Sammansättning på ämnet: Mänsklighet i berättelsen Franska lektioner, Rasputin. "Analys av arbetet "Franska lektioner" av Rasputin V.G. 10 problem med arbetet med fransklektioner

Syftet med lektionen:

V.G. Rasputin

Under lektionerna

1. Organisatoriskt ögonblick.

2. Lärarens ord.

4. Meddelanden från elever.

5. Samtal om frågor.

Slutsats: Lidia Mikhailovna tar ett riskfyllt steg, leker med studenter för pengar, från mänsklig medkänsla: pojken är extremt utmattad och vägrar hjälp. Dessutom ansåg hon anmärkningsvärda förmågor hos sin elev och är redo att hjälpa dem att utvecklas på alla sätt.

Du är den kamraten, min musa,Min blodbror och till och med mammaDu lärde mig hur man skriverÄlska dig själv och tro på mirakelVar snäll mot andraTa hand om din bästa vänBli inte förolämpad av människor.Alla dessa sanningar är enklaJag visste med dig på samma nivå,Och jag vill säga: "Mästare!Du är den bästa på jorden"

Reflexion.

Moraliska problem med berättelsen av V.G. Rasputin "Franska lektioner".

Syftet med lektionen:

    att avslöja sinnesro berättelsens hjälte;

    show självbiografisk karaktär berättelsen "Franska lektioner";

    identifiera de moraliska frågor som författaren tar upp i berättelsen;

    att odla en känsla av respekt för den äldre generationen, moraliska egenskaper hos eleverna.

Utrustning: porträtt och fotografier av V. Rasputin; bokutställning; förklarande ordbok redigerad av Ozhegov; inspelning av låten "Where childhood goes".

Metodiska tekniker: samtal om frågor, ordförrådsarbete, studentmeddelanden, , lyssnar på musik, uttrycksfull läsning dikter.

Läsaren lär sig av böcker inte om livet, menkänslor. Litteratur, enligt min mening, -det är först och främst utbildning av sinnena. Och föreall vänlighet, renhet, adel.V.G. Rasputin

Under lektionerna

1. Organisatoriskt ögonblick.

2. Lärarens ord.

På förra lektionen bekantade vi oss med den underbara ryske författaren V.G. Rasputin och hans berättelse "Franska lektioner". Idag håller vi en sista lektion om studiet av hans berättelse. Under lektionen kommer vi att diskutera flera aspekter av denna berättelse: vi kommer att prata om huvudpersonens sinnestillstånd, sedan kommer vi att prata om en "extraordinär person" - en fransklärare, och vi avslutar samtalet med en diskussion om de viktigaste moraliska problemen som författaren ställer i berättelsen.

3. Lyssna på versen i sången "Var går barndomen"

Nu lyssnade vi på ett utdrag ur låten. Berätta för mig, hur påverkade barndomen arbetet med V.G. Rasputin?

4. Meddelanden från elever.

V. Rasputin skrev 1974 i tidningen Irkutsk: "Jag är säker på att en persons barndom gör honom till en författare, hans förmåga att tidig ålder att se och känna vad som sedan ger honom rätt att ta upp pennan. utbildning, böcker, livserfarenhet utbilda och stärka denna gåva i framtiden, men den bör födas i barndomen. Naturen, som kom författaren nära i barndomen, kommer till liv igen på sidorna i hans verk och talar till oss på ett unikt, rasputinskt språk. Folket i Irkutsk-territoriet blev litterära hjältar. Sannerligen, som V. Hugo sa, "början som lagts ner i en persons barndom liknar den som ristats på barken ungt träd bokstäver växer, expanderar med den, utgör en integrerad del av den. Och dessa början, i förhållande till V. Rasputin, är otänkbara utan inflytande från själva Sibirien - taigan, Angara, utan den inhemska byn, som han var en del av och som för första gången fick mig att tänka på förhållandet mellan människor; utan ett rent, okomplicerat folkspråk.

Berätta om V. Rasputins barndomsår.

V. G. Rasputin föddes den 15 mars 1937 i Irkutsk-regionen i byn Ust-Uda, som ligger på stranden av Angara. Barndomen sammanföll delvis med kriget: i första klass i Atalans grundskola framtida författare gick 1944. Och även om det inte var några strider här var livet svårt, ibland halvsvält. "Min barndom föll på kriget och de hungriga efterkrigsåren", minns författaren. – Det var inte lätt, men som jag nu förstår var det lyckligt. Så snart vi kunde gå, hoppade vi till floden och kastade våra linor i den; ännu inte blivit starkare drog de in i taigan, som började omedelbart bakom byn, plockade bär och svamp, från tidig ålder steg de i båten och tog upp årorna på egen hand ... ”Här, i Atalanka, lärt sig läsa, blev Rasputin förälskad i boken för alltid. Folkskolans bibliotek var mycket litet, bara två hyllor med böcker. ”Jag började min bekantskap med böcker med stöld. Jag och en kompis gick ofta till biblioteket en sommar. De tog fram glaset, klättrade in i rummet och tog böckerna. Sedan kom de, lämnade tillbaka det de hade läst och tog nytt, ”mindes författaren.

Efter examen från 4:e klass i Atalanka ville Rasputin fortsätta sina studier. Men skolan, som hade den femte och efterföljande klasserna, låg 50 km från hans hemby. Det var nödvändigt att flytta dit för att bo, och ensam.

Ja, Rasputins barndom var svår. Inte alla som studerar bra kan utvärdera sina egna och andras handlingar, men för Valentin Grigorievich har studier blivit ett moraliskt arbete. Varför?

Det var svårt att studera: det var nödvändigt att övervinna hungern (hans mamma gav honom bröd och potatis en gång i veckan, men de var alltid en bristvara). Rasputin gjorde allt bara samvetsgrant. "Vad fanns kvar för mig? – sen kom jag hit, jag hade inga andra ärenden här.... Jag skulle knappast ha vågat gå i skolan om jag inte hade lärt mig minst en läxa, ”mindes författaren. Hans kunskaper bedömdes endast som utmärkta, utom kanske franska (uttal gavs inte). Detta var i första hand en moralisk bedömning.

Vem tillägnades denna berättelse ("franska lektioner") och vilken plats intar den i författarens barndom?

Berättelsen "Franska lektioner" är tillägnad Anastasia Prokofievna Kopylova, mamma till hans vän och berömda dramatiker Alexander Vampilov, som arbetat i skolan hela sitt liv. Berättelsen var baserad på minnet av ett barns liv, det var enligt skribenten "en av dem som värmer även med en liten beröring av dem."

Den här historien är självbiografisk. Lidia Mikhailovna är uppkallad efter henne. (Detta är Molokova L.M.). Lidia Mikhailovna, som i berättelsen, väckte alltid i mig både förvåning och vördnad ... Hon föreföll mig som en upphöjd, nästan ojordisk varelse. Var i vår lärare att internt oberoende som skyddar mot hyckleri.

Fortfarande en ung, nyligen studerande, trodde hon inte att hon utbildade oss genom sitt eget exempel, men de handlingar som var självklara för henne blev de viktigaste lärdomarna för oss. Vänlighetslektioner.

För några år sedan bodde hon i Saransk och undervisade vid Mordovian University. När den här historien publicerades 1973 kände hon omedelbart igen sig i den, hittade Valentin Grigorievich, träffade honom flera gånger.

5. Genomförande av läxor.

Vad är ditt intryck av berättelsen, vad berörde din själ?

5. Samtal om frågor.

Innan vi diskuterar problemen som författaren ställer i berättelsen, låt oss komma ihåg dess nyckelpunkter.– Varför hamnade pojken, berättelsens hjälte, i stadsdelscentrum? ("För att studera vidare .... var jag tvungen att utrusta mig i stadsdelscentrum").- Vilka var framgångarna för berättelsens hjälte i skolan? (i alla ämnen, utom franska, behölls femmor).- Hur var det sinnesstämning pojke? ("Det var så illa för mig, bittert och äckligt! - värre än någon sjukdom.").- Vad fick pojken att spela "chika" för pengar? (Jag var sjuk, jag köpte en burk mjölk på marknaden för dessa pengar).– Hur utvecklades relationen mellan hjälten till killarna omkring honom? ("De turades om att slå mig ... det var ingen den dagen ... en person som var mer olycklig än jag").- Vilken inställning hade pojken till läraren? ("Jag var rädd och förlorad .... Hon tycktes mig vara en extraordinär person").

Slutsats: Så, killar, från era svar insåg vi att V.G själv är prototypen på huvudpersonen i berättelsen. Rasputin. Alla händelser som hände med hjälten var i författarens liv. För första gången slits den elvaårige hjälten bort från sin familj av omständigheternas vilja, han förstår att förhoppningarna från inte bara släktingar och hela byn är fästa vid honom: trots allt, enligt den enhälliga åsikten av byborna kallas han att vara " lärd man". Hjälten gör allt för att övervinna hunger och hemlängtan, för att inte svika sina landsmän. Och nu, när vi vänder oss till bilden av den franska läraren, låt oss analysera vilken roll Lydia Mikhailovna spelade i pojkens liv.

1. Vad var huvudpersonens minne av läraren? Hitta i texten en beskrivning av porträttet av Lydia Mikhailovna; vad är speciellt med det? (att läsa beskrivningen av "Lydia Mikhailovna var då ...."; "Det fanns ingen grymhet i hennes ansikte ...").

skriva ut nyckelord från texten för porträttegenskaper lärare.

2. Vilka känslor väckte pojken i Lydia Mikhailovna? (Hon behandlade honom med förståelse och sympati, uppskattade hans beslutsamhet. I detta avseende började läraren dessutom studera med hjälten i hopp om att mata honom hemma).

3. Varför bestämde sig Lidia Mikhailovna för att skicka ett paket till pojken och varför misslyckades denna idé? (Hon ville hjälpa honom, men hon fyllde paketet med "city"-produkter och gav sig därigenom bort. Pride tillät inte pojken att ta emot gåvan).

4. Lyckades läraren hitta ett sätt att hjälpa pojken utan att skada hans stolthet? (Hon erbjöd sig att spela för pengar i "väggen").

5. Förstod berättelsens hjälte omedelbart verklig anledning extra klasser och spel för pengar med din lärare?

6. Har hjälten rätt, med tanke på att läraren är en extraordinär person? (Lydia Mikhailovna är utrustad med förmågan till medkänsla och vänlighet, vilket hon led för, efter att ha förlorat sitt jobb).

Slutsats: Lidia Mikhailovna tar ett riskfyllt steg, leker med elever för pengar, av mänsklig medkänsla: pojken är extremt utmattad och vägrar hjälp. Dessutom ansåg hon enastående förmågor hos sin elev och är redo att hjälpa dem att utvecklas på alla sätt.

En epigraf till lektionen är skriven på tavlan: "Reader ...". Och vilka känslor väcker berättelsen "Franska lektioner"? (Vänlighet och medkänsla).

Vad tycker du om Lydia Mikhailovnas handling? (barns åsikt).

Idag har vi pratat mycket om moral. Vad är "moral"? Låt oss ta reda på värdet av detta förklarande ordbok S. Ozhegova.

Att spela om pengar med sin elev, Lidia Mikhailovna, begick ur pedagogisk synvinkel en omoralisk handling. "Men vad ligger bakom denna handling?" frågar författaren. När hon såg att hennes elev var undernärd under de hungriga efterkrigsåren försökte hon hjälpa honom: under täckmantel av ytterligare klasser bjöd hon hem honom för att mata honom, skickade ett paket, som från hans mor. Men pojken vägrade allt. Och läraren bestämmer sig för att spela med eleven för pengar och spela tillsammans med honom. Hon fuskar, men är glad för att hon lyckas.

Så, vilka lärdomar skriver Rasputin om i berättelsen "Franska lektioner"? (Detta var inte bara lektioner franska men vänlighet och uppriktig generositet, uppmärksam och känslig attityd mot varandra, ointresse).

Vilka egenskaper bör en lärare ha enligt dig?- förståelse; - filantropi; - lyhördhet; - mänskligheten;- vänlighet; - rättvisa; - ärlighet; - medkänsla.

Du har angett alla de egenskaper som finns hos varje lärare. Många sånger, berättelser, dikter ägnas åt lärare.Jag vill lämna ett minne av mig självHär är raderna tillägnad dig:Du är den kamraten, min musa,Min blodbror och till och med mammaDet är lätt att gå med dig genom livet:Du lärde mig hur man skriverÄlska dig själv och tro på mirakelVar snäll mot andraTa hand om din bästa vänBli inte förolämpad av människor.Alla dessa sanningar är enklaJag visste med dig på samma nivå,Och jag vill säga: "Mästare!Du är den bästa på jorden"

Slutsats: Franskläraren visade genom sitt exempel att det finns vänlighet, lyhördhet, kärlek i världen. Dessa är andliga värden. Låt oss titta på inledningen till berättelsen. Det uttrycker en vuxens tankar, hans andliga minne. Han kallade "franska lektioner" "lektioner av vänlighet." V.G. Rasputin talar om "vänlighetens lagar": riktigt bra kräver ingen belöning, söker inte direkt avkastning, den är ointresserad. Bra har förmågan att sprida sig, att överföras från person till person. Jag hoppas att vänlighet och medkänsla spelar en stor roll i en människas liv och att ni alltid kommer att vara snälla, redo att hjälpa varandra när som helst.

7. Sammanfattning. Elevbedömning.

Reflexion.

1. Har något förändrats i ditt liv sedan du läste berättelsen?

2. Har du blivit snällare mot människor?

3. Har du lärt dig att uppskatta vad som händer i ditt liv?

8. Läxor. Skriv en miniuppsats om ett av ämnena "Lärare XXI", "Min favoritlärare".

Storlek: px

Starta intryck från sidan:

transkript

1 Ämne 59. Moraliska frågor i Valentin Rasputins berättelse "Franska lektioner" Utan att veta något om författarens barndom är det omöjligt att förstå hans verk. Huvudpersonen i den självbiografiska berättelsen "Franska lektioner" är en elvaårig pojke som kommer från byn till regioncentret för att studera. Tiden för byn var särskilt svår: efter kriget, hungrig. Huvudpersonen börjar spela om pengar med det enda syftet att köpa en "burk mjölk". Lidia Mikhailovna, en fransklärare på skolan, förstod varför hennes elev tog ett sådant steg. Ser att huvudkaraktär vägrar att ta emot hjälp från henne, började hon själv spela med honom för pengar, försökte säkerställa hans vinster och på så sätt rädda honom från sjukdom och hunger. Berättelsen ställer en rad frågor till läsaren. Har Lydia Mikhailovna rätt när hon spelar med sin elev för pengar? Vilka lärdomar fick huvudpersonen av att kommunicera med läraren? Är det alltid möjligt att entydigt bedöma en persons handlingar? Valentin Rasputin trodde att läsning inte betyder att bara skumma igenom sidorna, utan det innebär att tränga in i sakers väsen. Enligt honom "måste läsaren själv delta i händelser, ha sin egen inställning till dem ..." Han talade om att läsa så här: "Läsaren lär sig av böcker inte om livet, utan om känslor. Litteratur är enligt min mening först och främst utbildning av känslor. Och framför allt vänlighet, renhet, tacksamhet.

2 Och vad lärde V. G. Rasputins berättelse "Franska lektioner" dig? Tänk på detta när du svarar på frågor under lektionen. Välj din rutt. Den första vägen Bilden av en lärare som en symbol för mänsklig lyhördhet (baserad på berättelsen om V. G. Rasputin "Franska lektioner"). Den andra vägen Lessons of kindness (enligt berättelsen om V. G. Rasputin "Franska lektioner").

3 ROUTE 1 Hoppa till slutet av VG Rasputins berättelse "Franska lektioner" (Resurs 1). Slutför uppgifterna 1 och 2, skriv ner svaren i en anteckningsbok. Uppgift 1 Läs del 7. Hur har huvudpersonens inställning till det franska språket förändrats efter hans klasser med Lydia Mikhailovna? 1) Uttal gavs fortfarande inte till hjälten, och han gillade inte detta ämne 2) Han började uttala friare franska ord och kände sig intresserad av språket 3) Av ambition bestämde han sig för att göra framsteg i språket, vilket var svårt för honom. Skriv ner två rätta siffror. Läs hjältens resonemang: "Vi kom inte ihåg paketet, men för säkerhets skull var jag på min vakt. Man vet aldrig vad Lidia Mikhailovna kommer att ta sig an? Jag visste av egen erfarenhet: när något inte fungerar kommer du att göra allt för att få det att fungera, du kommer inte bara ge upp.” Var hans rädsla berättigad? 1) Nej, läraren hittade inte på något annat för att hjälpa pojken att överleva de hungriga tiderna. Hon fokuserade på hans träning, resignerade med att han är väldigt stolt och det finns inget sätt att hjälpa honom med matvaror. 2) Ja, Lidia Mikhailovna tog verkligen en avvaktande attityd. Efter att ha väntat på att pojken skulle vänja sig helt vid hennes hus kom hon på nytt sätt hjälp honom.

4 Hur reagerade huvudpersonen på ett nytt försök Lidia Mikhailovna att sätta honom vid bordet? 1) gick motvilligt med 2) var orubblig. Lidia Mikhailovna föreslog att huvudpersonen skulle spela för pengar eftersom: 1) hon inte visste något annat sätt att få pojken att ta pengar för mat 2) hon bestämde sig för att minnas sin barndom (det var sedan att hon spelade för pengar i "väggen" eller "zameryashki") 3) hon ville lägga till variation i sitt liv, eftersom hon var en hänsynslös, snabbt bortförd person. Titta på fragmenten markerade med färg. Vilken av dem representerar hjältens interna monolog (där han reflekterar över den aktuella situationen, som om han pratade med sig själv)? Dessa är fragmenten markerade: 1) i gult 2) blå färg Huvudpersonen trodde att han kunde ta pengarna han vann från läraren, eftersom han: a) spenderade dessa pengar bara på mat b) trodde att dessa pengar var ärligt vunna 1) både a och b är sanna 2) bara a är sant 3) bara sant b

5 Läs del 8. Lidia Mikhailovna tvingades lämna för att: 1) hon agerade opedagogiskt och fick sparken från skolan 2) hon verkligen ville tillbaka till Kuban. Vad tror du: spela om pengar med sin elev, den unga läraren: 1 ) tänkte inte på hur fel hon gör och vilka konsekvenser detta kan leda till 2) gick medvetet för att bryta mot reglerna, eftersom detta var det enda sättet att hjälpa en elev som svälter, men var för stolt för att ta emot hjälp Vilken åsikt gör håller du med? 1) Slutet på berättelsen är pessimistiskt: Lidia Mikhailovna gick, och huvudpersonen såg henne aldrig igen. 2) Slutet på berättelsen är optimistiskt: Lidia Mikhailovna gick, men en dag fick pojken ett paket innehållande makaroner och "tre röda äpplen". Således framhåller författaren att den interna kopplingen mellan karaktärerna inte avbröts, trots de stora avstånden som skilde dem åt.

6 V. G. Rasputins berättelse "Franska lektioner" är tillägnad Anastasia Prokopyevna Kopylova, mamma till en annan sibirisk författare A. Vampilov, som var lärare, oroade sig alltid för sina elever och tog hand om dem. Genom att skapa denna dedikation ville författaren: 1) berätta om specifik person till en lärare som arbetar i en sibirisk skola 2) för att visa hur stor en lärares roll kan vara i ett barns öde Hur förstår du titeln på berättelsen? "Franska lektioner" för huvudpersonen i berättelsen är: a) Franska klasser, under vilka pojken trodde på sig själv och kände att han kunde bemästra ett svårt språk b) lektioner om vänlighet, vänskap, stöd, som presenterades för honom av en ung lärare som inte var rädd för att kränka skolregler att hitta ett sätt att hjälpa din elev utan att skada hans stolthet och självkänsla 1) bara a är sant 2) bara b är sant 3) både a och b är sant

7 Uppgift 2 Gå till fragmentet långfilm"Franska lektioner". Fragment 1 (Resurs 2). Genom att bjuda in en student till sitt hus, Lidia Mikhailovna: a) gör allt så att pojken blir bekväm, känner sig fri, därför pratar hon med honom, försöker prata med honom b) vet att den här eleven behöver öva på uttal, men han kommer inte att bli det kan prata direkt, så väldigt blyg, så han bjuder in honom att lyssna på skivan franskt tal c) försöker liksom förresten för företaget att mata pojken, eftersom han vet att han svälter 1) bara b är sant 2) bara c är sant 3) bara b och c är sant 4) både a och b och c är sanna när man besöker läraren, berättelsens hjälte: a) känner sig väldigt begränsad (sitter på kanten av stolen), men försöker uppfylla lärarens uppgift: lyssnar på inspelningen, upprepar han franska ord b) trots stelheten och tungan som har gripit honom, vägrar mycket resolut äta middag med läraren 1) bara a är sant 2) bara b är sant 3) både a och b är sant

8 Tror du att i detta fragment av filmen: 1) Lidia Mikhailovna gjorde inte tillräckliga ansträngningar för att övertala pojken att äta middag 2) läraren var mycket övertygande, hon försökte på ett sådant sätt bjuda in hjälten på middag så som för att inte skada sin stolthet på något sätt 3) berättelsens hjälte stannade inte på middag eftersom han var mycket blyg; han hade kunnat stanna om han blivit övertalad 4) pojken uppträder, trots sin blyghet, mycket resolut; det framgår tydligt av hans beteende att han inte under några omständigheter kommer att stanna på middag Skriv ner två korrekta siffror. Gå till rutttestformuläret. Överför svaren på uppgifterna 1 och 2 från anteckningsboken till rutttestformuläret. Gör dig redo för diskussionen.

9 ROUTE 2 Hoppa till slutet av VG Rasputins berättelse "Franska lektioner" (Resurs 1). Slutför uppgifterna 1 och 2, skriv ner svaren i en anteckningsbok. Uppgift 1 Läs del 7. En tid efter händelsen med paketet kände huvudpersonen att Lidia Mikhailovna koncentrerade all sin kraft på: 1) fortfarande hitta ett sätt att mata honom 2) på allvar lära honom franska franska efter lektionerna med Lidia Mikhailovna ? 1) Uttal gavs fortfarande inte till hjälten, och han gillade inte detta ämne 2) Han började uttala franska ord mer flytande och kände ett intresse för språket 3) Av ambition bestämde han sig för att göra framsteg på ett språk som var svårt för honom Skriv ner två rätta siffror.

10 Läs hjältens resonemang: ”Vi nämnde inte paketet, men för säkerhets skull höll jag min vakt. Man vet aldrig vad Lidia Mikhailovna kommer att ta sig an? Jag visste av egen erfarenhet: när något inte fungerar kommer du att göra allt för att få det att fungera, du kommer inte bara ge upp.” Var hans rädsla berättigad? 1) Nej, läraren hittade inte på något annat för att hjälpa pojken att överleva de hungriga tiderna. Hon fokuserade på hans träning, resignerade med att han är väldigt stolt och det finns inget sätt att hjälpa honom med matvaror. 2) Ja, Lidia Mikhailovna tog verkligen en avvaktande attityd. Efter att ha väntat på att pojken skulle bosätta sig helt i hennes hem, kom hon på ett nytt sätt att hjälpa honom. Lidia Mikhailovna föreslog att huvudpersonen skulle spela för pengar eftersom: 1) hon inte visste något annat sätt att få pojken att ta pengar för mat 2) hon bestämde sig för att minnas sin barndom (det var då hon spelade för pengar i " väggar" eller "zameryashki") 3) hon ville skapa variation i ditt liv, eftersom hon var en hasardspelande person som var snabbt beroende. Titta på fragmenten markerade med färg. Vilken av dem representerar hjältens interna monolog (där han reflekterar över den aktuella situationen, som om han pratade med sig själv)? Dessa är fragmenten markerade: 1) i gult 2) i blått

11 Lyckades Lidia Mikhailovna omedelbart övertyga pojken om att hon inte förlorade mot honom med flit? 1) Ja, han misstänkte inte ens att läraren försökte se till att han vann 2) Nej, inte direkt; hon var till och med tvungen att låtsas att hon var otrogen, för hon ville verkligen vinna. Huvudpersonen trodde att han kunde ta pengarna som vunnits från läraren, eftersom han: a) spenderade dessa pengar bara på mat b) trodde att dessa pengar var vunna ärligt talat 1) både a och b är sant 2) bara a är sant 3) bara b är sant Läs del 8. Lidia Mikhailovna tvingades lämna för att: 1) hon agerade opedagogiskt och fick sparken från skolan 2) hon verkligen ville tillbaka till Kuban Vad tycker du: spela om pengar med sin elev, en ung lärare: 1) tänkte inte på hur fel hon gjorde och vilka konsekvenser det kunde leda till 2) gick medvetet till att bryta mot reglerna, eftersom detta var enda sättet att hjälpa en elev som svälter, men som är för stolt för att ta emot hjälp

12 Vilken åsikt håller du med om? 1) Slutet på berättelsen är pessimistiskt: Lidia Mikhailovna gick, och huvudpersonen såg henne aldrig igen. 2) Slutet på berättelsen är optimistiskt: Lidia Mikhailovna gick, men en dag fick pojken ett paket innehållande makaroner och "tre röda äpplen". Således framhåller författaren att den interna kopplingen mellan karaktärerna inte avbröts, trots de stora avstånden som skilde dem åt. Berättelsen om V. G. Rasputin "Franska lektioner" är tillägnad Anastasia Prokopievna Kopylova, mamma till en annan sibirisk författare A. Vampilov, som var lärare, alltid orolig för sina elever och tog hand om dem. Genom att skapa denna dedikation ville författaren: 1) berätta för en lärare som arbetar i en sibirisk skola om en viss person 2) visa hur stor en lärares roll i ett barns öde kan vara. Hur förstår du titeln på berättelse? "Franska lektioner" för huvudpersonen i berättelsen är: a) Franska klasser, under vilka pojken trodde på sig själv och kände att han kunde bemästra ett svårt språk b) lektioner om vänlighet, vänskap, stöd, som presenterades för honom av en ung lärare som inte var rädd för att bryta mot skolans regler för att hitta ett sätt att hjälpa din elev utan att skada hans stolthet och självkänsla 1) bara a är sant 2) bara b är sant 3) både a och b är sant

13 Uppgift 2 Gå till fragmentet av långfilmen "Franska lektioner". Fragment 2 (Resurs 2). Att lämna tillbaka paketet till Lidia Mikhailovna, pojken: 1) känner sig tvungen, skäms över att prata med läraren 2) beter sig mycket resolut, döljer inte sin indignation I det här avsnittet: 1) pratar läraren och eleven som en vuxen och en barn: Lidia Mikhailovna försöker förklara för eleven varför hon gav honom paketet, varför han skulle ta det och varför hon inte kunde gissa att det inte fanns någon pasta i byn på grund av det hårda klimatet, inte ens äpplen växer och eftersom av fattigdom och avstånd från staden, det finns ingen pasta, och Lidia Mikhailovna, med erfarenhet av att bo i en stad i söder

14 Tror du att i detta fragment av filmen: 1) Lidia Mikhailovna gjorde inte tillräckliga ansträngningar för att övertala pojken att ta mat 2) läraren var mycket övertygande, försökte övertala hjälten utan att skada hans stolthet 3) hjälten från historien tog inte paketet eftersom han var mycket blyg; han kunde ta henne om han fortfarande var övertalad 4) pojken uppträder, trots sin blyghet, mycket resolut; det framgår tydligt av hans beteende att han inte kommer att gå med på att ta produkterna under några omständigheter Skriv ner två korrekta siffror. Gå till rutttestformuläret. Överför svaren på uppgifterna 1 och 2 från anteckningsboken till rutttestformuläret. Gör dig redo för diskussionen.

15 Material för diskussion Låt representanterna för Route 1 förklara varför författaren tillägnade berättelsen "Franska lektioner" till Anastasia Prokopyevna Kopylova. Låt representanterna för Route 2 berätta varför Lidia Mikhailovna föreslog att hennes student skulle spela "vägg" eller "slot" för pengar. Hur kan du utvärdera en lärares beteende? Vilka moraliska frågor tar författaren upp i berättelsen? Som moraliskt val ständigt var tvungen att göra historiens hjälte? Vilken konflikt moraliska värderingar Lidia Mikhailovna var orolig, och vilket val gjorde hon? Gå till filmklippet "Franska lektioner". Fragment 3 (Resurs 3). Stämde din idé om Lidia Mikhailovna och huvudpersonen hur de visas i filmen? Hur slutar filmen? Vad är meningen med hans sista skott?

16 Styckeslutsatser MODUL 1 Valentin Rasputin tillägnade sin berättelse till Anastasia Prokopievna Kopylova, som var lärare, alltid orolig för sina elever och brydde sig om dem och ville visa hur stor en lärares roll i ett barns öde kan vara. Titeln på berättelsen "Franska lektioner" ska förstås inte bara bokstavligt. Det var inte bara franska lektioner, under vilka pojken trodde på sig själv och kände att han kunde bemästra detta svåra språk. Det här är också en berättelse om lektionerna av vänlighet, vänskap, stöd som en ung lärare gav honom. Hon var inte rädd för att bryta mot skolreglerna för att hjälpa sin elev i en svår situation. livssituation utan att kompromissa med hans självkänsla. Efter att ha begått en icke-pedagogisk handling tvingades Lidia Mikhailovna att lämna, men trots detta avbröts inte den interna kopplingen mellan karaktärerna. Gå till "Svarsformulär 1" för det slutliga testet. Läs frågorna i del A av slutprovet. Skriv in dina svar direkt i formuläret, utan att använda ett anteckningsblock.

17 SLUTPROV 59. MORALISKA FRÅGOR I VG RASPUTINS BERÄTTELSE "FRANSKE LEKTIONER" Del A När du slutför uppgifter A1 A5, sätt en prick i cellen, vars nummer motsvarar numret på svaret du har valt. A1 Berättelsen om V. G. Rasputin "Franska lektioner" är tillägnad: 1) Lydia Mikhailovna, lärare i franska 2) huvudpersonens mor 3) läraren Anastasia Prokopievna Kopylova, mor till den sibiriska författaren A. Vampilov 4) alla lärare i Sibirien A2 Efter att ha skrivit en sådan dedikation ville Valentin Rasputin: 1) visa hur stor en lärares roll kan vara i ett barns öde 2) prata om en specifik lärare 3) visa svårigheterna med en lärares arbete 4) prata om sibiriska skolor Lydia Mikhailovna? 1) Åt upp hela innehållet i paketet eftersom han svälter 2) Lämnade tillbaka paketet eftersom han var för stolt för att ta det 3) Informerade rektorn om vad som hade hänt, eftersom han var upprörd över lärarens handling 4) Delade mat lika mellan sig själv och de andra killarna, för jag ville vara vän med dem

18 A4 A5 Läs tre påståenden: a) Lidia Mikhailovna ansträngde sig inte tillräckligt för att övertala pojken att ta emot hjälp från henne. b) Läraren var mycket övertygande, hon försökte hjälpa hjälten utan att skada hans stolthet. c) Pojken uppträder, trots sin blyghet, mycket resolut; det framgår tydligt av hans beteende att han inte kommer att gå med på att acceptera produkter från Lidia Mikhailovna under några omständigheter 1) endast a är sant 2) endast b är sant 3) endast c är sant 4) endast b och c är korrekta Hur kan du förstå berättelsens titel? "Franska lektioner" för huvudpersonen är: a) Franska klasser, under vilka pojken trodde på sig själv och kände att han kunde bemästra ett svårt språk b) lektioner av vänlighet, vänskap, stöd som en ung lärare gav honom, som inte var rädd för att bryta mot skolans regler för att hjälpa din elev utan att inkräkta på hans stolthet och självkänsla 1) bara a är sant 2) bara b är sant 3) båda alternativen är korrekta 4) båda alternativen är inte korrekta Gå till "Svarsformulär 2" för det slutliga testet. Läs frågorna i del B i slutprovet. Skriv in dina svar direkt i formuläret, utan att använda ett anteckningsblock.

19 Del B När du slutför uppgifter B1 Q2, skriv ditt svar bredvid uppgiftsnumret. Svaret måste vara en sekvens av siffror och (eller) bokstäver utan mellanslag eller skiljetecken. F1 Vad tycker du: när en ung lärare spelade med sin elev: 1) tänkte inte på hur fel hon gjorde och vilka konsekvenser det kunde leda till 2) gick medvetet för att bryta mot reglerna, eftersom det var det enda sättet att hjälpa studenten, som svälter, men var för stolt för att ta emot hjälp B2 Vem äger idén: ”Litteratur, enligt min mening, är i första hand utbildning av känslor. Och framför allt vänlighet, renhet, tacksamhet”? Skriv författarens efternamn nominativ fall. Gå till "Svarsformulär 3" för det slutliga testet. Läs frågorna i del C i slutprovet. Skriv in dina svar direkt i formuläret, utan att använda ett anteckningsblock.

20 Del C När du utför uppgifter C1 C2 skriv ner ett kort svar. C1 C2 Varför vägrar pojkens hjälte så envist all hjälp som läraren erbjuder honom? Skriv kort. Tror du att Lidia Mikhailovna ångrade sin handling, på grund av vilken hon var tvungen att lämna skolan? Förklara kort din synpunkt.


Kommunal gemenskap läroanstalt"Genomsnitt grundskola 2 Michurinsk "Litteraturlektion i 6:e klass på ämnet:" moraliska lärdomar V. Rasputin (baserad på berättelsen "Franska lektioner").

Ämne 49. M. Gorkij. Berättelsen "Chelkash". Chelkash och Gavrila. Jämförande egenskaper hos hjältarna Idag kommer vi att bekanta oss med historien om författaren av det tjugonde århundradet Maxim Gorky "Chelkash". I berättelsens titel

KOMMUNAL BUDGET ALLMÄN UTBILDNINGSINSTITUTET "KULESHOVSKAYA GRUNDLÄGGANDE SKOLAN" UTVECKLING (litteraturlektion i årskurs 6) Tema "V.G.Rasputin. "Franska lektioner". Vänlighetslektioner

Ämne 35. N. V. Gogol "Generalinspektören". Vad handlar pjäsen om? Idag kommer vi att summera resultaten av studien av Gogols komedi. I tidigare lektioner diskuterade vi sådana funktioner i pjäsen "Regeringsinspektören" som: frånvaron av en positiv

Ämne 59. E. Schwartz "Den nakna kungen". gammal saganytt sätt Idag i lektionen kommer du att bekanta dig med den underbara berättaren från 1900-talet, Yevgeny Lvovich Schwartz, och hans sagospel "Den nakna kungen". Detta

Ämne 54. A. T. Tvardovsky "Vasily Terkin". Bekantskap med hjälten Idag i lektionen kommer vi att bekanta oss med ett fantastiskt verk och det är inte mindre fantastisk hjälte. När allt kommer omkring, inte så ofta författaren och hans hjälte kan

Routing lektion F.I.O. lärare Yulia Davidovna Feigelson Klass: 6 Ämne Litteratur Lektionens tema: En lektion för livet (Valentin Rasputin "Franska lektioner". Sista lektionen) Plats och roll

Ämne 56. A. Tvardovsky "Vasily Terkin". Förberedelser för en uppsats av typen "avsnittsanalys" Vi avslutar traditionellt vårt samtal om den unika dikten av Alexander Trifonovich Tvardovsky med en uppsats. För sådan

Ämne 25. Förberedelse för att skriva en uppsats baserad på romanen av A. S. Pushkin "Dubrovsky" om ett valt ämne

Bilden av huvudpersonen i berättelsen om V. G. Rasputin "Franska lektioner". Bestämma ämnet för lektionen Årskurs 6 (arbeta i 3 grupper) Lektionens gång Du hemma för den här lektionen läste helt berättelsen om V. G. Rasputin “Lektioner

MBDOU " Dagis 42» G.Syktyvkar Sammanställd av Kukolshchikova O.A. Mästarklass för föräldrar "Lära barn att återberätta" Tal är en av de viktiga ledarna i ett barns utveckling. Tack vare modersmål bebis kommer in

Utveckling av en öppen litteraturlektion i 6:e klass på ämnet "Moraliska problem med berättelsen om V.G. Rasputin "Franska lektioner".

Distrikt/kommun MINISTERU EDUCAŢIEI A REPUBICII MODOVA AGENŢIA NAŢIONAĂ PENTRU CURRICUUM ŞI EVAUARE Residence läroanstalt Efternamn, elevens namn RUSSISKA SPRÅK OCH LITTERATUR PRELIMINÄRT TEST

Att hjälpa uppsatsförfattare om Unified State Examination Support system av uppsatsen Flera användbara tips 1. Huvudförutsättningen för att lyckas i denna del av tentamen är en tydlig kunskap om kraven för att skriva en uppsats. 2. Samvetsgrann

speciellt barn i samtida litteratur(Baserat på romanen "Blue Rain" av R. Elf) Koncept: Ett speciellt barn är en organisk del moderna samhället Arbetsuppgifter: Pedagogiskt: att lära ut att karakterisera det konstnärligas hjältar

Ämne 58. Kommenterad läsning av Valentin Rasputins berättelse "Franska lektioner" (fortsättning) V. Rasputins berättelse "Franska lektioner" är självbiografisk. Kom ihåg vilka fakta om författarens biografi som hittades

V. G. Rasputin "Franska lektioner". Litteraturlektion i 6:e klass Rasputin Valentin Grigorievich (f. 1937), prosaförfattare. Född den 15 mars i byn Ust-Uda, Irkutsk-regionen, i en bondefamilj. Efter skolan kom han in

Litteraturlektion i 6:e klass baserad på berättelsen om V. G. Rasputin "Franska lektioner" Lärare: Korepova Irina Alexandrovna Lektionsämne: "Vår rikedom finns i andligt minne" Typ av lektion: lektion "upptäckt av ny kunskap" Syfte

MODUL 1 29. Utrikespolitik Ryssland på 1880-talet och början av 1890-talet Efter det rysk-turkiska kriget 1877-1878 var den ryska diplomatins ansträngningar inriktade på att upprätthålla fred och

MODUL 1 Ämne 33. NV Gogol "Inspektör". Gorodnichiy och Khlestakov: " hägring intriger» Komedi På förra lektionen bekantade vi oss med apparaten länsstad, med oro för tjänstemän som fick

Låt oss prata om gott uppförande." Mål: att ge en uppfattning om vad utbildning är, vad det innebär att vara utbildad. Uppgifter: Pedagogiskt: att odla utbildade människor ur barn. Pedagogiskt: lär dig att göra det själv

VIRTUELL UTSTÄLLNING VALENTIN RASPUTIN "SINGER OF THE VILLAGE" FÖRBEREDD: BUYVIDOVICH A.V. Den 14 mars 2015 gick Valentin Rasputin bort. En av få skapare för vilka Ryssland inte bara var ett geografiskt område

Valentin Rasputin föddes den 15 mars 1937 i Irkutsk-regionen, i byn Ust-Uda, som ligger på stranden av Angara, tre hundra kilometer från Irkutsk. Ros Valentin i byn Atalanka. Gick till skolan kl

Sammanfattning av en talutvecklingslektion om ämnet: Mål: 1. Utbildning: "Arbeta med en sluten bild" för att lära sig känna igen innehållet i en sluten bild med hjälp av en logiskt strukturerad serie frågor; aktivera tal

Offentlig lektion i 7:e klass på ämnet "Emotionell skönhet hos berättelsens hjältar av V.P. Astafiev "Ett fotografi där jag inte är" med hjälp av teknik probleminlärning. Leds av Shtanchaeva A.A. - lärare i ryska

Tips till föräldrar som vill hjälpa sina barn med läxor Föräldrar försöker alltid hjälpa sina barn med sina läxor. Denna hjälp sträcker sig från individuella korta förklaringar

Kommunal budget utbildningsinstitution "Secondary school 32" Tema "Reglering universell lärandeaktiviteter vid lektionerna i det ryska språket och litteraturen "Tal av I. V. Vorobieva,

0132 FamilyLife Today Radio Transcript Referenser till konferenser, resurser eller andra specialerbjudanden kan vara föråldrade. Om dina vuxna barn Dag 4 av 5 Gäst: Dennis och Barbara Rainey From

Världshälsoorganisationen Utbildning i samhället för personer med mentala och fysiska begränsningar på 6 îáèés, och det finns en bra sak.

Genom att följa dessa regler blir det lättare för dig att förstå hur du får tillbaka din flickvän verni-devushku.ru Page 1 Var ska du börja? Du har två vägar du kan ta: 1. Lämna allt som det är – och hoppas

1 januari 1 nyår Vad förväntar du dig av det kommande året? Vilka mål sätter du upp för dig själv, vilka planer och önskningar har du? Vad förväntar du dig av den magiska dagboken? 8 Mitt mål är att hjälpa dig att förvärva det viktigaste magiska

EXEMPEL PÅ UPPGIFTER NIVÅER A1-A2 Välj rätt form: Min vän är född och uppvuxen i Moskva. Det här är barndomens och ungdomens stad. A) din B) vårt; B) dem; D) honom; E) dina Mina föräldrar bodde i Ryssland. De vet väl.

LEKTION 4A ÄMNE: PRIVAT SAMTAL LEKTIONENS MÅL: ATT FÖRKLARA FÖR BARNEN ATT BÖN ÄR ETT TAL TILL GUD. BERÄTTA VAD BÖNNER ÄR, VIKTIGHETEN AV BÖN. LÄR DEM ATT BÖN TILL GUD. INTRODUCERA BARN

Lektionsplanering. Syfte: att skapa förutsättningar för utvecklingsarbete moraliska egenskaper personlighet, begreppet "artighet" när man arbetar med konstnärlig text. Uppgifter: visa barn att ämnet togs upp av författaren

SLUTARBETE 1 OM LÄSNING FÖR ÅK 3 (läsåret 2012/2013) Alternativ 2 Skolklass 3 Efternamn, förnamn INSTRUKTIONER FÖR ELEVER Nu ska du göra läsarbetet. Först måste du läsa texten

Regler för hantering av böcker. 1) Ta bara en bok med rena händer. 2) Slå in boken, lägg ett bokmärke i den. 3) Vänd sidorna i det övre högra hörnet. 4) Böj inte boken när du läser. 5) Gör inte det

I.A. Alekseeva I.G. Novoselsky HUR MAN HÖR ETT BARN 2 I.A. Alekseeva I.G. Novoselsky HUR MAN HÖR ETT BARN 2 Moskva 2012 Manualen är avsedd för att genomföra intervjuer med invandrarbarn skolålder

1 Olga Sumina METOD Självstudie till OGE (GIA) på ryska Hur man väljer "din" uppsats (del 3) 2014-2015 2 Bästa niondeklassare! Boken kommer att hjälpa dig att förstå vad essä-resonemang

Verifieringsarbete på ryska språket 4 KLASS Alternativ 39 Instruktioner för att slutföra uppgifter i del 2 verifieringsarbete 45 minuter ges för att slutföra uppgifterna i del 2 av testarbetet på ryska språket. Del

Berättelsen "Franska lektioner", som vi nu analyserar, publicerades 1973. Trots den lilla volymen intar verket en viktig plats i Valentin Rasputins arbete. Mycket har förts in i berättelsen från min egen livserfarenhet, en svår barndom och möten med olika människor.

Berättelsen är självbiografisk: den är baserad på händelserna under efterkrigstiden, då Rasputin studerade i byn Ust-Uda, många kilometer från hemmet. Senare sa Rasputin att människor ofta känner skuld inför lärare på samma sätt som före sina föräldrar, men inte för det som hände i skolan, utan för det som "blev med oss ​​efter". Det är i barndomen, enligt skribenten, som barnet får de viktigaste lärdomarna i sitt liv. Om dessa lektioner, åh kära människor, berättelsen "Franska lektioner" skrevs om bildandet av en person.

Bilden av huvudpersonen i Rasputins berättelse "Franska lektioner"

Berättelsens hjälte upprepar till stor del författarens barndomsöde, och analysen av "Franska lektioner" illustrerar detta väl. Vid elva års ålder började han självständigt liv: hans mamma skickade honom för att studera i stadsdelscentret. I byn ansågs pojken vara en läskunnig man: han studerade bra, läste och skrev brev för de gamla kvinnorna och visste till och med hur man fyller band. Men en enkel önskan att få kunskap räckte inte. Att bo i regioncentret var inte lätt, som på andra håll under de hungriga efterkrigsåren.

Ofta hade pojken inget att äta, potatisförråden som hans mamma tog med tog snabbt slut. Som barnet upptäckte, stal sonen till älskarinnan i huset där han kurrade sig mat i smyg. Redan här ser vi pojkens karaktär: hans envisa önskan att studera bra, trots undernäring och hemlängtan, viljefasthet och ansvar. Det är ingen slump att han ansåg det skamligt att återvända hem utan att studera och kämpade med alla svårigheter. Låt oss fortsätta analysen av arbetet "Franska lektioner".

För att undvika plågsam hunger var tonåringen tvungen att bestämma sig för en inte helt laglig fråga: att spela om pengar med äldre killar. Den smarte pojken förstod snabbt essensen av spelet och red ut hemligheten med att vinna. Och här inne Ännu en gång mamma skickade lite pengar - pojken bestämde sig för att spela. Rasputin understryker att han spenderade pengar på mjölk och nu kände hunger mindre akut.

Men, naturligtvis, främlingens ständiga vinster behagade inte Vadik och hans sällskap. Därför betalade hjälten snart för sin lycka. Vadik agerade oärligt: ​​han vände över myntet. Under kampen, eller snarare, misshandeln av barnet, försökte han fortfarande bevisa sin sak, upprepade "vänt över." Denna situation visar hans envishet och ovilja att hålla med om en lögn.

Men naturligtvis blev inte bara denna situation en uppbyggelse för pojken. Härmed livslektion var för honom hjälp av en lärare i en svår stund. Efter att hennes elev misshandlades för andra gången insåg Lidia Mikhailovna att hon inte kunde klara sig utan hennes hjälp.

Om du gör en analys av "franska lektioner", notera följande tanke: det finns två berättare i verket: berättandet utförs i första person, det vill säga på uppdrag av en elvaårig tonåring, men händelser och människor visas och kommenteras av en vuxen, en författare som klokt ser tillbaka på sig själv ung. Det är denna mogna man som minns sin blyghet och stolthet samtidigt när han kom till läraren för att studera franska och vägrade middag när han indignerat sa till henne att han inte kunde ta emot paketet. Det är denna vuxne som förstår hur mycket Lidia Mikhailovna betydde för honom och hur mycket hon gjorde. Hon lärde honom att hjälpa människor och inte lämna dem i en svår situation, att vara tacksam och göra gott, att inte tänka på tacksamhet och inte förvänta sig en belöning. Detta är innebörden av titeln på berättelsen "Franska lektioner".

Bilden av en lärare i Rasputins berättelse "Franska lektioner"

Lidia Mikhailovna - en riktig man, en fransklärare som undervisade i en liten by. Vi ser henne genom en hjältes ögon. Hon är ung, vacker, det mystiska franska språket i sig verkade ge henne mystik, det verkade för pojken som om den lätta doften av parfym var "själva andedräkten". Hon visas som en subtil och känslig person. Hon är uppmärksam på eleverna, skäller inte ut för fel (som rektor ständigt gör), utan frågar och lyssnar eftertänksamt. Efter att ha lärt sig varför hjälten spelade för pengar, trots förbuden, försöker Lidia Mikhailovna olika sätt för att hjälpa honom: han bjuder in honom att studera franska hemma, samtidigt som han hoppas kunna mata honom, skickar ett paket med äpplen och pasta. Men när allt detta inte fungerar bestämmer han sig för att spela om pengar med studenten. Och så tar han på sig all skuld. Tack vare analysen av arbetet "Franska lektioner" är denna idé tydligt synlig.

Den har uppriktighet och glad entusiasm. Hon berättar hur hon själv studerade på institutet, vilka vackra äpplen som växer i hennes hemland, och när hon lekte "sveps" blev hon borttagen och argumenterade. Det är hon som säger i berättelsen: "En person blir gammal inte när han blir gammal, utan när han upphör att vara ett barn."

Lärarens andliga skönhet och vänlighet kom ihåg av pojken på långa år. I berättelsen hyllar han sådana öppna, ärliga, osjälviska människor.

Du har läst en analys av verket "Franska lektioner" av Rasputin. Vi hoppas att du tycker att den här artikeln är intressant. Besök avsnittet på vår webbplats -

Vilka moraliska frågor tas upp i berättelsen "Franska lektioner"?

    De problem med moral och moral, som författaren uppmärksammar, kan kallas eviga. Men var går gränsen där handlingen blir moralisk och/eller omoralisk? I exemplet med berättelsen French Lessons är detta särskilt uppenbart: låt oss ta till exempel hasardspel, är det moraliskt eller omoraliskt? Vid första anblicken är svaret uppenbart. Men allt är inte så enkelt i livet, säger Rasputin. Även till synes omoraliska handlingar kan vara bra om de orsakas av ädla känslor, och Lidia Mikhailovnas handling är en bekräftelse på detta. Empati och medkänsla, förmågan till empati är sällsynta egenskaper som ibland är så bristfälliga i livet.

    Det moraliska problemet med Rasputins berättelse French Lessons är sökandet efter ett svar på frågan om vad moral är. Handlingen visar att samvetet och moralen står på rektorns sida: han sparkar en fransklärare för spelande för pengar med en student, samtidigt som han helt uppriktigt uttrycker extrem indignation över sådant beteende. Men den här personen, som blint följer färdiga normer, direktiv sänkta uppifrån, kan inte förstå att kärlek till ett barn, önskan att rädda honom ibland är viktigare än dogmer. Lidia Mikhailovna insåg att den halvsvälta pojken, av stolthet, inte skulle ta emot hjälp från henne direkt, så hon bjuder in honom att spela ett spel som länge har blivit en inkomstkälla för hjälten. Lärarens beteende ger en förståelse för att moral ofta går utanför gränserna för allmänt accepterade normer, och ibland även stryker över dessa normer i den mänskliga frälsningens namn.

    Det huvudsakliga moraliska problemet med denna berättelse är frågan om hur man förblir människa, om allt i livet inte är så enkelt och vackert som vi skulle vilja. De svåra efterkrigsåren, när pojken har gått för att studera i staden ibland befinner sig helt utan pengar och han har inget att köpa ens mjölk. Av hopplöshet börjar han spela och möter sina kamraters grymhet, avund, elakhet och svek. Detta är den negativa sidan av livet som hjälten var tvungen att lära sig.

    Och som motvikt visas en snäll och förstående lärare, som är ovanligt ledsen för den hungriga och trasiga pojken och som inte kan hjälpa honom öppet – för av stolthet tar pojken inte emot hennes hjälp. Men sympati underbar känsla och läraren hittar en väg ut, hon börjar själv leka med eleven för pengar. Är detta omoraliskt, eller är det ytterligare en läxa som en klok lärare över sina år ger till sin elev? Det verkar för mig att den andra. Det är osannolikt att huvudpersonen var så naiv att han inte förstod att läraren inte bestämde sig för att spela chica av spänning. Han såg att de försökte hjälpa honom, men de försökte ordna denna hjälp på ett sådant sätt att de inte lyfte upp ungdomlig stolthet och maximalism.

    Och visst visade sig vänlighet vara straffbar – läraren fick sparken. Och detta är ett annat moraliskt problem - om du strävar efter att hjälpa andra ointresserat måste du vara beredd på att du själv kommer att få betala för det. Och bara på riktigt en snäll person kan göra en sådan uppoffring.

Sammansättning

skapelsehistoria

”Jag är säker på att det som gör en person till författare är hans barndom, förmågan att i tidig ålder se och känna allt som sedan ger honom rätt att ta upp en penna. Utbildning, böcker, livserfarenhet utbildar och stärker denna gåva i framtiden, men den borde födas i barndomen", skrev Valentin Grigorievich Rasputin 1974 i Irkutsk-tidningen "Sovjetungdom". 1973, en av de bästa historierna Rasputin "Franska lektioner". Författaren själv pekar ut det bland sina verk: "Jag behövde inte uppfinna något där. Allt hände mig. Jag behövde inte gå långt för prototypen. Jag behövde återvända till människor det goda som de en gång gjorde för mig.

Rasputins berättelse "Franska lektioner" är tillägnad Anastasia Prokopievna Kopylova, mamma till hans vän, den berömda dramatikern Alexander Vampilov, som arbetat i skolan hela sitt liv. Berättelsen var baserad på minnet av ett barns liv, det var enligt skribenten "en av dem som värmer även med en liten beröring av dem."

Berättelsen är självbiografisk. Lidia Mikhailovna namnges i verket som henne eget namn(hennes efternamn är Molokova). 1997 talade författaren, i en intervju med en korrespondent för tidningen Litteratur i skolan, om möten med henne: "Nyligen besökte hon mig, och vi mindes länge och desperat vår skola och nästan Angarsk-byn Ust-Uda. för ett halvt sekel sedan, och mycket av den svåra och lyckliga tiden."

genus, genre, kreativ metod

Verket "Franska lektioner" är skrivet i berättelsens genre. Den ryska sovjetiska novellens storhetstid infaller på tjugotalet (Babel, Ivanov, Zosjtjenko) och sedan sextio- och sjuttiotalet (Kazakov, Shuksjin, etc.). Berättelsen reagerar snabbare än andra prosagenrer på förändringar i offentligt liv, eftersom det skrivs snabbare.

Berättelsen kan anses vara den äldsta och den första av de litterära genrerna. Kort återberättelse händelser - en jaktincident, en duell med en fiende och liknande - finns redan muntlig berättelse. Till skillnad från andra typer och former av konst, villkorad i sitt väsen, är berättelsen inneboende i mänskligheten, har uppstått samtidigt med tal och är inte bara överföring av information, utan också ett medel för socialt minne. Berättelsen är den ursprungliga formen av språkets litterära organisation. Berättelsen anses vara avslutad prosaarbete upp till fyrtiofem sidor. Detta är ett ungefärligt värde - två författares ark. En sådan sak läses "i ett andetag".

Rasputins berättelse "Franska lektioner" är ett realistiskt verk skrivet i första person. Det kan övervägas fullt ut självbiografisk berättelse.

Ämne

"Det är konstigt: varför känner vi, precis som innan våra föräldrar, varje gång skuld inför våra lärare? Och inte för det som hände i skolan, nej, utan för det som hände oss senare. Så författaren börjar sin berättelse "Franska lektioner". Således definierar han verkets huvudteman: relationen mellan läraren och eleven, bilden av livet upplyst av det andliga och moralisk känsla, bildandet av en hjälte, hans förvärv av andlig erfarenhet i kommunikation med Lidia Mikhailovna. Franska lektioner, kommunikation med Lydia Mikhailovna blev livslektioner för hjälten, utbildning av känslor.

Att spela för pengar en lärare med sin elev, ur pedagogisk synvinkel, är en omoralisk handling. Men vad ligger bakom denna handling? – frågar skribenten. När den franska läraren ser att skolpojken (under de hungriga efterkrigsåren) är undernärd, bjuder den franska läraren, under sken av ytterligare klasser, honom till sitt hem och försöker ge honom mat. Hon skickar honom paket, som från sin mamma. Men pojken vägrar. Läraren erbjuder sig att spela om pengar och "förlorar" så klart så att pojken kan köpa mjölk för dessa slantar. Och hon är glad att hon lyckas med detta bedrägeri.

Idén med berättelsen ligger i Rasputins ord: "Läsaren lär sig från böcker inte om livet, utan om känslor. Litteratur är enligt min mening främst utbildning av känslor. Och framför allt vänlighet, renhet, adel. Dessa ord är direkt relaterade till berättelsen "Franska lektioner".

Huvudhjältar

Berättelsens huvudpersoner är en elvaårig pojke och franskläraren Lidia Mikhailovna.

Lidia Mikhailovna var inte mer än tjugofem år gammal och "det fanns ingen grymhet i hennes ansikte." Hon behandlade pojken med förståelse och sympati, uppskattade hans beslutsamhet. Hon såg enastående inlärningsförmåga hos sin elev och är redo att hjälpa dem att utvecklas på alla sätt. Lidia Mikhailovna är utrustad med en extraordinär förmåga till medkänsla och vänlighet, som hon led för efter att ha förlorat sitt jobb.

Pojken imponerar med sin beslutsamhet, vilja att lära och gå ut i världen under alla omständigheter. Berättelsen om pojken kan presenteras i formen citeringsplan:

1. "För att studera vidare ... och jag var tvungen att utrusta mig i stadsdelscentrum."
2. "Jag studerade bra här ... i alla ämnen, utom franska, behöll jag femmor."
3. ”Jag mådde så dåligt, så bitter och äcklad! - värre än någon sjukdom.
4. "Efter att ha fått den (rubel), ... köpte jag en burk mjölk på marknaden."
5. "De turades om att slå mig ... den dagen fanns det ingen mer olycklig person än jag."
6. "Jag var rädd och vilse ... hon verkade för mig som en extraordinär person, inte som alla andra."

Handling och komposition

”Jag gick i femte klass i fyrtioåtta. Det skulle vara mer korrekt att säga, jag gick: i vår by fanns det bara Grundskola, därför, för att studera vidare, var jag tvungen att utrusta mig hemifrån fem mil bort till regioncentret. För första gången blir en elvaårig pojke, av omständigheternas vilja, avskuren från sin familj, sliten från sin vanliga miljö. dock liten hjälte förstår att inte bara släktingars, utan hela byns förhoppningar är lagda på honom: trots allt kallas han enligt enhälliga åsikter från byborna att vara en "lärd man". Hjälten gör allt för att övervinna hunger och hemlängtan, för att inte svika sina landsmän.

Med särskild förståelse gick en ung lärare fram till pojken. Hon började dessutom studera franska med hjälten i hopp om att kunna mata honom hemma. Pride tillät inte pojken att ta emot hjälp från en främling. Idén om Lidia Mikhailovna med paketet kröntes inte med framgång. Läraren fyllde den med "urban" produkter och gav sig därigenom bort. På jakt efter ett sätt att hjälpa pojken, bjuder läraren honom att spela för pengar i "väggen".

Berättelsens höjdpunkt kommer efter att läraren började leka med pojken i väggen. Situationens paradox skärper berättelsen till det yttersta. Läraren kunde inte låta bli att veta att en sådan relation mellan en lärare och en elev vid den tiden kunde leda inte bara till uppsägning från arbetet, utan också till straffansvar. Pojken förstod inte helt detta. Men när besväret inträffade började han förstå lärarens beteende djupare. Och detta fick honom att inse några aspekter av den tidens liv.

Slutet på berättelsen är nästan melodramatiskt. Paket med Antonov äpplen, som han, bosatt i Sibirien, aldrig har provat, verkar återspegla det första, misslyckade paketet med urban mat - pasta. Fler och fler slag förbereder denna final, som visade sig inte alls vara oväntad. I berättelsen öppnar sig hjärtat av en trolös bypojke inför en ung lärares renhet. Historien är förvånansvärt modern. Den innehåller en liten kvinnas stora mod, insikten hos ett slutet, okunnigt barn och mänsklighetens lärdomar.

Konstnärlig originalitet

Med klok humor, vänlighet, mänsklighet och viktigast av allt, med fullständig psykologisk noggrannhet, beskriver författaren förhållandet mellan en hungrig student och en ung lärare. Berättandet flyter långsamt, med vardagliga detaljer, men rytmen fångar det omärkligt.

Språket i berättelsen är enkelt och samtidigt uttrycksfullt. Författaren använde skickligt fraseologiska vändningar och uppnådde verkets uttrycksfullhet och figurativitet. Fraseologismer i berättelsen "Franska lektioner" uttrycker för det mesta ett koncept och kännetecknas av en viss betydelse, som ofta är lika med ordets betydelse:

"Jag har studerat här och det är bra. Vad fanns kvar för mig? Sedan kom jag hit, jag hade inget annat att göra här, och jag visste inte hur jag skulle behandla allt som anförtrotts mig på ett slarvigt sätt” (lätt).

"I skolan hade jag inte sett en fågel tidigare, men när jag tittar framåt kommer jag att säga att under tredje kvartalet föll han plötsligt, som snö på huvudet, på vår klass" (oväntat).

"Hungrig och med vetskapen om att min grub inte skulle hålla länge, oavsett hur mycket jag sparade den, åt jag till mättnad, till ont i magen, och sedan efter en dag eller två satte jag tänderna på hyllan igen" (svälta) .

"Men det var ingen idé att låsa in mig själv, Tishkin lyckades sälja mig med inälvor" (förråd).

En av funktionerna i berättelsens språk är närvaron av regionala ord och föråldrade ordförråd, karakteristiska för berättelsens tid. Till exempel:

Att hyra - att hyra en lägenhet.
En lastbil är en lastbil med en lastkapacitet på 1,5 ton.
Tearoom - en slags offentlig matsal, där te och snacks erbjuds besökarna.
Kasta - att smutta.
Naket kokande vatten är rent, utan föroreningar.
Vyakat - att chatta, att prata.
Att bala - att slå lätt.
Khlyuzda är en skurk, en bedragare, en fuskare.
Prytika - vad är dolt.

Meningen med verket

V. Rasputins arbete lockar alltid läsare, för bredvid det vanliga, vardagliga i författarens verk finns det alltid andliga värden, moraliska lagar, unika karaktärer, komplexa, ibland motsägelsefulla, inre värld hjältar. Författarens tankar om livet, om människan, om naturen hjälper oss att i oss själva och i världen omkring oss upptäcka outtömliga reserver av godhet och skönhet.

I svåra tider fick berättelsens huvudperson lära sig. Efterkrigsåren var ett slags test inte bara för vuxna, utan också för barn, eftersom både bra och dåliga i barndomen uppfattas mycket ljusare och skarpare. Men svårigheter tempererar karaktären, så huvudpersonen visar ofta sådana egenskaper som viljestyrka, stolthet, känsla för proportioner, uthållighet, beslutsamhet.

Många år senare kommer Rasputin återigen att vända sig till händelserna från svunna år. ”Nu när en ganska stor del av mitt liv har levts vill jag förstå och förstå hur rätt och användbart jag har spenderat det. Jag har många vänner som alltid är redo att hjälpa till, jag har något att komma ihåg. Nu förstår jag att min närmaste vän är min före detta lärare, en fransklärare. Ja, decennier senare minns jag henne som en sann vän, den enda personen som förstod mig när jag gick i skolan. Och även år senare, när vi träffade henne, visade hon mig en uppmärksamhetsgest och skickade äpplen och pasta, som tidigare. Och vem jag än är, oavsett vad som beror på mig, kommer hon alltid att behandla mig bara som en student, för för henne var, är och kommer jag alltid att förbli en student. Nu minns jag hur hon, då hon tog skulden på sig själv, lämnade skolan och sa adjö till mig: "Studera bra och skyll inte på dig själv för någonting!" Genom att göra detta lärde hon mig en läxa och visade mig hur en riktigt snäll person borde bete sig. Det är trots allt inte för inte som de säger: en skollärare är en lärare i livet.


Topp