senu menines tradicijas, dekoratyvinis menas turi teigiamos įtakos ateities žmogaus ugdymui. Meistrų iš žmonių sukurti darbai – meilės atspindys gimtoji žemė gebėjimas pamatyti ir suprasti supančio pasaulio grožį.

Pagrindinės dekoratyvinio meno atmainos

Daugelį amžių valstiečių šeimose vykusi namų gamyba, o nuo XVIII–XIX a. – amatai, tiekė miestus ir kaimus įvairiais molio, medžio ir metalo indais, margintais audiniais, keraminiais ir mediniais žaislais, kilimais ir kt. ir linksmumas ant medžio, Dymkovo figūrėlės ir švilpukai iš molio, Lukutino dažytos lako dėžutės. Kiekvienas iš šių daiktų yra liaudies meno kūrinys. dekoratyvinis menas. Medinis auksas - Khokhloma tapyba - labai domina Rusijoje ir užsienyje.

Buvo originalūs amatai Tolimieji Rytai, Rusijos šiaurė, Sibiras, Kaukazas. Metalo apdirbimas Dagestane Kubachi, keramikos tapyba Balcharoje ir medžio drožyba su sidabru Untsukul pelnė šlovę. Jame atstovaujama liaudies dekoratyvinė dailė, kurios rūšys yra labai įvairios skirtingi kampai mūsų didžiulė šalis.

Vologdos nėriniai – liaudies dekoratyvinis menas

Vologdos nėriniai Europos sostinėse išpopuliarėjo XVIII amžiaus pabaigoje. Ir mūsų laikais daugelis užsieniečių klaidingai mano, kad nėriniai Rusijoje audžiami tik Vologdoje. Tiesą sakant, „Jelets“, „Kiriši“, „Vjatka“ taip pat turi pagrindo didžiuotis savo gaminiais. Beveik visi jie turi savo unikalių savybių. Taigi, Michailovo spalvoti nėriniai yra labai įdomūs. Mūsų šalyje jie susilaukė ne mažesnio populiarumo nei Vologdos. Nepaisant to, kaip ir prieš šimtus metų, žmonės važiuoja į Vologdą ieškoti sniego baltumo stebuklo.

ažūriniai raižiniai

Ažūriniai raižiniai puošia smulkius kaulinius daiktus: dėžutes, karstus, pakabučius, seges. Liaudies dekoratyvinės dailės kūrinys – kauliniai nėriniai – taip poetiškai vadinamas ažūrinis raižinys.

Plačiausiai paplitę trys ornamentų tipai pjaustant ant kaulo:

  • Geometrinis – tiesių ir lenktų linijų rezginys.
  • Daržovių.
  • Rocaille - jūros kriauklės formos stilizacija.

Ažūrinio raižinio technika kuria kompozicijas pagal ornamentą ir siužetą. Žaliava yra paprastas karvės kaulas.

Dailiam ažūriniam raižymui atlikti reikalingi specialūs įrankiai: adatos dildės, graviruokliai, kniedės, dėlionės.

karoliukų vėrimas

Karoliukai gali didžiuotis šimtmečių istorija, kaip ir patys karoliukai. Senovės Egipto gyventojai pirmieji įvaldė sudėtingą vėrinių audimo iš mažų spalvotų stiklo rutuliukų meną, taip pat jais puošė drabužius. Tačiau karoliukų gamyba iš tiesų suklestėjo 10 amžiuje. Per ilgus metus Venecijos gyventojai kruopščiai saugojo meistriškumo paslaptis. Piniginės ir rankinės, batai, drabužiai ir kiti elegantiški daiktai buvo papuošti prabangiais karoliukais.

Kai Amerikoje pasirodė karoliukai, jie pakeitė tradicines medžiagas, kurias naudojo vietiniai gyventojai. Čia jie baigė lopšius, krepšelius, auskarus, tabako dėžutes.

tautų Tolimoji Šiaurė puošti karoliukais siuvinėti kailiniai batai, kailiniai, šiaurės elnių pakinktai, kepurės.

Batika

Batika - audinio dažymas „pasidaryk pats“ naudojant tvirtinimo mišinius. Technika paremta pastebėjimu, kad guminiai klijai, parafinas, tepami ant audinio, nepraleidžia dažų.

Yra keletas batikos atmainų – mazginė, karštoji, šiborinė, šaltoji.

Pavadinimas „batika“ yra indoneziečių kalba, o tai reiškia „piešti“, „liukas“, „uždengti lašais“.

Šį paveikslą nuo seno naudojo Indijos ir Indonezijos tautos. Batika į Europą atkeliavo XX amžiuje.

tapyba

Tapyba yra viena iš seniausių dekoratyvinio meno formų. Tai buvo neatskiriama dalis originali kultūra ir žmonių gyvenimas. Šis dekoratyvinio meno tipas yra plačiai paplitęs.

Štai keletas dažymo tipų:

  • Žostovo tapyba yra gerai žinomas rusų amatas, atsiradęs XIX amžiuje Zhostovo kaime, netoli Maskvos. Priklauso populiariausiems amatams, kuriuose kuriama rusų liaudies tapyba. Žymieji Zhostovo padėklai yra dažyti rankomis. Dažniausiai gėlių puokštės vaizduojamos juodame fone.
  • Gorodeco tapyba yra amatas, kuris atsirado devynioliktos vidurys amžiaus Gorodeco mieste. Paveikslas ryškus ir glaustas. Jos temos – žirgų figūrėlės, žanrinės scenos, gėlių raštai. Dekoruotos durys, langinės, baldai, verpimo ratai.
  • Khokhloma tapyba yra vienas iš seniausių liaudies amatų. Kilęs XVII amžiuje Khokhloma, netoli nuo Nižnij Novgorodas. Khokhloma tapyba - dekoratyvinė medinių daiktų tapyba, daroma auksiniame fone juoda, raudona, rečiau žaliai. Nupiešus piešinį, gaminys padengiamas specialia kompozicija ir tris kartus apdorojamas orkaitėje, kas leidžia išgauti unikalią medaus-auksinę spalvą. Khokhlomai tradicinės yra šermukšniai ir raudonos braškės, šakos ir gėlės. Kompozicijose dažnai pasirodo gyvūnai, žuvys, paukščiai, paverčiantys tai, kas buvo padaryta, tikru liaudies dekoratyvinės dailės kūriniu. Medinis auksas - taip dažnai vadinama Khokhloma tapyba.

Susipažinkime su įvairių daiktų darželyje naudojami rankdarbiai, skirti vaikų vystymuisi.

Dymkovo žaislas

Kirovo meistrų gaminiai žavi ryškiais raštais, nestandartinėmis proporcijomis ir formomis. Visus džiugina elegantiškos, nuostabiai dekoruotos ir išpieštos damos – franči, poniai, gaidžiai, ožkos. Pirmieji „Dymkovo“ žaislai pasirodė 1811 m. Vyatkos šventėje buvo parduodamos molinės lėlės su paveikslais. Molio žaislus gamino meistrai iš Dymkovo kaimo. Jie tai padarė su savo šeimomis.

Dabar Kirove veikia gamykla, gaminanti „Dymkovo“ žaislus.

Filimonov žaislas

Ne mažiau žinomas liaudies amatų centras Filimonovo kaime netoli Tulos, kur gimsta nuostabūs moliniai žaislai. Amatininkų sukurti žmonės ir gyvūnai išsiskiria keista forma ir puikiu išraiškingumu. Tai valstietės, ponios, kariai, karvės, raiteliai, avys. Filimonovo žaislai negali būti painiojami su kitais, nes jie turi savo unikalių savybių modeliavimo ir dažymo forma. Jie žaidžia su visomis vaivorykštės spalvomis.

Vaikas, pamatęs nestandartinės spalvos ir formos žaislą Filimonovo, pažadina kūrybiškumą.

Kargopolio žaislas

Kargopolis – senovinis miestas, kurio gyventojai jau seniai užsiima keramika. Daugiausia gamindavo indus, tačiau kai kurie meistrai užsiimdavo moliniais žaislais. Tiesa, 1930 metais žuvininkystė pateko į nuosmukį. Kargopolio dirbtuvių restauravimas įvyko 1967 m.

Kargopol žaislai atrodo griežtesni ryškių Dymkovo ir Filimonovo žaislų fone. Spalvų gama – ruda, juoda ir tamsiai žalia. Čia daug juokingų vaizdų, paprastų, bet kartu dvelkiančių šiluma ir humoru. Tai valstietės, barzdoti vyrai, lėlės su verpimo ratukais.

Gzhel patiekalai

Netoli Maskvos yra Gzhel kaimas. Nuo XIV amžiaus čia buvo praktikuojama keramika. Tarp giros gaminamų indų yra lėkštės ir žaislai, kurie dažomi rusvais ir gelsvai žaliais keramikai skirtais dažais. Dabar Gzhel gaminami porceliano gaminiai yra žinomi visame pasaulyje. To priežastis – formos ir rašto unikalumas. Gzhel porcelianas išsiskiria mėlyna tapyba baltame fone. Tiesa, mėlyna nėra vienoda. Įdėmiai įsižiūrėjus galima rasti subtiliausių atspalvių ir pustonių, sukeliančių minčių apie dangaus, upės ir ežero vandens mėlynumą. Be indų, Gželyje gaminami žaislai ir mažos skulptūros. Viskas, ką daro meistrai, stebina turinio ir formos harmonija. Tai tikras liaudies dekoratyvinės dailės kūrinys. Visi svajoja nusipirkti „Gzhel“.

Dekoratyvinis menas darželyje

Liaudies amatininkų menas – ne tik suaugusiųjų nuosavybė. Tai svarbu ir vaikams, kurie entuziastingai gali žaisti tiek su medinėmis lizdinėmis lėlėmis, tiek su moliniais Kirovo meistrų žaislais. Liaudies menas žadina vaikų susidomėjimą idėjų originalumu, vaizdingumu ir blizgesiu. Vaikams tai suprantama, nes jos turinys paprastas ir glaustas, tačiau tuo pačiu atveria vaikui jį supančio pasaulio grožį. Čia jau ne kartą gyvenime matyti pamėgti pasakų gyvūnų atvaizdai, pagaminti iš molio ar medžio, papuošalai su gėlėmis, uogomis ir lapais. Molio žaislų gamyboje dalyvaujantys meistrai savo darbus dažnai piešia ornamentais iš geometrines figūras: juostelės, žiedai, apskritimai. Šie piešiniai taip pat randa supratimą tarp vaikų. Visas molis ir mediniai amatai darželiuose yra ne tik interjero puošmena. Vadovaujama patyręs mokytojas, vaikinai atidžiai į juos žiūri, piešia ir modeliuoja pagal liaudies gaminių pavyzdžius.

Liaudies dekoratyvinis menas darželyje įsilieja į vaikų gyvenimą, suteikdamas jiems džiaugsmo, praplėsdamas akiratį, suteikdamas teigiamą įtaką meniniam skoniui. Ikimokyklinėje įstaigoje švietimo įstaigų rankdarbių turėtų būti pakankamai. Tai leidžia papuošti grupių interjerus, po kurio laiko juos atnaujinti. meno gaminiai rodomi vaikams, kai vyksta pokalbiai apie amatininkus. Visi tokie daiktai turi būti saugomi pedagogikos kabineto spintelėse. Jie turi būti nuolat papildomi ir paskirstomi tarp žuvininkystės ūkių. Mažesniems vaikams reikia įsigyti smagių, kaltų žaislų mediniai žaislai. Vaikinai vidurinė grupė Filimonovsky ir Kargopolsky labiau tinka. Vyresniems vaikams galima įsigyti visų rūšių liaudiškų žaislų, įskaitant molinius ir medinius.

Dekoratyvinis modeliavimas sąlygomis darželis numato vaikiškų patiekalų, įvairių figūrėlių kūrimą liaudiškų žaislų temomis. Be to, kovo 8-osios šventei vaikai gali pasigaminti nedideles dekoracijas lėlėms, suvenyrus mamoms, močiutėms ir seserims.

Liaudies amatų užsiėmimų įtakoje vaikai giliau ir domisi iliustracijomis rusiškų žaislų temomis, jų dalykų turtingumu, modeliavimo metu skatina vaiko vaizduotę, praturtindamas jo žinias apie jį supantį pasaulį. Pamokos naudojant daiktus kaip iliustracijas liaudies menas leisti vaikams lavinti savo protą.

Tačiau teigiamas poveikis pasiekiamas tik tuo atveju, jei vaikai sistemingai ir sistemingai supažindinami su meno ir amatų objektais. Remdamiesi įgytomis žiniomis, savo rankomis kuria dekoratyvinius darbus. Kviečiami atgaminti liaudies dekoratyvinės dailės kūrinį (bet kokį). Nuotrauka, jei paties darbelio nėra, padės vaikui įsivaizduoti, ką jis nupieš ar lipdys.

Vaikų norą užsiimti gražių daiktų kūrimu daugiausia lemia auklėtojos dėmesys šiems klausimams. Jis turi turėti informacijos apie liaudies amatus, žinoti jų atsiradimo istoriją. Jei mokytojas žinos, kokiam liaudies amatui galima priskirti tą ar kitą žaislą, ir moka įdomiai papasakoti apie meistrus, gaminančius šiuos žaislus, vaikai susidomės, turės noro būti kūrybiškiems. .

Dailė pradinėse klasėse

Liaudies dekoratyvinis menas in projekto veikla pradinukai leidžia vaikams grįžti prie liaudies kultūros ištakų, prie dvasinis paveldas. IN modernus pasaulis tautinės kultūros turtų tyrimas yra svarbiausias uždavinys moralinis ugdymas vaikų, paversdami juos savo šalies patriotais. Tautos siela įsikūnija į liaudies amatus, pabunda istorinė atmintis kartos. Neįmanoma ugdyti visavertės asmenybės, ugdyti jos moralinį potencialą, estetinį vaikų skonį, jei kalbos apie kūrybiškumą redukuojamos į abstrakčius samprotavimus. Juk amatininkų darbai – iliustracija geriausios savybės liaudies charakteris: tai pagarbos savo istorijai ir tradicijoms, meilės tėvynei apskritai ir konkrečiai vietai, kurioje gimė, kuklumo, grožio siekimo, harmonijos jausmo žadinimas.

Kaip organizuoti ugdymo procesą, kad meilė tėvynei nebūtų vien tik graži frazė, bet tikrai atitiko vidinę jaunosios kartos esmę? Ką daryti, jei nėra spektaklių, kurie aiškiai ir perkeltine prasme atskleidžia patriotizmo temą? Žinoma, šis klausimas reikalauja integruoto požiūrio. turi būti sprendžiami sistemingai.

Kad vaikas suprastų ką klausime, pamokoje siūloma svarstyti liaudies dekoratyvinės dailės kūrinį (bet kokį). Tokio darbo pavyzdys padės suprasti problemą.

Šiuolaikinė era reikalauja apeliuoti į pačias meno ištakas. Liaudies meno išsaugojimas, puoselėjimas, tradicijų plėtojimas – tokias sunkias užduotis iškelia mokytojai, auklėtojai, menininkai.

Vaizduojamasis menas vidurinėje mokykloje

Augdami vaikai vis labiau ima suprasti, kas yra liaudies dekoratyvinės dailės kūrinys. 6 klasė taip pat sistemingai nagrinėja šią problemą.

Dailės studijų 6 klasėje darbo programoje numatyti trys pagrindiniai kūrybinės veiklos tipai:

  1. Vizualinis darbas (tapyba, piešimas).
  2. Dekoratyvinis menas (ornamentai, paveikslai, aplikacijos).
  3. Aplinkinio pasaulio stebėjimas (pokalbis).

Šios veislės leidžia vaikams susipažinti su sferomis meninė kūryba. Jau pažinties metu paaiškėja, kaip glaudžiai šios sritys yra tarpusavyje susijusios ir kaip pastebimai viena kitą papildo sprendžiant programos keliamus uždavinius. Išsami analizė būtina eksponuoti kiekvieną liaudies dekoratyvinės dailės kūrinį. 6 klasė – metas lavinti meninį skonį.

Vizualieji menai mokykloje mokomi glaudžiai siejant su kitais dalykais. Jame naudojamos žinios, gautos studijuojant literatūrą, muziką, rusų kalbą, istoriją, technologijas, biologiją. Tai leidžia suprasti praktinę dailės pamokų prasmę, jų gyvybinę būtinybę. Literatūros eigoje nagrinėjama ir tokia tema kaip „Liaudies dekoratyvinės dailės kūrinys“. Rašinys (6 klasė) leidžia mokiniui parodyti dalyko žinias. Vaikai jame vertina liaudies amatininkų gaminius. Jie turi sudaryti darbų planą ir aprašyti liaudies dekoratyvinės dailės kūrinį (bet kokį). Kiekvienam plano punktui pakaks 5-6 sakinių.

Liaudies dekoratyvinis menas ir Rusija

Tiek Tatarstanas, tiek kiti Rusijos regionai buvo paveikti liaudies meno. Totorių dekoratyvinis menas yra ryškus ir daugialypis. Jo šaknys siekia senovės pagonybės laikus – VII-VIII a. Kazanės chanate ir Volgos Bulgarijoje meno raida vyko pagal islamo tradicijas. Pirmaujanti kryptis buvo įvairi.Šis modelio tipas plačiai pasireiškia įvairių tipų Totorių menas. Ornamentai puošia siuvinėjimus, medžio ir akmens raižinius, keramiką, papuošalus ir kaligrafiją. Zoomorfinis stilius buvo plačiai naudojamas Bulgarijos pagonių meistrų gaminiuose.

Rusijos dekoratyvinio meno bruožas yra masinis pobūdis. Rusijoje dekoratyvinis menas dažniausiai yra anoniminis. Gambs baldai ir Faberge papuošalai yra greičiau išimtis nei taisyklė. Neįvardinti meistrai kūrė tapybos, audimo, indų ir žaislų šedevrus. Rusijos meninė produkcija gali didžiuotis kurdama dideles vertybes įvairiose srityse.

Pirmieji įrodymai aukštas išsivystymas kalvystės ir papuošalų gamybos galima rasti tarp skitų ir genčių, gyvenusių teritorijose, besitęsiančiose nuo Juodosios jūros iki Sibiro. Čia pranašumas buvo suteiktas skitui gyvūnų stilius. Šiaurės slavai, bendravę su Skandinavijos gyventojais, į ornamentą įtraukė žmonių ir gyvūnų kūnų fragmentus, kurie įmantriai persipynę. Urale finougrų gentys gamino amuletus su lokių ir vilkų atvaizdais, iš medžio, akmens ar bronzos.

Visoje Rusijoje buvo daug ikonų tapybos dirbtuvių. Palekh mieste, Ivanovo srityje, buvo sukurtas ploniausias sklypams liaudies pasakos ir dainos ant juodo lako. Iš Senovės Bizantijos pas mus atkeliavo filigraninis vaikymosi, granuliavimo, niello menas, raižyti ažūrai ant medžio ir kaulo. XVII amžiuje dekoratyvinis menas išsivystė į išvystytą meninę produkciją. Tai Rostovo dažytas emalis, Nižnij Novgorodo raižinys ant trobelių, juodas ant sidabro Veliky Ustyuge. Liaudies dekoratyvinės dailės meistrų darbai puošė rūmus ir šventyklas.

Petro Didžiojo laikais į madą atėjo Vakarų Europos dalykai: minkšti baldai, fajansas. Nuo XVIII amžiaus veidrodžiai pradėti plačiai naudoti. M. V. Lomonosovas įvaldė stiklo, veidrodžių ir mozaikos smalt gamybos meną. Talentingi architektai XVIII ir pradžios XIXšimtmečius jie parengė dekoratyvinio interjero dekoravimo projektus. Kai kurie to laikmečio architektai pradėjo savo kūrybinis būdas iš dekoravimo darbų, pavyzdžiui, Rossi ir Voronikhin. Imperatoriškasis dvaras ir aukščiausia Rusijos aukštuomenė aprūpino privačias įmones daugybe užsakymų, kurie sugebėjo pasiekti meistriškumo aukštumas. Tokios įmonės apima Kuznecovo fajanso ir porceliano gamyklas, Popovskio porceliano gamyklą.

Liaudies meno ir liaudies amatų studijos rodo, kad labiausiai populiarėja tautodailės kūriniai geriausiu būdu paveikia ir suaugusiuosius, ir vaikus. Tai ugdo estetinį skonį, prisideda prie dvasinių poreikių atsiradimo, sukelia jausmą Nacionalinis pasididžiavimas ir žmogiškumas. Juk sukuriami nuostabūs spalvingi objektai liaudies amatininkai, žmonės, kuriuos gamta apdovanojo talentu, vaizduote ir gerumu.

vaizduojamajame mene pagal antrosios kartos federalinį valstybinį švietimo standartą tema „Senoviniai vaizdai šiuolaikiniuose liaudies žaisluose“ Pamokos tipas kombinuota pamoka Probleminės-dialoginės pamokos konstravimo technologija Pamokos tema Senoviniai vaizdai šiuolaikiniuose liaudies žaisluose Tikslas pamokos Dvasinio ir moralinio tobulėjimo formavimas; pilietiškumo ir patriotiškumo ugdymas, meilė tėvynei pagrindinių liaudies amatų studijų pavyzdžiu; ugdyti susidomėjimą menais ir amatais, atsargus požiūris prie žmonių tradicijų; mokinių meninio skonio ugdymas - mokyti įžvelgti tolimos praeities ir dabarties žaisluose vaizdinio gyvenimo perdavimo grožį ir išraiškingumą; gebėjimų naršyti savo žinių sistemoje formavimas: atskirti nauja nuo jau žinomo; įgyti naujų žinių: rasti atsakymus į klausimus naudodamiesi vadovėliu, savo gyvenimo patirtis ir pamokoje išmoktą informaciją. Pagrindiniai terminai, sąvokos Kargopol, Filimonovo, Dymkovo, žaislų gamintojas, artelis, liaudies amatas, tapyba, degtas molis Planuojamas rezultatas Asmeninis Formuoti: pagarbų požiūrį į savo krašto kultūrą ir meną holistinė pasaulėžiūra komunikacinė kompetencija bendraujant su bendraamžiais savarankiškos praktinės kūrybinės veiklos poreikis gebėjimas atlikti įsivertinimą remiantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. sėkmės edukacinėje veikloje

Mokėti pamokoje apibrėžti ir suformuluoti tikslą, dirbti pagal planą, įvertinti veiksmų atlikimo teisingumą adekvačio retrospektyvaus vertinimo lygmeniu, planuoti savo veiksmus pagal užduotį, išsakyti savo prielaidą (Reguliavimo UUD ); mokėti formuluoti savo mintis žodžiu, išklausyti ir išgirsti savo partnerį (Komunikacinė UUD) gebėti orientuotis savo žinių sistemoje: atskirti nauja nuo jau žinomo, įgyti naujų žinių: rasti atsakymus į klausimus naudojantis vadovėliu, savo gyvenimo patirtimi ir informacija, gauta per pamoką (Cognitive UUD). Dalykas Gebėti palyginti, įvertinti įvairiems meno amatams priklausančių žaislų formą, dekorą, atpažinti ir įvardyti pirmaujančių liaudies amatų žaislus; vykdyti savo meninę koncepciją, susietą su liaudies tradicijomis grįstos ekspresyvios formos kūrimu; įsisavinti pagrindinius liaudiško ornamento elementus ir konkrečiam amatui būdingą spalvinę gamą Frontalinis darbas Grupinis darbas Savarankiškas darbas Vadovėlis 5 klasei Dailė. „Dekoratyvinis ir taikomasis menas žmogaus gyvenime“, autoriai N.A. Gorjajeva, O.V. Ostrovskaja Molio žaislų pavyzdžiai (Kargopol, Filimonov, Dymkovo), lentelės su tapybos pavyzdžiais, kompiuterinis pristatymas, žaislų šablonai, dažai. Pamokos etapai Mokytojo veikla Mokinių veikla Formuojami įgūdžiai Ugdomosios veiklos motyvacija.

Tikslai: atnaujinti mokiniui keliamus reikalavimus edukacinei veiklai; sudaryti sąlygas atsirasti vidiniam mokinių poreikiui būti įtrauktam į edukacinę veiklą; sukurti teminę sistemą; patikslinti pamokos tipą ir nubrėžti ugdomosios veiklos žingsnius Žinių atnaujinimas ir individualių sunkumų taisymas bandomajame veiksme. Tikslai: Organizuoti mokinių bandomosios edukacinės veiklos įgyvendinimą. Organizuoti mokinių individualių sunkumų fiksavimą Sunkumo vietos ir priežasties nustatymas Tikslai: nustatyti sunkumo vietą Projekto, kaip išeiti iš sunkumo, kūrimas. Tikslai: Sukurti motyvaciją kurti projektą iš sunkumų. Naujų žinių atradimas Tikslai: organizuoti mokinių naujų žinių įsisavinimą

veikimo būdas su tarimu išorinėje kalboje Įtraukimas į žinių ir pakartojimų sistemą. Tikslai: Organizuoti studentų įgyvendinimą savarankiškas darbas vadovėlyje rasti informacijos pamokos tema. Savarankiškas darbas. Tikslai: organizuoti studentų savarankiško darbo naujų žinių įgyvendinimą; organizuoti savikontrolę pagal standartą, įsivertinimą Ugdomosios veiklos refleksija pamokoje. Tikslai: pataisyti naują pamokos turinį; Organizuoti mokinių savo mokymosi veiklos refleksiją ir įsivertinimą, tikrinti ir padėti mokiniams pasiruošti pamokai. užsiėmimų metu. Sveiki bičiuliai! Patikrinkite, kaip organizuotas jūsų darbo vieta, nuimkite nuo stalų viską, kas nereikalinga. Labai dažnai, už įvykių Ir už dienų šurmulio, senų laikų neprisimename, pamirštame. Nors mes labiau įpratę skristi į mėnulį, Prisiminkime rusų papročius, Prisiminkime savo senus laikus. Neatsitiktinai liaudies meno kūriniai buvo eksponuojami klasėje. Šios dienos pamokoje įtvirtinsime žinias apie liaudiškus žaislus ir apibendrinsime idėjas apie liaudies tradicijas, kurios papuoš savo gyvenimą ir suteiksime džiaugsmo kitiems žmonėms. Pamokos tema „Senoviniai vaizdai šiuolaikiniuose liaudies žaisluose“

Apsvarstykite skirtingų profesijų žaislus ir pabandykite rasti, kuo jie skiriasi vienas nuo kito. Atkreipkite dėmesį, kad visi moliniai žaislai yra apibendrintos formos, labai plastiški ir dažyti tradiciniais ornamentais. Senovinių ornamento, kuriuo dengiami žaislai, ženklų galima rasti ir siuvinėjime, ir tapyboje, ir kituose liaudies meno kūriniuose. Šiandien mes apsvarstysime tris molinių žaislų gamybos ir dažymo centrus. Ir mūsų žaislų meistrai padės mums tai išsiaiškinti. Medžiaga mokiniams Dymkovo žaislas Šis žaislas pagal kilmės vietą vadinamas "Dymkovo". Nuo Vjatkos upės kranto, ant kurio stovi Kirovo miestas, matosi už upės esanti gyvenvietė. Žiemą krosnys buvo kūrenamos, o vasarą dažnai rūko. Laisvė buvo kaip migla. Taigi jie pavadino jį - Dymkovo. Iš čia ir kilo žaislo pavadinimas. Dabar ji meiliai vadinama „dūmais“. Pradžioje buvo žaislai – švilpukai. Žmonės rinkosi pasivaikščioti, pasitikti pavasario, išvysti žiemos. Jie švilpia ir dainuoja gatvėje. Taip jie vadino pavasarį Tu paukštelis, Tu žalias, Tu skrendi virš mėlynos jūros Tu pasiimi pavasario raktus Užrakink žiemą - Atrakink vasarą. Krosnyje buvo išdegtas molinis žaislas. Tada balinama kreida, praskiesta pienu. Ir dažydavo dažais kiaušinio trynys, toks raštas: apskritimai, tiesios ir banguotos linijos, ląstelės, dėmės, taškai. Spalvos ryškios – ryškios: geltona, mėlyna, žalia, raudona, tamsiai raudona, juoda. Pažvelkime į tai. (skaidrių demonstravimas). Ką reiškia šis modelis? Saulės apskritimai yra gyvybės simbolis. Taškai, kryžiai – gyvenimo pradžia – žmogus. Kvadratai su taškais pasėtas laukas. Aikštės yra Linijos būstas – ramybė, vanduo. Daug fantastikos ir fantazijos tarp amatininkų. Pavyzdžiui, Dymkovo kalakutas nėra kalakutas, bet karštis yra paukštis.

Filimonovo žaislas O dabar pažiūrėkite į šį grožį. Pasak vietinės legendos, kaimo įkūrėjas (Ivano Rūsčiojo laikais) buvo keramikas Filimonas. Taigi Filimonovo. Taigi koks žaislo pavadinimas? Kuo šie žaislai skiriasi nuo Dymkovo žaislų? Žinoma, dažyta, ji labai drąsi. Ir kas dar? Teisingai, jie turi pailgas proporcijas. Visi gyvūnai turi stipriai pailgą kaklą. Karvės atrodo kaip žirafos, lokiai – kaip Gorynych gyvatės. Viskas apie molį. Filimonovcai tai vadina mėlynėmis dėl riebios juodos spalvos ir riebumo. Lipdant molis išdžiūsta, žaislai greitai pasidengia įtrūkimais. Turite nuolat šlapia ranka lyginti įtrūkimus, nevalingai siaurinant ir ištempiant liemenį. Po šaudymo žaislas tampa baltai rožinis. Čia ir prasideda tapyba. Taip, ne su teptuku, o su žąsies plunksna. Nuo teptuko dažai nelimpa prie švaraus molio. Kokiu raštu puošti Filimonov žaislai? Taip, dažniausiai dryžiai. Griežtos geometrinės tapybos nėra. Tai spalvotų juostelių, taškų, apskritimų, ovalų, žvaigždžių, trikampių derinys. Paveikslo detalės gali būti iššifruotos. Apskritimas – saulė, trikampis – žemė, eglutės ir daigai – augmenijos ir gyvybės simbolis. Visi raštai primena žmogaus ir gamtos ryšius. Atkreipkite dėmesį, kad visi žaislai yra švilpukai. Kur švilpukas? Teisingai, gyvūnų ir paukščių uodegoje. Tokie žaislai dažomi aniliniais dažais, sumaltais ant kiaušinio trynio. Naudojamos trys pagrindinės spalvos: raudona, geltona, mėlyna. Kartais naudojamos violetinės ir žalios spalvos. Kargopolio žaislas. Jos tėvynė yra Rusijos šiaurė. Archangelsko srities Kargopolskio rajonas. Žaislai atrodo gremėzdiški ir sunkūs. Didelė galva, su trumpos rankos ir kojos, šiek tiek suplotas veidas, pavirtęs į kastuvą valstiečiams. Žirgas - Polkanas buvo vienas mylimiausių garsios žaislų gamintojos Uljanos Babkinos įvaizdžių. Atkreipkite dėmesį, kokios gražios ir neįprastos spalvos Kargopol žaislai. Nudažyti ryškiomis arba prislopintomis spalvomis, jos išsiskiria paprastais ir aiškiais raštais. Figūrėlių paviršiuje nupiešti senoviniai saulės simboliai - dideli ugniai raudoni apskritimai, kryžiai, žiedai, taip pat varpų grūdelių ir augalų šakelių motyvai. Vaikinai, pažiūrėkime, kas vienija visus žaislus? Teisingai! Visi jie pagaminti iš molio. Kokie yra skirtumai? Raštai Forma Darbas su vadovėliu (nuo 74.)

Atidžiai apsvarstykite žaislų dažymą. Atkreipkite dėmesį į pagrindinius paveikslo elementus, skirtingų amatų meistrų naudojamas spalvas Nupieškite žaislą pagal vieną iš amatų Vaikinai! Dabar užmerkite akis ir įsivaizduokite, kad jūs ir aš esame ne klasėje, o dirbtuvėse, o jūs visi esate ne studentai, o meistrai. Pažvelkite į jūsų stalus, kuriuose yra žaislų iš molio, tačiau prieš dažydami atidžiai peržiūrėkite raštų elementus, būdingus šiam jūsų pasirinktam žaislui. Nepamirškite apie spalvų schemą. Pagalvokite, kiek spalvų dažysite pasirinktam žaislui? Kuris? Kokius tapybos elementus naudosite? Pradėti dirbti (savarankiško vaikų darbo metu skamba muzika). Baigęs, mokytojas surenka darbą, kad surengtų parodą, o vaikai skaito eilėraščius apie kiekvieną žaislą). Gerbiami ponai! Paziurek cia! Įvairūs žaislai visoms manieroms: Štai jaunos ponios ir ponai. Moterys turi raudonus skruostus ir lūpas, elegantiškas sukneles ir šiltus kailinius. Raudonplaukė karūna Jai ​​veide paraudę Ji gera, Stovi nekvėpuodama! Pažiūrėk, koks arklys

Tiesiog palieskite jį rašikliu.Jis ir jūs kartu šuoliuosite du šimtus mylių. Ir su uodega ir karčiais.Štai kaip gražu! O štai ožka Ant lieknų kojų Visas ožio grožis raguose. Jis purto galvą Pažiūrėk, koks aš! Jašadružokas Pučia ragą, Sėdi gražiai kiaulei ant nugaros! Indijos Turkija! Tu atrodai kaip krūtinė Krūtinė ne paprasta, Raudona, geltona, mėlyna! Pasakykite sau: „Man sekasi gerai, galvojau, bandžiau, padariau atradimų“. Ačiū už pamoką. Tu nuostabus! Pamokos nustatymas. Pasirengimo pamokai įsivertinimas. Mokiniai patikrina tinkamą mokyklinių prekių vietą.

Sąmoningas klausymasis Mokiniai sudaro pasirinkto amato artelių grupes. Galbūt vieno meistro pasirodymas Klausykite ir atlikite užduotis; Suformuluoja pamokoje spręstinas užduotis Sąmoningai klausykite Mokytojui vadovaujant nustato sunkumų vietą Parengti mokiniai (žaislų meistrai), informacijos paieškos metodu papildo atsakymus Žiūrėti kitų mokinių pristatymus Dalyvavimas pokalbyje Vaikai dirba poromis. Padirbėję su vadovėliu, atlieka amato raštų nustatymo testą.Mokiniai piešia žaislą, po to pristato savo gaminį mugėje, pagiria, kad norisi jį įsigyti. O pirkėjai užduoda klausimų apie žaislus. Atsakyti į mokytojo klausimus Savarankiškai fiksuoti įgytas žinias. Jie pasakoja, ką išmoko, žino, galėjo. Atlikite savęs vertinimą savaitiniame LUUD:

prasmingas veiksmas. Mokinių ugdomosios veiklos tikslo ir jos motyvo ryšio nustatymas; Savikontrolė organizuojant darbo vietą KUUD: edukacinio bendradarbiavimo su mokytoju ir bendraamžiais planavimas, gebėjimas orientuotis savo žinių sistemoje: atskirti nauja nuo jau žinomo. Gebėjimas klausytis ir suprasti kitų kalbą. Mokėti pakankamai išsamiai ir tiksliai reikšti savo mintis RUUD: tikslų siekimas (ugdomosios užduoties nustatymas remiantis to, kas jau žinoma ir kas dar nežinoma), planavimas (plano ir veiksmų sekos sudarymas) WPUD: savęs atranka ir pažinimo tikslo formavimas, žinių struktūrizavimas, gebėti formuluoti mintis žodžiu (KUUD) gebėti rasti reikalinga medžiaga, kad iš perskaityto teksto išryškėtų pagrindinis dalykas. Mokėti suformuluoti pasakojimą, palaikyti dialogą su klasės draugais Mokėti formuluoti savo mintis žodžiu (KUUD) Mokėti klausytis ir išgirsti (KUUD) Gebėti atlikti reikalingus papildymus ir koregavimus prie veiksmų metodo, jei atsiranda neatitikimų realus veiksmas ir jos produktas (RUUD) Gebėjimas įsisavinti monologinę kalbos formą (KUUD) Kognityvinis UUD (gebėti taikyti informacijos paieškos metodus, įskaitant ir kompiuterinių priemonių naudojimą) Reikalingos informacijos paieška ir atranka (PUUD) Laisva orientacija ir tekstų suvokimas moksliniai, publicistiniai stiliai (PUUD , bendrasis edukacinis uud) Semantinis skaitymas (PUUD. Bendrasis edukacinis uud)

Loginis UUD gebėti apibendrinti, analizuoti, lyginti ir klasifikuoti Veiksmų metodų atspindys, veiklos proceso ir rezultatų kontrolė ir vertinimas (PUUD, bendrojo lavinimo) Mokinių atpažinimas ir suvokimas, kas jau išmokta ir ko dar reikia būti išmoktam, asimiliacijos lygis. Mokėti įvertinti veiksmo atlikimo teisingumą adekvataus retrospektyvaus vertinimo (ALE) pamokoje. Gebėjimas įsivertinti pagal sėkmės ugdomojoje veikloje kriterijų (Asmeninis ALE)

Aktyviausias rūpestis
Bet koks darbas ir amatai -
Tai yra naujas darbas
Buvo geriau nei anksčiau.

  • edukacinis: pažintis su senoviniu liaudišku žaislu, šių vaizdų gyvybingumu šiuolaikiniame liaudiškame moliniame žaisle;
  • kuriant: ugdyti kintamos taikymo, dekoratyvinės tapybos technikos gebėjimus; pasiekti formos ir dekoro vienovę vaikiškuose žaisluose; toliau tobulinti gebėjimus dirbti kolektyviai, džiaugtis kolektyvinio darbo rezultatais. Darbo su plastikine medžiaga įgūdžių formavimas;
  • edukacinis: ugdyti meilę liaudies menui, emocinį reagavimą į žinomų liaudies amatų centrų meistrų darbus. Prisidėti prie meninio skonio formavimo.

Literatūra:

  1. L.A. Latyninas „Liaudies meno įvaizdžiai“.
  2. enciklopedinis žodynas jaunas menininkas.
  3. Žurnalas „Menas“ 1983/2.
  4. ANT. Gorjajevas „Dekoratyvinis ir taikomasis menas žmogaus gyvenime“.

Regėjimo diapazonas:

  • plakatai ir iliustracijos, vaizduojančios molinius žaislus.
  • kūrybinis darbas studentai.
  • lentelės su pagrindinių įvairių amatų liaudiškų molio žaislų tapybos elementų pavyzdžiais.

Muzikos linija:

Medžiagos:

Vedantis metodas: naujos medžiagos mokymosi pamoka su integravimo elementais; probleminio mokymo metodo rėmuose naudojamas aiškinamasis ir iliustruojamasis metodas.

Per užsiėmimus

Organizuojame laiką...

I. Žinių aktualizavimas. Motyvacija.

Yra viena nuostabi profesija, kuriai žmonės skiria visą savo gyvenimą – jie yra žaislų meistrai arba tiesiog žaislai.

Žaislų gamybos ištakos mus nukelia šimtmečius atgal.

Iš kokios medžiagos senovėje buvo gaminami žaislai?

Žaislai buvo gaminami iš medžio – lėlės, arkliukai – vežimėliai, audžiami iš šakelių, iš medžio drožlių surinkti barškučiai, beržo žievės kamuoliukai ir dėžės. Šiandien kalbėsime apie molinį liaudies žaislą. Tolimoje praeityje tai galėjo turėti religinę reikšmę. Pavyzdžiui, žinoma, kad Vjatičiai sutiko saulės dievą Jarilą giedodami molines pypkes ir išvažiavo su stebuklingais raštais ant žaislų ir skvarbiu švilpuku. piktųjų jėgų iš mirusiojo sielos.

Švilpukas – įvairiose vietose dar vadinamas antgaliu, zvimbimu, sraigė, lakštingala – yra senovinis ir vis dar populiarus žaislas Rusijoje.

II. Naujos medžiagos mokymasis.

Pažvelkite į šiuolaikinius liaudies žaislus atidžiau ir pastebėsite, kad juose gyvena tie patys vaizdai. Tai arklys, paukštis, moteris. Jie gyvena žmonių atmintimi, jų senosiomis tradicijomis.

Apsvarstykite įvairių amatų žaislus.

Pabandykite išsiaiškinti, kuo jie skiriasi vienas nuo kito.

Filimonov žaislas.

Filimonovo kaimas Tulos regione yra garsus šių žaislų gamybos centras. Filimonovo žaislai turi pailgas proporcijas, atrodo liekni ir grakščiai. Šie žaislai yra lipdyti iš balto molio su melsvu atspalviu.

Filimonovo žaislai beveik visada švilpia.

Žaislų vaizdai: aukštos, lieknos valstietės dažnai ką nors laiko rankose: vaiką ar vištą su švilpuku. Vyriškos figūrėlės didingos, ilgakojos, šiek tiek juokingos.

Whistler gyvūnai taip pat yra įvairūs: arkliai, karvės, avinai, vištos paukščiai ir keletas nematytų, fantastinių būtybių.

Spalvos: tamsiai raudona, geltona ir smaragdo žalia.

Ornamentas: kintamos vaivorykštės juostelės, eglutės, apskritimai.

Jie žaislus, kaip ir anksčiau, dažo vištienos plunksna.

Visi Filimonovo meistrai žino, kaip dirbti „Lyubota“. „Meilė“ yra tokia scena. Šokti, linksmintis, išsiaiškinti poros santykius. Kiekvienas turi savo. Mylėk juos visus kartu. Gyvenk meile!

Dymkovo žaislas.

Garsiausias molinis žaislas. Ji gimė Dymkovskaya Slobodoje netoli Kirovo miesto. Senovėje turguose vykdavo šventės - mugės, kurios buvo vadinamos „švilpų šokiu“ arba „švilpuku“. Šventės pramoga buvo moliniai žaislai – švilpukai. Valstiečiai juos lipdė iš vietinio raudonojo molio ir kūreno krosnyse.

Žaislų atvaizdai: pasipuošę dančiai, auklės – „šėryklės“ su vaikais ant rankų, veržlūs raiteliai, arkliai, svarbūs kalakutai ir kiti vaizdai.

Spalvos: geltona, mėlyna, raudona, žalia, baltas fonas ir juodos spalvos.

Ornamentas: geometrinis (apskritimai, ovalai, langeliai, juostelės, taškai).

Dymkovo žaislo išvaizda netyčia atspindi vietų, kur gimė šie nuostabūs meno kūriniai, prigimtį. Jūs nevalingai įsivaizduojate apsnigtus sniego pusnis. Šaltyje žmonių veidus puošia skaistalai. Šviečiančio sniego fone drabužių spalva skamba ypač ryškiai.

Abaševskaja žaislas.

Abaševskis švilpia – Penza pasididžiavimas. Timofejus Fiodorovičius Zotninas, amatininkas iš Abaševo kaimo, mirė 1991 m., tačiau žaislo „Abaševo“ verslas nemirė ir tęsiasi.

Žaislų vaizdai: nuostabus fantastinių gyvūnų pasaulis. Karvės, jaučiai, ožkos ir avinai – visi trumpakojai, ilgais kaklais, didžiuliais auksu ir sidabru žėrinčiais ragais.

Spalvos: raudona, mėlyna, žalia, rožinė, auksinė ir sidabrinė

Ornamentas: ryškus bruožas- svarstyklės, viena tamsi spalvų schema ir animacija virš jos.

Kas bendro tarp molio žaislų, priklausančių įvairiems meno amatams?

III. Išvados.

Niekas neprisimena, kada pirmą kartą buvo gaminami moliniai žaislai. Tačiau ir šiandien šie amatai gyvi, o nuostabus liaudies amatininkų menas jais tebegyvena. Pilką dieną ji paverčia spalvinga, vaikiškai magiška. Priekaištaujama tiems, kurie pamiršo apie laimingiausias žemiškas minutes: žinias, pakylėjantį protingą darbą, susitikimus su maloniais, draugiškais žmonėmis, prisilietimą prie gyvos būtybės – gyvūno, paukščio, žolės, lapų. Moko stebėtis pasauliu.

IV. Žinių pritaikymas.

Sukurkite savo žaislo įvaizdį iš molio ar plastilino. Galite padaryti, kad jis atrodytų kaip Abaševskaja, Filimonovskaja ar Dymkovskaja. Pabandykite padaryti žaislo formą lygiu paviršiumi, paruoštu dekoravimui.

V. Studentų darbų analizė. Namų darbai.

Atsineškite molinio žaislo dažymui reikalingas medžiagas (guašą, teptukus, PVA klijus).

Paruoštais žaislais galima papuošti mokyklos teminę parodą.


Į viršų